Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Bislett Games, IAAF Diamond League, Bislett Stadium 11.6.2015

M 200 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1
Christophe Lemaitre
Christophe Lemaitre ('90)
FRA20.21
  0.138
 SB
2
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.39
  0.169
 
3
Richard Kilty
Richard Kilty ('89)
GBR20.54
  0.132
 SB
4
Carvin Nkanata
Carvin Nkanata ('91)
KEN20.77
  0.155
 
5
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL20.89
  0.157
 
6
James Ellington
James Ellington ('85)
GBR20.90
  0.156
 
7
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR20.97
  0.142
 SB
Harry Adams
Harry Adams ('89)
USA DQ Rule 163.3 20.75
  0.123
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH44.64
  0.196
 PB
2
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR45.09
  0.151
 SB
3
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE45.39
  0.205
 SB
4
Martyn Rooney
Martyn Rooney ('87)
GBR45.46
  0.208
 SB
5
Isaac Makwala
Isaac Makwala ('85)
BOT45.74
  0.210
 
6
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.23
  0.171
NU23R NU20R PB
7
Delano Williams
Delano Williams ('93)
GBR46.32
  0.199
 
8Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN46.38
  0.153
 SB
M 1 mile    

Finale A

Finale
1
Asbel Kiprop
Asbel Kiprop ('89)
KEN3:51.45
  
 
2
Silas Kiplagat
Silas Kiplagat ('89)
KEN3:51.72
  
 SB
3
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:51.84
  
NR PB
4
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:52.69
  
 
5
Ronald Kwemoi
Ronald Kwemoi ('95)
KEN3:53.07
  
 
6
Jakub Holuša
Jakub Holuša ('88)
CZE3:53.46
  
 PB
7
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR3:54.44
  
 
8
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:54.52
  
 PB
9
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:54.88
  
 SB
10
Johan Cronje
Johan Cronje ('82)
RSA3:58.80
  
 
Reuben Bett
Reuben Bett ('84)
KEN DNF
  pace 55.48 400m 1:53.48 800m
 
Hillary Ngetich
Hillary Ngetich ('95)
KEN DNF
  pace
 
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Jairus Birech
Jairus Birech ('92)
KEN8:05.63
  
 
2
Conseslus Kipruto
Conseslus Kipruto ('94)
KEN8:11.92
  
 
3
Paul Kipsiele Koech
Paul Kipsiele Koech ('81)
KEN8:12.20
  
 
4
Hilal Kipsang Yego
Hilal Kipsang Yego ('92)
KEN8:18.01
  
 SB
5
Donn Cabral
Donn Cabral ('89)
USA8:19.07
  
 PB
6
Brahim Taleb
Brahim Taleb ('85)
MAR8:21.33
  
 SB
7
Krystian Zalewski
Krystian Zalewski ('89)
POL8:22.44
  
 SB
8
Jonathan Ndiku
Jonathan Ndiku ('91)
KEN8:25.80
  
 
9
Ángel Mullera
Ángel Mullera ('84)
ESP8:27.95
  
 SB
10
Ezekiel Kemboi
Ezekiel Kemboi ('82)
KEN8:30.07
  
 
11
Barnabas Kipyego
Barnabas Kipyego ('95)
KEN8:30.70
  
 
12
Sisay Korene
Sisay Korene ('85)
ETH8:32.54
  
 SB
13
Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen ('82)
NOR8:49.53
  
 SB
Clement Kemboi
Clement Kemboi ('92)
KEN DNF
  pace
 
Haron Lagat
Haron Lagat ('83)
KEN DNF
  pace 2:39.52 1000m
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Zhang Guowei 
Zhang Guowei  ('91)
CHN2.36
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
  O
2.33
 XO
2.36
XXO
2.40
XXX
  
2
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.33
  
=NR PB
 
2.15
  O
2.20
  O
2.25 SB
  O
2.29 SB
  O
2.33 PB
  O
2.36
XXX
  
3
Erik Kynard
Erik Kynard ('91)
USA2.33
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
 XO
2.33
  O
2.36
XXX
   
3
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.33
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
 XO
2.33
  O
2.36
XXX
   
5
Bogdan Bondarenko
Bogdan Bondarenko ('89)
UKR2.33
  
 
 
2.25
  O
2.33
 XO
2.38
XXX
     
6
Derek Drouin
Derek Drouin ('90)
CAN2.29
  
 
 
2.15
  O
2.20
 XO
2.25
  O
2.29
 XO
2.33
XXX
   
6
Daniyil Tsyplakov
Daniyil Tsyplakov ('92)
RUS2.29
  
 SB
 
2.15
  O
2.20
  O
2.25
 XO
2.29 SB
 XO
2.33
XXX
   
8
Ivan Ukhov
Ivan Ukhov ('86)
RUS2.25
  
 
 
2.15
  O
2.20
  O
2.25
  O
2.29
XXX
    
9
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.25
  
 
 
2.15
 XO
2.20
  O
2.25
  O
2.29
  XX
2.33
  X
   
10
Mihai Donisan
Mihai Donisan ('88)
ROU2.25
  
 
 
2.15
  O
2.20
  O
2.25
XXO
2.29
XXX
    
11
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.20
  
 
 
2.15
  O
2.20
  O
2.25
XXX
     
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Greg Rutherford
Greg Rutherford ('86)
GBR8.25
0.0
  
 
 
6.35
 -0.2
8.16
 1.4
8.25
 0.0
  –  –  –  
2
Mike Hartfield
Mike Hartfield ('90)
USA8.04
+0.4
  
 
 
7.78
 -1.4
8.04
 0.4
  X
 -1.2
7.82
 0.4
  X
 -0.1
7.65
 -0.2
  
3
Aleksandr Menkov
Aleksandr Menkov ('90)
RUS8.00 w
+2.2
  
 
 
7.07
 -1.4
  X
 0.9
  X
 -0.3
7.61
 -0.7
7.66
 -0.4
8.00
 2.2
  
4
Christian Taylor
Christian Taylor ('90)
USA7.93
-0.6
  
 
 
7.93
 -0.6
  X
 0.8
7.62
 -0.3
  X
 -0.9
  X
 -0.8
  X
 -1.5
  
5
Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena ('85)
RSA7.90
-0.6
  
 
 
7.82
 -0.8
7.86
 -0.3
7.90
 -0.6
7.73
 -0.5
7.69
 -0.3
7.82
 -0.6
  
6
Zarck Visser
Zarck Visser ('89)
RSA7.85
+1.1
  
 
 
7.58
 0.2
7.61
 -1.0
  X
 -1.3
7.85
 1.1
7.79
 -0.7
7.53
 -0.8
  
7
Michel Tornéus
Michel Tornéus ('86)
SWE7.75
-0.5
  
 SB
 
7.60 SB
 -1.1
  X
 2.8
7.75 SB
 -0.5
  X
 -0.2
  X
 -1.2
7.57
 0.0
  
8
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.69
-1.1
  
 SB
 
6.76 SB
 -2.7
7.62 SB
 -0.7
  X
 1.0
7.69 SB
 -1.1
6.08
 -0.4
7.52
 0.0
  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Robert Urbanek
Robert Urbanek ('87)
POL63.85
  
 
 
63.52  X63.8562.61  X  X  
2
Erik Cadée
Erik Cadée ('84)
NED62.32
  
 
 
57.4059.1060.3061.5262.3261.51  
3
Piotr Małachowski
Piotr Małachowski ('83)
POL62.32
  
 
 
  X59.2661.43  X62.32  X  
4
Christoph Harting
Christoph Harting ('90)
GER62.19
  
 
 
60.30  X62.19  X  X  X  
5
Gerd Kanter
Gerd Kanter ('79)
EST61.18
  
 
 
60.84  X59.0761.1261.18  X  
6
Ehsan Hadadi
Ehsan Hadadi ('85)
IRI60.46
  
 
 
60.46  X  X  X  X  X  
7
Martin Kupper
Martin Kupper ('89)
EST60.43
  
 
 
60.43  X  X  X  X  X  
8
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR58.72
  
 PB
 
  X55.5157.3457.4358.72 PB58.66  
9
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen ('89)
NOR54.83
  
 
 
53.1152.1954.83     
10
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR53.25
  
 
 
53.25  X  X     
K 100 m    
Vind: -0.6

Finale A

Finale
Vind: -0.6
1
Murielle Ahouré
Murielle Ahouré ('87)
CIV11.03
  0.161
 
2
Veronica Campbell-Brown
Veronica Campbell-Brown ('82)
JAM11.08
  0.151
 
3
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA11.27
  0.139
 
4
Jessica Young
Jessica Young ('87)
USA11.27
  0.146
 SB
5
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR11.35
  0.140
 
6
Ivet Lalova
Ivet Lalova ('84)
BUL11.47
  0.150
 
7
Stella Akakpo
Stella Akakpo ('94)
FRA11.52
  0.141
 SB
8
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.53
  0.163
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:00.39
  
 SB
2
Faith Kipyegon
Faith Kipyegon ('94)
KEN4:00.94
  
 SB
3
Dawit Seyaum
Dawit Seyaum ('96)
ETH4:02.90
  
 
4
Abeba Aregawi
Abeba Aregawi ('90)
SWE4:03.07
  
 
5
Gabe Grunewald
Gabe Grunewald ('86)
USA4:04.26
  
 SB
6
Laura Weightman
Laura Weightman ('91)
GBR4:04.70
  
 SB
7
Renata Pliś
Renata Pliś ('85)
POL4:04.74
  
 SB
8
Heather Kampf
Heather Kampf ('87)
USA4:05.12
  
 
9
Melissa Duncan
Melissa Duncan ('90)
AUS4:05.56
  
 PB
10
Siham Hilali
Siham Hilali ('86)
MAR4:07.17
  
 
11
Zoe Buckman
Zoe Buckman ('88)
AUS4:14.81
  
 
Selma Kajan
Selma Kajan ('91)
AUS DNF
  pace 63.18 400m 2:08.36 800m
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba ('91)
ETH14:21.29
  
 
2
Senbere Teferi
Senbere Teferi ('95)
ETH14:38.57
  
 PB
3
Viola Kibiwot
Viola Kibiwot ('83)
KEN14:40.43
  
 
4
Gelete Burka
Gelete Burka ('86)
ETH14:41.55
  
 SB
5
Irene Cheptai
Irene Cheptai ('92)
KEN15:03.84
  
 
6
Susan Krumins
Susan Krumins ('86)
NED15:07.38
  
 SB
7
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR15:15.18
  
 PB
8
Magdalene Masai
Magdalene Masai ('93)
KEN15:16.17
  
 
9
Jessica O'Connell
Jessica O'Connell ('89)
CAN15:19.91
  
 
10
Steph Twell
Steph Twell ('89)
GBR15:21.36
  
 
11
Alisha Williams
Alisha Williams ('82)
USA15:43.50
  
 
12
Mimi Belete
Mimi Belete ('88)
BRN15:45.12
  
 SB
Tamara Tverdostup
Tamara Tverdostup ('79)
UKR DNF
  pace 2:50.91 1000m
 
Katarzyna Broniatowska
Katarzyna Broniatowska ('90)
POL DNF
  pace
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.4

Finale A

Finale
Vind: -1.4
1
Jasmin Stowers
Jasmin Stowers ('91)
USA12.84
  0.156
 
2
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA12.84
  0.139
 
2
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA12.84
  0.139
 
3
Queen Harrison
Queen Harrison ('88)
USA13.02
  0.177
 
4
Lolo Jones
Lolo Jones ('82)
USA13.14
  0.166
 
5
Jackie Coward
Jackie Coward ('89)
USA13.18
  0.165
 
6
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR13.18
  0.204
 
7
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.27
  0.203
 
8
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR14.20
  0.207
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Kaliese Spencer
Kaliese Spencer ('87)
JAM54.15
  0.201
 SB
2
Georganne Moline
Georganne Moline ('90)
USA54.29
  0.205
 SB
3
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová ('86)
CZE55.14
  0.145
 
4
Kemi Adekoya
Kemi Adekoya ('93)
BRN55.37
  0.178
 
5
Denisa Rosolová
Denisa Rosolová ('86)
CZE55.60
  0.181
 
6
Eilidh Child
Eilidh Child ('87)
GBR55.97
  0.183
 
7
Tiffany Williams
Tiffany Williams ('83)
USA56.28
  0.155
 
8
Anna Titimets
Anna Titimets ('89)
UKR57.46
  0.220
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Caterine Ibargüen
Caterine Ibargüen ('84)
COL14.68
-0.1
  
 
 
14.40
 -1.3
14.17
 -1.2
14.33
 -0.5
14.68
 -0.1
14.45
 -0.4
14.58
 0.2
  
2
Gabriela Petrova
Gabriela Petrova ('92)
BUL14.57
-0.9
  
 
 
13.78
 -1.1
14.32
 -1.1
14.57
 -0.9
14.40
 -0.6
  X
 -1.0
  X
 0.1
  
3
Olha Saladukha
Olha Saladukha ('83)
UKR14.46
+0.3
  
 
 
14.14
 -1.5
14.17
 -0.7
14.21
 0.4
14.46
 0.3
  X13.99
 -0.7
  
4
Yekaterina Koneva
Yekaterina Koneva ('88)
RUS14.36
-1.2
  
 
 
14.03
 -2.8
13.89
 -2.2
  X
 -0.4
  X
 -1.2
  X
 -0.5
14.36
 -1.2
  
5
Hanna Minenko
Hanna Minenko ('89)
ISR14.22
-1.3
  
 
 
13.61
 -2.3
  X
 0.9
14.22
 -1.3
  X
 -1.5
13.90
 0.0
14.18
 -0.9
  
6
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.19
-0.8
  
 SB
 
13.39
 -1.1
13.69
 -0.1
13.80
 -0.4
  X
 -0.1
14.06 SB
 -0.4
14.19 SB
 -0.8
  
7
Susana Costa
Susana Costa ('84)
POR13.58
-0.3
  
 
 
13.35
 -3.2
  X
 -0.5
13.23
 -0.9
13.12
 -2.4
13.38
 -0.6
13.58
 -0.3
  
8
Keila Costa
Keila Costa ('83)
BRA13.58
+0.1
  
 
 
13.21
 -2.9
  X
 -0.5
13.58
 0.1
13.01
 -1.0
  X
 0.2
13.33
 0.0
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Christina Schwanitz
Christina Schwanitz ('85)
GER20.14
  
 
 
20.14  X19.6219.6619.5419.48  
2
Michelle Carter
Michelle Carter ('85)
USA19.20
  
 SB
 
19.11 SB19.20 SB19.1718.0618.10  X  
3
Brittany Smith
Brittany Smith ('91)
USA18.93
  
 
 
18.9317.91  X  X  X17.90  
4
Felisha Johnson
Felisha Johnson ('89)
USA18.66
  
 
 
18.04  X17.5717.38  X18.66  
5
Tia Brooks
Tia Brooks ('90)
USA18.54
  
 
 
  X18.54  X18.1318.1918.38  
6
Cleopatra Borel
Cleopatra Borel ('79)
TTO18.50
  
 
 
18.5018.2918.4818.2518.3418.32  
7
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN17.96
  
 
 
17.7417.4117.7917.6517.9617.78  
8
Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen ('88)
NOR13.87
  
 SB
 
13.12 SB13.46 SB13.68 SB13.6513.68 =SB13.87 SB  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Margaryta Dorozhon
Margaryta Dorozhon ('87)
ISR64.56
  
NR PB
 
53.2964.56 PB  –55.27  –  X  
2
Sunette Viljoen
Sunette Viljoen ('83)
RSA64.36
  
 
 
58.0264.36  X63.6658.03  X  
3
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková ('81)
CZE64.10
  
 SB
 
58.0259.8064.10 SB59.1558.5260.98  
4
Martina Ratej
Martina Ratej ('81)
SLO62.59
  
 
 
59.9962.59  X  X60.8162.16  
5
Liz Gleadle
Liz Gleadle ('88)
CAN61.84
  
 
 
56.8960.3561.8458.0859.5959.92  
6
Kara Winger
Kara Winger ('86)
USA61.64
  
 
 
61.6461.2659.96  X58.5061.04  
7
Christina Obergföll
Christina Obergföll ('81)
GER60.88
  
 
 
60.88  X  X59.0959.79  X  
8
Ásdís Hjálmsdóttir
Ásdís Hjálmsdóttir ('85)
ISL59.77
  
 
 
54.2559.7759.5957.4357.68  X  
9
Madara Palameika
Madara Palameika ('87)
LAT59.51
  
 
 
58.12  X59.51     
10
Mariya Abakumova
Mariya Abakumova ('86)
RUS57.68
  
 
 
57.6857.33  X     
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Silas Kiplagat
Silas Kiplagat ('89)
KEN3:36.85
  
 
2
Asbel Kiprop
Asbel Kiprop ('89)
KEN3:36.93
  
 SB
3
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman ('92)
DJI3:37.00
  
 SB
4
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:37.11
  
 
5
Ronald Kwemoi
Ronald Kwemoi ('95)
KEN3:37.15
  
 SB
6
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:37.75
  
 
7
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR3:37.93
  
 SB
8
Jakub Holuša
Jakub Holuša ('88)
CZE3:38.05
  
 
9
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:38.32
  
 PB
10
Johan Cronje
Johan Cronje ('82)
RSA3:40.58
  
 
M 100 m    
Vind: -1.9

Finale A

Finale
Vind: -1.9
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.58
  0.170
 
2
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.60
  0.146
 SB
3
Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez ('97)
NOR10.84
  0.123
 PB
4
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.86
  0.182
 
5
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR10.93
  0.196
 SB
6
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR10.98
  0.242
 
7
Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad ('96)
NOR11.10
  0.254
 
M 200 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR21.20
  0.165
NU20R PB
2Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN21.30
  0.147
 SB
3
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.51
  0.142
 PB
4
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR21.62
  0.145
 
5
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.68
  0.151
 SB
6
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR21.70
  0.166
 PB
7
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.75
  0.160
 SB
8
Ousman Touray
Ousman Touray ('95)
NOR21.77
  0.163
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Andrew Steele
Andrew Steele ('84)
GBR46.88
  0.181
 
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.62
  0.155
 SB
3
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR47.94
  0.180
 PB
4
Simen Sigurdsen
Simen Sigurdsen ('93)
NOR48.15
  0.165
 PB
5
Håkon Solli Henriksen
Håkon Solli Henriksen ('93)
NOR48.31
  0.160
 PB
6
Jonas André Grønnhaug
Jonas André Grønnhaug ('89)
NOR48.80
  0.148
 SB
7
Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad ('90)
NOR49.06
  0.157
 SB
8
Torbjørn Fossum Heldal
Torbjørn Fossum Heldal ('93)
NOR49.50
  0.161
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB1:46.13
  
 SB
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:47.40
  
 SB
3
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
NOR1:47.77
  
 
4
Hannes Naude
Hannes Naude ('90)
RSA1:48.02
  
 
5
Denis Bäuerle
Denis Bäuerle ('89)
GER1:48.27
  
 
6
Jan Van Den Broeck
Jan Van Den Broeck ('89)
BEL1:51.01
  
 
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR DNF
  
 
Karol Konieczny
Karol Konieczny ('93)
POL DNF
  pace 51.80 400m
 
Finale B
1
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
SWE1:50.74
  
 PB
2Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:50.97
  
 
3
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR1:51.40
  
 PB
4
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir ('95)
NOR1:51.77
  
 SB
5
Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor ('92)
NOR1:52.22
  
 SB
6
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:54.27
  
 PB
7
Elias Ottosen
Elias Ottosen ('93)
NOR1:57.35
  
 SB
Torbjørn Fossum Heldal
Torbjørn Fossum Heldal ('93)
NOR DNF
  pace 53.63 400m
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Abdi Waiss Mouhyadin
Abdi Waiss Mouhyadin ('96)
DJI3:40.05
  
 SB
2
Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab ('95)
ERI3:41.30
  
 PB
3
Dennis Licht
Dennis Licht ('84)
NED3:42.49
  
 
4Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:42.71
  
 
5
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:43.52
  
 PB
6Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN3:44.61
  
 SB
7
Sindre Buraas
Sindre Buraas ('89)
NOR3:44.67
  
 SB
8
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR3:44.89
  
 SB
9
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE3:44.98
  
 SB
10
Sindre Løchting
Sindre Løchting ('93)
NOR3:47.22
  
 SB
11
James Hansen
James Hansen ('93)
AUS3:47.48
  
 
12
Edvard Kamperud Nygaard
Edvard Kamperud Nygaard ('96)
NOR3:50.40
  
 PB
13
Magnus Hannevig Pettersen
Magnus Hannevig Pettersen ('95)
NOR3:50.69
  
 
14
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:53.80
  
 
Thobias Ekhamre
Thobias Ekhamre ('88)
SWE DNF
  pace
 
Johan Hydén
Johan Hydén ('89)
SWE DNF
  pace
 
Terje Snarby
Terje Snarby ('89)
NOR DNF
  
 
K 100 m    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
1
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL11.69
  0.146
 PB
2
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR11.86
  0.174
 PB
3
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.01
  0.191
 
4
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR12.04
  0.154
 SB
5
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR12.06
  0.155
 =PB
6
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR12.16
  0.162
 PB
7
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR12.22
  0.197
 PB
8
Karin Busch
Karin Busch ('92)
NOR12.30
  0.151
 SB
K 200 m    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL23.92
  0.132
 PB
2
Frida Persson
Frida Persson ('89)
SWE24.17
  0.164
 
3
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR24.58
  0.187
 PB
4
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR24.72
  0.181
 SB
5
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.77
  0.155
 
6
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.98
  0.157
 
7
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR25.08
  0.164
 PB
8
Madelen Andersen
Madelen Andersen ('96)
NOR26.36
  0.152
 SB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR53.89
  0.133
 SB
2
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR53.91
  0.147
 SB
3
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.53
  0.176
 PB
4
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR54.59
  0.193
 PB
5
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.06
  0.162
 
6
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR56.15
  0.147
 SB
7
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR56.23
  0.192
 PB
8
Stine Meland Tomb
Stine Meland Tomb ('86)
NOR57.24
  0.153
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Trine Mjåland
Trine Mjåland ('90)
NOR2:03.06
  
 
2
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:03.40
  
 PB
3
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR2:03.44
  
NU18R PB
4
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:03.79
  
 
5
Laura Crowe
Laura Crowe ('87)
IRL2:03.97
  
 SB
6
Ida Holm
Ida Holm ('93)
SWE2:05.07
  
 PB
7
Kelly Hetherington
Kelly Hetherington ('89)
AUS2:05.16
  
 
8Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:05.95
  
 PB
9
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('90)
SWE2:08.03
  
 SB
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR DNF
  pace 58.99 400m
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Melissa Courtney
Melissa Courtney ('93)
GBR4:17.49
  
 
2
Amy Griffiths
Amy Griffiths ('96)
GBR4:20.15
  
 
3Maria LarsenMaria Larsen ('96)DEN4:28.14
  
 
4
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:29.12
  
 SB
5
Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh ('96)
NOR4:29.82
  
 SB
6
Rebecca Hammond
Rebecca Hammond ('91)
USA4:30.05
  
 SB
7Lisbeth PedersenLisbeth Pedersen ('75)NOR4:30.72
  
 SB
8
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:33.54
  
 
9
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR4:34.27
  
 PB
10
Heidi Hestmark
Heidi Hestmark ('86)
NOR4:35.84
  
 PB
11
Caroline Ziesler
Caroline Ziesler ('95)
NOR4:37.02
  
 
12Julie MathisenJulie Mathisen ('93)NOR4:39.21
  
 
13
Veronica Undseth
Veronica Undseth ('94)
NOR4:41.43
  
 
14
Christina Ellefsen Hopland
Christina Ellefsen Hopland ('97)
NOR4:41.75
  
 
Ewa Jacniak
Ewa Jacniak ('90)
POL DNF
  pace 67.60 400m 2:14.67 800m
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint