Team Results | |||
After 40/40 events | |||
1 | Iceland | ISL | 651.5 |
2 | Cyprus | CYP | 646 |
3 | Croatia | CRO | 563 |
4 | Bulgaria | BUL | 515 |
5 | Hungary | HUN | 400.5 |
6 | Denmark | DEN | 323 |
7 | Serbia | SRB | 179.5 |
8 | Slovenia | SLO | 127.5 |
M 100 m 20.6. Vind: -0.7 Finale A Finale | 20.6. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 10.34 | 1 | ||||||||||
2 | Dávid Ónodi Dávid Ónodi ('92) | 92 | HUN | 10.59 | PB | 2 | |||||||||
3 | Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | 10.70 | SB | 3 | |||||||||
4 | Panayiotis Ioannou Panayiotis Ioannou ('84) | 84 | CYP | 10.77 | SB | 4 | |||||||||
5 | Festus AsanteFestus Asante ('94) | 94 | DEN | 10.81 | 5 | ||||||||||
6 | Ari Bragi Kárason Ari Bragi Kárason ('89) | 89 | ISL | 10.82 | SB | 6 | |||||||||
7 | Miloš Savić Miloš Savić ('87) | 87 | SRB | 10.87 | SB | 7= | |||||||||
7 | Gregor Kokalovič Gregor Kokalovič ('86) | 86 | SLO | 10.87 | 7= | ||||||||||
M 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 19.6. Vind: +1.1 | 19.6. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Hrístos Hatziaggelídis Hrístos Hatziaggelídis ('91) | 91 | CYP | 10.59 | |||||||||||
2 | Juan Ramón Borges Bosque Juan Ramón Borges Bosque ('92) | 92 | ISL | 10.93 | PB | ||||||||||
3 | Ivan Gagro Ivan Gagro ('95) | 95 | CRO | 10.96 | |||||||||||
4 | Trausti Stefánsson Trausti Stefánsson ('85) | 85 | ISL | 11.04 | PB | ||||||||||
Finale 2 19.6. Vind: +0.2 | 19.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | János Sipos János Sipos ('91) | 91 | HUN | 10.63 | |||||||||||
2 | Luka Šakota Luka Šakota ('94) | 94 | CRO | 10.77 | |||||||||||
3 | Yuriy Bozheryanov Yuriy Bozheryanov ('86) | 86 | BUL | 10.99 | SB | ||||||||||
4 | Zvonimir Topić Zvonimir Topić ('96) | 96 | CRO | 11.03 | |||||||||||
5 | Andreas Hadjitheoris Andreas Hadjitheoris ('95) | 95 | CYP | 11.07 | |||||||||||
6 | Kormákur Ari Haflidason Kormákur Ari Haflidason ('97) | 97 | ISL | 11.39 | PB | ||||||||||
M 200 m 21.6. Vind: +1.9 Finale A Finale | 21.6. | Vind: +1.9 | |||||||||||||
1 | Denis Dimitrov Denis Dimitrov ('94) | 94 | BUL | 21.38 | SB | 1 | |||||||||
2 | Dávid Ónodi Dávid Ónodi ('92) | 92 | HUN | 21.39 | SB | 2 | |||||||||
3 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 21.63 | 3 | ||||||||||
4 | Nicklas HydeNicklas Hyde ('86) | 86 | DEN | 21.74 | SB | 4 | |||||||||
5 | Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | 21.79 | 5 | ||||||||||
6 | Paisios Dimitriades Paisios Dimitriades ('97) | 97 | CYP | 21.93 | 6 | ||||||||||
7 | Nemanja Božić Nemanja Božić ('92) | 92 | SRB | 22.15 | 7 | ||||||||||
8 | Blaž Brulc Blaž Brulc ('92) | 92 | SLO | 22.20 | 8 | ||||||||||
M 400 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89) | 89 | DEN | 46.32 | SB | 1 | |||||||||
2 | Krasimir Braikov Krasimir Braikov ('85) | 85 | BUL | 46.90 | SB | 2 | |||||||||
3 | Kolbeinn Hödur Gunnarsson Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95) | 95 | ISL | 47.52 | PB | 3 | |||||||||
4 | Miloš Raović Miloš Raović ('94) | 94 | SRB | 47.65 | 4 | ||||||||||
5 | Željko Vincek Željko Vincek ('86) | 86 | CRO | 47.67 | 5 | ||||||||||
6 | Gábor Pásztor Gábor Pásztor ('82) | 82 | HUN | 47.78 | 6 | ||||||||||
7 | Jernej Jeras Jernej Jeras ('91) | 91 | SLO | 47.96 | SB | 7 | |||||||||
8 | Andreas Mishiara Andreas Mishiara ('94) | 94 | CYP | 49.55 | 8 | ||||||||||
M 800 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:50.38 | 1 | ||||||||||
2 | Rudolf Kralj Rudolf Kralj ('94) | 94 | CRO | 1:50.97 | SB | 2 | |||||||||
3 | Christos Demetriou Christos Demetriou ('93) | 93 | CYP | 1:51.07 | 3 | ||||||||||
4 | Nikola Bursać Nikola Bursać ('95) | 95 | SRB | 1:51.54 | SB | 4 | |||||||||
5 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | ISL | 1:51.91 | SB | 5 | |||||||||
6 | Balázs Vindics Balázs Vindics ('94) | 94 | HUN | 1:52.30 | 6 | ||||||||||
7 | Velin Kovalenko Velin Kovalenko ('95) | 95 | BUL | 1:53.10 | 7 | ||||||||||
8 | Tilen Šimenko Lalič Tilen Šimenko Lalič ('98) | 98 | SLO | 1:53.15 | PB | 8 | |||||||||
M 1500 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 3:46.31 | 1 | ||||||||||
2 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | DEN | 3:46.35 | 2 | ||||||||||
3 | Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | 3:46.46 | 3 | ||||||||||
4 | Nikola Bursać Nikola Bursać ('95) | 95 | SRB | 3:47.05 | 4 | ||||||||||
5 | Ivan Malic Ivan Malic ('95) | 95 | CRO | 3:52.37 | SB | 5 | |||||||||
6 | Theofanis Michaelas Theofanis Michaelas ('91) | 91 | CYP | 3:52.65 | 6 | ||||||||||
7 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | ISL | 3:55.71 | 7 | ||||||||||
8 | Gregor Verbošt Gregor Verbošt ('94) | 94 | SLO | 4:16.53 | PB | 8 | |||||||||
M 3000 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Mads TærsbølMads Tærsbøl ('92) | 92 | DEN | 8:29.09 | 1 | ||||||||||
2 | Goran Nava Goran Nava ('81) | 81 | SRB | 8:29.66 | 2 | ||||||||||
3 | Dino Bošnjak Dino Bošnjak ('94) | 94 | CRO | 8:30.86 | 3 | ||||||||||
4 | Hlynur Andrésson Hlynur Andrésson ('93) | 93 | ISL | 8:31.62 | PB | 4 | |||||||||
5 | Yolo Nikolov Yolo Nikolov ('84) | 84 | BUL | 8:31.70 | SB | 5 | |||||||||
6 | Csaba Matkó Csaba Matkó ('93) | 93 | HUN | 8:31.76 | PB | 6 | |||||||||
7 | Mitja Krevs Mitja Krevs ('89) | 89 | SLO | 8:34.90 | SB | 7 | |||||||||
Marios Apostolides Marios Apostolides ('90) | 90 | CYP | DNF | ||||||||||||
M 5000 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 14:28.66 | SB | 1 | |||||||||
2 | Hlynur Andrésson Hlynur Andrésson ('93) | 93 | ISL | 14:46.79 | 2 | ||||||||||
3 | Goran Grdenic Goran Grdenic ('90) | 90 | CRO | 14:54.31 | SB | 3 | |||||||||
4 | László Gregor László Gregor ('92) | 92 | HUN | 15:00.95 | 4 | ||||||||||
5 | Marios Apostolides Marios Apostolides ('90) | 90 | CYP | 15:12.26 | PB | 5 | |||||||||
6 | Jasmin Ljajić Jasmin Ljajić ('91) | 91 | SRB | 15:20.59 | 6 | ||||||||||
7 | Domen Hafner Domen Hafner ('93) | 93 | SLO | 15:21.40 | PB | 7 | |||||||||
8 | Ivan Popov Ivan Popov ('91) | 91 | BUL | 15:31.83 | 8 | ||||||||||
M 3000 m forh. 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 9:07.37 | 1 | ||||||||||
2 | Áron Dani Áron Dani ('91) | 91 | HUN | 9:12.43 | 2 | ||||||||||
3 | Kasper SkovKasper Skov ('92) | 92 | DEN | 9:23.07 | 3 | ||||||||||
4 | Arnar Pétursson Arnar Pétursson ('91) | 91 | ISL | 9:29.86 | 4 | ||||||||||
5 | Nikolas Frangou Nikolas Frangou ('94) | 94 | CYP | 9:34.43 | 5 | ||||||||||
6 | Tomaž Pliberšek Tomaž Pliberšek ('80) | 80 | SLO | 9:38.10 | SB | 6 | |||||||||
7 | Milan Mitrović Milan Mitrović ('94) | 94 | SRB | 9:56.62 | PB | 7 | |||||||||
8 | Filip Svalina Filip Svalina ('98) | 98 | CRO | 10:08.53 | PB | 8 | |||||||||
M 110 m hæk 21.6. Vind: -1.0 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 13.71 | SB | 1 | |||||||||
2 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.71 | 2 | ||||||||||
3 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 13.82 | SB | 3 | |||||||||
4 | Milan Ristić Milan Ristić ('91) | 91 | SRB | 13.92 | 4 | ||||||||||
5 | Tsvetomir Kirov Tsvetomir Kirov ('85) | 85 | BUL | 14.97 | 5 | ||||||||||
6 | Einar Daði Lárusson Einar Daði Lárusson ('90) | 90 | ISL | 15.16 | 6 | ||||||||||
7 | Marin Jurjević Marin Jurjević ('93) | 93 | CRO | 15.24 | PB | 7 | |||||||||
8 | Peter Hribaršek Peter Hribaršek ('92) | 92 | SLO | 15.70 | 8 | ||||||||||
M 400 m hæk 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94) | 94 | DEN | 50.16 | DR DR22 | PB | 1 | ||||||||
2 | Tibor Koroknai Tibor Koroknai ('90) | 90 | HUN | 51.06 | 2 | ||||||||||
3 | Yann Senjaric Yann Senjaric ('89) | 89 | CRO | 51.24 | SB | 3 | |||||||||
4 | Emir Bekrić Emir Bekrić ('91) | 91 | SRB | 52.37 | SB | 4 | |||||||||
5 | Peter Hribaršek Peter Hribaršek ('92) | 92 | SLO | 52.88 | 5 | ||||||||||
6 | Milen Paskov Valkanov Milen Paskov Valkanov ('86) | 86 | BUL | 55.14 | 6 | ||||||||||
7 | Ívar Kristinn Jasonarson Ívar Kristinn Jasonarson ('92) | 92 | ISL | 56.87 | 7 | ||||||||||
Anastasios Vasileiou Anastasios Vasileiou ('97) | 97 | CYP | DNF | ||||||||||||
M Højdespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Janick KlausenJanick Klausen ('93) | 93 | DEN | 2.24 | SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Péter Bakosi Péter Bakosi ('93) | 93 | HUN | 2.20 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Vasilios Constantinou Vasilios Constantinou ('92) | 92 | CYP | 2.15 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.15 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Miloš Todosijević Miloš Todosijević ('86) | 86 | SRB | 2.05 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Einar Daði Lárusson Einar Daði Lárusson ('90) | 90 | ISL | 2.00 | =SB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jure Trupej Jure Trupej ('91) | 91 | SLO | 1.95 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Ivan Horvat Ivan Horvat ('93) | 93 | CRO | 5.40 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89) | 89 | DEN | 5.20 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nikandros Stylianou Nikandros Stylianou ('89) | 89 | CYP | 5.20 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tamás Kéri Tamás Kéri ('93) | 93 | HUN | 5.00 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Krister Blær Jónsson Krister Blær Jónsson ('95) | 95 | ISL | 4.80 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Plamen Piskov Plamen Piskov ('92) | 92 | BUL | 4.50 | =SB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Đorđe Mijailović Đorđe Mijailović ('98) | 98 | SRB | 4.20 | PB | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
Robert Renner Robert Renner ('94) | 94 | SLO | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Marko Prugovečki Marko Prugovečki ('87) | 87 | CRO | 7.65 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Denis Eradiri Denis Eradiri ('83) | 83 | BUL | 7.56 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95) | 95 | DEN | 7.52 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | István Virovecz István Virovecz ('89) | 89 | HUN | 7.39 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mattheos Volou Mattheos Volou ('89) | 89 | CYP | 7.32 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.28 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Žiga Vrščaj Žiga Vrščaj ('93) | 93 | SLO | 7.23 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thorsteinn Ingvarsson Thorsteinn Ingvarsson ('88) | 88 | ISL | 7.02 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Georgi Tsonov Georgi Tsonov ('93) | 93 | BUL | 16.36 | -1.3 | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zacharias Arnos Zacharias Arnos ('86) | 86 | CYP | 15.75 | -1.3 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Dávid László Dávid László ('92) | 92 | HUN | 15.09 | -0.7 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andrej Batagelj Andrej Batagelj ('80) | 80 | SLO | 14.96 | +0.3 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andro Duzevic Andro Duzevic ('91) | 91 | CRO | 14.83 | -0.1 | SB | 5 | ||||||||
| |||||||||||||||
6 | Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95) | 95 | DEN | 14.64 | -0.4 | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Petar Djurić Petar Djurić ('93) | 93 | SRB | 14.63 | -0.3 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thorsteinn Ingvarsson Thorsteinn Ingvarsson ('88) | 88 | ISL | 14.39 | +0.5 | SB | 8 | ||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 20.75 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Georgi Ivanov Georgi Ivanov ('85) | 85 | BUL | 20.18 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ódinn Björn þOrsteinsson Ódinn Björn þOrsteinsson ('81) | 81 | ISL | 18.55 | SB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Blaž Zupančič Blaž Zupančič ('95) | 95 | SLO | 17.59 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Demir Kolarević Demir Kolarević ('95) | 95 | CRO | 17.05 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kenneth MertzKenneth Mertz ('89) | 89 | DEN | 16.28 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | László Kerekes László Kerekes ('92) | 92 | HUN | 15.92 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Apostolos Tsakkistos Apostolos Tsakkistos ('92) | 92 | CYP | 15.41 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Zoltán Kővágó Zoltán Kővágó ('79) | 79 | HUN | 64.73 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Roland Varga Roland Varga ('77) | 77 | CRO | 62.00 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 60.27 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 57.89 | PB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Rosen Karamfilov Rosen Karamfilov ('89) | 89 | BUL | 53.69 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tadej Hribar Tadej Hribar ('87) | 87 | SLO | 51.82 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nikola Čanković Nikola Čanković ('93) | 93 | SRB | 47.48 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90) | 90 | DEN | 43.78 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 77.27 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nejc Pleško Nejc Pleško ('92) | 92 | SLO | 70.87 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Aykhan Apti Aykhan Apti ('93) | 93 | BUL | 70.02 | PB | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mirko Mičuda Mirko Mičuda ('89) | 89 | CRO | 67.47 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Stevan Veselinović Stevan Veselinović ('94) | 94 | SRB | 59.52 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Taj MurmannTaj Murmann ('89) | 89 | DEN | 59.38 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Constantions Stathelakos Constantions Stathelakos ('87) | 87 | CYP | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Vedran Samac Vedran Samac ('90) | 90 | SRB | 79.52 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Matija Muhar Matija Muhar ('96) | 96 | SLO | 76.97 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gudmundur Sverrisson Gudmundur Sverrisson ('90) | 90 | ISL | 69.66 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Krisztián Török Krisztián Török ('87) | 87 | HUN | 69.17 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mark Slavov Mark Slavov ('94) | 94 | BUL | 65.73 | PB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lukas BjørnvadLukas Bjørnvad ('95) | 95 | DEN | 63.15 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Michail Kakotas Michail Kakotas ('92) | 92 | CYP | 60.53 | SB | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Bartul Bašić Bartul Bašić ('95) | 95 | CRO | 56.89 | 8 | ||||||||||
M 4 x 100 m stafet 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | HUN | 39.88 | 1 | ||||||||||||
Zalán Kádasi, Dávid Ónodi, János Sipos, Dániel Ecseki | |||||||||||||||
2 | Danmark Danmark | 40.40 | 2 | ||||||||||||
Festus Asante, Nick Ekelund-Arenander, Nicklas Hyde, Frederik Thomsen | |||||||||||||||
3 | BUL | 40.62 | 3 | ||||||||||||
Petar Peev, Borislav Tonev, Georgi Ganchev, Denis Dimitrov | |||||||||||||||
4 | ISL | 40.72 | NR | 4 | |||||||||||
Juan Ramón Borges Bosque, Ívar Kristinn Jasonarson, Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Ari Bragi Kárason | |||||||||||||||
5 | SRB | 40.92 | 5 | ||||||||||||
Milan Ristić, Nikola Milinković, Goran Podunavac, Miloš Savić | |||||||||||||||
6 | SLO | 40.96 | 6 | ||||||||||||
Nino Celec, Gregor Kokalovič, Blaž Brulc, Enej Leban | |||||||||||||||
7 | CYP | 41.09 | 7 | ||||||||||||
Hrístos Hatziaggelídis, Paisios Dimitriades, Kyriakos Antoniou, Panayiotis Ioannou | |||||||||||||||
8 | CRO | 41.26 | 8 | ||||||||||||
Ivan Gagro, Zvonimir Topić, Zvonimir Ivašković, Luka Šakota | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Danmark Danmark | 3:08.01 | 1 | ||||||||||||
Nicolai Trock Hartling, Nicklas Hyde, Frederik Peschardt, Nick Ekelund-Arenander | |||||||||||||||
2 | BUL | 3:11.06 | 2 | ||||||||||||
Zhivko Stoyanov, Yuriy Bozheryanov, Simeon Gerinski, Krasimir Braikov | |||||||||||||||
3 | CRO | 3:11.19 | 3 | ||||||||||||
Hrvoje Čukman, Mateo Ružić, Petar Melnjak, Željko Vincek | |||||||||||||||
4 | HUN | 3:11.88 | 4 | ||||||||||||
Tibor Kása, Gábor Pásztor, Dávid Kemény, Zoltán Kovács | |||||||||||||||
5 | ISL | 3:12.40 | 5 | ||||||||||||
Kormákur Ari Haflidason, Trausti Stefánsson, Ívar Kristinn Jasonarson, Kolbeinn Hödur Gunnarsson | |||||||||||||||
6 | SRB | 3:13.30 | 6 | ||||||||||||
Robert Muči, Slobodan Mirić, Stefan Vukadinović, Miloš Raović | |||||||||||||||
7 | SLO | 3:14.88 | 7 | ||||||||||||
Jernej Jeras, Anej Zupanc, Jakob Janez Vodeb, Jan Jamnik | |||||||||||||||
8 | CYP | 3:18.63 | 8 | ||||||||||||
Kriton Kyriakidis, Onisiforos Anastasiou, Andreas Mishiara, Paisios Dimitriades | |||||||||||||||
K 100 m 20.6. Vind: +1.4 Finale A Finale | 20.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Ivet Lalova Ivet Lalova ('84) | 84 | BUL | 11.11 | SB | 1 | |||||||||
2 | Ramona Papaioannou Ramona Papaioannou ('89) | 89 | CYP | 11.36 | PB | 2 | |||||||||
3 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 11.49 | 3 | ||||||||||
4 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 11.56 | 4 | ||||||||||
5 | Milana Tirnanić Milana Tirnanić ('94) | 94 | SRB | 11.74 | 5 | ||||||||||
6 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.85 | PB | 6 | |||||||||
7 | Hrafnhild Eir Hermódsdóttir Hrafnhild Eir Hermódsdóttir ('89) | 89 | ISL | 11.96 | SB | 7 | |||||||||
8 | Agata Zupin Agata Zupin ('98) | 98 | SLO | 12.48 | 8 | ||||||||||
K 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 19.6. Vind: -0.9 | 19.6. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95) | 95 | DEN | 12.45 | |||||||||||
2 | Nika Župa Nika Župa ('94) | 94 | CRO | 12.55 | |||||||||||
3 | Melkorka Rán Hafliðadóttir Melkorka Rán Hafliðadóttir ('97) | 97 | ISL | 12.86 | PB | ||||||||||
4 | Nadezhda Racheva Nadezhda Racheva ('91) | 91 | BUL | 12.93 | |||||||||||
Finale 2 19.6. Vind: +0.2 | 19.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Inna Eftimova Inna Eftimova ('88) | 88 | BUL | 11.50 | |||||||||||
2 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.98 | SB | ||||||||||
3 | Fanni Reizinger Fanni Reizinger ('97) | 97 | HUN | 12.17 | |||||||||||
4 | Marianna Pisiara Marianna Pisiara ('97) | 97 | CYP | 12.23 | SB | ||||||||||
5 | Dimitra Kyriakidou Dimitra Kyriakidou ('96) | 96 | CYP | 12.36 | |||||||||||
6 | Steinunn Erla Davíðsdóttir Steinunn Erla Davíðsdóttir ('93) | 93 | ISL | 12.51 | |||||||||||
K 200 m 21.6. Vind: -0.4 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Ivet Lalova Ivet Lalova ('84) | 84 | BUL | 22.90 | SB | 1 | |||||||||
2 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 23.60 | 2 | ||||||||||
3 | Lucija Pokos Lucija Pokos ('94) | 94 | CRO | 24.06 | 3 | ||||||||||
4 | Éva Kaptur Éva Kaptur ('87) | 87 | HUN | 24.22 | 4 | ||||||||||
5 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 24.45 | PB | 5 | |||||||||
6 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 24.51 | 6 | ||||||||||
7 | Agata Zupin Agata Zupin ('98) | 98 | SLO | 25.04 | 7 | ||||||||||
8 | Steinunn Erla Davíðsdóttir Steinunn Erla Davíðsdóttir ('93) | 93 | ISL | 25.60 | 8 | ||||||||||
K 400 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 53.29 | 1 | ||||||||||
2 | Maja Pogorevc Maja Pogorevc ('96) | 96 | SLO | 53.90 | PB | 2 | |||||||||
3 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 54.13 | SB | 3 | |||||||||
4 | Anita Banović Anita Banović ('84) | 84 | CRO | 54.79 | 4 | ||||||||||
5 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | DEN | 55.48 | 5 | ||||||||||
6 | Katia Hristova Katia Hristova ('93) | 93 | BUL | 56.12 | 6 | ||||||||||
7 | Kalliopi Kountouri Kalliopi Kountouri ('97) | 97 | CYP | 56.20 | 7 | ||||||||||
8 | Sophie Apáthy Sophie Apáthy ('91) | 91 | HUN | 56.77 | 8 | ||||||||||
K 800 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 1:59.90 | NR | PB | 1 | ||||||||
2 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:03.17 | 2 | ||||||||||
3 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 2:04.34 | 3 | ||||||||||
4 | Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:04.99 | PB | 4 | |||||||||
5 | Katia Hristova Katia Hristova ('93) | 93 | BUL | 2:07.46 | 5 | ||||||||||
6 | Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95) | 95 | DEN | 2:13.19 | 6 | ||||||||||
7 | Patricija Plazar Patricija Plazar ('91) | 91 | SLO | 2:15.30 | 7 | ||||||||||
8 | Višnja Bunić Višnja Bunić ('83) | 83 | CRO | 2:18.87 | PB | 8 | |||||||||
K 1500 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:16.13 | 1 | ||||||||||
2 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 4:18.33 | SB | 2 | |||||||||
3 | Maria LarsenMaria Larsen ('96) | 96 | DEN | 4:19.90 | 3 | ||||||||||
4 | Silvia Danekova Silvia Danekova ('83) | 83 | BUL | 4:22.84 | 4 | ||||||||||
5 | Matea Parlov Koštro Matea Parlov Koštro ('92) | 92 | CRO | 4:25.13 | 5 | ||||||||||
6 | Zsanett Kenesei Zsanett Kenesei ('93) | 93 | HUN | 4:26.41 | 6 | ||||||||||
7 | Mateja Pokrivac Mateja Pokrivac ('95) | 95 | SLO | 4:40.39 | 7 | ||||||||||
8 | María BirkisdóttirMaría Birkisdóttir ('95) | 95 | ISL | 4:41.59 | PB | 8 | |||||||||
K 3000 m 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Sonja Stolić Sonja Stolić ('80) | 80 | SRB | 9:19.88 | SB | 1 | |||||||||
2 | Matea Parlov Koštro Matea Parlov Koštro ('92) | 92 | CRO | 9:25.39 | PB | 2 | |||||||||
3 | Militsa Mircheva Militsa Mircheva ('94) | 94 | BUL | 9:27.75 | 3 | ||||||||||
4 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 9:29.96 | 4 | ||||||||||
5 | Meropi Panagiotou Meropi Panagiotou ('94) | 94 | CYP | 9:44.70 | PB | 5 | |||||||||
6 | Zita Kácser Zita Kácser ('88) | 88 | HUN | 9:44.77 | PB | 6 | |||||||||
7 | María BirkisdóttirMaría Birkisdóttir ('95) | 95 | ISL | 10:20.95 | PB | 7 | |||||||||
8 | Mateja Adrovic Mateja Adrovic ('90) | 90 | SLO | 10:27.80 | 8 | ||||||||||
K 5000 m 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Militsa Mircheva Militsa Mircheva ('94) | 94 | BUL | 16:30.14 | SB | 1 | |||||||||
2 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 16:39.03 | 2 | ||||||||||
3 | Teodora Simović Teodora Simović ('93) | 93 | SRB | 16:49.93 | 3 | ||||||||||
4 | Zita Kácser Zita Kácser ('88) | 88 | HUN | 17:08.68 | 4 | ||||||||||
5 | Matea Matošević Matea Matošević ('89) | 89 | CRO | 17:38.04 | 5 | ||||||||||
6 | Alenka Radej Alenka Radej ('83) | 83 | SLO | 18:21.60 | PB | 6 | |||||||||
7 | Chrystalla Hadjipolydorou Chrystalla Hadjipolydorou ('93) | 93 | CYP | 18:25.75 | PB | 7 | |||||||||
8 | Anna Berglind Pálmadóttir Anna Berglind Pálmadóttir ('79) | 79 | ISL | 18:26.66 | PB | 8 | |||||||||
K 3000 m forh. 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Silvia Danekova Silvia Danekova ('83) | 83 | BUL | 9:43.34 | 1 | ||||||||||
2 | Viktória Gyürkés Viktória Gyürkés ('92) | 92 | HUN | 10:20.56 | 2 | ||||||||||
3 | Simone GladSimone Glad ('90) | 90 | DEN | 10:36.23 | SB | 3 | |||||||||
4 | Jasmina Pruginić Jasmina Pruginić ('98) | 98 | SRB | 10:54.22 | SB | 4 | |||||||||
5 | Andrea Kolbeinsdóttir Andrea Kolbeinsdóttir ('99) | 99 | ISL | 10:57.01 | NU18R | SB | 5 | ||||||||
6 | Ljiljana Ćulibrk Ljiljana Ćulibrk ('82) | 82 | CRO | 11:31.49 | SB | 6 | |||||||||
7 | Elpida Christodoulidou Elpida Christodoulidou ('86) | 86 | CYP | 11:44.70 | 7 | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 21.6. Vind: -1.3 Finale A Finale | 21.6. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 13.38 | 1 | ||||||||||
2 | Joni Tomičić Prezelj Joni Tomičić Prezelj ('93) | 93 | SLO | 13.84 | 2 | ||||||||||
3 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 13.98 | PB | 3 | |||||||||
4 | Elena Miteva Elena Miteva ('92) | 92 | BUL | 14.08 | 4 | ||||||||||
5 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 14.08 | 5 | ||||||||||
6 | Ivana Petković Ivana Petković ('92) | 92 | SRB | 14.15 | 6 | ||||||||||
7 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 14.20 | 7 | ||||||||||
Petra Répási Petra Répási ('96) | 96 | HUN | DQ | ||||||||||||
K 400 m hæk 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.13 | DR | PB | 1 | ||||||||
2 | Vania Stambolova Vania Stambolova ('83) | 83 | BUL | 58.56 | SB | 2 | |||||||||
3 | Arna Stefanía Gudmundsdóttir Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95) | 95 | ISL | 58.79 | PB | 3 | |||||||||
4 | Nóra Zajovics Nóra Zajovics ('94) | 94 | HUN | 1:01.14 | 4 | ||||||||||
5 | Kalypso Stavrou Kalypso Stavrou ('98) | 98 | CYP | 1:01.77 | 5 | ||||||||||
6 | Kaja Škerlj Kaja Škerlj ('98) | 98 | SLO | 1:01.87 | 6 | ||||||||||
7 | Alena Hrusoci Alena Hrusoci ('95) | 95 | CRO | 1:02.52 | 7 | ||||||||||
8 | Jelena Grujić Jelena Grujić ('97) | 97 | SRB | 1:02.84 | 8 | ||||||||||
K Højdespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.91 | SB | 1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.88 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95) | 95 | DEN | 1.75 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Monika Podlogar Monika Podlogar ('98) | 98 | SLO | 1.70 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Zorana Bukvic Zorana Bukvic ('93) | 93 | SRB | 1.65 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dea Peruško Dea Peruško ('99) | 99 | CRO | 1.60 | PB | 6= | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | þÓranna Ósk Sigurjónsdóttir þÓranna Ósk Sigurjónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 1.60 | SB | 6= | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sergielena Constantinou Sergielena Constantinou ('99) | 99 | CYP | 1.60 | 6= | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90) | 90 | DEN | 4.00 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hulda Thorsteinsdóttir Hulda Thorsteinsdóttir ('91) | 91 | ISL | 4.00 | PB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fanni Juhász Fanni Juhász ('81) | 81 | HUN | 4.00 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sara Berčan Sara Berčan ('92) | 92 | SLO | 4.00 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maria Aristotelous Maria Aristotelous ('91) | 91 | CYP | 3.80 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martina Fileš Martina Fileš ('95) | 95 | CRO | 3.50 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tamara Moravcevic Tamara Moravcevic ('91) | 91 | SRB | 3.20 | =PB | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Temenuga Atanasova Temenuga Atanasova ('87) | 87 | BUL | 2.90 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 6.45 | +1.1 | =NR | =PB | 1 | |||||||
| |||||||||||||||
2 | Nektaria Panagi Nektaria Panagi ('90) | 90 | CYP | 6.31 | +0.3 | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andriana Bânova Andriana Bânova ('87) | 87 | BUL | 6.17 | +0.5 | 3 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 6.03 | +1.7 | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | DEN | 6.03 | +1.3 | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Saša Babšek Saša Babšek ('92) | 92 | SLO | 5.82 | +0.4 | PB | 6 | ||||||||
| |||||||||||||||
7 | Milica Gardašević Milica Gardašević ('98) | 98 | SRB | 5.78 | +0.6 | 7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Fanni Schmelcz Fanni Schmelcz ('92) | 92 | HUN | 5.64 | +0.4 | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Gabriela Petrova Gabriela Petrova ('92) | 92 | BUL | 14.85 | w | +2.5 | 1 | ||||||||
| |||||||||||||||
2 | Saša Babšek Saša Babšek ('92) | 92 | SLO | 13.58 | w | +2.4 | 2 | ||||||||
| |||||||||||||||
3 | Janne NielsenJanne Nielsen ('93) | 93 | DEN | 13.29 | +1.4 | DUR-22 DR22 | PB | 3 | |||||||
| |||||||||||||||
4 | Paola Borovic Paola Borovic ('95) | 95 | CRO | 13.10 | +1.0 | SB | 4 | ||||||||
| |||||||||||||||
5 | Eszter Bajnok Eszter Bajnok ('97) | 97 | HUN | 12.95 | w | +2.2 | 5 | ||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hafdís Sigurðardóttir Hafdís Sigurðardóttir ('87) | 87 | ISL | 12.77 | w | +2.5 | 6 | ||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marija Stojadinović Marija Stojadinović ('97) | 97 | SRB | 12.42 | w | +2.6 | 7 | ||||||||
| |||||||||||||||
8 | Thomaida Polydorou Thomaida Polydorou ('86) | 86 | CYP | 12.13 | w | +3.2 | 8 | ||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 18.36 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 17.84 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 16.38 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 14.58 | PB | 4 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Zacharoula Georgiadou Zacharoula Georgiadou ('85) | 85 | CYP | 13.40 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dijana Šefčić Dijana Šefčić ('78) | 78 | SRB | 13.13 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Manca Avbelj Manca Avbelj ('96) | 96 | SLO | 12.83 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura Štefanac Laura Štefanac ('98) | 98 | CRO | 11.85 | PB | 8 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 58.16 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 56.13 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Androniki Lada Androniki Lada ('91) | 91 | CYP | 51.36 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 50.31 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 47.51 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Renata Petkova Renata Petkova ('95) | 95 | BUL | 47.30 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ziva Gornik Ziva Gornik ('96) | 96 | SLO | 44.03 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ivana Vuletić Ivana Vuletić ('97) | 97 | CRO | 41.08 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | Barbara Špiler Barbara Špiler ('92) | 92 | SLO | 63.80 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sara Savatović Sara Savatović ('93) | 93 | SRB | 62.37 | 2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | DEN | 60.81 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paraskevi Theodorou Paraskevi Theodorou ('86) | 86 | CYP | 60.16 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Vigdis Jónsdóttir Vigdis Jónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 53.41 | 5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ekaterina Dimova Ekaterina Dimova ('98) | 98 | BUL | 40.41 | SB | 6 | |||||||||
| |||||||||||||||
Éva Orbán Éva Orbán ('84) | 84 | HUN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Anamari Kožul Anamari Kožul ('96) | 96 | CRO | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 60.06 | 1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marija Vučenović Marija Vučenović ('93) | 93 | SRB | 52.65 | SB | 2 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Annabella Bogdán Annabella Bogdán ('92) | 92 | HUN | 52.29 | 3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Bernarda Letnar Bernarda Letnar ('89) | 89 | SLO | 50.85 | 4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maria L. JensenMaria L. Jensen ('90) | 90 | DEN | 46.30 | SB | 5 | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Franja Želimorski Franja Želimorski ('98) | 98 | CRO | 45.43 | 6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rumyana Karapetrova Rumyana Karapetrova ('82) | 82 | BUL | 45.10 | 7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rafailia Ioannou Rafailia Ioannou ('92) | 92 | CYP | 40.28 | 8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 20.6. Finale A Finale | 20.6. | ||||||||||||||
1 | CYP | 44.75 | NR | 1 | |||||||||||
Filippa Fotopoulou Kviten, Ramona Papaioannou, Dimitra Kyriakidou, Eleni Artymata | |||||||||||||||
2 | HUN | 44.83 | 2 | ||||||||||||
Fanni Schmelcz, Éva Kaptur, Fanni Reizinger, Anasztázia Nguyen | |||||||||||||||
3 | SRB | 45.58 | 3 | ||||||||||||
Zorana Barjaktarovic, Maja Ciric, Katarina Sirmić, Milana Tirnanić | |||||||||||||||
4 | CRO | 45.84 | 4 | ||||||||||||
Nika Župa, Marina Miletić, Kristina Dudek, Lucija Pokos | |||||||||||||||
5 | ISL | 46.22 | 5 | ||||||||||||
Steinunn Erla Davíðsdóttir, Hafdís Sigurðardóttir, Arna Stefanía Gudmundsdóttir, Hrafnhild Eir Hermódsdóttir | |||||||||||||||
6 | Danmark Danmark | 46.37 | 6 | ||||||||||||
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer, Zarah Buchwald, Martha Traoré | |||||||||||||||
7 | SLO | 46.38 | 7 | ||||||||||||
Joni Tomičić Prezelj, Agata Zupin, Ina Rojnik, Saša Babšek | |||||||||||||||
BUL | DQ | ||||||||||||||
Iva Aleksandrova, Inna Eftimova, Nadezhda Racheva, Ivet Lalova-Collio | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 21.6. Finale A Finale | 21.6. | ||||||||||||||
1 | BUL | 3:38.78 | 1 | ||||||||||||
Nadezhda Racheva, Vania Stambolova, Karin Okoliye, Katia Hristova | |||||||||||||||
2 | Danmark Danmark | 3:41.06 | 2 | ||||||||||||
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen, Mette Graversgaard, Sara Slott Petersen | |||||||||||||||
3 | CRO | 3:42.98 | 3 | ||||||||||||
Dora Filipović, Marija Hižman, Wanda Haber, Kristina Dudek | |||||||||||||||
4 | SLO | 3:44.55 | 4 | ||||||||||||
Maja Pogorevc, Ina Rojnik, Kaja Škerlj | |||||||||||||||
5 | SRB | 3:45.28 | 5 | ||||||||||||
Zorica Gligorić, Maja Ciric, Bojana Kaličanin, Jelena Grujić | |||||||||||||||
6 | HUN | 3:46.67 | 6 | ||||||||||||
Anna Sajtos, Sophie Apáthy, Nóra Zajovics, Bianka Kéri | |||||||||||||||
7 | CYP | 3:50.28 | 7 | ||||||||||||
Christiana Katsari, Paraskevoula Thrasivoulou, Chrystalla Lazarou, Kalliopi Kountouri | |||||||||||||||
8 | ISL | 3:55.09 | 8 | ||||||||||||
Melkorka Rán Hafliðadóttir, Steinunn Erla Davíðsdóttir, María Birkisdóttir, Hafdís Sigurðardóttir |