Senior Men | ||
1 | RUS | 4438 |
2 | ITA | 4175 |
3 | EST | 4143 |
4 | ESP | 4123 |
5 | UKR | 4120 |
6 | POR | 3936 |
Senior Women | ||
1 | GER | 4339 |
2 | FRA | 4221 |
3 | RUS | 4189 |
4 | ITA | 4055 |
5 | BLR | 4054 |
6 | CZE | 3960 |
7 | UKR | 3880 |
8 | EST | 3570 |
U23 Men | ||
1 | POL | 4030 |
2 | GER | 3946 |
3 | RUS | 3890 |
4 | ESP | 3826 |
5 | UKR | 3817 |
6 | SWE | 3708 |
7 | ITA | 3576 |
8 | EST | 3332 |
U23 Women | ||
1 | RUS | 3963 |
2 | GER | 3957 |
3 | POL | 3926 |
4 | UKR | 3762 |
5 | TUR | 3659 |
6 | FRA | 3631 |
7 | ESP | 3500 |
M Kuglestød 7.26 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 20.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Leif Arrhenius Leif Arrhenius ('86) | 86 | SWE | 20.09 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 20.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Gaëtan Bucki Gaëtan Bucki ('80) | 80 | FRA | 20.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 19.85 | NR NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Georgi Ivanov Georgi Ivanov ('85) | 85 | BUL | 19.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Frederic Dagee Frederic Dagee ('92) | 92 | FRA | 19.34 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Konstantin Lyadusov Konstantin Lyadusov ('88) | 88 | RUS | 19.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Daniele Secci Daniele Secci ('92) | 92 | ITA | 18.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 18.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kristo Galeta Kristo Galeta ('83) | 83 | EST | 18.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 18.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Viktor Samolyuk Viktor Samolyuk ('86) | 86 | UKR | 17.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Zane Duquemin Zane Duquemin ('91) | 91 | GBR | 17.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 66.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 65.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Viktor Butenko Viktor Butenko ('93) | 93 | RUS | 65.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 65.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 64.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ercüment Olgundeniz Ercüment Olgundeniz ('76) | 76 | TUR | 63.07 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 62.88 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Erik Cadée Erik Cadée ('84) | 84 | NED | 62.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Oleksiy Semenov Oleksiy Semenov ('82) | 82 | UKR | 59.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | András Seres András Seres ('89) | 89 | HUN | 59.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Nikolay Sedyuk Nikolay Sedyuk ('88) | 88 | RUS | 62.12 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 14.3. | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Leif Arrhenius Leif Arrhenius ('86) | 86 | SWE | 60.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Federico Apolloni Federico Apolloni ('87) | 87 | ITA | 60.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Giovanni Faloci Giovanni Faloci ('85) | 85 | ITA | 59.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 59.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Zane Duquemin Zane Duquemin ('91) | 91 | GBR | 58.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tomáš Voňavka Tomáš Voňavka ('90) | 90 | CZE | 58.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jorge A. Grave Jorge A. Grave ('82) | 82 | POR | 57.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta ('83) | 83 | ESP | 56.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 55.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mark Alterman Mark Alterman ('88) | 88 | ISR | 54.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 79.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 76.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 73.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yury Shayunou Yury Shayunou ('87) | 87 | BLR | 73.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 71.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Siarhei Kalamoyets Siarhei Kalamoyets ('89) | 89 | BLR | 70.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 70.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Yevhen Vynohradov Yevhen Vynohradov ('84) | 84 | UKR | 70.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Constantions Stathelakos Constantions Stathelakos ('87) | 87 | CYP | 69.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Denis Lukyanov Denis Lukyanov ('89) | 89 | RUS | 69.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mark Dry Mark Dry ('87) | 87 | GBR | 69.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nejc Pleško Nejc Pleško ('92) | 92 | SLO | 68.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Ákos Hudi Ákos Hudi ('91) | 91 | HUN | 68.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Nicola Vizzoni Nicola Vizzoni ('73) | 73 | ITA | 68.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 63.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Mart Olman Mart Olman ('89) | 89 | EST | 61.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Kirill Ikonnikov Kirill Ikonnikov ('84) | 84 | RUS | 72.90 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Kirill Ikonnikov Kirill Ikonnikov ('84) | 84 | RUS | 72.90 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Kirill Ikonnikov Kirill Ikonnikov ('84) | 84 | RUS | 72.90 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Valeriy Iordan Valeriy Iordan ('92) | 92 | RUS | 83.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 81.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fatih Avan Fatih Avan ('89) | 89 | TUR | 81.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Matija Kranjc Matija Kranjc ('84) | 84 | SLO | 78.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Norbert Bonvecchio Norbert Bonvecchio ('85) | 85 | ITA | 77.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patrik Ženúch Patrik Ženúch ('90) | 90 | SVK | 77.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Oleksandr Nychyporchuk Oleksandr Nychyporchuk ('92) | 92 | UKR | 75.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Risto Mätas Risto Mätas ('84) | 84 | EST | 74.07 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 73.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Aliaksandr Ashomka Aliaksandr Ashomka ('84) | 84 | BLR | 72.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Martin Benák Martin Benák ('88) | 88 | SVK | 68.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Dejan Mileusnic Dejan Mileusnic ('91) | 91 | BIH | 68.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 15.3. | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Gudmundur Sverrisson Gudmundur Sverrisson ('90) | 90 | ISL | 74.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | George Catalin Zaharia George Catalin Zaharia ('95) | 95 | ROU | 70.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Roberto Bertolini Roberto Bertolini ('85) | 85 | ITA | 70.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 69.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hélder Pestana Hélder Pestana ('87) | 87 | POR | 69.17 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jordi Sánchez Jordi Sánchez ('85) | 85 | ESP | 68.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tamás Gulyás Tamás Gulyás ('93) | 93 | HUN | 68.32 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | German Komarov German Komarov ('94) | 94 | RUS | 68.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | German Komarov German Komarov ('94) | 94 | RUS | 68.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Attila Rab Attila Rab ('94) | 94 | HUN | 67.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tiago Aperta Tiago Aperta ('92) | 92 | POR | 65.38 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tun Wagner Tun Wagner ('88) | 88 | LUX | 63.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Yulia Leantsiuk Yulia Leantsiuk ('84) | 84 | BLR | 18.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 17.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chiara Rosa Chiara Rosa ('83) | 83 | ITA | 17.38 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 17.17 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 17.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 16.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Denise Hinrichs Denise Hinrichs ('87) | 87 | GER | 16.58 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Anastasiya Podolskaya Anastasiya Podolskaya ('90) | 90 | RUS | 16.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julaika Nicoletti Julaika Nicoletti ('88) | 88 | ITA | 16.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 16.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jessica Cérival Jessica Cérival ('82) | 82 | FRA | 15.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Jana Kárníková Jana Kárníková ('81) | 81 | CZE | 15.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Anu Teesaar Anu Teesaar ('83) | 83 | EST | 14.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Viktoriya Klochko Viktoriya Klochko ('92) | 92 | UKR | 14.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Dilek Özada Dilek Özada ('93) | 93 | TUR | 14.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 65.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 64.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 63.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shanice Craft Shanice Craft ('93) | 93 | GER | 63.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sanna Kämäräinen Sanna Kämäräinen ('86) | 86 | FIN | 61.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 59.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yuliya Maltseva Yuliya Maltseva ('90) | 90 | RUS | 59.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nataliya Semenova Nataliya Semenova ('82) | 82 | UKR | 58.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 57.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jitka Kubelová Jitka Kubelová ('91) | 91 | CZE | 55.71 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 15.3. | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 59.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sabina Asenjo Sabina Asenjo ('86) | 86 | ESP | 57.68 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yekaterina Burmistrova Yekaterina Burmistrova ('90) | 90 | RUS | 56.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Stefania Strumillo Stefania Strumillo ('89) | 89 | ITA | 55.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Valentina Aniballi Valentina Aniballi ('84) | 84 | ITA | 55.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 53.96 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Clare Fitzgerald Clare Fitzgerald ('91) | 91 | IRL | 52.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 51.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Anu Teesaar Anu Teesaar ('83) | 83 | EST | 50.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Zehra Uzunbilek Zehra Uzunbilek ('93) | 93 | TUR | 49.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 70.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alexandra Tavernier Alexandra Tavernier ('93) | 93 | FRA | 70.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 70.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kathrin Klaas Kathrin Klaas ('84) | 84 | GER | 69.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Martina Hrašnová Martina Hrašnová ('83) | 83 | SVK | 69.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Silvia Salis Silvia Salis ('85) | 85 | ITA | 68.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tereza Králová Tereza Králová ('89) | 89 | CZE | 67.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alena Krechyk Alena Krechyk ('87) | 87 | BLR | 66.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Éva Orbán Éva Orbán ('84) | 84 | HUN | 66.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 65.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nikola Lomnická Nikola Lomnická ('88) | 88 | SVK | 65.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Iryna Novozhylova Iryna Novozhylova ('86) | 86 | UKR | 64.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Marina Nikişenko Marina Nikişenko ('86) | 86 | MDA | 64.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Anna Bulgakova Anna Bulgakova ('88) | 88 | RUS | 72.06 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 15.3. | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Audrey Ciofani Audrey Ciofani ('96) | 96 | FRA | 68.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 67.98 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 66.21 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Laura Redondo Laura Redondo ('88) | 88 | ESP | 65.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 63.65 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Paraskevi Theodorou Paraskevi Theodorou ('86) | 86 | CYP | 63.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kati Ojaloo Kati Ojaloo ('90) | 90 | EST | 62.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Barbara Špiler Barbara Špiler ('92) | 92 | SLO | 62.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zeliha Uzunbilek Zeliha Uzunbilek ('91) | 91 | TUR | 61.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Vanessa Sterckendries Vanessa Sterckendries ('95) | 95 | BEL | 59.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 56.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 62.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Linda Stahl Linda Stahl ('85) | 85 | GER | 62.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katharina Molitor Katharina Molitor ('83) | 83 | GER | 62.08 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Viktoriya Sudarushkina Viktoriya Sudarushkina ('90) | 90 | RUS | 59.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Matilde Andraud Matilde Andraud ('89) | 89 | FRA | 58.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Līna Mūze Līna Mūze ('92) | 92 | LAT | 58.33 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 56.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 56.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Hanna Hatsko Hanna Hatsko ('90) | 90 | UKR | 56.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yevgeniya Ananchenko Yevgeniya Ananchenko ('92) | 92 | RUS | 55.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 14.3. | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Sara Jemai Sara Jemai ('92) | 92 | ITA | 55.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nicoleta Madalina Anghelescu Nicoleta Madalina Anghelescu ('92) | 92 | ROU | 51.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Zahra Bani Zahra Bani ('79) | 79 | ITA | 51.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Indrė Jakubaitytė Indrė Jakubaitytė ('76) | 76 | LTU | 49.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anikó Ormay Anikó Ormay ('91) | 91 | HUN | 49.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Annabella Bogdán Annabella Bogdán ('92) | 92 | HUN | 47.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Helina Karvak Helina Karvak ('90) | 90 | EST | 47.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 19.44 | NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Krzysztof Brzozowski Krzysztof Brzozowski ('93) | 93 | POL | 19.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 18.96 | NJR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tomaš Djurović Tomaš Djurović ('94) | 94 | MNE | 18.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Bodo Göder Bodo Göder ('93) | 93 | GER | 18.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 18.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 18.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Artyom Podolskiy Artyom Podolskiy ('93) | 93 | RUS | 17.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Julius Malotkinas Julius Malotkinas ('95) | 95 | LTU | 17.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mykola Bahach Mykola Bahach ('93) | 93 | UKR | 17.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Blaž Zupančič Blaž Zupančič ('95) | 95 | SLO | 17.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Demir Kolarević Demir Kolarević ('95) | 95 | CRO | 17.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 16.19 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Karl Koha Karl Koha ('94) | 94 | EST | 16.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Rohi Wasserman Rohi Wasserman ('95) | 95 | ISR | 15.92 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Lorenzo Del Gatto Lorenzo Del Gatto ('94) | 94 | ITA | 15.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
17 | José Pinho José Pinho ('95) | 95 | POR | 14.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Martin Marković Martin Marković ('96) | 96 | CRO | 58.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sebastian Scheffel Sebastian Scheffel ('93) | 93 | GER | 56.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 56.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Wojciech Praczyk Wojciech Praczyk ('93) | 93 | POL | 56.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | János Káplár János Káplár ('94) | 94 | HUN | 56.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 55.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Aleksandr Dobrenshkiy Aleksandr Dobrenshkiy ('94) | 94 | RUS | 55.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 55.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Gregory Thompson Gregory Thompson ('94) | 94 | GBR | 53.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 53.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ihor Musiyenko Ihor Musiyenko ('93) | 93 | UKR | 53.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Stefano Petrei Stefano Petrei ('93) | 93 | ITA | 51.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Javier Rodríguez Javier Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 51.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | John-Caspar Jaanus John-Caspar Jaanus ('93) | 93 | EST | 50.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Marco Pons Marco Pons ('93) | 93 | IRL | 48.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Bence Pásztor Bence Pásztor ('95) | 95 | HUN | 72.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yury Vasilchanka Yury Vasilchanka ('94) | 94 | BLR | 70.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 69.07 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Miguel Alberto Blanco Miguel Alberto Blanco ('96) | 96 | ESP | 68.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Arkadiusz Rogowski Arkadiusz Rogowski ('93) | 93 | POL | 67.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Aykhan Apti Aykhan Apti ('93) | 93 | BUL | 67.52 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 67.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Serhiy Reheda Serhiy Reheda ('94) | 94 | UKR | 67.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Patrizio Di Blasio Patrizio Di Blasio ('93) | 93 | ITA | 67.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 66.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Andrey Romanov Andrey Romanov ('94) | 94 | RUS | 66.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Anders ErikssonAnders Eriksson ('94) | 94 | SWE | 66.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 66.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Matija Gregurić Matija Gregurić ('96) | 96 | CRO | 64.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Nils Lindner Nils Lindner ('93) | 93 | GER | 61.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
16 | John-Caspar Jaanus John-Caspar Jaanus ('93) | 93 | EST | 53.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Matija Muhar Matija Muhar ('96) | 96 | SLO | 77.60 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jonas Bonewit Jonas Bonewit ('95) | 95 | GER | 75.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aliaksandr Kazlouski Aliaksandr Kazlouski ('95) | 95 | BLR | 73.39 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Raul Rusu Raul Rusu ('95) | 95 | ROU | 72.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jurriaan Wouters Jurriaan Wouters ('93) | 93 | NED | 70.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kacper Oleszczuk Kacper Oleszczuk ('94) | 94 | POL | 70.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 70.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ilya Shapovalov Ilya Shapovalov ('94) | 94 | RUS | 69.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Maksym Bohdan Maksym Bohdan ('94) | 94 | UKR | 67.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nicolás Quijera Nicolás Quijera ('96) | 96 | ESP | 67.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Quincy Andersson Quincy Andersson ('95) | 95 | SWE | 63.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Roberto Orlando Roberto Orlando ('95) | 95 | ITA | 60.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Karl Koha Karl Koha ('94) | 94 | EST | 57.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Andrian Mardare Andrian Mardare ('95) | 95 | MDA | 62.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.45 | NU23R | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Natalya Troneva Natalya Troneva ('93) | 93 | RUS | 16.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Viktoryia Kolb Viktoryia Kolb ('93) | 93 | BLR | 16.46 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.39 | NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 15.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 15.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 15.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 14.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 14.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Viktoriya Savytska Viktoriya Savytska ('94) | 94 | UKR | 14.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nadege Mendy Nadege Mendy ('96) | 96 | FRA | 14.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Stéphanie Krumlovsky Stéphanie Krumlovsky ('95) | 95 | LUX | 13.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 56.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Karolina Makul Karolina Makul ('94) | 94 | POL | 56.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 54.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Heidi Schmidt Heidi Schmidt ('93) | 93 | SWE | 54.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Natalya Shirobokova Natalya Shirobokova ('94) | 94 | RUS | 52.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Karyna Cherednychenko Karyna Cherednychenko ('96) | 96 | UKR | 51.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Elçin Kaya Elçin Kaya ('93) | 93 | TUR | 50.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 50.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Dóra Kerekes Dóra Kerekes ('94) | 94 | HUN | 46.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Juliana Pereira Juliana Pereira ('95) | 95 | POR | 44.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 44.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Dorine Viardot Dorine Viardot ('93) | 93 | FRA | 43.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 43.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Hammerkast 4.0 kg 15.3. Finale A Finale | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Alena Sobaleva Alena Sobaleva ('93) | 93 | BLR | 69.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alyona Shamotina Alyona Shamotina ('95) | 95 | UKR | 68.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alexia Sedykh Alexia Sedykh ('93) | 93 | FRA | 68.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 68.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yelizaveta Tsareva Yelizaveta Tsareva ('93) | 93 | RUS | 68.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eleni Larsson Eleni Larsson ('93) | 93 | SWE | 66.47 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 65.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | GER | 64.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Fruzsina Fertig Fruzsina Fertig ('93) | 93 | HUN | 64.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Rachel Hunter Rachel Hunter ('93) | 93 | GBR | 58.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 15.3. | 15.3. | ||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 63.93 | NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Veronika Kaňuchová Veronika Kaňuchová ('93) | 93 | SVK | 62.47 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | DEN | 61.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Claudia Štravs Claudia Štravs ('94) | 94 | SLO | 58.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maria Barbaño Acevedo Maria Barbaño Acevedo ('94) | 94 | ESP | 56.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Şengül Polat Şengül Polat ('95) | 95 | TUR | 52.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Vigdis Jónsdóttir Vigdis Jónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 52.33 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Daniela Paço Daniela Paço ('96) | 96 | POR | 52.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 14.3. Finale A Finale | 14.3. | ||||||||||||||
1 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 60.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yekaterina Starygina Yekaterina Starygina ('95) | 95 | RUS | 56.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marcelina Witek Marcelina Witek ('95) | 95 | POL | 54.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Margaux Nicollin Margaux Nicollin ('95) | 95 | FRA | 53.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kateryna Derun Kateryna Derun ('93) | 93 | UKR | 53.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 53.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 48.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 47.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Angéla Moravcsik Angéla Moravcsik ('96) | 96 | HUN | 46.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Florina Andreea Necsoiu Florina Andreea Necsoiu ('97) | 97 | ROU | 45.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mari-Liis Tulev Mari-Liis Tulev ('95) | 95 | EST | 44.04 | SB | ||||||||||
|