Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: Kasternes Dag 18.5.2023
Ballerup Atletikstadion

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Hvidovre AM16.18
  
 SB
 
15.99 SB15.3516.00 SB16.00 =SB16.00 =SB16.18 SB  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.24
  
 SB
 
  X  X14.98 SB  X15.24 SB  X  
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta13.67
  
 PB
 
13.07 PB12.1411.6512.4013.35 PB13.67 PB  
4Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC13.16
  
 
 
12.9612.8813.0712.26  X13.16  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 55.77
  
 SB
 
55.77 SB54.8953.1655.4253.5750.65  
2Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik53.99
  
 SB
 
51.24  X53.99 SB  X49.7950.26  
3Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Hvidovre AM42.18
  
 SB
 
39.70 SB  X38.7842.18 SB  X  X  
4Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta39.30
  
 PB
 
  X37.73 PB39.30 PB  X  X  X  
5Sebastian LarsenSebastian Larsen ('01)Amager AC38.77
  
 SB
 
38.43 SB  X  X38.77 SB37.28  X  
6Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta34.95
  
 
 
  X  X  X  X  X34.95  
Finale B
1Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM33.19
  
 SB
 
  X  X31.38 SB33.19 SB    
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM62.79
  
 
 
  X62.79  X62.54  X61.15  
2Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM60.25
  
 
 
  X57.3059.2058.3357.4960.25  
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK58.37
  
 SB
 
58.37 SB  X55.7858.2756.3854.60  
4Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190053.90
  
 SB
 
53.30 SB  X  X  X53.90 SB  X  
5Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF52.73
  
 
 
52.7152.7352.14  X52.2651.89  
6Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta48.31
  
 
 
  X47.3048.3146.80  X48.22  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM63.73
  
 
 
  X63.7363.1961.3662.1962.83  
2Sebastian SkovhaugeSebastian Skovhauge ('03)Skanderborg Atletik57.00
  
 SB
 
57.00 SB53.2852.3253.6349.2754.75  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM13.92
  
DR40 SB
 
13.41 SB13.61 SB13.78 SB13.7113.6313.92 SB  
2Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF12.16
  
 PB
 
11.12 SB12.16 PB12.1011.5111.0912.14  
3Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta11.46
  
 PB
 
11.46 PB11.0411.1111.1710.8611.29  
4Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM11.40
  
 SB
 
  X10.9711.30 SB10.8011.2211.40 SB  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta58.31
  
 
 
  X57.9558.3154.29  X57.67  
2Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM55.29
  
 SB
 
55.29 SB55.2153.26  X53.16  X  
3Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik48.93
  
 PB
 
45.3148.93 PB  X47.91  X  X  
4Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM43.21
  
 
 
43.2140.36  X  X  X41.73  
5Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF34.57
  
 SB
 
32.38 SB33.20 SB  X33.07  X34.57 SB  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta70.73
  
 
 
68.82  X70.7368.1964.4565.56  
2Liv WintherLiv Winther ('02)Sparta59.55
  
 
 
  X58.62  X59.5559.20  X  
3Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro48.84
  
 
 
  X  X44.1448.3248.84  X  
4Cæcilie Højer McClureCæcilie Højer McClure Hvidovre AM48.55
  
 
 
  X47.24  X48.55  X  X  
5Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM45.29
  
 
 
45.2943.6640.3840.1938.3542.35  
6Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM40.97
  
 
 
38.6538.41  X  X40.9738.73  
Finale B
1Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF43.55
  
 PB
 
  X43.40 PB42.8341.5843.55 PB42.98  
2Thyra StensgaardThyra Stensgaard ('03)Sparta43.25
  
 PB
 
43.25 PB42.5341.5741.84  X  X  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF37.63
  
 PB
 
37.12 SB33.6833.0236.5337.63 PB35.31  
K22 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK41.49
  
 SB
 
  X  X39.63 SB38.7741.49 SB  X  
K22 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Anne LorenzenAnne Lorenzen ('02)Hvidovre AM38.47
  
 PB
 
36.13 SB35.1237.79 PB38.47 PB37.1936.32  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM17.95
  
 
 
17.9517.2017.6617.1617.3917.40  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.95
  
 PB
 
  X14.47 PB  X14.81 PB14.95 PB  X  
3Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik14.90
  
 PB
 
  X  X  X14.90 PB  X14.18  
4David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF11.51
  
 PB
 
10.44 SB10.93 SB10.93 =SB11.19 =PB  X11.51 PB  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)Esbjerg AM51.73
  
 PB
 
48.05  X50.33 SB  X51.73 PB  X  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik50.18
  
 PB
 
50.18 PB47.99  X48.0949.2049.71  
Finale B
1David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF33.77
  
 PB
 
30.42 SB31.22 SB32.57 SB33.77 PB    
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik61.57
  
 PB
 
  X60.90 PB60.1561.57 PB57.9860.48  
2Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta57.29
  
 PB
 
53.0156.12 PB  X55.3554.6957.29 PB  
3Lau Gad AkrawiLau Gad Akrawi ('04)Esbjerg AM44.45
  
 
 
42.83  X  X  X42.3344.45  
Finale B
1Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM30.37
  
 PB
 
30.37 PB  X  X30.17    
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta57.08
  
 
 
57.08  X  X53.61  X  X  
2Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 43.01
  
 PB
 
43.01 PB42.0642.7035.2438.1441.65  
3Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM35.07
  
 PB
 
  X  X  X32.29 PB35.07 PB30.20  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM54.12
  
 
 
51.5153.7354.12  X  X51.97  
2Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('05)Sparta49.91
  
 
 
47.7649.91  X  X48.73  X  
P19 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)Haderslev IF46.97
  
 PB
 
  X46.97 PB43.9543.3539.9244.50  
2Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia45.47
  
 PB
 
42.5445.47 PB43.0943.1540.7040.87  
3Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 37.79
  
 PB
 
37.64 PB33.4129.9133.8635.2937.79 PB  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Zahid AliZahid Ali ('07)Roar Atletik7.61
  
 PB
 
7.59 PB7.507.61 PB7.58    
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Alexander FoltmarAlexander Foltmar ('06)BAK35.14
  
 PB
 
  X35.14 PB  X  X    
2Zahid AliZahid Ali ('07)Roar Atletik22.89
  
 PB
 
22.89 PB22.0113.85  X    
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Zahid AliZahid Ali ('07)Roar Atletik22.58
  
 PB
 
19.03 PB  X22.58 PB  X    
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 36.79
  
 SB
 
  X36.79 SB33.33  X    
2Zahid AliZahid Ali ('07)Roar Atletik18.92
  
 PB
 
18.80 PB18.92 PB16.9815.09    
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja13.45
  
 PB
 
13.45 PB  X12.4912.5812.47  X  
2Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta12.08
  
 
 
11.9110.2610.4811.94  X12.08  
3Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik9.85
  
 
 
8.409.69  X9.85    
4Esther MansaEsther Mansa ('07)Køge Atletik7.63
  
 
 
7.19  X7.637.31  X6.76  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM36.43
  
 PB
 
27.8333.15 SB34.19 PB36.43 PB  X33.81  
2
Alice Nilsson
Alice Nilsson ('07)
/ SWE25.38
  
 PB
 
25.38 PB  X23.22  X24.7024.73  
Finale B
1Laura CzubaLaura Czuba ('06)Køge Atletik31.69
  
 PB
 
  X  X31.69 PB24.82    
2Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik28.30
  
 SB
 
27.41 SB  X  X28.30 SB    
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF57.37
  
 PB
 
54.99  X57.37 PB  X    
2Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC52.97
  
 SB
 
  X40.04  X  X52.97 SB  X  
3Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM51.15
  
 
 
46.2350.6149.8249.1551.1550.61  
4Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Hvidovre AM49.20
  
 
 
48.04  X  X49.2048.31  X  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)Randers Freja44.39
  
 PB
 
43.19 PB35.7041.8239.2344.39 PB  X  
Finale B
1Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik30.09
  
 
 
30.0929.5124.94  X    
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik10.46
  
 PB
 
9.82 SB10.10 SB10.46 PB10.20    
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik31.23
  
 PB
 
23.17 SB  X31.23 PB31.19    
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik34.67
  
 PB
 
  X31.26 SB33.40 PB34.67 PB    
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Valdemar AlbanValdemar Alban ('08)Roar Atletik29.61
  
 SB
 
24.09 SB  X29.61 SB  X    
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Line Drikkjær SvareLine Drikkjær Svare ('08)Amager AC11.33
  
 
 
10.5311.3310.79  X    
2Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF10.99
  
 PB
 
10.99 PB9.239.9510.23    
3Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM10.96
  
 SB
 
10.28 SB  X10.96 SB10.10    
4Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK9.92
  
 
 
9.919.369.929.60    
5Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)Helsingør IF8.90
  
 
 
8.138.678.908.56    
6Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC8.74
  
 
 
  X8.07  X8.74    
7Gertrud Sander ClausenGertrud Sander Clausen ('08)Frederiksberg IF8.12
  
 SB
 
6.46 SB6.92 SB7.26 SB8.12 SB    
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM31.03
  
 
 
31.0328.41  X30.23    
2Line Drikkjær SvareLine Drikkjær Svare ('08)Amager AC30.79
  
 
 
30.79  X  X29.55    
3Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF29.96
  
 PB
 
  X20.76 SB22.84 SB29.96 PB    
4Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK25.71
  
 SB
 
  X  X24.2625.71 SB    
5Freja Riber KristensenFreja Riber Kristensen ('08)DELTA23.75
  
 PB
 
21.62 SB22.44 PB23.75 PB23.55    
6Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)Helsingør IF22.15
  
 SB
 
22.15 SB  X21.03  X    
7Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC17.89
  
 SB
 
17.89 SB15.62  X  X    
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sarah Ettrup LarsenSarah Ettrup Larsen ('08)Esbjerg AM48.42
  
 
 
48.4244.34  X  X  X  X  
2Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK41.50
  
 PB
 
41.50 PB38.7238.49  X    
3Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)Helsingør IF37.62
  
 SB
 
37.62 SB34.7930.2636.73    
4Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC33.70
  
 SB
 
  X33.70 SB31.3933.03    
5Asta Als ChristensenAsta Als Christensen ('08)Sparta33.60
  
 PB
 
  X33.6030.87  X    
6Freja Riber KristensenFreja Riber Kristensen ('08)DELTA30.69
  
 PB
 
  X30.69 PB29.8029.09    
7Gertrud Sander ClausenGertrud Sander Clausen ('08)Frederiksberg IF23.71
  
 PB
 
20.24 SB  X23.71 PB  X    
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 44.28
  
 
 
  X44.2834.7243.24  X40.32  
2Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF32.38
  
 SB
 
31.03 SB32.08 SB32.0032.38 SB    
3Line Drikkjær SvareLine Drikkjær Svare ('08)Amager AC31.25
  
 SB
 
31.25 SB29.8628.6127.20    
4Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)Helsingør IF29.39
  
 SB
 
24.93 SB29.39 SB22.8424.21    
5Freja Riber KristensenFreja Riber Kristensen ('08)DELTA26.73
  
 SB
 
21.9726.73 SB  X23.62    
6Annika Hedelund NielsenAnnika Hedelund Nielsen ('08)BAK21.63
  
 PB
 
20.56 PB21.18 PB21.63 PB  X    
7Silke Marie Bach MadsenSilke Marie Bach Madsen ('08)Amager AC18.27
  
 
 
17.7517.1318.2717.09    
K50 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik10.71
  
 SB
 
10.64 SB10.49  X10.71 SB    
K50 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik34.77
  
 SB
 
29.68 SB34.77 SB32.9433.30    
K50 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik35.29
  
 SB
 
34.48 SB35.29 SB33.93  –    
K50 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik35.05
  
 SB
 
31.49 SB35.05 SB  X  –  –   
M55 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik8.22
  
 
 
7.748.148.148.22    
M55 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik25.24
  
 
 
  X  X25.24  X    
M55 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik18.65
  
 SB
 
18.13 SB18.65 SB  X  X    
M55 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik34.55
  
 
 
34.5529.2131.9031.50    
M60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
René NyboRené Nybo ('61)Hvidovre AM NM
  
 
 
  X  X  X  X    
M75 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik9.22
  
 
 
9.09  X9.22  X    
M75 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik31.22
  
 SB
 
31.22 SB30.90  X  X    
M75 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik33.41
  
 
 
33.4131.6031.4533.07    
K75 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM8.72
  
 PB
 
8.338.72 PB8.358.40    
K75 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.37
  
 
 
25.37  X24.2124.54    
K75 Hammerkast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM34.56
  
 
 
34.5634.0532.9234.02    

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten