M 100 m Vind: -3.0 Finale A Finale | Vind: -3.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95) | 95 | Skive AM | 10.67 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95) | 95 | Skive AM | 10.72 | |||||||||||
M 200 m Vind: -1.5 Finale A Finale | Vind: -1.5 | ||||||||||||||
1 | Gabriel Odujobi Gabriel Odujobi ('87) | 87 | / GBR | 21.62 | SB | ||||||||||
2 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | Sparta | 21.93 | SB | ||||||||||
3 | Nicklas HydeNicklas Hyde ('86) | 86 | Sparta | 21.97 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 48.53 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | Aarhus 1900 | 3:42.67 | SB | ||||||||||
M 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91) | 91 | Hvidovre AM | 28:58.89 | SB | ||||||||||
2 | Johan Larsson Johan Larsson ('83) | 83 | / SWE | 29:11.83 | PB | ||||||||||
3 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | Viborg AM | 29:19.17 | PB | ||||||||||
4 | Henrik Them AndersenHenrik Them Andersen ('82) | 82 | Sparta | 29:59.37 | |||||||||||
5 | Ebba Tulu Chala Ebba Tulu Chala ('96) | 96 | / ETH | 30:03.38 | PB | ||||||||||
6 | Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83) | 83 | Herning LK | 30:13.34 | SB | ||||||||||
7 | Dadafo Dhaqiba Dadafo Dhaqiba ('89) | 89 | / NOR | 30:18.63 | SB | ||||||||||
8 | Jaakko Nieminen Jaakko Nieminen ('87) | 87 | / FIN | 30:20.03 | |||||||||||
9 | Anders Lindahl Anders Lindahl ('87) | 87 | / FIN | 30:34.47 | SB | ||||||||||
10 | Andreas Åhwall Andreas Åhwall ('89) | 89 | / SWE | 30:37.27 | |||||||||||
11 | Jacob Østergaard MarkussenJacob Østergaard Markussen ('93) | 93 | Aarhus 1900 | 30:43.70 | PB | ||||||||||
12 | Stian Bekkevoll Stian Bekkevoll ('95) | 95 | / NOR | 30:44.35 | PB | ||||||||||
13 | Gabriel Steffensen Gabriel Steffensen ('96) | 96 | / SWE | 31:19.89 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -1.1 Finale A Finale | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Sekou Kaba Sekou Kaba ('90) | 90 | / CAN | 13.96 | |||||||||||
2 | Alexander Brorsson Alexander Brorsson ('90) | 90 | / SWE | 14.18 | SB | ||||||||||
3 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | Aarhus 1900 | 14.19 | SB | ||||||||||
4 | Philip Nossmy Philip Nossmy ('82) | 82 | / SWE | 14.25 | |||||||||||
5 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | / SWE | 14.52 | |||||||||||
6 | Gabriel Odujobi Gabriel Odujobi ('87) | 87 | / GBR | 14.56 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Janick KlausenJanick Klausen ('93) | 93 | Aarhus 1900 | 2.20 | SB | ||||||||||
2 | Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96) | 96 | Aarhus 1900 | 2.15 | PB | ||||||||||
3 | Ivan Toporkov Ivan Toporkov ('93) | 93 | / RUS | 2.10 | |||||||||||
4 | Ray Bobrownicki Ray Bobrownicki ('84) | 84 | / GBR | 2.10 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jannick HansenJannick Hansen ('92) | 92 | Sparta | 7.15 | w | +3.6 | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kenneth MertzKenneth Mertz ('89) | 89 | Frederiksberg IF | 17.17 | SB | ||||||||||
2 | Mantas LaurinavičiusMantas Laurinavičius ('93) | 93 | Aarhus 1900 / LTU | 16.44 | |||||||||||
K 100 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 12.23 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 2:13.21 | SB | ||||||||||
K 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | / FIN | 33:53.88 | PB | ||||||||||
2 | Anna Holm BaumeisterAnna Holm Baumeister ('87) | 87 | Sparta | 33:56.55 | PB | DM 1 | |||||||||
3 | Simone GladSimone Glad ('90) | 90 | Sparta | 34:04.36 | SB | DM 2 | |||||||||
4 | Frida Lundén Frida Lundén ('84) | 84 | / SWE | 34:20.75 | SB | ||||||||||
5 | Louise Nilsson Louise Nilsson ('86) | 86 | / SWE | 34:24.82 | SB | ||||||||||
6 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | Blovstrød Løverne | 34:29.41 | PB | DM 3 | |||||||||
7 | Janica Mäkelä Janica Mäkelä ('86) | 86 | / FIN | 34:31.11 | SB | ||||||||||
8 | Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90) | 90 | Køge Atletik / KEN | 35:06.29 | PB | ||||||||||
9 | Meri Rantanen Meri Rantanen ('93) | 93 | / FIN | 35:18.04 | PB | ||||||||||
10 | Sara Holmgren Sara Holmgren ('90) | 90 | / SWE | 35:45.07 | SB | ||||||||||
Lisa Öhberg Lisa Öhberg ('88) | 88 | / SWE | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | Aarhus 1900 | 14.36 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | Aarhus 1900 | 55.73 | SB | ||||||||||
2 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz ('90) | 90 | / POL | 56.87 | SB | ||||||||||
3 | Emilia Ankiewicz Emilia Ankiewicz ('90) | 90 | / POL | 58.12 | SB | ||||||||||
4 | Maris Mägi Maris Mägi ('87) | 87 | / EST | 59.68 | SB | ||||||||||
5 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | Sparta | 1:00.20 | SB | ||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura TølløseLaura Tølløse ('97) | 97 | Sparta | 5.61 | +1.5 | SB | |||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | Sparta | 16.80 | DR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | / SWE | 16.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marie AagaardMarie Aagaard ('96) | 96 | Odense Atletik | 13.24 | PB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96) | 96 | Aarhus 1900 | 17.94 | PB |