Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Mersin TUR: European Champion Clubs Cup 30‐31.5.2015


Team points
   
 Mænd 
1ESP-Playas de Castellon117
2TUR-Enka115
3ITA-Fiamme Gialle115
4POR-Sport Lisboa e Benfica109
5CZE-TJ Dukla Praha79
6DEN-Sparta AM69
7GBR-City of Manchester65
8SLO-AD Mass Ljubljana47
   
 Kvinder 
1ESP-Valencia Terra i Mar120
2TUR-Fenerbahce97
3POR-Sporting Club93
4CZE-USK Praha89
5DEN-Sparta61
6NED-Phanos48
7GBR-Edinburgh AC48

M 100 m    
30.5. Vind: -0.1

Finale A

Finale
30.5.Vind: -0.1
1
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR10.18
  
 SB
2
Yazaldes Nascimento
Yazaldes Nascimento ('86)
POR10.36
  
 =SB
3
Rory Evans
Rory Evans ('89)
GBR10.56
  
 SB
4
Arian Olmos Tellez
Arian Olmos Tellez ('94)
ESP10.63
  
 SB
5
Delmas Obou
Delmas Obou ('91)
ITA10.65
  
 
6
Jan Kramberger
Jan Kramberger ('95)
SLO10.92
  
 
7Morten JensenMorten Jensen ('82)DEN10.98
  
 SB
8
Václav Sedlák
Václav Sedlák ('93)
CZE11.18
  
 SB
M 100 m extra    
Finale 1
30.5. Vind: +0.3
30.5.Vind: +0.3
1
Alberto Gavaldá
Alberto Gavaldá ('92)
ESP10.71
  
 
2
Ricardo Pereira
Ricardo Pereira ('96)
POR10.75
  
 
3
Umar Hameed
Umar Hameed ('89)
PAK10.98
  
 
4Kasper StærkKasper Stærk ('83)DEN11.06
  
 
5
Luka Žontar
Luka Žontar ('94)
SLO11.14
  
 SB
6Emil StrømEmil Strøm ('93)DEN11.19
  
 
Finale 2
30.5. Vind: +0.1
30.5.Vind: +0.1
1
Diogo Antunes
Diogo Antunes ('92)
POR10.61
  
 SB
2
Fabio Cerutti
Fabio Cerutti ('85)
ITA10.65
  
 
3
Gabriel Odujobi
Gabriel Odujobi ('87)
GBR10.72
  
 
4
Aykut Ay
Aykut Ay ('95)
TUR10.81
  
 SB
5
Daniel Mazón
Daniel Mazón ('96)
ESP10.93
  
 SB
M 200 m    
31.5. Vind: 0.0

Finale A

Finale
31.5.Vind: 0.0
1
Bruno Hortelano
Bruno Hortelano ('91)
ESP20.74
  
 SB
2
Diego Marani
Diego Marani ('90)
ITA20.94
  
 SB
3
Yazaldes Nascimento
Yazaldes Nascimento ('86)
POR21.02
  
 SB
4
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR21.03
  
 
5
Rory Evans
Rory Evans ('89)
GBR21.04
  
 
6
Jan Žumer
Jan Žumer ('82)
SLO21.53
  
 SB
7
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE21.83
  
 SB
8Morten JensenMorten Jensen ('82)DEN21.97
  
 
M 400 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN46.47
  
 SB
2
Bruno Hortelano
Bruno Hortelano ('91)
ESP46.48
  
 
3
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO47.17
  
 PB
4
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA47.20
  
 SB
5
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE47.22
  
 SB
6
Dwayne Cowan
Dwayne Cowan ('85)
GBR47.62
  
 SB
7
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR47.90
  
 
8
Halit Kılıç
Halit Kılıç ('92)
TUR48.78
  
 
M 800 m    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Antoine Gakeme
Antoine Gakeme ('91)
BDI1:45.77
  
 SB
2
İlham Tanui Özbilen
İlham Tanui Özbilen ('90)
TUR1:46.14
  
 SB
3
Giordano Benedetti
Giordano Benedetti ('89)
ITA1:46.26
  
 SB
4
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:46.92
  
 SB
5
Miguel Moreira
Miguel Moreira ('91)
POR1:48.32
  
 SB
6
Matěj Pavlíček
Matěj Pavlíček ('92)
CZE1:48.94
  
 PB
7Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:51.05
  
 SB
8
Luke Betts
Luke Betts ('93)
GBR1:52.18
  
 SB
M 1500 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
İlham Tanui Özbilen
İlham Tanui Özbilen ('90)
TUR3:39.09
  
 
2
Diego Ruíz
Diego Ruíz ('82)
ESP3:39.82
  
 SB
3
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR3:41.83
  
 
4
Giovanni Bellino
Giovanni Bellino ('88)
ITA3:48.00
  
 
5Nick JensenNick Jensen ('91)DEN3:48.49
  
 PB
6
Miroslav Burian
Miroslav Burian ('92)
CZE3:48.74
  
 PB
7
Jan Petrač
Jan Petrač ('95)
SLO3:50.16
  
 SB
8
Luke Betts
Luke Betts ('93)
GBR3:50.24
  
 PB
M 3000 m    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR8:00.16
  
 SB
2
Hélio Gomes
Hélio Gomes ('84)
POR8:14.96
  
 PB
3
Yuri Floriani
Yuri Floriani ('81)
ITA8:17.31
  
 SB
4
Jaouad Chemlal
Jaouad Chemlal ('94)
MAR8:17.38
  
 PB
5
David Proctor
David Proctor ('85)
GBR8:28.51
  
 
6
Jan Petrač
Jan Petrač ('95)
SLO8:31.89
  
 SB
7Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:38.71
  
 PB
8
Jan Sýkora
Jan Sýkora ('92)
CZE8:50.72
  
 SB
M 5000 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan ('90)
TUR13:30.76
  
 SB
2
Jaouad Chemlal
Jaouad Chemlal ('94)
MAR14:00.23
  
 PB
3
Ahmed El Mazoury
Ahmed El Mazoury ('90)
ITA14:04.71
  
 SB
4
Rui Pinto
Rui Pinto ('92)
POR14:17.31
  
 SB
5Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)DEN14:30.23
  
 SB
6
Nick Samuels
Nick Samuels ('81)
GBR15:02.65
  
 PB
7
Jan Sýkora
Jan Sýkora ('92)
CZE15:14.52
  
 PB
8
Blaž Grad
Blaž Grad ('89)
SLO15:18.08
  
 PB
M 3000 m forh.    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Tarik Langat Akdag
Tarik Langat Akdag ('88)
TUR8:21.59
  
 SB
2
Patrick Nasti
Patrick Nasti ('89)
ITA8:42.60
  
 
3
Víctor García
Víctor García ('85)
ESP8:44.19
  
 SB
4
Alberto Paulo
Alberto Paulo ('85)
POR9:07.51
  
 
5Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)DEN9:41.05
  
 SB
6
James Bailey
James Bailey ('83)
GBR10:03.75
  
 SB
M 110 m hæk    
31.5. Vind: -0.5

Finale A

Finale
31.5.Vind: -0.5
1
João Almeida
João Almeida ('88)
POR13.72
  
 SB
2
Francisco Javier López
Francisco Javier López ('89)
ESP13.93
  
 
3
Stefano Tedesco
Stefano Tedesco ('88)
ITA14.06
  
 
4
Nick Gayle
Nick Gayle ('85)
GBR14.15
  
 
5
Václav Sedlák
Václav Sedlák ('93)
CZE14.22
  
 
6
Mustafa Güneş
Mustafa Güneş ('88)
TUR14.26
  
 SB
7Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)DEN14.91
  
 SB
8
Igor Orel
Igor Orel ('90)
SLO15.33
  
 PB
M 400 m hæk    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Justin Gaymon
Justin Gaymon ('86)
USA50.18
  
 SB
2
Michal Brož
Michal Brož ('92)
CZE50.61
  
 
3Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN51.12
  
 SB
4
Diego Cabello
Diego Cabello ('88)
ESP51.26
  
 
5
Leonardo Capotosti
Leonardo Capotosti ('88)
ITA51.33
  
 SB
6
Matthew Sumner
Matthew Sumner ('92)
GBR51.54
  
 SB
7
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR52.80
  
 PB
8
Luka Končina
Luka Končina ('94)
SLO55.20
  
 PB
M Højdespring    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Jaroslav Bába
Jaroslav Bába ('84)
CZE2.24
  
 =SB
 
2.10
  O
2.16
  O
2.19
  O
2.22
  O
2.24
  O
2.28
XXX
  
2
Chris Baker
Chris Baker ('91)
GBR2.19
  
 =SB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.16
 XO
2.19 =SB
  O
2.22
  X
2.24
  XX
  
3
Andrea Lemmi
Andrea Lemmi ('84)
ITA2.16
  
 
 
2.10
 XO
2.16
XXO
2.19
XXX
     
4
Miguel Ángel Sancho
Miguel Ángel Sancho ('90)
ESP2.16
  
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
 XO
2.13
  O
2.16
XXO
2.19
XXX
  
5
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR2.13
  
 
 
2.00
 XO
2.05
XXO
2.10
 XO
2.13
XXO
2.16
XXX
   
6
Serhat Birinci
Serhat Birinci ('90)
TUR2.00
  
 
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
XXO
2.05
XXX
    
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN1.90
  
 
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
XXX
     
8
Jure Trupej
Jure Trupej ('91)
SLO1.90
  
 
 
1.80
  O
1.90
XXO
2.00
XXX
     
M Stangspring    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Michal Balner
Michal Balner ('82)
CZE5.52
  
 
 
5.15
  O
5.25
  O
5.42
  O
5.47
XXO
5.52
  O
5.65
XXX
  
2
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.42
  
 SB
 
5.15
  O
5.32
 XO
5.42
  O
5.47
XXX
    
3
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.32
  
 
 
4.80
  O
5.00
  O
5.15
  O
5.25
  O
5.32
  O
5.37
XXX
  
4Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.25
  
 SB
 
4.80 SB
  O
5.00 SB
  O
5.15 SB
  O
5.25 SB
 XO
5.32
XXX
   
5
Igor Bychkov
Igor Bychkov ('87)
ESP5.00
  
 =SB
 
5.00 =SB
 XO
5.15
XXX
      
6
Matthew Cullen
Matthew Cullen ('87)
GBR5.00
  
 =PB
 
4.60 SB
XXO
4.80 SB
  O
5.00 =PB
XXO
5.15
XXX
    
7
Umit Sungur
Umit Sungur ('94)
TUR4.80
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
5.00
 XO
5.15
XXX
    
8
Žan Čebron
Žan Čebron ('92)
SLO4.60
  
 SB
 
4.20 SB
 XO
4.40 SB
  O
4.60 SB
  O
4.80
XXX
    
M Længdespring    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Şeref Osmanoğlu
Şeref Osmanoğlu ('89)
TUR7.37
-1.3
  
 SB
 
7.23 SB7.37 SB7.32  –    
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.29
-1.6
  
 
 
  X7.247.267.29    
3
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA7.05
-1.7
  
 PB
 
6.37 PB6.89 PB7.01 PB7.05 PB    
4
Jorge Gimeno
Jorge Gimeno ('90)
ESP6.94
-1.4
  
 
 
  X6.716.946.91    
5
Martin Vachata
Martin Vachata ('85)
CZE6.92
-1.3
  
 
 
6.686.766.726.92    
6
Jan Žumer
Jan Žumer ('82)
SLO6.80
-1.6
  
 SB
 
6.58 SB6.71 SB6.80 SB  –    
7
Andrew Burgess
Andrew Burgess ('89)
GBR6.38
-1.3
  
 SB
 
5.21 SB  X  X6.38 SB    
8
Marcos Chuva
Marcos Chuva ('89)
POR5.80
-1.5
  
 
 
5.80  –  –  –    
M Trespring    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR16.96
-0.2
  
 
 
16.6316.96  X  –    
2
Şeref Osmanoğlu
Şeref Osmanoğlu ('89)
TUR16.74
+0.1
  
NR SB
 
  X  X16.4716.74 NR SB    
3
Andrea Chiari
Andrea Chiari ('91)
ITA16.23
-0.3
  
 SB
 
  X16.09 SB16.23 SB15.94    
4
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP15.76
-0.1
  
 
 
15.3415.7615.3915.44    
5Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN14.68
0.0
  
 SB
 
14.15 SB14.68 SB14.3013.12    
6
Martin Vachata
Martin Vachata ('85)
CZE14.49
-0.2
  
 SB
 
14.49 SB  X14.2914.41    
7
Ricardo Twumasi
Ricardo Twumasi ('87)
GBR14.32
-0.1
  
 
 
14.0213.8914.0614.32    
8
Jan Luxa
Jan Luxa ('96)
SLO14.26
-0.3
  
 SB
 
  X14.16 SB  X14.26 SB    
M Kuglestød 7.26 kg    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR20.41
  
 
 
19.6220.41  X  X    
2
Yioser Toledo
Yioser Toledo ('83)
ESP20.12
  
 SB
 
19.74 SB20.12 SB  X  X    
3
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE19.55
  
 
 
19.38  X19.5419.55    
4
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE18.82
  
 
 
16.6818.2718.8218.72    
5
Rimantas Martišauskas
Rimantas Martišauskas ('86)
LTU18.59
  
 SB
 
17.9718.17  X18.59 SB    
6
Daniele Secci
Daniele Secci ('92)
ITA17.74
  
 
 
17.74  X  X  X    
7
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO17.26
  
 
 
17.26  X17.24  X    
8Lasse LarsenLasse Larsen ('90)DEN13.80
  
 
 
  X  X  X13.80    
M Diskoskast 2.0 kg    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Giovanni Faloci
Giovanni Faloci ('85)
ITA58.85
  
 
 
58.85  X  X58.77    
2
Jorge A. Grave
Jorge A. Grave ('82)
POR56.19
  
 
 
53.3256.19  X  X    
3
Frank Casañas
Frank Casañas ('78)
ESP55.87
  
 
 
55.87  X  X  X    
4
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE54.30
  
 
 
54.30  X  X53.46    
5Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN54.11
  
 
 
49.06  X54.1153.47    
6
Rimantas Martišauskas
Rimantas Martišauskas ('86)
LTU48.00
  
 PB
 
42.37 SB45.64 SB  X48.00 PB    
7
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE46.38
  
 SB
 
  X41.37 SB40.3346.38 SB    
8
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO45.21
  
 PB
 
42.62 PB45.21 PB  X  X    
M Hammerkast 7.26 kg    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Lukáš Melich
Lukáš Melich ('80)
CZE75.38
  
 
 
69.2275.3873.55  X    
2
António Vital e Silva
António Vital e Silva ('88)
POR68.38
  
 PB
 
64.1068.38 PB  X  X    
3
Nicola Vizzoni
Nicola Vizzoni ('73)
ITA68.11
  
 
 
67.4168.1166.33  X    
4
Alex Smith
Alex Smith ('88)
GBR66.26
  
 
 
65.88  X  X66.26    
5
Tolgahan Yavuz
Tolgahan Yavuz ('95)
TUR63.17
  
 PB
 
61.1162.5262.2463.17 PB    
6
Kevin Arreaga
Kevin Arreaga ('95)
ESP62.37
  
 
 
62.3761.7660.64  X    
7Jonathan GrovesJonathan Groves ('93)DEN54.69
  
 
 
50.99  X53.5054.69    
8
Matija Kranjc
Matija Kranjc ('84)
SLO21.12
  
 PB
 
21.12 PB  –  –  –    
M Spydkast 800 gram    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE81.91
  
 
 
75.6781.2380.3381.91    
2
Matija Kranjc
Matija Kranjc ('84)
SLO76.83
  
 
 
74.5274.8475.7076.83    
3
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR74.38
  
NU20R PB
 
74.38 PB72.2671.4874.13    
4
Pablo Bugallo
Pablo Bugallo ('96)
ESP73.46
  
 PB
 
70.73 SB70.74 SB73.46 PB70.38    
5
Mauro Fraresso
Mauro Fraresso ('93)
ITA65.79
  
 
 
64.4165.7965.60  X    
6
Dmitriy Tarabin
Dmitriy Tarabin ('91)
RUS64.23
  
 
 
64.23       
7Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)DEN63.28
  
 PB
 
58.72 SB63.28 PB61.3163.28 =PB    
8
Stephen Porter
Stephen Porter ('89)
GBR61.88
  
 PB
 
58.93 PB56.3357.7361.88 PB    
M 4 x 100 m stafet    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Enka 
Enka  
TUR39.57
  
 
  Volkan Çakan, İzzet Safer, Yiğitcan Hekimoglu, Jak Ali Harvey
2
Sport Lisboa e Benfica 
Sport Lisboa e Benfica  
POR39.76
  
 
  Samuel Remédios, Diogo Antunes, Arnaldo Abrantes, Yazaldes Nascimento
3
Fiamme Gialle 
Fiamme Gialle  
ITA40.33
  
 
  Fabio Cerutti, Eseosa Desalu, Diego Marani, Delmas Obou
4
City of Manchester 
City of Manchester  
GBR40.52
  
 
  , Umar Hameed, Adebowale Ademuyewo, Gabriel Odujobi
5
Playas de Castellon 
Playas de Castellon  
ESP40.63
  
 
  Francisco Javier López, Daniel Mazón, Alberto Gavaldá, Arian Olmos Tellez
6
AD Mass Ljubljana 
AD Mass Ljubljana  
SLO40.69
  
 
  Luka Žontar, Jan Kramberger, Luka Rakic, Jan Žumer
7Sparta AM Sparta AM  41.21
  
 
  Kasper Stærk, Nick Ekelund-Arenander, Andreas Trajkovski, Morten Jensen
8
TJ Dukla Praha 
TJ Dukla Praha  
CZE42.91
  
 
  Václav Sedlák, Martin Vachata, Matěj Pavlíček, Michal Balner
M 4 x 400 m stafet    
31.5.

Finale A

Finale
31.5.
1
Playas de Castellon 
Playas de Castellon  
ESP3:07.92
  
 
  Alberto Gavaldá, Antoine Gakeme, Diego Cabello, Bruno Hortelano
2
Fiamme Gialle 
Fiamme Gialle  
ITA3:08.43
  
 
  Michele Tricca, Lorenzo Valentini, Marco Lorenzi, Davide Re
3
Sport Lisboa e Benfica 
Sport Lisboa e Benfica  
POR3:09.26
  
 
  Arnaldo Abrantes, António Rodrigues, Diogo Mestre, Ricardo Dos Santos
4Sparta AM Sparta AM  3:09.89
  
 
  Kasper Stærk, Emil Strøm, Nicolai Trock Hartling, Nick Ekelund-Arenander
5
TJ Dukla Praha 
TJ Dukla Praha  
CZE3:10.15
  
 
  Michal Brož, Miroslav Burian, Matěj Pavlíček, Patrik Šorm
6
Enka 
Enka  
TUR3:10.85
  
 
  Justin Gaymon, Halit Kılıç, İlham Tanui Özbilen, Mehmet Güzel
7
AD Mass Ljubljana 
AD Mass Ljubljana  
SLO3:17.57
  
 
  Anton Manfreda, Jernej Jeras, Kristof Knap, Luka Končina
City of Manchester 
City of Manchester  
GBRDQ
  
 
  Clovis Asong, Dwayne Cowan, Adebowale Ademuyewo, Callum Roughneen
K 100 m    
30.5. Vind: -0.2

Finale A

Finale
30.5.Vind: -0.2
1
Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy ('88)
UKR11.49
  
 SB
2
Estela García
Estela García ('89)
ESP11.73
  
 
3
Kadene Vassell
Kadene Vassell ('89)
NED11.84
  
 SB
4Erica JarderErica Jarder ('86)SWE11.89
  
 
5
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
CGO11.92
  
 
6
Barbora Procházková
Barbora Procházková ('91)
CZE11.93
  
 
7
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR12.25
  
 SB
K 100 m extra    
Finale 1
30.5. Vind: +0.3
30.5.Vind: +0.3
1
Gizem Demirel
Gizem Demirel ('92)
TUR12.40
  
 
2
Cristina Castellar
Cristina Castellar ('91)
ESP12.45
  
 SB
3
Meryem Kasap
Meryem Kasap ('92)
TUR12.63
  
 PB
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN12.64
  
 SB
Finale 2
30.5. Vind: -0.1
30.5.Vind: -0.1
1
Carla Tavares
Carla Tavares ('82)
POR11.96
  
 SB
2
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP11.99
  
 SB
3
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR12.14
  
 
4
Martina Schmidová
Martina Schmidová ('90)
CZE12.20
  
 
5Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN13.11
  
 
K 200 m    
30.5. Vind: -0.2

Finale A

Finale
30.5.Vind: -0.2
1
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED22.95
  
 SB
2
Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy ('88)
UKR23.42
  
 SB
3
Estela García
Estela García ('89)
ESP23.91
  
 SB
4
Barbora Procházková
Barbora Procházková ('91)
CZE24.18
  
 SB
5
Carla Tavares
Carla Tavares ('82)
POR24.45
  
 SB
6
Stacey Downie
Stacey Downie ('87)
GBR24.57
  
 SB
7Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN25.03
  
 SB
K 400 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Denisa Rosolová
Denisa Rosolová ('86)
CZE52.49
  
 SB
2
Nataliya Pyhyda
Nataliya Pyhyda ('81)
UKR52.81
  
 SB
3
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR53.60
  
 SB
4
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR54.66
  
 
5Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN55.12
  
 PB
6
Avril Jackson
Avril Jackson ('86)
GBR56.85
  
 
7
Silke Berendse
Silke Berendse ('98)
NED58.51
  
 PB
K 800 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR2:06.53
  
 
2
Elián Périz
Elián Périz ('84)
ESP2:07.43
  
 SB
3
Madeleine Murray
Madeleine Murray ('93)
GBR2:08.39
  
 PB
4
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR2:08.81
  
 PB
5
Alena Ulrichová
Alena Ulrichová ('94)
CZE2:09.32
  
 SB
6
Marije Wever
Marije Wever ('93)
NED2:10.97
  
 SB
7Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)DEN2:13.58
  
 SB
K 1500 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP4:20.86
  
 
2
Elif Karabulut
Elif Karabulut ('91)
TUR4:22.49
  
 SB
3
Joana Costa
Joana Costa ('88)
POR4:23.67
  
 SB
4
Tereza Čapková
Tereza Čapková ('87)
CZE4:24.83
  
 
5Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN4:27.34
  
 SB
6
Laura Dunn
Laura Dunn ('89)
GBR4:36.71
  
 SB
7
Rosa Vermeulen
Rosa Vermeulen ('93)
NED5:19.78
  
 PB
K 3000 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Sara Moreira
Sara Moreira ('85)
POR9:13.70
  
 SB
2
Elena García
Elena García ('86)
ESP9:33.02
  
 SB
3
Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku ('96)
TUR9:35.51
  
 PB
4Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN9:40.10
  
 SB
5
Rachael Dunn
Rachael Dunn ('94)
GBR10:06.04
  
 PB
6
Tereza Korvasová
Tereza Korvasová ('96)
CZE10:08.05
  
 SB
7
Lisanne Wever
Lisanne Wever ('91)
NED10:30.40
  
 SB
K 5000 m    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Sara Moreira
Sara Moreira ('85)
POR15:50.09
  
 SB
2
Diana Martín
Diana Martín ('81)
ESP16:06.96
  
 SB
3Sara Sig MøllerSara Sig Møller ('83)DEN16:07.52
  
 PB
4
Anežka Drahotová
Anežka Drahotová ('95)
CZE16:14.75
  
 PB
5
Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku ('96)
TUR16:54.34
  
 
6
Miriam van Reijen
Miriam van Reijen ('83)
NED17:38.93
  
 
Amanda Woodrow
Amanda Woodrow ('88)
GBR DNF
  
 
K 3000 m forh.    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE9:41.84
  
 PB
2
Diana Martín
Diana Martín ('81)
ESP9:46.37
  
 SB
3
Elif Karabulut
Elif Karabulut ('91)
TUR10:09.90
  
 
4
Solange Jesus
Solange Jesus ('87)
POR10:51.79
  
 SB
5
Lauren Stoddart
Lauren Stoddart ('91)
GBR11:11.78
  
 SB
6
Rosa Vermeulen
Rosa Vermeulen ('93)
NED12:18.38
  
 SB
Caroline TausonCaroline Tauson ('94)DEN DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
30.5. Vind: -1.2

Finale A

Finale
30.5.Vind: -1.2
1
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE13.77
  
 
2
Emel Şanlı
Emel Şanlı ('93)
TUR14.18
  
 PB
3
Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma ('89)
POR14.24
  
 
4
Nicole Kroonenburg
Nicole Kroonenburg ('89)
NED14.28
  
 
5Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN14.76
  
 
6
Catriona Pennet
Catriona Pennet ('83)
GBR15.05
  
 SB
Josephine Onyia
Josephine Onyia ('86)
ESP13.22 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
Josephine Onyia
Josephine Onyia ('86)
ESP13.22 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
K 400 m hæk    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Laura Sotomayor
Laura Sotomayor ('86)
ESP58.81
  
 
2
Emel Şanlı
Emel Şanlı ('93)
TUR58.84
  
 SB
3
Lucia Slaníčková
Lucia Slaníčková ('88)
SVK58.97
  
 SB
4Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN59.90
  
 SB
5
Bianca Baak
Bianca Baak ('92)
NED1:00.00
  
 
6
Patrícia Lopes
Patrícia Lopes ('82)
POR1:00.56
  
 SB
7
Katie Purves
Katie Purves ('96)
GBR1:00.66
  
 SB
K Højdespring    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Gema Martín-Pozuelo
Gema Martín-Pozuelo ('87)
ESP1.76
  
 
2
Anabela Neto
Anabela Neto ('91)
POR1.75
  
 
3
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE1.75
  
 SB
4
Sophie Klumper
Sophie Klumper ('95)
NED1.70
  
 PB
5
Sibel Çınar-Yasa
Sibel Çınar-Yasa ('87)
TUR1.70
  
 SB
6Sandra BöllSandra Böll ('94)DEN1.70
  
 
7
Emma Lowry
Emma Lowry ('91)
GBR1.65
  
 SB
K Stangspring    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková ('86)
CZE4.55
  
 SB
 
4.25
  O
4.45
XXO
4.55
 XO
4.65
XXX
    
2
Demet Parlak
Demet Parlak ('96)
TUR4.10
  
 
 
3.00
  O
3.80
  O
3.95
  O
4.10
  O
4.20
XXX
   
3
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR4.10
  
 =SB
 
3.80
  O
3.95
 XO
4.10
  O
4.20
XXX
    
4
Anna María Pinero
Anna María Pinero ('86)
ESP4.10
  
 SB
 
3.60
  O
3.80
 XO
3.95
  O
4.10 SB
XXO
4.20
XXX
   
5Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)DEN3.95
  
 SB
 
3.60
  O
3.80
 XO
3.95
  O
4.10
XXX
    
6
Hannah Lawler
Hannah Lawler ('95)
GBR3.40
  
 PB
 
3.00 SB
  O
3.20 SB
  O
3.40 PB
 XO
3.60
XXX
    
Silke Berendse
Silke Berendse ('98)
NED NH
  
 
 
3.00
XXX
       
K Længdespring    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Karin Melis Mey
Karin Melis Mey ('84)
TUR6.53
+0.1
  
 
 
6.53  X6.52  X    
1
Karin Melis Mey
Karin Melis Mey ('84)
TUR6.53
+0.1
  
 
 
6.53  X6.52  X    
2Erica JarderErica Jarder ('86)SWE6.36
-0.5
  
 
 
6.166.176.346.36    
3
María del Mar Jover
María del Mar Jover ('88)
ESP6.17
+0.3
  
 SB
 
  X6.13 SB6.17 SB  X    
4
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR6.09
-0.4
  
 
 
  X6.095.97  X    
5
Sarah Warnock
Sarah Warnock ('91)
GBR6.04
+0.1
  
 
 
5.605.745.876.04    
6
Lucia Slaníčková
Lucia Slaníčková ('88)
SVK5.80
0.0
  
 SB
 
5.47 SB5.76 SB5.80 SB5.58    
7
Sophie Klumper
Sophie Klumper ('95)
NED5.69
-0.2
  
 
 
5.56  X5.69  X    
K Trespring     
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR13.87
0.0
  
 
 
13.72  X13.8713.87    
2
Lucie Májková
Lucie Májková ('88)
CZE13.51
+0.1
  
 SB
 
13.3713.3713.51 SB13.51 =SB    
3
Ruth Ndoumbe
Ruth Ndoumbe ('87)
ESP12.90
+0.2
  
 
 
12.90  X12.7112.90    
4
Cemre Bitgin
Cemre Bitgin ('96)
TUR12.47
-0.4
  
 
 
12.3812.47  X12.47    
5
Chante Samuel
Chante Samuel ('96)
NED11.66
+0.7
  
 PB
 
11.50 PB11.31  X11.66 PB    
6Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN11.56
+0.4
  
 PB
 
11.56 PB  X11.4811.56 =PB    
7
Gillian Cooke
Gillian Cooke ('82)
GBR11.45
+0.3
  
 SB
 
  X11.41 SB11.45 SB11.45 =SB    
K Kuglestød 4.0 kg    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.62
  
 
 
17.62  X17.3317.54    
2Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.52
  
 
 
15.9016.5216.2416.37    
3
Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz ('83)
ESP16.29
  
 
 
15.6416.29  X  X    
4
Kirsty Yates
Kirsty Yates ('93)
GBR15.34
  
 SB
 
  X  X14.73 SB15.34 SB    
5
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR13.13
  
 
 
  X13.1312.63  X    
6
Alena Galertová
Alena Galertová ('92)
CZE11.53
  
 SB
 
11.51 SB11.53 SB  X  X    
7
Chante Samuel
Chante Samuel ('96)
NED9.69
  
 SB
 
9.45 SB  X9.69 SB9.40    
K Diskoskast 1.0 kg    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR58.77
  
 
 
52.7558.7757.2358.77    
2Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN52.24
  
 
 
52.2449.2351.3952.24    
3
Irache Quintanal
Irache Quintanal ('78)
ESP50.08
  
 
 
50.0848.8149.1250.08    
4
Zehra Uzunbilek
Zehra Uzunbilek ('93)
TUR48.33
  
 
 
47.3648.3346.4848.33    
5
Hannah Evenden
Hannah Evenden ('91)
GBR43.52
  
 SB
 
43.52 SB41.6240.9043.52 =SB    
6
Tereza Králová
Tereza Králová ('89)
CZE33.67
  
 PB
 
33.67 PB33.67 =PB  –33.67 =PB    
7
Maaike Dortmond
Maaike Dortmond ('93)
NED29.67
  
 PB
 
27.62 PB26.0629.67 PB29.67 =PB    
K Hammerkast 4.0 kg    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Tereza Králová
Tereza Králová ('89)
CZE70.12
  
 SB
 
62.1070.12 SB67.20  X    
2
Berta Castells
Berta Castells ('84)
ESP68.59
  
 SB
 
68.59 SB  X  X65.28    
3
Susan McKelvie
Susan McKelvie ('85)
GBR62.26
  
 SB
 
  X62.26 SB  X  X    
4Celina JulinCelina Julin ('94)DEN60.51
  
 
 
58.45  X  X60.51    
5
Deniz Yaylacı
Deniz Yaylacı ('98)
TUR58.35
  
 PB
 
56.3157.7258.35 PB57.97    
6
Vânia Silva
Vânia Silva ('80)
POR57.53
  
 SB
 
52.48 SB56.23 SB56.85 SB57.53 SB    
7
Florence Ezeh
Florence Ezeh ('77)
TOG46.06
  
 SB
 
44.62 SB45.93 SB46.06 SB45.90    
K Spydkast 600 gram    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Mercedes Chilla
Mercedes Chilla ('80)
ESP58.77
  
 SB
 
56.79 SB58.77 SB58.4858.77 =SB    
2
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR51.34
  
 
 
51.34  X51.1551.34    
3
Sílvia Cruz
Sílvia Cruz ('80)
POR49.06
  
 
 
47.5647.9549.0649.06    
4
Paula Gass
Paula Gass ('94)
GBR44.78
  
 PB
 
41.45 SB40.7041.2444.78 PB    
5
Alena Galertová
Alena Galertová ('92)
CZE41.88
  
 SB
 
37.27 SB39.04 SB41.88 SB41.88 =SB    
6
Karin Leber
Karin Leber ('89)
NED34.30
  
 SB
 
34.30 SB33.5932.3334.30 =SB    
7Sandra BöllSandra Böll ('94)DEN30.31
  
 
 
30.3125.4228.7830.31    
K 4 x 100 m stafet    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Valencia Terra i Mar 
Valencia Terra i Mar  
ESP45.43
  
 
  Josephine Onyia, Fatima Diame, Estela García, Cristina Castellar
2
USK Praha 
USK Praha  
CZE45.49
  
 
  Karolína Hlavatá, Denisa Rosolová, Barbora Procházková, Martina Schmidová
3
Phanos 
Phanos  
NED45.67
  
 
  Kadene Vassell, Janice Babel, Sophie Klumper, Jamile Samuel
4
Sporting Club 
Sporting Club  
POR45.78
  
 
  Shaina Anthony Mags, Olimpia Barbosa, Carla Tavares, Lorène Dorcas Bazolo
5
Fenerbahce 
Fenerbahce  
TUR46.58
  
 
  Gizem Demirel, Yudum Iliksiz, Emel Şanlı-Kircin, Hrystyna Stuy
6Sparta Sparta  47.85
  
 
  Emma Beiter Bomme, Sandra Fürstenberg Böll, Martha Traoré, Laura Tølløse
7
Edinburgh AC 
Edinburgh AC  
GBR48.53
  
 
  Sarah Warnock, Stacey Downie, Catriona Pennet, Gillian Cooke
K 4 x 400 m stafet    
30.5.

Finale A

Finale
30.5.
1
Valencia Terra i Mar 
Valencia Terra i Mar  
ESP3:35.42
  
 
  Laura Sotomayor, Indira Terrero, Elián Périz, Nataliya Pyhyda
2
Sporting Club 
Sporting Club  
POR3:37.86
  
 
  Carla Tavares, Patrícia Lopes, Miriam Tavares, Cátia Azevedo
3
USK Praha 
USK Praha  
CZE3:44.34
  
 
  Martina Schmidová, Lucia Vadlejch, Petra Muzikantová, Karolína Hlavatá
4
Edinburgh AC 
Edinburgh AC  
GBR3:45.51
  
 
  Avril Jackson, Katie Purves, Madeleine Murray, Stacey Downie
5
Phanos 
Phanos  
NED3:45.84
  
 
  Silke Berendse, Maaike Eken, Marije Wever, Bianca Baak
6Sparta Sparta  3:46.23
  
DR22 DUR-20 
  Sarah Julie Michelsen, Martha Traoré, Emma Beiter Bomme, Anne Sofie Kirkegaard
Fenerbahce 
Fenerbahce  
TURDQ
  
 
  Meryem Kasap, Olha Lyakhova, Emel Şanlı-Kircin, Hrystyna Stuy

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne