Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta Sprintstævne 13‐14.8.2022
Østerbro Stadion

M 100 m    
13.8. Vind: +1.2

Finale A

Finale
13.8.Vind: +1.2
1Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.47
  
 
2Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.66
  
 
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM / MKD10.84
  
 
4Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.07
  
 
5Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.25
  
 
6Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.42
  
 
Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta DQ
  
 
Indledende heats13.8.
Indledende 1
13.8. Vind: +0.7
13.8.Vind: +0.7
1Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.53
q
  
 
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta10.65
q
  
 
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM / MKD10.70
q
  
 
4Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.76
q
  
 
5Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik10.92
q
  
 
6Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.19
q
  
 
7Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER11.21
q
  
 
Indledende 2
13.8. Vind: +1.5
13.8.Vind: +1.5
1Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 10.83
q
  
 PB
2Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta11.06
q
  
 SB
3Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.35
  
 SB
4Magnus Askov-HansenMagnus Askov-Hansen ('03)Frederiksberg IF11.39
  
 SB
5Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF11.40
  
 PB
6Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.54
  
 SB
Indledende 3
13.8. Vind: +1.3
13.8.Vind: +1.3
1Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF11.23
q
  
 PB
2Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.54
  
 
3Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF11.62
  
 PB
4Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta11.70
  
 
M 200 m    
13.8. Vind: +0.5

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.5
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta21.28
  
 PB
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM / MKD21.80
  
 
3Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER22.57
  
 SB
4Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta22.63
  
 
5Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta22.95
  
 SB
Finale B
13.8. Vind: -0.1
13.8.Vind: -0.1
1Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF22.69
  
 PB
2Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM23.04
  
 
3Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF23.82
  
 
4Troels KaasTroels Kaas ('95)KIF23.83
  
 SB
5Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.85
  
 
M 400 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE47.83
  
 
2
Niels Hampus Jensen
Niels Hampus Jensen ('04)
/ SWE55.18
  
 
M 110 m hæk    
14.8. Vind: -2.0

Finale A

Finale
14.8.Vind: -2.0
1Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta15.16
  
 
K 100 m    
13.8. Vind: +0.7

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.7
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.83
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.95
  
 
3Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF12.21
  
 
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.27
  
 
5Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta13.32
  
 
6Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER13.50
  
 
7Sigrid Trojahn KristiansenSigrid Trojahn Kristiansen ('08)Sparta14.96
  
 
K 100 m extra    
13.8. Vind: +1.6

Finale A

Finale
13.8.Vind: +1.6
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.71
q
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta11.85
q
  
 SB
3Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF12.10
q
  
 PB
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.21
q
  
 
5Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta13.25
q
  
 
6Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF13.60
q
  
 
7Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER13.63
q
  
 
8Sigrid Trojahn KristiansenSigrid Trojahn Kristiansen ('08)Sparta14.09
q
  
 PB
K 200 m    
13.8. Vind: -1.2

Finale A

Finale
13.8.Vind: -1.2
1Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.00
  
 
2Maja Tange NordlienMaja Tange Nordlien ('06)Holte Atletik27.12
  
 
3Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF27.58
  
 
4Klara Hatini PedersenKlara Hatini Pedersen ('08)KIF28.06
  
 PB
5Milla EskildsenMilla Eskildsen ('07)KIF28.20
  
 PB
6Laura FriedeheimLaura Friedeheim ('91)Frederiksberg IF / GER28.24
  
 
K Spydkast 600 gram    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF43.80
  
 PB
 
38.04 PB43.80 PB38.12     

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne