Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Kristiansand NOR: Nordic Cross Country Championships 6.11.2022 Cross


Team points
   
 Mænd 
1SWE
2NOR
3DEN
4FIN
   
 U20 Men 
1NOR
2SWE
3DEN
4FIN
   
 U20 Women 
1NOR
2SWE
3DEN
4FIN
   
 Kvinder 
1NOR
2FIN
3DEN
4SWE

M Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Mohammadreza Abootorabi
Mohammadreza Abootorabi ('89)
SWE31:33
  
 
2
Max Peter Bejmer
Max Peter Bejmer ('92)
SWE31:41
  
 
3
Kasper Fosser
Kasper Fosser ('99)
NOR31:50
  
 
4Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN31:57
  
 
5
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR32:05
  
 
6
Even Brøndbo Dahl
Even Brøndbo Dahl ('94)
NOR32:11
  
 
7
Arvid Öhrn
Arvid Öhrn ('94)
SWE32:14
  
 
8
Ibrahim Buras
Ibrahim Buras ('01)
NOR32:25
  
 
9
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR32:43
  
 
10
Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab ('95)
NOR33:19
  
 
11Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)DEN33:29
  
 
12Michael JensenMichael Jensen ('87)DEN34:04
  
 
13
Niko Putkinen
Niko Putkinen ('01)
FIN34:13
  
 
14
Antti Ihamäki
Antti Ihamäki ('97)
FIN34:17
  
 
15
Arnar Pétursson
Arnar Pétursson ('91)
ISL34:19
  
 
16
Niklas Wihlman
Niklas Wihlman ('85)
FIN34:37
  
 
Jarkko Järvenpää
Jarkko Järvenpää ('86)
FIN DNF
  
 
K Cross 9 km    

Finale A

Finale
1
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN36:45
  
 
2
Kristine Meinert Rød
Kristine Meinert Rød ('01)
NOR36:50
  
 
3
Hanne Mjøen Maridal
Hanne Mjøen Maridal ('96)
NOR37:03
  
 
4Nanna BovéNanna Bové ('95)DEN37:20
  
 
5
Johanna Peiponen
Johanna Peiponen ('90)
FIN37:21
  
 
6
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE37:48
  
 
7
Eli Anne Dvergsdal
Eli Anne Dvergsdal ('91)
NOR38:02
  
 
8Annie SaugstrupAnnie Saugstrup ('96)DEN38:08
  
 
9Juliane HvidJuliane Hvid ('98)DEN38:17
  
 
10
Johanna Larsson
Johanna Larsson ('93)
SWE39:04
  
 
11
Aino Niemi
Aino Niemi ('92)
FIN39:25
  
 
12
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson ('85)
SWE40:33
  
 
13
Elin Brink
Elin Brink ('97)
SWE41:18
  
 
14
Íris Dóra Snorradóttir
Íris Dóra Snorradóttir ('91)
ISL42:32
  
 
15
Anna Berglind Pálmadóttir
Anna Berglind Pálmadóttir ('79)
ISL43:30
  
 
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1
Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03)
NOR21:07
  
 
2
Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord ('03)
NOR21:08
  
 
3
Andreas Fjeld Halvorsen
Andreas Fjeld Halvorsen ('05)
NOR21:18
  
 
4
Simen Gløgård Stensrud
Simen Gløgård Stensrud ('05)
NOR21:20
  
 
5
Karl Ottfalk
Karl Ottfalk ('06)
SWE21:24
  
 
6
Gabriel Claesson
Gabriel Claesson ('04)
SWE21:37
  
 
7
Mikko Kauppinen
Mikko Kauppinen ('03)
FIN21:47
  
 
8Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)DEN21:48
  
 
9Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)DEN21:56
  
 
10
Mikkel Blikstad Thomassen
Mikkel Blikstad Thomassen ('03)
NOR22:15
  
 
11
Didrik Røssum Jensen
Didrik Røssum Jensen ('03)
NOR22:26
  
 
12
Albin Gezelius
Albin Gezelius ('03)
SWE22:46
  
 
13Joakim BertelsenJoakim Bertelsen ('04)DEN23:17
  
 
14
Eetu Valtola
Eetu Valtola ('06)
FIN23:28
  
 
15
Hugo Unosson
Hugo Unosson ('03)
SWE23:29
  
 
16
Jökull Bjarkason
Jökull Bjarkason ('03)
ISL23:33
  
 
17William HvassWilliam Hvass ('06)DEN23:44
  
 
18
Tero Korpi
Tero Korpi ('06)
FIN23:45
  
 
19
Luukas Kontro
Luukas Kontro ('05)
FIN23:46
  
 
Jonathan Grahn
Jonathan Grahn ('04)
SWE DNF
  
 
P19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)DEN24:52
  
 
2
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR24:53
  
 
3
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR24:54
  
 
4
Elsa Sundqvist
Elsa Sundqvist ('05)
SWE25:00
  
 
5
Maren Halle Haugen
Maren Halle Haugen ('03)
NOR25:13
  
 
6Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)DEN25:18
  
 
7
My Rundgren
My Rundgren ('03)
SWE25:21
  
 
8
Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04)
NOR25:28
  
 
9
Ebba Broms
Ebba Broms ('05)
SWE25:41
  
 
10
Nova Ojutkangas
Nova Ojutkangas ('04)
SWE26:08
  
 
11
Paulina Hultberg
Paulina Hultberg ('05)
SWE26:17
  
 
12
Nelli Viskari
Nelli Viskari ('04)
FIN26:22
  
 
13
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR26:46
  
 
14Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN26:49
  
 
15
Melissa Kykyri
Melissa Kykyri ('04)
FIN27:03
  
 
16Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)DEN27:24
  
 
17
Emma Ranta
Emma Ranta ('03)
FIN28:10
  
 
Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)DEN DNF
  
 

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten