Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Greve: DT Masters, Sjælland Syd 1 15.5.2023
Greve Stadion

M 100 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM11.92
  
 SB
2Carsten DamslundCarsten Damslund ('66)Hvidovre AM15.26
  
 SB
3Trille IpsenTrille Ipsen ('67)Sparta16.46
  
  K
4Lisbet HansenLisbet Hansen ('53)Glostrup IC19.64
  
  K
5Ivan JeppesenIvan Jeppesen ('46)IK Hellas20.40
  
 SB
Finale B
Vind: -2.0
Vind: -2.0
1Jacob Valby BøgebladJacob Valby Bøgeblad ('75)HGATM 13.74
  
 PB
2Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik15.25
  
 SB
3Gunhild Engholm MichelsenGunhild Engholm Michelsen ('63)DELTA15.73
  
  K
4Laila AnkerstjerneLaila Ankerstjerne ('65)Greve Atletik15.74
  
  K
5Dianga  SkovgaardDianga  Skovgaard ('68)Greve Atletik22.11
  
  K
M 400 m    

Finale A

Finale
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM52.92
  
 SB
2Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta1:00.90
  
 SB
3Ole BieringOle Biering ('66)Glostrup IC1:14.57
  
 SB
4Henning Steffan JensenHenning Steffan Jensen ('54)Sparta1:16.24
  
 SB
5Kjeld CadoviusKjeld Cadovius ('49)IK Hellas2:37.50
  
 SB
Finale B
1Dorthe GramDorthe Gram ('75)Greve Trim1:23.75
  
  K
2Tine From GrenTine From Gren ('75)IK Hellas1:27.91
  
  K
3Marianne GramMarianne Gram ('50)Greve Atletik1:34.29
  
  K
4Vagn KildsigVagn Kildsig ('40)DELTA1:38.83
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Lars H. BjerregaardLars H. Bjerregaard ('75)Greve Trim5:10.50
  
 SB
2Johnny MøllerJohnny Møller ('59)HGATM 5:13.52
  
 SB
3Maria CelikMaria Celik ('90)Greve Trim5:24.10
  
  K
4Betina CramerBetina Cramer ('78)Greve Trim5:50.93
  
  K
5Henning Steffan JensenHenning Steffan Jensen ('54)Sparta5:58.15
  
 SB
6Tine From GrenTine From Gren ('75)IK Hellas6:11.05
  
  K
7Jette GnudtzmannJette Gnudtzmann ('71)Hvidovre AM7:11.10
  
  K
8Jesper HøgsvigJesper Høgsvig ('69)IK Hellas7:31.07
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Lars KromanLars Kroman ('69)Sparta18:45.28
  
 SB
2Niels HansenNiels Hansen ('67)Greve Trim18:47.37
  
 SB
3Johnny MøllerJohnny Møller ('59)HGATM 19:22.88
  
 SB
4Melissa Garro ValverdeMelissa Garro Valverde ('91)Greve Trim20:04.52
  
  K
5Betina CramerBetina Cramer ('78)Greve Trim21:02.02
  
  K
6Tove Schultz-LorentzenTove Schultz-Lorentzen ('60)IK Hellas21:16.98
  
  K
7Dorthe GramDorthe Gram ('75)Greve Trim21:33.58
  
  K
8Anders Kjøller EspersenAnders Kjøller Espersen ('75)Hvidovre AM23:23.80
  
 PB
9Vibeke HansenVibeke Hansen ('58)Hvidovre AM23:52.24
  
  K
10Jesper HøgsvigJesper Høgsvig ('69)IK Hellas25:48.41
  
 SB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Kenneth Stenberg G. ThorsenKenneth Stenberg G. Thorsen ('81)Hvidovre AM1.65
  
 SB
 
1.60
 XO
1.65
  O
1.70
XXX
     
2René IpsenRené Ipsen ('64)Sparta1.35
  
 SB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXX
    
3Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta1.30
  
 SB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
XXX
   
4Karsten KrogKarsten Krog ('58)Glostrup IC1.25
  
 SB
 
1.10
  O
1.15
  O
1.20
  O
1.25
XXO
1.30
XXX
   
5Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik1.20
  
 SB
 
1.10
  O
1.15
  O
1.20
  O
1.25
XXX
    
5Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA1.20
  
 SB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25
XXX
     
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Kenneth Stenberg G. ThorsenKenneth Stenberg G. Thorsen ('81)Hvidovre AM3.00
  
 SB
 
3.00
  O
3.20
XXX
      
2Thomas AnderssonThomas Andersson ('69)Greve Atletik2.80
  
 SB
 
2.00
  O
2.30
  O
2.50
  O
2.80
  O
2.90
  r
   
3René IpsenRené Ipsen ('64)Sparta2.20
  
 SB
 
2.00
  O
2.20
  O
2.30
XXX
     
4Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA2.00
  
 =PB
 
1.70
  O
1.90
  O
2.00
 XO
2.10
XXr
    
5Sven-Erik DreisigSven-Erik Dreisig ('51)Glostrup IC2.00
  
 SB
 
1.90
  O
2.00
XXO
2.10
XXX
     
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta3.48
+0.1
  
 SB
 
2.88 SB
 0.0
3.48 SB
 0.1
3.40
 1.8
3.48 =SB
 1.7
    
2Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA3.41
+0.3
  
 SB
 
3.41 SB
 0.3
3.08
 1.4
3.24
 1.2
2.41
 0.6
    
3Sven-Erik DreisigSven-Erik Dreisig ('51)Glostrup IC3.09
0.0
  
 SB
 
3.09 SB
 0.0
3.04
 1.1
  –
 0.0
     
M Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Bo Eske NielsenBo Eske Nielsen ('62)Sparta10.90
  
 PB
 
10.89 PB10.90 PB  X10.56    
2Karsten KrogKarsten Krog ('58)Glostrup IC9.70
  
 
 
8.649.209.709.58    
M Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik12.96
  
 SB
 
12.47 SB12.94 SB  X12.96 SB    
2Michael KureMichael Kure ('71)Amager AC10.20
  
 SB
 
10.20 SB10.20 =SB9.759.62    
3Carsten DamslundCarsten Damslund ('66)Hvidovre AM9.84
  
 SB
 
9.84 SB9.62  X  –    
4Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM9.80
  
 SB
 
8.78 SB9.58 SB9.80 SB9.78    
5Thomas LûtkenThomas Lûtken ('65)DELTA8.99
  
 PB
 
8.76 PB8.99 PB  X  X    
6Stefan HagenStefan Hagen ('65)IK Hellas / GER8.93
  
 
 
8.528.938.888.74    
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Jacob Valby BøgebladJacob Valby Bøgeblad ('75)HGATM 7.85
  
 PB
 
6.60 PB6.69 PB7.85 PB  –    
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1René NyboRené Nybo ('61)Hvidovre AM39.32
  
 SB
 
38.58 SB  X39.32 SB  X    
2Bo Eske NielsenBo Eske Nielsen ('62)Sparta31.10
  
 SB
 
  X22.41 SB  X31.10 SB    
3Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik30.99
  
 SB
 
30.99 SB  X  X  X    
4Allan KolbyeAllan Kolbye ('59)Amager AC23.46
  
 SB
 
  X23.46 SB  X  X    
5Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC19.99
  
 SB
 
19.99 SB  X18.64  X    
6Morten SeehausenMorten Seehausen ('59)Dianalund IF18.38
  
 PB
 
  X  X  X18.38 PB    
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik46.23
  
 SB
 
44.2946.23 SB  X  X    
2Michael LubbersMichael Lubbers ('67)IK Hellas33.18
  
 SB
 
  X30.28 SB  X33.18 SB    
3Wojciech BielenicaWojciech Bielenica ('72)IK Hellas32.61
  
 SB
 
32.61 SB  X30.6431.90    
4Thomas LûtkenThomas Lûtken ('65)DELTA30.06
  
 PB
 
28.61 SB  X30.06 PB  X    
5Karsten LangballKarsten Langball ('72)Hvidovre AM27.39
  
 SB
 
26.31 SB27.39 SB  –  –    
M Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Jan CordiusJan Cordius ('66)Greve Atletik54.79
  
 SB
 
50.7854.79 SB53.0453.15    
2Michael LubbersMichael Lubbers ('67)IK Hellas38.28
  
 SB
 
37.56 SB  X38.28 SB  X    
3Karsten LangballKarsten Langball ('72)Hvidovre AM36.45
  
 SB
 
34.58 SB33.36  X36.45 SB    
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Steen Skovgaard LarsenSteen Skovgaard Larsen ('54)Greve Atletik33.79
  
 PB
 
33.79 PB  X  –     
2Knud Jesper JørgensenKnud Jesper Jørgensen ('55)Sparta25.28
  
 SB
 
25.28 SB22.5823.19  –    
3Morten SeehausenMorten Seehausen ('59)Dianalund IF22.31
  
 PB
 
20.03 PB22.31 PB21.7422.05    
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM46.13
  
 
 
45.2346.13  X45.38    
2Michael KureMichael Kure ('71)Amager AC38.18
  
 
 
38.1838.1637.56  –    
3Michael LubbersMichael Lubbers ('67)IK Hellas38.13
  
 SB
 
36.97 SB33.8538.13 SB35.72    
4Wojciech BielenicaWojciech Bielenica ('72)IK Hellas35.66
  
 SB
 
33.08 SB35.66 SB33.7534.36    
5Ole BieringOle Biering ('66)Glostrup IC33.30
  
 SB
 
28.60 SB28.4232.90 SB33.30 SB    
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Laila AnkerstjerneLaila Ankerstjerne ('65)Greve Atletik1.15
  
 SB
 
1.00
  O
1.05
  O
1.10
  O
1.15
XXO
1.20
  XX
1.25
  r
  
2Lisbet HansenLisbet Hansen ('53)Glostrup IC0.85
  
 SB
 
0.85
  O
       
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)Hvidovre AM4.65
+1.1
  
 SB
 
4.41 SB
 1.7
4.65 SB
 1.1
  X
 0.0
4.59
 1.1
    
2Laila AnkerstjerneLaila Ankerstjerne ('65)Greve Atletik3.85 w
+2.4
  
 
 
3.42
 0.0
  X
 0.0
3.72 =SB
 1.8
3.85
 2.4
    
3Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas2.84
+1.5
  
 SB
 
2.82 SB
 0.0
2.84 SB
 1.5
2.72
 2.4
2.80
 1.3
    
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM13.39
  
 SB
 
13.39 SB13.33  X13.31    
2Tine From GrenTine From Gren ('75)IK Hellas6.05
  
 PB
 
5.93 PB  X5.94 PB6.05 PB    
3Lisa DrageLisa Drage ('77)Greve Atletik5.52
  
 PB
 
4.48 SB5.06 SB5.31 SB5.52 PB    
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM40.62
  
 
 
40.62  X  X  X    
2Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas16.61
  
 SB
 
  X16.61 SB15.5515.65    
3Annette ThomsenAnnette Thomsen ('71)Greve Atletik15.68
  
 SB
 
15.68 SB15.6514.8915.19    
4Lisbet KolbyeLisbet Kolbye ('63)Amager AC15.09
  
 SB
 
15.09 SB13.22  X  X    
5Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta14.41
  
 SB
 
14.41 SB13.3213.4413.99    
6Lisa DrageLisa Drage ('77)Greve Atletik12.29
  
 SB
 
  X12.29 SB  X  X    
K Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Anke HagenAnke Hagen ('66)IK Hellas23.37
  
 SB
 
  X21.86 SB  X23.37 SB    
2Anne-Marie MarthedalAnne-Marie Marthedal ('62)Sparta22.73
  
 PB
 
  X18.7022.73 PB22.42    
3Lisbet KolbyeLisbet Kolbye ('63)Amager AC19.23
  
 SB
 
18.95 SB19.23 SB16.2617.17    
4Gunhild Engholm MichelsenGunhild Engholm Michelsen ('63)DELTA18.32
  
 SB
 
  X18.32 SB16.86  –    
5Anja RevallAnja Revall ('71)Greve Atletik17.93
  
 PB
 
  X14.97 PB17.93 PB  X    
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM45.18
  
 
 
45.1841.7043.0243.98    
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Annette ThomsenAnnette Thomsen ('71)Greve Atletik21.60
  
 PB
 
21.60 PB20.9119.30  –    
2Judy Boe RasmussenJudy Boe Rasmussen ('67)Greve Atletik15.90
  
 SB
 
15.17 SB15.54 SB15.1615.90 SB    
3Helle NørgaardHelle Nørgaard ('62)Sparta13.72
  
 PB
 
  X11.87 PB12.14 PB13.72 PB    
4Lisbet HansenLisbet Hansen ('53)Glostrup IC13.59
  
 SB
 
11.80 SB13.59 SB  X  X    
M60 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Allan KolbyeAllan Kolbye ('59)Amager AC24.12
  
 SB
 
23.58 SB24.12 SB  X  X    
K60 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Helle NørgaardHelle Nørgaard ('62)Sparta7.31
  
 SB
 
7.17 SB7.31 SB7.187.25    
2Lisbet KolbyeLisbet Kolbye ('63)Amager AC5.43
  
 SB
 
5.29 SB5.43 SB  X  X    
M75 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik10.17
  
 SB
 
9.35 SB10.17 SB  X9.56    
M75 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik34.76
  
 
 
34.21  X31.9634.76    
K75 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM8.67
  
 PB
 
8.67 PB8.22  X8.28    
2Jane GustavsenJane Gustavsen ('47)Greve Atletik6.53
  
 SB
 
6.53 SB6.435.746.30    
K75 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.76
  
 
 
  X25.76  X25.42    
K75 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM34.73
  
 
 
34.7334.6932.0932.63    
1Jane GustavsenJane Gustavsen ('47)Greve Atletik18.04
  
 SB
 
16.72 SB  X18.04 SB17.91    
M85 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC7.22
  
 SB
 
6.65 SB  X7.22 SB6.95    
M85 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Finn AnkerstjerneFinn Ankerstjerne ('36)Glostrup IC22.90
  
 SB
 
  X  X  X22.90 SB    

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive