M 100 m | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finale 1 27.6. Vind: -0.1 | 27.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Christian Blum Christian Blum ('87) | 87 | GER | 10.47 | SB | ||||||||||
3 | Silvan Wicki Silvan Wicki ('95) | 95 | SUI | 10.64 | |||||||||||
4 | Alexander Juretzko Alexander Juretzko ('90) | 90 | GER | 10.71 | PB | ||||||||||
5 | Lucien Aubry Lucien Aubry ('95) | 95 | GER | 10.76 | |||||||||||
6 | Hamid Hoxha Hamid Hoxha ('94) | 94 | SUI | 10.96 | |||||||||||
Finale 2 27.6. Vind: +0.6 | 27.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 10.41 | |||||||||||
2 | Alexander Kosenkow Alexander Kosenkow ('77) | 77 | GER | 10.51 | |||||||||||
3 | Yanier Bello Yanier Bello ('95) | 95 | SUI | 10.73 | |||||||||||
3 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 10.73 | |||||||||||
5 | Robert Polkowski Robert Polkowski ('94) | 94 | GER | 10.94 | |||||||||||
6 | Alexander Ham Alexander Ham ('95) | 95 | SUI | 10.99 | PB | ||||||||||
Finale 3 27.6. Vind: -0.6 | 27.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 10.52 | |||||||||||
2 | Raphael Müller Raphael Müller ('94) | 94 | GER | 10.60 | SB | ||||||||||
3 | Martin Keller Martin Keller ('86) | 86 | GER | 10.63 | |||||||||||
4 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 10.83 | |||||||||||
5 | Bastian Heber Bastian Heber ('94) | 94 | GER | 10.89 | |||||||||||
6 | Maximilian Ruth Maximilian Ruth ('94) | 94 | GER | 10.90 | |||||||||||
Finale 4 27.6. Vind: -0.7 | 27.6. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 10.38 | |||||||||||
2 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 10.45 | |||||||||||
3 | Alexander Kosenkow Alexander Kosenkow ('77) | 77 | GER | 10.49 | |||||||||||
4 | Martin Keller Martin Keller ('86) | 86 | GER | 10.52 | |||||||||||
5 | Christian Blum Christian Blum ('87) | 87 | GER | 10.55 | |||||||||||
6 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.56 | |||||||||||
Finale 5 27.6. Vind: +0.6 | 27.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Alexander Juretzko Alexander Juretzko ('90) | 90 | GER | 10.64 | PB | ||||||||||
2 | Kai Sparenberg Kai Sparenberg ('95) | 95 | GER | 10.71 | |||||||||||
3 | Lucien Aubry Lucien Aubry ('95) | 95 | GER | 10.74 | |||||||||||
4 | Yanier Bello Yanier Bello ('95) | 95 | SUI | 10.75 | |||||||||||
M 200 m 28.6. Vind: +0.9 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Alexander Gladitz Alexander Gladitz ('94) | 94 | GER | 20.83 | PB | ||||||||||
2 | Raphael Müller Raphael Müller ('94) | 94 | GER | 21.04 | PB | ||||||||||
3 | Sebastian Schürmann Sebastian Schürmann ('95) | 95 | GER | 21.60 | SB | ||||||||||
Finale B 28.6. Vind: +1.7 | 28.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 20.92 | |||||||||||
2 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 21.42 | SB | ||||||||||
3 | Dennis Herdt Dennis Herdt ('93) | 93 | GER | 21.48 | PB | ||||||||||
4 | Torben Junker Torben Junker ('93) | 93 | GER | 21.54 | PB | ||||||||||
Finale C 28.6. Vind: -0.2 | 28.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Alexander Kosenkow Alexander Kosenkow ('77) | 77 | GER | 21.19 | |||||||||||
2 | Alexander Juretzko Alexander Juretzko ('90) | 90 | GER | 21.30 | |||||||||||
3 | Yannick Hoecker Yannick Hoecker ('92) | 92 | GER | 21.90 | SB | ||||||||||
4 | Jakob Krempin Jakob Krempin ('95) | 95 | GER | 22.05 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||
Finale 1 28.6. Vind: +0.1 | 28.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.47 | |||||||||||
2 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.66 | SB | ||||||||||
3 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.92 | |||||||||||
4 | Julian Marquart Julian Marquart ('91) | 91 | GER | 14.16 | |||||||||||
4 | Martin Vogel Martin Vogel ('92) | 92 | GER | 14.16 | |||||||||||
Finale 2 28.6. Vind: -0.6 | 28.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.94 | |||||||||||
2 | Matthias Bühler Matthias Bühler ('86) | 86 | GER | 13.97 | |||||||||||
3 | René Mählmann René Mählmann ('93) | 93 | GER | 14.04 | |||||||||||
4 | Brahian Peña Brahian Peña ('94) | 94 | SUI | 14.23 | |||||||||||
5 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 14.56 | |||||||||||
Finale 3 28.6. Vind: +1.4 | 28.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Gregor Traber Gregor Traber ('92) | 92 | GER | 13.43 | |||||||||||
2 | David Omoregie David Omoregie ('95) | 95 | GBR | 13.55 | SB | ||||||||||
3 | Matthias Bühler Matthias Bühler ('86) | 86 | GER | 13.64 | SB | ||||||||||
4 | Martin Vogel Martin Vogel ('92) | 92 | GER | 14.00 | =SB | ||||||||||
Finale 4 28.6. Vind: +0.3 | 28.6. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Maximilian Bayer Maximilian Bayer ('90) | 90 | GER | 13.76 | PB | ||||||||||
2 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.94 | |||||||||||
3 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.98 | |||||||||||
4 | René Mählmann René Mählmann ('93) | 93 | GER | 14.08 | |||||||||||
M 400 m hæk 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Jonas Hanßen Jonas Hanßen ('95) | 95 | GER | 49.87 | PB | ||||||||||
2 | Marcin Jabłoński Marcin Jabłoński ('94) | 94 | POL | 51.63 | |||||||||||
3 | Marius Bakken Støle Marius Bakken Støle ('93) | 93 | NOR | 52.49 | |||||||||||
4 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 52.58 | |||||||||||
M Højdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Nawaf Ahmed Al-Yami Nawaf Ahmed Al-Yami ('92) | 92 | KSA | 2.19 | |||||||||||
M 4 x 100 m stafet extra | |||||||||||||||
Finale 1 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 40.37 | |||||||||||||
Roger Gurski, Alexander Deckert, Fabian Netzlaff, Deniz Almas | |||||||||||||||
2 | FRA | 41.04 | |||||||||||||
Charles Renard, Loic Berard, Aurelien Carbon, Amaury Golitin | |||||||||||||||
3 | IRL | 41.27 | |||||||||||||
Scott Gibson, Zak Irwin, Sean Lawler, Joseph Ojewumi | |||||||||||||||
Finale 2 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | MTG Mannheim MTG Mannheim | GER | 40.32 | ||||||||||||
Yannick Hoecker, Patrick Domogala, Dennis Herdt, Fabian Manke-Reimers | |||||||||||||||
2 | U23 | SUI | 40.91 | ||||||||||||
Alexander Ham, Silvan Wicki, Bastien Mouthon, Hamid Hoxha | |||||||||||||||
K 100 m | |||||||||||||||
Finale 1 27.6. Vind: -0.1 | 27.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Verena Sailer Verena Sailer ('85) | 85 | GER | 11.40 | SB | ||||||||||
2 | Anna-Lena Freese Anna-Lena Freese ('94) | 94 | GER | 11.49 | SB | ||||||||||
3 | Christina Haack Christina Haack ('87) | 87 | GER | 11.77 | |||||||||||
4 | Josefina Elsler Josefina Elsler ('91) | 91 | GER | 11.79 | SB | ||||||||||
6 | Lena Weiss Lena Weiss ('94) | 94 | SUI | 12.16 | |||||||||||
Finale 2 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
2 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 11.74 | |||||||||||
3 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 11.99 | |||||||||||
4 | Samantha Dagry Samantha Dagry ('94) | 94 | SUI | 12.18 | |||||||||||
Finale 3 27.6. Vind: +0.1 | 27.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 11.66 | PB | ||||||||||
2 | Amelie-Sophie Lederer Amelie-Sophie Lederer ('94) | 94 | GER | 11.85 | |||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.86 | =PB | ||||||||||
4 | Charlène Keller Charlène Keller ('94) | 94 | SUI | 11.91 | |||||||||||
5 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.98 | |||||||||||
Finale 4 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Verena Sailer Verena Sailer ('85) | 85 | GER | 11.29 | SB | ||||||||||
2 | Anna-Lena Freese Anna-Lena Freese ('94) | 94 | GER | 11.45 | PB | ||||||||||
2 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 11.45 | |||||||||||
4 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 11.62 | |||||||||||
5 | Christina Haack Christina Haack ('87) | 87 | GER | 11.69 | |||||||||||
6 | Josefina Elsler Josefina Elsler ('91) | 91 | GER | 11.76 | SB | ||||||||||
Finale 5 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Janina Kölsch Janina Kölsch ('91) | 91 | GER | 11.85 | |||||||||||
2 | Luise Hollender Luise Hollender ('92) | 92 | GER | 11.87 | |||||||||||
3 | Amelie-Sophie Lederer Amelie-Sophie Lederer ('94) | 94 | GER | 11.95 | |||||||||||
3 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 11.95 | |||||||||||
K 200 m 28.6. Vind: +0.7 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 23.02 | PB | ||||||||||
2 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 23.39 | |||||||||||
3 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 24.23 | SB | ||||||||||
Finale B 28.6. Vind: +0.1 | 28.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 23.37 | SB | ||||||||||
2 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 23.50 | PB | ||||||||||
3 | Charlène Keller Charlène Keller ('94) | 94 | SUI | 24.12 | |||||||||||
4 | Maike Schachtschneider Maike Schachtschneider ('94) | 94 | GER | 24.28 | PB | ||||||||||
Finale C 28.6. Vind: +1.1 | 28.6. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Christina Haack Christina Haack ('87) | 87 | GER | 23.80 | SB | ||||||||||
2 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 24.25 | SB | ||||||||||
3 | Anna-Sophie Bellerich Anna-Sophie Bellerich ('95) | 95 | GER | 24.44 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm | |||||||||||||||
Finale 1 28.6. Vind: -0.2 | 28.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Eva Strogies Eva Strogies ('91) | 91 | GER | 13.16 | |||||||||||
2 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 13.32 | |||||||||||
3 | Gnima Faye Gnima Faye ('84) | 84 | SEN | 13.47 | |||||||||||
4 | Svenja Rieck Svenja Rieck ('93) | 93 | GER | 13.97 | |||||||||||
Finale 2 28.6. Vind: +0.7 | 28.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Franziska Hofmann Franziska Hofmann ('94) | 94 | GER | 13.18 | SB | ||||||||||
2 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.42 | |||||||||||
3 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.49 | SB | ||||||||||
4 | Sabrina Lindenmayer Sabrina Lindenmayer ('89) | 89 | GER | 13.68 | =SB | ||||||||||
5 | Kira Weinberg Kira Weinberg ('94) | 94 | GER | 13.87 | |||||||||||
6 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 14.03 | |||||||||||
Finale 3 28.6. Vind: -0.3 | 28.6. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Eva Strogies Eva Strogies ('91) | 91 | GER | 13.22 | |||||||||||
2 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.63 | |||||||||||
3 | Svenja Rieck Svenja Rieck ('93) | 93 | GER | 14.01 | |||||||||||
Finale 4 28.6. Vind: +0.7 | 28.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Gnima Faye Gnima Faye ('84) | 84 | SEN | 13.30 | |||||||||||
2 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.45 | SB | ||||||||||
K Stangspring 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Alana Boyd Alana Boyd ('84) | 84 | AUS | 4.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martina Strutz Martina Strutz ('81) | 81 | GER | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | 4.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Annika Roloff Annika Roloff ('91) | 91 | GER | 4.45 | PB | ||||||||||
5 | Silke Spiegelburg Silke Spiegelburg ('86) | 86 | GER | 4.35 | |||||||||||
6 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 4.35 | SB | ||||||||||
7 | Malin Dahlström Malin Dahlström ('89) | 89 | SWE | 4.35 | =SB | ||||||||||
8 | Lilli Schnitzerling Lilli Schnitzerling ('93) | 93 | GER | 4.25 | =SB | ||||||||||
9 | Liz Parnova Liz Parnova ('94) | 94 | AUS | 4.25 | |||||||||||
10 | Kristina Gadschiew Kristina Gadschiew ('84) | 84 | GER | 4.10 | =SB | ||||||||||
11 | Sabrina Hochreuther Sabrina Hochreuther ('90) | 90 | GER | 3.95 | |||||||||||
12 | Jasmine Moser Jasmine Moser ('95) | 95 | SUI | 3.95 | |||||||||||
K 4 x 100 m stafet extra | |||||||||||||||
Finale 1 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 43.79 | |||||||||||||
Lisa Marie Kwayie, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Chantal Butzek | |||||||||||||||
2 | GBR | 44.72 | |||||||||||||
Shannon Malone, Cheriece Hylton, Imani Lansiquot, Charlotte McLennaghan | |||||||||||||||
3 | BEL | 46.28 | |||||||||||||
Laurence Lobbens, Naomi Van Den Broeck, Cindy Van Der Veken, Manon Depuydt | |||||||||||||||
4 | GER | 46.40 | |||||||||||||
Nina Braun, Andrea Reck, Tracey Schulz, Jessie Maduka | |||||||||||||||
Finale 2 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | FRA | 44.52 | |||||||||||||
Caroline Chaillou, Cynthia Leduc, Maroussia Pare, Ombretta Minkue-Meye | |||||||||||||||
2 | U23 | SUI | 44.75 | ||||||||||||
Lena Weiss, Sarah Atcho, Charlène Keller, Samantha Dagry | |||||||||||||||
3 | IRL | 45.41 | |||||||||||||
Phoebe Murphy, Ciara Neville, Roisin Harrison, Gina Akpe-Moses | |||||||||||||||
4 | U20 | SUI | 46.37 | ||||||||||||
Géraldine Frey, Riccarda Dietsche, Muswama Kambundji, Irina Strebel | |||||||||||||||
M22 4 x 100 m stafet 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 39.66 | |||||||||||||
Bastian Heber, Patrick Domogala, Maximilian Ruth, Steven Müller | |||||||||||||||
2 | SUI | 40.75 | |||||||||||||
Alexander Ham, Silvan Wicki, Hamid Hoxha, Brahian Peña | |||||||||||||||
M22 4 x 400 m stafet 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | U23 | GER | 3:07.74 | ||||||||||||
Jakob Krempin, Marc Koch, Torben Junker, Sebastian Schürmann | |||||||||||||||
K22 4 x 100 m stafet 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | SUI | 45.12 | |||||||||||||
Lena Weiss, Sarah Atcho, Charlène Keller, Samantha Dagry | |||||||||||||||
2 | SUI | 46.10 | |||||||||||||
Géraldine Frey, Ajla Del Ponte, Muswama Kambundji, Riccarda Dietsche | |||||||||||||||
D19 100 m 27.6. Vind: +0.1 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Joseph Dewar Joseph Dewar ('96) | 96 | GBR | 10.34 | PB | ||||||||||
2 | Reuben Arthur Reuben Arthur ('96) | 96 | GBR | 10.47 | |||||||||||
3 | Lukas Hein Lukas Hein ('96) | 96 | GER | 10.49 | |||||||||||
4 | Theo Etienne Theo Etienne ('96) | 96 | GBR | 10.54 | =PB | ||||||||||
5 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.55 | |||||||||||
6 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.59 | |||||||||||
Finale B 27.6. Vind: +1.1 | 27.6. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.52 | PB | ||||||||||
2 | Nans André Nans André ('97) | 97 | FRA | 10.66 | PB | ||||||||||
3 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 10.70 | |||||||||||
3 | Fabian Netzlaff Fabian Netzlaff ('96) | 96 | GER | 10.70 | |||||||||||
5 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.76 | |||||||||||
6 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 10.85 | |||||||||||
Indledende heats | 27.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.6. Vind: -0.2 | 27.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Lukas Hein Lukas Hein ('96) | 96 | GER | 10.46 | |||||||||||
2 | Theo Etienne Theo Etienne ('96) | 96 | GBR | 10.54 | PB | ||||||||||
3 | Roger Gurski Roger Gurski ('97) | 97 | GER | 10.66 | PB | ||||||||||
4 | Aurelien Carbon Aurelien Carbon ('97) | 97 | FRA | 10.94 | |||||||||||
5 | Clement Brunin Clement Brunin ('96) | 96 | BEL | 10.98 | |||||||||||
Indledende 2 27.6. Vind: +0.1 | 27.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.55 | PB | ||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.68 | |||||||||||
2 | Fabian Netzlaff Fabian Netzlaff ('96) | 96 | GER | 10.68 | =SB | ||||||||||
4 | Sylvain Chuard Sylvain Chuard ('96) | 96 | SUI | 10.80 | |||||||||||
5 | Raphael Kapenda Raphael Kapenda ('98) | 98 | BEL | 10.96 | PB | ||||||||||
Indledende 3 27.6. Vind: +1.0 | 27.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Amaury Golitin Amaury Golitin ('97) | 97 | FRA | 10.46 | PB | ||||||||||
2 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 10.60 | SB | ||||||||||
3 | Deniz Almas Deniz Almas ('97) | 97 | GER | 10.76 | |||||||||||
4 | Nico Menzel Nico Menzel ('96) | 96 | GER | 10.86 | |||||||||||
4 | Eoin Doherty Eoin Doherty ('97) | 97 | IRL | 10.86 | PB | ||||||||||
Indledende 4 27.6. Vind: -0.1 | 27.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Nans André Nans André ('97) | 97 | FRA | 10.75 | SB | ||||||||||
2 | Joseph Ojewumi Joseph Ojewumi ('98) | 98 | IRL | 10.83 | |||||||||||
2 | Marvin Brandt Marvin Brandt ('96) | 96 | GER | 10.83 | =SB | ||||||||||
4 | Eric-Kian Zandi Rad Eric-Kian Zandi Rad ('97) | 97 | SUI | 10.87 | |||||||||||
5 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 11.01 | |||||||||||
Indledende 5 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Joseph Dewar Joseph Dewar ('96) | 96 | GBR | 10.41 | =PB | ||||||||||
2 | Reuben Arthur Reuben Arthur ('96) | 96 | GBR | 10.52 | |||||||||||
3 | Michael Nager Michael Nager ('96) | 96 | GER | 10.92 | |||||||||||
4 | Loic Berard Loic Berard ('96) | 96 | FRA | 10.94 | |||||||||||
5 | Jean-Paul Lawson Hellu Jean-Paul Lawson Hellu ('97) | 97 | GER | 10.98 | |||||||||||
6 | Christoph Haslauer Christoph Haslauer ('96) | 96 | AUT | 11.00 | |||||||||||
D19 200 m 28.6. Vind: +0.9 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Eliott Powell Eliott Powell ('96) | 96 | GBR | 20.68 | PB | ||||||||||
2 | Kai Köllmann Kai Köllmann ('96) | 96 | GER | 21.09 | PB | ||||||||||
3 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 21.10 | PB | ||||||||||
4 | Ville Aarnivala Ville Aarnivala ('96) | 96 | FIN | 21.88 | SB | ||||||||||
5 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 22.13 | PB | ||||||||||
Finale B 28.6. Vind: +0.2 | 28.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 21.07 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.12 | PB | ||||||||||
3 | Freddie Owsley Freddie Owsley ('97) | 97 | GBR | 21.32 | |||||||||||
4 | Zak Irwin Zak Irwin ('96) | 96 | IRL | 21.45 | SB | ||||||||||
Finale C 28.6. Vind: +0.7 | 28.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Max Grieger Max Grieger ('97) | 97 | GER | 21.25 | PB | ||||||||||
2 | Nico Menzel Nico Menzel ('96) | 96 | GER | 21.42 | |||||||||||
3 | Felix Straub Felix Straub ('97) | 97 | GER | 21.68 | |||||||||||
4 | Dylan Barbier Dylan Barbier ('96) | 96 | FRA | 21.70 | |||||||||||
5 | Charles Renard Charles Renard ('96) | 96 | FRA | 21.82 | PB | ||||||||||
Finale D 28.6. Vind: +1.8 | 28.6. | Vind: +1.8 | |||||||||||||
1 | Alexander Deckert Alexander Deckert ('97) | 97 | GER | 21.60 | PB | ||||||||||
2 | Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97) | 97 | DEN | 21.80 | PB | ||||||||||
3 | Marvin Brandt Marvin Brandt ('96) | 96 | GER | 21.85 | PB | ||||||||||
4 | Jordan Paquot Jordan Paquot ('98) | 98 | BEL | 21.88 | |||||||||||
5 | Sean Lawler Sean Lawler ('97) | 97 | IRL | 21.93 | |||||||||||
6 | Clement Brunin Clement Brunin ('96) | 96 | BEL | 21.94 | |||||||||||
D19 400 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97) | 97 | DEN | 46.01 | DR22 DUR DUR-18 | PB | |||||||||
2 | Constantin Schmidt Constantin Schmidt ('96) | 96 | GER | 47.19 | |||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Harry Purcell Harry Purcell ('96) | 96 | IRL | 47.33 | PB | ||||||||||
2 | Mohamed El Nour Mohamed Mohamed El Nour Mohamed ('96) | 96 | QAT | 47.34 | PB | ||||||||||
3 | Josh-Kevin Ramirez Talm Josh-Kevin Ramirez Talm ('96) | 96 | NOR | 47.46 | PB | ||||||||||
4 | Aleksi Rösler Aleksi Rösler ('96) | 96 | GER | 48.50 | |||||||||||
5 | Julius Uutela Julius Uutela ('97) | 97 | FIN | 48.92 | |||||||||||
Finale C 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Scott Gibson Scott Gibson ('97) | 97 | IRL | 48.08 | |||||||||||
2 | Jaakkima Rösler Jaakkima Rösler ('96) | 96 | GER | 48.34 | PB | ||||||||||
3 | Pascal Unbehaun Pascal Unbehaun ('96) | 96 | GER | 48.55 | |||||||||||
4 | Christian Iguacel Christian Iguacel ('96) | 96 | BEL | 48.63 | PB | ||||||||||
D19 800 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:49.54 | |||||||||||
2 | Marvin Heinrich Marvin Heinrich ('97) | 97 | GER | 1:50.12 | PB | ||||||||||
3 | Jonas Schöpfer Jonas Schöpfer ('96) | 96 | SUI | 1:50.38 | PB | ||||||||||
4 | Christian Von Eitzen Christian Von Eitzen ('97) | 97 | GER | 1:50.51 | |||||||||||
5 | Philip Lonmon Philip Lonmon ('96) | 96 | GER | 1:50.74 | |||||||||||
6 | Hakim Saleh Hakim Saleh ('96) | 96 | CZE | 1:51.15 | PB | ||||||||||
7 | Niklas Cervinka Niklas Cervinka ('96) | 96 | GER | 1:53.26 | |||||||||||
8 | Quirin Kappelmeier Quirin Kappelmeier ('96) | 96 | GER | 1:53.80 | |||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Dennis Biederbick Dennis Biederbick ('97) | 97 | GER | 1:51.60 | PB | ||||||||||
2 | Marc Bill Marc Bill ('97) | 97 | SUI | 1:51.70 | PB | ||||||||||
3 | Arnaud Dupré Arnaud Dupré ('97) | 97 | SUI | 1:51.98 | PB | ||||||||||
4 | Lars Wagner Lars Wagner ('97) | 97 | GER | 1:52.31 | PB | ||||||||||
5 | Constantin Schulz Constantin Schulz ('98) | 98 | GER | 1:52.36 | PB | ||||||||||
6 | Julius Uutela Julius Uutela ('97) | 97 | FIN | 1:53.80 | SB | ||||||||||
D19 1500 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Maël Bohren Maël Bohren ('96) | 96 | SUI | 3:48.43 | PB | ||||||||||
2 | Lukas Abele Lukas Abele ('97) | 97 | GER | 3:49.38 | |||||||||||
3 | Moritz Beinlich Moritz Beinlich ('96) | 96 | GER | 3:49.99 | PB | ||||||||||
4 | Lukas Eisele Lukas Eisele ('97) | 97 | GER | 3:53.08 | |||||||||||
5 | Andrea Baratte Andrea Baratte ('97) | 97 | LUX | 3:53.89 | PB | ||||||||||
6 | Romain Luescher Romain Luescher ('96) | 96 | SUI | 3:54.46 | PB | ||||||||||
7 | Thilo Brill Thilo Brill ('97) | 97 | GER | 3:54.96 | |||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm 27.6. Vind: +1.0 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 13.48 | PB | ||||||||||
2 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 13.59 | PB | ||||||||||
3 | Jack Hatton Jack Hatton ('96) | 96 | GBR | 13.62 | PB | ||||||||||
4 | Florian Lickteig Florian Lickteig ('96) | 96 | GER | 13.66 | =PB | ||||||||||
5 | Patrick Elger Patrick Elger ('96) | 96 | GER | 13.70 | |||||||||||
6 | Henrik Hannemann Henrik Hannemann ('97) | 97 | GER | 13.78 | |||||||||||
Finale B 27.6. Vind: +1.3 | 27.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | David Sklenář David Sklenář ('97) | 97 | CZE | 13.71 | PB | ||||||||||
2 | Jack Kirby Jack Kirby ('96) | 96 | GBR | 13.82 | PB | ||||||||||
3 | Nicolas Eyheramouno Nicolas Eyheramouno ('96) | 96 | FRA | 14.09 | |||||||||||
4 | Matthew Behan Matthew Behan ('96) | 96 | IRL | 14.38 | |||||||||||
Indledende heats | 27.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.6. Vind: +1.6 | 27.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Tristan Freyr Jónsson Tristan Freyr Jónsson ('97) | 97 | ISL | 14.26 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Felix Krause Felix Krause ('97) | 97 | GER | 14.28 | |||||||||||
3 | Gordon Skalvy Gordon Skalvy ('97) | 97 | AUT | 14.32 | PB | ||||||||||
4 | Garbhan McKenna Garbhan McKenna ('96) | 96 | IRL | 14.49 | |||||||||||
Indledende 2 27.6. Vind: +1.7 | 27.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 13.61 | PB | ||||||||||
2 | Matthew Behan Matthew Behan ('96) | 96 | IRL | 14.00 | |||||||||||
3 | Michel Meißner Michel Meißner ('96) | 96 | GER | 14.12 | PB | ||||||||||
Indledende 3 27.6. Vind: +0.9 | 27.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 13.69 | PB | ||||||||||
2 | David Sklenář David Sklenář ('97) | 97 | CZE | 13.81 | PB | ||||||||||
3 | Nicolas Eyheramouno Nicolas Eyheramouno ('96) | 96 | FRA | 13.87 | PB | ||||||||||
4 | Alain-Hervé Mfomkpa Alain-Hervé Mfomkpa ('96) | 96 | SUI | 14.07 | |||||||||||
Indledende 4 27.6. Vind: +1.6 | 27.6. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Henrik Hannemann Henrik Hannemann ('97) | 97 | GER | 13.57 | PB | ||||||||||
2 | Patrick Elger Patrick Elger ('96) | 96 | GER | 13.59 | SB | ||||||||||
3 | Florian Lickteig Florian Lickteig ('96) | 96 | GER | 13.66 | PB | ||||||||||
4 | Jack Hatton Jack Hatton ('96) | 96 | GBR | 13.70 | PB | ||||||||||
5 | Dylan Caty Dylan Caty ('97) | 97 | FRA | 13.84 | |||||||||||
6 | Jack Kirby Jack Kirby ('96) | 96 | GBR | 13.86 | PB | ||||||||||
D19 400 m hæk 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Victor Coroller Victor Coroller ('97) | 97 | FRA | 50.45 | |||||||||||
2 | Jack Lawrie Jack Lawrie ('96) | 96 | GBR | 51.77 | PB | ||||||||||
3 | Joshua Abuaku Joshua Abuaku ('96) | 96 | GER | 52.58 | |||||||||||
4 | Dylan Owusu Dylan Owusu ('97) | 97 | BEL | 53.76 | |||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Michael Adolf Michael Adolf ('96) | 96 | GER | 51.77 | PB | ||||||||||
2 | Dominik Hufnagl Dominik Hufnagl ('97) | 97 | AUT | 51.86 | PB | ||||||||||
3 | Florentin Lesage Florentin Lesage ('96) | 96 | FRA | 53.15 | |||||||||||
Finale C 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Dany Brand Dany Brand ('96) | 96 | SUI | 52.56 | PB | ||||||||||
2 | Sebastian Gaugl Sebastian Gaugl ('97) | 97 | AUT | 53.60 | PB | ||||||||||
D19 Højdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96) | 96 | DEN | 2.20 | PB | ||||||||||
2 | Anton Senft Anton Senft ('96) | 96 | GER | 2.12 | |||||||||||
3 | Alexander Heidu Alexander Heidu ('97) | 97 | GER | 2.12 | PB | ||||||||||
4 | Stefan Tigler Stefan Tigler ('97) | 97 | GER | 2.08 | |||||||||||
5 | Simon Lange Simon Lange ('96) | 96 | GER | 2.04 | |||||||||||
D19 Stangspring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Adam Hague Adam Hague ('97) | 97 | GBR | 5.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tomas Wecksten Tomas Wecksten ('96) | 96 | FIN | 5.30 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Niko Koskinen Niko Koskinen ('96) | 96 | FIN | 5.20 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yanis Alves Yanis Alves ('96) | 96 | FRA | 5.10 | PB | ||||||||||
5 | Tim Jaeger Tim Jaeger ('96) | 96 | GER | 5.10 | |||||||||||
6 | Hussain Asim Al-Hizam Hussain Asim Al-Hizam ('98) | 98 | KSA | 5.00 | SB | ||||||||||
7 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.00 | |||||||||||
8 | Maximilian Knief Maximilian Knief ('97) | 97 | GER | 4.90 | |||||||||||
9 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 4.90 | PB | ||||||||||
D19 Længdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 7.66 | 0.0 | PB | |||||||||
2 | Samory Fraga Samory Fraga ('96) | 96 | BRA | 7.51 | -0.6 | ||||||||||
3 | Alexander Fuchs Alexander Fuchs ('96) | 96 | GER | 7.40 | 0.0 | ||||||||||
4 | Cedric Dufag Cedric Dufag ('96) | 96 | FRA | 7.30 | +0.7 | ||||||||||
5 | Gianluca Puglisi Gianluca Puglisi ('96) | 96 | GER | 7.29 | 0.0 | ||||||||||
6 | Maximilian Wegner Maximilian Wegner ('96) | 96 | GER | 7.10 | -0.4 | ||||||||||
7 | Benjamin Weßling Benjamin Weßling ('96) | 96 | GER | 7.10 | 0.0 | ||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Tobias Capiau Tobias Capiau ('97) | 97 | BEL | 7.57 | 0.0 | PB | |||||||||
2 | Kristian Bäck Kristian Bäck ('96) | 96 | FIN | 7.28 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alex Rousseau-Jamard Alex Rousseau-Jamard ('97) | 97 | FRA | 7.23 | 0.0 | SB | |||||||||
4 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.16 | -0.1 | ||||||||||
5 | Maximilian Drössler Maximilian Drössler ('96) | 96 | AUT | 7.07 | -0.3 | ||||||||||
D19 Trespring 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Philipp Kronsteiner Philipp Kronsteiner ('97) | 97 | AUT | 15.52 | -0.1 | NU20R | PB | ||||||||
2 | Romain Bourreau Romain Bourreau ('96) | 96 | FRA | 15.36 | 0.0 | ||||||||||
3 | Ulises Costa Ulises Costa ('96) | 96 | BRA | 15.29 | -0.9 | ||||||||||
4 | Montel Nevers Montel Nevers ('96) | 96 | GBR | 15.10 | -0.1 | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 20.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Merten Howe Merten Howe ('97) | 97 | GER | 18.57 | |||||||||||
3 | John Kelly John Kelly ('96) | 96 | IRL | 17.79 | |||||||||||
4 | Antoine Duponchel Antoine Duponchel ('96) | 96 | FRA | 17.64 | |||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Andrei Toader Andrei Toader ('97) | 97 | ROU | 19.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Malte Dörner Malte Dörner ('96) | 96 | GER | 19.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 18.36 | PB | ||||||||||
4 | Valentin Döbler Valentin Döbler ('96) | 96 | GER | 18.28 | |||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 63.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 60.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 59.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maximilian Klaus Maximilian Klaus ('96) | 96 | GER | 55.77 | |||||||||||
5 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 54.76 | |||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Lukas Koller Lukas Koller ('96) | 96 | GER | 57.77 | PB | ||||||||||
2 | Eoin Sheridan Eoin Sheridan ('97) | 97 | IRL | 55.43 | PB | ||||||||||
3 | Veikko Laitinen Veikko Laitinen ('97) | 97 | FIN | 51.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Alexej Mikhailov Alexej Mikhailov ('96) | 96 | GER | 78.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 77.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hilmar Örn Jónsson Hilmar Örn Jónsson ('96) | 96 | ISL | 76.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fellan McGuigan Fellan McGuigan ('96) | 96 | IRL | 68.15 | PB | ||||||||||
5 | Jaroslav Lauterkranc Jaroslav Lauterkranc ('96) | 96 | CZE | 67.81 | |||||||||||
6 | Dominik Klaffenbach Dominik Klaffenbach ('96) | 96 | GER | 63.86 | PB | ||||||||||
7 | Lucas Lemkau Lucas Lemkau ('96) | 96 | GER | 62.77 | |||||||||||
8 | Konstantin Steinfuth Konstantin Steinfuth ('97) | 97 | GER | 59.16 | PB | ||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Roman Klem Roman Klem ('96) | 96 | GER | 70.38 | PB | ||||||||||
2 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 70.02 | |||||||||||
3 | Tom Meier Tom Meier ('97) | 97 | GER | 69.75 | PB | ||||||||||
4 | Marian Spannowsky Marian Spannowsky ('96) | 96 | GER | 69.06 | |||||||||||
5 | Bruno Schürch Bruno Schürch ('96) | 96 | SUI | 63.12 | |||||||||||
D19 4 x 100 m stafet 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | GBR | 39.68 | |||||||||||||
Joseph Dewar, Eliott Powell, Reuben Arthur, Ojie Edoburun | |||||||||||||||
2 | GER | 40.11 | |||||||||||||
Roger Gurski, Kai Köllmann, Fabian Netzlaff, Lukas Hein | |||||||||||||||
3 | FRA | 40.56 | |||||||||||||
Nans André, Aurelien Carbon, Dylan Barbier, Amaury Golitin | |||||||||||||||
4 | GER | 40.79 | |||||||||||||
Felix Straub, Nico Menzel, Deniz Almas, Alexander Deckert | |||||||||||||||
5 | IRL | 40.89 | |||||||||||||
Eoin Doherty, Zak Irwin, Sean Lawler, Joseph Ojewumi | |||||||||||||||
6 | BEL | 41.16 | |||||||||||||
Raphael Kapenda, Clement Brunin, Tobias Capiau, Jordan Paquot | |||||||||||||||
D19 4 x 400 m stafet 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 3:12.88 | |||||||||||||
Constantin Schmidt, Aleksi Rösler, Jaakkima Rösler, Pascal Unbehaun | |||||||||||||||
2 | BEL | 3:14.21 | |||||||||||||
Alexander Doom, Dylan Owusu, Camille Lubon, Christian Iguacel | |||||||||||||||
3 | GER | 3:15.92 | |||||||||||||
Joshua Abuaku, Michael Adolf, Lukas Schwab, Tobias Tedsen | |||||||||||||||
4 | FIN | 3:19.20 | |||||||||||||
Ville Aarnivala, Juho Pirskanen, Eemeli Välimäki, Joona Forsgren | |||||||||||||||
P19 100 m 27.6. Vind: -1.4 Finale A Finale | 27.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Lisa Mayer Lisa Mayer ('96) | 96 | GER | 11.58 | |||||||||||
2 | Shannon Malone Shannon Malone ('97) | 97 | GBR | 11.91 | |||||||||||
3 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.93 | |||||||||||
4 | Ombretta Minkue-Meye Ombretta Minkue-Meye ('96) | 96 | FRA | 11.98 | |||||||||||
5 | Ciara Neville Ciara Neville ('99) | 99 | IRL | 12.00 | |||||||||||
6 | Laura Großhaus Laura Großhaus ('98) | 98 | GER | 12.23 | |||||||||||
Finale B 27.6. Vind: -0.1 | 27.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Nina Braun Nina Braun ('97) | 97 | GER | 11.88 | |||||||||||
2 | Sophia Junk Sophia Junk ('99) | 99 | GER | 12.03 | |||||||||||
3 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 12.04 | |||||||||||
3 | Phoebe Murphy Phoebe Murphy ('98) | 98 | IRL | 12.04 | |||||||||||
5 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 12.23 | |||||||||||
Indledende heats | 27.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Lisa Mayer Lisa Mayer ('96) | 96 | GER | 11.60 | |||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.71 | |||||||||||
3 | Caroline Chaillou Caroline Chaillou ('96) | 96 | FRA | 12.17 | |||||||||||
Indledende 2 27.6. Vind: -1.0 | 27.6. | Vind: -1.0 | |||||||||||||
1 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.92 | |||||||||||
2 | Nina Braun Nina Braun ('97) | 97 | GER | 11.97 | |||||||||||
3 | Tracey Schulz Tracey Schulz ('96) | 96 | GER | 12.12 | |||||||||||
3 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 12.12 | |||||||||||
Indledende 3 27.6. Vind: -1.2 | 27.6. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Ciara Neville Ciara Neville ('99) | 99 | IRL | 11.93 | |||||||||||
2 | Viktoria Dönicke Viktoria Dönicke ('99) | 99 | GER | 12.16 | |||||||||||
3 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 12.20 | |||||||||||
4 | Tiffany Tshilumba Tiffany Tshilumba ('96) | 96 | LUX | 12.21 | |||||||||||
Indledende 4 27.6. Vind: -0.2 | 27.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Phoebe Murphy Phoebe Murphy ('98) | 98 | IRL | 12.04 | |||||||||||
2 | Sophia Junk Sophia Junk ('99) | 99 | GER | 12.07 | |||||||||||
3 | Muswama Kambundji Muswama Kambundji ('96) | 96 | SUI | 12.28 | |||||||||||
Indledende 5 27.6. Vind: +0.4 | 27.6. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Laura Großhaus Laura Großhaus ('98) | 98 | GER | 11.91 | |||||||||||
2 | Cynthia Leduc Cynthia Leduc ('97) | 97 | FRA | 12.03 | |||||||||||
3 | Géraldine Frey Géraldine Frey ('97) | 97 | SUI | 12.07 | PB | ||||||||||
4 | Laurence Lobbens Laurence Lobbens ('97) | 97 | BEL | 12.15 | SB | ||||||||||
5 | Riccarda Dietsche Riccarda Dietsche ('96) | 96 | SUI | 12.20 | |||||||||||
Indledende 6 27.6. Vind: -0.5 | 27.6. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Shannon Malone Shannon Malone ('97) | 97 | GBR | 11.75 | PB | ||||||||||
2 | Ombretta Minkue-Meye Ombretta Minkue-Meye ('96) | 96 | FRA | 11.95 | |||||||||||
3 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 12.09 | |||||||||||
4 | Cindy Van Der Veken Cindy Van Der Veken ('97) | 97 | BEL | 12.11 | |||||||||||
5 | Laurence Jones Laurence Jones ('96) | 96 | LUX | 12.19 | |||||||||||
P19 200 m 28.6. Vind: +0.5 Finale A Finale | 28.6. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Gina Lückenkemper Gina Lückenkemper ('96) | 96 | GER | 23.04 | PB | ||||||||||
2 | Shannon Hylton Shannon Hylton ('96) | 96 | GBR | 23.16 | |||||||||||
3 | Charlotte McLennaghan Charlotte McLennaghan ('97) | 97 | GBR | 23.59 | |||||||||||
4 | Naomi Van Den Broeck Naomi Van Den Broeck ('96) | 96 | BEL | 23.93 | |||||||||||
5 | Zdeňka Seidlová Zdeňka Seidlová ('97) | 97 | CZE | 24.79 | |||||||||||
Finale B 28.6. Vind: +0.9 | 28.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.29 | PB | ||||||||||
2 | Sharlene Mawdsley Sharlene Mawdsley ('98) | 98 | IRL | 24.05 | PB | ||||||||||
3 | Gina Akpe-Moses Gina Akpe-Moses ('99) | 99 | IRL | 24.37 | PB | ||||||||||
4 | Andrea Reck Andrea Reck ('96) | 96 | GER | 24.52 | PB | ||||||||||
Finale C 28.6. Vind: +2.1 | 28.6. | Vind: +2.1 | |||||||||||||
1 | Roisin Harrison Roisin Harrison ('96) | 96 | IRL | 24.12 | w | ||||||||||
2 | Martina Homolová Martina Homolová ('96) | 96 | CZE | 24.19 | w | ||||||||||
3 | Cindy Van Der Veken Cindy Van Der Veken ('97) | 97 | BEL | 24.53 | w | ||||||||||
4 | Muswama Kambundji Muswama Kambundji ('96) | 96 | SUI | 24.66 | w | ||||||||||
5 | Inola Blatty Inola Blatty ('98) | 98 | SUI | 24.76 | w | ||||||||||
Finale D 28.6. Vind: +0.8 | 28.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Bettina Rinderer Bettina Rinderer ('97) | 97 | AUT | 24.92 | PB | ||||||||||
P19 400 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Lina Nielsen Lina Nielsen ('96) | 96 | GBR | 53.38 | PB | ||||||||||
2 | Cheriece Hylton Cheriece Hylton ('96) | 96 | GBR | 53.69 | |||||||||||
3 | Zdeňka Seidlová Zdeňka Seidlová ('97) | 97 | CZE | 54.13 | |||||||||||
4 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 54.37 | |||||||||||
5 | Ann-Kathrin Kopf Ann-Kathrin Kopf ('96) | 96 | GER | 54.47 | SB | ||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 54.21 | PB | ||||||||||
2 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 54.56 | PB | ||||||||||
3 | Hendrikje Richter Hendrikje Richter ('97) | 97 | GER | 54.80 | SB | ||||||||||
4 | Lisa Marie Petkov Lisa Marie Petkov ('96) | 96 | GER | 54.98 | |||||||||||
5 | Jenna Bromell Jenna Bromell ('97) | 97 | IRL | 55.20 | PB | ||||||||||
6 | Lisa-Marie Jacoby Lisa-Marie Jacoby ('96) | 96 | GER | 55.44 | SB | ||||||||||
Finale C 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Lea Ahrens Lea Ahrens ('98) | 98 | GER | 54.45 | PB | ||||||||||
2 | Lill-Ann Hochkeppler Lill-Ann Hochkeppler ('97) | 97 | GER | 54.92 | PB | ||||||||||
3 | Laura Gläsner Laura Gläsner ('96) | 96 | GER | 55.35 | SB | ||||||||||
4 | Nelly Schmidt Nelly Schmidt ('97) | 97 | GER | 55.84 | SB | ||||||||||
5 | Marie Fickers Marie Fickers ('97) | 97 | BEL | 56.71 | =PB | ||||||||||
6 | Hilla Uusimäki Hilla Uusimäki ('96) | 96 | FIN | 57.04 | SB | ||||||||||
P19 800 m 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.55 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:02.57 | |||||||||||
3 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('96) | 96 | GER | 2:03.42 | |||||||||||
4 | Mareen Kalis Mareen Kalis ('97) | 97 | GER | 2:05.75 | SB | ||||||||||
5 | Ariane Ballner Ariane Ballner ('96) | 96 | GER | 2:05.98 | PB | ||||||||||
6 | Julia Klein Julia Klein ('97) | 97 | GER | 2:06.94 | PB | ||||||||||
7 | Astrid Rosvall Astrid Rosvall ('97) | 97 | SWE | 2:07.47 | PB | ||||||||||
8 | Emma Stähr Emma Stähr ('96) | 96 | GER | 2:07.75 | PB | ||||||||||
9 | Madeleine Björlin-Delmar Madeleine Björlin-Delmar ('96) | 96 | SWE | 2:08.33 | PB | ||||||||||
10 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 2:09.54 | PB | ||||||||||
P19 1500 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 4:13.93 | PB | ||||||||||
2 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:14.66 | PB | ||||||||||
3 | Alina Reh Alina Reh ('97) | 97 | GER | 4:19.40 | PB | ||||||||||
4 | Kara Macdermid Kara Macdermid ('97) | 97 | NZL | 4:26.28 | SB | ||||||||||
5 | Patricia De Graat Patricia De Graat ('98) | 98 | GER | 4:26.86 | PB | ||||||||||
6 | Ingrid Halvorsen Folvik Ingrid Halvorsen Folvik ('97) | 97 | NOR | 4:26.97 | SB | ||||||||||
7 | Miriam Dattke Miriam Dattke ('98) | 98 | GER | 4:28.23 | PB | ||||||||||
8 | Lara Alemanni Lara Alemanni ('98) | 98 | SUI | 4:29.35 | PB | ||||||||||
9 | Kerstin Rubin Kerstin Rubin ('97) | 97 | SUI | 4:30.37 | PB | ||||||||||
10 | Esther Jacobitz Esther Jacobitz ('97) | 97 | GER | 4:30.88 | PB | ||||||||||
11 | Selina Ummel Selina Ummel ('97) | 97 | SUI | 4:31.34 | PB | ||||||||||
12 | Anja Wagenblast Anja Wagenblast ('97) | 97 | GER | 4:31.95 | PB | ||||||||||
13 | Liane Weidner Liane Weidner ('97) | 97 | GER | 4:37.04 | |||||||||||
14 | Fiammetta Troxler Fiammetta Troxler ('96) | 96 | SUI | 4:37.87 | SB | ||||||||||
15 | Zia Macdermid Zia Macdermid ('99) | 99 | NZL | 4:42.40 | SB | ||||||||||
16 | Agnes Thurid Gers Agnes Thurid Gers ('97) | 97 | GER | 4:46.06 | |||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm 27.6. Vind: +0.4 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 13.86 | |||||||||||
2 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 13.91 | SB | ||||||||||
3 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 13.94 | |||||||||||
4 | Alexane Bornoz Alexane Bornoz ('96) | 96 | SUI | 14.07 | |||||||||||
5 | Kiana Rösli Kiana Rösli ('98) | 98 | SUI | 14.24 | |||||||||||
Finale B 27.6. Vind: +1.7 | 27.6. | Vind: +1.7 | |||||||||||||
1 | Paula Hasse Paula Hasse ('97) | 97 | GER | 13.99 | PB | ||||||||||
2 | Victoria Rausch Victoria Rausch ('96) | 96 | LUX | 14.08 | |||||||||||
3 | Irina Strebel Irina Strebel ('96) | 96 | SUI | 14.09 | SB | ||||||||||
4 | Vanessa Hammerschmidt Vanessa Hammerschmidt ('98) | 98 | GER | 14.14 | PB | ||||||||||
5 | Synnøve Bjørgo Adam Synnøve Bjørgo Adam ('97) | 97 | NOR | 14.18 | |||||||||||
6 | Michelle Nyffenegger Michelle Nyffenegger ('96) | 96 | SUI | 14.34 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 27.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.6. Vind: +0.2 | 27.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 13.89 | |||||||||||
2 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 14.00 | |||||||||||
3 | Kiana Rösli Kiana Rösli ('98) | 98 | SUI | 14.05 | PB | ||||||||||
4 | Irina Strebel Irina Strebel ('96) | 96 | SUI | 14.17 | SB | ||||||||||
Indledende 2 27.6. Vind: +0.8 | 27.6. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 13.95 | SB | ||||||||||
2 | Vanessa Hammerschmidt Vanessa Hammerschmidt ('98) | 98 | GER | 14.21 | PB | ||||||||||
3 | Victoria Rausch Victoria Rausch ('96) | 96 | LUX | 14.33 | |||||||||||
4 | Michelle Nyffenegger Michelle Nyffenegger ('96) | 96 | SUI | 14.37 | PB | ||||||||||
Indledende 3 27.6. Vind: +1.5 | 27.6. | Vind: +1.5 | |||||||||||||
1 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 13.77 | PB | ||||||||||
2 | Alexane Bornoz Alexane Bornoz ('96) | 96 | SUI | 13.81 | =PB | ||||||||||
3 | Paula Hasse Paula Hasse ('97) | 97 | GER | 14.09 | PB | ||||||||||
4 | Synnøve Bjørgo Adam Synnøve Bjørgo Adam ('97) | 97 | NOR | 14.16 | PB | ||||||||||
5 | Johanna Windmaier Johanna Windmaier ('98) | 98 | GER | 14.40 | |||||||||||
6 | Melanie Richard Melanie Richard ('97) | 97 | SUI | 14.47 | PB | ||||||||||
P19 400 m hæk 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Laura Nürnberger Laura Nürnberger ('96) | 96 | GER | 58.47 | PB | ||||||||||
2 | Lisa Marie Petkov Lisa Marie Petkov ('96) | 96 | GER | 58.50 | |||||||||||
3 | Laura Gläsner Laura Gläsner ('96) | 96 | GER | 59.88 | |||||||||||
4 | Eileen Demes Eileen Demes ('97) | 97 | GER | 1:00.26 | SB | ||||||||||
5 | Jessica Rautelin Jessica Rautelin ('97) | 97 | FIN | 1:00.50 | SB | ||||||||||
6 | Michelle Nyffenegger Michelle Nyffenegger ('96) | 96 | SUI | 1:02.88 | |||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Jackie Baumann Jackie Baumann ('95) | 95 | GER | 58.58 | |||||||||||
2 | Anais Seiller Anais Seiller ('97) | 97 | FRA | 58.76 | |||||||||||
3 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 59.21 | |||||||||||
4 | Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98) | 98 | DEN | 59.95 | |||||||||||
5 | Coralie Gassama Coralie Gassama ('97) | 97 | FRA | 1:00.29 | |||||||||||
6 | Hilla Uusimäki Hilla Uusimäki ('96) | 96 | FIN | 1:02.40 | SB | ||||||||||
Finale C 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Annika Lena Lietz Annika Lena Lietz ('97) | 97 | GER | 1:00.39 | PB | ||||||||||
2 | Inga Reul Inga Reul ('98) | 98 | GER | 1:01.07 | PB | ||||||||||
3 | Nora Beinlich Nora Beinlich ('97) | 97 | GER | 1:01.08 | PB | ||||||||||
4 | Neele Schuten Neele Schuten ('99) | 99 | GER | 1:02.27 | |||||||||||
5 | Karoline Maria Sauer Karoline Maria Sauer ('97) | 97 | GER | 1:02.70 | |||||||||||
6 | Katariina Liipo Katariina Liipo ('96) | 96 | FIN | 1:03.05 | SB | ||||||||||
P19 Højdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Meike Reimer Meike Reimer ('98) | 98 | GER | 1.81 | =PB | ||||||||||
2 | Leonie Reuter Leonie Reuter ('98) | 98 | GER | 1.78 | |||||||||||
3 | Kerstin Geisweiler Kerstin Geisweiler ('97) | 97 | GER | 1.78 | =PB | ||||||||||
4 | Maike Anstett Maike Anstett ('97) | 97 | GER | 1.74 | |||||||||||
