Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 5000&1 Nats PB 23.8.2022
Østerbro Stadion

M 1500 m    

Finale A

Finale
1William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta4:05.09
  
 PB
2Benjamin Azimi KhanlarkhaniBenjamin Azimi Khanlarkhani ('06)Sparta4:05.67
  
 PB
3Stina TroestStina Troest ('94)Sparta4:13.87
  
  K Mixed competition
4William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta4:15.82
  
 PB
5Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta4:21.65
  
 PB
6Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta4:22.07
  
 
7Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta4:24.53
  
  K Mixed competition
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta14:07.40
  
 PB
2Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Randers Freja14:27.46
  
 
3Mark OlsenMark Olsen ('95)HRC14:33.33
  
 SB
4Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)Sparta14:34.10
  
 SB
5Mubaarik IbrahimMubaarik Ibrahim ('98)Odense Atletik 14:36.84
  
 PB
6
Simen Gløgård Stensrud
Simen Gløgård Stensrud ('05)
/ NOR14:41.32
  
 PB
7Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:49.41
  
 SB
8Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 14:53.26
  
 
9Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN14:53.77
  
 PB
10Aske Colding EkmanAske Colding Ekman ('96)Peak4Ever14:54.09
  
 PB
11Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta14:58.18
  
 
12Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta14:58.92
  
 PB
13Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta15:04.57
  
 
14Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR15:26.88
  
 
15Christian Lykkeby OlsenChristian Lykkeby Olsen ('93)Sparta15:30.74
  
 PB
Finale B
1Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik 15:11.82
  
 PB
2Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:24.77
  
 PB
3Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:25.44
  
 PB
4Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:30.92
  
 
5Jonas PedersenJonas Pedersen ('96)Frederiksberg IF15:31.52
  
 PB
6Johan PlatzJohan Platz ('94)Sparta15:35.19
  
 PB
7Rasmus Dall-HansenRasmus Dall-Hansen ('91)Sparta15:40.61
  
 PB
8Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)Odense Atletik 15:46.73
  
 PB
9Jakob Lund FriskJakob Lund Frisk ('03)BAC15:53.46
  
 PB
10Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF15:53.53
  
 SB
11Kim Jessing PedersenKim Jessing Pedersen ('96)Sparta16:09.66
  
 PB
12Joakim SvolgaardJoakim Svolgaard ('87)Sparta16:19.09
  
 SB
13Brandon Van HaerenBrandon Van Haeren ('92)KIF / CAN16:21.23
  
 PB
14Simon HolstSimon Holst ('98)Amager AC16:28.37
  
 SB
15Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)KIF16:36.43
  
 SB
16Mathias MarcussenMathias Marcussen ('95)adidas Runners Copenhagen16:59.35
  
 PB
17René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO17:17.71
  
 
18Jacob Victor HansenJacob Victor Hansen ('93)Sparta17:40.33
  
 PB
19Lasse Kuhre HansenLasse Kuhre Hansen ('96)Viking Atletik17:53.93
  
 
20Jørgen Thor RasmussenJørgen Thor Rasmussen ('63)Sparta19:56.69
  
 SB
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 190016:27.02
  
 PB
2Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta17:01.98
  
 SB
3Malene MeyerMalene Meyer ('92)adidas Runners Copenhagen17:06.57
  
 PB
4Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta17:07.39
  
 
5Annie SaugstrupAnnie Saugstrup ('96)Sparta17:11.92
  
 PB
6Marlene Grønnegaard SørensenMarlene Grønnegaard Sørensen ('86)17:12.06
  
 PB
7Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)SG Atletik17:15.20
  
 
8Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC17:43.18
  
 PB
9Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta17:54.18
  
 SB
10Victoria RosbergVictoria Rosberg ('94)NBRO17:56.03
  
 PB
11Camilla Prisak PedersenCamilla Prisak Pedersen ('94)Sparta17:58.98
  
 PB
12May JensenMay Jensen ('94)Sparta18:04.12
  
 PB
13Karina KlokKarina Klok ('92)Amager AC18:12.78
  
 PB

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2