Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Mangekamps Tribute 20‐21.5.2023
Østerbro Stadion

M Tikamp    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6256
  
 SB
 
10,97/+0,46,01/-0,312,281,7651,6317,64/-0,536,243,7049,754.57,44
2Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF5927
  
 PB
 
11,75/+1,06,28/-0,311,121,8253,1416,92/-0,532,433,2045,244.47,11
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta5558
  
 PB
 
11,00/+0,44,53/+0,212,411,7650,0315,78/-0,5NM3,5041,214.42,51
4Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM3810
  
 PB
 
DNF3,21/+1,511,261,76DNFDNF38,463,8063,104.55,86
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 1900DNF
  
 
 
11,53/+1,06,62/+1,514,091,9452,40DNF
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)SpartaDNF
  
 
 
10,99/+0,4NM11,86NHDNFDNF42,214,60
K Syvkamp    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5497
  
 PB
 
15,22/+1,81,5913,9325,25/-0,95,76/-0,442,282.20,32
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19004759
  
 SB
 
14,34/+1,81,509,8625,92/-0,95,47/-0,535,362.36,56
3Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta4729
  
 SB
 
15,24/+1,81,6512,5026,74/-0,94,93/0,034,142.37,59
4Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta3091
  
 SB
 
DNF1,7112,40DNFNM45,742.24,95
Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 1900DNF
  
 
 
14,42/+1,81,6511,40
D19 Tikamp U20    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta7669
  
 PB
 
10,91/+0,46,84/+0,915,051,9749,0214,10/-0,538,694,2056,174.48,16
P19 Syvkamp    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta5351
  
DUR-19 PB
 
14,37/+1,81,5311,7825,64/-0,96,05/0,035,362.18,17
2Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF4016
  
 PB
 
15,48/+1,81,479,5127,60/-0,94,91/+0,126,342.42,24
D17 Tikamp U18    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta6733
  
 PB
 
10,95/+0,46,59/-0,213,141,7049,2714,87/-0,230,993,3045,924.26,71
2Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM6283
  
 PB
 
11,33/+0,45,84/-0,713,321,7052,5116,65/-0,240,353,6048,784.53,97
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta6029
  
 PB
 
11,35/+1,06,32/+0,212,081,8252,8716,74/-0,231,163,3043,584.56,09
4August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK6009
  
 PB
 
11,63/+1,06,15/+1,112,771,7054,1415,87/-0,239,043,8032,915.03,46
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)SpartaDNF
  
 
 
12,15/+1,06,02/+0,311,59
P17 Syvkamp U18    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta4557
  
 PB
 
15,13w/+2,31,5311,6826,60/-0,35,42/-0,129,082.41,48
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF4349
  
 PB
 
15,32w/+2,31,4710,7527,20/-0,34,96/0,027,362.28,49
3Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 4165
  
 PB
 
15,37w/+2,31,509,8027,29/-0,34,56/-0,426,462.29,88
4Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta4017
  
 PB
 
15,69w/+2,31,5012,4928,71/-0,34,40/+1,127,572.43,02
5Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta3894
  
 PB
 
15,85w/+2,31,268,6327,90/-0,35,04/-0,228,282.29,53
6Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik3858
  
 PB
 
15,47w/+2,31,5310,2127,41/-0,34,38/+0,119,422.44,23
P15 Syvkamp P15    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AMDNF
  
 
 
13,02w/+3,01,569,51
Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IFDNF
  
 
 
DNF1,56
M 100 m    
Indledende heats20.5.
Indledende 1
20.5. Vind: +1.0
20.5.Vind: +1.0
1Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta11.35
  
 PB
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190011.53
  
 PB
3August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK11.63
  
 PB
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF11.75
  
 PB
5Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta12.15
  
 PB
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM DNF
  
 
Indledende 2
20.5. Vind: +0.4
20.5.Vind: +0.4
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta10.91
  
 PB
2Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta10.95
  
 PB
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik10.97
  
 SB
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta10.99
  
 PB
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.00
  
 PB
6Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM11.33
  
 PB
M 400 m    
Indledende heats20.5.
Indledende 1
20.5.
20.5.
1Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM52.51
  
 PB
2Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta52.87
  
 PB
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF53.14
  
 PB
4August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK54.14
  
 PB
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM DNF
  
 
Indledende 2
20.5.
20.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta49.02
  
 PB
2Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta49.27
  
 PB
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta50.03
  
 PB
4Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik51.63
  
 SB
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190052.40
  
 SB
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta DNF
  
 
M 1500 m    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta4:26.71
  
 PB
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta4:42.51
  
 PB
3Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF4:47.11
  
 SB
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta4:48.16
  
 PB
5Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM4:53.97
  
 PB
6Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM4:55.86
  
 SB
7Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta4:56.09
  
 PB
8Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik4:57.44
  
 SB
9August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK5:03.46
  
 PB
M 110 m hæk    
Indledende heats21.5.
Indledende 2
21.5. Vind: -0.5
21.5.Vind: -0.5
1Malte BankMalte Bank ('03)Sparta15.78
  
 PB
2Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF16.92
  
 PB
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik17.64
  
 
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta DNF
  
 
Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 1900 DNF
  
 
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM DNF
  
 
M Højdespring    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.97
  
 SB
 
1.82
  O
1.85
  O
1.88
  O
1.91
  O
1.94
  O
1.97
  O
2.00
  Xr
 
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19001.94
  
 SB
 
1.82
  O
1.85
  O
1.88
 XO
1.91
  O
1.94
  O
1.97
  Xr
  
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta1.82
  
 PB
 
1.70
  O
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
  O
1.82
XXO
1.85
XXX
  
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF1.82
  
 SB
 
1.70
XXO
1.73
  O
1.76
  O
1.79
 XO
1.82
XXO
1.85
XXX
  
5Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM1.76
  
 SB
 
1.70
 XO
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
    
6Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik1.76
  
 =PB
 
1.61
  O
1.67
 XO
1.70
  O
1.73
 XO
1.76
 XO
1.79
XXX
  
7Malte BankMalte Bank ('03)Sparta1.76
  
 SB
 
1.70
  O
1.73
  O
1.76
XXO
1.79
XXX
    
8Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta1.70
  
 SB
 
1.55
  O
1.58
  O
1.61
  O
1.64
  O
1.67
 XO
1.70
  O
1.73
  Xr
 
9August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK1.70
  
 
 
1.64
  O
1.67
  O
1.70
 XO
1.73
XXX
    
10Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM1.70
  
 PB
 
1.55
  O
1.61
  O
1.64
XXO
1.67
  O
1.70
XXO
1.73
XXX
  
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta NH
  
 
 
1.85
  Xr
       
M Stangspring    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta4.60
  
 SB
 
4.30
  O
4.40
  O
4.50
 XO
4.60
 XO
4.70
xxx
   
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta4.20
  
 PB
 
3.50
XXO
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
3.90
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.20
 XO
4.30
XXX
       
3Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM3.80
  
 SB
 
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
3.90
XXX
    
4August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK3.80
  
 =PB
 
3.10
  O
3.30
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
 XO
3.70
 XO
3.80
  O
3.90
XXX
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik3.70
  
 SB
 
3.40
 XO
3.50
  O
3.60
 XO
3.70
XXO
3.80
XXX
   
6Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM3.60
  
 PB
 
3.30
  O
3.40
XXO
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
XXX
   
7Malte BankMalte Bank ('03)Sparta3.50
  
 
 
3.30
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
XXX
    
8Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta3.30
  
 SB
 
3.10
  O
3.20
  O
3.30
XXO
3.40
XXX
    
9Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta3.30
  
 =PB
 
2.80
 XO
2.90
  O
3.00
  O
3.10
  O
3.20
  O
3.30
XXO
3.40
XXX
 
10Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF3.20
  
 SB
 
2.60
  O
2.80
  O
2.90
  O
3.00
  O
3.10
  O
3.20
  O
3.30
XXX
 
M Længdespring    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta6.84
+0.9
  
 PB
 
6.56 PB
 0.2
6.78 PB
 0.7
6.84 PB
 0.9
     
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19006.62
+1.5
  
 SB
 
6.62 SB
 1.5
  –  –     
3Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta6.59
-0.2
  
 PB
 
  X6.59 PB
 -0.2
5.99
 1.2
     
4Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta6.32
+0.2
  
 
 
5.81
 -1.0
6.32
 0.2
6.29
 1.1
     
5Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF6.28
-0.3
  
 SB
 
6.28 SB
 -0.3
6.22
 0.8
6.09
 1.9
     
6August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK6.15
+1.1
  
 PB
 
  X6.06 SB
 0.0
6.15 PB
 1.1
     
7Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta6.02
+0.3
  
 PB
 
5.68 PB
 -1.2
5.68 =PB
 0.0
6.02 PB
 0.3
     
8Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6.01
-0.3
  
 
 
  X  X6.01
 -0.3
     
9Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM5.84
-0.7
  
 PB
 
5.84 PB
 -0.7
5.83
 0.5
5.60
 1.4
     
10Malte BankMalte Bank ('03)Sparta4.53
+0.2
  
 SB
 
4.53 SB
 0.2
  X  X     
11Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM3.21
+1.5
  
 SB
 
3.21 SB
 1.5
  –  –     
Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta NM
  
 
 
  X  –      
M Kuglestød 7.26 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190014.09
  
 PB
 
13.4414.09 PB  X     
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta12.41
  
 
 
11.8612.41  X     
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik12.28
  
 PB
 
11.4711.8412.28 PB     
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta11.86
  
 
 
11.8611.27  X     
5Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM11.26
  
 PB
 
10.15 PB11.26 PB10.45     
6Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF11.12
  
 PB
 
11.12 PB10.97  X     
M Diskoskast 2.0 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta42.21
  
 SB
 
37.88 SB42.21 SB40.70     
2Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM38.46
  
 PB
 
38.46 PB  X38.24     
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik36.24
  
 SB
 
33.35 SB36.24 SB35.64     
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF32.43
  
 
 
29.3131.3432.43     
Malte BankMalte Bank ('03)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM63.10
  
 SB
 
63.10 SB58.68  X     
2Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta56.17
  
 PB
 
56.17 PB54.4554.24     
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik49.75
  
 SB
 
49.75 SB44.3447.17     
4Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF45.24
  
 PB
 
42.49 SB45.24 PB  X     
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta41.21
  
 SB
 
38.94 SB41.21 SB  X     
K 200 m    
Indledende heats20.5.
Indledende 1
20.5. Vind: -0.3
20.5.Vind: -0.3
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta26.60
  
 
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF27.20
  
 PB
3Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 27.29
  
 
4Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik27.41
  
 
5Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta27.90
  
 PB
6Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta28.71
  
 SB
Indledende 2
20.5. Vind: -0.9
20.5.Vind: -0.9
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta25.25
  
 SB
2Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta25.64
  
 PB
3Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190025.92
  
 SB
4Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta26.74
  
 SB
5Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF27.60
  
 PB
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta DNF
  
 
K 800 m    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta2:18.17
  
 PB
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta2:20.32
  
 PB
3Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta2:24.95
  
 PB
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF2:28.49
  
 PB
5Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta2:29.53
  
 PB
6Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 2:29.88
  
 SB
7Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19002:36.56
  
 SB
8Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta2:37.59
  
 SB
9Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta2:41.48
  
 SB
10Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF2:42.24
  
 SB
11Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta2:43.02
  
 PB
12Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik2:44.23
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
20.5. Vind: +1.8

Finale A

Finale
20.5.Vind: +1.8
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.34
  
 SB
2Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta14.37
  
 PB
3Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190014.42
  
 PB
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta15.22
  
 PB
5Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta15.24
  
 SB
6Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF15.48
  
 PB
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta DNF
  
 
K Højdespring    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta1.71
  
 SB
 
1.59
  O
1.65
  O
1.68
  O
1.71
 XO
1.74
XXX
   
2Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta1.65
  
 SB
 
1.50
  O
1.53
  O
1.56
  O
1.59
 XO
1.62
  O
1.65
XXO
1.68
XXX
 
3Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19001.65
  
 SB
 
1.50
  O
1.53
  O
1.56
  O
1.59
XXO
1.62
  O
1.65
XXO
1.68
XXX
 
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta1.59
  
 SB
 
1.47
  O
1.50
  O
1.53
  O
1.56
 XO
1.59
 XO
1.62
XXX
  
5Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta1.53
  
 
 
1.50
  O
1.53
  O
1.56
XXX
     
5Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta1.53
  
 PB
 
1.47
  O
1.50
  O
1.53
  O
1.56
XXX
    
7Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik1.53
  
 SB
 
1.29
  O
1.32
  O
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
  O
1.47
  O
1.50
XXO
1.53
XXO
1.56
XXX
      
8Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19001.50
  
 SB
 
1.47
  O
1.50
  O
1.53
XXX
     
9Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 1.50
  
 PB
 
1.32
  O
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
XXO
1.47
XXO
1.50
  O
1.53
XXX
10Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta1.50
  
 =PB
 
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
 XO
1.47
 XO
1.50
 XO
1.53
XXX
 
11Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF1.47
  
 SB
 
1.38
  O
1.41
  O
1.44
  O
1.47
  O
1.50
XXX
   
12Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF1.47
  
 PB
 
1.35
  O
1.38
  O
1.41
  O
1.44
XXO
1.47
XXO
1.50
XXX
  
13Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta1.26
  
 SB
 
1.20
  O
1.23
 XO
1.26
 XO
1.29
XXX
    
K Længdespring    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta6.05
0.0
  
 PB
 
5.58
 0.0
5.77
 0.0
6.05 PB
 0.0
     
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5.76
-0.4
  
 
 
5.46
 -0.3
5.655.76
 -0.4
     
3Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19005.47
-0.5
  
 SB
 
5.08 SB
 -1.7
  X5.47 SB
 -0.5
     
4Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta5.42
-0.1
  
 PB
 
5.12 SB
 -1.1
5.42 PB
 -0.1
5.31
 0.0
     
5Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta5.04
-0.2
  
 PB
 
4.79 PB
 -0.3
5.04 PB
 -0.2
4.81
 0.4
     
6Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF4.96
0.0
  
 PB
 
4.85 PB
 0.0
4.83
 0.2
4.96 PB
 0.0
     
7Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta4.93
0.0
  
 
 
  X3.97
 0.3
4.93
 0.0
     
8Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF4.91
+0.1
  
 SB
 
4.80 SB
 0.0
4.91 SB
 0.1
4.77
 0.0
     
9Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 4.56
-0.4
  
 
 
4.53
 -2.0
4.56
 -0.4
3.93
 0.9
     
10Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta4.40
+1.1
  
 
 
4.40
 1.1
  X4.17
 -0.3
     
11Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik4.38
+0.1
  
 
 
4.33
 0.0
4.38
 0.1
4.00
 -0.9
     
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta NM
  
 
 
  X  –      
K Kuglestød 4.0 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.93
  
 SB
 
12.92 SB13.47 SB13.93 SB     
2Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta12.50
  
 SB
 
11.7611.8912.50 SB     
3Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta12.40
  
 
 
11.8912.0912.40     
4Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta11.78
  
 PB
 
11.70 PB11.78 PB11.63     
5Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190011.40
  
 PB
 
10.98 SB10.8911.40 PB     
6Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19009.86
  
 
 
9.189.479.86     
7Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF9.51
  
 PB
 
9.49 PB9.51 PB8.79     
K Spydkast 600 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta45.74
  
 SB
 
45.74 SB44.9544.35     
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta42.28
  
 SB
 
39.75 SB40.01 SB42.28 SB     
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta35.36
  
 PB
 
35.01 PB35.36 PB32.00     
4Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190035.36
  
 PB
 
35.36 PB33.7933.94     
5Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta34.14
  
 SB
 
34.14 SB33.8432.56     
6Rebekka KordonRebekka Kordon ('05)Haderslev IF26.34
  
 PB
 
26.34 PB22.7524.36     
D19 110 m hæk 99.1 cm    
21.5. Vind: -0.5

Finale A

Finale
21.5.Vind: -0.5
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta14.10
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta15.05
  
 PB
 
15.05 PB  X14.67     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta38.69
  
 PB
 
35.5938.69 PB  X     
D17 110 m hæk 91.4 cm    
21.5. Vind: -0.2

Finale A

Finale
21.5.Vind: -0.2
1Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta14.87
  
 PB
2August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK15.87
  
 PB
3Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM16.65
  
 PB
4Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta16.74
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM13.32
  
 PB
 
13.32 PB12.4912.04     
2Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta13.14
  
 PB
 
12.40 PB  X13.14 PB     
3August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK12.77
  
 PB
 
12.77 PB  X  X     
4Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta12.08
  
 PB
 
11.5812.08 PB12.08 =PB     
5Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta11.59
  
 PB
 
11.24 PB11.59 PB11.38     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM40.35
  
 PB
 
36.14  X40.35 PB     
2August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK39.04
  
 
 
36.7039.0437.90     
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta31.16
  
 PB
 
29.4331.16 PB31.03     
4Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta30.99
  
 SB
 
30.99 SB  X28.68     
D17 Spydkast 700 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Cornelius Birk MeissnerCornelius Birk Meissner ('06)Skive AM48.78
  
 PB
 
43.69 PB48.78 PB41.48     
2Joel Frederik von d'AheJoel Frederik von d'Ahe ('06)Sparta45.92
  
 PB
 
42.14 PB45.92 PB  X     
3Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta43.58
  
 PB
 
39.93 PB40.29 PB43.58 PB     
4August Skytte ChristensenAugust Skytte Christensen ('07)BAK32.91
  
 PB
 
28.95 PB30.50 PB32.91 PB     
P17 100 m hæk 76.2 cm    
20.5. Vind: +2.3

Finale A

Finale
20.5.Vind: +2.3
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta15.13 w
  
 
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF15.32 w
  
 
3Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 15.37 w
  
 
4Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik15.47 w
  
 
5Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta15.69 w
  
 
6Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta15.85 w
  
 
P17 Kuglestød 3.0 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta12.49
  
 
 
12.4911.8112.26     
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta11.68
  
 
 
11.0511.6811.25     
3Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF10.75
  
 
 
  X10.0010.75     
4Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik10.21
  
 PB
 
10.21 PB9.269.84     
5Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 9.80
  
 PB
 
9.80 PB9.018.85     
6Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta8.63
  
 PB
 
7.938.63 PB8.48     
P17 Spydkast 500 gram    
21.5.

Finale A

Finale
21.5.
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta29.08
  
 SB
 
29.08 SB26.9925.05     
2Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta28.28
  
 PB
 
26.99 PB28.28 PB26.01     
3Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta27.57
  
 
 
  X27.57  X     
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF27.36
  
 SB
 
27.36 SB  X  X     
5Vibe Konrad OlsenVibe Konrad Olsen ('07)Odense Atletik 26.46
  
 PB
 
24.96 SB26.31 PB26.46 PB     
6Rosa Min PoulsenRosa Min Poulsen ('06)Holte Atletik19.42
  
 SB
 
  X18.77 SB19.42 SB     
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
20.5. Vind: +3.0

Finale A

Finale
20.5.Vind: +3.0
1Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM13.02 w
  
 
Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF DNF
  
 
P15 Højdespring    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Louise Lehman JensenLouise Lehman Jensen ('08)Frederiksberg IF1.56
  
 PB
 
1.41
  O
1.44
  O
1.47
  O
1.50
  O
1.53
XXO
1.56
  O
1.59
XXX
 
2Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM1.56
  
 PB
 
1.41
  O
1.44
  O
1.47
  O
1.50
  O
1.53
 XO
1.56
 XO
1.59
XXX
 
P15 Kuglestød 3.0 kg    
20.5.

Finale A

Finale
20.5.
1Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM9.51
  
 
 
9.119.51  X     

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive