M 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egwero Ogho-Ogene Egwero Ogho-Ogene ('88) | 88 | NGR | 10.36 | |||||||||||
2 | Peter Emelieze Peter Emelieze ('88) | 88 | NGR | 10.45 | SB | ||||||||||
3 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 10.54 | SB | ||||||||||
4 | Emile Erasmus Emile Erasmus ('92) | 92 | RSA | 10.58 | |||||||||||
5 | Mark Lewis-Francis Mark Lewis-Francis ('82) | 82 | GBR | 10.68 | |||||||||||
6 | Federico Raguni Federico Raguni ('90) | 90 | ITA | 10.73 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -2.9 | Vind: -2.9 | ||||||||||||||
1 | Emile Erasmus Emile Erasmus ('92) | 92 | RSA | 10.65 | |||||||||||
2 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 10.67 | |||||||||||
3 | Tim Abeyie Tim Abeyie ('82) | 82 | GHA | 10.80 | |||||||||||
4 | Artur Zaczek Artur Zaczek ('89) | 89 | POL | 10.99 | |||||||||||
5 | Elijah Skervin Elijah Skervin ('92) | 92 | GBR | 11.03 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -2.3 | Vind: -2.3 | ||||||||||||||
1 | Egwero Ogho-Ogene Egwero Ogho-Ogene ('88) | 88 | NGR | 10.59 | |||||||||||
2 | Peter Emelieze Peter Emelieze ('88) | 88 | NGR | 10.63 | |||||||||||
3 | Mark Lewis-Francis Mark Lewis-Francis ('82) | 82 | GBR | 10.76 | |||||||||||
4 | Federico Raguni Federico Raguni ('90) | 90 | ITA | 10.95 | |||||||||||
5 | Marcel Kirstges Marcel Kirstges ('91) | 91 | GER | 11.01 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | 45.25 | SB | ||||||||||
2 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.89 | |||||||||||
3 | Alphas Kishoyan Alphas Kishoyan ('94) | 94 | KEN | 46.25 | |||||||||||
4 | Freddy Mezones Freddy Mezones ('87) | 87 | VEN | 46.46 | |||||||||||
5 | Saviour Kombe Saviour Kombe ('91) | 91 | ZAM | 46.81 | |||||||||||
6 | Ofentse Mogawane Ofentse Mogawane ('82) | 82 | RSA | 46.99 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Alexander Gladitz Alexander Gladitz ('94) | 94 | GER | 46.67 | PB | ||||||||||
2 | David Pecceu David Pecceu ('88) | 88 | BEL | 46.96 | SB | ||||||||||
3 | Luke Lennon-Ford Luke Lennon-Ford ('89) | 89 | GBR | 47.63 | |||||||||||
4 | Alexander Juretzko Alexander Juretzko ('90) | 90 | GER | 47.65 | |||||||||||
5 | Robert Hind Robert Hind ('92) | 92 | GER | 47.85 | SB | ||||||||||
Miguel Rigau Miguel Rigau ('85) | 85 | GER | DNF | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Edwin Melly Edwin Melly ('94) | 94 | KEN | 1:46.68 | SB | ||||||||||
2 | Evans Kipkorir Evans Kipkorir ('94) | 94 | KEN | 1:47.24 | SB | ||||||||||
3 | Cleiton Abrao Cleiton Abrao ('89) | 89 | BRA | 1:47.91 | SB | ||||||||||
4 | Dennis Krüger Dennis Krüger ('93) | 93 | GER | 1:48.00 | SB | ||||||||||
5 | Amine El Manaoui Amine El Manaoui ('91) | 91 | MAR | 1:48.26 | |||||||||||
6 | Mamush Lencho Mamush Lencho ('96) | 96 | ETH | 1:48.27 | SB | ||||||||||
7 | Pierre Antoine Balhan Pierre Antoine Balhan ('92) | 92 | BEL | 1:49.52 | SB | ||||||||||
8 | Andreas Lange Andreas Lange ('91) | 91 | GER | 1:50.42 | SB | ||||||||||
Hamid Oualich Hamid Oualich ('88) | 88 | FRA | DNF | ||||||||||||
Azzine Boudjemaa Azzine Boudjemaa ('82) | 82 | FRA | DNF | ||||||||||||
Patrick Zwicker Patrick Zwicker ('94) | 94 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jan Riedel Jan Riedel ('89) | 89 | GER | 1:50.37 | SB | ||||||||||
2 | Denis Bäuerle Denis Bäuerle ('89) | 89 | GER | 1:50.45 | SB | ||||||||||
3 | Marko Arthofer Marko Arthofer ('90) | 90 | GER | 1:50.69 | PB | ||||||||||
4 | Philip Lonmon Philip Lonmon ('96) | 96 | GER | 1:51.25 | |||||||||||
5 | Roland Christen Roland Christen ('91) | 91 | SUI | 1:51.31 | SB | ||||||||||
6 | Christophe Bestgen Christophe Bestgen ('88) | 88 | LUX | 1:53.26 | SB | ||||||||||
7 | Clemens Silabetzschky Clemens Silabetzschky ('85) | 85 | GER | 1:54.61 | SB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Morhad Amdouni Morhad Amdouni ('88) | 88 | FRA | 3:40.24 | PB | ||||||||||
2 | Geofrey Barusei Geofrey Barusei ('94) | 94 | KEN | 3:40.43 | SB | ||||||||||
3 | Gilbert Kwemoi Gilbert Kwemoi ('97) | 97 | KEN | 3:40.47 | PB | ||||||||||
4 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 3:40.90 | |||||||||||
5 | Vincent Mutai Vincent Mutai ('94) | 94 | KEN | 3:41.11 | SB | ||||||||||
6 | Abdi Uya Abdi Uya ('95) | 95 | ERI | 3:41.34 | PB | ||||||||||
7 | Bryan Cantero Bryan Cantero ('91) | 91 | FRA | 3:41.78 | SB | ||||||||||
8 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 3:42.04 | SB | ||||||||||
9 | Patrick Schoenball Patrick Schoenball ('89) | 89 | GER | 3:43.01 | PB | ||||||||||
10 | Maximilian Thorwirth Maximilian Thorwirth ('95) | 95 | GER | 3:48.63 | PB | ||||||||||
11 | Marc Steinsberger Marc Steinsberger ('93) | 93 | GER | 3:51.44 | PB | ||||||||||
12 | Ruben Zillig Ruben Zillig ('92) | 92 | GER | 3:52.36 | PB | ||||||||||
13 | Taher Belkorchi Taher Belkorchi ('93) | 93 | MAR | 3:53.84 | SB | ||||||||||
14 | Johannes Raabe Johannes Raabe ('87) | 87 | GER | 3:53.98 | SB | ||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Carlo Paech Carlo Paech ('92) | 92 | GER | 5.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tobias Scherbarth Tobias Scherbarth ('85) | 85 | GER | 5.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hendrik Gruber Hendrik Gruber ('86) | 86 | GER | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mitch Greeley Mitch Greeley ('86) | 86 | USA | 5.30 | SB | ||||||||||
6 | Michel Frauen Michel Frauen ('86) | 86 | GER | 5.30 | SB | ||||||||||
7 | Marvin Caspari Marvin Caspari ('91) | 91 | GER | 5.20 | =SB | ||||||||||
7 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.20 | |||||||||||
9 | Przemysław Czerwiński Przemysław Czerwiński ('83) | 83 | POL | 5.20 | =SB | ||||||||||
10 | Amdaniou Traore Amdaniou Traore ('88) | 88 | GER | 5.00 | SB | ||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martin Jasper Martin Jasper ('89) | 89 | GER | 15.75 | -0.6 | SB | |||||||||
2 | Kristian Pulli Kristian Pulli ('94) | 94 | FIN | 15.70 | +0.3 | SB | |||||||||
3 | Felix Wenzel Felix Wenzel ('94) | 94 | GER | 15.55 | -1.9 | ||||||||||
4 | Martin Seiler Martin Seiler ('89) | 89 | GER | 15.45 | -2.3 | ||||||||||
5 | Joakim Urdahl Joakim Urdahl ('83) | 83 | NOR | 14.57 | -1.3 | ||||||||||
6 | Björn Schildhauer Björn Schildhauer ('91) | 91 | GER | 14.34 | -1.5 | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 19.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Krzysztof Brzozowski Krzysztof Brzozowski ('93) | 93 | POL | 18.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 18.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hendrik Müller Hendrik Müller ('90) | 90 | GER | 18.45 | |||||||||||
6 | Thomas Schmitt Thomas Schmitt ('89) | 89 | GER | 17.65 | |||||||||||
Maksim Sidorov Maksim Sidorov ('86) | 86 | RUS | 20.12 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Maksim Sidorov Maksim Sidorov ('86) | 86 | RUS | 20.12 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Toni Sirviö Toni Sirviö ('92) | 92 | FIN | 79.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Till Wöschler Till Wöschler ('91) | 91 | GER | 77.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Teemu Wirkkala Teemu Wirkkala ('84) | 84 | FIN | 77.43 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 76.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Magnus Kirt Magnus Kirt ('90) | 90 | EST | 75.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hubert Chmielak Hubert Chmielak ('89) | 89 | POL | 74.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sami Peltomäki Sami Peltomäki ('91) | 91 | FIN | 73.31 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ivan Zaytsev Ivan Zaytsev ('88) | 88 | UZB | 68.13 | SB | ||||||||||
9 | Robin Bak Robin Bak ('92) | 92 | NED | 65.79 | PB | ||||||||||
K 100 m Vind: -1.8 Finale A Finale | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
1 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 11.88 | |||||||||||
2 | Marta Jeschke Marta Jeschke ('86) | 86 | POL | 11.91 | SB | ||||||||||
3 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 12.13 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patience George Patience George ('91) | 91 | NGR | 52.74 | |||||||||||
2 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 53.14 | SB | ||||||||||
3 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 53.41 | SB | ||||||||||
4 | Lydia Jele Lydia Jele ('90) | 90 | BOT | 53.63 | |||||||||||
5 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 53.94 | SB | ||||||||||
6 | Maureen Maiyo Maureen Maiyo ('85) | 85 | KEN | 54.47 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Rani Nagels Rani Nagels ('95) | 95 | BEL | 54.08 | SB | ||||||||||
2 | Ann-Kathrin Kopf Ann-Kathrin Kopf ('96) | 96 | GER | 55.28 | SB | ||||||||||
3 | Katrin Schmidt Katrin Schmidt ('95) | 95 | GER | 55.94 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Renelle Lamote Renelle Lamote ('93) | 93 | FRA | 1:59.39 | PB | ||||||||||
2 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 2:01.93 | SB | ||||||||||
3 | Danuta Urbanik Danuta Urbanik ('89) | 89 | POL | 2:05.62 | SB | ||||||||||
4 | Lena Klaassen Lena Klaassen ('91) | 91 | GER | 2:07.81 | |||||||||||
5 | Kerstin Marxen Kerstin Marxen ('85) | 85 | GER | 2:07.97 | SB | ||||||||||
6 | Annett Horna Annett Horna ('87) | 87 | GER | 2:08.26 | SB | ||||||||||
7 | Martine Nobili Martine Nobili ('85) | 85 | LUX | 2:08.51 | SB | ||||||||||
Helena RingHelena Ring ('02) | 02 | DEN | 2:31.53 | PB | |||||||||||
Agnes RoldAgnes Rold ('02) | 02 | DEN | 2:37.61 | PB | |||||||||||
Aline Zaar Aline Zaar ('88) | 88 | GER | DNF | pace | |||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ann Ndungu Ann Ndungu ('95) | 95 | KEN | 9:52.62 | PB | ||||||||||
2 | Juliana Paula dos Santos Juliana Paula dos Santos ('83) | 83 | BRA | 9:55.92 | PB | ||||||||||
3 | Maya Rehberg Maya Rehberg ('94) | 94 | GER | 10:02.01 | SB | ||||||||||
Cécile Chevillard Cécile Chevillard ('92) | 92 | FRA | DNF | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christiane Klopsch Christiane Klopsch ('90) | 90 | GER | 56.92 | SB | ||||||||||
2 | Amaka Ogoegbunam Amaka Ogoegbunam ('90) | 90 | NGR | 57.98 | SB | ||||||||||
3 | Tina Matusińska Tina Matusińska ('88) | 88 | POL | 58.04 | SB | ||||||||||
4 | Anna Raukuc Anna Raukuc ('90) | 90 | GER | 58.51 | SB | ||||||||||
5 | Kim Carina Schmidt Kim Carina Schmidt ('92) | 92 | GER | 59.28 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 57.39 | PB | ||||||||||
2 | Luisa Valeske Luisa Valeske ('94) | 94 | GER | 58.48 | PB | ||||||||||
3 | Christine Salterberg Christine Salterberg ('94) | 94 | GER | 1:01.00 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Justyna Kasprzycka Justyna Kasprzycka ('87) | 87 | POL | 1.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marie-Laurence Jungfleisch Marie-Laurence Jungfleisch ('90) | 90 | GER | 1.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexandra Plaza Alexandra Plaza ('94) | 94 | GER | 1.86 | SB | ||||||||||
5 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.83 | |||||||||||
6 | Sietske Noorman Sietske Noorman ('91) | 91 | NED | 1.80 | |||||||||||
6 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.80 | |||||||||||
8 | Jossie Graumann Jossie Graumann ('94) | 94 | GER | 1.75 | =SB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Katharina Bauer Katharina Bauer ('90) | 90 | GER | 4.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martina Schultze Martina Schultze ('90) | 90 | GER | 4.25 | SB | ||||||||||
2 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.25 | =SB | ||||||||||
4 | Lilli Schnitzerling Lilli Schnitzerling ('93) | 93 | GER | 4.25 | SB | ||||||||||
5 | Anna Felzmann Anna Felzmann ('92) | 92 | GER | 4.15 | |||||||||||
6 | Gina Reuland Gina Reuland ('92) | 92 | LUX | 4.05 | SB | ||||||||||
7 | Kristina Gadschiew Kristina Gadschiew ('84) | 84 | GER | 4.05 | |||||||||||
8 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 3.90 | |||||||||||
Elienor Werner Elienor Werner ('98) | 98 | SWE | NH | ||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Katja Demut Katja Demut ('83) | 83 | GER | 13.56 | -1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jenny Elbe Jenny Elbe ('90) | 90 | GER | 13.54 | -0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Klaudia Kaczmarek Klaudia Kaczmarek ('90) | 90 | GER | 12.77 | +0.3 | ||||||||||
4 | Stefanie Aeschlimann Stefanie Aeschlimann ('97) | 97 | GER | 12.12 | 0.0 | ||||||||||
5 | Irina Altendorfer Irina Altendorfer ('85) | 85 | GER | 11.93 | -0.7 | SB | |||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 17.17 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denise Hinrichs Denise Hinrichs ('87) | 87 | GER | 16.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Agnieszka Maluśkiewicz Agnieszka Maluśkiewicz ('89) | 89 | POL | 16.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Diana Steinhoff Diana Steinhoff ('95) | 95 | GER | 14.82 | |||||||||||
M22 Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 81.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 80.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jurriaan Wouters Jurriaan Wouters ('93) | 93 | NED | 71.30 | |||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 17.97 | |||||||||||
|