4 | Salome Lang Salome Lang ('97) | 97 | SUI | 1.74 | |||||||||||
6 | Sophie Weißenberg Sophie Weißenberg ('97) | 97 | GER | 1.74 | |||||||||||
7 | Fenja Krohn Fenja Krohn ('96) | 96 | GER | 1.74 | |||||||||||
8 | Noor Vidts Noor Vidts ('96) | 96 | BEL | 1.70 | |||||||||||
8 | Mareike Max Mareike Max ('98) | 98 | GER | 1.70 | |||||||||||
8 | Anne Klebsch Anne Klebsch ('96) | 96 | GER | 1.70 | |||||||||||
8 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.70 | |||||||||||
8 | Elodie Tshilumba Elodie Tshilumba ('98) | 98 | LUX | 1.70 | |||||||||||
13 | Svea Knoop Svea Knoop ('97) | 97 | GER | 1.70 | |||||||||||
14 | Ilona Äyräväinen Ilona Äyräväinen ('97) | 97 | FIN | 1.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Stangspring 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.25 | |||||||||||
1 | Nina Kennedy Nina Kennedy ('97) | 97 | AUS | 4.25 | |||||||||||
3 | Luisa Schaar Luisa Schaar ('97) | 97 | GER | 4.05 | PB | ||||||||||
4 | Tina Rother Tina Rother ('97) | 97 | GER | 4.00 | PB | ||||||||||
5 | Dorina Baiker Dorina Baiker ('96) | 96 | GER | 3.90 | |||||||||||
6 | Lea Bachmann Lea Bachmann ('96) | 96 | SUI | 3.90 | |||||||||||
7 | Ria Möllers Ria Möllers ('96) | 96 | GER | 3.90 | |||||||||||
8 | Pascale Stöcklin Pascale Stöcklin ('97) | 97 | SUI | 3.75 | |||||||||||
9 | Sara Cannmo Sara Cannmo ('96) | 96 | SWE | 3.75 | |||||||||||
10 | Sarah Zimmer Sarah Zimmer ('96) | 96 | AUT | 3.75 | |||||||||||
11 | Annika Jönsson Annika Jönsson ('96) | 96 | SWE | 3.60 | SB | ||||||||||
11 | Alix Dehaynain Alix Dehaynain ('97) | 97 | FRA | 3.60 | |||||||||||
13 | McKenna Caskey McKenna Caskey ('99) | 99 | USA | 3.60 | |||||||||||
P19 Længdespring 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Hanne Maudens Hanne Maudens ('97) | 97 | BEL | 6.23 | 0.0 | PB | |||||||||
2 | Anna Bühler Anna Bühler ('97) | 97 | GER | 6.20 | 0.0 | ||||||||||
3 | Caroline Klein Caroline Klein ('96) | 96 | GER | 6.17 | 0.0 | PB | |||||||||
4 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 5.98 | 0.0 | ||||||||||
5 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5.93 | 0.0 | ||||||||||
6 | Kadi Lindman Kadi Lindman ('96) | 96 | FIN | 5.56 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Emma Pullola Emma Pullola ('96) | 96 | FIN | 6.04 | +0.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Laurence Jones Laurence Jones ('96) | 96 | LUX | 5.65 | 0.0 | ||||||||||
P19 Trespring 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Emma Pullola Emma Pullola ('96) | 96 | FIN | 13.04 | -0.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Larissa Blank Larissa Blank ('97) | 97 | GER | 12.60 | +1.7 | PB | |||||||||
3 | Senni Salminen Senni Salminen ('96) | 96 | FIN | 12.52 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Isabella Marten Isabella Marten ('96) | 96 | GER | 12.76 | -0.2 | ||||||||||
2 | Katharina Mattern Katharina Mattern ('97) | 97 | GER | 12.57 | 0.0 | ||||||||||
3 | Friederike Altmann Friederike Altmann ('97) | 97 | GER | 12.47 | 0.0 | SB | |||||||||
4 | Anna Pajunen Anna Pajunen ('97) | 97 | FIN | 12.27 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mari Sellevåg Aarø Mari Sellevåg Aarø ('98) | 98 | NOR | 12.09 | +0.1 | ||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 16.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 16.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 16.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 15.84 | PB | ||||||||||
5 | Anika Nehls Anika Nehls ('97) | 97 | GER | 15.23 | |||||||||||
6 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 15.05 | |||||||||||
7 | Nadege Mendy Nadege Mendy ('96) | 96 | FRA | 14.43 | |||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 28.6. Finale A Finale | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 58.54 | |||||||||||
2 | Jennifer Prestel Jennifer Prestel ('96) | 96 | GER | 51.52 | |||||||||||
3 | Lara Kempka Lara Kempka ('97) | 97 | GER | 50.18 | |||||||||||
4 | Amy Holder Amy Holder ('96) | 96 | GBR | 48.05 | |||||||||||
Finale B 28.6. | 28.6. | ||||||||||||||
1 | Babette Vandeput Babette Vandeput ('98) | 98 | BEL | 48.62 | PB | ||||||||||
2 | Rebecca Zimmer Rebecca Zimmer ('97) | 97 | GER | 48.43 | PB | ||||||||||
3 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 46.46 | |||||||||||
4 | Vilma Paakkala Vilma Paakkala ('96) | 96 | FIN | 46.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 45.01 | |||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Audrey Ciofani Audrey Ciofani ('96) | 96 | FRA | 66.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 63.94 | |||||||||||
3 | Camille Sainte Luce Camille Sainte Luce ('96) | 96 | FRA | 62.80 | PB | ||||||||||
4 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 55.29 | |||||||||||
5 | Alice Akers Alice Akers ('96) | 96 | IRL | 54.67 | |||||||||||
6 | Helene Sofie Ingvaldsen Helene Sofie Ingvaldsen ('96) | 96 | NOR | 53.33 | |||||||||||
Finale B 27.6. | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Sophie Gimmler Sophie Gimmler ('96) | 96 | GER | 60.19 | |||||||||||
2 | Sophie Gounoué Sophie Gounoué ('96) | 96 | GER | 55.72 | PB | ||||||||||
3 | Cathinca van Amerom Cathinca van Amerom ('96) | 96 | GER | 52.89 | |||||||||||
4 | Lucie Staňková Lucie Staňková ('97) | 97 | CZE | 52.61 | |||||||||||
5 | Vigdis Jónsdóttir Vigdis Jónsdóttir ('96) | 96 | ISL | 51.21 | |||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 50.89 | |||||||||||
2 | Fabienne Schönig Fabienne Schönig ('97) | 97 | GER | 50.58 | |||||||||||
3 | Marie-Therese Obst Marie-Therese Obst ('96) | 96 | NOR | 49.56 | |||||||||||
4 | Lena Bottlender Lena Bottlender ('97) | 97 | GER | 46.79 | |||||||||||
5 | Christin Schneeberger Christin Schneeberger ('97) | 97 | GER | 44.68 | |||||||||||
6 | Maxi Lehmann Maxi Lehmann ('96) | 96 | GER | 44.45 | |||||||||||
P19 4 x 100 m stafet 27.6. Finale A Finale | 27.6. | ||||||||||||||
1 | IRL | 45.08 | |||||||||||||
Phoebe Murphy, Ciara Neville, Roisin Harrison, Sharlene Mawdsley | |||||||||||||||
2 | BEL | 45.58 | |||||||||||||
Naomi Van Den Broeck, Chloe Beaucarne, Cindy Van Der Veken, Manon Depuydt | |||||||||||||||
3 | CZE | 46.39 | |||||||||||||
Lucie Zlatníková, Zdeňka Seidlová, Martina Homolová, Barbora Dvořáková |