M 100 m 29.7. Vind: +2.4 Finale A Finale | 29.7. | Vind: +2.4 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 10.37 | w | ||||||||||
2 | Karl Erik Nazarov Karl Erik Nazarov ('99) | 99 | EST | 10.41 | w | ||||||||||
3 | Henri Sai Henri Sai | 00 | EST | 10.58 | w | ||||||||||
4 | Roberts Zālītis Roberts Zālītis | 00 | LAT | 10.59 | w | ||||||||||
5 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 10.68 | w | ||||||||||
6 | Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins | 00 | LAT | 10.79 | w | ||||||||||
Finale B 29.7. Vind: +0.7 | 29.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Kristupas Seikauskas Kristupas Seikauskas ('01) | 01 | LTU | 10.68 | SB | ||||||||||
2 | Giedrius Rupeika Giedrius Rupeika ('92) | 92 | LTU | 10.78 | |||||||||||
3 | Adas Dambrauskas Adas Dambrauskas ('05) | 05 | LTU | 10.85 | |||||||||||
4 | Valērijs Valiņščikovs Valērijs Valiņščikovs ('97) | 97 | LAT | 10.90 | |||||||||||
5 | Mikus Pētersons Mikus Pētersons ('01) | 01 | LAT | 10.95 | |||||||||||
M 400 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Tomas Kersulis Tomas Kersulis ('01) | 01 | LTU | 47.30 | |||||||||||
2 | Artūrs Pastors Artūrs Pastors ('01) | 01 | LAT | 47.78 | |||||||||||
3 | Robin Sapar Robin Sapar ('01) | 01 | EST | 48.01 | PB | ||||||||||
4 | Tauri Tamm Tauri Tamm ('96) | 96 | EST | 48.33 | |||||||||||
5 | Einius Trumpa Einius Trumpa ('98) | 98 | LTU | 48.74 | |||||||||||
6 | Iļja Petrušenko Iļja Petrušenko ('99) | 99 | LAT | 48.92 | |||||||||||
M 1500 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:48.95 | |||||||||||
2 | Arnas Gabrėnas Arnas Gabrėnas ('94) | 94 | LTU | 3:49.65 | PB | ||||||||||
3 | Olavi Allase Olavi Allase ('93) | 93 | EST | 3:49.87 | SB | ||||||||||
4 | Nikita Bogdanovs Nikita Bogdanovs ('02) | 02 | LAT | 3:56.55 | |||||||||||
5 | Deniss Šalkauskas Deniss Šalkauskas ('98) | 98 | EST | 3:57.03 | |||||||||||
6 | Lauris Lapsa Lauris Lapsa ('02) | 02 | LAT | 3:57.50 | |||||||||||
M 3000 m forh. 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Edgars Šumskis Edgars Šumskis ('88) | 88 | LAT | 9:11.49 | |||||||||||
2 | Artūrs Lapiņš Artūrs Lapiņš ('02) | 02 | LAT | 9:16.07 | |||||||||||
4 | Karl Mäe Karl Mäe ('94) | 94 | EST | 9:28.95 | |||||||||||
5 | Airidas Bendaravičius Airidas Bendaravičius ('04) | 04 | LTU | 10:13.99 | |||||||||||
6 | Baura Matas Baura Matas ('03) | 03 | LTU | 10:58.21 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk 29.7. Vind: +0.5 Finale A Finale | 29.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Edgaras Benkunskas Edgaras Benkunskas ('99) | 99 | LTU | 14.26 | PB | ||||||||||
2 | Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | 14.38 | |||||||||||
3 | Kārlis Sondors Kārlis Sondors ('97) | 97 | LAT | 15.09 | |||||||||||
4 | Jānis Bērziņš Jānis Bērziņš ('03) | 03 | LAT | 15.28 | PB | ||||||||||
5 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 15.35 | |||||||||||
M Højdespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Juozas Baikštys Juozas Baikštys ('98) | 98 | LTU | 2.19 | |||||||||||
2 | Mantas Liekis Mantas Liekis ('96) | 96 | LTU | 2.11 | |||||||||||
3 | Deniss Tšernobajev Deniss Tšernobajev ('90) | 90 | EST | 2.11 | SB | ||||||||||
4 | Hendrik Lillemets Hendrik Lillemets ('99) | 99 | EST | 2.05 | |||||||||||
5 | Edvarts Eglitis Edvarts Eglitis ('04) | 04 | LAT | 2.05 | =SB | ||||||||||
6 | Valters Jansons Valters Jansons ('04) | 04 | LAT | 2.01 | |||||||||||
M Længdespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 7.45 | -0.5 | =SB | |||||||||
2 | Marius Vadeikis Marius Vadeikis ('89) | 89 | LTU | 7.32 | +1.4 | ||||||||||
3 | Arturas Raklevicius Arturas Raklevicius ('99) | 99 | LTU | 7.32 | -0.1 | ||||||||||
4 | Henrik Kutberg Henrik Kutberg ('92) | 92 | EST | 7.22 | +0.6 | ||||||||||
5 | Sandis Dzenītis Sandis Dzenītis ('01) | 01 | LAT | 7.16 | +2.0 | PB | |||||||||
6 | Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | 6.91 | +0.6 | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Jander Heil Jander Heil ('97) | 97 | EST | 18.07 | |||||||||||
2 | Šarūnas Banevičius Šarūnas Banevičius ('91) | 91 | LTU | 17.28 | |||||||||||
3 | Ralfs Eduards Gauja Ralfs Eduards Gauja ('01) | 01 | LAT | 16.42 | PB | ||||||||||
4 | Edgars Berķis Edgars Berķis ('96) | 96 | LAT | 15.69 | |||||||||||
5 | Dominykas Čepys Dominykas Čepys ('01) | 01 | LTU | 15.17 | |||||||||||
6 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 14.83 | SB | ||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Adam Paul Kelly Adam Paul Kelly ('97) | 97 | EST | 69.56 | |||||||||||
2 | Tomas Vasiliauskas Tomas Vasiliauskas ('97) | 97 | LTU | 68.18 | |||||||||||
3 | Igors Sokolovs Igors Sokolovs ('74) | 74 | LAT | 60.16 | |||||||||||
4 | Martin Lehemets Martin Lehemets ('91) | 91 | EST | 57.23 | |||||||||||
5 | Tomas Juknevičius Tomas Juknevičius ('92) | 92 | LTU | 53.00 | |||||||||||
6 | Andrejs Pavļenkovs Andrejs Pavļenkovs ('86) | 86 | LAT | 51.83 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Patriks Gailums Patriks Gailums ('98) | 98 | LAT | 78.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rolands Štrobinders Rolands Štrobinders ('92) | 92 | LAT | 75.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 69.43 | |||||||||||
4 | Skirmantas Šimoliūnas Skirmantas Šimoliūnas ('94) | 94 | LTU | 69.28 | |||||||||||
5 | Kunnar Erich Viisel Kunnar Erich Viisel ('99) | 99 | EST | 68.85 | |||||||||||
6 | Ergo Tamm Ergo Tamm ('92) | 92 | EST | 63.37 | |||||||||||
M 4 x 100 m stafet 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | EST | 39.88 | |||||||||||||
Henri Sai, Reimo Sepp, Ken-Mark Minkovski, Karl Erik Nazarov | |||||||||||||||
1 | LTU | 44.99 | |||||||||||||
2 | LTU | 40.14 | |||||||||||||
Giedrius Rupeika, Kristupas Seikauskas, Kostas Skrabulis, Gediminas Truskauskas | |||||||||||||||
2 | EST | 45.30 | |||||||||||||
3 | LAT | 40.67 | |||||||||||||
Rinalds Valts Zarins, Roberts Zālītis, Oskars Grava, Valērijs Valiņščikovs | |||||||||||||||
3 | LAT | 46.59 | |||||||||||||
K 100 m 29.7. Vind: +1.9 Finale A Finale | 29.7. | Vind: +1.9 | |||||||||||||
1 | Õilme Võro Õilme Võro ('96) | 96 | EST | 11.67 | |||||||||||
2 | Ann Marii Kivikas Ann Marii Kivikas ('02) | 02 | EST | 11.69 | |||||||||||
3 | Eva Misiūnaitė Eva Misiūnaitė ('91) | 91 | LTU | 11.70 | |||||||||||
4 | Lukrecija Sabaitytė Lukrecija Sabaitytė ('02) | 02 | LTU | 11.84 | |||||||||||
5 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 12.10 | |||||||||||
6 | Līga Vecbērza Līga Vecbērza ('98) | 98 | LAT | 12.15 | |||||||||||
Finale B 29.7. Vind: +1.5 | 29.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||
1 | Patrīcija Grosberga Patrīcija Grosberga ('04) | 04 | LAT | 12.02 | PB | ||||||||||
2 | Akvilė Andriukaitytė Akvilė Andriukaitytė | 00 | LTU | 12.18 | |||||||||||
Aiste Unskinaite Aiste Unskinaite ('98) | 98 | LTU | DNF | ||||||||||||
K 400 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Gunta Vaičule Gunta Vaičule ('95) | 95 | LAT | 52.03 | |||||||||||
2 | Asnate Kalniņa Asnate Kalniņa ('99) | 99 | LAT | 54.94 | |||||||||||
3 | Anette Pets Anette Pets ('05) | 05 | EST | 55.25 | PB | ||||||||||
4 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 57.91 | PB | ||||||||||
5 | Roberta Žikaitė Roberta Žikaitė ('01) | 01 | LTU | 58.24 | |||||||||||
6 | Viktorija Ivickytė Viktorija Ivickytė ('97) | 97 | LTU | 1:00.47 | |||||||||||
K 1500 m 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Gabija Galvydytė Gabija Galvydytė | 00 | LTU | 4:25.00 | |||||||||||
2 | Evelīna Krista Sitnika Evelīna Krista Sitnika ('03) | 03 | LAT | 4:28.80 | PB | ||||||||||
3 | Helin Meier Helin Meier ('92) | 92 | EST | 4:30.11 | |||||||||||
4 | Vytautė Budavičienė Vytautė Budavičienė ('95) | 95 | LTU | 4:31.57 | |||||||||||
5 | Amanda Valtasa Amanda Valtasa ('05) | 05 | LAT | 4:34.56 | |||||||||||
6 | Helen Bell Helen Bell ('89) | 89 | EST | 4:37.48 | |||||||||||
K 3000 m forh. 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Laura Maasik Laura Maasik ('93) | 93 | EST | 10:13.07 | |||||||||||
2 | Johanna Ardel Johanna Ardel ('96) | 96 | EST | 10:52.10 | PB | ||||||||||
3 | Evelina Miltene Evelina Miltene ('89) | 89 | LTU | 11:07.68 | SB | ||||||||||
4 | Auksė Linkutė Auksė Linkutė ('99) | 99 | LTU | 11:29.18 | SB | ||||||||||
5 | Rudņeva Albertīna Rudņeva Albertīna ('04) | 04 | LAT | 12:19.23 | PB | ||||||||||
6 | Mērija Megija Zabe Mērija Megija Zabe ('03) | 03 | LAT | 12:45.63 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 29.7. Vind: +1.8 Finale A Finale | 29.7. | Vind: +1.8 | |||||||||||||
1 | Grit Šadeiko Grit Šadeiko ('89) | 89 | EST | 13.50 | |||||||||||
2 | Diana Suumann Diana Suumann ('92) | 92 | EST | 13.61 | |||||||||||
3 | Krista Sprūde Krista Sprūde ('01) | 01 | LAT | 14.14 | |||||||||||
4 | Neda Lasickaitė Neda Lasickaitė ('04) | 04 | LTU | 14.16 | PB | ||||||||||
5 | Daniela Lasmane Daniela Lasmane ('03) | 03 | LAT | 14.33 | PB | ||||||||||
6 | Marija Fausta Rimkevičiūtė Marija Fausta Rimkevičiūtė ('03) | 03 | LTU | 14.52 | SB | ||||||||||
K Stangspring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Miia Tillmann Miia Tillmann ('05) | 05 | EST | 3.95 | |||||||||||
2 | Ildze Bortaščenoka Ildze Bortaščenoka ('87) | 87 | LAT | 3.75 | SB | ||||||||||
3 | Rugilė Miklyčiūtė Rugilė Miklyčiūtė ('05) | 05 | LTU | 3.75 | |||||||||||
4 | Elzė Kudulytė Elzė Kudulytė ('04) | 04 | LTU | 3.65 | PB | ||||||||||
5 | Ērika Līna Rivseniece Ērika Līna Rivseniece ('03) | 03 | LAT | 3.10 | PB | ||||||||||
Marin Lõo Marin Lõo ('99) | 99 | EST | NH | ||||||||||||
K Længdespring 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 6.37 | -0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lishanna Ilves Lishanna Ilves | 00 | EST | 6.19 | +2.0 | ||||||||||
3 | Māra Grīva Māra Grīva ('89) | 89 | LAT | 5.97 | +0.8 | ||||||||||
4 | Liisa-Maria Truupõld Liisa-Maria Truupõld ('01) | 01 | EST | 5.92 | +1.2 | ||||||||||
5 | Kitija Paula Melnbārde Kitija Paula Melnbārde ('01) | 01 | LAT | 5.90 | +1.0 | ||||||||||
6 | Austė Macijauskaitė Austė Macijauskaitė | 00 | LTU | 5.43 | +0.3 | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Anna Gulbe Anna Gulbe ('95) | 95 | LAT | 15.31 | PB | ||||||||||
2 | Ieva Zarankaitė Ieva Zarankaitė ('94) | 94 | LTU | 15.01 | |||||||||||
3 | Kätlin Piirimäe Kätlin Piirimäe ('95) | 95 | EST | 14.39 | |||||||||||
4 | Monica Vainola Monica Vainola ('96) | 96 | EST | 13.51 | |||||||||||
5 | Luīze Barkāne Luīze Barkāne ('04) | 04 | LAT | 13.23 | |||||||||||
6 | Eglė Zarankaitė Eglė Zarankaitė | 00 | LTU | 11.37 | |||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Kati Ojaloo Kati Ojaloo ('90) | 90 | EST | 65.88 | |||||||||||
2 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 65.04 | |||||||||||
3 | Anna Gulbe Anna Gulbe ('95) | 95 | LAT | 48.96 | PB | ||||||||||
4 | Elva Vestarta Elva Vestarta ('03) | 03 | LAT | 44.95 | |||||||||||
5 | Natalja Gudauskiene Natalja Gudauskiene ('85) | 85 | LTU | 40.78 | |||||||||||
6 | Lepšytė Raminta Lepšytė Raminta ('04) | 04 | LTU | 34.36 | PB | ||||||||||
K Spydkast 600 gram 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | Gedly Tugi Gedly Tugi ('01) | 01 | EST | 53.37 | |||||||||||
2 | Indrė Jakubaitytė Indrė Jakubaitytė ('76) | 76 | LTU | 52.21 | |||||||||||
3 | Laine Donāne Laine Donāne ('98) | 98 | LAT | 47.87 | |||||||||||
4 | Mirell Luik Mirell Luik ('97) | 97 | EST | 45.29 | |||||||||||
5 | Kamile Kunickaite Kamile Kunickaite ('97) | 97 | LTU | 42.84 | |||||||||||
6 | Krista Sprūde Krista Sprūde ('01) | 01 | LAT | 35.17 | |||||||||||
K 4 x 100 m stafet 29.7. Finale A Finale | 29.7. | ||||||||||||||
1 | LTU | 44.99 | |||||||||||||
Aiste Unskinaite, Lukrecija Sabaitytė, Eva Misiūnaitė, Akvilė Andriukaitytė | |||||||||||||||
2 | EST | 45.30 | |||||||||||||
Õilme Võro, Ann Marii Kivikas, Diana Suumann, Kreete Verlin | |||||||||||||||
3 | LAT | 46.59 | |||||||||||||
Patrīcija Grosberga, Asnate Kalniņa, Līga Vecbērza, Sindija Bukša |