M 100 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Justin Gatlin Justin Gatlin ('82) | 82 | USA | 9.75 | 0.164 | ||||||||||
2 | Jimmy Vicaut Jimmy Vicaut ('92) | 92 | FRA | 9.98 | 0.177 | SB | |||||||||
3 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 9.98 | 0.149 | ||||||||||
4 | Nesta Carter Nesta Carter ('85) | 85 | JAM | 10.06 | 0.160 | ||||||||||
4 | Nesta Carter Nesta Carter ('85) | 85 | JAM | 10.06 | 0.160 | ||||||||||
5 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.07 | 0.158 | ||||||||||
6 | Diondre Batson Diondre Batson ('92) | 92 | USA | 10.08 | 0.147 | ||||||||||
6 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 10.08 | 0.170 | SB | |||||||||
8 | Andrew Fisher Andrew Fisher ('91) | 91 | JAM | 10.14 | 0.159 | ||||||||||
9 | Harry Adams Harry Adams ('89) | 89 | USA | 10.24 | 0.129 | ||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Julian Forte Julian Forte ('93) | 93 | JAM | 10.07 | 0.154 | SB | |||||||||
2 | Daniel Bailey Daniel Bailey ('86) | 86 | ANT | 10.12 | 0.155 | ||||||||||
3 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 10.19 | 0.141 | ||||||||||
4 | Mosito Lehata Mosito Lehata ('89) | 89 | LES | 10.29 | 0.147 | ||||||||||
5 | Massimiliano Ferraro Massimiliano Ferraro ('91) | 91 | ITA | 10.36 | 0.169 | SB | |||||||||
6 | Keith Ricks Keith Ricks ('90) | 90 | USA | 10.44 | 0.161 | ||||||||||
7 | Delmas Obou Delmas Obou ('91) | 91 | ITA | 10.44 | 0.144 | SB | |||||||||
8 | Michael Tumi Michael Tumi ('90) | 90 | ITA | 10.53 | 0.127 | SB | |||||||||
9 | Jacques Riparelli Jacques Riparelli ('83) | 83 | ITA | 10.67 | 0.171 | ||||||||||
M 200 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas ('90) | 90 | GRE | 20.09 | 0.158 | PB | |||||||||
2 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.28 | 0.145 | SB | |||||||||
3 | Harry Adams Harry Adams ('89) | 89 | USA | 20.32 | 0.137 | SB | |||||||||
4 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 20.47 | 0.157 | PB | |||||||||
5 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 20.62 | 0.151 | ||||||||||
6 | Carvin Nkanata Carvin Nkanata ('91) | 91 | KEN | 20.78 | 0.153 | ||||||||||
7 | Prezel Hardy Prezel Hardy ('92) | 92 | USA | 21.23 | 0.152 | ||||||||||
8 | Eseosa Desalu Eseosa Desalu ('94) | 94 | ITA | 21.42 | 0.135 | SB | |||||||||
9 | Diego Marani Diego Marani ('90) | 90 | ITA | 21.44 | 0.160 | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:43.56 | SB | ||||||||||
2 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 1:43.80 | SB | ||||||||||
3 | Job Kinyor Job Kinyor ('88) | 88 | KEN | 1:43.92 | SB | ||||||||||
4 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:43.94 | SB | ||||||||||
5 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:44.00 | SB | ||||||||||
6 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:44.25 | SB | ||||||||||
7 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:44.42 | SB | ||||||||||
8 | Giordano Benedetti Giordano Benedetti ('89) | 89 | ITA | 1:45.07 | SB | ||||||||||
9 | Artur Kuciapski Artur Kuciapski ('93) | 93 | POL | 1:45.21 | SB | ||||||||||
10 | Timothy Kitum Timothy Kitum ('94) | 94 | KEN | 1:45.41 | SB | ||||||||||
11 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 1:45.59 | SB | ||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 50.42 400m | |||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 12:58.39 | PB | ||||||||||
2 | Paul Tanui Paul Tanui ('90) | 90 | KEN | 12:58.69 | PB | ||||||||||
3 | Hagos Gebrhiwet Hagos Gebrhiwet ('94) | 94 | ETH | 12:58.69 | SB | ||||||||||
4 | Imane Merga Imane Merga ('88) | 88 | ETH | 12:59.04 | SB | ||||||||||
5 | Thomas Longosiwa Thomas Longosiwa ('82) | 82 | KEN | 12:59.78 | SB | ||||||||||
6 | Muktar Edris Muktar Edris ('94) | 94 | ETH | 13:00.30 | SB | ||||||||||
7 | Ali Kaya Ali Kaya ('94) | 94 | TUR | 13:00.31 | NR AU23R | PB | |||||||||
8 | Dejen Gebremeskel Dejen Gebremeskel ('89) | 89 | ETH | 13:00.49 | SB | ||||||||||
9 | Ilias Fifa Ilias Fifa ('89) | 89 | MAR | 13:05.61 | PB | ||||||||||
10 | Isiah Koech Isiah Koech ('93) | 93 | KEN | 13:07.33 | SB | ||||||||||
11 | Aweke Ayalew Aweke Ayalew ('93) | 93 | BRN | 13:19.80 | SB | ||||||||||
12 | Yenew Alamirew Yenew Alamirew ('90) | 90 | ETH | 13:22.45 | SB | ||||||||||
13 | Jesús España Jesús España ('78) | 78 | ESP | 13:22.92 | SB | ||||||||||
14 | Antonio Abadía Antonio Abadía ('90) | 90 | ESP | 13:28.35 | PB | ||||||||||
15 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 13:48.15 | SB | ||||||||||
16 | Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | 13:55.49 | |||||||||||
Lawi Lalang Lawi Lalang ('91) | 91 | USA | DNF | ||||||||||||
Geofrey Barusei Geofrey Barusei ('94) | 94 | KEN | DNF | ||||||||||||
Ismael Kombich Ismael Kombich ('85) | 85 | KEN | DNF | pace 2:34.27 1000m 2000m 5:08.82 | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.23 | 0.149 | SB | |||||||||
2 | Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | 13.23 | 0.149 | ||||||||||
3 | Jeff Porter Jeff Porter ('85) | 85 | USA | 13.32 | 0.153 | ||||||||||
4 | Yordan O'Farrill Yordan O'Farrill ('93) | 93 | CUB | 13.42 | 0.162 | ||||||||||
5 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 13.45 | 0.154 | ||||||||||
6 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.54 | 0.149 | SB | |||||||||
7 | Andrew Riley Andrew Riley ('88) | 88 | JAM | 13.58 | 0.136 | ||||||||||
8 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 13.80 | 0.153 | ||||||||||
9 | Wayne Davis Wayne Davis ('91) | 91 | TTO | 13.84 | 0.133 | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Johnny Dutch Johnny Dutch ('89) | 89 | USA | 48.13 | 0.188 | SB | |||||||||
2 | Michael Tinsley Michael Tinsley ('84) | 84 | USA | 48.34 | 0.186 | SB | |||||||||
3 | Javier Culson Javier Culson ('84) | 84 | PUR | 48.65 | 0.190 | SB | |||||||||
4 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 48.65 | 0.199 | NR | PB | ||||||||
5 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 48.76 | 0.160 | SB | |||||||||
6 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.14 | 0.182 | SB | |||||||||
7 | Jehue Gordon Jehue Gordon ('91) | 91 | TTO | 49.22 | 0.187 | SB | |||||||||
8 | Timofey Chalyy Timofey Chalyy ('94) | 94 | RUS | 49.94 | 0.165 | SB | |||||||||
9 | Leonardo Capotosti Leonardo Capotosti ('88) | 88 | ITA | 50.01 | 0.195 | PB | |||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.86 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aleksandr Gripich Aleksandr Gripich ('86) | 86 | RUS | 5.71 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tobias Scherbarth Tobias Scherbarth ('85) | 85 | GER | 5.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kévin Menaldo Kévin Menaldo ('92) | 92 | FRA | 5.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Valentin Lavillenie Valentin Lavillenie ('91) | 91 | FRA | 5.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Claudio Michel Stecchi Claudio Michel Stecchi ('91) | 91 | ITA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Pedro Pablo Pichardo Pedro Pablo Pichardo ('93) | 93 | CUB | 17.96 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | CUB | 17.15 | -0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ernesto Revé Ernesto Revé ('92) | 92 | CUB | 16.89 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 16.81 | -0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.76 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lyukman Adams Lyukman Adams ('88) | 88 | RUS | 16.58 | -0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Aleksey Fyodorov Aleksey Fyodorov ('91) | 91 | RUS | 16.30 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Daniele Cavazzani Daniele Cavazzani ('92) | 92 | ITA | 16.22 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 15.88 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Dmitriy Sorokin Dmitriy Sorokin ('92) | 92 | RUS | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jordan Clarke Jordan Clarke ('90) | 90 | USA | 21.28 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 20.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 20.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tim Nedow Tim Nedow ('90) | 90 | CAN | 20.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | O'Dayne Richards O'Dayne Richards ('88) | 88 | JAM | 20.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 19.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 19.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Maksim Sidorov Maksim Sidorov ('86) | 86 | RUS | 19.50 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Maksim Sidorov Maksim Sidorov ('86) | 86 | RUS | 19.50 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Daniele Secci Daniele Secci ('92) | 92 | ITA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý ('83) | 83 | CZE | 88.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julius Yego Julius Yego ('89) | 89 | KEN | 87.71 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | 86.20 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tero Pitkämäki Tero Pitkämäki ('82) | 82 | FIN | 82.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thomas Röhler Thomas Röhler ('91) | 91 | GER | 81.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ihab Abdelrahman Ihab Abdelrahman ('89) | 89 | EGY | 81.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rocco van Rooyen Rocco van Rooyen ('92) | 92 | RSA | 80.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Norbert Bonvecchio Norbert Bonvecchio ('85) | 85 | ITA | 79.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 77.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Rolands Štrobinders Rolands Štrobinders ('92) | 92 | LAT | 77.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 73.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 22.77 | 0.154 | ||||||||||
2 | Kerron Stewart Kerron Stewart ('84) | 84 | JAM | 22.88 | 0.168 | SB | |||||||||
3 | Simone Facey Simone Facey ('85) | 85 | JAM | 22.91 | 0.157 | ||||||||||
4 | Anthonique Strachan Anthonique Strachan ('93) | 93 | BAH | 22.91 | 0.153 | ||||||||||
5 | Sherone Simpson Sherone Simpson ('84) | 84 | JAM | 22.94 | 0.130 | ||||||||||
6 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 23.32 | 0.185 | ||||||||||
7 | Hrystyna Stuy Hrystyna Stuy ('88) | 88 | UKR | 23.39 | 0.157 | SB | |||||||||
8 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.71 | 0.168 | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Francena McCorory Francena McCorory ('88) | 88 | USA | 50.36 | 0.268 | ||||||||||
2 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 50.53 | 0.150 | ||||||||||
3 | Natasha Hastings Natasha Hastings ('86) | 86 | USA | 50.67 | SB | ||||||||||
4 | Floria Guei Floria Guei ('90) | 90 | FRA | 51.59 | 0.194 | SB | |||||||||
5 | Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 51.61 | 0.193 | SB | |||||||||
5 | Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 51.61 | 0.193 | SB | |||||||||
6 | Novlene Williams-Mills Novlene Williams-Mills ('82) | 82 | JAM | 51.68 | 0.312 | ||||||||||
7 | Christine Day Christine Day ('86) | 86 | JAM | 51.68 | 0.181 | ||||||||||
8 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 51.72 | 0.176 | SB | |||||||||
9 | Kabange Mupopo Kabange Mupopo ('92) | 92 | ZAM | 52.38 | 0.171 | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 3:59.31 | SB | ||||||||||
2 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 3:59.68 | SB | ||||||||||
3 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 3:59.76 | SB | ||||||||||
4 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:00.61 | SB | ||||||||||
5 | Viola Kibiwot Viola Kibiwot ('83) | 83 | KEN | 4:01.41 | SB | ||||||||||
6 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 4:02.64 | PB | ||||||||||
7 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:02.94 | SB | ||||||||||
8 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 4:03.01 | |||||||||||
9 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:03.06 | PB | ||||||||||
10 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:04.16 | |||||||||||
11 | Anna Shchagina Anna Shchagina ('91) | 91 | RUS | 4:04.30 | PB | ||||||||||
12 | Heather Kampf Heather Kampf ('87) | 87 | USA | 4:04.50 | PB | ||||||||||
13 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:04.97 | PB | ||||||||||
14 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:10.02 | |||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace 63.04 400m 2:09.08 800m | |||||||||||
Lydia Wafula Lydia Wafula ('88) | 88 | KEN | DNF | ||||||||||||
Anna Mishchenko Anna Mishchenko ('83) | 83 | UKR | 4:03.69 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hyvin Kiyeng Hyvin Kiyeng ('92) | 92 | KEN | 9:15.08 | PB | ||||||||||
2 | Virginia Nyambura Virginia Nyambura ('93) | 93 | KEN | 9:15.75 | PB | ||||||||||
3 | Hiwot Ayalew Hiwot Ayalew ('90) | 90 | ETH | 9:16.87 | SB | ||||||||||
4 | Lydia Chepkurui Lydia Chepkurui ('84) | 84 | KEN | 9:20.44 | SB | ||||||||||
5 | Madeline Heiner Madeline Heiner ('87) | 87 | AUS | 9:21.56 | PB | ||||||||||
6 | Sofia Assefa Sofia Assefa ('87) | 87 | ETH | 9:23.04 | SB | ||||||||||
7 | Birtukan Fente Birtukan Fente ('89) | 89 | ETH | 9:24.91 | PB | ||||||||||
8 | Salima Alami Salima Alami ('83) | 83 | MAR | 9:31.88 | SB | ||||||||||
9 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 9:36.21 | SB | ||||||||||
10 | Amina Betiche Amina Betiche ('87) | 87 | ALG | 9:40.24 | SB | ||||||||||
11 | Natalya Vlasova Natalya Vlasova ('88) | 88 | RUS | 9:44.75 | SB | ||||||||||
12 | Sanaa Koubaa Sanaa Koubaa ('85) | 85 | GER | 9:47.02 | |||||||||||
13 | Charlotta Fougberg Charlotta Fougberg ('85) | 85 | SWE | 9:53.31 | SB | ||||||||||
14 | Katarzyna Kowalska Katarzyna Kowalska ('85) | 85 | POL | 9:55.12 | SB | ||||||||||
Ann Gathoni Ann Gathoni ('98) | 98 | KEN | DNF | pace 3:05.99 1000m | |||||||||||
Birtukan Adamu Birtukan Adamu ('92) | 92 | ETH | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.52 | 0.160 | PB | |||||||||
2 | Dawn Harper Nelson Dawn Harper Nelson ('84) | 84 | USA | 12.59 | 0.177 | SB | |||||||||
3 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 12.69 | 0.159 | ||||||||||
4 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 12.70 | 0.158 | =PB | |||||||||
5 | Queen Harrison Queen Harrison ('88) | 88 | USA | 12.79 | 0.184 | ||||||||||
6 | Cindy Billaud Cindy Billaud ('86) | 86 | FRA | 12.85 | 0.133 | SB | |||||||||
7 | Jasmin Stowers Jasmin Stowers ('91) | 91 | USA | 25.21 | 0.118 | ||||||||||
Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | DNF | 0.138 | |||||||||||
Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | DNF | 0.142 | |||||||||||
Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | DNF | 0.142 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Georganne Moline Georganne Moline ('90) | 90 | USA | 54.47 | 0.257 | SB | |||||||||
2 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 54.83 | 0.165 | SB | |||||||||
3 | Eilidh Child Eilidh Child ('87) | 87 | GBR | 54.84 | 0.175 | SB | |||||||||
4 | Cassandra Tate Cassandra Tate ('90) | 90 | USA | 55.00 | 0.239 | SB | |||||||||
5 | Anna Titimets Anna Titimets ('89) | 89 | UKR | 56.15 | 0.181 | SB | |||||||||
6 | Yadisleidy Pedroso Yadisleidy Pedroso ('87) | 87 | ITA | 56.20 | 0.204 | SB | |||||||||
7 | Amaka Ogoegbunam Amaka Ogoegbunam ('90) | 90 | NGR | 56.72 | 0.180 | SB | |||||||||
8 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 57.17 | 0.150 | ||||||||||
9 | Lashinda Demus Lashinda Demus ('83) | 83 | USA | 58.60 | 0.156 | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Blanka Vlašić Blanka Vlašić ('83) | 83 | CRO | 1.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.97 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mariya Kuchina Mariya Kuchina ('93) | 93 | RUS | 1.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ana Šimić Ana Šimić ('90) | 90 | CRO | 1.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Anna Chicherova Anna Chicherova ('82) | 82 | RUS | 1.94 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marie-Laurence Jungfleisch Marie-Laurence Jungfleisch ('90) | 90 | GER | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Irina Gordeyeva Irina Gordeyeva ('86) | 86 | RUS | 1.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Svetlana Shkolina Svetlana Shkolina ('86) | 86 | RUS | 1.94 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Darya Klishina Darya Klishina ('91) | 91 | RUS | 6.89 | +2.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.85 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sosthene Taroum Moguenara Sosthene Taroum Moguenara ('89) | 89 | GER | 6.80 | +0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.79 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Funmi Jimoh Funmi Jimoh ('84) | 84 | USA | 6.72 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Melanie Bauschke Melanie Bauschke ('88) | 88 | GER | 6.59 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tania Vicenzino Tania Vicenzino ('86) | 86 | ITA | 6.57 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | María del Mar Jover María del Mar Jover ('88) | 88 | ESP | 6.48 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Erica Jarder Erica Jarder ('86) | 86 | SWE | 6.46 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Yelena Sokolova Yelena Sokolova ('86) | 86 | RUS | 6.39 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dani Samuels Dani Samuels ('88) | 88 | AUS | 65.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 65.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julia Fischer Julia Fischer ('90) | 90 | GER | 64.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 63.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Gia Lewis-Smallwood Gia Lewis-Smallwood ('79) | 79 | USA | 62.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 62.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 61.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 61.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 54.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Yekaterina Strokova Yekaterina Strokova ('89) | 89 | RUS | 58.93 DQADR 2.2 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
D19 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yemaneberhan Crippa Yemaneberhan Crippa ('96) | 96 | ITA | 3:44.28 | SB | ||||||||||
2 | Danilo Gritti Danilo Gritti ('96) | 96 | ITA | 3:46.11 | PB | ||||||||||
3 | Lorenzo Pilati Lorenzo Pilati ('96) | 96 | ITA | 3:46.55 | |||||||||||
4 | Simone Bernardi Simone Bernardi ('97) | 97 | ITA | 3:47.09 | PB | ||||||||||
5 | Pietro Riva Pietro Riva ('97) | 97 | ITA | 3:47.15 | PB | ||||||||||
6 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 3:47.29 | PB | ||||||||||
7 | Samuele Grasselli Samuele Grasselli ('96) | 96 | ITA | 3:48.03 | PB | ||||||||||
8 | Yohanes Chiappinelli Yohanes Chiappinelli ('97) | 97 | ITA | 3:48.82 | PB | ||||||||||
9 | Marco Scantamburlo Marco Scantamburlo ('96) | 96 | ITA | 3:54.25 | |||||||||||
P19 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marta Zenoni Marta Zenoni ('99) | 99 | ITA | 2:03.40 | PB | ||||||||||
2 | Eleonora Vandi Eleonora Vandi ('96) | 96 | ITA | 2:06.83 | PB | ||||||||||
3 | Chiara Ferdani Chiara Ferdani ('97) | 97 | ITA | 2:07.70 | |||||||||||
4 | Elena Bellò Elena Bellò ('97) | 97 | ITA | 2:07.78 | |||||||||||
5 | Irene Vian Irene Vian ('96) | 96 | ITA | 2:08.41 | PB | ||||||||||
6 | Gaia Tarsi Gaia Tarsi ('97) | 97 | ITA | 2:11.29 | PB | ||||||||||
7 | Martina Tozzi Martina Tozzi ('99) | 99 | ITA | 2:12.01 | |||||||||||
8 | Saskia Battistoni Saskia Battistoni ('96) | 96 | ITA | 2:16.76 | |||||||||||
Elisabetta Sisti Elisabetta Sisti ('93) | 93 | ITA | DNF | pace |