M 100 m 2.6. Vind: +2.3 Finale A Finale | 2.6. | Vind: +2.3 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Panayiotis Ioannou Panayiotis Ioannou ('84) | 84 | CYP | 10.64 | w | ||||||||||
2 | Hrístos Hatziaggelídis Hrístos Hatziaggelídis ('91) | 91 | CYP | 10.75 | w | ||||||||||
3 | Ari Bragi Kárason Ari Bragi Kárason ('89) | 89 | ISL | 10.76 | w | ||||||||||
4 | Yoann Bebon Yoann Bebon ('89) | 89 | LUX | 10.78 | w | ||||||||||
5 | Luka Rakic Luka Rakic ('91) | 91 | MNE | 10.89 | w | ||||||||||
6 | Geraldo Festus Geraldo Festus ('88) | 88 | LUX | 10.89 | w | ||||||||||
7 | Juan Ramón Borges Bosque Juan Ramón Borges Bosque ('92) | 92 | ISL | 11.01 | w | ||||||||||
8 | Thomas Mironenko Durier Thomas Mironenko Durier ('95) | 95 | MON | 11.17 | w | ||||||||||
Indledende heats | 2.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 2.6. Vind: +4.6 | 2.6. | Vind: +4.6 | |||||||||||||
1 | Ari Bragi Kárason Ari Bragi Kárason ('89) | 89 | ISL | 10.78 | w | ||||||||||
2 | Panayiotis Ioannou Panayiotis Ioannou ('84) | 84 | CYP | 10.86 | w | ||||||||||
3 | Geraldo Festus Geraldo Festus ('88) | 88 | LUX | 11.03 | w | ||||||||||
4 | Mikel De Sa Mikel De Sa ('90) | 90 | AND | 11.10 | w | ||||||||||
5 | Anas Adoui Anas Adoui ('85) | 85 | MON | 11.17 | w | ||||||||||
Indledende 2 2.6. Vind: +6.6 | 2.6. | Vind: +6.6 | |||||||||||||
1 | Hrístos Hatziaggelídis Hrístos Hatziaggelídis ('91) | 91 | CYP | 10.66 | w | ||||||||||
2 | Yoann Bebon Yoann Bebon ('89) | 89 | LUX | 10.73 | w | ||||||||||
3 | Luka Rakic Luka Rakic ('91) | 91 | MNE | 10.75 | w | ||||||||||
4 | Juan Ramón Borges Bosque Juan Ramón Borges Bosque ('92) | 92 | ISL | 10.95 | w | ||||||||||
5 | Thomas Mironenko Durier Thomas Mironenko Durier ('95) | 95 | MON | 11.07 | w | ||||||||||
6 | Francesco Molinari Francesco Molinari ('94) | 94 | SMR | 11.12 | w | ||||||||||
M 200 m 6.6. Vind: +1.7 Finale A Finale | 6.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Kevin Moore Kevin Moore ('90) | 90 | MLT | 21.54 | |||||||||||
2 | Paisios Dimitriades Paisios Dimitriades ('97) | 97 | CYP | 21.75 | |||||||||||
3 | Luka Rakic Luka Rakic ('91) | 91 | MNE | 21.84 | SB | ||||||||||
4 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 21.84 | |||||||||||
5 | Kyriakos Antoniou Kyriakos Antoniou ('90) | 90 | CYP | 22.09 | |||||||||||
6 | Ívar Kristinn Jasonarson Ívar Kristinn Jasonarson ('92) | 92 | ISL | 22.10 | |||||||||||
Indledende heats | 4.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 4.6. Vind: +0.9 | 4.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 21.62 | SB | ||||||||||
2 | Paisios Dimitriades Paisios Dimitriades ('97) | 97 | CYP | 21.74 | |||||||||||
Indledende 2 4.6. Vind: +1.1 | 4.6. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Kevin Moore Kevin Moore ('90) | 90 | MLT | 21.79 | |||||||||||
2 | Ívar Kristinn Jasonarson Ívar Kristinn Jasonarson ('92) | 92 | ISL | 21.91 | PB | ||||||||||
3 | Luka Rakic Luka Rakic ('91) | 91 | MNE | 22.04 | |||||||||||
4 | Kyriakos Antoniou Kyriakos Antoniou ('90) | 90 | CYP | 22.09 | |||||||||||
M 400 m 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Kevin Moore Kevin Moore ('90) | 90 | MLT | 47.86 | SB | ||||||||||
2 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 48.44 | SB | ||||||||||
3 | Georgios Avraam Georgios Avraam ('92) | 92 | CYP | 49.84 | SB | ||||||||||
4 | Reece Dimech Reece Dimech ('94) | 94 | MLT | 50.13 | SB | ||||||||||
M 800 m 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 1:56.72 | SB | ||||||||||
2 | Brice Etès Brice Etès ('84) | 84 | MON | 1:57.67 | SB | ||||||||||
3 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | ISL | 1:58.94 | SB | ||||||||||
4 | Christophe Bestgen Christophe Bestgen ('88) | 88 | LUX | 1:59.27 | |||||||||||
5 | Ben Bertemes Ben Bertemes ('92) | 92 | LUX | 1:59.40 | |||||||||||
6 | Gabriel Duliere Gabriel Duliere ('93) | 93 | FRA | 2:00.89 | PB | ||||||||||
7 | Bjartmar Örnuson Bjartmar Örnuson ('88) | 88 | ISL | 2:01.05 | SB | ||||||||||
8 | Joseph William Guerra Joseph William Guerra ('90) | 90 | SMR | 2:01.60 | PB | ||||||||||
9 | Matthew Croker Matthew Croker ('89) | 89 | MLT | 2:01.65 | PB | ||||||||||
10 | Neil Brimmer Neil Brimmer ('84) | 84 | MLT | 2:06.42 | SB | ||||||||||
M 1500 m 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 3:51.97 | |||||||||||
2 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | ISL | 3:52.91 | PB | ||||||||||
3 | Hlynur Andrésson Hlynur Andrésson ('93) | 93 | ISL | 3:56.82 | |||||||||||
4 | Brice Etès Brice Etès ('84) | 84 | MON | 3:57.41 | SB | ||||||||||
5 | David Karonei David Karonei ('83) | 83 | LUX | 3:59.05 | SB | ||||||||||
6 | Ben Bertemes Ben Bertemes ('92) | 92 | LUX | 4:00.44 | SB | ||||||||||
M 5000 m 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Hlynur Andrésson Hlynur Andrésson ('93) | 93 | ISL | 14:45.94 | |||||||||||
2 | Marcos Sanza Marcos Sanza ('77) | 77 | AND | 14:48.34 | SB | ||||||||||
3 | Pol Mellina Pol Mellina ('88) | 88 | LUX | 15:15.52 | |||||||||||
M 10000 m 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Marcos Sanza Marcos Sanza ('77) | 77 | AND | 30:59.42 | |||||||||||
2 | Kári Steinn Karlsson Kári Steinn Karlsson ('86) | 86 | ISL | 31:32.17 | SB | ||||||||||
M 3000 m forh. 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Arnar Pétursson Arnar Pétursson ('91) | 91 | ISL | 9:22.16 | PB | ||||||||||
2 | Nikolas Frangou Nikolas Frangou ('94) | 94 | CYP | 9:22.68 | PB | ||||||||||
3 | Josep Sansa Josep Sansa ('78) | 78 | AND | 9:28.58 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk 4.6. Vind: +1.6 Finale A Finale | 4.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.86 | SB | ||||||||||
2 | Einar Daði Lárusson Einar Daði Lárusson ('90) | 90 | ISL | 14.71 | SB | ||||||||||
3 | Claude Godart Claude Godart ('80) | 80 | LUX | 14.72 | SB | ||||||||||
M 400 m hæk 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Ívar Kristinn Jasonarson Ívar Kristinn Jasonarson ('92) | 92 | ISL | 53.21 | PB | ||||||||||
2 | Andrea Ercolani Volta Andrea Ercolani Volta ('95) | 95 | SMR | 55.16 | |||||||||||
M Højdespring 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Vasilios Constantinou Vasilios Constantinou ('92) | 92 | CYP | 2.18 | SB | ||||||||||
2 | Eugenio Rossi Eugenio Rossi ('92) | 92 | SMR | 2.15 | |||||||||||
3 | Matteo Mosconi Matteo Mosconi ('91) | 91 | SMR | 2.03 | |||||||||||
3 | Kevin Rutare Kevin Rutare ('91) | 91 | LUX | 2.03 | |||||||||||
5 | Charel Gaspar Charel Gaspar ('91) | 91 | LUX | 2.03 | PB | ||||||||||
6 | Einar Daði Lárusson Einar Daði Lárusson ('90) | 90 | ISL | 2.00 | SB | ||||||||||
M Stangspring 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Nikandros Stylianou Nikandros Stylianou ('89) | 89 | CYP | 5.15 | |||||||||||
2 | Krister Blær Jónsson Krister Blær Jónsson ('95) | 95 | ISL | 5.05 | PB | ||||||||||
3 | Sébastien Hoffelt Sébastien Hoffelt ('84) | 84 | LUX | 4.80 | =SB | ||||||||||
4 | Miquel Vilchez Miquel Vilchez ('93) | 93 | AND | 4.70 | SB | ||||||||||
5 | Einar Daði Lárusson Einar Daði Lárusson ('90) | 90 | ISL | 4.60 | SB | ||||||||||
M Længdespring 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Kristinn Torfason Kristinn Torfason ('84) | 84 | ISL | 7.24 | +0.2 | SB | |||||||||
2 | Georgios Poullos Georgios Poullos ('95) | 95 | CYP | 7.16 | +0.5 | ||||||||||
3 | Thorsteinn Ingvarsson Thorsteinn Ingvarsson ('88) | 88 | ISL | 7.10 | +0.1 | SB | |||||||||
4 | Panayiotis Ioannou Panayiotis Ioannou ('84) | 84 | CYP | 7.06 | +0.3 | SB | |||||||||
5 | Federico Gorrieri Federico Gorrieri ('85) | 85 | SMR | 6.83 | -0.2 | SB | |||||||||
M Trespring 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Panayiotis Volou Panayiotis Volou ('91) | 91 | CYP | 15.53 | +1.1 | SB | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 19.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ódinn Björn þOrsteinsson Ódinn Björn þOrsteinsson ('81) | 81 | ISL | 18.10 | SB | ||||||||||
3 | Stefán Velemir Stefán Velemir ('94) | 94 | ISL | 17.53 | PB | ||||||||||
4 | Tomaš Djurović Tomaš Djurović ('94) | 94 | MNE | 16.93 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 56.40 | PB | ||||||||||
2 | Andreas Christou Andreas Christou ('93) | 93 | CYP | 53.51 | |||||||||||
3 | Sven Forster Sven Forster ('85) | 85 | LUX | 49.11 | |||||||||||
4 | Tomaš Djurović Tomaš Djurović ('94) | 94 | MNE | 48.32 | SB | ||||||||||
5 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 43.96 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Gudmundur Sverrisson Gudmundur Sverrisson ('90) | 90 | ISL | 74.38 | |||||||||||
2 | Tun Wagner Tun Wagner ('88) | 88 | LUX | 70.20 | SB | ||||||||||
3 | Örn Davíðsson Örn Davíðsson ('90) | 90 | ISL | 68.15 | SB | ||||||||||
K 100 m 2.6. Vind: +2.4 Finale A Finale | 2.6. | Vind: +2.4 | |||||||||||||
1 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 11.71 | w | ||||||||||
2 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 11.87 | w | ||||||||||
3 | Dimitra Kyriakidou Dimitra Kyriakidou ('96) | 96 | CYP | 12.04 | w | ||||||||||
4 | Marianna Pisiara Marianna Pisiara ('97) | 97 | CYP | 12.13 | w | ||||||||||
5 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 12.14 | w | ||||||||||
6 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 12.23 | w | ||||||||||
K 200 m 6.6. Vind: +2.7 Finale A Finale | 6.6. | Vind: +2.7 | |||||||||||||
1 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 24.19 | w | ||||||||||
2 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 24.22 | w | ||||||||||
3 | Hrafnhild Eir Hermódsdóttir Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ('89) | 89 | ISL | 24.35 | w | ||||||||||
4 | Marianna Pisiara Marianna Pisiara ('97) | 97 | CYP | 25.15 | w | ||||||||||
5 | Dimitra Kyriakidou Dimitra Kyriakidou ('96) | 96 | CYP | 25.18 | w | ||||||||||
K 400 m 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Thórdís Eva Steinsdóttir Thórdís Eva Steinsdóttir | 00 | ISL | 55.72 | |||||||||||
2 | Janet Richard Janet Richard ('98) | 98 | MLT | 55.96 | SB | ||||||||||
3 | Kalliopi Kountouri Kalliopi Kountouri ('97) | 97 | CYP | 56.14 | |||||||||||
4 | Christiana Katsari Christiana Katsari ('87) | 87 | CYP | 56.61 | |||||||||||
5 | Steinunn Erla Davíðsdóttir Steinunn Erla Davíðsdóttir ('93) | 93 | ISL | 56.67 | PB | ||||||||||
6 | Francesca Borg Francesca Borg ('95) | 95 | MLT | 57.38 | |||||||||||
7 | Jenny Gloden Jenny Gloden ('93) | 93 | LUX | 58.79 | PB | ||||||||||
K 800 m 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Charline Mathias Charline Mathias ('92) | 92 | LUX | 2:08.61 | |||||||||||
2 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:09.10 | |||||||||||
3 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 2:09.56 | |||||||||||
4 | Martine Nobili Martine Nobili ('85) | 85 | LUX | 2:14.13 | |||||||||||
K 1500 m 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 4:26.37 | SB | ||||||||||
2 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 4:29.08 | SB | ||||||||||
3 | Martine Nobili Martine Nobili ('85) | 85 | LUX | 4:32.89 | |||||||||||
4 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:33.50 | |||||||||||
5 | María BirkisdóttirMaría Birkisdóttir ('95) | 95 | ISL | 4:43.74 | PB | ||||||||||
K 5000 m 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Sladjana Perunović Sladjana Perunović ('84) | 84 | MNE | 16:53.78 | SB | ||||||||||
2 | Marilena Sophocleous Marilena Sophocleous ('86) | 86 | CYP | 17:03.78 | SB | ||||||||||
3 | Martine Mellina Martine Mellina ('90) | 90 | LUX | 17:20.52 | |||||||||||
4 | Elpida Christodoulidou Elpida Christodoulidou ('86) | 86 | CYP | 17:35.65 | SB | ||||||||||
5 | Andrea Kolbeinsdóttir Andrea Kolbeinsdóttir ('99) | 99 | ISL | 17:54.26 | NU18R | PB | |||||||||
6 | Giselle Camilleri Giselle Camilleri ('74) | 74 | MLT | 18:12.16 | SB | ||||||||||
7 | Adriana-Maria Di Guisto Adriana-Maria Di Guisto ('81) | 81 | FRA | 18:17.18 | PB | ||||||||||
K 10000 m 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Sladjana Perunović Sladjana Perunović ('84) | 84 | MNE | 36:58.48 | SB | ||||||||||
2 | Giselle Camilleri Giselle Camilleri ('74) | 74 | MLT | 38:11.64 | |||||||||||
3 | Adriana-Maria Di Guisto Adriana-Maria Di Guisto ('81) | 81 | FRA | 38:52.43 | PB | ||||||||||
4 | Anna Berglind Pálmadóttir Anna Berglind Pálmadóttir ('79) | 79 | ISL | 38:58.23 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 4.6. Vind: +1.4 Finale A Finale | 4.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Kim Reuland Kim Reuland ('87) | 87 | LUX | 14.02 | SB | ||||||||||
2 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 14.09 | PB | ||||||||||
3 | Angeliki Athanasopoulou Angeliki Athanasopoulou ('93) | 93 | CYP | 14.71 | SB | ||||||||||
K 400 m hæk 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 1:00.77 | PB | ||||||||||
2 | Kim Reuland Kim Reuland ('87) | 87 | LUX | 1:01.67 | |||||||||||
3 | Lise Boryna Lise Boryna ('97) | 97 | FRA | 1:03.18 | SB | ||||||||||
K Højdespring 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | 1.80 | =SB | ||||||||||
2 | Elodie Tshilumba Elodie Tshilumba ('98) | 98 | LUX | 1.77 | SB | ||||||||||
3 | Claudia Guri Claudia Guri ('95) | 95 | AND | 1.68 | SB | ||||||||||
K Stangspring 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Gina Reuland Gina Reuland ('92) | 92 | LUX | 4.30 | NR | PB | |||||||||
2 | Hulda Thorsteinsdóttir Hulda Thorsteinsdóttir ('91) | 91 | ISL | 3.60 | SB | ||||||||||
3 | Bogey Ragnheidur Leósdóttir Bogey Ragnheidur Leósdóttir ('96) | 96 | ISL | 3.50 | SB | ||||||||||
K Længdespring 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 6.50 | w | +5.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rebecca Camilleri Rebecca Camilleri ('85) | 85 | MLT | 6.15 | w | +4.6 | |||||||||
3 | Ljiljana Matovic Ljiljana Matovic ('93) | 93 | MNE | 5.60 | w | +5.3 | |||||||||
4 | Dóróthea Jóhannesdóttir Dóróthea Jóhannesdóttir ('94) | 94 | ISL | 5.56 | w | +4.9 | |||||||||
K Trespring 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 12.49 | -0.1 | SB | |||||||||
2 | Eleftheria Christofi Eleftheria Christofi ('86) | 86 | CYP | 12.35 | -1.1 | ||||||||||
3 | Rebecca Sare Rebecca Sare ('91) | 91 | MLT | 11.94 | +0.2 | SB | |||||||||
4 | Claudia Guri Claudia Guri ('95) | 95 | AND | 11.52 | -0.9 | PB | |||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 6.6. Finale A Finale | 6.6. | ||||||||||||||
1 | Stéphanie Krumlovsky Stéphanie Krumlovsky ('95) | 95 | LUX | 13.68 | |||||||||||
2 | Ann Bertemes Ann Bertemes ('98) | 98 | LUX | 13.18 | |||||||||||
3 | Irma Gunnarsdóttir Irma Gunnarsdóttir ('98) | 98 | ISL | 12.21 | PB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Androniki Lada Androniki Lada ('91) | 91 | CYP | 53.73 | |||||||||||
2 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 42.13 | SB | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 4.6. Finale A Finale | 4.6. | ||||||||||||||
1 | Catherine Beatty Catherine Beatty ('93) | 93 | CYP | 60.09 | PB | ||||||||||
2 | Vigdis Jónsdóttir Vigdis Jónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 55.40 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram 2.6. Finale A Finale | 2.6. | ||||||||||||||
1 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 58.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Inga Stasiulionytė Inga Stasiulionytė ('81) | 81 | LTU | 46.40 | SB | ||||||||||
3 | María Rún Gunnlaugsdóttir María Rún Gunnlaugsdóttir ('93) | 93 | ISL | 42.30 |