Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: DM 10km 22.4.2023
Vælg mænd discipliner
10 km
Vælg kvinder discipliner
10 km
M 10 km
Finale A
Finale
1
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
29:10
-30
PB
2
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
29:12
PB
3
Jacob Sommer Simonsen
Jacob Sommer Simonsen ('95)
95
AGF Atletik
29:13
SB
4
Rune Bækgaard
Rune Bækgaard ('88)
88
AGF Atletik
29:30
-35
SB
5
Emil Holm
Emil Holm ('96)
96
29:50
SB
6
Omar Hassan
Omar Hassan ('90)
90
AGF Atletik / ETH
30:03
-30
SB
7
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen ('94)
94
AGF Atletik
30:07
SB
8
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
30:20
-35
SB
9
Andreas Bock Bjørnsen
Andreas Bock Bjørnsen
00
AGF Atletik
30:32
PB
10
Christian Birch Okkels
Christian Birch Okkels ('89)
89
HRC
30:34
SB
11
Jacob Ejby Stengaard
Jacob Ejby Stengaard ('94)
94
Odense Atletik
30:37
PB
13
Christoffer Frost-Jensen Johansen
Christoffer Frost-Jensen Johansen ('97)
97
BAC
30:42
PB
14
Mubaarik Ibrahim
Mubaarik Ibrahim ('98)
98
Odense Atletik
30:45
PB
15
Eskil Schøning
Eskil Schøning ('93)
93
AGF Atletik
30:49
SB
16
Simon Jørn Hansen
Simon Jørn Hansen ('91)
91
AGF Atletik
30:57
-30
SB
17
Thomas Jon Kristensen
Thomas Jon Kristensen
00
AGF Atletik
30:59
PB
18
Alexander Siedler Nielsen
Alexander Siedler Nielsen ('99)
99
Hvidovre AM
31:03
PB
19
Peter Glans
Peter Glans ('93)
93
Kolding KFUM
31:10
SB
20
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
31:12
-40
SB
21
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
SAK77
31:20
-30
SB
22
Esben Krogh Rasmussen
Esben Krogh Rasmussen ('93)
93
Sparta
31:34
-30
23
Samuel Gerner Ulriques
Samuel Gerner Ulriques ('95)
95
Sparta
31:37
SB
24
Niels Peter Nielsen
Niels Peter Nielsen ('87)
87
AGF Atletik
31:40
-35
SB
25
Mark Andersen
Mark Andersen ('97)
97
Herning LK
31:42
PB
26
Jacob Dahl
Jacob Dahl ('88)
88
Sparta
31:43
-35
PB
27
Casper Pretzmann
Casper Pretzmann ('95)
95
Sparta
31:46
PB
28
Rasmus Lindgren
Rasmus Lindgren ('78)
78
AGF Atletik
31:47
-45
=PB
29
Dean Cooper-Cunningham
Dean Cooper-Cunningham ('94)
94
Sparta / GBR
31:53
30
Tommaso Crivellaro
Tommaso Crivellaro ('01)
01
Aarhus 1900 / ITA
31:56
PB
31
Patrick Fløe Hansen
Patrick Fløe Hansen
00
Herning LK
31:58
PB
32
Jesper Frederik Andersen
Jesper Frederik Andersen ('97)
97
AGF Atletik
31:59
PB
33
Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg ('03)
03
SAK77
32:06
SB
34
Christian Stounberg
Christian Stounberg ('95)
95
AGF Atletik
32:10
SB
35
Peter Hærvig Rønning
Peter Hærvig Rønning ('91)
91
BAC
32:13
SB
36
Kasper Skov
Kasper Skov ('92)
92
AGF Atletik
32:18
-30
SB
37
Christian Østergaard Nielsen
Christian Østergaard Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
32:20
PB
38
Bertram Gitz-Johansen
Bertram Gitz-Johansen ('96)
96
Aalborg AM
32:22
PB
39
Andreas Bjerring
Andreas Bjerring ('96)
96
AGF Atletik
32:31
SB
40
Malthe Nielsen
Malthe Nielsen ('99)
99
Sparta
32:35
41
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
32:38
-35
SB
42
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
Odense Atletik
32:40
PB
43
Joachim Rønsholt
Joachim Rønsholt ('99)
99
Sparta
32:40
SB
44
Jeppe Platz Schmidt
Jeppe Platz Schmidt
00
AGF Atletik
32:44
PB
45
Samuel Ettrup Larsen
Samuel Ettrup Larsen
00
Esbjerg AM
32:45
PB
46
Jeppe Thomsen
Jeppe Thomsen ('77)
77
Aarhus 1900
32:50
-45
SB
47
Jeppe Markussen
Jeppe Markussen ('97)
97
AGF Atletik
32:54
PB
48
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
32:57
-45
SB
49
Asbjørn Guldhammer Riis
Asbjørn Guldhammer Riis ('96)
96
Frederiksberg IF
33:01
PB
50
Jonas Ingvardsen
Jonas Ingvardsen ('80)
80
Hvidovre AM
33:06
PB
51
Jonas Bertelsen
Jonas Bertelsen
00
Frederiksberg IF
33:07
PB
52
Christian Møller Nielsen
Christian Møller Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
33:16
PB
53
Nikolaj Rud Sørensen
Nikolaj Rud Sørensen ('83)
83
SAK77
33:20
PB
54
Sean Power
Sean Power
00
Trongårdens IF
33:22
PB
55
Mads Martinus Bredtoft
Mads Martinus Bredtoft ('94)
94
Sparta
33:33
SB
57
Gerald Reed Dolan
Gerald Reed Dolan ('98)
98
Sparta
33:44
PB
58
Thor Friis Skifte
Thor Friis Skifte ('97)
97
Odense Atletik
33:53
SB
59
Brandon Van Haeren
Brandon Van Haeren ('92)
92
KIF / CAN
34:15
PB
60
Antonio Roca
Antonio Roca ('96)
96
NBRO / ESP
34:23
SB
61
Magnus Jørck Ravn
Magnus Jørck Ravn ('91)
91
KIF
34:30
PB
62
Jacob D. Simonsen
Jacob D. Simonsen ('94)
94
AGF Atletik
34:32
PB
63
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
SAK77
34:33
SB
64
Mikkel Bork
Mikkel Bork ('97)
97
AGF Atletik
34:35
PB
65
David Smedegård Bonde
David Smedegård Bonde ('89)
89
SAK77
34:42
PB
66
Oliver Kiner
Oliver Kiner ('99)
99
Sparta
34:45
PB
67
Simon Holst
Simon Holst ('98)
98
Amager AC
34:49
PB
68
Anton Krogsgaard
Anton Krogsgaard ('89)
89
NBRO
34:53
SB
69
Theodor Gilhøj
Theodor Gilhøj
00
BAC
35:01
PB
70
Simon Platz Schmidt
Simon Platz Schmidt ('97)
97
AGF Atletik
35:05
PB
71
Oscar Sig Tranberg
Oscar Sig Tranberg
00
Herning LK
35:13
PB
72
Thomas Søholm Larsen
Thomas Søholm Larsen
00
Esbjerg AM
35:14
PB
73
Søren Elias
Søren Elias ('74)
74
35:15
PB
74
Anders Bøgh Hedegaard
Anders Bøgh Hedegaard ('98)
98
Aalborg AM
35:16
PB
75
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
35:16
SB
77
Andreas Sahl Thornvig
Andreas Sahl Thornvig ('98)
98
Aalborg AM
35:21
PB
78
Rasmus Præst
Rasmus Præst ('98)
98
AGF Atletik
35:42
PB
79
Nikolaj Mortensen
Nikolaj Mortensen ('95)
95
Nyvest Atletik
35:44
PB
80
Marcus Johan Schytt
Marcus Johan Schytt ('99)
99
Esbjerg AM
35:49
PB
81
Andreas Larsen
Andreas Larsen ('93)
93
Aalborg AM
35:56
PB
82
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
36:05
SB
83
Dennis Matzen
Dennis Matzen ('87)
87
Sparta
36:07
PB
84
Mathias Sponholtz
Mathias Sponholtz ('96)
96
Aarhus 1900
36:10
PB
85
Jonathan M. Adamsen
Jonathan M. Adamsen ('95)
95
KIF
36:19
SB
86
Lluís Quintana
Lluís Quintana
00
Aarhus 1900 / ESP
36:22
PB
87
Simon Festersen
Simon Festersen
00
AGF Atletik
36:50
PB
88
Emil Winkel Pedersen
Emil Winkel Pedersen ('98)
98
Aarhus 1900
36:51
PB
89
Christian Møller Jessen
Christian Møller Jessen ('79)
79
Aarhus 1900
36:53
PB
90
Jacob Qvist Jensen
Jacob Qvist Jensen ('95)
95
Aarhus Fremad
36:56
PB
91
Daniel Hansen
Daniel Hansen ('99)
99
Aarhus 1900
37:16
PB
92
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
37:17
PB
93
Jens Christian Andersen
Jens Christian Andersen ('92)
92
Aarhus 1900
37:42
PB
94
Kasper Kærgaard Pedersen
Kasper Kærgaard Pedersen ('93)
93
Aarhus 1900
37:47
PB
95
Rasmus Stagsted
Rasmus Stagsted ('93)
93
AGF Atletik
37:51
SB
96
Jonas Lange
Jonas Lange ('94)
94
Herning LK
37:52
PB
97
Jonas Gelardi Madsen
Jonas Gelardi Madsen ('97)
97
Aalborg AM
37:55
PB
98
Rasmus Harder Henriksen
Rasmus Harder Henriksen ('99)
99
SG Atletik
38:20
PB
99
Rune Damholdt
Rune Damholdt ('95)
95
AGF Atletik
38:32
SB
100
Malthe Strøm Borlund
Malthe Strøm Borlund ('97)
97
Aarhus 1900
38:42
PB
102
Mads Spanggaard
Mads Spanggaard ('95)
95
Aarhus 1900
39:11
SB
103
Alexander Maul
Alexander Maul
00
Herning LK
39:34
PB
104
Jan Aalling
Jan Aalling ('60)
60
Brørup LK
39:48
SB
105
John Thomsen
John Thomsen ('93)
93
AGF Atletik
41:02
PB
106
Kristoffer Zwergius Christensen
Kristoffer Zwergius Christensen ('94)
94
Aarhus 1900
41:54
PB
107
Martin Patwary
Martin Patwary ('97)
97
AGF Atletik
43:25
SB
108
Emil Holm
Emil Holm ('97)
97
Aarhus 1900
44:03
PB
109
Emil Bach
Emil Bach ('85)
85
Aarhus 1900
45:15
PB
Andreas Ottosen
Andreas Ottosen ('99)
99
Odense Atletik
DNF
Lars Ebbesen
Lars Ebbesen ('68)
68
Aarhus 1900
DNF
Daniel Kappelgaard
Daniel Kappelgaard ('98)
98
DNF
Emil Jønsson Kristiansen
Emil Jønsson Kristiansen ('96)
96
Sparta
DNF
Martin Eisemann de Almeida
Martin Eisemann de Almeida ('93)
93
Odense Atletik
DNF
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
DNF
pace
K 10 km
Finale A
Finale
1
Nanna Bové
Nanna Bové ('95)
95
Sparta
32:35
PB
2
Alberte Kjær Pedersen
Alberte Kjær Pedersen ('98)
98
AGF Atletik
33:11
SB
3
Juliane Hvid
Juliane Hvid ('98)
98
Sparta
33:23
PB
4
Sara Schou Kristensen
Sara Schou Kristensen ('97)
97
AGF Atletik
33:41
PB
5
Annie Saugstrup
Annie Saugstrup ('96)
96
Sparta
34:14
PB
6
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
34:42
-30
SB
7
Marlene Grønnegaard Sørensen
Marlene Grønnegaard Sørensen ('86)
86
Sparta
35:33
-35
PB
8
Malene Meyer
Malene Meyer ('92)
92
adidas Runners Cph
36:18
-30
PB
9
Nanna Buch Pedersen
Nanna Buch Pedersen ('96)
96
AGF Atletik
36:22
PB
10
Marie Holst Mørch
Marie Holst Mørch ('94)
94
Sparta
36:28
SB
11
Louise Langelund Batting
Louise Langelund Batting ('78)
78
Aarhus 1900
36:49
-45
SB
12
Lea Tybirk
Lea Tybirk ('89)
89
AGF Atletik
36:58
-30
SB
13
Signe Hylleberg
Signe Hylleberg ('96)
96
Sparta
37:17
PB
14
Helene F. Sørensen
Helene F. Sørensen ('95)
95
Sparta
37:24
PB
15
Stine Gjelstrup Hansen
Stine Gjelstrup Hansen ('94)
94
SG Atletik
37:47
PB
16
Camilla Prisak Pedersen
Camilla Prisak Pedersen ('94)
94
Sparta
37:59
SB
17
Karina Berner-Magnusson
Karina Berner-Magnusson ('74)
74
Sparta
38:36
-45
SB
18
Emily Greve Somerset
Emily Greve Somerset ('98)
98
AGF Atletik
38:39
SB
19
Maia Lervad
Maia Lervad ('97)
97
Aarhus 1900
38:45
PB
20
Miriam Busstra
Miriam Busstra ('95)
95
Aarhus 1900 / NED
38:53
PB
21
Maibritt Munk
Maibritt Munk ('96)
96
Aarhus 1900
39:07
PB
22
Freja Lunde Larsen
Freja Lunde Larsen
00
KIF
39:10
PB
23
Asmita Fritt-Rasmussen
Asmita Fritt-Rasmussen ('98)
98
Trongårdens IF
39:36
PB
24
Hanne Loff
Hanne Loff ('85)
85
Sparta
39:46
SB
25
Kristine Dahl Rasmussen
Kristine Dahl Rasmussen ('99)
99
Aarhus 1900
40:31
SB
26
Matilda Lindström
Matilda Lindström
00
AGF Atletik
41:21
PB
27
Caroline Finderup
Caroline Finderup ('97)
97
AGF Atletik
43:17
PB
28
Susanne Korsgaard
Susanne Korsgaard ('70)
70
Bremdal Idrætsklub
50:27
SB
29
Marie Louise Restrup
Marie Louise Restrup ('90)
90
52:36
PB
Maria Beith
Maria Beith ('96)
96
Aarhus 1900
DNF
Josephine Thestrup
Josephine Thestrup ('96)
96
Sparta
DNF
Line K Schulz
Line K Schulz ('96)
96
Aarhus 1900
DNF
Karoline Ejby Stengaard
Karoline Ejby Stengaard ('96)
96
Odense Atletik
DNF
Lise Kandborg Sørensen
Lise Kandborg Sørensen ('85)
85
AGF Atletik
DNF
Monique Mallya Mechlenburg
Monique Mallya Mechlenburg ('99)
99
Aarhus 1900
DNF
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland