Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Toruń POL: 9th World Masters Athletics Indoor Championships 26.3‐1.4.2023 Inde

M35 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Masayuki Yano
Masayuki Yano ('86)
JPN6.88
  
 PB
2
Rondrick Parker
Rondrick Parker ('83)
USA6.91
  
 =SB
3
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA6.99
  
 
4
Duayne Bovell
Duayne Bovell ('85)
GBR7.07
  
 SB
5
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER7.08
  
 PB
6
Yoshihiro Suzuki
Yoshihiro Suzuki ('86)
JPN7.10
  
 PB
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
1
Masayuki Yano
Masayuki Yano ('86)
JPN6.94
  
 PB
2
Duayne Bovell
Duayne Bovell ('85)
GBR7.09
  
 SB
3
Yoshihiro Suzuki
Yoshihiro Suzuki ('86)
JPN7.11
  
 PB
8
Nils-Paul Skåra
Nils-Paul Skåra ('87)
NOR7.41
  
 =SB
Semi 2
28.3.
28.3.
1
Rondrick Parker
Rondrick Parker ('83)
USA6.91
  
 SB
2
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA6.98
  
 
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER7.19
  
 SB
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
2
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER7.21
  
 SB
Indledende 2
27.3.
27.3.
3
Julian Gabert
Julian Gabert ('86)
SWE7.55
  
 
4
Michael Lynch
Michael Lynch ('83)
IRL7.58
  
 
5
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST8.09
  
 SB
Indledende 3
27.3.
27.3.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA6.97
  
 
3
Nils-Paul Skåra
Nils-Paul Skåra ('87)
NOR7.41
  
 SB
5
Hans Jürgen Lay
Hans Jürgen Lay ('85)
GER7.71
  
 PB
Indledende 4
27.3.
27.3.
1
Masayuki Yano
Masayuki Yano ('86)
JPN6.97
  
 PB
4
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER7.66
  
 PB
Indledende 5
27.3.
27.3.
1
Anastásios Zarmakoúpis
Anastásios Zarmakoúpis ('87)
GRE7.03
  
 SB
3
Mehdi Alipour
Mehdi Alipour ('83)
SWE7.54
  
 SB
Indledende 6
27.3.
27.3.
6
Romeo Rioverde
Romeo Rioverde ('87)
NOR7.98
  
 
M35 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA21.90
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA21.70
  
 SB
Semi 2
31.3.
31.3.
Sampo Kiviharju
Sampo Kiviharju ('84)
FIN DNF
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA22.04
  
 
Indledende 2
30.3.
30.3.
1
Sampo Kiviharju
Sampo Kiviharju ('84)
FIN22.06
  
 
Indledende 4
30.3.
30.3.
4
Romeo Rioverde
Romeo Rioverde ('87)
NOR25.90
  
 PB
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER DQ
  
 
M35 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Radosław Czyż
Radosław Czyż ('88)
POL49.07
  
 
2
Gabriel Faye
Gabriel Faye ('84)
SEN49.39
  
 PB
3
Szymon Ogonowski
Szymon Ogonowski ('85)
POL50.32
  
 SB
4
Erete Udomsinachi
Erete Udomsinachi ('85)
NGR50.35
  
 SB
Semifinale27.3.
Semi 1
27.3.
27.3.
4
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER51.08
  
 PB
Indledende heats26.3.
Indledende 1
26.3.
26.3.
5
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER54.38
  
 PB
Indledende 2
26.3.
26.3.
2
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER51.69
  
 PB
Indledende 3
26.3.
26.3.
4
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER53.18
  
 PB
M35 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL1:55.07
  
 SB
2
Mark Husted
Mark Husted ('87)
USA1:55.90
  
 SB
3
Tino Hanke
Tino Hanke ('88)
GER1:56.78
  
 PB
4
Satoshi Takami
Satoshi Takami ('87)
JPN1:56.80
  
 PB
8
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER1:57.79
  
 SB
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
5
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER2:01.94
  
 SB
6
Neil Brimmer
Neil Brimmer ('84)
MLT2:02.07
  
 PB
7
Andrew Hobbs
Andrew Hobbs ('88)
IRL2:07.24
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
1
Tino Hanke
Tino Hanke ('88)
GER1:57.93
  
 PB
3
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER1:59.02
  
 SB
5
Simen Nieuwlaat
Simen Nieuwlaat ('87)
NOR2:03.09
  
 PB
Indledende 3
29.3.
29.3.
1
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL1:58.21
  
 
3
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER2:00.08
  
 SB
Indledende 4
29.3.
29.3.
3
Ronald Kuin
Ronald Kuin ('87)
NED2:01.25
  
 PB
M35 1000 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
2
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER2:50.58
  
 PB
M35 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Tino Hanke
Tino Hanke ('88)
GER4:05.50
  
 PB
6
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER4:09.88
  
 SB
7
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER4:10.05
  
 PB
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
3
Tino Hanke
Tino Hanke ('88)
GER4:10.29
  
 PB
Indledende 2
31.3.
31.3.
1
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER4:10.28
  
 PB
2
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER4:11.28
  
 SB
8
Andrew Hobbs
Andrew Hobbs ('88)
IRL4:19.80
  
 PB
M35 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL8:49.01
  
 
2
Mark Husted
Mark Husted ('87)
USA8:49.63
  
 SB
3
Ricardo Paixão
Ricardo Paixão ('86)
POR8:52.69
  
 
4
Luca Leone
Luca Leone ('86)
ITA8:59.89
  
 SB
5
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE9:02.31
  
 SB
M35 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Maurizio Raimond Vanotti
Maurizio Raimond Vanotti ('87)
ITA31:38
  
 PB
2
Mikolaj Skibiński
Mikolaj Skibiński ('86)
POL32:02
  
 SB
4
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE32:30
  
 SB
15
Jens Stampnik
Jens Stampnik ('84)
GER43:30
  
 SB
M35 Halvmaraton    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Justin Mahieu
Justin Mahieu ('85)
BEL1:06:44
  
 
2
Patrick König
Patrick König ('87)
GER1:08:07
  
 SB
16
Marco Herkert
Marco Herkert ('84)
GER1:23:36
  
 SB
M35 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Daniel Siegel
Daniel Siegel ('86)
GER8.18
  
 PB
5
Jeroen van Veen
Jeroen van Veen ('86)
NED8.49
  
 
7
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER8.51
  
 PB
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
1
Daniel Siegel
Daniel Siegel ('86)
GER8.30
  
 PB
Indledende 2
31.3.
31.3.
2
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER8.53
  
 PB
Indledende 3
31.3.
31.3.
2
Jeroen van Veen
Jeroen van Veen ('86)
NED8.47
  
 PB
M35 Højdespring    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Tomas Turskis
Tomas Turskis ('88)
LTU2.05
  
 =SB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.10
XXR
   
2
Tom Nichols
Tom Nichols ('85)
GBR2.00
  
 =PB
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.05
XXX
  
5
Karl Lumi
Karl Lumi ('85)
EST1.85
  
 
 
1.70
  O
1.80
  O
1.85
  O
2.00
XXX
    
7
Matthias Beutin
Matthias Beutin ('85)
GER1.80
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
XXX
   
M35 Stangspring    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Dennis Schober
Dennis Schober ('87)
GER5.00
  
 
 
4.60
  O
4.75
  O
5.00
 XO
5.11
XXX
    
2
Przemysław Czerniak
Przemysław Czerniak ('84)
POL4.60
  
 
 
4.45
  O
4.60
  O
4.75
XXX
     
3
Johannes Lüsse
Johannes Lüsse ('85)
GER4.45
  
 PB
 
4.00
  O
4.15
  O
4.30
 XO
4.45
 XO
4.60
  XX
4.75
  R
  
5
Matti Herrmann
Matti Herrmann ('83)
GER4.30
  
 SB
 
4.00
  O
4.30
 XO
4.45
  XX
4.60
  R
    
M35 Længdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA7.34
  
 
 
7.067.156.997.34  –  X  
2
Hiroto Goto
Hiroto Goto ('83)
JPN6.83
  
 PB
 
  X  X6.46 PB  X6.83 PB6.79  
3
Karl Lumi
Karl Lumi ('85)
EST6.61
  
 SB
 
  X6.58 SB6.61 SB  X  X  –  
10
Florian Spieler
Florian Spieler ('84)
GER6.00
  
 PB
 
6.00 PB5.935.84     
14
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST5.83
  
 PB
 
5.83 PB5.655.65     
15
Hans Jürgen Lay
Hans Jürgen Lay ('85)
GER5.79
  
 PB
 
5.79 PB  X5.79 =PB     
M35 Trespring    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Antony Daffurn
Antony Daffurn ('86)
IRL14.75
  
 SB
 
14.0814.2914.48 SB14.43  X14.75 SB  
2
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR14.64
  
 PB
 
14.39 PB14.1714.44 PB14.4314.0114.64 PB  
3
Yoshihiro Suzuki
Yoshihiro Suzuki ('86)
JPN14.62
  
 PB
 
12.39 PB13.86 PB14.59 PB14.62 PB  X  X  
4
Hiroto Goto
Hiroto Goto ('83)
JPN14.50
  
 PB
 
  X14.50 PB  X14.3414.43  X  
5
Karol Kondraciuk
Karol Kondraciuk ('87)
POL13.76
  
 SB
 
13.4713.76  X  X13.3013.52  
M35 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Rafał Kownatke
Rafał Kownatke ('85)
POL17.53
  
 
 
16.9216.8217.3417.53  X17.36  
2
Craig Charlton
Craig Charlton ('87)
GBR16.25
  
 PB
 
15.44 SB15.3515.79 PB  X  X16.25 PB  
3
Sebastian Mielke
Sebastian Mielke ('87)
POL15.34
  
 SB
 
14.01 SB14.79 SB14.95 SB14.8515.34 SB15.23  
4
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN15.24
  
 SB
 
14.70  X  X15.24 SB14.9614.72  
5
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER13.97
  
 SB
 
13.42 SB13.1513.73 SB13.85 SB13.97 SB13.71  
7
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL13.01
  
 
 
12.6812.6512.7113.0112.2812.78  
10
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN10.09
  
 
 
  X9.9710.09     
M35 Diskoskast 2.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
Stephan Dekker
Stephan Dekker ('87)
NED48.43
  
 SB
 
46.94 SB45.3445.1246.4448.43 SB45.44  
2
Jaroslav Stančík
Jaroslav Stančík ('86)
CZE45.20
  
 SB
 
  X44.60 SB43.14  X45.20 SB  X  
3
Ismael Hussein Kamal
Ismael Hussein Kamal 
EGY44.07
  
 SB
 
43.81 SB42.15  X44.07 SB  X  X  
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL40.69
  
 
 
38.4836.8733.3940.1839.6440.69  
5
Toni Velkov
Toni Velkov ('86)
BUL40.16
  
 SB
 
40.16 SB  X39.3438.5238.99  X  
6
Christoph Bischlager
Christoph Bischlager ('83)
GER39.68
  
 SB
 
39.33 SB38.2637.5738.6639.68 SB  X  
7
Niels Groot
Niels Groot ('84)
NED37.08
  
 SB
 
31.38 SB33.52 SB37.08 SB  X35.8735.32  
8
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN34.52
  
 SB
 
32.24 SB34.39 SB  X34.1533.6734.52 SB  
10
Roman Neumann
Roman Neumann ('83)
GER30.87
  
 SB
 
  X30.87 SB  X     
M35 Vægtkast 15.89 kg    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Mohammed Omar Al-Khatib
Mohammed Omar Al-Khatib ('87)
UAE17.28
  
 PB
 
16.32 PB17.28 PB17.00  X17.16  X  
2
Adam Grudzień
Adam Grudzień ('87)
POL16.57
  
 PB
 
15.04 PB15.32 PB  X15.48 PB15.85 PB16.57 PB  
3
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL15.60
  
 PB
 
15.04 PB15.22 PB  X15.42 PB15.60 PB14.99  
4
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST15.42
  
 PB
 
14.88 PB14.6515.39 PB  X15.42 PB  X  
5
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN14.65
  
 PB
 
  X14.50  X14.3614.65 PB  X  
6
Roman Neumann
Roman Neumann ('83)
GER11.44
  
 PB
 
  X10.28 PB10.07  X11.44 PB10.94  
7
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN11.10
  
 PB
 
10.1110.94 PB10.9210.9211.00 PB11.10 PB  
M35 Hammerkast 7.26 kg    
27.3.

Finale A

Finale
27.3.
1
Mohammed Omar Al-Khatib
Mohammed Omar Al-Khatib ('87)
UAE56.25
  
 SB
 
  X50.32 SB53.71 SB56.25 SB  X  X  
2
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL54.50
  
 PB
 
50.4049.8051.01 SB50.9651.43 SB54.50 PB  
3
Adam Grudzień
Adam Grudzień ('87)
POL52.77
  
 SB
 
  X  X50.59 SB  X  X52.77 SB  
4
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST51.45
  
 SB
 
  X48.0449.6951.45 SB  X49.11  
5
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN30.63
  
 SB
 
29.53 SB29.83 SB30.63 SB  X  X  X  
M35 Spydkast 800 gram    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
1
Sascha Schlesier
Sascha Schlesier ('83)
GER50.17
  
 SB
 
46.30 SB  X47.60 SB50.08 SB44.5750.17 SB  
2
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST49.32
  
 SB
 
47.19 SB48.44 SB45.1249.10 SB49.32 SB49.05  
5
Mathias Dapprich
Mathias Dapprich ('85)
GER48.04
  
 PB
 
44.87 PB45.26 PB45.77 PB  X48.04 PB  X  
M35 3000 m kapgang    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Rafał Sikora
Rafał Sikora ('87)
POL12:13.08
  
 PB
M35 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Rafał Sikora
Rafał Sikora ('87)
POL43:25
  
 PB
3
Jacques Van Bremen
Jacques Van Bremen ('84)
NED55:05
  
 PB
M35 Femkamp M35    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
5
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER3306
  
 PB
 
8,655,9310,971,66
8
Ronald Kuin
Ronald Kuin ('87)
NED2959
  
 PB
 
9,855,348,551,782.42,17
12
Keith King
Keith King ('86)
IRL2526
  
 PB
 
10,135,2410,231,663.19,80
M35 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
2
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER27:47
  
 
4
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER28:11
  
 
10
Martin Herbold
Martin Herbold ('87)
GER30:12
  
 
11
Jens Stampnik
Jens Stampnik ('84)
GER36:06
  
 
K35 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE7.62
  
 
2
Easter Grant
Easter Grant ('83)
USA7.65
  
 PB
3
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA7.92
  
 
4
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR7.97
  
 SB
5
Shereen Charles
Shereen Charles ('84)
GBR7.97
  
 
Indledende heats28.3.
Indledende 1
28.3.
28.3.
1
Easter Grant
Easter Grant ('83)
USA7.74
  
 SB
2
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA7.90
  
 
5
Julia Dreiling
Julia Dreiling ('86)
GER8.96
  
 PB
Indledende 2
28.3.
28.3.
1
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR8.01
  
 SB
Indledende 3
28.3.
28.3.
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE7.72
  
 
2
Shereen Charles
Shereen Charles ('84)
GBR7.93
  
 SB
4
Elisa Schöne
Elisa Schöne ('87)
GER8.66
  
 PB
6
Caroline Möller-Sattler
Caroline Möller-Sattler ('86)
GER8.99
  
 PB
K35 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE25.15
  
 =PB
2
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR25.31
  
 SB
Indledende heats31.3.
Indledende 2
31.3.
31.3.
1
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR25.34
  
 SB
Indledende 3
31.3.
31.3.
1
Sandy Delemarle
Sandy Delemarle ('86)
FRA25.30
  
 PB
3
Elisa Schöne
Elisa Schöne ('87)
GER27.92
  
 PB
Indledende 4
31.3.
31.3.
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
SWE25.15
  
 PB
K35 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Andriána Férra
Andriána Férra ('88)
GRE55.67
  
 
2
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR58.66
  
 SB
3
Weronika Ilczuk
Weronika Ilczuk ('86)
POL58.88
  
 
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
1
Andriána Férra
Andriána Férra ('88)
GRE55.68
  
 
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER DQ
  
 
Indledende 2
27.3.
27.3.
5
Elisa Schöne
Elisa Schöne ('87)
GER1:02.67
  
 SB
K35 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Ruth Leon
Ruth Leon ('87)
ESP2:15.96
  
 PB
9
Madli Olem
Madli Olem ('85)
EST2:31.57
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
3
Madli Olem
Madli Olem ('85)
EST2:25.00
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
6
Veronica Gillberg
Veronica Gillberg ('88)
FIN2:44.89
  
 PB
K35 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Sandra Michalak
Sandra Michalak ('87)
POL4:31.95
  
 
2
Ruth Leon
Ruth Leon ('87)
ESP4:36.37
  
 PB
3
Laura Haggarty
Laura Haggarty 
GBR4:45.22
  
 PB
4
Alexis Dodd
Alexis Dodd ('84)
GBR4:49.08
  
 PB
K35 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Sandra Michalak
Sandra Michalak ('87)
POL9:43.67
  
 SB
2
Andreia Santos
Andreia Santos ('85)
POR9:54.06
  
 SB
3
Marie Martinez
Marie Martinez ('83)
FRA10:09.92
  
 SB
K35 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
3
Edel Gaffney
Edel Gaffney ('87)
IRL36:12
  
 SB
K35 Halvmarathon    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Monika Brzozowska
Monika Brzozowska ('84)
POL1:16:43
  
 SB
2
Kristína Resslová
Kristína Resslová ('86)
SVK1:23:56
  
 SB
K35 Højdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Anna Widawska
Anna Widawska ('83)
POL1.76
  
 SB
 
1.45
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.71
  O
1.76
  O
1.80
XXX
 
2
Michelle Weitzel
Michelle Weitzel ('87)
GER1.60
  
 SB
 
1.45 SB
  O
1.50 SB
  O
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
   
4
Sandra Meyer
Sandra Meyer ('83)
GER1.50
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50 PB
  O
1.55
XXX
   
K35 Stangspring    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Eleonora Rossi
Eleonora Rossi ('88)
SMR3.20
  
 =PB
 
3.00
 XO
3.10
  O
3.20
 XO
3.30
XXX
    
3
Jenny Östlund
Jenny Östlund ('84)
SWE2.90
  
 SB
 
2.50
 XO
2.60
  O
2.70
  O
2.80
XXO
2.90
 XO
3.00
XXX
  
K35 Længdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Michelle Weitzel
Michelle Weitzel ('87)
GER5.83
  
 SB
 
5.83 SB  X  –  –  –5.72  
2
Nada Cheroudi
Nada Cheroudi ('87)
TUN5.74
  
 SB
 
  X5.59 SB  X5.475.64 SB5.74 SB  
8
Elisa Schöne
Elisa Schöne ('87)
GER4.91
  
 PB
 
4.77 PB  X4.83 PB  X4.91 PB4.76  
9
Julia Dreiling
Julia Dreiling ('86)
GER4.63
  
 PB
 
4.63 PB4.514.60     
11
Caroline Möller-Sattler
Caroline Möller-Sattler ('86)
GER4.19
  
 PB
 
4.19 PB4.184.14     
K35 Trespring     
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
3
Julia Dreiling
Julia Dreiling ('86)
GER10.41
  
 PB
 
10.22 PB10.41 PB10.32  X10.2010.11  
K35 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
2
Jenny Hase
Jenny Hase ('87)
GER12.42
  
 
 
12.4212.1212.27  X10.9811.48  
3
Martina Efraimsson
Martina Efraimsson ('85)
SWE11.75
  
 
 
11.7511.4711.1611.4011.47  X  
7
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL9.24
  
 PB
 
8.57 SB8.81 PB8.498.558.489.24 PB  
K35 Diskoskast 1.0 kg    
31.3.

Finale A

Finale
31.3.
3
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER31.34
  
 PB
 
31.34 PB  X  X28.61  X  X  
K35 Vægtkast 9.08 kg    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Rachel Akers
Rachel Akers ('85)
IRL16.09
  
 PB
 
15.24 PB15.46 PB16.09 PB15.4315.9415.85  
7
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL9.91
  
 PB
 
9.06 PB9.91 PB9.659.449.549.25  
K35 Hammerkast 4.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
Rachel Akers
Rachel Akers ('85)
IRL53.36
  
 
 
53.1552.66  X53.3651.7352.16  
2
Géraldine Davin
Géraldine Davin ('87)
LUX46.87
  
 SB
 
45.70 SB46.87 SB  X  X  X  X  
3
Sandra Garcia
Sandra Garcia 
ESP42.21
  
 PB
 
38.09 PB40.19 PB39.7232.4434.1642.21 PB  
4
Amanda Watson
Amanda Watson 
USA39.14
  
 PB
 
  X39.14 PB  X38.62  X  X  
K35 Spydkast 600 gram    
28.3.

Finale A

Finale
28.3.
1
Janka Štulajterová
Janka Štulajterová 
SVK40.75
  
 PB
 
40.58 PB40.75 PB  X  X  –  –  
2
Martina Efraimsson
Martina Efraimsson ('85)
SWE37.94
  
 SB
 
37.94 SB36.3734.1135.7536.50  X  
3
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER37.59
  
 
 
  X35.9037.59  X34.8135.96  
K35 3000 m kapgang    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
2
Liane Jörs
Liane Jörs ('83)
GER17:24.11
  
 PB
K35 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Elodie Varoquier
Elodie Varoquier ('83)
FRA58:26
  
 PB
K35 Femkamp K35    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
3
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER2879
  
 PB
 
9,784,797,571,442.37,42
K35 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
2
Edel Gaffney
Edel Gaffney ('87)
IRL30:20
  
 
M40 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Antwoin Echols
Antwoin Echols 
USA6.93
  
 SB
2
Johan O'Gilvie
Johan O'Gilvie ('82)
JAM7.04
  
 
3
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR7.05
  
 SB
4
Jackson Hinton
Jackson Hinton ('87)
CAN7.09
  
 SB
5
Mantas Semčenko
Mantas Semčenko ('82)
LTU7.10
  
 
6
Michel Viallet
Michel Viallet ('79)
FRA7.10
  
 
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
1
Antwoin Echols
Antwoin Echols 
USA7.04
  
 
2
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR7.10
  
 SB
6
Michael Hollmann
Michael Hollmann ('79)
GER7.41
  
 PB
Semi 2
28.3.
28.3.
1
Johan O'Gilvie
Johan O'Gilvie ('82)
JAM7.01
  
 PB
2
Michel Viallet
Michel Viallet ('79)
FRA7.08
  
 SB
3
Mantas Semčenko
Mantas Semčenko ('82)
LTU7.10
  
 
7
Jon-Magnus Eliassen Restad
Jon-Magnus Eliassen Restad ('81)
NOR7.65
  
 
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
4
Jon-Magnus Eliassen Restad
Jon-Magnus Eliassen Restad ('81)
NOR7.46
  
 PB
Indledende 4
27.3.
27.3.
1
Antwoin Echols
Antwoin Echols 
USA7.07
  
 
2
Michel Viallet
Michel Viallet ('79)
FRA7.10
  
 SB
Indledende 5
27.3.
27.3.
3
Michael Hollmann
Michael Hollmann ('79)
GER7.49
  
 PB
Indledende 6
27.3.
27.3.
3
Benjamin Frerich
Benjamin Frerich ('82)
GER7.83
  
 PB
5
Enrico Schumann
Enrico Schumann ('79)
GER8.16
  
 PB
M40 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Antwoin Echols
Antwoin Echols 
USA22.33
  
 SB
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
3
Michael Hollmann
Michael Hollmann ('79)
GER23.74
  
 PB
Semi 3
31.3.
31.3.
3
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.83
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 4
30.3.
30.3.
4
Jens Witte
Jens Witte ('81)
GER25.66
  
 PB
Indledende 6
30.3.
30.3.
2
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.35
  
 SB
6
Enrico Schumann
Enrico Schumann ('79)
GER27.64
  
 PB
Indledende 7
30.3.
30.3.
2
Michael Hollmann
Michael Hollmann ('79)
GER23.79
  
 PB
M40 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Isaac Piñero
Isaac Piñero ('81)
ESP50.17
  
 PB
3
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN52.18
  
 SB
Indledende heats26.3.
Indledende 1
26.3.
26.3.
4
Benjamin Frerich
Benjamin Frerich ('82)
GER55.93
  
 PB
Indledende 2
26.3.
26.3.
1
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL49.97
  
 PB
5
Jens Witte
Jens Witte ('81)
GER56.98
  
 PB
Indledende 3
26.3.
26.3.
5
Andrei Serõhh
Andrei Serõhh ('79)
EST56.89
  
 PB
Indledende 4
26.3.
26.3.
1
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN52.61
  
 SB
5
David Bezzina
David Bezzina ('82)
MLT58.12
  
 PB
M40 800 m    
Inde
Inde
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
3
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:02.22
  
 
4
Peter Jan Laverman
Peter Jan Laverman 
NED2:03.00
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
4
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL2:02.03
  
 SB
9
David Bezzina
David Bezzina ('82)
MLT2:16.84
  
 PB
Indledende 3
29.3.
29.3.
4
Kieran McGrath
Kieran McGrath ('78)
IRL2:02.52
  
 
7
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN2:05.85
  
 SB
8
Keith Pollard
Keith Pollard ('78)
IRL2:08.41
  
 
M40 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
7
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL4:14.12
  
 SB
M40 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Antonino Liuzzo
Antonino Liuzzo ('79)
ITA8:42.18
  
 PB
2
Adel Hfaiedh
Adel Hfaiedh ('82)
TUN8:49.97
  
 PB
3
David Kiefer
David Kiefer ('79)
GER8:50.59
  
 PB
4
Bruno Lima
Bruno Lima ('81)
POR8:54.52
  
 
5
Kamil Makoś
Kamil Makoś ('81)
POL8:58.24
  
 SB
7
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE9:15.26
  
 SB
8
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER9:21.78
  
 PB
10
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE9:42.01
  
 SB
10
Antti Rikkinen
Antti Rikkinen ('80)
FIN10:25.33
  
 PB
12
Anders Hallberg
Anders Hallberg ('81)
SWE10:52.32
  
 SB
Finale B
26.3.
26.3.
1
Ian Williamson
Ian Williamson ('78)
GBR8:44.15
  
 PB
2
Amir Tayebli
Amir Tayebli 
IRI8:48.01
  
 PB
M40 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Kamil Makoś
Kamil Makoś ('81)
POL31:44
  
 SB
3
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER32:48
  
 SB
6
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE34:05
  
 
M40 Halvmaraton    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Medhi Akaouch
Medhi Akaouch ('82)
FRA1:06:50
  
 SB
2
Mariusz Giżyński
Mariusz Giżyński ('81)
POL1:09:26
  
 SB
3
Edgar Matias
Edgar Matias ('79)
POR1:10:31
  
 SB
M40 60 m hæk 99.1 cm    
Inde
Inde
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
5
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER9.77
  
 PB
M40 Højdespring    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Martin Lloyd
Martin Lloyd ('80)
GBR2.04
  
 SB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.11
XXX
   
2
Robert Wolski
Robert Wolski ('82)
POL1.90
  
 SB
 
1.80
  O
1.90
  O
1.95
XXR
     
2
Ladislav Urban
Ladislav Urban ('82)
CZE1.90
  
 SB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
  O
1.90
  O
1.95
XXX
   
4
Tomasz Zydorkiewicz
Tomasz Zydorkiewicz ('79)
POL1.90
  
 SB
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
 XO
1.95
XXX
    
6
Francois Kulik
Francois Kulik ('81)
IRL1.85
  
 SB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.85
 XO
1.90
XXX
   
Benjamin Frerich
Benjamin Frerich ('82)
GER NH
  
 
 
1.45
  XR
       
M40 Stangspring    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Manfred Menz
Manfred Menz ('82)
ITA4.55
  
 SB
 
4.10
  O
4.25
 XO
4.40
 XO
4.55
  O
4.70
  XX
6.23
  X
  
2
Thomas Ritte
Thomas Ritte ('79)
GER4.40
  
 SB
 
3.95
  O
4.10
  O
4.25
  O
4.40
 XO
4.55
XXX
   
4
Ingo Mühlhöfer
Ingo Mühlhöfer ('80)
GER3.95
  
 PB
 
3.65
  O
3.80
 XO
3.95
 XO
4.10
XXX
    
M40 Længdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Łukasz Sobora
Łukasz Sobora ('78)
POL6.84
  
 SB
 
  X6.62 SB  X6.84 SB6.756.78  
6
Jens Beintken
Jens Beintken ('81)
GER5.94
  
 PB
 
  X5.56 PB5.65 PB5.86 PB5.94 PB5.86  
7
Benjamin Frerich
Benjamin Frerich ('82)
GER5.60
  
 PB
 
  X5.18 PB5.45 PB  X5.60 PB  –  
M40 Trespring    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Łukasz Sobora
Łukasz Sobora ('78)
POL14.63
  
 PB
 
14.0014.1514.22 PB14.63 PB14.5011.36  
M40 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
5
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER13.86
  
 SB
 
13.86 SB  X13.0012.99  X13.38  
11
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER11.86
  
 PB
 
11.86 PB11.8511.78     
12
Nils Neuhäuser
Nils Neuhäuser ('82)
GER10.89
  
 PB
 
10.41 PB10.0710.89 PB     
13
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER10.58
  
 PB
 
10.58 PB10.4610.36     
M40 Diskoskast 2.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
James Taylor
James Taylor ('82)
GBR45.46
  
 SB
 
45.46 SB  X44.5843.9845.02  X  
2
Krzysztof Jacków
Krzysztof Jacków 
POL44.04
  
 PB
 
43.16 PB44.04 PB41.71  X41.8143.02  
3
Karsten Friedrich
Karsten Friedrich ('80)
GER42.02
  
 SB
 
  X38.53 SB42.02 SB40.65  X40.06  
4
Andrzej Kominek
Andrzej Kominek ('82)
POL40.99
  
 SB
 
35.15 SB36.62 SB40.99 SB39.74  X40.71  
7
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER35.79
  
 
 
  X  X35.7934.6532.8834.77  
8
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER34.71
  
 SB
 
34.31 SB  X  X  X34.71 SB  X  
M40 Vægtkast 15.89 kg    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
3
Olle-Marek Kaljuvee
Olle-Marek Kaljuvee ('78)
EST14.67
  
 PB
 
12.62 PB13.42 PB  X13.48 PB14.67 PB14.30  
6
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER13.03
  
 PB
 
12.32 PB12.3112.60 PB12.66 PB  X13.03 PB  
8
Micheál Grace
Micheál Grace 
IRL12.35
  
 PB
 
10.51 PB12.10 PB  X  X12.35 PB12.06  
9
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER10.72
  
 PB
 
  X10.72 PB  X     
M40 Hammerkast 7.26 kg    
27.3.

Finale A

Finale
27.3.
1
Olle-Marek Kaljuvee
Olle-Marek Kaljuvee ('78)
EST49.64
  
 
 
  X46.7949.4149.64  X  X  
6
Micheál Grace
Micheál Grace 
IRL44.16
  
 PB
 
40.23 SB40.83 SB  X43.35 PB44.16 PB41.32  
10
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER35.59
  
 SB
 
34.02 SB  X35.59 SB     
11
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER32.21
  
 SB
 
31.3732.21  X     
M40 Spydkast 800 gram    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
1
Zacarya Aznag
Zacarya Aznag ('79)
BEL60.02
  
 PB
 
57.94 PB60.02 PB  X  X  X54.38  
2
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER50.55
  
 PB
 
48.99 SB  X50.55 PB45.7847.62  –  
7
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER46.29
  
 SB
 
42.61 SB45.65 SB44.8946.29 SB  X45.57  
M40 3000 m kapgang    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
José Ignacio Aledo
José Ignacio Aledo ('79)
ESP11:54.34
  
 
2
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP12:03.22
  
 PB
4
Andreas Janker
Andreas Janker ('83)
GER13:02.51
  
 PB
M40 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP43:38
  
 PB
2
Victor Manuel Castro Mateo
Victor Manuel Castro Mateo 
ESP47:19
  
 PB
3
Andreas Janker
Andreas Janker ('83)
GER47:58
  
 PB
11
Andreas Wild
Andreas Wild ('82)
GER57:20
  
 PB
M40 Femkamp M40    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Steffen Fricke
Steffen Fricke ('83)
GER3762
  
 PB
 
8,786,1313,021,753.00,96
7
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER2962
  
 PB
 
9,875,048,891,572.47,13
8
Francois Kulik
Francois Kulik ('81)
IRL2849
  
 PB
 
10,315,287,071,813.05,54
10
Benjamin Frerich
Benjamin Frerich ('82)
GER2698
  
 PB
 
10,805,558,831,603.11,61
14
Maik Arendt
Maik Arendt ('79)
GER2254
  
 PB
 
11,814,4710,821,483.20,36
15
Martin Herzberg
Martin Herzberg ('81)
GER2234
  
 PB
 
10,764,937,281,423.19,50
M40 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
8
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER28:51
  
 
K40 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL7.81
  
 
2
Lisa Boland
Lisa Boland ('82)
GBR7.83
  
 
3
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER7.89
  
 
4
Martine Cloutier-LeBlanc
Martine Cloutier-LeBlanc ('80)
CAN7.91
  
 =SB
5
Aneta Grot
Aneta Grot ('79)
POL7.93
  
 
6
Inga McIntyre
Inga McIntyre ('80)
USA8.08
  
 SB
7
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE8.15
  
 
Indledende heats28.3.
Indledende 1
28.3.
28.3.
1
Avril Dillon
Avril Dillon ('79)
IRL7.70
  
 
2
Aneta Grot
Aneta Grot ('79)
POL7.90
  
 PB
3
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER7.97
  
 
Indledende 2
28.3.
28.3.
1
Lisa Boland
Lisa Boland ('82)
GBR7.82
  
 PB
2
Martine Cloutier-LeBlanc
Martine Cloutier-LeBlanc ('80)
CAN7.91
  
 SB
Indledende 3
28.3.
28.3.
1
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE8.11
  
 
4
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL8.23
  
 
5
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER8.47
  
 PB
K40 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
2
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.72
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
4
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.33
  
 
6
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL26.98
  
 SB
Semi 2
31.3.
31.3.
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.59
  
 PB
4
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE26.91
  
 SB
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.92
  
 PB
Indledende 2
30.3.
30.3.
2
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE26.09
  
 
3
Sinead O'Regan
Sinead O'Regan ('79)
IRL26.94
  
 SB
Indledende 4
30.3.
30.3.
1
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE27.03
  
 SB
2
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL27.31
  
 SB
Indledende 5
30.3.
30.3.
4
Bernadette Spillane
Bernadette Spillane ('81)
IRL30.04
  
 
5
Eva Schwarz
Eva Schwarz ('82)
GER30.26
  
 PB
K40 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER59.11
  
 PB
2
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE59.78
  
 
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE1:02.07
  
 
Indledende 2
27.3.
27.3.
1
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER1:02.85
  
 PB
Indledende 3
27.3.
27.3.
3
Kati Nover
Kati Nover ('79)
GER1:05.97
  
 PB
K40 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER2:16.85
  
 
5
Nina Howorka
Nina Howorka ('80)
GER2:28.52
  
 PB
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
1
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER2:34.61
  
 
2
Nina Howorka
Nina Howorka ('80)
GER2:35.03
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
6
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER2:51.37
  
 PB
K40 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Barbara Bieganowska
Barbara Bieganowska ('81)
POL4:45.66
  
 SB
2
Soumaya Boussaïd
Soumaya Boussaïd ('80)
TUN4:47.73
  
 SB
3
Olga Koppen
Olga Koppen ('78)
GER4:47.75
  
 PB
4
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR4:49.34
  
 SB
K40 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Barbara Bieganowska
Barbara Bieganowska ('81)
POL9:43.81
  
 PB
2
April Lund
April Lund ('82)
USA9:47.05
  
 PB
3
Soumaya Boussaïd
Soumaya Boussaïd ('80)
TUN10:05.60
  
 SB
4
Michelle Cox
Michelle Cox ('82)
IRL10:28.05
  
 PB
6
Laura Mathews
Laura Mathews ('83)
IRL10:48.69
  
 PB
K40 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
5
Laura Mathews
Laura Mathews 
USA39:40
  
 SB
K40 Halvmarathon    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
April Lund
April Lund ('82)
USA1:17:54
  
 PB
2
Bettina Englisch
Bettina Englisch ('79)
GER1:20:17
  
 SB
10
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER1:35:23
  
 SB
K40 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Serena Caravelli
Serena Caravelli ('79)
ITA8.91
  
 PB
2
Malin Forséll
Malin Forséll ('80)
SWE8.97
  
NR40 PB
6
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER9.97
  
 
8Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE10.96
  
 
Indledende heats1.4.
Indledende 2
1.4.
1.4.
2
Malin Forséll
Malin Forséll ('80)
SWE9.12
  
 
5Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE10.40
  
 
6
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER11.43
  
 
K40 Højdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
4
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER1.50
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
5
Miia Uskalinmäki
Miia Uskalinmäki ('79)
FIN1.50
  
 
 
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
     
K40 Stangspring    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Malin Forséll
Malin Forséll ('80)
SWE3.00
  
 
 
3.00
  O
3.20
XXX
      
K40 Længdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Melissa Foster
Melissa Foster ('78)
AUS5.38
  
 PB
 
5.38 PB4.655.24  X5.25   
2
Aurica Zucht
Aurica Zucht ('82)
GER5.15
  
 SB
 
5.12 SB4.885.15 SB  –4.975.13  
4
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED4.73
  
 SB
 
4.57 SB4.67 SB4.634.654.584.73 SB  
K40 Trespring     
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Melissa Foster
Melissa Foster ('78)
AUS11.62
  
 PB
 
11.37 PB11.45 PB11.4211.46 PB11.59 PB11.62 PB  
3
Aurica Zucht
Aurica Zucht ('82)
GER11.08
  
 PB
 
11.00 PB10.9211.02 PB10.8111.08 PB11.03  
Miia Uskalinmäki
Miia Uskalinmäki ('79)
FIN NM
  
 
 
  X  –  –     
K40 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN14.89
  
 
 
14.2614.4014.8914.6214.4914.86  
3
Sabine Lübker
Sabine Lübker ('80)
GER10.58
  
 PB
 
8.67 PB10.06 PB9.579.3610.58 PB10.34  
9
Nina Howorka
Nina Howorka ('80)
GER8.47
  
 PB
 
7.70 PB8.47 PB8.38     
K40 Diskoskast 1.0 kg    
31.3.

Finale A

Finale
31.3.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN44.70
  
DR40 SB
 
42.31 SB42.51 SB44.70 SB  X  X  X  
3
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE33.46
  
 PB
 
20.68 SB27.59 SB31.04 SB30.4130.2033.46 PB  
4
Simone Bast
Simone Bast ('82)
GER32.85
  
 PB
 
25.31 PB31.08 PB24.8328.7830.1032.85 PB  
5
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER31.23
  
 SB
 
31.23 SB  X30.6730.71  X  X  
K40 Vægtkast 9.08 kg    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN13.82
  
DR40 SB
 
13.17  X13.3713.73 SB13.5213.82 SB  
2
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE11.89
  
 PB
 
10.3811.6011.63  X11.1311.89 PB  
3
Ilona Zeilmaker
Ilona Zeilmaker 
NED11.21
  
 PB
 
11.10 PB10.929.7510.4810.2411.21 PB  
4
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER10.88
  
 PB
 
9.75 PB10.85 PB10.88 PB10.7510.4010.61  
8
Ulrike Lewin
Ulrike Lewin ('80)
GER9.02
  
 PB
 
9.02 PB  X8.287.687.978.15  
K40 Hammerkast 4.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN50.37
  
DR40 SB
 
45.74 SB44.6650.37 SB47.8545.78  X  
4
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE33.96
  
 PB
 
33.96 PB32.7831.1530.3232.92  X  
5
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER32.34
  
 SB
 
32.15 PB  X  X  X  X32.34 PB  
8
Ilona Zeilmaker
Ilona Zeilmaker 
NED30.51
  
 PB
 
29.51 PB28.9530.51 PB29.6030.2728.94  
10
Ulrike Lewin
Ulrike Lewin ('80)
GER21.39
  
 SB
 
21.39 PB21.26  X     
K40 Spydkast 600 gram    
28.3.

Finale A

Finale
28.3.
1
Tetiana Ostapchuk
Tetiana Ostapchuk ('83)
UKR35.45
  
 PB
 
  X33.99 PB34.18 PB31.9133.9335.45 PB  
2
Zdenka Janoušková
Zdenka Janoušková 
CZE34.29
  
 SB
 
33.13 SB32.7732.6634.29 SB32.3732.71  
4
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER32.39
  
 SB
 
31.43 SB  X31.65 SB29.8332.39 SB30.46  
5
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER29.71
  
 PB
 
25.97 PB27.17 PB26.4726.9228.67 PB29.71 PB  
7
Nina Howorka
Nina Howorka ('80)
GER21.39
  
 PB
 
  X21.39 PB  X  X20.72  X  
K40 3000 m kapgang    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Grace Njue
Grace Njue ('79)
KEN14:15.19
  
 PB
2
María Dolores Marcos
María Dolores Marcos ('79)
ESP14:57.97
  
 SB
7
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER18:04.59
  
 PB
K40 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Grace Njue
Grace Njue ('79)
KEN51:37
  
 PB
2
María Dolores Marcos
María Dolores Marcos ('79)
ESP51:50
  
 PB
3
María Isabel Pérez
María Isabel Pérez ('79)
ESP57:08
  
 PB
7
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER1:05:21
  
 PB
K40 Femkamp K40    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
3
Wendy Visser
Wendy Visser ('81)
NED3247
  
 SB
 
9,734,6910,221,362.47,62
4
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER3216
  
 PB
 
9,654,619,101,392.45,15
7
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER2949
  
 PB
 
10,594,459,731,362.50,76
8
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU2923
  
 PB
 
11,114,416,811,422.32,50
9
Eva Schwarz
Eva Schwarz ('82)
GER2667
  
 PB
 
10,614,377,541,362.59,94
K40 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
2
Fiona Gettings
Fiona Gettings ('81)
IRL30:51
  
 
3
Michelle Kenny
Michelle Kenny ('79)
IRL31:05
  
 
4
Michelle Cox
Michelle Cox ('82)
IRL32:22
  
 
10
Aoife Parrella
Aoife Parrella ('79)
IRL35:27
  
 
15
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER38:15
  
 
M45 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE6.95
  
 
2
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.00
  
 =SB
3
Dominic Bradley
Dominic Bradley ('76)
GBR7.12
  
 
4
Mensah Elliott
Mensah Elliott ('76)
GAM7.18
  
 SB
6
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT7.37
  
 SB
Semifinale28.3.
Semi 2
28.3.
28.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE6.96
  
 
2
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.00
  
 SB
4
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT7.40
  
 SB
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
7
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER7.97
  
 PB
Indledende 3
27.3.
27.3.
7
Vincent Cairo
Vincent Cairo 
NED8.13
  
 PB
Indledende 4
27.3.
27.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE7.26
  
 
Indledende 5
27.3.
27.3.
1
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER7.30
  
 
2
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT7.44
  
 SB
M45 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE22.42
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE22.23
  
NR45 SB
Indledende heats30.3.
Indledende 2
30.3.
30.3.
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE23.52
  
 
Indledende 3
30.3.
30.3.
Jochen Gippert
Jochen Gippert ('77)
GER DQ
  
 
Indledende 4
30.3.
30.3.
4
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER25.56
  
 PB
Indledende 5
30.3.
30.3.
4
Brian Boyce
Brian Boyce ('77)
IRL24.96
  
 PB
5
Sven Müller
Sven Müller ('76)
GER27.72
  
 PB
M45 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
2
Hendrik Van Rhee
Hendrik Van Rhee 
NED52.22
  
 PB
Semifinale27.3.
Semi 1
27.3.
27.3.
4
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED55.03
  
 PB
Semi 2
27.3.
27.3.
1
Hendrik Van Rhee
Hendrik Van Rhee 
NED52.69
  
 PB
4
Brian Boyce
Brian Boyce ('77)
IRL54.90
  
 
Indledende heats26.3.
Indledende 2
26.3.
26.3.
1
Hendrik Van Rhee
Hendrik Van Rhee 
NED53.44
  
 PB
6
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER1:02.09
  
 PB
Indledende 3
26.3.
26.3.
1
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED55.04
  
 PB
Indledende 4
26.3.
26.3.
2
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL55.20
  
 
Indledende 5
26.3.
26.3.
2
Brian Boyce
Brian Boyce ('77)
IRL54.61
  
 
M45 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
6
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:03.50
  
 
8
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL2:01.37
  
 SB
10
Daniel Arvidsson
Daniel Arvidsson ('77)
SWE2:04.70
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 2
29.3.
29.3.
1
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:03.02
  
 SB
2
Daniel Arvidsson
Daniel Arvidsson ('77)
SWE2:04.73
  
 
6
Kevin Gough
Kevin Gough ('74)
IRL2:16.68
  
 
M45 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
7
Conor Curran
Conor Curran ('75)
IRL4:18.59
  
 
9
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN4:20.01
  
 
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
1
Conor Curran
Conor Curran ('75)
IRL4:19.19
  
 
3
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN4:19.88
  
 SB
10
Antti Rikkinen
Antti Rikkinen ('80)
FIN4:36.91
  
 PB
Indledende 2
31.3.
31.3.
4
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL4:24.82
  
 SB
M45 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Grzegorz Kujawski
Grzegorz Kujawski ('78)
POL8:44.85
  
 SB
2
Manuel Carlos Outón
Manuel Carlos Outón ('75)
ESP8:45.69
  
 PB
3
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE8:57.45
  
 SB
4
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN9:17.12
  
 SB
7
Niall Sheil
Niall Sheil ('77)
IRL9:27.04
  
 
M45 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Kenneth Mungara
Kenneth Mungara ('73)
KEN29:28
  
 SB
2
Javier Díaz
Javier Díaz ('76)
ESP31:26
  
 SB
3
Grzegorz Kujawski
Grzegorz Kujawski ('78)
POL31:39
  
 SB
4
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE32:00
  
 
5
David Kirwin
David Kirwin 
IRL33:09
  
 SB
10
Ray Kenny
Ray Kenny 
IRL38:08
  
 SB
M45 Halvmaraton    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Javier Díaz
Javier Díaz ('76)
ESP1:08:02
  
 
2
Grzegorz Kujawski
Grzegorz Kujawski ('78)
POL1:09:03
  
 SB
7
Kristian Nedregård
Kristian Nedregård ('74)
NOR1:14:40
  
 SB
20
Ronan Donohue
Ronan Donohue 
IRL1:27:28
  
 SB
24
Sean McDermott
Sean McDermott 
IRL1:33:02
  
 SB
M45 60 m hæk 99.1 cm    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
8
Joacim Kämpe
Joacim Kämpe ('74)
SWE10.04
  
 
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
3
Joacim Kämpe
Joacim Kämpe ('74)
SWE10.08
  
 
M45 Højdespring    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Nils Portemer
Nils Portemer ('75)
FRA1.85
  
 SB
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85
 XO
1.90
XXX
    
3
Michael Stephan
Michael Stephan ('76)
GER1.75
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXX
     
5
Ove Lindekleiv
Ove Lindekleiv ('76)
NOR1.75
  
 SB
 
1.60 SB
  O
1.65 SB
 XO
1.70 SB
  O
1.75 SB
XXO
1.80
XXX
   
M45 Stangspring    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Fredrik Dymén
Fredrik Dymén ('76)
SWE4.05
  
 
 
3.90
  O
4.05
 XO
4.20
XXX
     
4
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER3.60
  
 PB
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
XXX
     
7
Marc Michalik
Marc Michalik ('76)
GER3.45
  
 PB
 
3.15 PB
XXO
3.30 PB
  O
3.45 PB
XXO
3.60
XXX
    
8
Timm Funke
Timm Funke ('75)
GER3.30
  
 SB
 
3.30
  O
3.45
XXX
      
Marco Kopp
Marco Kopp ('75)
GER NH
  
 
 
3.15
XXX
       
Justus Schneider
Justus Schneider ('73)
GER NH
  
 
 
3.45
XXX
       
M45 Længdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
James Beckford
James Beckford ('75)
JAM6.66
  
 SB
 
6.41 SB6.66 SB6.476.63  –  X  
4
Rachid Chouhal
Rachid Chouhal ('75)
MLT6.30
  
 SB
 
5.75 SB5.96 SB6.09 SB6.23 SB6.30 SB6.10  
M45 Trespring    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Samuel Okantey
Samuel Okantey ('74)
GHA13.60
  
 
 
  X13.4813.5313.6013.50  X  
M45 Kuglestød 7.26 kg    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Andy Dittmar
Andy Dittmar ('74)
GER17.43
  
 
 
16.8917.01  X16.5316.6717.43  
2
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER14.53
  
 PB
 
13.86 PB14.53 PB  X  X14.2714.32  
5
Jan-Boyke Seemann
Jan-Boyke Seemann ('75)
GER12.13
  
 PB
 
10.43 PB11.57 PB12.13 PB  X  X  X  
7
Vincent Cairo
Vincent Cairo 
NED11.08
  
 PB
 
10.72 PB11.08 PB10.6910.19  X  X  
12
Colm O'donnchadha
Colm O'donnchadha ('77)
IRL9.31
  
 SB
 
9.31 SB  X8.38     
M45 Diskoskast 2.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER48.71
  
 SB
 
47.92  X45.57  X48.71 SB46.37  
2
Gregory Bottier
Gregory Bottier ('76)
FRA43.73
  
 SB
 
40.36 SB  X43.73 SB  X43.29  X  
3
Alexander Sommer
Alexander Sommer ('77)
GER41.79
  
 SB
 
37.77 SB39.21 SB  X  X41.79 PB  X  
6
Enrico Dressler
Enrico Dressler ('74)
GER33.25
  
 PB
 
  X28.53 PB28.55 PB32.56 PB  X33.25 PB  
7
Colm O'donnchadha
Colm O'donnchadha ('77)
IRL28.37
  
 
 
28.37  X26.72  X  X  X  
8
Jan-Boyke Seemann
Jan-Boyke Seemann ('75)
GER28.17
  
 SB
 
28.17 SB  X  –     
10
Vincent Cairo
Vincent Cairo 
NED24.11
  
 PB
 
  X21.09 PB24.11 PB     
M45 Vægtkast 15.89 kg    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Daniel Korhonen
Daniel Korhonen ('76)
SWE15.88
  
 PB
 
14.06 SB15.04 SB15.57 SB15.88 PB15.30  X  
2
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER14.92
  
 PB
 
13.06 PB14.46 PB14.92 PB  X  X  X  
3
Thorsten Simon
Thorsten Simon ('77)
GER14.42
  
 PB
 
  X13.69 PB  X  X14.11 PB14.42 PB  
4
Martti Merila
Martti Merila ('76)
EST14.08
  
 PB
 
14.03 PB13.9314.08 PB  X  X  X  
9
Alexander Pekrul
Alexander Pekrul ('75)
GER11.89
  
 PB
 
11.89 PB  X11.19     
10
Enrico Dressler
Enrico Dressler ('74)
GER11.46
  
 PB
 
11.46 PB  X  X     
11
Esa Katajainen
Esa Katajainen ('73)
FIN11.45
  
 PB
 
11.45 PB11.3011.05     
12
Colm O'donnchadha
Colm O'donnchadha ('77)
IRL11.31
  
 PB
 
11.31 PB11.0410.49     
14
Jan-Boyke Seemann
Jan-Boyke Seemann ('75)
GER8.55
  
 PB
 
  X8.55 PB  X     
M45 Hammerkast 7.26 kg    
27.3.

Finale A

Finale
27.3.
1
Martti Merila
Martti Merila ('76)
EST51.49
  
 
 
50.90  X  X  X  X51.49  
2
Thorsten Simon
Thorsten Simon ('77)
GER46.75
  
 PB
 
41.52 PB45.64 PB45.5344.9945.94 PB46.75 PB  
3
Alexander Pekrul
Alexander Pekrul ('75)
GER46.55
  
 PB
 
43.24 PB  X43.1845.86 PB46.55 PB42.74  
7
Esa Katajainen
Esa Katajainen ('73)
FIN39.45
  
 SB
 
  X35.85 SB39.45 SB37.55  X39.02  
9
Enrico Dressler
Enrico Dressler ('74)
GER35.17
  
 PB
 
  X32.47 PB35.17 PB     
11
Colm O'donnchadha
Colm O'donnchadha ('77)
IRL32.78
  
 PB
 
31.41 PB31.50 PB32.78 PB     
M45 Spydkast 800 gram    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
1
Hubert Gòller
Hubert Gòller ('77)
ITA63.32
  
 SB
 
58.32 SB61.82 SB63.32 SB  X59.3557.89  
2
Lubos Novacek
Lubos Novacek ('74)
CZE57.56
  
 SB
 
52.79 SB51.18  X54.57 SB57.56 SB56.78  
4
Jens Kresalek
Jens Kresalek ('74)
GER51.33
  
 SB
 
49.32 SB50.45 SB50.96 SB49.5147.7451.33 SB  
M45 3000 m kapgang    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Eric Maugo Sikuku
Eric Maugo Sikuku ('84)
KEN12:34.62
  
 PB
3
André van Slooten
André van Slooten ('78)
NED14:05.83
  
 PB
M45 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Eric Maugo Sikuku
Eric Maugo Sikuku ('84)
KEN44:11
  
 PB
2
Roland Landron
Roland Landron ('78)
FRA46:13
  
 PB
M45 Femkamp M45    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
5
Justin Francois
Justin Francois 
NED3619
  
 PB
 
8,875,7411,801,603.16,46
10
Marc Michalik
Marc Michalik ('76)
GER2962
  
 PB
 
10,375,579,311,603.30,93
11
Joacim Kämpe
Joacim Kämpe ('74)
SWE2939
  
 
 
10,105,2310,291,423.18,84
14
Sebastian Gnann
Sebastian Gnann ('77)
GER2684
  
 PB
 
11,914,868,011,603.03,44
15
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER2616
  
 PB
 
10,995,109,101,513.33,55
M45 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
4
Paul Smith
Paul Smith ('77)
IRL27:38
  
 
7
Niall Sheil
Niall Sheil ('77)
IRL29:17
  
 
11
Ray Kenny
Ray Kenny 
IRL30:40
  
 
17
Ronan Kearns
Ronan Kearns ('78)
IRL33:00
  
 
21
Sean McDermott
Sean McDermott 
IRL36:40
  
 
K45 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Yvette Henry
Yvette Henry ('73)
GBR8.03
  
 SB
2
Vyara Parvanova
Vyara Parvanova 
BUL8.07
  
 PB
3
Karen Burles
Karen Burles ('77)
GBR8.09
  
 PB
5
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER8.13
  
 
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
7
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL8.50
  
 PB
Semi 2
28.3.
28.3.
1
Adina Gheorghiu
Adina Gheorghiu ('75)
ROU8.09
  
 PB
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER8.11
  
 PB
6
Cecilia Nesser
Cecilia Nesser ('76)
SWE8.55
  
 =SB
8
Miriam Redlich
Miriam Redlich ('77)
GER8.75
  
 
Indledende heats28.3.
Indledende 3
28.3.
28.3.
3
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL8.59
  
 PB
Indledende 4
28.3.
28.3.
2
Cecilia Nesser
Cecilia Nesser ('76)
SWE8.60
  
 
4
Miriam Redlich
Miriam Redlich ('77)
GER8.67
  
 PB
5
Taru Viiru
Taru Viiru ('76)
FIN8.94
  
 SB
Indledende 5
28.3.
28.3.
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER8.22
  
 PB
K45 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
2
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL26.46
  
 
Semifinale31.3.
Semi 2
31.3.
31.3.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL26.18
  
 PB
5
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL28.62
  
 
Semi 3
31.3.
31.3.
4
Clare Quinn
Clare Quinn ('74)
IRL27.28
  
 PB
Indledende heats30.3.
Indledende 3
30.3.
30.3.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL26.43
  
 
3
Miriam Redlich
Miriam Redlich ('77)
GER28.29
  
 PB
Indledende 4
30.3.
30.3.
2
Clare Quinn
Clare Quinn ('74)
IRL27.48
  
 PB
Indledende 5
30.3.
30.3.
3
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL28.43
  
 PB
Indledende 6
30.3.
30.3.
2
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL28.36
  
 PB
Indledende 7
30.3.
30.3.
5
Taru Viiru
Taru Viiru ('76)
FIN30.86
  
 
K45 400 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL57.94
  
 
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL58.51
  
 
2
Bianca Cristina Paun
Bianca Cristina Paun 
ROU59.36
  
 PB
3
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1:02.03
  
 SB
5
Annett Fischer
Annett Fischer ('77)
GER1:06.16
  
 PB
K45 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL2:17.55
  
 SB
2
Maria Dunne
Maria Dunne ('77)
IRL2:21.84
  
 PB
5
Annett Fischer
Annett Fischer ('77)
GER2:32.16
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL2:32.65
  
 SB
7
Anna-Rebekka Kühl
Anna-Rebekka Kühl ('77)
GER2:40.88
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
1
Maria Dunne
Maria Dunne ('77)
IRL2:26.26
  
 
4
Annett Fischer
Annett Fischer ('77)
GER2:31.61
  
 PB
K45 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
3
Mary Leech
Mary Leech ('75)
IRL11:16.85
  
 SB
K45 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Zoe Quinn
Zoe Quinn 
IRL36:46
  
 SB
2
Simone Raatz
Simone Raatz ('76)
GER37:15
  
 SB
6
Maria Nagle
Maria Nagle ('76)
SWE42:23
  
 SB
11
Annmarie Kenny
Annmarie Kenny 
IRL45:39
  
 SB
K45 Halvmarathon    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Agnieszka Gortel-Maciuk
Agnieszka Gortel-Maciuk ('77)
POL1:15:30
  
 SB
3
Sibel Recber Latchman
Sibel Recber Latchman 
GBR1:24:34
  
 SB
9
Christine Dörscher
Christine Dörscher ('75)
GER1:37:31
  
 SB
K45 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER9.00
  
 
K45 Højdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER1.50
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
K45 Længdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Magdalena Hristova
Magdalena Hristova ('77)
BUL5.73
  
 SB
 
5.73 SB5.625.55  X5.545.58  
2
Regina Mulatya
Regina Mulatya ('76)
KEN5.46
  
 PB
 
5.15 PB5.37 PB5.46 PB5.195.41  X  
3
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER5.39
  
 PB
 
5.25 SB5.155.045.31 PB5.39 PB5.27  
11
Christine Sciberras
Christine Sciberras ('77)
MLT4.53
  
 PB
 
  X4.53 PB4.42     
12
Miriam Redlich
Miriam Redlich ('77)
GER4.51
  
 PB
 
4.47 PB4.384.51 PB     
K45 Trespring     
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
GER11.82
  
 SB
 
11.81 SB11.77  X11.82 SB  X10.68  
K45 Kuglestød 4.0 kg    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Tetyana Nasonova
Tetyana Nasonova ('76)
UKR14.14
  
 SB
 
13.41 SB13.93 SB  X14.14 SB14.03  X  
2
Angela Herzner
Angela Herzner 
USA13.15
  
 PB
 
10.93 PB12.08 PB13.02 PB12.8012.4113.15 PB  
3
Nadine Kant
Nadine Kant ('77)
GER12.56
  
 SB
 
12.56 SB  X12.11  X  X12.14  
4
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER11.32
  
 SB
 
11.04 SB11.05 SB11.32 SB10.9410.9410.99  
7
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL8.75
  
 
 
8.758.598.448.418.12  X  
K45 Diskoskast 1.0 kg    
31.3.

Finale A

Finale
31.3.
1
Marzena Ignaczak
Marzena Ignaczak 
POL39.97
  
 PB
 
30.66 PB39.97 PB37.4439.56  X39.90  
2
Angela Herzner
Angela Herzner 
USA37.03
  
 PB
 
  X28.69 PB36.90 PB34.8937.03 PB  X  
4
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER30.80
  
 SB
 
29.57 SB30.80 SB30.15  X29.4430.56  
K45 Vægtkast 9.08 kg    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Angela Herzner
Angela Herzner 
USA14.02
  
 PB
 
13.31 PB13.85 PB12.9313.7512.7214.02 PB  
2
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
FIN13.72
  
 
 
11.5413.4013.72  X  X  X  
3
Tetyana Nasonova
Tetyana Nasonova ('76)
UKR13.21
  
 PB
 
12.94 PB  X13.21 PB12.8112.53  X  
6
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT12.02
  
 SB
 
11.64 SB12.02 SB11.4811.28  X  X  
9
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN9.91
  
 PB
 
9.91 PB9.86  X     
K45 Hammerkast 4.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
Angela Herzner
Angela Herzner 
USA44.61
  
 SB
 
41.75 SB44.61 SB40.3943.43  X42.97  
2
Jana Capkova
Jana Capkova 
CZE40.99
  
 SB
 
39.63 SB40.99 SB38.7039.4137.6440.70  
3
Antonella Chouhal
Antonella Chouhal ('76)
MLT40.12
  
 
 
  X34.2140.1235.63  X  X  
4
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
FIN39.59
  
 SB
 
  X  X36.27 SB  X  X39.59 SB  
5
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN35.96
  
 SB
 
32.59 SB31.5930.7934.62 SB35.10 SB35.96 SB  
K45 Spydkast 600 gram    
28.3.

Finale A

Finale
28.3.
1
Liliia Apolosova
Liliia Apolosova ('78)
UKR38.64
  
 SB
 
38.64 SB38.5138.2737.6337.7637.72  
7
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL21.83
  
 =PB
 
20.49 SB20.94 SB18.6121.83 =PB20.51  X  
K45 3000 m kapgang    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER14:46.02
  
 SB
2
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN14:55.20
  
 SB
3
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER15:05.36
  
 SB
11
Georgina Touhey
Georgina Touhey ('75)
IRL18:56.78
  
 SB
K45 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN52:29
  
 PB
2
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER52:45
  
 PB
3
Brit Schröter
Brit Schröter ('74)
GER56:44
  
 PB
4
Eva Cuga
Eva Cuga 
SVK57:33
  
 PB
14
Georgina Touhey
Georgina Touhey ('75)
IRL1:12:47
  
 PB
Agnieszka Garves
Agnieszka Garves ('73)
GER DQ
  
 
K45 Femkamp K45    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER4028
  
 SB
 
8,955,119,841,502.50,61
9
Sandra Rettschlag
Sandra Rettschlag ('73)
GER2560
  
 PB
 
11,274,068,321,263.18,36
K45 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Zoe Quinn
Zoe Quinn 
IRL32:23
  
 
2
Catherine O'Connor
Catherine O'Connor 
IRL32:44
  
 
9
Maria Nagle
Maria Nagle ('76)
SWE36:35
  
 
13
Annmarie Kenny
Annmarie Kenny 
IRL38:35
  
 
M50 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
4
John Corr
John Corr ('70)
IRL7.45
  
 
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
6
Erik Åhlin
Erik Åhlin ('71)
SWE7.82
  
 
Semi 2
28.3.
28.3.
2
John Corr
John Corr ('70)
IRL7.43
  
 
5
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN7.74
  
 
Indledende heats27.3.
Indledende 4
27.3.
27.3.
3
Erik Åhlin
Erik Åhlin ('71)
SWE7.99
  
 
5
Torleiv Hølland
Torleiv Hølland ('69)
NOR8.24
  
 
Indledende 5
27.3.
27.3.
2
John Corr
John Corr ('70)
IRL7.60
  
 
6
Mirko Krohn
Mirko Krohn ('68)
GER8.33
  
 PB
Indledende 7
27.3.
27.3.
2
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN7.75
  
 
8
Raimo Hietala
Raimo Hietala ('69)
FIN17.48
  
 PB
M50 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
4
Mario Büchter
Mario Büchter ('68)
GER24.46
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
2
Mario Büchter
Mario Büchter ('68)
GER24.08
  
 PB
Semi 2
31.3.
31.3.
4
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN25.04
  
 
Semi 3
31.3.
31.3.
3
Bernd Lachmann
Bernd Lachmann ('68)
GER24.57
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
3
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE25.45
  
 
Indledende 2
30.3.
30.3.
3
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE25.77
  
 
Indledende 5
30.3.
30.3.
6
Ronan Gately
Ronan Gately ('68)
IRL27.95
  
 
Indledende 6
30.3.
30.3.
5
Mirko Krohn
Mirko Krohn ('68)
GER26.91
  
 PB
Indledende 7
30.3.
30.3.
1
Bernd Lachmann
Bernd Lachmann ('68)
GER24.47
  
 PB
Indledende 8
30.3.
30.3.
4
Torleiv Hølland
Torleiv Hølland ('69)
NOR27.46
  
 
Indledende 9
30.3.
30.3.
4
Bernhard Obster
Bernhard Obster ('71)
GER27.98
  
 PB
Indledende 10
30.3.
30.3.
1
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN24.89
  
 PB
Indledende 11
30.3.
30.3.
1
Mario Büchter
Mario Büchter ('68)
GER24.12
  
 PB
3
Sergej Nikolajev
Sergej Nikolajev ('73)
SWE25.77
  
 SB
M50 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
3
Toine Van Beckhoven
Toine Van Beckhoven 
NED53.55
  
 PB
6
Robert Bruce-Brand
Robert Bruce-Brand ('69)
IRL55.96
  
 
Semifinale27.3.
Semi 1
27.3.
27.3.
1
Toine Van Beckhoven
Toine Van Beckhoven 
NED54.33
  
 PB
Semi 2
27.3.
27.3.
2
Robert Bruce-Brand
Robert Bruce-Brand ('69)
IRL55.45
  
 PB
Indledende heats26.3.
Indledende 3
26.3.
26.3.
1
Toine Van Beckhoven
Toine Van Beckhoven 
NED54.49
  
 PB
Indledende 5
26.3.
26.3.
3
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE58.27
  
 SB
Indledende 6
26.3.
26.3.
1
Robert Bruce-Brand
Robert Bruce-Brand ('69)
IRL56.53
  
 PB
M50 800 m    
Inde
Inde
Indledende heats29.3.
Indledende 2
29.3.
29.3.
4
Fredrik Eckerström
Fredrik Eckerström ('70)
SWE2:15.69
  
 PB
Indledende 3
29.3.
29.3.
5
Fredrik Nybäck
Fredrik Nybäck ('70)
SWE2:12.42
  
 
M50 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
9
Mark O'Shea
Mark O'Shea ('71)
IRL4:21.34
  
 SB
10
John Hennessy
John Hennessy ('70)
IRL4:22.43
  
 PB
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
3
John Hennessy
John Hennessy ('70)
IRL4:23.60
  
 PB
6
Niall Power
Niall Power ('73)
IRL4:57.41
  
 
7
Garvan Boyce
Garvan Boyce ('71)
IRL5:18.60
  
 PB
Indledende 2
31.3.
31.3.
Fredrik Eckerström
Fredrik Eckerström ('70)
SWE DNF
  
 
Indledende 4
31.3.
31.3.
1
Mark O'Shea
Mark O'Shea ('71)
IRL4:29.14
  
 SB
3
Fredrik Nybäck
Fredrik Nybäck ('70)
SWE4:29.97
  
 
4Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN4:30.22
  
 
M50 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Anthony O'Brien
Anthony O'Brien ('70)
GBR8:52.75
  
 PB
2
Julio Bardavio
Julio Bardavio ('71)
ESP8:53.18
  
 PB
3
Robert Celiński
Robert Celiński ('73)
POL8:57.78
  
 PB
4
Saïd Boudalia
Saïd Boudalia ('68)
ITA8:59.40
  
 PB
7
Declan Toal
Declan Toal ('71)
IRL9:11.70
  
 PB
11
Villu Veel
Villu Veel ('71)
EST19:36.60
  
 PB
M50 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Declan Toal
Declan Toal ('71)
IRL33:02
  
 SB
3Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN33:46
  
 SB
6
Christ Donders
Christ Donders 
NED34:40
  
 SB
9
Paul Blaney
Paul Blaney 
IRL35:30
  
 SB
10
Matthias Wilshusen
Matthias Wilshusen ('70)
GER35:41
  
 SB
15
Stephen Monaghan
Stephen Monaghan 
IRL39:40
  
 SB
M50 Halvmaraton    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Joachim Nshimirimana
Joachim Nshimirimana ('73)
ITA1:10:09
  
 
8
Matthias Wilshusen
Matthias Wilshusen ('70)
GER1:19:49
  
 SB
13
Norbert Schneider
Norbert Schneider ('68)
GER1:21:40
  
 SB
17
Steven Rice
Steven Rice 
IRL1:25:03
  
 SB
19
Enrico Neumann
Enrico Neumann ('72)
GER1:25:11
  
 SB
21
Kamal Davidsun
Kamal Davidsun ('71)
SWE1:25:58
  
 SB
M50 60 m hæk 91.4 cm    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
3
Gene Allen
Gene Allen ('69)
USA8.76
  
 PB
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
3
Christian Albing Gröndin
Christian Albing Gröndin ('72)
SWE9.35
  
 
4
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE9.39
  
 
Indledende 2
31.3.
31.3.
4
Dmitri Tee
Dmitri Tee ('72)
EST9.45
  
 PB
5
Tilmann Colberg
Tilmann Colberg ('71)
GER10.77
  
 PB
Indledende 3
31.3.
31.3.
2
Christian Josefsson
Christian Josefsson ('68)
SWE9.50
  
 SB
3
Jan Kawelke
Jan Kawelke ('72)
GER9.66
  
 PB
Indledende 4
31.3.
31.3.
1
Gene Allen
Gene Allen ('69)
USA8.89
  
 
5
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE9.71
  
 
6
Bernhard Obster
Bernhard Obster ('71)
GER11.33
  
 PB
M50 Højdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
5
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST1.70
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
 XO
1.65
  O
1.70
XXO
1.75
XXX
  
6
Valeri Kuragin
Valeri Kuragin ('73)
EST1.65
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
    
9
Marc Gogol
Marc Gogol ('69)
GER1.65
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXX
   
10
Jan Kawelke
Jan Kawelke ('72)
GER1.60
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65
XXX
     
M50 Stangspring    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE4.50
  
 
 
4.05
 XO
4.20
  O
4.50
 XO
4.65
XXX
    
3
Tilmann Colberg
Tilmann Colberg ('71)
GER3.90
  
 PB
 
3.30
  O
3.45
  O
3.60
  O
3.75
  O
3.90
XXO
4.05
XXX
  
6
Jan Kawelke
Jan Kawelke ('72)
GER3.60
  
 PB
 
3.15
  O
3.45
  O
3.60
  O
3.75
XXX
    
8
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE3.60
  
 SB
 
3.30
 XO
3.45
  O
3.60
XXO
3.75
XXX
    
9
Sergej Nikolajev
Sergej Nikolajev ('73)
SWE3.45
  
 
 
3.30
  O
3.45
  O
3.60
XXX
     
10
Antti Kois
Antti Kois ('68)
FIN3.45
  
 
 
3.45
 XO
3.60
XXX
      
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL NH
  
 
 
3.00
XXX
       
M50 Længdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Lee Adkins
Lee Adkins ('72)
USA6.54
  
 PB
 
6.45 PB6.28  –6.196.54 PB  X  
6
Erik Åhlin
Erik Åhlin ('71)
SWE5.49
  
 PB
 
5.33 PB5.205.095.09  X5.49 PB  
M50 Trespring    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
2
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE12.97
  
 SB
 
12.47 SB12.77 SB12.97 SB12.6912.7912.85  
6
Thomas Scislowski
Thomas Scislowski ('70)
GER11.52
  
 PB
 
11.52 PB11.42  –10.959.5311.44  
M50 Kuglestød 5.0 kg    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
8
Per Östlund
Per Östlund ('61)
SWE12.57
  
 
 
12.57  X  X12.16  X11.83  
15
Jens Häckert
Jens Häckert ('61)
GER7.83
  
 PB
 
7.83 PB7.507.76     
M50 Kuglestød 6.0 kg    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
7
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN12.19
  
 
 
  X11.2112.19  X  X  X  
8
Jaanus Saar
Jaanus Saar ('69)
EST11.58
  
 PB
 
11.37 SB11.42 SB11.58 PB11.4211.0711.13  
13
Colin Browne
Colin Browne ('69)
IRL7.79
  
 
 
7.796.837.33     
M50 Diskoskast 1.5 kg    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Helmut Maryniak
Helmut Maryniak ('68)
GER51.64
  
 SB
 
48.35 SB  X51.64 SB  X51.49  X  
4
Gerard Sluiter
Gerard Sluiter ('73)
NED45.54
  
 PB
 
45.45 PB44.9642.49  X45.54 PB45.18  
8
Kai Loewel
Kai Loewel ('70)
GER40.33
  
 SB
 
40.33 SB  X  X  X  X  X  
9
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN39.11
  
 SB
 
39.11 SB36.6638.68     
10
Petri Satto
Petri Satto ('69)
FIN38.84
  
 PB
 
38.35 PB38.42 PB38.84 PB     
13
Lutz Illing
Lutz Illing ('71)
GER34.91
  
 PB
 
34.37 PB34.91 PB32.54     
16
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER23.31
  
 PB
 
22.51 PB21.7423.31 PB     
M50 Vægtkast 11.34 kg    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
3
Sören Triebel
Sören Triebel ('70)
GER17.44
  
 PB
 
  X17.40 PB  X17.44 PB  X  X  
4
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN16.65
  
 PB
 
15.5714.5315.4716.48 PB  X16.65 PB  
6
Lutz Illing
Lutz Illing ('71)
GER16.43
  
 PB
 
15.15 PB15.41 PB14.9816.43 PB16.0915.96  
9
Pascal Geursen
Pascal Geursen 
NED13.73
  
 PB
 
13.73 PB13.0612.49     
10
Harald Gijtenbeek
Harald Gijtenbeek 
NED12.85
  
 PB
 
  X12.32 PB12.85 PB     
M50 Hammerkast 6.0 kg    
27.3.

Finale A

Finale
27.3.
1
Mariusz Walczak
Mariusz Walczak ('71)
POL62.03
  
 SB
 
  X57.36 SB62.03 SB  X  X  X  
4
Sören Triebel
Sören Triebel ('70)
GER48.98
  
 SB
 
48.98 SB  X  X  X  X  X  
5
Lutz Illing
Lutz Illing ('71)
GER46.60
  
 PB
 
43.66 PB46.60 PB44.6042.73  X46.08  
7
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN42.54
  
 SB
 
40.99 SB41.49 SB40.6540.8342.06 SB42.54 SB  
9
Harald Gijtenbeek
Harald Gijtenbeek 
NED33.62
  
 PB
 
  X32.71 SB33.62 PB     
10
Pascal Geursen
Pascal Geursen 
NED32.70
  
 PB
 
  X32.70 PB  X     
11
Fred Holling
Fred Holling ('71)
GER25.42
  
 PB
 
  X25.24 PB25.42 PB     
M50 Spydkast 700 gram    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
1
Tomasz Damszel
Tomasz Damszel ('72)
POL58.15
  
 PB
 
58.15 PB  X  X  –    
3
Petri Satto
Petri Satto ('69)
FIN53.01
  
 SB
 
51.77 SB53.01 SB  X  X  X49.71  
6
Lars Köhler
Lars Köhler ('69)
GER47.41
  
 PB
 
46.30 SB44.17  X  X45.4647.41 PB  
8
Asko Murtomäki
Asko Murtomäki ('71)
FIN45.97
  
 SB
 
42.30 SB41.9445.52 SB  X45.97 SB  X  
9Michael KureMichael Kure ('71)DEN40.25
  
 PB
 
38.19 SB40.25 PB39.71     
10
Anders Bäckman
Anders Bäckman ('71)
SWE40.09
  
 SB
 
40.02 SB  X40.09 SB     
13
Colin Browne
Colin Browne ('69)
IRL30.29
  
 PB
 
  X  X30.29 PB     
15
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER28.60
  
 SB
 
  X28.21 SB28.60 SB     
M50 3000 m kapgang    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
3
Steffen Borsch
Steffen Borsch ('73)
GER13:18.59
  
 SB
12
Ulrich Klieboldt
Ulrich Klieboldt ('68)
GER18:19.01
  
 PB
M50 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Tomasz Lipiec
Tomasz Lipiec ('71)
POL46:41
  
 PB
2
Normunds Ivzāns
Normunds Ivzāns ('71)
LAT47:13
  
 PB
3
Dmitry Babenko
Dmitry Babenko ('73)
CAN47:57
  
 PB
4
Steffen Borsch
Steffen Borsch ('73)
GER48:19
  
 PB
13
Ulrich Klieboldt
Ulrich Klieboldt ('68)
GER1:06:47
  
 PB
M50 Femkamp M50    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE4072
  
NR50 PB
 
9,015,8612,551,663.09,46
4
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST3717
  
 PB
 
9,745,3811,871,693.14,71
11Michael MørkboeMichael Mørkboe ('71)DEN3256
  
 SB
 
10,314,828,711,603.01,44
12
Marko Nicklas
Marko Nicklas ('72)
GER3173
  
 PB
 
10,175,4310,211,573.42,25
14
Antti Kaihua
Antti Kaihua ('69)
FIN3127
  
 PB
 
10,855,249,301,663.28,88
15
Christian Albing Gröndin
Christian Albing Gröndin ('72)
SWE3074
  
 
 
9,505,458,581,423.39,44
18
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE2780
  
 SB
 
9,645,1012,341,51DNF
19
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE2767
  
 PB
 
9,305,219,001,63DNF
20
Christian Josefsson
Christian Josefsson ('68)
SWE2703
  
 SB
 
9,675,219,66NH3.18,89
23
Jens Bethge
Jens Bethge ('72)
GER2634
  
 PB
 
11,514,539,541,543.39,80
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRLDNF
  
 
 
11,14
M50 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
23
Stephen Monaghan
Stephen Monaghan 
IRL31:58
  
 
33
Villu Veel
Villu Veel ('71)
EST1:02:43
  
 
K50 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
5
Linda Nally
Linda Nally ('70)
IRL8.61
  
 
7
Virpi Hannuksela
Virpi Hannuksela ('72)
FIN8.65
  
 
Indledende heats28.3.
Indledende 1
28.3.
28.3.
2
Linda Nally
Linda Nally ('70)
IRL8.60
  
 PB
3
Virpi Hannuksela
Virpi Hannuksela ('72)
FIN8.63
  
 SB
Indledende 2
28.3.
28.3.
2
Anneli Virenius Bergsjö
Anneli Virenius Bergsjö ('69)
SWE8.79
  
 
3
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL8.98
  
 SB
Indledende 3
28.3.
28.3.
4
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL8.89
  
 
Indledende 4
28.3.
28.3.
3
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST8.98
  
 SB
4
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL9.05
  
 SB
K50 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
4
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE28.48
  
 
6
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR28.54
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
2
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE28.20
  
 SB
4
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER29.08
  
 PB
5
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL29.57
  
 SB
6
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL29.60
  
 
Semi 2
31.3.
31.3.
3
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR28.25
  
 PB
5
Linda Nally
Linda Nally ('70)
IRL28.95
  
 
6
Anneli Virenius Bergsjö
Anneli Virenius Bergsjö ('69)
SWE29.93
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
2
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL30.13
  
 
Indledende 2
30.3.
30.3.
3
Linda Nally
Linda Nally ('70)
IRL28.52
  
 PB
Indledende 3
30.3.
30.3.
2
Anneli Virenius Bergsjö
Anneli Virenius Bergsjö ('69)
SWE29.61
  
 
4
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL30.62
  
 SB
Indledende 4
30.3.
30.3.
2
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR28.38
  
 PB
3
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL29.74
  
 
Indledende 5
30.3.
30.3.
1
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE29.07
  
 
2
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER29.45
  
 PB
3
Virpi Hannuksela
Virpi Hannuksela ('72)
FIN29.88
  
 PB
K50 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
4
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR1:03.28
  
 PB
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
2
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR1:03.63
  
 PB
K50 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
3
Simone Braun
Simone Braun ('70)
GER2:34.94
  
 SB
5
Frída Rún þÓrðardóttir
Frída Rún þÓrðardóttir ('70)
ISL2:38.34
  
 SB
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
3
Frída Rún þÓrðardóttir
Frída Rún þÓrðardóttir ('70)
ISL2:47.25
  
 
Indledende 2
29.3.
29.3.
2
Simone Braun
Simone Braun ('70)
GER2:53.83
  
 SB
K50 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Marta Camps
Marta Camps ('70)
ESP4:50.79
  
 SB
3
Frída Rún þÓrðardóttir
Frída Rún þÓrðardóttir ('70)
ISL5:15.76
  
 SB
4
Simone Braun
Simone Braun ('70)
GER5:17.98
  
 SB
K50 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
3
Michelle Lannon
Michelle Lannon ('72)
IRL10:52.09
  
 
4
Yasmin Canning
Yasmin Canning ('72)
IRL11:08.61
  
 PB
6
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER11:47.17
  
 PB
Jacqueline Carty
Jacqueline Carty 
IRL DQ
  
 
K50 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
2
Cathy McCourt
Cathy McCourt ('73)
IRL39:22
  
 SB
K50 Halvmarathon    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Cathy McCourt
Cathy McCourt ('73)
IRL1:24:40
  
 SB
3
Breda Gaffney
Breda Gaffney 
IRL1:26:07
  
 SB
K50 60m Hurdles (76.2cm, 7m)    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER9.66
  
 
4
Nancy Jungmann
Nancy Jungmann ('72)
GER10.06
  
 PB
6
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST10.37
  
 SB
7
Jenny Rosén
Jenny Rosén ('72)
SWE10.40
  
 
Indledende heats1.4.
Indledende 1
1.4.
1.4.
2
Jenny Rosén
Jenny Rosén ('72)
SWE10.18
  
 
5
Aafke Van Daalen
Aafke Van Daalen 
NED10.81
  
 
Indledende 2
1.4.
1.4.
2
Nancy Jungmann
Nancy Jungmann ('72)
GER10.25
  
 
3
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST10.45
  
 
6
Virpi Hannuksela
Virpi Hannuksela ('72)
FIN10.68
  
 PB
Indledende 3
1.4.
1.4.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER9.70
  
 
6
Riikka Honkanen
Riikka Honkanen ('69)
FIN10.89
  
 PB
K50 Højdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER1.55
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXX
  
4
Ulrike Gründel-Michel
Ulrike Gründel-Michel ('70)
GER1.40
  
 PB
 
1.35
 XO
1.40
  O
1.45
XXX
     
K50 Stangspring    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
1
Irie Hill
Irie Hill ('69)
GBR3.10
  
 SB
 
2.90
  O
3.10
  O
3.35
XXX
     
2
Marja Eskelinen
Marja Eskelinen ('69)
FIN3.00
  
 PB
 
2.50
  O
2.60
  O
2.70
  O
2.90
  O
3.00
XXO
3.10
XXX
  
K50 Længdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER5.23
  
 PB
 
4.99 PB5.23 PB5.15  X4.984.81  
2
Nancy Jungmann
Nancy Jungmann ('72)
GER5.11
  
 PB
 
4.91 PB4.99 PB4.934.845.11 PB  –  
3
Katharina Kamml
Katharina Kamml ('70)
GER4.95
  
 PB
 
4.64 PB4.79 PB4.784.95 PB4.894.81  
6
Virpi Hannuksela
Virpi Hannuksela ('72)
FIN4.57
  
 PB
 
4.48 SB4.57 PB  X4.184.37  X  
9
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE4.27
  
 SB
 
4.21 SB4.27 SB4.24     
10
Daniela Kaske-Mehlich
Daniela Kaske-Mehlich ('69)
GER4.27
  
 PB
 
4.06 PB4.19 PB4.27 PB     
Ulrike Gründel-Michel
Ulrike Gründel-Michel ('70)
GER NM
  
 
 
  X  –      
K50 Trespring     
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Andrea Szirbucz
Andrea Szirbucz ('72)
HUN11.69
  
 SB
 
11.2311.37 SB11.69 SB11.49  X  X  
K50 Kuglestød 3.0 kg    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Camille Cayet
Camille Cayet ('71)
FRA14.22
  
 PB
 
13.72 SB13.0214.22 PB13.86  X13.83  
2
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER12.81
  
 PB
 
11.79 PB12.81 PB12.57  X  –   
6
Mari Piir
Mari Piir ('69)
EST11.33
  
 SB
 
11.33 SB  X  X11.2011.20  X  
13
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN7.55
  
 PB
 
7.07 SB6.947.55 PB     
K50 Diskoskast 1.0 kg    
31.3.

Finale A

Finale
31.3.
1
Joanna Wiśniewska
Joanna Wiśniewska ('03)
POL41.19
  
 PB
 
39.93 PB41.19 PB39.74  X  X38.43  
2
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER37.53
  
 SB
 
36.33 SB37.48 SB37.48 =SB36.8737.53 SB35.88  
4
Mari Tuulikki Kjølberg
Mari Tuulikki Kjølberg ('72)
NOR32.13
  
 PB
 
29.77 SB28.3630.92 PB32.13 PB  X  X  
9
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN24.54
  
 SB
 
23.63 SB24.54 SB23.18     
K50 Vægtkast 7.26 kg    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
2
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER15.16
  
 PB
 
14.95 PB15.06 PB15.16 PB14.6014.7714.35  
3
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN15.10
  
 PB
 
13.79 PB15.10 PB14.5214.8514.3814.60  
8
Yvette Bot-Vleerlaag
Yvette Bot-Vleerlaag ('72)
NED13.08
  
 PB
 
  X12.73 PB12.4412.97 PB13.08 PB  X  
9
Mariska Franken
Mariska Franken 
NED10.52
  
 PB
 
9.37 PB10.52 PB  X     
10
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE10.28
  
 
 
10.28  X  X     
13
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN7.50
  
 
 
7.507.116.97     
K50 Hammerkast 3.0 kg    
30.3.

Finale A

Finale
30.3.
1
Mari Tuulikki Kjølberg
Mari Tuulikki Kjølberg ('72)
NOR48.25
  
 PB
 
43.99 PB44.32 PB  X43.5648.25 PB  X  
2
Virginie Scribe
Virginie Scribe ('72)
FRA45.94
  
 PB
 
45.94 PB  X43.9742.2844.4244.67  
3
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER45.58
  
 PB
 
43.86 PB40.9445.12 PB41.8843.7945.58 PB  
4
Mireille Kosmala
Mireille Kosmala ('68)
LUX44.17
  
 SB
 
41.29 SB42.23 SB  X42.08  X44.17 SB  
5
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN43.96
  
 SB
 
43.96 SB41.7440.6343.2041.6143.62  
9
Yvette Bot-Vleerlaag
Yvette Bot-Vleerlaag ('72)
NED36.17
  
 PB
 
  X  X36.17 PB     
10
Mariska Franken
Mariska Franken 
NED35.12
  
 PB
 
35.12 PB31.02  X     
14
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN23.53
  
 PB
 
  X23.49 PB23.53 PB     
K50 Spydkast 500 gram    
28.3.

Finale A

Finale
28.3.
2
Andrea Zahn
Andrea Zahn ('70)
GER34.67
  
 SB
 
34.67 SB33.8833.3931.0530.1930.90  
4
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE30.51
  
 SB
 
  X27.88 SB28.83 SB29.76 SB29.3530.51 SB  
7
Minna Vainionpää
Minna Vainionpää ('73)
FIN26.94
  
 PB
 
  X26.94 PB  X25.04  X24.37  
Heike Von Mackrodt
Heike Von Mackrodt ('72)
GER NM
  
 
 
  X  X  X     
K50 3000 m kapgang    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
3
Sinead McConnell
Sinead McConnell ('68)
IRL15:48.33
  
 PB
K50 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Anna Savarese
Anna Savarese ('71)
ITA55:25
  
 PB
2
Sinead McConnell
Sinead McConnell ('68)
IRL56:08
  
 PB
3
Valerie Boban
Valerie Boban ('68)
FRA56:38
  
 PB
4
Laurence Sina
Laurence Sina ('69)
FRA56:52
  
 PB
5
Maggie Helen O'Connor
Maggie Helen O'Connor ('72)
IRL59:24
  
 PB
10
Susanne O'Beirne
Susanne O'Beirne ('73)
IRL1:03:10
  
 PB
K50 Femkamp K50    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER4528
  
 PB
 
9,505,0311,891,542.37,62
2
Jenny Rosén
Jenny Rosén ('72)
SWE3495
  
 PB
 
10,224,438,691,362.52,33
6
Aafke Van Daalen
Aafke Van Daalen 
NED2988
  
 PB
 
10,623,858,791,273.05,04
K50 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
3
Yasmin Canning
Yasmin Canning ('72)
IRL34:05
  
 
8
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER36:06
  
 
9
Simone Braun
Simone Braun ('70)
GER37:05
  
 
M55 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
4
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL7.64
  
 
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
3
Pierre Lommen
Pierre Lommen ('65)
NED7.81
  
 SB
Semi 2
28.3.
28.3.
5
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER8.00
  
 PB
Semi 3
28.3.
28.3.
1
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL7.57
  
 SB
Indledende heats27.3.
Indledende 2
27.3.
27.3.
2
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL7.77
  
 
6
Frank Teschner
Frank Teschner ('64)
GER8.75
  
 PB
Indledende 3
27.3.
27.3.
7
Heiko Schurz
Heiko Schurz ('67)
GER8.72
  
 PB
Indledende 4
27.3.
27.3.
4
John O'Connor
John O'Connor ('65)
IRL8.90
  
 SB
5
Ulrich Löcher
Ulrich Löcher ('64)
GER9.08
  
 PB
6
Dirk Bohlmann
Dirk Bohlmann ('66)
GER8.96
  
 PB
Indledende 5
27.3.
27.3.
7
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE10.13
  
 
Indledende 6
27.3.
27.3.
1
Pierre Lommen
Pierre Lommen ('65)
NED7.85
  
 SB
6
Hermann Eisele
Hermann Eisele ('64)
GER9.22
  
 PB
Indledende 7
27.3.
27.3.
5
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER8.13
  
 PB
M55 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
4
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.78
  
 
6
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL25.56
  
 
Semifinale31.3.
Semi 2
31.3.
31.3.
2
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL24.62
  
 
5
Roland Gröger
Roland Gröger ('64)
GER25.25
  
 PB
Semi 3
31.3.
31.3.
1
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.34
  
 SB
5
Pierre Lommen
Pierre Lommen ('65)
NED25.73
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 2
30.3.
30.3.
Dirk Bohlmann
Dirk Bohlmann ('66)
GER DQ
  
 
Indledende 3
30.3.
30.3.
1
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.57
  
 
2
Pierre Lommen
Pierre Lommen ('65)
NED25.18
  
 PB
4
Ralf Lamster
Ralf Lamster ('67)
GER28.20
  
 PB
Indledende 4
30.3.
30.3.
5
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER29.23
  
 SB
Indledende 5
30.3.
30.3.
1
David Hayde
David Hayde ('66)
IRL24.57
  
 SB
4
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER26.48
  
 PB
Indledende 6
30.3.
30.3.
2
Andreas Stärk
Andreas Stärk ('66)
GER26.15
  
 PB
Indledende 7
30.3.
30.3.
1
Roland Gröger
Roland Gröger ('64)
GER25.27
  
 PB
5
Damian Kirwan
Damian Kirwan ('67)
IRL39.34
  
 PB
Indledende 8
30.3.
30.3.
4
John O'Connor
John O'Connor ('65)
IRL28.76
  
 PB
Indledende 10
30.3.
30.3.
4
Jürgen Kennert
Jürgen Kennert ('68)
GER29.36
  
 PB
M55 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
3
Roland Gröger
Roland Gröger ('64)
GER55.67
  
 PB
Semifinale27.3.
Semi 1
27.3.
27.3.
1
Roland Gröger
Roland Gröger ('64)
GER56.94
  
 PB
Indledende heats26.3.
Indledende 5
26.3.
26.3.
1
Roland Gröger
Roland Gröger ('64)
GER58.24
  
 PB
M55 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
8
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE2:12.09
  
 
9
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:16.59
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
6
Jürgen Kennert
Jürgen Kennert ('68)
GER2:29.41
  
 PB
Indledende 4
29.3.
29.3.
1
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE2:10.02
  
NR55 SB
3
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:10.78
  
 SB
M55 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:23.15
  
 
6
Koen Joosse
Koen Joosse 
NED4:26.03
  
 PB
9
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE4:27.91
  
 SB
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
4
Sören Persson
Sören Persson ('65)
SWE4:29.97
  
 SB
Indledende 2
31.3.
31.3.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:29.26
  
 
3
Koen Joosse
Koen Joosse 
NED4:31.18
  
 PB
Indledende 4
31.3.
31.3.
7
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE4:52.21
  
 
M55 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
4Teddy HansenTeddy Hansen ('66)DEN9:36.02
  
DR55 PB
7
Patrick Malone
Patrick Malone ('64)
IRL9:43.11
  
 
10
Francis Marsh
Francis Marsh ('65)
IRL9:48.23
  
 PB
10
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER12:06.91
  
 PB
14
Dominic Horan
Dominic Horan ('67)
IRL10:09.73
  
 PB
M55 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
8
Ian Harpur
Ian Harpur 
IRL37:59
  
 SB
10
Andreas Joswig
Andreas Joswig ('65)
GER38:19
  
 SB
13
Anders Hansson
Anders Hansson ('63)
SWE40:07
  
 PB
19
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER46:54
  
 SB
23
Jouni Jurmu
Jouni Jurmu ('64)
FIN55:14
  
 SB
Paul Cowhie
Paul Cowhie ('64)
IRL DNF
  
 
M55 Halvmaraton    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
6
Jens Peter
Jens Peter ('66)
GER1:21:42
  
 SB
12
Ian Egan
Ian Egan ('67)
IRL1:27:59
  
 SB
14
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER1:35:53
  
 SB
M55 60 m hæk 91.4 cm    
Inde
Inde
Indledende heats31.3.
Indledende 3
31.3.
31.3.
6
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE10.59
  
 
M55 Højdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Rüdiger Weber
Rüdiger Weber ('63)
GER1.75
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXX
    
12
Aidan O'Donoghue
Aidan O'Donoghue ('68)
IRL1.45
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
 XO
1.50
XXX
    
M55 Stangspring    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
4Morten KyndbølMorten Kyndbøl ('68)DEN3.60
  
 
 
3.45
  O
3.60
  O
3.75
XXX
     
9
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE3.15
  
 SB
 
3.15
  O
3.30
XXX
      
M55 Længdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
4
Ulrich Ratsch
Ulrich Ratsch ('67)
GER5.82
  
 PB
 
5.65 PB5.575.60  X5.77 PB5.82 PB  
5
Andreas Stärk
Andreas Stärk ('66)
GER5.66
  
 PB
 
5.43 PB5.185.56 PB5.425.66 PB  X  
7
Stefan Gimmy
Stefan Gimmy ('65)
GER5.34
  
 PB
 
4.92 PB5.34 PB4.985.035.125.06  
12
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER5.00
  
 PB
 
4.97 PB5.00 PB4.74     
14
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER4.72
  
 SB
 
4.64 SB4.64 =SB4.72 SB     
16
Heiko Schurz
Heiko Schurz ('67)
GER4.52
  
 PB
 
4.46 PB4.52 PB4.44     
21
Hermann Eisele
Hermann Eisele ('64)
GER4.15
  
 PB
 
4.15 PB4.094.07     
M55 Trespring    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
7
Matthias Gerlach
Matthias Gerlach ('64)
GER11.00
  
 PB
 
10.89 PB10.7210.8211.00 PB  X9.63  
8
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER10.51
  
 PB
 
  X10.17 PB10.20 PB9.9310.51 PB10.45  
9
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER10.17
  
 PB
 
9.53 PB9.65 PB10.17 PB     
13
Heiko Schurz
Heiko Schurz ('67)
GER9.54
  
 PB
 
9.54 PB9.429.27     
M55 Kuglestød 6.0 kg    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Robert Frans Bakker
Robert Frans Bakker ('65)
NED14.96
  
 PB
 
14.17 SB14.96 PB14.69  X14.9314.91  
2
Leif Timmermann
Leif Timmermann ('66)
GER14.49
  
 PB
 
14.32 PB14.33 PB14.49 PB14.47  X14.48  
3Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN13.50
  
 PB
 
13.04 PB12.31  X12.8413.50 PB  X  
4
Andreas Deuschle
Andreas Deuschle ('68)
GER13.48
  
 PB
 
13.31 PB  X13.22  X13.48 PB  X  
6
Michael Bott
Michael Bott ('66)
GER13.29
  
 PB
 
12.56 PB11.7313.29 PB12.6612.61  X  
11
Jürgen Weis
Jürgen Weis ('65)
GER11.71
  
 SB
 
11.47 SB11.71 SB  X     
14
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE8.25
  
 
 
8.257.938.00     
M55 Diskoskast 1.5 kg    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
1
Marek Stolarczyk
Marek Stolarczyk ('64)
POL46.69
  
 SB
 
45.70 SB46.64 SB  X45.0446.69 SB  X  
2Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN45.96
  
 SB
 
  X  X45.96 SB41.34  X41.19  
3
Andreas Glück
Andreas Glück ('67)
GER45.19
  
 PB
 
39.59 PB43.86 PB42.1938.3845.19 PB44.11  
6
Thomas Schroers
Thomas Schroers ('67)
GER41.25
  
 PB
 
  X  X41.25 PB  X40.47  X  
8
Jürgen Weis
Jürgen Weis ('65)
GER36.51
  
 PB
 
33.45 SB35.45 PB36.51 PB36.4635.56  X  
10
Michael Bott
Michael Bott ('66)
GER32.73
  
 PB
 
27.69 PB32.73 PB  X     
11
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER32.52
  
 PB
 
29.93 PB  X32.52 PB     
14
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE30.29
  
 SB
 
29.26 SB30.29 SB26.67     
15
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER29.54
  
 PB
 
  X29.54 PB  X     
16
Tom Hettwer
Tom Hettwer ('67)
GER23.09
  
 PB
 
22.81 PB  X23.09 PB     
M55 Vægtkast 11.34 kg    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN18.92
  
 PB
 
  X18.92 PB  X  X  X  X  
5
Onno Heerlien
Onno Heerlien ('64)
NED16.63
  
 PB
 
16.63 PB  X  X  X  X  X  
6
Richard Bott
Richard Bott ('67)
NED16.14
  
 PB
 
16.14 PB15.4815.0515.1615.02  X  
8
Franz Pauly
Franz Pauly ('64)
GER15.54
  
 PB
 
14.82 PB  X14.7615.27 PB15.2515.54 PB  
10
Erwin Suvaal
Erwin Suvaal ('63)
NED14.78
  
 PB
 
14.78 PB14.0714.64     
14
Michael Bott
Michael Bott ('66)
GER12.93
  
 PB
 
12.39 PB  X12.93 PB     
15Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN12.32
  
 SB
 
  X12.32 SB12.20     
16
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER11.93
  
 PB
 
11.71 PB11.85 PB11.93 PB     
17
Jürgen Weis
Jürgen Weis ('65)
GER11.90
  
 PB
 
11.90 PB11.47  X     
18
Tom Hettwer
Tom Hettwer ('67)
GER9.64
  
 PB
 
9.64 PB  X9.36     
19
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE9.45
  
 
 
9.229.389.45     
20
Mikael Magnusson
Mikael Magnusson ('66)
SWE9.18
  
 
 
  X9.18  X     
M55 Hammerkast 6.0 kg    
27.3.

Finale A

Finale
27.3.
1
Gintautas Misevičius
Gintautas Misevičius ('67)
LTU57.48
  
 SB
 
57.48 SB55.7456.82  X55.0054.81  
2Jan CordiusJan Cordius ('66)DEN53.34
  
 SB
 
53.34 SB52.43  X  X52.45  X  
3
Rüdiger Möhring
Rüdiger Möhring ('64)
GER48.99
  
 SB
 
47.12 SB  X47.48 SB48.77 SB48.99 SB44.50  
4
Franz Pauly
Franz Pauly ('64)
GER48.29
  
 PB
 
43.08 SB44.97 SB46.50 SB46.95 SB48.29 PB  X  
5
Jari Matinolli
Jari Matinolli ('65)
FIN47.88
  
 SB
 
43.47 SB47.14 SB47.88 SB45.65  X  X  
6
Onno Heerlien
Onno Heerlien ('64)
NED47.44
  
 SB
 
47.44 SB  X45.37  X  X  X  
7
Richard Bott
Richard Bott ('67)
NED47.39
  
 PB
 
45.15 PB43.3347.39 PB47.1746.30  X  
11
Erwin Suvaal
Erwin Suvaal ('63)
NED42.02
  
 PB
 
39.6942.02  X     
13
Martin Baranzke
Martin Baranzke ('63)
GER32.66
  
 PB
 
32.14 PB  X32.66 PB     
14
Michael Bott
Michael Bott ('66)
GER31.95
  
 PB
 
  X31.95 PB31.27     
15
Tom Hettwer
Tom Hettwer ('67)
GER31.58
  
 PB
 
  X31.58 PB29.99     
16Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN31.32
  
 
 
30.8531.3231.32     
17
Mikael Magnusson
Mikael Magnusson ('66)
SWE24.04
  
 SB
 
  X23.30 SB24.04 SB     
M55 Spydkast 700 gram    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
1
Tommi Huotilainen
Tommi Huotilainen ('67)
FIN52.74
  
 SB
 
47.90 SB51.33 SB50.32  X50.1452.74 SB  
2
Timo Tikka
Timo Tikka ('65)
FIN52.16
  
 SB
 
48.82 SB46.0247.0649.27 SB48.6052.16 SB  
3Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)DEN48.61
  
 SB
 
48.61 SB41.65  X44.4244.4547.54  
4
Andreas Glück
Andreas Glück ('67)
GER46.07
  
 PB
 
45.66 PB44.3446.07 PB42.6742.23  X  
9
Michael Bott
Michael Bott ('66)
GER35.08
  
 PB
 
35.08 PB32.7530.90     
10
Jürgen Weis
Jürgen Weis ('65)
GER34.90
  
 SB
 
32.48 SB31.5034.90 SB     
12
Aidan O'Donoghue
Aidan O'Donoghue ('68)
IRL30.63
  
 PB
 
29.96 PB30.63 PB29.98     
13
Ulrich Löcher
Ulrich Löcher ('64)
GER29.31
  
 SB
 
29.15 SB29.31 SB  X     
14
Tom Hettwer
Tom Hettwer ('67)
GER28.18
  
 PB
 
24.97 PB28.18 PB27.18     
15
Ekkehard Arnoldi
Ekkehard Arnoldi ('63)
GER27.18
  
 PB
 
26.20 PB24.1627.18 PB     
Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN NM
  
 
 
  X  X  X     
M55 3000 m kapgang    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
5
Remco De Bruin
Remco De Bruin 
NED14:31.15
  
 PB
M55 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
5
Remco De Bruin
Remco De Bruin 
NED52:32
  
 PB
Patrick Seck
Patrick Seck ('66)
GER1:02:07
  
 PB
M55 Femkamp M55    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
1
Thomas Stewens
Thomas Stewens ('66)
GER3987
  
 PB
 
9,425,1312,031,583.15,04
5
Gerd Westphal
Gerd Westphal ('64)
GER3396
  
 SB
 
10,115,009,951,493.33,17
8
Ronny Haufe
Ronny Haufe ('66)
NOR3051
  
 PB
 
11,094,608,071,493.22,40
9
Ralf Kaltenmaier
Ralf Kaltenmaier ('65)
GER3007
  
 PB
 
10,234,7410,541,464.16,02
11
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE2819
  
 SB
 
10,834,4211,041,494.24,18
14
Dirk Maximowitz
Dirk Maximowitz ('66)
GER2530
  
 PB
 
11,384,2010,361,374.17,42
15
Matthias Gerlach
Matthias Gerlach ('64)
GER2443
  
 PB
 
12,744,709,171,494.27,32
16
Aidan O'Donoghue
Aidan O'Donoghue ('68)
IRL2147
  
 PB
 
12,613,838,941,344.12,26
M55 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
9
Patrick Malone
Patrick Malone ('64)
IRL30:25
  
 
11
Francis Marsh
Francis Marsh ('65)
IRL30:42
  
 
13
Dominic Horan
Dominic Horan ('67)
IRL31:29
  
 
18
Andreas Joswig
Andreas Joswig ('65)
GER32:39
  
 
20
Ian Egan
Ian Egan ('67)
IRL32:58
  
 
24
Robert Maher
Robert Maher 
IRL33:42
  
 
27
Anders Hansson
Anders Hansson ('63)
SWE35:14
  
 
31
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER36:47
  
 
38
Jouni Jurmu
Jouni Jurmu ('64)
FIN46:31
  
 
K55 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
5
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER8.62
  
 
Indledende heats28.3.
Indledende 1
28.3.
28.3.
4
Epp Lorents
Epp Lorents ('66)
EST9.25
  
 SB
7
Mariska Anderegg
Mariska Anderegg ('64)
NED10.33
  
 PB
Indledende 3
28.3.
28.3.
5
Ingela Nygård Jungar
Ingela Nygård Jungar ('66)
FIN9.22
  
 
7
Angelika Mader
Angelika Mader ('65)
GER9.26
  
 SB
Indledende 4
28.3.
28.3.
1
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER8.61
  
 SB
4
Moira Groome
Moira Groome ('64)
IRL8.91
  
 
K55 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
3
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER28.07
  
 SB
6
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL29.50
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
4
Moira Groome
Moira Groome ('64)
IRL29.88
  
 
5
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST30.78
  
 SB
6
Urte Poschwatta
Urte Poschwatta ('67)
GER39.64
  
 
Semi 2
31.3.
31.3.
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER28.42
  
 
Semi 3
31.3.
31.3.
1
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL29.40
  
 SB
5
Angelika Mader
Angelika Mader ('65)
GER31.42
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
3
Moira Groome
Moira Groome ('64)
IRL29.61
  
 PB
4
Urte Poschwatta
Urte Poschwatta ('67)
GER31.15
  
 PB
Indledende 3
30.3.
30.3.
2
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST30.98
  
 SB
3
Mariska Anderegg
Mariska Anderegg ('64)
NED32.37
  
 PB
Indledende 4
30.3.
30.3.
1
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER28.46
  
 SB
2
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL29.43
  
 SB
Indledende 5
30.3.
30.3.
5
Ann Wiborgh Haraldsson
Ann Wiborgh Haraldsson ('64)
SWE33.15
  
 PB
Indledende 6
30.3.
30.3.
1
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN28.62
  
 PB
3
Angelika Mader
Angelika Mader ('65)
GER30.94
  
 SB
K55 400 m    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
3
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL1:05.45
  
 SB
4
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:08.90
  
 SB
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
3
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:10.04
  
 SB
5
Ann Wiborgh Haraldsson
Ann Wiborgh Haraldsson ('64)
SWE1:20.71
  
 PB
Indledende 2
27.3.
27.3.
1
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL1:08.37
  
 
K55 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER2:23.11
  
 SB
6
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER2:31.90
  
 PB
8
Ulrike Wefers
Ulrike Wefers ('66)
GER2:35.87
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
5
Ulrike Wefers
Ulrike Wefers ('66)
GER2:35.52
  
 PB
6
Renee Ligteringen
Renee Ligteringen 
NED2:50.64
  
 PB
Indledende 2
29.3.
29.3.
2
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER2:40.06
  
 SB
4
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER2:40.63
  
 PB
5
Ann Wynne
Ann Wynne ('67)
IRL2:40.65
  
 PB
K55 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
4
Ulrike Wefers
Ulrike Wefers ('66)
GER5:19.64
  
 PB
9
Renee Ligteringen
Renee Ligteringen 
NED5:44.88
  
 PB
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER DQ
  
 
K55 3000 m    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
2
Annette Kealy
Annette Kealy ('67)
IRL10:39.75
  
 PB
5
Mari Johnston
Mari Johnston ('68)
IRL11:21.27
  
 SB
6
Ulrike Wefers
Ulrike Wefers ('66)
GER11:22.34
  
 PB
9
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER12:34.59
  
 SB
K55 10 km    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
4
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER44:25
  
 SB
6
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER46:34
  
 SB
12
Karin Meier
Karin Meier ('66)
GER57:08
  
 SB
K55 Halvmarathon    
1.4.

Finale A

Finale
1.4.
1
Susan McDonald
Susan McDonald ('67)
GBR1:23:49
  
 SB
2
Clare Elms
Clare Elms ('63)
GBR1:24:40
  
 SB
5
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER1:36:34
  
 SB
6
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER1:41:41
  
 SB
7
Josefine Hobmaier
Josefine Hobmaier ('65)
GER1:44:40
  
 SB
K55 60m Hurdles (76.2cm, 7m)    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN9.89
  
 PB
Indledende heats1.4.
Indledende 2
1.4.
1.4.
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN10.02
  
 
K55 Højdespring    
Inde 26.3.

Finale A

Finale
Inde 26.3.
1
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER1.48
  
 PB
 
1.32
  O
1.36
  O
1.40
  O
1.44
 XO
1.48
  O
1.52
XXX
  
4
Siobheal Murray
Siobheal Murray ('66)
IRL1.36
  
 
 
1.28
  O
1.32
  O
1.36
  O
1.40
XXX
    
K55 Stangspring    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
3
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE2.30
  
 
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
  O
2.10
  O
2.20
  O
2.30
XXO
2.40
XXX
 
5
Nicola Iwanowski
Nicola Iwanowski ('67)
GER2.20
  
 PB
 
1.80
  O
1.90
 XO
2.00
 XO
2.10
  O
2.20
  O
2.30
XXX
  
K55 Længdespring    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
3
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE4.81
  
NR55 SB
 
4.584.68 =SB4.69 SB4.614.81 SB4.73  
5
Katja Hasselberg
Katja Hasselberg ('66)
GER4.63
  
 PB
 
  X4.48 PB4.63 PB4.374.564.25  
6
Epp Lorents
Epp Lorents ('66)
EST4.50
  
 SB
 
4.50 SB4.43  X4.344.104.23  
7
Ingela Nygård Jungar
Ingela Nygård Jungar ('66)
FIN4.42
  
 PB
 
4.42 PB4.234.174.204.274.17  
8
Kirsi Spoof-Tuomi
Kirsi Spoof-Tuomi ('67)
FIN4.30
  
 
 
4.30  X4.274.083.984.26  
K55 Trespring     
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
1
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE10.96
  
NR55 SB
 
10.5410.70 SB10.68  X10.73 SB10.96 SB  
3
Kirsi Spoof-Tuomi
Kirsi Spoof-Tuomi ('67)
FIN9.62
  
 SB
 
9.39 SB9.62 SB9.489.53  X  –  
10
Ingela Nygård Jungar
Ingela Nygård Jungar ('66)
FIN8.43
  
 
 
7.868.438.23     
K55 Kuglestød 3.0 kg    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Jana Müller-Schmidt
Jana Müller-Schmidt ('64)
GER13.55
  
 SB
 
13.55 SB12.8012.5312.9812.6313.22  
2
Svitlana Sorochuk
Svitlana Sorochuk ('67)
UKR12.84
  
 SB
 
  X12.82 SB12.7812.84 SB  X12.59  
3
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER12.77
  
 PB
 
12.77 PB12.4512.2612.3312.2612.36  
4
Gwendolyn Smith
Gwendolyn Smith ('64)
TTO12.75
  
 PB
 
11.46 PB12.34 PB12.1312.47 PB12.48 PB12.75 PB  
5
Carmen Hildebrandt
Carmen Hildebrandt ('67)
GER12.69
  
 PB
 
12.41 PB11.8212.69 PB12.17  X  X  
8
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER10.50
  
 PB
 
10.08 PB10.40 PB10.07  X10.50 PB10.10  
9
Silke Stolt
Silke Stolt ('67)
GER10.04
  
 PB
 
9.60 PB10.04 PB9.69     
K55 Diskoskast 1.0 kg    
26.3.

Finale A

Finale
26.3.
2
Silke Stolt
Silke Stolt ('67)
GER33.82
  
 PB
 
33.04 SB39.82 PB  X32.7333.50  X  
3
Christine Ecker
Christine Ecker ('64)
GER33.67
  
 SB
 
  X31.49 SB32.84 SB  X  X33.67 SB  
6
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER28.24
  
 SB
 
27.21 SB  X23.40  X28.24 SB  X  
K55 Vægtkast 9.08 kg    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Margret Klein-Raber
Margret Klein-Raber ('64)
GER15.89
  
 PB
 
13.89 PB14.93 PB15.44 PB15.89 PB15.0315.13  
2
Kirsi Spoof-Tuomi
Kirsi Spoof-Tuomi ('67)
FIN13.15
  
 PB
 
  X12.87 PB13.15 PB12.9413.05  X  
5
Annelie Schöldström
Annelie Schöldström ('67)
SWE12.53
  
 PB
 
  X  X11.66 SB11.90 SB12.53 PB  X  
6
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER11.74
  
 PB
 
10.71 PB10.73 PB11.01 PB  X11.18 PB11.74 PB  
10
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE9.92
  
 PB
 
  X  X9.92 PB     
K55 Hammerkast 3.0 kg    
31.3.

Finale A

Finale
31.3.
1
Kirsi Spoof-Tuomi
Kirsi Spoof-Tuomi ('67)
FIN40.48
  
 SB
 
40.48 SB36.45  X39.16  X40.16  
4
Annelie Schöldström
Annelie Schöldström ('67)
SWE36.81
  
 SB
 
36.81 SB35.72  X  X32.6833.69  
5
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER36.70
  
 SB
 
  X31.64 SB36.70 SB35.1936.3033.62  
7
Beate Vogel
Beate Vogel ('64)
GER30.98
  
 PB
 
  X30.98 PB30.87  X30.98 =PB  X  
8
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE29.91
  
 SB
 
29.91 SB27.35  X23.85  X  X  
K55 Spydkast 500 gram    
29.3.

Finale A

Finale
29.3.
6
Beate Vogel
Beate Vogel ('64)
GER25.29
  
 SB
 
22.90 SB25.29 SB24.6523.7824.18  X  
8
Minna Lukala
Minna Lukala ('64)
FIN16.26
  
 SB
 
14.98 SB15.32 SB16.26 SB14.76  X  X  
K55 3000 m kapgang    
Inde 28.3.

Finale A

Finale
Inde 28.3.
1
Nicole Best
Nicole Best ('68)
GER15:34.88
  
 SB
Sigutė Brönnecke
Sigutė Brönnecke ('65)
GER DQ
  
 
K55 10 km kapgang    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Katalin Bodorkos-Horvath
Katalin Bodorkos-Horvath ('67)
HUN55:44
  
 PB
2
Sigutė Brönnecke
Sigutė Brönnecke ('65)
GER57:00
  
 PB
3
Jolanta Morawczynska
Jolanta Morawczynska 
POL57:20
  
 PB
8
Gudrun Klose
Gudrun Klose ('66)
GER1:09:10
  
 PB
10
Tarja Vakkuri
Tarja Vakkuri ('63)
FIN1:12:53
  
 PB
K55 Femkamp K55    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
1
Barbara Gähling
Barbara Gähling ('65)
GER4219
  
 PB
 
10,664,1412,651,442.47,06
2
Heike Hesse
Heike Hesse ('68)
GER3711
  
 PB
 
11,264,048,941,382.45,13
5
Marlou Klaver
Marlou Klaver 
NED3322
  
 PB
 
11,684,038,171,323.00,75
7
Erica Jesterhoudt
Erica Jesterhoudt 
NED2956
  
 PB
 
11,553,756,871,203.01,42
8
Silvia Friedrich
Silvia Friedrich ('64)
GER2900
  
 PB
 
11,953,398,121,142.50,93
10
Nicola Iwanowski
Nicola Iwanowski ('67)
GER2483
  
 PB
 
12,013,507,081,173.33,35
K55 Cross 8 km    
Inde 27.3.

Finale A

Finale
Inde 27.3.
1
Annette Kealy
Annette Kealy ('67)
IRL33:01
  
 
2
Mari Johnston
Mari Johnston ('68)
IRL33:30
  
 
6
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER37:30
  
 
7
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER37:35
  
 
11
Renee Ligteringen
Renee Ligteringen 
NED38:51
  
 
12
Josefine Hobmaier
Josefine Hobmaier ('65)
GER39:11
  
 
20
Karin Meier
Karin Meier ('66)
GER48:20
  
 
M60 60 m    
Inde 29.3.

Finale A

Finale
Inde 29.3.
7Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63)DEN8.09
  
 
Semifinale28.3.
Semi 1
28.3.
28.3.
4
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL8.10
  
 SB
7
Czeslaw Pradzynski
Czeslaw Pradzynski ('60)
GER8.20
  
 PB
Semi 2
28.3.
28.3.
4Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63)DEN8.06
  
 SB
Indledende heats27.3.
Indledende 1
27.3.
27.3.
3
Gerald Braun
Gerald Braun ('62)
GER8.36
  
 PB
6
Adry Van Den Wijngaard
Adry Van Den Wijngaard 
NED8.55
  
 PB
Indledende 2
27.3.
27.3.
4
Richard Kähling
Richard Kähling ('62)
GER8.60
  
 PB
Indledende 3
27.3.
27.3.
3
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL8.19
  
 SB
Indledende 4
27.3.
27.3.
3Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63)DEN8.19
  
 SB
5
Kåre Strande
Kåre Strande ('61)
NOR8.45
  
 
Indledende 5
27.3.
27.3.
3
Czeslaw Pradzynski
Czeslaw Pradzynski ('60)
GER8.23
  
 PB
M60 200 m    
Inde 31.3.

Finale A

Finale
Inde 31.3.
3
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE25.35
  
 
Semifinale31.3.
Semi 1
31.3.
31.3.
6
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL27.41
  
 
Semi 2
31.3.
31.3.
1
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE25.19
  
 
3
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER26.85
  
 
Semi 3
31.3.
31.3.
3
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST26.57
  
 
Indledende heats30.3.
Indledende 1
30.3.
30.3.
2
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER26.50
  
 PB
3
Shane Sheridan
Shane Sheridan ('58)
IRL26.91
  
 SB
Indledende 2
30.3.
30.3.
4
Bobbie Baars
Bobbie Baars ('58)
SWE28.07
  
 SB
Indledende 3
30.3.
30.3.
1
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST26.18
  
 SB
5
Reinhard Hofner
Reinhard Hofner ('58)
GER31.67
  
 PB
Indledende 4
30.3.
30.3.
4
Czeslaw Pradzynski
Czeslaw Pradzynski ('60)
GER28.42
  
 SB
Indledende 5
30.3.
30.3.
1
Jörgen Åberg
Jörgen Åberg ('62)
SWE25.41
  
 
4
Richard Kähling
Richard Kähling ('62)
GER29.28
  
 PB
Indledende 7
30.3.
30.3.
6
Joachim Weber
Joachim Weber ('58)
GER30.34
  
 PB
Indledende 8
30.3.
30.3.
2
Gerald Braun
Gerald Braun ('62)
GER26.93
  
 PB
4
Bert Van Lith
Bert Van Lith 
NED27.47
  
 PB
Indledende 9
30.3.
30.3.
3
Christer Strömberg
Christer Strömberg ('60)
FIN27.11
  
 SB
4
Adry Van Den Wijngaard
Adry Van Den Wijngaard 
NED28.06
  
 PB
M60 400 m    
Inde
Inde
Semifinale27.3.
Semi 1
27.3.
27.3.
4
Christer Strömberg
Christer Strömberg ('60)
FIN1:00.24
  
 
Semi 3
27.3.
27.3.
3
Carel Claassen
Carel Claassen ('63)
NED1:00.41
  
 
4
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST1:01.45
  
 PB
5
Bobbie Baars
Bobbie Baars ('58)
SWE1:02.03
  
 
6
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER1:02.46
  
 
Indledende heats26.3.
Indledende 1
26.3.
26.3.
3
Christer Strömberg
Christer Strömberg ('60)
FIN1:00.18
  
 PB
Indledende 2
26.3.
26.3.
4
Michael Cornyn
Michael Cornyn ('61)
IRL1:04.78
  
 PB
Indledende 3
26.3.
26.3.
4
Bobbie Baars
Bobbie Baars ('58)
SWE1:01.87
  
NR65 PB
5Ole MiddelhedeOle Middelhede ('58)DEN1:07.02
  
 
Indledende 4
26.3.
26.3.
2
Ülo Randaru
Ülo Randaru ('61)
EST1:01.63
  
 PB
4
Joachim Weber
Joachim Weber ('58)
GER1:08.50
  
 SB
Indledende 5
26.3.
26.3.
6
Reinhard Hofner
Reinhard Hofner ('58)
GER1:15.54
  
 SB
Indledende 6
26.3.
26.3.
1
Carel Claassen
Carel Claassen ('63)
NED1:00.39
  
 PB
3
Thorsten Poschwatta
Thorsten Poschwatta ('61)
GER1:02.24
  
 SB
M60 800 m    
Inde 30.3.

Finale A

Finale
Inde 30.3.
4
Carel Claassen
Carel Claassen ('63)
NED2:22.26
  
 
8
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE2:24.49
  
 
9René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN2:25.35
  
 
Indledende heats29.3.
Indledende 1
29.3.
29.3.
2René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN2:20.99
  
 SB
Indledende 2
29.3.
29.3.
7
Willem De Ruijter
Willem De Ruijter ('60)
NED2:43.12
  
 SB
Indledende 3
29.3.
29.3.
1
Carel Claassen
Carel Claassen ('63)
NED2:20.69
  
 PB
3
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)
SWE2:23.76
  
 PB
4Ole MiddelhedeOle Middelhede ('58)DEN2:37.78
  
 
Indledende 4
29.3.
29.3.
2
Johan Engholm
Johan Engholm ('62)
SWE2:27.45
  
 SB
3
Maurits De Ruiter
Maurits De Ruiter 
NED2:29.14
  
 PB
4
Michael Cornyn
Michael Cornyn ('61)
IRL2:29.25
  
 SB
M60 1500 m    
Inde 1.4.

Finale A

Finale
Inde 1.4.
2
Håkan Eriksson
Håkan Eriksson ('61)
SWE4:34.31
  
 
11
Johan Engholm
Johan Engholm ('62)
SWE4:59.26
  
 
Indledende heats31.3.
Indledende 1
31.3.
31.3.
1
Håkan Eriksson
Håkan Eriksson ('61)
SWE4:48.25
  
 
4
Johan Engholm
Johan Engholm ('62)
SWE4:50.43
  
 SB
6
Rob van de Graaf
Rob van de Graaf ('62)
NED5:01.46
  
 PB
René Lehmann PedersenRené Lehmann Pedersen ('61)DEN DNF
  
 
Indledende 2
31.3.
31.3.
5
Roger Reinhold
Roger Reinhold ('61)