Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oropesa del Mar ESP: ECCC Cross Country 5.2.2023 Cross

M Cross 8.7 km    

Finale A

Finale
1
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
BDI23:55
  
 
2
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA24:03
  
 
3
Reuben Longosiwa
Reuben Longosiwa 
KEN24:18
  
 
4
Vincent Rono
Vincent Rono ('90)
KEN24:25
  
 
5
Aaron Las Heras
Aaron Las Heras 
ESP24:31
  
 
6
Sergio Paniagua
Sergio Paniagua ('95)
ESP24:37
  
 
7
Efrem Gidey
Efrem Gidey 
IRL24:42
  
 
8
Roberto Alaiz
Roberto Alaiz ('90)
ESP24:42
  
 
9
Mohammadreza Abootorabi
Mohammadreza Abootorabi ('89)
SWE24:45
  
 
10
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR24:46
  
 
11
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR24:48
  
 
12
Italo Quazzola
Italo Quazzola ('94)
ITA24:49
  
 
13
Guillaume Grimard
Guillaume Grimard ('99)
BEL24:50
  
 
14
Juan Pérez
Juan Pérez ('88)
ESP24:52
  
 
15
Miguel Marques
Miguel Marques ('95)
POR24:54
  
 
16
Miguel Baidal
Miguel Baidal ('01)
ESP25:09
  
 
17
Derba Ayale
Derba Ayale ('02)
ISR25:17
  
 
18
Luca Alfieri
Luca Alfieri 
ITA25:17
  
 
19
Duarte Gomes
Duarte Gomes 
POR25:18
  
 
20
Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay ('96)
ISR25:19
  
 
21
Sylvain Cachard
Sylvain Cachard ('98)
FRA25:20
  
 
22
Sergio Jiménez
Sergio Jiménez ('95)
ESP25:22
  
 
23Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN25:23
  
 
24
Clement Deflandre
Clement Deflandre ('97)
BEL25:24
  
 
25
Alexandre Figueiredo
Alexandre Figueiredo ('99)
POR25:26
  
 
26
Adisu Guadia
Adisu Guadia ('02)
ISR25:28
  
 
27
Dries Basemans
Dries Basemans ('92)
BEL25:36
  
 
28
Graham Rush
Graham Rush ('82)
GBR25:39
  
 
29
Hamish Hickey
Hamish Hickey 
GBR25:41
  
 
30
Ali Abdi Salam
Ali Abdi Salam ('02)
SOM25:42
  
 
31
Omar Bouamer
Omar Bouamer ('89)
ITA25:47
  
 
32
Yohannes Kiflay
Yohannes Kiflay ('02)
ERI25:48
  
 
33
Otto Kingstedt
Otto Kingstedt ('94)
SWE25:49
  
 
34Michael JensenMichael Jensen ('87)DEN25:51
  
 
35
Lorenzo Brunier
Lorenzo Brunier ('96)
ITA25:53
  
 
36
Jose Ignacio Gimenez
Jose Ignacio Gimenez ('94)
ESP25:57
  
 
37
Jamie Crowe
Jamie Crowe ('95)
GBR26:02
  
 
38
Rui Teixeira
Rui Teixeira ('82)
POR26:06
  
 
39
Tom Honig
Tom Honig ('91)
SWE26:06
  
 
40
Kristofer Låås
Kristofer Låås ('92)
SWE26:06
  
 
41
Seán O'Leary
Seán O'Leary ('99)
IRL26:09
  
 
42
Tim O'Donoghue
Tim O'Donoghue ('86)
IRL26:11
  
 
43
Ataka Damsia
Ataka Damsia ('03)
ISR26:12
  
 
44
Erik Djurberg
Erik Djurberg ('97)
SWE26:20
  
 
45
Jayme Rossiter
Jayme Rossiter ('91)
IRL26:21
  
 
46
Linton Taylor
Linton Taylor ('95)
GBR26:22
  
 
47
Yonas Kinde
Yonas Kinde ('80)
LUX26:25
  
 
48
Arnaud Collard
Arnaud Collard 
BEL26:27
  
 
49
Anthony Baron
Anthony Baron ('92)
FRA26:28
  
 
50
Riccardo Rancan
Riccardo Rancan ('96)
SUI26:31
  
 
51
Roman Rudolecký
Roman Rudolecký ('88)
CZE26:32
  
 
52
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
SWE26:37
  
 
53
Luca Fanottoli
Luca Fanottoli ('96)
ITA26:41
  
 
54Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)DEN26:46
  
 
55
Joshua Woodcock-Shaw
Joshua Woodcock-Shaw ('94)
GBR26:48
  
 
56
Manuel Sainjon
Manuel Sainjon ('93)
FRA26:55
  
 
57
Badr Jaafari
Badr Jaafari ('98)
ITA26:56
  
 
58
Calum Phillip
Calum Phillip 
GBR26:58
  
 
59
Lode Van Tente
Lode Van Tente ('01)
BEL27:01
  
 
60
Ian Guiden
Ian Guiden ('94)
IRL27:02
  
 
61
Pavel Jelen
Pavel Jelen ('91)
CZE27:05
  
 
62
Jan Kohut
Jan Kohut ('85)
CZE27:16
  
 
63
Alessio Terrasi
Alessio Terrasi ('90)
ITA27:16
  
 
64
Heshlu Andemariam
Heshlu Andemariam ('97)
ERI27:19
  
 
65
Abshir Mohamed
Abshir Mohamed ('96)
GBR27:20
  
 
66
Paul Hartnett
Paul Hartnett ('02)
IRL27:21
  
 
67
Mlađen Samardžić
Mlađen Samardžić ('01)
BIH27:22
  
 
68
Martin Vanhaeren
Martin Vanhaeren 
BEL27:26
  
 
69
Gil Weicherding
Gil Weicherding ('01)
LUX27:26
  
 
70
Jimmy Keiffer
Jimmy Keiffer ('87)
LUX27:28
  
 
71
Francois Guilhot
Francois Guilhot ('01)
FRA27:30
  
 
72
Frank O'Brien
Frank O'Brien ('01)
IRL27:31
  
 
73
Loris Kaufmann
Loris Kaufmann ('03)
SUI27:37
  
 
74
Peter Kováč
Peter Kováč ('91)
SVK27:40
  
 
75
Đuro Borbelj
Đuro Borbelj ('95)
SRB27:44
  
 
76
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('94)
LUX27:49
  
 
77Christian Østergaard NielsenChristian Østergaard Nielsen ('97)DEN27:53
  
 
78
Ondřej Volák
Ondřej Volák 
CZE27:55
  
 
79
Christophe Kass
Christophe Kass ('82)
LUX28:00
  
 
80
Michal Kováč
Michal Kováč ('91)
SVK28:00
  
 
81
Jens-Michael Gossauer
Jens-Michael Gossauer ('93)
SUI28:11
  
 
82
Lukáš Koperdák
Lukáš Koperdák 
SVK28:16
  
 
83
Božidar Vujić
Božidar Vujić ('96)
BIH28:18
  
 
84
Charel Weicherding
Charel Weicherding ('99)
LUX28:32
  
 
85
Kevin O'Brien
Kevin O'Brien ('87)
IRL28:36
  
 
86
Wouter Lammens
Wouter Lammens ('94)
BEL28:43
  
 
87
Vítězslav Šolc
Vítězslav Šolc ('91)
CZE29:21
  
 
88
Aleksandar Kristic
Aleksandar Kristic ('87)
SRB29:31
  
 
89
Pit Reckinger
Pit Reckinger ('99)
LUX29:35
  
 
90
Srdjan Samardžić
Srdjan Samardžić ('89)
BIH30:00
  
 
91
Ivan Jeremić
Ivan Jeremić ('83)
SRB30:21
  
 
92
Dušan Krstić
Dušan Krstić ('98)
SRB30:23
  
 
93
Josef Petrů
Josef Petrů ('86)
CZE30:38
  
 
94
Davor Vidović
Davor Vidović ('91)
BIH30:54
  
 
95
Miroslav Pešić
Miroslav Pešić ('84)
SRB31:08
  
 
96
Aleksandar Stajić
Aleksandar Stajić ('98)
SRB32:15
  
 
97
Nikola Ljumović
Nikola Ljumović ('90)
SRB32:38
  
 
98
Jiří Bělohlávek
Jiří Bělohlávek ('84)
CZE34:18
  
 
Nicolò Bedini
Nicolò Bedini ('02)
ITA DNF
  
 
Miloš Krstić
Miloš Krstić ('87)
SRB DNF
  
 
K Cross 8.7 km    

Finale A

Finale
1
Anjelina Nadai Lohalith
Anjelina Nadai Lohalith ('95)
SSD27:55
  
 
2
Irene Sánchez-Escribano
Irene Sánchez-Escribano ('92)
ESP28:00
  
 
3
Fancy Cherono
Fancy Cherono ('01)
KEN28:09
  
 
4
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR28:10
  
 
5
Meselu Berhe
Meselu Berhe 
ETH28:14
  
 
6
Ayel Likina
Ayel Likina ('97)
ETH28:31
  
 
7
Isabel Barreiro
Isabel Barreiro ('99)
ESP28:42
  
 
8
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP28:47
  
 
9
Naima Ait Alibou
Naima Ait Alibou ('99)
ESP28:59
  
 
10
Cristina Espejo
Cristina Espejo ('94)
ESP29:00
  
 
11Nanna BovéNanna Bové ('95)DEN29:01
  
 
12
Marta Serrano
Marta Serrano ('03)
ESP29:03
  
 
13
Rosalia Tárraga
Rosalia Tárraga ('96)
ESP29:06
  
 
14
Carla Salomé Rocha
Carla Salomé Rocha ('90)
POR29:10
  
 
15
Laura Priego
Laura Priego ('98)
ESP29:12
  
 
16
Marta Galimany
Marta Galimany ('85)
ESP29:16
  
 
17
Ana Mafalda Ferreira
Ana Mafalda Ferreira ('88)
POR29:19
  
 
18
Lia Lemos
Lia Lemos ('01)
POR29:23
  
 
19
Sara Catarina Ribeiro
Sara Catarina Ribeiro ('90)
POR29:23
  
 
20
Nuria Lugueros
Nuria Lugueros ('88)
ESP29:30
  
 
21
Andrea Romero
Andrea Romero 
ESP29:34
  
 
22
Magali Bernard-Aureille
Magali Bernard-Aureille ('85)
FRA29:45
  
 
23
María Azucena Díaz
María Azucena Díaz ('82)
ESP29:47
  
 
24
Nakita Burke
Nakita Burke ('87)
IRL29:50
  
 
25
Tereza Novotná
Tereza Novotná ('92)
CZE29:55
  
 
26Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN29:59
  
 
27
Vivien Bonzi
Vivien Bonzi ('01)
ITA30:06
  
 
28
Alice Gaggi
Alice Gaggi ('87)
ITA30:11
  
 
29Juliane HvidJuliane Hvid ('98)DEN30:15
  
 
30
Beatriz Álvarez
Beatriz Álvarez ('94)
ESP30:16
  
 
31
Hanna Vandenbussche
Hanna Vandenbussche ('87)
BEL30:18
  
 
32
Cliona Murphy
Cliona Murphy ('96)
IRL30:23
  
 
33Annie SaugstrupAnnie Saugstrup ('96)DEN30:33
  
 
34
Saadia Fadili
Saadia Fadili ('98)
MAR30:42
  
 
35
Tereza Zimovjanová
Tereza Zimovjanová ('95)
CZE30:44
  
 
36
Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers ('97)
GER30:45
  
 
37
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP30:53
  
 
38
Sina Sebene Michael
Sina Sebene Michael ('02)
ERI30:58
  
 
39
Ilaria Spighi
Ilaria Spighi ('99)
ITA30:58
  
 
40
Edel Monaghan
Edel Monaghan ('98)
IRL31:07
  
 
41
Natálie Furchová
Natálie Furchová ('03)
CZE31:11
  
 
42
Clementine Mukandanga
Clementine Mukandanga ('85)
RWA31:23
  
 
43
Emma Boone
Emma Boone ('97)
BEL31:33
  
 
44
Noeleen Scanlon
Noeleen Scanlon ('83)
IRL31:34
  
 
45
Jessica Augusto
Jessica Augusto ('81)
POR31:40
  
 
46
Nara Elipe
Nara Elipe ('02)
ESP31:42
  
 
47
Natasha Adams
Natasha Adams ('76)
IRL31:44
  
 
48
Anny Wolter
Anny Wolter ('93)
LUX31:47
  
 
49
Amit Koma
Amit Koma ('01)
ISR31:48
  
 
50
Clara Prevot
Clara Prevot ('02)
FRA31:52
  
 
51
Avril Deegan
Avril Deegan ('98)
IRL31:57
  
 
52
Khadija Boudjellouli
Khadija Boudjellouli ('87)
FRA31:57
  
 
53
Anita Claudia Zaro
Anita Claudia Zaro ('99)
ROU31:59
  
 
54
Charlyne Buquet
Charlyne Buquet ('90)
FRA32:01
  
 
55
Liv Claret
Liv Claret ('06)
FRA32:06
  
 
56
Yasmina Claudia Tamasila
Yasmina Claudia Tamasila ('02)
ROU32:15
  
 
57
Saskia Vens
Saskia Vens ('88)
BEL32:26
  
 
58
Beatrice Bianchi
Beatrice Bianchi ('98)
ITA32:33
  
 
59
Ilaria Bianchi
Ilaria Bianchi ('85)
ITA32:43
  
 
60
Hannah Terrance
Hannah Terrance ('91)
GBR32:49
  
 
61
Aoife Carr
Aoife Carr ('99)
IRL32:51
  
 
62
Evy Pieters
Evy Pieters ('87)
BEL32:54
  
 
63
Ruth Joss
Ruth Joss 
GBR33:14
  
 
64
Inken Siebert
Inken Siebert ('01)
GER33:14
  
 
65
Jenny Gloden
Jenny Gloden ('93)
LUX33:17
  
 
66
Faye Dervan
Faye Dervan ('02)
IRL33:24
  
 
67
Lena Kersch
Lena Kersch ('92)
LUX33:25
  
 
68
Iulia Dragoiu
Iulia Dragoiu ('99)
ROU33:33
  
 
69
Sina Scherling
Sina Scherling ('03)
SUI33:40
  
 
70
Martine Mellina
Martine Mellina ('90)
LUX33:44
  
 
71
Clara Costadura
Clara Costadura ('96)
ITA33:49
  
 
72
Tesera Birtukan
Tesera Birtukan ('01)
ISR33:51
  
 
73
Ramona Georgiana Coverca
Ramona Georgiana Coverca 
ROU33:51
  
 
74
Pascaline Masciotra
Pascaline Masciotra ('88)
FRA33:55
  
 
75
Nina Bühler
Nina Bühler ('05)
SUI34:01
  
 
76
Ivanna Marchewka
Ivanna Marchewka ('91)
ISR34:15
  
 
77
Cecilia Basso
Cecilia Basso ('98)
ITA34:22
  
 
78
Aleksandra Kostadinović
Aleksandra Kostadinović ('90)
SRB34:35
  
 
79
Shauna McGeehan
Shauna McGeehan ('89)
IRL34:40
  
 
80
Anne Reiser
Anne Reiser ('97)
LUX35:14
  
 
81
Jovana Šubatlija
Jovana Šubatlija ('98)
SRB35:38
  
 
82
Véronique Hansen
Véronique Hansen ('80)
LUX36:15
  
 
83
Vanja Vlaović
Vanja Vlaović ('83)
SRB36:33
  
 
84
Avril Mason
Avril Mason ('74)
GBR36:41
  
 
85
Lena Kraus
Lena Kraus ('03)
LUX36:51
  
 
Rahel Meili
Rahel Meili ('90)
SUI DNF
  
 
Carla Morgenroth
Carla Morgenroth ('95)
GER DNF
  
 

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1