Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Årsbedste
2024
2024
Senior
Ude
Inde
Mænd
100 m
10.66A
Kasper Andersson
200 m
21.24A
Kasper Andersson
400 m
46.00A
Benjamin Lobo
1500 m
3:51.93
Daniel Bentien Schmidt
5000 m
14:54.27
Victor Tvistholm Jørgensen
5 km
13:49
Axel Vang Christensen
10 km
28:21
Axel Vang Christensen
Halvmaraton
1:04:00
Jacob Sommer Simonsen
Maraton
2:22:20
Mathias Bräuner
Kuglestød 7.26 kg
15.88
Mads Krogsgaard Nielsen
Vægtkast 15.89 kg
11.12
Jens Christian Jensen
Hammerkast 7.26 kg
56.71
Nicco Hattesen
Spydkast 800 gram
67.01
Jacob Binou Nielsen
4 x 100 m stafet
38.79A
Kvinder
100 m
11.82
Klara Skriver Loessl
1500 m
4:30.50
Emilie Kirk Langschwager
5 km
16:09
Juliane Hvid
10 km
33:09
Carolien Millenaar
Halvmarathon
1:11:07
Sara Schou Kristensen
Marathon
2:53:36
Laura Amira Kassem
3000 m forh.
12:36.44
Hannah Mikkelsen
Diskoskast 1.0 kg
59.66
Lisa Brix Pedersen
Hammerkast 4.0 kg
71.95
Katrine Koch Jacobsen
Mænd
50 m
6.18
Carl Bäckström Nielsen
60 m
6.58
Simon Hansen
200 m
21.22
Mikkel Johansson
400 m
46.81
Gustav Lundholm Nielsen
800 m
1:50.31
Kristian Uldbjerg Hansen
1000 m
2:28.53
Jakob Rose-Hansen
1500 m
3:38.54
Kristian Uldbjerg Hansen
3000 m
7:49.02
Joel Ibler Lillesø
60 m hæk
8.15
Sofus Olivarius Vølund
Højdespring
2.05
Marius Hytholm Alex Petersen
Stangspring
5.11
Aske Valdemar Petersen
Længdespring
7.63
Kasper Larsen
Trespring
15.05
Torúr Mortensen
Kuglestød 7.26 kg
16.34
Kenneth Mertz
Vægtkast 15.89 kg
15.60
Frederik Degn Pedersen
Syvkamp
5.613
Christian Gundersen
4 x 200 m stafet
1:27.29
Kvinder
50 m
6.61
Alma Børregaard Ravn
60 m
7.42
Astrid Glenner-Frandsen
200 m
24.07
Emma Beiter Bomme
400 m
55.10
Anna Øbakke Lange
800 m
2:06.55
Sofia Thøgersen
1000 m
2:52.33
Majken Lützen
1500 m
4:12.95+
Sofia Thøgersen
3000 m
8:50.26
Sofia Thøgersen
60 m hæk 84.0 cm
8.07
Mette Graversgaard
Højdespring
1.80
Katrine Fjerbæk Olsen
Stangspring
4.31
Caroline Bonde Holm
Længdespring
6.28
Ida Beiter Bomme
Trespring
13.36
Janne Nielsen
Kuglestød 4.0 kg
15.13
Annesofie Hartmann Nielsen
Vægtkast 9.08 kg
18.18
Cæcilie Højer McClure
Femkamp
4.018
Betty Marie Ramsgaard Jensen
4 x 200 m stafet
1:38.08
DEN
Statletik er Dansk Atletiks officielle statistikside. Læs mere om Statletik på forbundets
hjemmeside
eller kontakt os på
resultater@dansk-atletik.dk
.
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland