M 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
1 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | JAM | 6.60 | Q | PB | |||||||||
2 | Luke Fagan Luke Fagan ('88) | 88 | GBR | 6.72 | Q | SB | |||||||||
3 | Stephen Gaffney Stephen Gaffney ('93) | 93 | IRL | 6.90 | PB | ||||||||||
4 | Ray Walsh Ray Walsh ('96) | 96 | IRL | 7.00 | |||||||||||
5 | Brendan Doyle Brendan Doyle ('85) | 85 | IRL | 7.19 | |||||||||||
6 | Patrick Heffernan Patrick Heffernan ('94) | 94 | IRL | 7.51 | PB | ||||||||||
Laurence O'Reilly Laurence O'Reilly ('90) | 90 | IRL | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
1 | Harry Adams Harry Adams ('89) | 89 | USA | 6.72 | Q | ||||||||||
2 | Aidan Syers Aidan Syers ('83) | 83 | GBR | 6.77 | Q | SB | |||||||||
3 | Tremayne Gilling Tremayne Gilling ('90) | 90 | GBR | 6.80 | q | ||||||||||
4 | Zak Irwin Zak Irwin ('96) | 96 | IRL | 6.88 | q | NU20R | PB | ||||||||
5 | Joseph Ojewumi Joseph Ojewumi ('98) | 98 | IRL | 7.00 | |||||||||||
6 | Conor Duggan Conor Duggan ('97) | 97 | IRL | 7.22 | |||||||||||
6 | Conor Wilson Conor Wilson ('94) | 94 | IRL | 7.22 | |||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
1 | Harry Adams Harry Adams ('89) | 89 | USA | 6.67 | |||||||||||
1 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | JAM | 6.67 | |||||||||||
1 | Adam Harris Adam Harris ('87) | 87 | GUY | 6.75 | Q | ||||||||||
2 | Andre Wright Andre Wright ('91) | 91 | GBR | 6.87 | Q | SB | |||||||||
3 | Luke Fagan Luke Fagan ('88) | 88 | GBR | 6.69 | PB | ||||||||||
3 | Dwight Thomas Dwight Thomas ('80) | 80 | JAM | 6.94 | SB | ||||||||||
4 | Aidan Syers Aidan Syers ('83) | 83 | GBR | 6.76 | SB | ||||||||||
4 | Eoin Doherty Eoin Doherty ('97) | 97 | IRL | 6.98 | SB | ||||||||||
5 | Tremayne Gilling Tremayne Gilling ('90) | 90 | GBR | 6.78 | =SB | ||||||||||
5 | Odhran Byrne-Gildea Odhran Byrne-Gildea ('97) | 97 | IRL | 7.10 | |||||||||||
6 | Andre Wright Andre Wright ('91) | 91 | GBR | 6.82 | SB | ||||||||||
6 | Eanna Madden Eanna Madden ('94) | 94 | IRL | 7.18 | |||||||||||
7 | Zak Irwin Zak Irwin ('96) | 96 | IRL | 6.83 | NU20R | PB | |||||||||
8 | Adam Harris Adam Harris ('87) | 87 | GUY | 6.86 | |||||||||||
M 400 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Manteo Mitchell Manteo Mitchell ('87) | 87 | USA | 47.18 | SB | ||||||||||
2 | Luke Lennon-Ford Luke Lennon-Ford ('89) | 89 | GBR | 47.27 | SB | ||||||||||
3 | Brian Murphy Brian Murphy ('82) | 82 | IRL | 48.71 | SB | ||||||||||
Ben Kiely Ben Kiely ('94) | 94 | IRL | DNF | ||||||||||||
M 800 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:47.42 | SB | ||||||||||
2 | Pauls Ārents Pauls Ārents ('91) | 91 | LAT | 1:49.93 | PB | ||||||||||
3 | Niall Tuohy Niall Tuohy ('89) | 89 | IRL | 1:50.00 | SB | ||||||||||
4 | Harry Purcell Harry Purcell ('96) | 96 | IRL | 1:50.03 | PB | ||||||||||
5 | Anthony Lieghio Anthony Lieghio ('89) | 89 | IRL | 1:50.28 | SB | ||||||||||
6 | Kristaps Valters Kristaps Valters ('89) | 89 | LAT | 1:50.78 | SB | ||||||||||
7 | Karl Griffin Karl Griffin ('95) | 95 | IRL | 1:52.32 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kieran Kelly Kieran Kelly ('88) | 88 | IRL | 1:51.60 | |||||||||||
2 | Peter Gaffney Peter Gaffney ('93) | 93 | IRL | 1:54.50 | |||||||||||
3 | Cian McBride Cian McBride ('97) | 97 | IRL | 1:54.75 | |||||||||||
4 | Garry Campbell Garry Campbell ('97) | 97 | IRL | 1:56.34 | SB | ||||||||||
5 | Mark Rogers Mark Rogers ('96) | 96 | IRL | 2:01.12 | PB | ||||||||||
CJ Isayas CJ Isayas ('94) | 94 | IRL | DNF | ||||||||||||
Dermot McDermott Dermot McDermott ('81) | 81 | IRL | DNF | ||||||||||||
M 1 mile Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:56.75 | |||||||||||
2 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | DEN | 4:02.32 | PB | ||||||||||
3 | Danny Mooney Danny Mooney ('88) | 88 | IRL | 4:03.88 | SB | ||||||||||
4 | Mark Nouws Mark Nouws ('90) | 90 | NED | 4:04.08 | PB | ||||||||||
5 | Joe Warne Joe Warne ('87) | 87 | IRL | 4:04.30 | SB | ||||||||||
6 | Conor Bradley Conor Bradley ('87) | 87 | IRL | 4:05.33 | SB | ||||||||||
7 | John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | 4:05.43 | |||||||||||
8 | Eoin Everard Eoin Everard ('86) | 86 | IRL | 4:05.87 | SB | ||||||||||
9 | James O'Hare James O'Hare ('90) | 90 | IRL | 4:08.68 | PB | ||||||||||
10 | Ciarán Ó'Lionáird Ciarán Ó'Lionáird ('88) | 88 | IRL | 4:11.73 | SB | ||||||||||
11 | John Coghlan John Coghlan ('88) | 88 | IRL | 4:14.64 | |||||||||||
Darragh Greene Darragh Greene ('85) | 85 | IRL | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.41 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Muamer Aissa Barshim Muamer Aissa Barshim ('94) | 94 | QAT | 2.25 | PB | ||||||||||
3 | Nick Ross Nick Ross ('91) | 91 | USA | 2.20 | |||||||||||
4 | Mike Edwards Mike Edwards ('90) | 90 | GBR | 2.15 | |||||||||||
5 | Barry Pender Barry Pender ('90) | 90 | IRL | 2.15 | SB | ||||||||||
6 | Kourosh Foroughi Kourosh Foroughi ('90) | 90 | IRL | 2.10 | SB | ||||||||||
7 | Andrew Heney Andrew Heney ('95) | 95 | IRL | 2.05 | =PB | ||||||||||
8 | Keith Marks Keith Marks ('97) | 97 | IRL | 2.00 | =SB | ||||||||||
Michael Bowler Michael Bowler ('92) | 92 | IRL | NH | ||||||||||||
K 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
1 | Tianna Bartoletta Tianna Bartoletta ('85) | 85 | USA | 7.28 | Q | ||||||||||
2 | Jessica Young Jessica Young ('87) | 87 | USA | 7.28 | Q | ||||||||||
3 | Kelly Proper Kelly Proper ('88) | 88 | IRL | 7.44 | Q | ||||||||||
4 | Vicky Harris Vicky Harris ('96) | 96 | IRL | 7.96 | q | ||||||||||
5 | Sinéad Treacy Sinéad Treacy ('97) | 97 | IRL | 8.09 | |||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
1 | Tahesia Harrigan Tahesia Harrigan ('82) | 82 | IVB | 7.29 | Q | ||||||||||
2 | Carmelita Jeter Carmelita Jeter ('79) | 79 | USA | 7.44 | Q | ||||||||||
3 | Louise Holmes Louise Holmes ('92) | 92 | IRL | 7.69 | Q | PB | |||||||||
4 | Aishling Forkan Aishling Forkan ('98) | 98 | IRL | 7.81 | q | PB | |||||||||
K 800 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Stina TroestStina Troest ('94) | 94 | DEN | 2:04.54 | |||||||||||
2 | Katy Brown Katy Brown ('93) | 93 | GBR | 2:05.16 | |||||||||||
3 | Ciara Everard Ciara Everard ('90) | 90 | IRL | 2:05.64 | |||||||||||
4 | Louise Shanahan Louise Shanahan ('97) | 97 | IRL | 2:11.11 | SB | ||||||||||
Louise Holmes Louise Holmes ('92) | 92 | IRL | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 4:12.46 | PB | ||||||||||
2 | Kerry O'Flaherty Kerry O'Flaherty ('81) | 81 | IRL | 4:15.04 | PB | ||||||||||
3 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:17.48 | PB | ||||||||||
4 | Elina Sujew Elina Sujew ('90) | 90 | GER | 4:19.87 | |||||||||||
5 | Laura Crowe Laura Crowe ('87) | 87 | IRL | 4:20.10 | SB | ||||||||||
6 | Maria McCambridge Maria McCambridge ('75) | 75 | IRL | 4:20.95 | PB | ||||||||||
7 | Emma Mitchell Emma Mitchell ('93) | 93 | IRL | 4:31.70 | PB | ||||||||||
8 | Ellie Hartnett Ellie Hartnett ('92) | 92 | IRL | 4:36.51 | |||||||||||
Carol Finn Carol Finn ('88) | 88 | IRL | DNF | ||||||||||||
Deirdre Doyle Deirdre Doyle ('90) | 90 | IRL | DNF | ||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 7.93 | |||||||||||
2 | Yvette Lewis Yvette Lewis ('85) | 85 | PAN | 8.04 | |||||||||||
3 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 8.20 | |||||||||||
4 | Anna Zekuciová Anna Zekuciová ('95) | 95 | CZE | 8.73 | |||||||||||
5 | Michaela Broumová Michaela Broumová ('95) | 95 | CZE | 9.14 | |||||||||||
6 | Alessandra Feudatari Alessandra Feudatari ('91) | 91 | ITA | 9.23 | |||||||||||
K Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Abigail Irozuru Abigail Irozuru ('90) | 90 | GBR | 6.63 | |||||||||||
2 | Jana Velďáková Jana Velďáková ('81) | 81 | SVK | 6.36 | SB | ||||||||||
3 | Chantel Malone Chantel Malone ('91) | 91 | IVB | 6.35 | |||||||||||
4 | Sarah Warnock Sarah Warnock ('91) | 91 | GBR | 6.09 | |||||||||||
5 | Kelly Proper Kelly Proper ('88) | 88 | IRL | 6.06 | |||||||||||
6 | Michaela Broumová Michaela Broumová ('95) | 95 | CZE | 5.83 | |||||||||||
7 | Anna Zekuciová Anna Zekuciová ('95) | 95 | CZE | 5.71 |