Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tallinn EST: 22‐23.6.2002


Team points
   
 Mænd 
1Belarus127
2Estonia118
3Ireland114.5
4Latvia94
5Cyprus87.5
6Iceland74
7Georgia48
8Luxembourg47
   
 Kvinder 
1Ireland129
2Lithuania124
3Estonia112
4Denmark106
5Cyprus95
6Iceland75
7Georgia40
8Luxembourg35

M 100 m    
22june Vind: +3.3

Finale A

Finale
22juneVind: +3.3
1
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP10.29 w
  
 
2
Argo Golberg
Argo Golberg ('82)
EST10.43 w
  
 
3
Sergejs Inšakovs
Sergejs Inšakovs ('71)
LAT10.43 w
  
 
4
Reynir Logi Ólafsson
Reynir Logi Ólafsson ('74)
ISL10.55 w
  
 
5
Aleksandr Slyunkov
Aleksandr Slyunkov ('76)
BLR10.58 w
  
 
6
John McAdorey
John McAdorey ('74)
IRL10.58 w
  
 
7
Daniel Abenzoar-Foule
Daniel Abenzoar-Foule ('81)
LUX10.67 w
  
 
8
Shamil Mamudov
Shamil Mamudov ('78)
GEO10.73 w
  
 
M 200 m    
23june Vind: -0.8

Finale A

Finale
23juneVind: -0.8
1
Paul Brizzel
Paul Brizzel ('76)
IRL20.96
  
 
2
Anninos Marcoullides
Anninos Marcoullides ('71)
CYP21.17
  
 SB
3
Sergejs Inšakovs
Sergejs Inšakovs ('71)
LAT21.21
  
 SB
4
Dmitriy Kotenkov
Dmitriy Kotenkov ('75)
BLR21.29
  
 
5
Daniel Abenzoar-Foule
Daniel Abenzoar-Foule ('81)
LUX21.33
  
 
6
Argo Golberg
Argo Golberg ('82)
EST21.44
  
 PB
7
Badri Badridze
Badri Badridze ('80)
GEO22.38
  
 
8
Bjarni Thor Traustason
Bjarni Thor Traustason ('74)
ISL22.38
  
 
M 400 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Paul McKee
Paul McKee ('77)
IRL46.25
  
 
2
Inguns Sviklins
Inguns Sviklins ('73)
LAT47.36
  
 
3
Siarhei Kazlou
Siarhei Kazlou ('78)
BLR47.73
  
 SB
4
Marios Mardas
Marios Mardas ('80)
CYP48.13
  
 
5
Urmet Uusorg
Urmet Uusorg ('76)
EST48.51
  
 
6
David Hardarsson
David Hardarsson ('76)
ISL50.22
  
 PB
7
Jeff Reuter
Jeff Reuter ('84)
LUX52.46
  
 PB
8
Kakhaber Vacheishvili
Kakhaber Vacheishvili ('79)
GEO59.11
  
 
M 800 m    
23june

Finale A

Finale
23june
1
David Fiegen
David Fiegen ('84)
LUX1:49.05
  
 
2
Pavel Pelepyagin
Pavel Pelepyagin ('78)
BLR1:49.05
  
 
3
Urmet Uusorg
Urmet Uusorg ('76)
EST1:50.72
  
 
4
Daniel Caulfield
Daniel Caulfield ('72)
IRL1:50.77
  
 SB
5
Egīls Tēbelis
Egīls Tēbelis ('72)
LAT1:50.91
  
 SB
6
Constantinos Hadjimarcou
Constantinos Hadjimarcou ('76)
CYP1:52.24
  
 
7
Stefán Már Ágústsson
Stefán Már Ágústsson ('75)
ISL1:55.12
  
 
8
Kakhaber Vacheishvili
Kakhaber Vacheishvili ('79)
GEO2:17.68
  
 PB
M 1500 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Colm McLean
Colm McLean ('80)
IRL3:58.75
  
 
2
Mark Ramanchuk
Mark Ramanchuk ('81)
BLR3:58.96
  
 
3
Roman Fosti
Roman Fosti ('83)
EST3:59.63
  
 
4
Hristos Papapetrou
Hristos Papapetrou ('73)
CYP3:59.67
  
 
5
Christian Thielen
Christian Thielen ('78)
LUX4:00.11
  
 
6
Ģirts Āzis
Ģirts Āzis ('84)
LAT4:00.15
  
 
7
Sigurbjörn Árni Arngrímsson
Sigurbjörn Árni Arngrímsson ('73)
ISL4:00.48
  
 
8
Irakli Jaadze
Irakli Jaadze ('86)
GEO4:17.86
  
 PB
M 3000 m    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Azat Rakipau
Azat Rakipau ('68)
BLR8:31.97
  
 SB
2
Killian Lonergan
Killian Lonergan ('74)
IRL8:38.55
  
 
3
Hristos Papapetrou
Hristos Papapetrou ('73)
CYP8:41.57
  
 
4
Sigurbjörn Árni Arngrímsson
Sigurbjörn Árni Arngrímsson ('73)
ISL8:46.28
  
 PB
5
Margus Pirksaar
Margus Pirksaar ('74)
EST8:52.04
  
 
6
Maris Krickis
Maris Krickis ('78)
LAT8:54.73
  
 
7
Thierry Hübsch
Thierry Hübsch ('73)
LUX8:57.38
  
 PB
8
Irakli Jaadze
Irakli Jaadze ('86)
GEO9:24.82
  
 PB
M 5000 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Seamus Power
Seamus Power ('70)
IRL14:09.51
  
 SB
2
Pavel Loskutov
Pavel Loskutov ('69)
EST14:19.30
  
 SB
3
Sveinn Margeirsson
Sveinn Margeirsson ('78)
ISL14:34.52
  
 PB
4
Yuriy Baltsevich
Yuriy Baltsevich ('81)
BLR14:36.64
  
 
5
Zigmund Zilbershtein
Zigmund Zilbershtein ('66)
GEO14:52.70
  
 
6
Panayiotis Kyprianou
Panayiotis Kyprianou ('77)
CYP15:04.79
  
 PB
7
Andrejs Tokarevs
Andrejs Tokarevs ('82)
LAT15:27.87
  
 
8
Alain Kieffer
Alain Kieffer ('65)
LUX15:55.89
  
 PB
M 3000 m forh.    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Sveinn Margeirsson
Sveinn Margeirsson ('78)
ISL8:55.10
  
 SB
2
Ihar Zhavaranak
Ihar Zhavaranak ('77)
BLR8:57.98
  
 
3
Cormac Smyth
Cormac Smyth ('73)
IRL8:59.68
  
 SB
4
Sergei Tšerepannikov
Sergei Tšerepannikov ('83)
EST9:05.85
  
 =PB
5
Dmitrijs Sļesarenoks
Dmitrijs Sļesarenoks ('82)
LAT9:12.77
  
 PB
6
Stathis Stasi
Stathis Stasi ('73)
CYP9:16.20
  
 
7
Zigmund Zilbershtein
Zigmund Zilbershtein ('66)
GEO9:21.54
  
 
8
Alain Kieffer
Alain Kieffer ('65)
LUX10:28.76
  
 PB
M 110 m hæk    
23june Vind: +0.8

Finale A

Finale
23juneVind: +0.8
1
Staņislav Olijar
Staņislav Olijar ('79)
LAT13.67
  
 
2
Sergey Khodanovich
Sergey Khodanovich ('78)
BLR14.15
  
 
3
Claude Godart
Claude Godart ('80)
LUX14.33
  
 PB
4
David Ilariani
David Ilariani ('81)
GEO14.36
  
 SB
5
Jón Arnar Magnússon
Jón Arnar Magnússon ('69)
ISL14.48
  
 
6
Juri Kofanov
Juri Kofanov ('83)
EST14.54
  
 
7
Peter Coghlan
Peter Coghlan ('75)
IRL14.70
  
 
Stephanos Ioannou
Stephanos Ioannou ('82)
CYP DNF
  
 
M 400 m hæk    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Yauheni Mikheika
Yauheni Mikheika ('81)
BLR51.35
  
 
2
Steve McDonnell
Steve McDonnell ('80)
IRL51.95
  
 PB
3
Indrek Tustit
Indrek Tustit ('78)
EST52.07
  
 
4
Viktors Lācis
Viktors Lācis ('77)
LAT52.73
  
 
5
Constantinos Constantinou
Constantinos Constantinou ('83)
CYP53.87
  
 PB
6
Sergey Turjatko
Sergey Turjatko ('81)
GEO53.98
  
 PB
7
Jeff Steffen
Jeff Steffen ('82)
LUX54.43
  
 PB
8
Unnsteinn Gretarsson
Unnsteinn Gretarsson ('74)
ISL54.43
  
 PB
M Højdespring    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Aliaksandr Viarutsin
Aliaksandr Viarutsin ('79)
BLR2.15
  
 
2
Marko Aleksejev
Marko Aleksejev ('79)
EST2.15
  
 
3
Ioannis Constantinou
Ioannis Constantinou ('78)
CYP2.10
  
 
3
Adrian O'Dwyer
Adrian O'Dwyer ('83)
IRL2.10
  
 
5
Einar Karl Hjartarson
Einar Karl Hjartarson ('80)
ISL2.10
  
 
6
Intars Miglans
Intars Miglans ('82)
LAT1.90
  
 PB
7
David Ilariani
David Ilariani ('81)
GEO1.85
  
 =PB
Claude Schaeffer
Claude Schaeffer ('73)
LUX DNS
  
 
M Stangspring    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Erki Nool
Erki Nool ('70)
EST5.20
  
 SB
2
Siarhei Karakoshka
Siarhei Karakoshka ('82)
BLR4.80
  
 PB
3
Jón Arnar Magnússon
Jón Arnar Magnússon ('69)
ISL4.60
  
 
4
Stephanos Demosthenous
Stephanos Demosthenous ('84)
CYP4.60
  
 PB
5
David Donegan
David Donegan ('80)
IRL4.40
  
 PB
Jānis Patašnieks
Jānis Patašnieks ('83)
LAT NH
  
 
Laurent Pater
Laurent Pater ('78)
LUX NH
  
 
M Længdespring    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Andrejs Tolstiks
Andrejs Tolstiks ('77)
LAT8.02
+1.6
  
 PB
2
Jón Arnar Magnússon
Jón Arnar Magnússon ('69)
ISL7.78
+1.4
  
 SB
3
Ilja Tumorin
Ilja Tumorin ('79)
EST7.76
+1.7
  
 =PB
4
David Ilariani
David Ilariani ('81)
GEO7.61 w
+3.7
  
 
5
Gareth Devlin
Gareth Devlin ('76)
IRL7.46
+1.9
  
 SB
6
Patrick Hansen
Patrick Hansen ('85)
LUX6.74
+1.7
  
 PB
7
Constantinos Proestos
Constantinos Proestos ('81)
CYP6.69 w
+3.3
  
 
Gennadiy Puzikov
Gennadiy Puzikov ('82)
BLR NM
  
 
M Trespring    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Lauri Leis
Lauri Leis ('78)
EST16.37
+0.7
  
 
2
Sergey Khurbatov
Sergey Khurbatov ('79)
BLR15.74
0.0
  
 
3
Stelios Kapsalis
Stelios Kapsalis ('82)
CYP15.58
+0.1
  
 
4
Juris Kožeurovs
Juris Kožeurovs ('80)
LAT14.90
+0.9
  
 
5
Pat Shannon
Pat Shannon ('77)
IRL14.90
+0.7
  
 PB
6
Sergey Turjatko
Sergey Turjatko ('81)
GEO14.76
+0.5
  
 
7
Ólafur Guðmundsson
Ólafur Guðmundsson ('69)
ISL14.07
+0.6
  
 PB
Frank Krier
Frank Krier ('67)
LUX DNS
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Yury Bialou
Yury Bialou ('81)
BLR19.66
  
 
2
Māris Urtāns
Māris Urtāns ('81)
LAT17.60
  
 PB
3
Aleksander Tammert
Aleksander Tammert ('73)
EST17.31
  
 
4
Petros Mitsides
Petros Mitsides ('77)
CYP16.33
  
 PB
5
Mamuka Tugushi
Mamuka Tugushi ('86)
GEO16.33
  
NU18R PB
6
Ódinn Björn þOrsteinsson
Ódinn Björn þOrsteinsson ('81)
ISL15.65
  
 PB
7
Eoin Leen
Eoin Leen ('84)
IRL14.82
  
 PB
8
David Hengen
David Hengen ('78)
LUX14.02
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Aleksander Tammert
Aleksander Tammert ('73)
EST65.16
  
 
2
Aliaksandr Malashevich
Aliaksandr Malashevich ('77)
BLR55.93
  
 
3
Georgios Aresti
Georgios Aresti ('81)
CYP50.80
  
 
4
Māris Urtāns
Māris Urtāns ('81)
LAT49.89
  
 
5
Ódinn Björn þOrsteinsson
Ódinn Björn þOrsteinsson ('81)
ISL49.72
  
 
6
Gary Power
Gary Power ('62)
IRL42.25
  
 
7
Mamuka Tugushi
Mamuka Tugushi ('86)
GEO35.24
  
 PB
8
Marco Oliva
Marco Oliva ('77)
LUX32.67
  
 PB
M Hammerkast 7.26 kg    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Andrei Varantsou
Andrei Varantsou ('75)
BLR69.88
  
 
2
Roman Linscheid
Roman Linscheid ('70)
IRL66.05
  
 
3
Leri Chitaisvili
Leri Chitaisvili ('72)
GEO64.91
  
 PB
4
Guðmundur Karlsson
Guðmundur Karlsson ('64)
ISL56.96
  
 
5
Martti Merila
Martti Merila ('76)
EST56.69
  
 
6
Petros Sofianos
Petros Sofianos ('82)
CYP56.41
  
 PB
7
Igors Sokolovs
Igors Sokolovs ('74)
LAT56.19
  
 
8
Marco Oliva
Marco Oliva ('77)
LUX51.94
  
 PB
M Spydkast 800 gram    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Andrus Värnik
Andrus Värnik ('77)
EST76.43
  
 
2
Terry McHugh
Terry McHugh ('63)
IRL73.53
  
 
3
Pavel Stasyuk
Pavel Stasyuk ('77)
BLR71.54
  
 
4
Andis Anškins
Andis Anškins ('79)
LAT71.07
  
 
5
Antoine Collette
Antoine Collette ('65)
LUX64.88
  
 
6
Zurab Shetekauri
Zurab Shetekauri ('67)
GEO64.79
  
 PB
7
Panos Kalogerou
Panos Kalogerou ('76)
CYP62.60
  
 
8
Jón Ásgrímsson
Jón Ásgrímsson ('78)
ISL61.06
  
 
M 4 x 100 m stafet    
22june

Finale A

Finale
22june
1
 
  
IRL40.10
  
 
2
 
  
EST40.33
  
 
3
 
  
BLR40.37
  
 
4
 
  
CYP40.44
  
 
5
 
  
LAT40.57
  
 
6
 
  
ISL41.37
  
 
7
 
  
LUX42.25
  
 
8
 
  
GEO43.45
  
 
M 4 x 400 m stafet    
23june

Finale A

Finale
23june
1
 
  
IRL3:06.58
  
 
2
 
  
LAT3:08.00
  
 
3
 
  
BLR3:08.51
  
 
4
 
  
EST3:09.21
  
 
5
 
  
CYP3:15.66
  
 
6
 
  
LUX3:16.50
  
 
7
 
  
ISL3:19.87
  
 
8
 
  
GEO3:36.07
  
 
K 100 m    
22june Vind: +1.4

Finale A

Finale
22juneVind: +1.4
1
Katrin Käärt
Katrin Käärt ('83)
EST11.83
  
NU20R PB
2
Edita Lingytė
Edita Lingytė ('80)
LTU11.92
  
 SB
3
Marilia Gregoriou
Marilia Gregoriou ('80)
CYP11.93
  
 PB
4
Sunna Gestsdóttír
Sunna Gestsdóttír ('76)
ISL11.98
  
 PB
5
Claire Bergin
Claire Bergin ('85)
IRL12.01
  
 PB
6Sille SøndergaardSille Søndergaard ('83)DEN12.28
  
 
7
Aida Torosyan
Aida Torosyan ('74)
GEO12.47
  
 PB
8
Véronique Molitor
Véronique Molitor ('85)
LUX13.10
  
 
K 200 m    
23june Vind: -0.6

Finale A

Finale
23juneVind: -0.6
1
Ciara Sheehy
Ciara Sheehy ('80)
IRL23.35
  
 
2
Agnė Visockaitė
Agnė Visockaitė ('78)
LTU23.80
  
 
3
Silja Úlfarsdóttir
Silja Úlfarsdóttir ('81)
ISL24.19
  
 =PB
4Sofie AbildtrupSofie Abildtrup ('80)DEN24.44
  
 
5
Marilia Gregoriou
Marilia Gregoriou ('80)
CYP24.46
  
 PB
6
Rutti Luksepp
Rutti Luksepp ('74)
EST25.09
  
 
7
Julia Dubina
Julia Dubina ('84)
GEO25.77
  
 PB
8
Véronique Molitor
Véronique Molitor ('85)
LUX26.95
  
 PB
K 400 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Karen Shinkins
Karen Shinkins ('76)
IRL52.08
  
 
2
Zana Minina
Zana Minina ('77)
LTU52.85
  
 SB
3Sofie AbildtrupSofie Abildtrup ('80)DEN54.52
  
 PB
4
Alissa Kallinicou
Alissa Kallinicou ('85)
CYP55.09
  
 
5
Egle Uljas
Egle Uljas ('84)
EST55.74
  
 
6
Silja Úlfarsdóttir
Silja Úlfarsdóttir ('81)
ISL56.29
  
 
7
Aida Torosyan
Aida Torosyan ('74)
GEO57.82
  
 
8
Tammy Kieffer
Tammy Kieffer ('83)
LUX1:04.29
  
 PB
K 800 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1Heidi JensenHeidi Jensen ('66)DEN2:02.80
  
 SB
2
Kelly McNeice
Kelly McNeice ('78)
IRL2:06.07
  
 
3
Rasa Drazdauskaitė
Rasa Drazdauskaitė ('81)
LTU2:07.10
  
 SB
4
Anny Christofidou
Anny Christofidou ('81)
CYP2:07.46
  
 
5
Maria Sahharova
Maria Sahharova ('78)
EST2:09.63
  
 
6
Martine Nobili
Martine Nobili ('85)
LUX2:10.43
  
 
7
Eygedur Inga Hafthórsdóttir
Eygedur Inga Hafthórsdóttir ('83)
ISL2:14.96
  
 PB
8
Sofo Labadze
Sofo Labadze ('86)
GEO2:38.25
  
 PB
K 1500 m    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Geraldine Hendricken
Geraldine Hendricken ('70)
IRL4:08.00
  
 PB
2Heidi JensenHeidi Jensen ('66)DEN4:09.38
  
 
3
Rasa Drazdauskaitė
Rasa Drazdauskaitė ('81)
LTU4:25.95
  
 
4
Anny Christofidou
Anny Christofidou ('81)
CYP4:30.20
  
 PB
5
Kadri Kadak
Kadri Kadak ('81)
EST4:33.03
  
 
6
Gudrún Bára Skúladóttir
Gudrún Bára Skúladóttir ('72)
ISL4:39.67
  
 PB
7
Monique Bausch
Monique Bausch ('75)
LUX4:52.52
  
 PB
8
Sofo Labadze
Sofo Labadze ('86)
GEO5:00.75
  
 PB
K 3000 m    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Maria McCambridge
Maria McCambridge ('75)
IRL9:13.69
  
 SB
2
Inga Juodeškienė
Inga Juodeškienė ('71)
LTU9:23.25
  
 SB
3Dorte VibjergDorte Vibjerg ('73)DEN9:30.69
  
 
4
Kadri Kadak
Kadri Kadak ('81)
EST9:55.63
  
 PB
5
Marilena Sophocleous
Marilena Sophocleous ('86)
CYP10:10.68
  
 PB
6
Rakel Ingolfsdóttir
Rakel Ingolfsdóttir ('85)
ISL10:14.09
  
 PB
7
Nino Tartulaidze
Nino Tartulaidze ('88)
GEO10:18.62
  
 PB
8
Josée Lorsché
Josée Lorsché ('61)
LUX10:44.22
  
 
K 5000 m    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Anne Keenan-Buckley
Anne Keenan-Buckley ('62)
IRL15:59.99
  
 SB
2
Inga Juodeškienė
Inga Juodeškienė ('71)
LTU16:15.30
  
 SB
3Dorte VibjergDorte Vibjerg ('73)DEN16:17.88
  
 
4
Jane Salumäe
Jane Salumäe ('68)
EST16:25.91
  
 SB
5
Pascale Schmoetten
Pascale Schmoetten ('68)
LUX17:42.65
  
 
6
Nino Tartulaidze
Nino Tartulaidze ('88)
GEO17:43.15
  
 PB
7
Frída Rún þÓrðardóttir
Frída Rún þÓrðardóttir ('70)
ISL17:52.52
  
 
8
Stefani Sofocleous
Stefani Sofocleous ('86)
CYP17:58.41
  
 PB
K 3000 m forh.    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Roísín McGettigan
Roísín McGettigan ('80)
IRL10:28.16
  
 
2
Odeta Šidlauskaitė
Odeta Šidlauskaitė ('84)
LTU10:48.83
  
NU20R PB
3Laila LaursenLaila Laursen ('82)DEN10:57.55
  
 PB
4
Gudrún Bára Skúladóttir
Gudrún Bára Skúladóttir ('72)
ISL11:23.14
  
 SB
5
Katrin Lemsalu
Katrin Lemsalu ('78)
EST11:29.41
  
 PB
6
Véronique Hansen
Véronique Hansen ('80)
LUX12:18.84
  
 PB
7
Sofo Labadze
Sofo Labadze ('86)
GEO12:28.59
  
 NRPB
8
Penelopi Kyriacou
Penelopi Kyriacou ('83)
CYP13:31.67
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
23june Vind: -1.2

Finale A

Finale
23juneVind: -1.2
1
Derval O'Rourke
Derval O'Rourke ('81)
IRL13.52
  
 
2
Mirjam Liimask
Mirjam Liimask ('83)
EST13.60
  
 
3
Ernesta Paulauskaitė
Ernesta Paulauskaitė ('79)
LTU14.00
  
 PB
4Joanna Zeberg JensenJoanna Zeberg Jensen ('77)DEN14.02
  
 SB
5
Morfo Baourda
Morfo Baourda ('82)
CYP14.14
  
 
6
Sigurbjörg Ólafsdóttir
Sigurbjörg Ólafsdóttir ('86)
ISL14.65
  
 PB
7
Mandy Charlet
Mandy Charlet ('86)
LUX15.73
  
 PB
8
Ekaterine Tkemaladze
Ekaterine Tkemaladze ('86)
GEO16.34
  
 PB
K 400 m hæk    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Andri Sialou
Andri Sialou ('73)
CYP57.04
  
 
2
Michelle Carey
Michelle Carey ('81)
IRL1:00.04
  
 
3
Inesa Kliukoityte
Inesa Kliukoityte ('80)
LTU1:00.97
  
 
4
Silja Úlfarsdóttir
Silja Úlfarsdóttir ('81)
ISL1:01.94
  
 
5Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)DEN1:02.18
  
 
6
Julia Krasnova
Julia Krasnova ('80)
EST1:03.18
  
 
7
Tamara Esebua
Tamara Esebua ('87)
GEO1:05.41
  
 PB
8
Anne Logelin
Anne Logelin ('85)
LUX1:10.30
  
 PB
K Højdespring    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Kärt Siilats
Kärt Siilats ('80)
EST1.81
  
 SB
2
Deirdre Ryan
Deirdre Ryan ('82)
IRL1.81
  
 
3
Nelė Žilinskienė
Nelė Žilinskienė ('69)
LTU1.78
  
 SB
4
Ioulia Farmaka
Ioulia Farmaka ('78)
CYP1.78
  
 
5Kathrine NielsenKathrine Nielsen ('77)DEN1.70
  
 
6
Ia Darakhvelidze
Ia Darakhvelidze ('80)
GEO1.65
  
 
7
Carole Kieffer
Carole Kieffer ('83)
LUX1.65
  
 =PB
8
Iris Svavarsdóttir
Iris Svavarsdóttir ('84)
ISL1.55
  
 
K Stangspring    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Vala Flosadóttir
Vala Flosadóttir ('78)
ISL4.15
  
 
2Marie Bagger BohnMarie Bagger Bohn ('72)DEN4.00
  
 
3
Anna Fitidou
Anna Fitidou ('77)
CYP3.80
  
 
4
Margit Randver
Margit Randver ('74)
EST3.60
  
 
5
Edita Grigelionytė
Edita Grigelionytė ('83)
LTU3.20
  
 
6
Juliet Claffey
Juliet Claffey ('78)
IRL3.20
  
 PB
7
Stépanie Siuda
Stépanie Siuda ('86)
LUX2.60
  
 PB
K Længdespring    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Irini Charalambous
Irini Charalambous ('78)
CYP6.21
-0.2
  
 PB
2
Larissa Netšeporuk
Larissa Netšeporuk ('70)
EST6.17
+0.2
  
 
3
Antoinette Furlong
Antoinette Furlong ('74)
IRL6.12
-0.7
  
 PB
4Lotte ThiesenLotte Thiesen ('81)DEN5.84
-1.2
  
 PB
5
Sunna Gestsdóttír
Sunna Gestsdóttír ('76)
ISL5.82
-0.4
  
 
6
Steffi Baldelli
Steffi Baldelli ('85)
LUX5.32
+0.6
  
 PB
7
Ia Darakhvelidze
Ia Darakhvelidze ('80)
GEO5.02 w
+2.7
  
 
Adrija Grocienė
Adrija Grocienė ('74)
LTU NM
  
 
K Trespring     
22june

Finale A

Finale
22june
1
Virginija Petkevičienė
Virginija Petkevičienė ('71)
LTU13.39
+1.4
  
 PB
2
Sirkka-Liisa Kivine
Sirkka-Liisa Kivine ('77)
EST13.25
+0.7
  
 PB
3
Taneisha Scanlon
Taneisha Scanlon ('77)
IRL12.80
-0.6
  
 SB
4
Maria Diikiti
Maria Diikiti ('82)
CYP12.70
+1.6
  
 PB
5
Julia Dubina
Julia Dubina ('84)
GEO12.67 w
+2.6
  
 
6Lotte ThiesenLotte Thiesen ('81)DEN12.32
+0.2
  
 
7
Hilda Gudny Svavarddóttir
Hilda Gudny Svavarddóttir ('82)
ISL11.51 w
+2.7
  
 
Steffi Baldelli
Steffi Baldelli ('85)
LUX DNS
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
23june

Finale A

Finale
23june
1
Austra Skujytė
Austra Skujytė ('79)
LTU16.44
  
 
2
Eha Rünne
Eha Rünne ('63)
EST15.41
  
 
3
Olimpia Menelaou
Olimpia Menelaou ('66)
CYP15.35
  
 SB
4Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)DEN13.30
  
 
5
Mariam Kevkhishvili
Mariam Kevkhishvili ('85)
GEO12.99
  
 
6
Audur Adalbjarnardóttir
Audur Adalbjarnardóttir ('79)
ISL12.19
  
 
7
Geraldine Stewart
Geraldine Stewart ('81)
IRL12.11
  
 PB
8
Chantale Lenertz
Chantale Lenertz ('85)
LUX10.83
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Eha Rünne
Eha Rünne ('63)
EST54.99
  
 SB
2
Austra Skujytė
Austra Skujytė ('79)
LTU47.23
  
 
3
Alexandra Klatsia
Alexandra Klatsia ('85)
CYP44.27
  
 
4
Eileen O'Keeffe
Eileen O'Keeffe ('81)
IRL42.99
  
 PB
5Ane Marchen CorlinAne Marchen Corlin ('74)DEN40.46
  
 
6
Halla Heimisdóttir
Halla Heimisdóttir ('73)
ISL38.52
  
 
7
Vanessa Bignoli
Vanessa Bignoli ('78)
LUX34.00
  
 
8
Mariam Kevkhishvili
Mariam Kevkhishvili ('85)
GEO29.38
  
 PB
K Hammerkast 4.0 kg    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Eileen O'Keeffe
Eileen O'Keeffe ('81)
IRL60.28
  
 PB
2
Elena Teloni
Elena Teloni ('64)
CYP57.36
  
 
3Vanessa Steen MortensenVanessa Steen Mortensen ('82)DEN52.65
  
 
4
Terje Matsik
Terje Matsik ('76)
EST51.19
  
 
5
Gudleif Hardardóttir
Gudleif Hardardóttir ('79)
ISL44.02
  
 
6
Lina Skladaitytė
Lina Skladaitytė ('79)
LTU37.10
  
 
7
Mariam Kevkhishvili
Mariam Kevkhishvili ('85)
GEO28.00
  
 PB
8
Marie-Paule Gerson
Marie-Paule Gerson ('83)
LUX25.28
  
 
K Spydkast 600 gram    
22june

Finale A

Finale
22june
1
Moonika Aava
Moonika Aava ('79)
EST52.84
  
 
2
Rita Ramanauskaitė
Rita Ramanauskaitė ('70)
LTU52.02
  
 
3Christina ScherwinChristina Scherwin ('76)DEN49.99
  
 
4
Vigdís Gudjónsdóttir
Vigdís Gudjónsdóttir ('75)
ISL49.42
  
 
5
Karla Muresan
Karla Muresan ('67)
CYP46.77
  
 PB
6
Jennifer O'Sullivan
Jennifer O'Sullivan ('81)
IRL44.25
  
 PB
7
Mandy Charlet
Mandy Charlet ('86)
LUX33.02
  
 PB
8
Mariam Kevkhishvili
Mariam Kevkhishvili ('85)
GEO12.21
  
 PB
K 4 x 100 m stafet    
22june

Finale A

Finale
22june
1
 
  
LTU45.65
  
 
2
 
  
IRL46.26
  
 
3
 
  
EST46.44
  
 
4
 
  
ISL47.59
  
 
5Danmark Danmark  48.44
  
 
6
 
  
GEO49.31
  
 
7
 
  
LUX50.18
  
 
K 4 x 400 m stafet    
23june

Finale A

Finale
23june
1
 
  
IRL3:37.20
  
 
2
 
  
LTU3:41.00
  
 
3Danmark Danmark  3:42.01
  
 
4
 
  
CYP3:45.09
  
 
5
 
  
EST3:45.89
  
 
6
 
  
ISL3:47.62
  
 
7
 
  
GEO3:54.23
  
 
8
 
  
LUX4:04.36
  
 

Seneste resultater

13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet