Team Results | |||
After 40/40 events | |||
1 | Netherlands | NED | 893.5 |
2 | Ireland | IRL | 855.5 |
3 | Greece | GRE | 822 |
4 | Türkiye | TUR | 655.5 |
5 | Lithuania | LTU | 610.5 |
6 | Belgium | BEL | 573.5 |
7 | Latvia | LAT | 466.5 |
8 | Czech Republic | CZE | 450 |
9 | Portugal | POR | 270.5 |
10 | Switzerland | SUI | 239 |
11 | Romania | ROU | 226 |
12 | Estonia | EST | 214.5 |
M 100 m 20.6. Vind: -0.8 Finale A Finale | 20.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas ('90) | 90 | GRE | 10.32 | 1 | ||||||||||
2 | Yazaldes Nascimento Yazaldes Nascimento ('86) | 86 | POR | 10.38 | 2 | ||||||||||
3 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.41 | 3 | ||||||||||
4 | Catalin Campeanu Catalin Campeanu ('85) | 85 | ROU | 10.51 | 4 | ||||||||||
5 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.52 | 5 | ||||||||||
6 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 10.72 | 8 | ||||||||||
Finale B 20.6. Vind: -1.4 | 20.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Rytis Sakalauskas Rytis Sakalauskas ('87) | 87 | LTU | 10.60 | 6 | ||||||||||
2 | İzzet Safer İzzet Safer ('90) | 90 | TUR | 10.71 | 7 | ||||||||||
3 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 10.73 | 9 | ||||||||||
4 | Jānis Mezītis Jānis Mezītis ('86) | 86 | LAT | 10.82 | 10 | ||||||||||
5 | Timo Tiismaa Timo Tiismaa ('91) | 91 | EST | 10.89 | 11 | ||||||||||
6 | Chamberry Muaka Chamberry Muaka ('89) | 89 | BEL | 10.91 | 12 | ||||||||||
M 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 19.6. | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Víktor Kremmídas Víktor Kremmídas ('94) | 94 | GRE | 10.58 | |||||||||||
2 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.77 | |||||||||||
3 | Sandis Sabājevs Sandis Sabājevs ('85) | 85 | LAT | 10.78 | SB | ||||||||||
4 | Clement Brunin Clement Brunin ('96) | 96 | BEL | 10.87 | |||||||||||
5 | Kieran Elliott Kieran Elliott ('95) | 95 | IRL | 10.89 | SB | ||||||||||
6 | Aykut Ay Aykut Ay ('95) | 95 | TUR | 11.00 | |||||||||||
7 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 11.02 | |||||||||||
8 | Keith Pike Keith Pike ('94) | 94 | IRL | 11.51 | |||||||||||
Finale 2 19.6. | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Wouter Brus Wouter Brus ('91) | 91 | NED | 10.54 | |||||||||||
2 | Niels Theijs Niels Theijs ('92) | 92 | BEL | 10.66 | PB | ||||||||||
3 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.67 | |||||||||||
4 | Panayiótis Andreádis Panayiótis Andreádis ('90) | 90 | GRE | 10.94 | |||||||||||
5 | Girts Dubinskis Girts Dubinskis ('93) | 93 | LAT | 10.97 | PB | ||||||||||
6 | Eanna Madden Eanna Madden ('94) | 94 | IRL | 10.98 | |||||||||||
7 | Fatih Aktaş Fatih Aktaş ('95) | 95 | TUR | 11.00 | |||||||||||
8 | Ugnius Savickas Ugnius Savickas ('92) | 92 | LTU | 11.01 | |||||||||||
M 200 m 21.6. Vind: -0.6 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas ('90) | 90 | GRE | 20.44 | 1 | ||||||||||
2 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 20.79 | 3 | ||||||||||
3 | Yazaldes Nascimento Yazaldes Nascimento ('86) | 86 | POR | 21.03 | 5 | ||||||||||
4 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 21.11 | 6 | ||||||||||
5 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 21.27 | 7 | ||||||||||
6 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 21.34 | 9 | ||||||||||
Finale B 21.6. Vind: -0.9 | 21.6. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.67 | SB | 2 | |||||||||
2 | Jan Jirka Jan Jirka ('93) | 93 | CZE | 21.02 | 4 | ||||||||||
3 | Arnout Matthys Arnout Matthys ('87) | 87 | BEL | 21.33 | 8 | ||||||||||
4 | Jānis Mezītis Jānis Mezītis ('86) | 86 | LAT | 21.65 | 10 | ||||||||||
5 | Alexandru Terpezan Alexandru Terpezan ('94) | 94 | ROU | 21.69 | 11 | ||||||||||
6 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 21.84 | SB | 12 | |||||||||
M 400 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.57 | 1 | ||||||||||
2 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.94 | 2 | ||||||||||
3 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 46.11 | 3 | ||||||||||
4 | Brian Gregan Brian Gregan ('89) | 89 | IRL | 46.87 | 4 | ||||||||||
5 | Antoine Gillet Antoine Gillet ('88) | 88 | BEL | 46.96 | 5 | ||||||||||
6 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 48.06 | 8 | ||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Pétros Kiriakídis Pétros Kiriakídis ('89) | 89 | GRE | 47.51 | SB | 6 | |||||||||
2 | Mehmet Güzel Mehmet Güzel ('91) | 91 | TUR | 47.72 | 7 | ||||||||||
3 | Luca Flück Luca Flück ('96) | 96 | SUI | 48.07 | 9 | ||||||||||
4 | Cristian Radu Cristian Radu ('96) | 96 | ROU | 48.30 | 10 | ||||||||||
5 | Austris Karpinskis Austris Karpinskis ('98) | 98 | LAT | 48.48 | 11 | ||||||||||
6 | Mantas Rainys Mantas Rainys ('93) | 93 | LTU | 48.80 | 12 | ||||||||||
M 800 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | İlham Tanui Özbilen İlham Tanui Özbilen ('90) | 90 | TUR | 1:47.97 | 1 | ||||||||||
2 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:48.28 | 2 | ||||||||||
3 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:48.90 | 3 | ||||||||||
4 | Hugo Santacruz Hugo Santacruz ('88) | 88 | SUI | 1:49.55 | 4 | ||||||||||
5 | Nicky Coemans Nicky Coemans ('90) | 90 | BEL | 1:49.64 | 5 | ||||||||||
6 | Miroslav Burian Miroslav Burian ('92) | 92 | CZE | 1:49.67 | 6 | ||||||||||
7 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 1:49.75 | SB | 7 | |||||||||
8 | Miguel Moreira Miguel Moreira ('91) | 91 | POR | 1:50.51 | 8 | ||||||||||
9 | Raimond Valler Raimond Valler ('89) | 89 | EST | 1:50.65 | 9 | ||||||||||
10 | Renārs Stepiņš Renārs Stepiņš ('92) | 92 | LAT | 1:50.74 | 10 | ||||||||||
11 | Mindaugas Striokas Mindaugas Striokas ('91) | 91 | LTU | 1:51.17 | 11 | ||||||||||
12 | Valentin Voicu Valentin Voicu ('93) | 93 | ROU | 1:51.75 | 12 | ||||||||||
M 1500 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | İlham Tanui Özbilen İlham Tanui Özbilen ('90) | 90 | TUR | 3:38.03 | 1 | ||||||||||
2 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:41.39 | 2 | ||||||||||
3 | Pieter-Jan Hannes Pieter-Jan Hannes ('92) | 92 | BEL | 3:41.54 | 3 | ||||||||||
4 | Andréas Dimitrákis Andréas Dimitrákis ('90) | 90 | GRE | 3:42.47 | SB | 4 | |||||||||
5 | Dmitrijs Jurkevičs Dmitrijs Jurkevičs ('87) | 87 | LAT | 3:42.57 | SB | 5 | |||||||||
6 | Eoin Everard Eoin Everard ('86) | 86 | IRL | 3:43.09 | 6 | ||||||||||
7 | Emanuel Rolim Emanuel Rolim ('93) | 93 | POR | 3:43.75 | 7 | ||||||||||
8 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:44.38 | 8 | ||||||||||
9 | Ioan Zaizan Ioan Zaizan ('83) | 83 | ROU | 3:44.43 | 9 | ||||||||||
10 | Allar Lamp Allar Lamp ('91) | 91 | EST | 3:44.48 | PB | 10 | |||||||||
11 | Jan Hochstrasser Jan Hochstrasser ('88) | 88 | SUI | 3:44.71 | 11 | ||||||||||
12 | Petras Gliebus Petras Gliebus ('91) | 91 | LTU | 3:57.84 | 12 | ||||||||||
M 3000 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Halil Akkaş Halil Akkaş ('83) | 83 | TUR | 8:12.00 | SB | 1 | |||||||||
2 | Dennis Licht Dennis Licht ('84) | 84 | NED | 8:12.28 | 2 | ||||||||||
3 | John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | 8:12.76 | SB | 3 | |||||||||
4 | Hélio Gomes Hélio Gomes ('84) | 84 | POR | 8:12.88 | PB | 4 | |||||||||
5 | Tiidrek Nurme Tiidrek Nurme ('85) | 85 | EST | 8:12.91 | SB | 5 | |||||||||
6 | Dmitrijs Jurkevičs Dmitrijs Jurkevičs ('87) | 87 | LAT | 8:13.29 | SB | 6 | |||||||||
7 | Petr Vitner Petr Vitner ('90) | 90 | CZE | 8:13.80 | PB | 7 | |||||||||
8 | Christoph Graf Christoph Graf ('93) | 93 | SUI | 8:14.53 | PB | 8 | |||||||||
9 | Márkos Goúrlias Márkos Goúrlias ('95) | 95 | GRE | 8:15.79 | PB | 9 | |||||||||
10 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 8:23.38 | PB | 10 | |||||||||
11 | Ionut Valentin Dragusin Ionut Valentin Dragusin ('96) | 96 | ROU | 8:23.97 | 11 | ||||||||||
12 | Thomas De Bock Thomas De Bock ('91) | 91 | BEL | 8:30.90 | 12 | ||||||||||
M 5000 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Bashir Abdi Bashir Abdi ('89) | 89 | BEL | NT | 1 | ||||||||||
2 | Tiidrek Nurme Tiidrek Nurme ('85) | 85 | EST | NT | 2 | ||||||||||
3 | Nicolae Alexandru Soare Nicolae Alexandru Soare ('91) | 91 | ROU | NT | 3 | ||||||||||
4 | Kevin Batt Kevin Batt ('91) | 91 | IRL | NT | 4 | ||||||||||
5 | Tadesse Abraham Tadesse Abraham ('82) | 82 | SUI | NT | PB | 5 | |||||||||
6 | Eduard Mbengani Eduard Mbengani ('85) | 85 | POR | NT | 6 | ||||||||||
7 | Cihat Ulus Cihat Ulus ('90) | 90 | TUR | NT | 7 | ||||||||||
8 | Dímos Maggínas Dímos Maggínas ('82) | 82 | GRE | NT | 8 | ||||||||||
9 | Jakub Zemaník Jakub Zemaník ('95) | 95 | CZE | NT | 9 | ||||||||||
10 | Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | NT | SB | 10 | |||||||||
11 | Dmitrijs Serjogins Dmitrijs Serjogins ('93) | 93 | LAT | NT | 11 | ||||||||||
12 | Remigijus Kančys Remigijus Kančys ('87) | 87 | LTU | NT | 12 | ||||||||||
M 3000 m forh. 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Tarik Langat Akdag Tarik Langat Akdag ('88) | 88 | TUR | 8:44.53 | 1 | ||||||||||
2 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:46.81 | 2 | ||||||||||
3 | Andrei Stefana Andrei Stefana ('88) | 88 | ROU | 8:47.73 | PB | 3 | |||||||||
4 | Jeroen D'Hoedt Jeroen D'Hoedt ('90) | 90 | BEL | 8:48.82 | 4 | ||||||||||
5 | Luís Miguel Borges Luís Miguel Borges ('94) | 94 | POR | 8:50.94 | PB | 5 | |||||||||
6 | Lukáš Olejníček Lukáš Olejníček ('88) | 88 | CZE | 8:51.39 | PB | 6 | |||||||||
7 | Justinas Beržanskis Justinas Beržanskis ('89) | 89 | LTU | 8:51.68 | 7 | ||||||||||
8 | John Coghlan John Coghlan ('88) | 88 | IRL | 8:51.96 | PB | 8 | |||||||||
9 | Nils Pennekamp Nils Pennekamp ('87) | 87 | NED | 8:59.95 | PB | 9 | |||||||||
10 | Kaspars Briska Kaspars Briska ('88) | 88 | LAT | 9:05.07 | 10 | ||||||||||
11 | Ilías Kássos Ilías Kássos ('86) | 86 | GRE | 9:16.40 | 11 | ||||||||||
12 | Patrick Rohr Patrick Rohr ('92) | 92 | SUI | 9:21.27 | 12 | ||||||||||
M 110 m hæk 21.6. Vind: -0.8 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 13.58 | 1 | ||||||||||
2 | Ben Reynolds Ben Reynolds ('90) | 90 | IRL | 13.73 | SB | 2 | |||||||||
3 | Petr Svoboda Petr Svoboda ('84) | 84 | CZE | 13.74 | 3 | ||||||||||
4 | Tjendo Samuel Tjendo Samuel ('89) | 89 | NED | 14.05 | 5 | ||||||||||
5 | Denis Hanjoul Denis Hanjoul ('91) | 91 | BEL | 14.05 | 6 | ||||||||||
6 | João Almeida João Almeida ('88) | 88 | POR | 14.16 | 7 | ||||||||||
Finale B 21.6. Vind: -0.3 | 21.6. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Tobias Furer Tobias Furer ('87) | 87 | SUI | 14.03 | 4 | ||||||||||
2 | Cosmin Ilie Dumitrache Cosmin Ilie Dumitrache ('94) | 94 | ROU | 14.44 | 8 | ||||||||||
3 | Rapolas Saulius Rapolas Saulius ('96) | 96 | LTU | 14.74 | 9 | ||||||||||
4 | Mustafa Güneş Mustafa Güneş ('88) | 88 | TUR | 14.91 | 10 | ||||||||||
5 | Sergejs Birjukovs Sergejs Birjukovs ('92) | 92 | LAT | 14.94 | PB | 11 | |||||||||
Keiso Pedriks Keiso Pedriks ('94) | 94 | EST | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.59 | 1 | ||||||||||
2 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 49.66 | 2 | ||||||||||
3 | Kariem Hussein Kariem Hussein ('89) | 89 | SUI | 49.96 | 3 | ||||||||||
4 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 50.17 | SB | 4 | |||||||||
5 | Michal Brož Michal Brož ('92) | 92 | CZE | 50.43 | SB | 5 | |||||||||
6 | Tim Rummens Tim Rummens ('87) | 87 | BEL | 51.34 | 9 | ||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Jānis Baltušs Jānis Baltušs ('91) | 91 | LAT | 51.17 | 6 | ||||||||||
2 | Attila Nagy Attila Nagy ('88) | 88 | ROU | 51.32 | 7 | ||||||||||
3 | Periklís Iakovákis Periklís Iakovákis ('79) | 79 | GRE | 51.33 | 8 | ||||||||||
4 | Jesper Arts Jesper Arts ('92) | 92 | NED | 51.68 | 10 | ||||||||||
5 | Ricardo Lima Ricardo Lima ('85) | 85 | POR | 53.72 | 11 | ||||||||||
6 | Artūras Janauskas Artūras Janauskas ('87) | 87 | LTU | 54.16 | 12 | ||||||||||
M Højdespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Jaroslav Bába Jaroslav Bába ('84) | 84 | CZE | 2.30 | SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.28 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mihai Donisan Mihai Donisan ('88) | 88 | ROU | 2.24 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Raivydas Stanys Raivydas Stanys ('87) | 87 | LTU | 2.24 | SB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Bram Ghuys Bram Ghuys ('93) | 93 | BEL | 2.20 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tiago Pereira Tiago Pereira ('93) | 93 | POR | 2.20 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Douwe Amels Douwe Amels ('91) | 91 | NED | 2.20 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Barry Pender Barry Pender ('90) | 90 | IRL | 2.15 | =PB | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Karl Lumi Karl Lumi ('85) | 85 | EST | 2.10 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Loïc Gasch Loïc Gasch ('94) | 94 | SUI | 2.10 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Metin Doğu Metin Doğu ('97) | 97 | TUR | 2.05 | SB | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Vladislavs Prosmickis Vladislavs Prosmickis ('90) | 90 | LAT | 1.90 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.80 | SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.75 | =SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Arnaud Art Arnaud Art ('93) | 93 | BEL | 5.65 | PB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Edi Maia Edi Maia ('87) | 87 | POR | 5.45 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Menno Vloon Menno Vloon ('94) | 94 | NED | 5.30 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mustafa Tilki Mustafa Tilki ('97) | 97 | TUR | 4.90 | 6= | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Andrei Razvan Deliu Andrei Razvan Deliu ('93) | 93 | ROU | 4.90 | SB | 6= | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Patrick Schütz Patrick Schütz ('83) | 83 | SUI | 4.70 | 8= | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ramo Kask Ramo Kask ('89) | 89 | EST | 4.70 | 8= | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ian Rogers Ian Rogers ('89) | 89 | IRL | 4.50 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Edgars Eriņš Edgars Eriņš ('86) | 86 | LAT | 4.30 | SB | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Simas Snipaitis Simas Snipaitis ('89) | 89 | LTU | 4.00 | PB | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Loúis Tsátoumas Loúis Tsátoumas ('82) | 82 | GRE | 7.77 | -1.7 | SB | 1 | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.73 | 0.0 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bruno Costa Bruno Costa ('92) | 92 | POR | 7.62 | -1.6 | PB | 3 | ||||||||
| |||||||||||||||
4 | Adam McMullen Adam McMullen ('90) | 90 | IRL | 7.54 | -0.9 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mantas Šilkauskas Mantas Šilkauskas ('88) | 88 | LTU | 7.47 | 0.0 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cedric Nolf Cedric Nolf ('89) | 89 | BEL | 7.47 | -2.1 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sergiu Caciuriac Sergiu Caciuriac ('93) | 93 | ROU | 7.45 | -0.2 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 7.42 | -0.1 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Fabian Florant Fabian Florant ('83) | 83 | NED | 7.38 | 0.0 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 7.29 | 0.0 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mihkel Saks Mihkel Saks ('88) | 88 | EST | 7.22 | +0.1 | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Alper Kulaksız Alper Kulaksız ('92) | 92 | TUR | 6.98 | 0.0 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.34 | -0.6 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dimítrios Tsiámis Dimítrios Tsiámis ('82) | 82 | GRE | 16.14 | +0.6 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Musa Tüzen Musa Tüzen ('94) | 94 | TUR | 15.94 | -0.7 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marian Oprea Marian Oprea ('82) | 82 | ROU | 15.68 | -0.9 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fabian Florant Fabian Florant ('83) | 83 | NED | 15.57 | -1.5 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jaanus Uudmäe Jaanus Uudmäe ('80) | 80 | EST | 15.54 | 0.0 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jiří Vondráček Jiří Vondráček ('88) | 88 | CZE | 15.52 | -0.3 | SB | 7 | ||||||||
| |||||||||||||||
8 | Andreas Graber Andreas Graber ('92) | 92 | SUI | 15.41 | -1.0 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Denis Finnegan Denis Finnegan ('86) | 86 | IRL | 15.37 | -1.4 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Marius Vadeikis Marius Vadeikis ('89) | 89 | LTU | 15.16 | -0.2 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Solomon Commey Solomon Commey ('93) | 93 | BEL | 14.93 | -0.9 | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Māris Grēniņš Māris Grēniņš ('81) | 81 | LAT | 14.12 | +0.8 | SB | 12 | ||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 19.67 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrei Gag Andrei Gag ('91) | 91 | ROU | 19.43 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.30 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Rimantas Martišauskas Rimantas Martišauskas ('86) | 86 | LTU | 19.01 | PB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kristo Galeta Kristo Galeta ('83) | 83 | EST | 18.67 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 18.40 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Māris Urtāns Māris Urtāns ('81) | 81 | LAT | 17.82 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Murat Gündüz Murat Gündüz ('93) | 93 | TUR | 17.30 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Seán Breathnach Seán Breathnach ('79) | 79 | IRL | 16.87 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 15.48 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Gregori Ott Gregori Ott ('94) | 94 | SUI | 15.36 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Patrick Cronie Patrick Cronie ('89) | 89 | NED | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 62.02 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 60.98 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erik Cadée Erik Cadée ('84) | 84 | NED | 60.88 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 59.36 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ercüment Olgundeniz Ercüment Olgundeniz ('76) | 76 | TUR | 58.58 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 58.02 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yeóryios Trémos Yeóryios Trémos ('89) | 89 | GRE | 57.81 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Igor Gondor Igor Gondor ('79) | 79 | CZE | 55.08 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jorge A. Grave Jorge A. Grave ('82) | 82 | POR | 54.99 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Colin Quirke Colin Quirke ('90) | 90 | IRL | 53.47 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lukas Jost Lukas Jost ('89) | 89 | SUI | 52.78 | SB | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Oskars Vaisjūns Oskars Vaisjūns ('83) | 83 | LAT | 52.09 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Lukáš Melich Lukáš Melich ('80) | 80 | CZE | 74.84 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mihaíl Anastasákis Mihaíl Anastasákis ('94) | 94 | GRE | 72.55 | PB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Igors Sokolovs Igors Sokolovs ('74) | 74 | LAT | 69.94 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 66.74 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dempsey McGuigan Dempsey McGuigan ('93) | 93 | IRL | 64.95 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martin Bingisser Martin Bingisser ('83) | 83 | SUI | 63.36 | SB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andrei Alestar Andrei Alestar ('87) | 87 | ROU | 62.05 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mart Olman Mart Olman ('89) | 89 | EST | 59.87 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tomas Juknevičius Tomas Juknevičius ('92) | 92 | LTU | 56.31 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tim De Coster Tim De Coster ('83) | 83 | BEL | 55.91 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Tolgahan Yavuz Tolgahan Yavuz ('95) | 95 | TUR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Tanel Laanmäe Tanel Laanmäe ('89) | 89 | EST | 82.67 | PB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 78.93 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Rolands Štrobinders Rolands Štrobinders ('92) | 92 | LAT | 77.07 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paraskevás Batzávalis Paraskevás Batzávalis ('94) | 94 | GRE | 73.08 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Edis Matusevičius Edis Matusevičius ('96) | 96 | LTU | 73.08 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | George Catalin Zaharia George Catalin Zaharia ('95) | 95 | ROU | 71.13 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Timothy Herman Timothy Herman ('90) | 90 | BEL | 70.55 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Emin Öncel Emin Öncel ('97) | 97 | TUR | 70.38 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Mart Ten Berge Mart Ten Berge ('91) | 91 | NED | 68.25 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Luís Almeida Luís Almeida ('84) | 84 | POR | 62.67 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lukas Wieland Lukas Wieland ('94) | 94 | SUI | 62.25 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Rory Gunning Rory Gunning ('84) | 84 | IRL | 61.55 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | SUI | 40.00 | 2 | ||||||||||||
Tobias Furer, Rolf Fongué, Bastien Mouthon, Pascal Mancini | |||||||||||||||
2 | GRE | 40.06 | 3 | ||||||||||||
Panayiótis Andreádis, Víktor Kremmídas, Ioánnis Nifadópoulos, Konstadínos Douvalídis | |||||||||||||||
3 | TUR | 40.16 | 5 | ||||||||||||
Aykut Ay, İzzet Safer, Yiğitcan Hekimoglu, Fatih Aktaş | |||||||||||||||
4 | CZE | 40.17 | 6 | ||||||||||||
Marcel Kadlec, Michal Desenský, Jan Jirka, Zdeněk Stromšík | |||||||||||||||
POR | DQ | ||||||||||||||
Diogo Antunes, Francis Obikwelu, David Lima, Yazaldes Nascimento | |||||||||||||||
ROU | DQ | ||||||||||||||
Ioan Pitigoi, Doru Teofilescu, Alexandru Terpezan, Catalin Campeanu | |||||||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | NED | 39.23 | 1 | ||||||||||||
Solomon Bockarie, Churandy Martina, Hensley Paulina, Wouter Brus | |||||||||||||||
2 | EST | 40.09 | 4 | ||||||||||||
Richard Pulst, Timo Tiismaa, Markus Ellisaar, Marek Niit | |||||||||||||||
3 | IRL | 40.18 | 7 | ||||||||||||
Jonathon Browning, Eanna Madden, Keith Pike, Marcus Lawler | |||||||||||||||
4 | BEL | 40.66 | 8 | ||||||||||||
Chamberry Muaka, Damien Broothaerts, Niels Theijs, Yannick Meyer | |||||||||||||||
5 | LTU | 40.81 | 9 | ||||||||||||
Ugnius Savickas, Rytis Sakalauskas, Kostas Skrabulis, Mantas Siautilas | |||||||||||||||
6 | LAT | 40.88 | 10 | ||||||||||||
Kristaps Zūdiņš, Jānis Leitis, Sandis Sabājevs, Jānis Mezītis | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | CZE | 3:04.52 | 1 | ||||||||||||
Jan Tesař, Michal Desenský, Roman Flaška, Pavel Maslák | |||||||||||||||
2 | NED | 3:04.91 | 2 | ||||||||||||
Bjorn Blauwhof, Liemarvin Bonevacia, Tony van Diepen, Terrence Agard | |||||||||||||||
3 | IRL | 3:05.07 | 3 | ||||||||||||
Brian Gregan, Thomas Barr, Craig Lynch, Mark English | |||||||||||||||
4 | BEL | 3:05.64 | 4 | ||||||||||||
Seppe Thijs, Antoine Gillet, Tim Rummens, Julien Watrin | |||||||||||||||
5 | POR | 3:10.04 | 7 | ||||||||||||
Andre Marques, Sandy Martins, Ricardo Dos Santos, António Rodrigues | |||||||||||||||
6 | GRE | 3:10.99 | 8 | ||||||||||||
Dimítrios Grávalos, Pétros Kiriakídis, Mihaíl Dardaneliótis, Periklís Iakovákis | |||||||||||||||
Finale B 21.6. | 21.6. | ||||||||||||||
1 | EST | 3:06.07 | NR | 5 | |||||||||||
Rauno Kunnapuu, Marek Niit, Rivar Tipp, Rasmus Mägi | |||||||||||||||
2 | SUI | 3:08.08 | 6 | ||||||||||||
Luca Flück, Kariem Hussein, Jérôme Bellon, Urs Affentranger | |||||||||||||||
3 | TUR | 3:11.20 | 9 | ||||||||||||
Ali Ekber Kayaş, Mehmet Güzel, Fahri Arsoy, Yasmani Copello | |||||||||||||||
4 | LAT | 3:11.22 | 10 | ||||||||||||
Austris Karpinskis, Kristers Kalninš, Girts Dubinskis, Jānis Baltušs | |||||||||||||||
5 | LTU | 3:12.97 | 11 | ||||||||||||
Gediminas Kucinskas, Mindaugas Striokas, Gediminas Truskauskas, Mantas Rainys | |||||||||||||||
6 | ROU | 3:15.09 | 12 | ||||||||||||
Attila Nagy, Ioan Zaizan, Alexandru Terpezan, Adrian Drăgan | |||||||||||||||
K 100 m 20.6. Vind: -0.3 Finale A Finale | 20.6. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.12 | 1 | ||||||||||
2 | Lina Grinčikaitė Samuolė Lina Grinčikaitė Samuolė ('87) | 87 | LTU | 11.56 | 2 | ||||||||||
3 | Amy Foster Amy Foster ('88) | 88 | IRL | 11.60 | 3 | ||||||||||
4 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 11.61 | 4 | ||||||||||
5 | Marisa Lavanchy Marisa Lavanchy ('90) | 90 | SUI | 11.80 | 5 | ||||||||||
6 | Barbora Procházková Barbora Procházková ('91) | 91 | CZE | 11.83 | 6 | ||||||||||
Finale B 20.6. Vind: -1.4 | 20.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Carla Tavares Carla Tavares ('82) | 82 | POR | 11.91 | 7 | ||||||||||
2 | Cynthia Bolingo Mbongo Cynthia Bolingo Mbongo ('93) | 93 | BEL | 11.91 | 8 | ||||||||||
3 | Nimet Karakuş Nimet Karakuş ('93) | 93 | TUR | 12.07 | 9 | ||||||||||
4 | Ioana Gheorghe Ioana Gheorghe ('97) | 97 | ROU | 12.16 | 10 | ||||||||||
5 | Diāna Daktere Diāna Daktere ('94) | 94 | LAT | 12.20 | 11 | ||||||||||
6 | Maarja Kalev Maarja Kalev ('90) | 90 | EST | 12.31 | 12 | ||||||||||
K 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 19.6. | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 11.90 | |||||||||||
2 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 12.08 | |||||||||||
3 | Catherine McManus Catherine McManus ('92) | 92 | IRL | 12.08 | |||||||||||
4 | Panayióta Veniéri Panayióta Veniéri ('95) | 95 | GRE | 12.09 | |||||||||||
5 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 12.11 | PB | ||||||||||
6 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 12.17 | |||||||||||
7 | Karolina Deliautaitė Karolina Deliautaitė ('95) | 95 | LTU | 12.20 | |||||||||||
8 | Jana Slaninová Jana Slaninová ('90) | 90 | CZE | 12.24 | |||||||||||
Finale 2 19.6. | 19.6. | ||||||||||||||
1 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.49 | |||||||||||
2 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.61 | |||||||||||
3 | Yeoryía Koklóni Yeoryía Koklóni ('81) | 81 | GRE | 11.72 | |||||||||||
4 | María Gátou María Gátou ('89) | 89 | GRE | 11.91 | |||||||||||
5 | Steffi Creaner Steffi Creaner ('91) | 91 | IRL | 12.09 | |||||||||||
6 | Yudum Iliksiz Yudum Iliksiz ('97) | 97 | TUR | 12.35 | |||||||||||
7 | Karīna Lipeckaja Karīna Lipeckaja ('96) | 96 | LTU | 12.46 | |||||||||||
8 | Gizem Demirel Gizem Demirel ('92) | 92 | TUR | 12.49 | |||||||||||
K 200 m 21.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 22.45 | 1 | ||||||||||
2 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 23.44 | 2 | ||||||||||
3 | Lina Grinčikaitė Samuolė Lina Grinčikaitė Samuolė ('87) | 87 | LTU | 23.68 | SB | 3 | |||||||||
4 | Joëlle Golay Joëlle Golay ('87) | 87 | SUI | 23.89 | 5 | ||||||||||
5 | Amy Foster Amy Foster ('88) | 88 | IRL | 23.92 | 6 | ||||||||||
6 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 24.63 | 11 | ||||||||||
Finale B 21.6. Vind: -1.2 | 21.6. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Maris Mägi Maris Mägi ('87) | 87 | EST | 23.88 | SB | 4 | |||||||||
2 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 24.12 | 7 | ||||||||||
3 | Martina Schmidová Martina Schmidová ('90) | 90 | CZE | 24.19 | 8 | ||||||||||
4 | Anamaria Ioniţă Anamaria Ioniţă ('88) | 88 | ROU | 24.44 | SB | 9 | |||||||||
5 | Carla Tavares Carla Tavares ('82) | 82 | POR | 24.47 | 10 | ||||||||||
6 | Nimet Karakuş Nimet Karakuş ('93) | 93 | TUR | 24.69 | SB | 12 | |||||||||
K 400 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 52.04 | PB | 1 | |||||||||
2 | Bianca Răzor Bianca Răzor ('94) | 94 | ROU | 52.04 | SB | 2 | |||||||||
3 | Denisa Rosolová Denisa Rosolová ('86) | 86 | CZE | 52.30 | SB | 3 | |||||||||
4 | Laetitia Libert Laetitia Libert ('79) | 79 | BEL | 53.39 | 4 | ||||||||||
5 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 53.59 | 6 | ||||||||||
6 | Gunta Latiševa-Čudare Gunta Latiševa-Čudare ('95) | 95 | LAT | 53.95 | 7 | ||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 53.49 | =PB | 5 | |||||||||
2 | Iríni Vasilíou Iríni Vasilíou ('90) | 90 | GRE | 54.05 | 8 | ||||||||||
3 | Meryem Kasap Meryem Kasap ('92) | 92 | TUR | 54.41 | PB | 9 | |||||||||
4 | Sinead Denny Sinead Denny ('91) | 91 | IRL | 55.65 | 10 | ||||||||||
5 | Eva Misiūnaitė Eva Misiūnaitė ('91) | 91 | LTU | 55.78 | 11 | ||||||||||
6 | Karmen Veerme Karmen Veerme ('90) | 90 | EST | 56.68 | 12 | ||||||||||
K 800 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:00.56 | 1 | ||||||||||
2 | Lenka Masná Lenka Masná ('85) | 85 | CZE | 2:01.93 | SB | 2 | |||||||||
3 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.80 | NU20R | PB | 3 | ||||||||
4 | Ciara Everard Ciara Everard ('90) | 90 | IRL | 2:03.32 | 4 | ||||||||||
5 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 2:03.36 | SB | 5 | |||||||||
6 | Eléni Filándra Eléni Filándra ('84) | 84 | GRE | 2:03.36 | SB | 6 | |||||||||
7 | Mihaela Nunu Mihaela Nunu ('89) | 89 | ROU | 2:03.72 | 7 | ||||||||||
8 | Eglė Balčiūnaitė Eglė Balčiūnaitė ('88) | 88 | LTU | 2:04.16 | SB | 8 | |||||||||
9 | Aslı Arık Aslı Arık ('95) | 95 | TUR | 2:04.74 | PB | 9 | |||||||||
10 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 2:08.76 | 10 | ||||||||||
11 | Jeļena Ābele Jeļena Ābele ('86) | 86 | LAT | 2:09.96 | SB | 11 | |||||||||
12 | Kelly Nevolihhin Kelly Nevolihhin ('92) | 92 | EST | 2:17.29 | 12 | ||||||||||
K 1500 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:14.58 | 1 | ||||||||||
2 | Natalija Piliušina Natalija Piliušina ('90) | 90 | LTU | 4:15.01 | =SB | 2 | |||||||||
3 | Kerry O'Flaherty Kerry O'Flaherty ('81) | 81 | IRL | 4:15.79 | 3 | ||||||||||
4 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 4:16.31 | 4 | ||||||||||
5 | Aslı Arık Aslı Arık ('95) | 95 | TUR | 4:16.74 | PB | 5 | |||||||||
6 | Agata Strausa Agata Strausa ('89) | 89 | LAT | 4:17.08 | 6 | ||||||||||
7 | Manon Kruiver Manon Kruiver ('88) | 88 | NED | 4:17.69 | SB | 7 | |||||||||
8 | Anastasía-Panayióta Marinákou Anastasía-Panayióta Marinákou ('96) | 96 | GRE | 4:18.19 | SB | 8 | |||||||||
9 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:19.30 | 9 | ||||||||||
10 | Molly Renfer Molly Renfer ('93) | 93 | SUI | 4:19.45 | 10 | ||||||||||
11 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:20.72 | 11 | ||||||||||
12 | Kelly Nevolihhin Kelly Nevolihhin ('92) | 92 | EST | 4:45.06 | 12 | ||||||||||
K 3000 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Sara Moreira Sara Moreira ('85) | 85 | POR | 9:01.67 | SB | 1 | |||||||||
2 | Louise Carton Louise Carton ('94) | 94 | BEL | 9:07.61 | PB | 2 | |||||||||
3 | Sara Treacy Sara Treacy ('89) | 89 | IRL | 9:10.18 | 3 | ||||||||||
4 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 9:11.90 | PB | 4 | |||||||||
5 | Agata Strausa Agata Strausa ('89) | 89 | LAT | 9:14.24 | PB | 5 | |||||||||
6 | Anne Luijten Anne Luijten ('94) | 94 | NED | 9:16.39 | PB | 6 | |||||||||
7 | Lisa Kurmann Lisa Kurmann ('89) | 89 | SUI | 9:17.07 | PB | 7 | |||||||||
8 | Tuğba Koyuncu Tuğba Koyuncu ('91) | 91 | TUR | 9:24.33 | 8 | ||||||||||
9 | Monika Juodeškaitė Monika Juodeškaitė ('91) | 91 | LTU | 9:29.22 | SB | 9 | |||||||||
10 | Anastasía Karakatsáni Anastasía Karakatsáni ('92) | 92 | GRE | 9:39.70 | 10 | ||||||||||
11 | Elena Panaet Elena Panaet ('93) | 93 | ROU | 9:50.54 | 11 | ||||||||||
K 5000 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Jip Vastenburg Jip Vastenburg ('94) | 94 | NED | 15:36.32 | SB | 1 | |||||||||
2 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 15:49.47 | SB | 2 | |||||||||
3 | Dulce Félix Dulce Félix ('82) | 82 | POR | 15:51.96 | SB | 3 | |||||||||
4 | Maria McCambridge Maria McCambridge ('75) | 75 | IRL | 16:09.30 | SB | 4 | |||||||||
5 | Esma Aydemir Esma Aydemir ('92) | 92 | TUR | 16:17.53 | SB | 5 | |||||||||
6 | Rasa Drazdauskaitė Rasa Drazdauskaitė ('81) | 81 | LTU | 16:19.41 | SB | 6 | |||||||||
7 | Monica Madalina Florea Monica Madalina Florea ('93) | 93 | ROU | 16:22.99 | SB | 7 | |||||||||
8 | Jekaterina Patjuk Jekaterina Patjuk ('83) | 83 | EST | 16:24.38 | SB | 8 | |||||||||
9 | Ouranía Reboúli Ouranía Reboúli ('89) | 89 | GRE | 16:27.82 | SB | 9 | |||||||||
10 | Jasmin Widmer Jasmin Widmer ('88) | 88 | SUI | 16:45.35 | 10 | ||||||||||
11 | Hanna Vandenbussche Hanna Vandenbussche ('87) | 87 | BEL | 16:53.67 | 11 | ||||||||||
12 | Jeļena Ābele Jeļena Ābele ('86) | 86 | LAT | 16:56.36 | PB | 12 | |||||||||
K 3000 m forh. 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Özlem Kaya Özlem Kaya ('90) | 90 | TUR | 9:43.07 | 1 | ||||||||||
2 | Fabienne Schlumpf Fabienne Schlumpf ('90) | 90 | SUI | 9:50.32 | 2 | ||||||||||
3 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:52.67 | 3 | ||||||||||
4 | Cristina Casandra Cristina Casandra ('77) | 77 | ROU | 10:00.17 | SB | 4 | |||||||||
5 | Jekaterina Patjuk Jekaterina Patjuk ('83) | 83 | EST | 10:07.66 | SB | 5 | |||||||||
6 | Catarina Carvalho Catarina Carvalho ('92) | 92 | POR | 10:21.31 | SB | 6 | |||||||||
7 | Astrid Verhoeven Astrid Verhoeven ('95) | 95 | BEL | 10:22.90 | 7 | ||||||||||
8 | Evelina Uševaite Evelina Uševaite ('89) | 89 | LTU | 10:32.81 | PB | 8 | |||||||||
9 | María Pardaloú María Pardaloú ('84) | 84 | GRE | 10:34.14 | SB | 9 | |||||||||
10 | Veerle Bakker Veerle Bakker ('97) | 97 | NED | 10:58.14 | 10 | ||||||||||
11 | Valerija Linkevica Valerija Linkevica ('94) | 94 | LAT | 11:09.99 | 11 | ||||||||||
Eva Krchová Eva Krchová ('89) | 89 | CZE | DNS | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 21.6. Vind: -0.8 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.03 | SB | 1 | |||||||||
2 | Noemi Zbären Noemi Zbären ('94) | 94 | SUI | 13.09 | 2 | ||||||||||
3 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.16 | 3 | ||||||||||
4 | Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | 13.46 | 4 | ||||||||||
5 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.49 | 5 | ||||||||||
6 | Sonata Tamošaitytė Sonata Tamošaitytė ('87) | 87 | LTU | 13.64 | 8 | ||||||||||
Finale B 21.6. Vind: -0.1 | 21.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.58 | SB | 6 | |||||||||
2 | Laura Ikauniece-Admidiņa Laura Ikauniece-Admidiņa ('92) | 92 | LAT | 13.64 | 7 | ||||||||||
3 | Anamaria Ioniţă Anamaria Ioniţă ('88) | 88 | ROU | 13.85 | SB | 9 | |||||||||
4 | Vera Fernandes Vera Fernandes ('94) | 94 | POR | 13.95 | 10 | ||||||||||
5 | Serpil Koçak Serpil Koçak ('84) | 84 | TUR | 14.11 | SB | 11 | |||||||||
6 | Karmen Veerme Karmen Veerme ('90) | 90 | EST | 15.50 | SB | 12 | |||||||||
K 400 m hæk 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 55.11 | 1 | ||||||||||
2 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 56.44 | 2 | ||||||||||
3 | Robine Schürmann Robine Schürmann ('89) | 89 | SUI | 57.29 | 3 | ||||||||||
4 | Egle Staisiunaite Egle Staisiunaite ('88) | 88 | LTU | 57.73 | 4 | ||||||||||
5 | Bianca Baak Bianca Baak ('92) | 92 | NED | 1:00.19 | 10 | ||||||||||
6 | Effrosíni Theodórou Effrosíni Theodórou ('93) | 93 | GRE | 1:00.90 | 11 | ||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Maris Mägi Maris Mägi ('87) | 87 | EST | 57.90 | SB | 5 | |||||||||
2 | Emel Şanlı Emel Şanlı ('93) | 93 | TUR | 58.99 | 6 | ||||||||||
3 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 59.00 | SB | 7 | |||||||||
4 | Andreia Crespo Andreia Crespo ('93) | 93 | POR | 59.17 | SB | 8 | |||||||||
5 | Sanda Belgyan Sanda Belgyan ('92) | 92 | ROU | 59.36 | SB | 9 | |||||||||
6 | Jūlija Rjazanova Jūlija Rjazanova ('96) | 96 | LAT | 1:04.28 | 12 | ||||||||||
K Højdespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Oldřiška Marešová Oldřiška Marešová ('86) | 86 | CZE | 1.88 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Burcu Yüksel Burcu Yüksel ('90) | 90 | TUR | 1.88 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tatiána Goúsin Tatiána Goúsin ('94) | 94 | GRE | 1.85 | SB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Megan Tice Megan Tice ('89) | 89 | IRL | 1.80 | 4= | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sietske Noorman Sietske Noorman ('91) | 91 | NED | 1.80 | 4= | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hannelore Desmet Hannelore Desmet ('89) | 89 | BEL | 1.80 | 4= | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Anabela Neto Anabela Neto ('91) | 91 | POR | 1.80 | 4= | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Eleriin Haas Eleriin Haas ('92) | 92 | EST | 1.80 | =SB | 8= | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Austra Skujytė Austra Skujytė ('79) | 79 | LTU | 1.80 | 8= | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura Ikauniece-Admidiņa Laura Ikauniece-Admidiņa ('92) | 92 | LAT | 1.80 | 8= | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.75 | 11= | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Georgiana Muscalu Georgiana Muscalu ('88) | 88 | ROU | 1.75 | 11= | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.65 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Femke Pluim Femke Pluim ('94) | 94 | NED | 4.45 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jiřina Ptáčníková Jiřina Ptáčníková ('86) | 86 | CZE | 4.45 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marta Onofre Marta Onofre ('91) | 91 | POR | 4.25 | SB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.25 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Chloé Henry Chloé Henry ('87) | 87 | BEL | 4.15 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tori Pena Tori Pena ('87) | 87 | IRL | 4.15 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Demet Parlak Demet Parlak ('96) | 96 | TUR | 4.00 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Gabriela Lavinia Bulov Gabriela Lavinia Bulov ('91) | 91 | ROU | 3.80 | =PB | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Getter Marie Lemberg Getter Marie Lemberg ('95) | 95 | EST | 3.80 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Viktorija Semeņuka Viktorija Semeņuka ('96) | 96 | LAT | 2.50 | PB | 11= | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Miglė Juodeškaitė Miglė Juodeškaitė ('96) | 96 | LTU | 2.50 | 11= | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.53 | -1.1 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
1 | Karin Melis Mey Karin Melis Mey ('84) | 84 | TUR | 6.53 | -1.1 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Háido Alexoúli Háido Alexoúli ('91) | 91 | GRE | 6.43 | -0.4 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.40 | +0.3 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Aiga Grabuste Aiga Grabuste ('88) | 88 | LAT | 6.38 | +0.3 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Irène Pusterla Irène Pusterla ('88) | 88 | SUI | 6.34 | +0.1 | SB | 5 | ||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jogailė Petrokaitė Jogailė Petrokaitė ('95) | 95 | LTU | 6.03 | -0.8 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Teresa Carvalho Teresa Carvalho ('95) | 95 | POR | 5.98 | +0.1 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jolien Leemans Jolien Leemans ('94) | 94 | BEL | 5.93 | -1.2 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lucie Májková Lucie Májková ('88) | 88 | CZE | 5.91 | -0.7 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 5.87 | -0.4 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Sarah McCarthy Sarah McCarthy ('95) | 95 | IRL | 5.86 | +0.5 | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Georgiana Muscalu Georgiana Muscalu ('88) | 88 | ROU | 5.73 | +0.8 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 13.99 | +0.1 | =SB | 1 | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 13.78 | 0.0 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Cristina Bujin Cristina Bujin ('88) | 88 | ROU | 13.59 | -1.1 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lucie Májková Lucie Májková ('88) | 88 | CZE | 13.35 | +0.2 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Madara Apine Madara Apine ('89) | 89 | LAT | 12.95 | 0.0 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Asta Daukšaitė Asta Daukšaitė ('88) | 88 | LTU | 12.75 | -1.5 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sietske Lenchant Sietske Lenchant ('93) | 93 | BEL | 12.72 | +0.4 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 12.63 | 0.0 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Beyza Tilki Beyza Tilki ('94) | 94 | TUR | 12.60 | -0.2 | 9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Merilyn Uudmäe Merilyn Uudmäe ('91) | 91 | EST | 12.25 | 0.0 | 10 | |||||||||
| |||||||||||||||
11 | Saragh Buggy Saragh Buggy ('94) | 94 | IRL | 12.12 | 0.0 | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Vera Falkenberg Vera Falkenberg ('95) | 95 | SUI | 11.44 | +0.1 | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.47 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 17.00 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 16.02 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jana Kárníková Jana Kárníková ('81) | 81 | CZE | 15.99 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Evaggelía Sofáni Evaggelía Sofáni ('85) | 85 | GRE | 15.20 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Giedrė Kupstytė Giedrė Kupstytė ('92) | 92 | LTU | 14.71 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anu Teesaar Anu Teesaar ('83) | 83 | EST | 14.57 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Clare Fitzgerald Clare Fitzgerald ('91) | 91 | IRL | 14.45 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Linda Ozola Linda Ozola ('93) | 93 | LAT | 14.20 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 13.95 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lea Herrsche Lea Herrsche ('93) | 93 | SUI | 13.92 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sílvia Cruz Sílvia Cruz ('80) | 80 | POR | 13.43 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 60.51 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 60.48 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 58.24 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 56.57 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Corinne Nugter Corinne Nugter ('92) | 92 | NED | 53.31 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Annelies Peetroons Annelies Peetroons ('87) | 87 | BEL | 49.37 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Clare Fitzgerald Clare Fitzgerald ('91) | 91 | IRL | 48.94 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 48.46 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Zehra Uzunbilek Zehra Uzunbilek ('93) | 93 | TUR | 47.95 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Anu Teesaar Anu Teesaar ('83) | 83 | EST | 47.03 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Inga Miķelsone Inga Miķelsone ('91) | 91 | LAT | 45.13 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Angela Peter Angela Peter ('93) | 93 | SUI | 30.59 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Tereza Králová Tereza Králová ('89) | 89 | CZE | 64.52 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bianca Lazăr Bianca Lazăr ('93) | 93 | ROU | 64.48 | PB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Iliána Korosídou Iliána Korosídou ('95) | 95 | GRE | 62.37 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kati Ojaloo Kati Ojaloo ('90) | 90 | EST | 62.33 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 59.68 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 58.81 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 57.60 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Zeliha Uzunbilek Zeliha Uzunbilek ('91) | 91 | TUR | 56.97 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Wendy Koolhaas Wendy Koolhaas ('80) | 80 | NED | 56.33 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Emma O'Hara Emma O'Hara ('95) | 95 | IRL | 56.00 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Karina Orlova Karina Orlova ('88) | 88 | LAT | 47.89 | SB | 11 | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sandra Miseikyte Sandra Miseikyte ('88) | 88 | LTU | 46.25 | SB | 12 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 62.56 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 58.86 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sofía Ifantídou Sofía Ifantídou ('85) | 85 | GRE | 55.58 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sílvia Cruz Sílvia Cruz ('80) | 80 | POR | 54.39 | SB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Indrė Jakubaitytė Indrė Jakubaitytė ('76) | 76 | LTU | 54.20 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 52.78 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nicoleta Madalina Anghelescu Nicoleta Madalina Anghelescu ('92) | 92 | ROU | 52.00 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lisanne Schol Lisanne Schol ('91) | 91 | NED | 51.07 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nathalie Meier Nathalie Meier ('93) | 93 | SUI | 49.82 | 9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 48.51 | 10 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Anita Fitzgibbon Anita Fitzgibbon ('83) | 83 | IRL | 44.36 | 11 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Mirell Luik Mirell Luik ('97) | 97 | EST | 42.94 | 12 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | GRE | 43.80 | 2 | ||||||||||||
María Gátou, Yeoryía Koklóni, Andriána Férra, María Belibasáki | |||||||||||||||
2 | SUI | 44.07 | 3 | ||||||||||||
Marisa Lavanchy, Léa Sprunger, Joëlle Golay, Sarah Atcho | |||||||||||||||
3 | CZE | 44.64 | 4 | ||||||||||||
Iveta Mazáčová, Barbora Procházková, Martina Schmidová, Jana Slaninová | |||||||||||||||
4 | IRL | 45.16 | 6 | ||||||||||||
Amy Foster, Steffi Creaner, Catherine McManus, Phil Healy | |||||||||||||||
5 | POR | 45.26 | 7 | ||||||||||||
Olimpia Barbosa, Carla Tavares, Cátia Santos, Rivinilda Mentai | |||||||||||||||
ROU | DNF | 12 | |||||||||||||
Marina Andreea Baboi, Anamaria Ioniţă, Ioana Gheorghe, Adelina Pap-Pastor | |||||||||||||||
Finale B 20.6. | 20.6. | ||||||||||||||
1 | NED | 42.88 | 1 | ||||||||||||
Nadine Visser, Dafne Schippers, Naomi Sedney, Jamile Samuel | |||||||||||||||
2 | BEL | 44.95 | 5 | ||||||||||||
Camille Laus, Sara Aerts, Justien Grillet, Anne Zagré | |||||||||||||||
3 | LTU | 45.47 | 8 | ||||||||||||
Karīna Lipeckaja, Karolina Deliautaitė, Sonata Tamošaitytė, Lina Grinčikaitė Samuolė | |||||||||||||||
4 | LAT | 45.91 | 9 | ||||||||||||
Sindija Bukša, Laura Ikauniece, Gunta Vaičule, Diāna Daktere | |||||||||||||||
5 | EST | 46.32 | 10 | ||||||||||||
Helin Meier, Maris Mägi, Maarja Kalev, Ksenija Balta | |||||||||||||||
6 | TUR | 46.38 | 11 | ||||||||||||
Gülsah Kiziltaş, Gizem Demirel, Yudum Iliksiz, Nimet Karakuş | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | CZE | 3:32.37 | 1 | ||||||||||||
Denisa Rosolová, Lenka Masná, Zdeňka Seidlová, Zuzana Hejnová | |||||||||||||||
2 | NED | 3:33.30 | 3 | ||||||||||||
Laura de Witte, Lisanne de Witte, Tessa van Schagen, Nicky van Leuveren | |||||||||||||||
3 | BEL | 3:33.69 | 4 | ||||||||||||
Laetitia Libert, Cynthia Bolingo Mbongo, Justien Grillet, Axelle Dauwens | |||||||||||||||
4 | GRE | 3:37.26 | 7 | ||||||||||||
Ánna Vasilíou, Evaggelía Zigóri, Aryiró Pintí, Iríni Vasilíou | |||||||||||||||
5 | POR | 3:37.45 | 8 | ||||||||||||
Patrícia Lopes, Dorothé Évora, Andreia Crespo, Cátia Azevedo | |||||||||||||||
6 | IRL | 3:43.10 | 10 | ||||||||||||
Sinead Denny, Ciara McCallion, Aisling Drumgoole, Ciara Everard | |||||||||||||||
Finale B 21.6. | 21.6. | ||||||||||||||
1 | SUI | 3:33.18 | 2 | ||||||||||||
Petra Fontanive, Léa Sprunger, Robine Schürmann, Selina Rutz-Büchel | |||||||||||||||
2 | ROU | 3:35.29 | 5 | ||||||||||||
Sanda Belgyan, Mihaela Nunu, Anamaria Ioniţă, Bianca Răzor | |||||||||||||||
3 | LTU | 3:37.25 | 6 | ||||||||||||
Eva Misiūnaitė, Eglė Balčiūnaitė, Erika Krūminaitė, Egle Staisiunaite | |||||||||||||||
4 | TUR | 3:41.97 | 9 | ||||||||||||
Derya Yıldırım, Emel Şanlı-Kircin, Büşra Yıldırım, Meryem Kasap | |||||||||||||||
5 | EST | 3:44.48 | 11 | ||||||||||||
Karmen Veerme, Helin Meier, Kelly Nevolihhin, Maris Mägi | |||||||||||||||
6 | LAT | 3:48.40 | 12 | ||||||||||||
Diāna Daktere, Ilze Vitola, Patrīcija Karlīna Roshofa, Jūlija Rjazanova |