Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Mannheim GER: 22nd Bauhaus Juniorengala, Michael-Hoffmann-Stadion 27‐28.6.2015

M 100 m    
Finale 1
27.6. Vind: -0.1
27.6.Vind: -0.1
1
Christian Blum
Christian Blum ('87)
GER10.47
  
 SB
3
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI10.64
  
 
4
Alexander Juretzko
Alexander Juretzko ('90)
GER10.71
  
 PB
5
Lucien Aubry
Lucien Aubry ('95)
GER10.76
  
 
6
Hamid Hoxha
Hamid Hoxha ('94)
SUI10.96
  
 
Finale 2
27.6. Vind: +0.6
27.6.Vind: +0.6
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER10.41
  
 
2
Alexander Kosenkow
Alexander Kosenkow ('77)
GER10.51
  
 
3
Yanier Bello
Yanier Bello ('95)
SUI10.73
  
 
3
Kai Sparenberg
Kai Sparenberg ('95)
GER10.73
  
 
5
Robert Polkowski
Robert Polkowski ('94)
GER10.94
  
 
6
Alexander Ham
Alexander Ham ('95)
SUI10.99
  
 PB
Finale 3
27.6. Vind: -0.6
27.6.Vind: -0.6
1
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.52
  
 
2
Raphael Müller
Raphael Müller ('94)
GER10.60
  
 SB
3
Martin Keller
Martin Keller ('86)
GER10.63
  
 
4
Michael Pohl
Michael Pohl ('89)
GER10.83
  
 
5
Bastian Heber
Bastian Heber ('94)
GER10.89
  
 
6
Maximilian Ruth
Maximilian Ruth ('94)
GER10.90
  
 
Finale 4
27.6. Vind: -0.7
27.6.Vind: -0.7
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER10.38
  
 
2
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.45
  
 
3
Alexander Kosenkow
Alexander Kosenkow ('77)
GER10.49
  
 
4
Martin Keller
Martin Keller ('86)
GER10.52
  
 
5
Christian Blum
Christian Blum ('87)
GER10.55
  
 
6
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.56
  
 
Finale 5
27.6. Vind: +0.6
27.6.Vind: +0.6
1
Alexander Juretzko
Alexander Juretzko ('90)
GER10.64
  
 PB
2
Kai Sparenberg
Kai Sparenberg ('95)
GER10.71
  
 
3
Lucien Aubry
Lucien Aubry ('95)
GER10.74
  
 
4
Yanier Bello
Yanier Bello ('95)
SUI10.75
  
 
M 200 m    
28.6. Vind: +0.9

Finale A

Finale
28.6.Vind: +0.9
1
Alexander Gladitz
Alexander Gladitz ('94)
GER20.83
  
 PB
2
Raphael Müller
Raphael Müller ('94)
GER21.04
  
 PB
3
Sebastian Schürmann
Sebastian Schürmann ('95)
GER21.60
  
 SB
Finale B
28.6. Vind: +1.7
28.6.Vind: +1.7
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER20.92
  
 
2
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER21.42
  
 SB
3
Dennis Herdt
Dennis Herdt ('93)
GER21.48
  
 PB
4
Torben Junker
Torben Junker ('93)
GER21.54
  
 PB
Finale C
28.6. Vind: -0.2
28.6.Vind: -0.2
1
Alexander Kosenkow
Alexander Kosenkow ('77)
GER21.19
  
 
2
Alexander Juretzko
Alexander Juretzko ('90)
GER21.30
  
 
3
Yannick Hoecker
Yannick Hoecker ('92)
GER21.90
  
 SB
4
Jakob Krempin
Jakob Krempin ('95)
GER22.05
  
 PB
M 110 m hæk    
Finale 1
28.6. Vind: +0.1
28.6.Vind: +0.1
1
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.47
  
 
2
David Omoregie
David Omoregie ('95)
GBR13.66
  
 SB
3
David King
David King ('94)
GBR13.92
  
 
4
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER14.16
  
 
4
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER14.16
  
 
Finale 2
28.6. Vind: -0.6
28.6.Vind: -0.6
1
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.94
  
 
2
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.97
  
 
3
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.04
  
 
4
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI14.23
  
 
5
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR14.56
  
 
Finale 3
28.6. Vind: +1.4
28.6.Vind: +1.4
1
Gregor Traber
Gregor Traber ('92)
GER13.43
  
 
2
David Omoregie
David Omoregie ('95)
GBR13.55
  
 SB
3
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.64
  
 SB
4
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER14.00
  
 =SB
Finale 4
28.6. Vind: +0.3
28.6.Vind: +0.3
1
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.76
  
 PB
2
David King
David King ('94)
GBR13.94
  
 
3
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.98
  
 
4
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.08
  
 
M 400 m hæk    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Jonas Hanßen
Jonas Hanßen ('95)
GER49.87
  
 PB
2
Marcin Jabłoński
Marcin Jabłoński ('94)
POL51.63
  
 
3
Marius Bakken Støle
Marius Bakken Støle ('93)
NOR52.49
  
 
4
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR52.58
  
 
M Højdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Nawaf Ahmed Al-Yami
Nawaf Ahmed Al-Yami ('92)
KSA2.19
  
 
M 4 x 100 m stafet extra    
Finale 1
28.6.
28.6.
1
 
  
GER40.37
  
 
  Roger Gurski, Alexander Deckert, Fabian Netzlaff, Deniz Almas
2
 
  
FRA41.04
  
 
  Charles Renard, Loic Berard, Aurelien Carbon, Amaury Golitin
3
 
  
IRL41.27
  
 
  Scott Gibson, Zak Irwin, Sean Lawler, Joseph Ojewumi
Finale 2
28.6.
28.6.
1
MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
GER40.32
  
 
  Yannick Hoecker, Patrick Domogala, Dennis Herdt, Fabian Manke-Reimers
2
 
  
SUI40.91
  
 
  Alexander Ham, Silvan Wicki, Bastien Mouthon, Hamid Hoxha
K 100 m    
Finale 1
27.6. Vind: -0.1
27.6.Vind: -0.1
1
Verena Sailer
Verena Sailer ('85)
GER11.40
  
 SB
2
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER11.49
  
 SB
3
Christina Haack
Christina Haack ('87)
GER11.77
  
 
4
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.79
  
 SB
6
Lena Weiss
Lena Weiss ('94)
SUI12.16
  
 
Finale 2
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
2
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.74
  
 
3
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER11.99
  
 
4
Samantha Dagry
Samantha Dagry ('94)
SUI12.18
  
 
Finale 3
27.6. Vind: +0.1
27.6.Vind: +0.1
1
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER11.66
  
 PB
2
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.85
  
 
3
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI11.86
  
 =PB
4
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI11.91
  
 
5
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.98
  
 
Finale 4
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
1
Verena Sailer
Verena Sailer ('85)
GER11.29
  
 SB
2
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER11.45
  
 PB
2
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.45
  
 
4
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.62
  
 
5
Christina Haack
Christina Haack ('87)
GER11.69
  
 
6
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.76
  
 SB
Finale 5
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
1
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.85
  
 
2
Luise Hollender
Luise Hollender ('92)
GER11.87
  
 
3
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.95
  
 
3
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER11.95
  
 
K 200 m    
28.6. Vind: +0.7

Finale A

Finale
28.6.Vind: +0.7
1
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER23.02
  
 PB
2
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER23.39
  
 
3
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER24.23
  
 SB
Finale B
28.6. Vind: +0.1
28.6.Vind: +0.1
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER23.37
  
 SB
2
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER23.50
  
 PB
3
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI24.12
  
 
4
Maike Schachtschneider
Maike Schachtschneider ('94)
GER24.28
  
 PB
Finale C
28.6. Vind: +1.1
28.6.Vind: +1.1
1
Christina Haack
Christina Haack ('87)
GER23.80
  
 SB
2
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER24.25
  
 SB
3
Anna-Sophie Bellerich
Anna-Sophie Bellerich ('95)
GER24.44
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Finale 1
28.6. Vind: -0.2
28.6.Vind: -0.2
1
Eva Strogies
Eva Strogies ('91)
GER13.16
  
 
2
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.32
  
 
3
Gnima Faye
Gnima Faye ('84)
SEN13.47
  
 
4
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER13.97
  
 
Finale 2
28.6. Vind: +0.7
28.6.Vind: +0.7
1
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.18
  
 SB
2
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.42
  
 
3
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.49
  
 SB
4
Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer ('89)
GER13.68
  
 =SB
5
Kira Weinberg
Kira Weinberg ('94)
GER13.87
  
 
6
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL14.03
  
 
Finale 3
28.6. Vind: -0.3
28.6.Vind: -0.3
1
Eva Strogies
Eva Strogies ('91)
GER13.22
  
 
2
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.63
  
 
3
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER14.01
  
 
Finale 4
28.6. Vind: +0.7
28.6.Vind: +0.7
1
Gnima Faye
Gnima Faye ('84)
SEN13.30
  
 
2
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.45
  
 SB
K Stangspring    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Alana Boyd
Alana Boyd ('84)
AUS4.65
  
 SB
 
4.35
  O
4.45
 XO
4.55
 XO
4.65 SB
XXO
4.71
XXX
   
2
Martina Strutz
Martina Strutz ('81)
GER4.55
  
 
 
4.35
  O
4.45
  O
4.55
  O
4.65
XXX
    
3
Lisa Ryzih
Lisa Ryzih ('88)
GER4.55
  
 SB
 
4.45
  O
4.55 SB
 XO
4.65
XXX
     
4
Annika Roloff
Annika Roloff ('91)
GER4.45
  
 PB
5
Silke Spiegelburg
Silke Spiegelburg ('86)
GER4.35
  
 
6
Anjuli Knäsche
Anjuli Knäsche ('93)
GER4.35
  
 SB
7
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE4.35
  
 =SB
8
Lilli Schnitzerling
Lilli Schnitzerling ('93)
GER4.25
  
 =SB
9
Liz Parnova
Liz Parnova ('94)
AUS4.25
  
 
10
Kristina Gadschiew
Kristina Gadschiew ('84)
GER4.10
  
 =SB
11
Sabrina Hochreuther
Sabrina Hochreuther ('90)
GER3.95
  
 
12
Jasmine Moser
Jasmine Moser ('95)
SUI3.95
  
 
K 4 x 100 m stafet extra    
Finale 1
28.6.
28.6.
1
 
  
GER43.79
  
 
  Lisa Marie Kwayie, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Chantal Butzek
2
 
  
GBR44.72
  
 
  Shannon Malone, Cheriece Hylton, Imani Lansiquot, Charlotte McLennaghan
3
 
  
BEL46.28
  
 
  Laurence Lobbens, Naomi Van Den Broeck, Cindy Van Der Veken, Manon Depuydt
4
 
  
GER46.40
  
 
  Nina Braun, Andrea Reck, Tracey Schulz, Jessie Maduka
Finale 2
28.6.
28.6.
1
 
  
FRA44.52
  
 
  Caroline Chaillou, Cynthia Leduc, Maroussia Pare, Ombretta Minkue-Meye
2
 
  
SUI44.75
  
 
  Lena Weiss, Sarah Atcho, Charlène Keller, Samantha Dagry
3
 
  
IRL45.41
  
 
  Phoebe Murphy, Ciara Neville, Roisin Harrison, Gina Akpe-Moses
4
 
  
SUI46.37
  
 
  Géraldine Frey, Riccarda Dietsche, Muswama Kambundji, Irina Strebel
M22 4 x 100 m stafet    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
 
  
GER39.66
  
 
  Bastian Heber, Patrick Domogala, Maximilian Ruth, Steven Müller
2
 
  
SUI40.75
  
 
  Alexander Ham, Silvan Wicki, Hamid Hoxha, Brahian Peña
M22 4 x 400 m stafet    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
 
  
GER3:07.74
  
 
  Jakob Krempin, Marc Koch, Torben Junker, Sebastian Schürmann
K22 4 x 100 m stafet    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
 
  
SUI45.12
  
 
  Lena Weiss, Sarah Atcho, Charlène Keller, Samantha Dagry
2
 
  
SUI46.10
  
 
  Géraldine Frey, Ajla Del Ponte, Muswama Kambundji, Riccarda Dietsche
D19 100 m    
27.6. Vind: +0.1

Finale A

Finale
27.6.Vind: +0.1
1
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.34
  
 PB
2
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.47
  
 
3
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER10.49
  
 
4
Theo Etienne
Theo Etienne ('96)
GBR10.54
  
 =PB
5
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.55
  
 
6
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.59
  
 
Finale B
27.6. Vind: +1.1
27.6.Vind: +1.1
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.52
  
 PB
2
Nans André
Nans André ('97)
FRA10.66
  
 PB
3
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER10.70
  
 
3
Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff ('96)
GER10.70
  
 
5
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.76
  
 
6
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR10.85
  
 
Indledende heats27.6.
Indledende 1
27.6. Vind: -0.2
27.6.Vind: -0.2
1
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER10.46
  
 
2
Theo Etienne
Theo Etienne ('96)
GBR10.54
  
 PB
3
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER10.66
  
 PB
4
Aurelien Carbon
Aurelien Carbon ('97)
FRA10.94
  
 
5
Clement Brunin
Clement Brunin ('96)
BEL10.98
  
 
Indledende 2
27.6. Vind: +0.1
27.6.Vind: +0.1
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.55
  
 PB
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.68
  
 
2
Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff ('96)
GER10.68
  
 =SB
4
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.80
  
 
5
Raphael Kapenda
Raphael Kapenda ('98)
BEL10.96
  
 PB
Indledende 3
27.6. Vind: +1.0
27.6.Vind: +1.0
1
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.46
  
 PB
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR10.60
  
 SB
3
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.76
  
 
4
Nico Menzel
Nico Menzel ('96)
GER10.86
  
 
4
Eoin Doherty
Eoin Doherty ('97)
IRL10.86
  
 PB
Indledende 4
27.6. Vind: -0.1
27.6.Vind: -0.1
1
Nans André
Nans André ('97)
FRA10.75
  
 SB
2
Joseph Ojewumi
Joseph Ojewumi ('98)
IRL10.83
  
 
2
Marvin Brandt
Marvin Brandt ('96)
GER10.83
  
 =SB
4
Eric-Kian Zandi Rad
Eric-Kian Zandi Rad ('97)
SUI10.87
  
 
5
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL11.01
  
 
Indledende 5
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
1
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.41
  
 =PB
2
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.52
  
 
3
Michael Nager
Michael Nager ('96)
GER10.92
  
 
4
Loic Berard
Loic Berard ('96)
FRA10.94
  
 
5
Jean-Paul Lawson Hellu
Jean-Paul Lawson Hellu ('97)
GER10.98
  
 
6
Christoph Haslauer
Christoph Haslauer ('96)
AUT11.00
  
 
D19 200 m    
28.6. Vind: +0.9

Finale A

Finale
28.6.Vind: +0.9
1
Eliott Powell
Eliott Powell ('96)
GBR20.68
  
 PB
2
Kai Köllmann
Kai Köllmann ('96)
GER21.09
  
 PB
3
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR21.10
  
 PB
4
Ville Aarnivala
Ville Aarnivala ('96)
FIN21.88
  
 SB
5
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL22.13
  
 PB
Finale B
28.6. Vind: +0.2
28.6.Vind: +0.2
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR21.07
  
NU20R PB
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.12
  
 PB
3
Freddie Owsley
Freddie Owsley ('97)
GBR21.32
  
 
4
Zak Irwin
Zak Irwin ('96)
IRL21.45
  
 SB
Finale C
28.6. Vind: +0.7
28.6.Vind: +0.7
1
Max Grieger
Max Grieger ('97)
GER21.25
  
 PB
2
Nico Menzel
Nico Menzel ('96)
GER21.42
  
 
3
Felix Straub
Felix Straub ('97)
GER21.68
  
 
4
Dylan Barbier
Dylan Barbier ('96)
FRA21.70
  
 
5
Charles Renard
Charles Renard ('96)
FRA21.82
  
 PB
Finale D
28.6. Vind: +1.8
28.6.Vind: +1.8
1
Alexander Deckert
Alexander Deckert ('97)
GER21.60
  
 PB
2Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97)DEN21.80
  
 PB
3
Marvin Brandt
Marvin Brandt ('96)
GER21.85
  
 PB
4
Jordan Paquot
Jordan Paquot ('98)
BEL21.88
  
 
5
Sean Lawler
Sean Lawler ('97)
IRL21.93
  
 
6
Clement Brunin
Clement Brunin ('96)
BEL21.94
  
 
D19 400 m    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.01
  
DR22 DUR DUR-18 PB
2
Constantin Schmidt
Constantin Schmidt ('96)
GER47.19
  
 
Finale B
27.6.
27.6.
1
Harry Purcell
Harry Purcell ('96)
IRL47.33
  
 PB
2
Mohamed El Nour Mohamed
Mohamed El Nour Mohamed ('96)
QAT47.34
  
 PB
3
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR47.46
  
 PB
4
Aleksi Rösler
Aleksi Rösler ('96)
GER48.50
  
 
5
Julius Uutela
Julius Uutela ('97)
FIN48.92
  
 
Finale C
27.6.
27.6.
1
Scott Gibson
Scott Gibson ('97)
IRL48.08
  
 
2
Jaakkima Rösler
Jaakkima Rösler ('96)
GER48.34
  
 PB
3
Pascal Unbehaun
Pascal Unbehaun ('96)
GER48.55
  
 
4
Christian Iguacel
Christian Iguacel ('96)
BEL48.63
  
 PB
D19 800 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:49.54
  
 
2
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER1:50.12
  
 PB
3
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI1:50.38
  
 PB
4
Christian Von Eitzen
Christian Von Eitzen ('97)
GER1:50.51
  
 
5
Philip Lonmon
Philip Lonmon ('96)
GER1:50.74
  
 
6
Hakim Saleh
Hakim Saleh ('96)
CZE1:51.15
  
 PB
7
Niklas Cervinka
Niklas Cervinka ('96)
GER1:53.26
  
 
8
Quirin Kappelmeier
Quirin Kappelmeier ('96)
GER1:53.80
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Dennis Biederbick
Dennis Biederbick ('97)
GER1:51.60
  
 PB
2
Marc Bill
Marc Bill ('97)
SUI1:51.70
  
 PB
3
Arnaud Dupré
Arnaud Dupré ('97)
SUI1:51.98
  
 PB
4
Lars Wagner
Lars Wagner ('97)
GER1:52.31
  
 PB
5
Constantin Schulz
Constantin Schulz ('98)
GER1:52.36
  
 PB
6
Julius Uutela
Julius Uutela ('97)
FIN1:53.80
  
 SB
D19 1500 m    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Maël Bohren
Maël Bohren ('96)
SUI3:48.43
  
 PB
2
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER3:49.38
  
 
3
Moritz Beinlich
Moritz Beinlich ('96)
GER3:49.99
  
 PB
4
Lukas Eisele
Lukas Eisele ('97)
GER3:53.08
  
 
5
Andrea Baratte
Andrea Baratte ('97)
LUX3:53.89
  
 PB
6
Romain Luescher
Romain Luescher ('96)
SUI3:54.46
  
 PB
7
Thilo Brill
Thilo Brill ('97)
GER3:54.96
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
27.6. Vind: +1.0

Finale A

Finale
27.6.Vind: +1.0
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR13.48
  
 PB
2
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP13.59
  
 PB
3
Jack Hatton
Jack Hatton ('96)
GBR13.62
  
 PB
4
Florian Lickteig
Florian Lickteig ('96)
GER13.66
  
 =PB
5
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER13.70
  
 
6
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.78
  
 
Finale B
27.6. Vind: +1.3
27.6.Vind: +1.3
1
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE13.71
  
 PB
2
Jack Kirby
Jack Kirby ('96)
GBR13.82
  
 PB
3
Nicolas Eyheramouno
Nicolas Eyheramouno ('96)
FRA14.09
  
 
4
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
IRL14.38
  
 
Indledende heats27.6.
Indledende 1
27.6. Vind: +1.6
27.6.Vind: +1.6
1
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL14.26
  
NU20R PB
2
Felix Krause
Felix Krause ('97)
GER14.28
  
 
3
Gordon Skalvy
Gordon Skalvy ('97)
AUT14.32
  
 PB
4
Garbhan McKenna
Garbhan McKenna ('96)
IRL14.49
  
 
Indledende 2
27.6. Vind: +1.7
27.6.Vind: +1.7
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR13.61
  
 PB
2
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
IRL14.00
  
 
3
Michel Meißner
Michel Meißner ('96)
GER14.12
  
 PB
Indledende 3
27.6. Vind: +0.9
27.6.Vind: +0.9
1
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP13.69
  
 PB
2
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE13.81
  
 PB
3
Nicolas Eyheramouno
Nicolas Eyheramouno ('96)
FRA13.87
  
 PB
4
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI14.07
  
 
Indledende 4
27.6. Vind: +1.6
27.6.Vind: +1.6
1
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.57
  
 PB
2
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER13.59
  
 SB
3
Florian Lickteig
Florian Lickteig ('96)
GER13.66
  
 PB
4
Jack Hatton
Jack Hatton ('96)
GBR13.70
  
 PB
5
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.84
  
 
6
Jack Kirby
Jack Kirby ('96)
GBR13.86
  
 PB
D19 400 m hæk    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA50.45
  
 
2
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR51.77
  
 PB
3
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER52.58
  
 
4
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL53.76
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Michael Adolf
Michael Adolf ('96)
GER51.77
  
 PB
2
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT51.86
  
 PB
3
Florentin Lesage
Florentin Lesage ('96)
FRA53.15
  
 
Finale C
28.6.
28.6.
1
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI52.56
  
 PB
2
Sebastian Gaugl
Sebastian Gaugl ('97)
AUT53.60
  
 PB
D19 Højdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.20
  
 PB
2
Anton Senft
Anton Senft ('96)
GER2.12
  
 
3
Alexander Heidu
Alexander Heidu ('97)
GER2.12
  
 PB
4
Stefan Tigler
Stefan Tigler ('97)
GER2.08
  
 
5
Simon Lange
Simon Lange ('96)
GER2.04
  
 
D19 Stangspring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Adam Hague
Adam Hague ('97)
GBR5.40
  
 
 
5.00
  O
5.20
  O
5.30
 XO
5.40
 XO
5.50
XXX
   
2
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.30
  
 =PB
 
4.90
  O
5.10
 XO
5.25
  XX
5.30 =PB
  O
5.40
XXX
   
3
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN5.20
  
 =PB
 
5.00
  O
5.20 =PB
  O
5.30
XXX
     
4
Yanis Alves
Yanis Alves ('96)
FRA5.10
  
 PB
5
Tim Jaeger
Tim Jaeger ('96)
GER5.10
  
 
6
Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam ('98)
KSA5.00
  
 SB
7
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.00
  
 
8
Maximilian Knief
Maximilian Knief ('97)
GER4.90
  
 
9
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER4.90
  
 PB
D19 Længdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR7.66
0.0
  
 PB
2
Samory Fraga
Samory Fraga ('96)
BRA7.51
-0.6
  
 
3
Alexander Fuchs
Alexander Fuchs ('96)
GER7.40
0.0
  
 
4
Cedric Dufag
Cedric Dufag ('96)
FRA7.30
+0.7
  
 
5
Gianluca Puglisi
Gianluca Puglisi ('96)
GER7.29
0.0
  
 
6
Maximilian Wegner
Maximilian Wegner ('96)
GER7.10
-0.4
  
 
7
Benjamin Weßling
Benjamin Weßling ('96)
GER7.10
0.0
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Tobias Capiau
Tobias Capiau ('97)
BEL7.57
0.0
  
 PB
2
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.28
+0.5
  
 
 
7.27
 0.0
7.28
 0.5
  X6.90
 -0.2
    
3
Alex Rousseau-Jamard
Alex Rousseau-Jamard ('97)
FRA7.23
0.0
  
 SB
4
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.16
-0.1
  
 
5
Maximilian Drössler
Maximilian Drössler ('96)
AUT7.07
-0.3
  
 
D19 Trespring    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT15.52
-0.1
  
NU20R PB
2
Romain Bourreau
Romain Bourreau ('96)
FRA15.36
0.0
  
 
3
Ulises Costa
Ulises Costa ('96)
BRA15.29
-0.9
  
 
4
Montel Nevers
Montel Nevers ('96)
GBR15.10
-0.1
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER20.28
  
 
 
20.16  X20.28  X  X  X  
2
Merten Howe
Merten Howe ('97)
GER18.57
  
 
3
John Kelly
John Kelly ('96)
IRL17.79
  
 
4
Antoine Duponchel
Antoine Duponchel ('96)
FRA17.64
  
 
Finale B
27.6.
27.6.
1
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU19.89
  
 
 
  X19.89  X19.48  X19.75  
2
Malte Dörner
Malte Dörner ('96)
GER19.26
  
 PB
 
18.0818.72  X18.66  X19.26 PB  
3
Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier ('97)
GER18.36
  
 PB
4
Valentin Döbler
Valentin Döbler ('96)
GER18.28
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Henning Prüfer
Henning Prüfer ('96)
GER63.76
  
 
 
55.0963.7658.78  X  X61.93  
2
Tony Zeuke
Tony Zeuke ('96)
GER60.45
  
 
 
58.66  X60.4560.1258.03  X  
3
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER59.02
  
 
 
  X  X56.29  X  X59.02  
4
Maximilian Klaus
Maximilian Klaus ('96)
GER55.77
  
 
5
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR54.76
  
 
Finale B
27.6.
27.6.
1
Lukas Koller
Lukas Koller ('96)
GER57.77
  
 PB
2
Eoin Sheridan
Eoin Sheridan ('97)
IRL55.43
  
 PB
3
Veikko Laitinen
Veikko Laitinen ('97)
FIN51.43
  
 
 
51.4351.1150.1651.1451.2649.69  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Alexej Mikhailov
Alexej Mikhailov ('96)
GER78.96
  
 
 
73.94  X77.0374.6678.96  X  
2
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR77.34
  
 
 
  X  X73.79  X77.3476.31  
3
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL76.31
  
 
 
  X74.44  X76.2774.8076.31  
4
Fellan McGuigan
Fellan McGuigan ('96)
IRL68.15
  
 PB
5
Jaroslav Lauterkranc
Jaroslav Lauterkranc ('96)
CZE67.81
  
 
6
Dominik Klaffenbach
Dominik Klaffenbach ('96)
GER63.86
  
 PB
7
Lucas Lemkau
Lucas Lemkau ('96)
GER62.77
  
 
8
Konstantin Steinfuth
Konstantin Steinfuth ('97)
GER59.16
  
 PB
D19 Spydkast 800 gram    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Roman Klem
Roman Klem ('96)
GER70.38
  
 PB
2
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU70.02
  
 
3
Tom Meier
Tom Meier ('97)
GER69.75
  
 PB
4
Marian Spannowsky
Marian Spannowsky ('96)
GER69.06
  
 
5
Bruno Schürch
Bruno Schürch ('96)
SUI63.12
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
 
  
GBR39.68
  
 
  Joseph Dewar, Eliott Powell, Reuben Arthur, Ojie Edoburun
2
 
  
GER40.11
  
 
  Roger Gurski, Kai Köllmann, Fabian Netzlaff, Lukas Hein
3
 
  
FRA40.56
  
 
  Nans André, Aurelien Carbon, Dylan Barbier, Amaury Golitin
4
 
  
GER40.79
  
 
  Felix Straub, Nico Menzel, Deniz Almas, Alexander Deckert
5
 
  
IRL40.89
  
 
  Eoin Doherty, Zak Irwin, Sean Lawler, Joseph Ojewumi
6
 
  
BEL41.16
  
 
  Raphael Kapenda, Clement Brunin, Tobias Capiau, Jordan Paquot
D19 4 x 400 m stafet    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
 
  
GER3:12.88
  
 
  Constantin Schmidt, Aleksi Rösler, Jaakkima Rösler, Pascal Unbehaun
2
 
  
BEL3:14.21
  
 
  Alexander Doom, Dylan Owusu, Camille Lubon, Christian Iguacel
3
 
  
GER3:15.92
  
 
  Joshua Abuaku, Michael Adolf, Lukas Schwab, Tobias Tedsen
4
 
  
FIN3:19.20
  
 
  Ville Aarnivala, Juho Pirskanen, Eemeli Välimäki, Joona Forsgren
P19 100 m    
27.6. Vind: -1.4

Finale A

Finale
27.6.Vind: -1.4
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.58
  
 
2
Shannon Malone
Shannon Malone ('97)
GBR11.91
  
 
3
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.93
  
 
4
Ombretta Minkue-Meye
Ombretta Minkue-Meye ('96)
FRA11.98
  
 
5
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL12.00
  
 
6
Laura Großhaus
Laura Großhaus ('98)
GER12.23
  
 
Finale B
27.6. Vind: -0.1
27.6.Vind: -0.1
1
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.88
  
 
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER12.03
  
 
3
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA12.04
  
 
3
Phoebe Murphy
Phoebe Murphy ('98)
IRL12.04
  
 
5
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE12.23
  
 
Indledende heats27.6.
Indledende 1
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.60
  
 
2
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.71
  
 
3
Caroline Chaillou
Caroline Chaillou ('96)
FRA12.17
  
 
Indledende 2
27.6. Vind: -1.0
27.6.Vind: -1.0
1
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.92
  
 
2
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.97
  
 
3
Tracey Schulz
Tracey Schulz ('96)
GER12.12
  
 
3
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER12.12
  
 
Indledende 3
27.6. Vind: -1.2
27.6.Vind: -1.2
1
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.93
  
 
2
Viktoria Dönicke
Viktoria Dönicke ('99)
GER12.16
  
 
3
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI12.20
  
 
4
Tiffany Tshilumba
Tiffany Tshilumba ('96)
LUX12.21
  
 
Indledende 4
27.6. Vind: -0.2
27.6.Vind: -0.2
1
Phoebe Murphy
Phoebe Murphy ('98)
IRL12.04
  
 
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER12.07
  
 
3
Muswama Kambundji
Muswama Kambundji ('96)
SUI12.28
  
 
Indledende 5
27.6. Vind: +0.4
27.6.Vind: +0.4
1
Laura Großhaus
Laura Großhaus ('98)
GER11.91
  
 
2
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA12.03
  
 
3
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI12.07
  
 PB
4
Laurence Lobbens
Laurence Lobbens ('97)
BEL12.15
  
 SB
5
Riccarda Dietsche
Riccarda Dietsche ('96)
SUI12.20
  
 
Indledende 6
27.6. Vind: -0.5
27.6.Vind: -0.5
1
Shannon Malone
Shannon Malone ('97)
GBR11.75
  
 PB
2
Ombretta Minkue-Meye
Ombretta Minkue-Meye ('96)
FRA11.95
  
 
3
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE12.09
  
 
4
Cindy Van Der Veken
Cindy Van Der Veken ('97)
BEL12.11
  
 
5
Laurence Jones
Laurence Jones ('96)
LUX12.19
  
 
P19 200 m    
28.6. Vind: +0.5

Finale A

Finale
28.6.Vind: +0.5
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER23.04
  
 PB
2
Shannon Hylton
Shannon Hylton ('96)
GBR23.16
  
 
3
Charlotte McLennaghan
Charlotte McLennaghan ('97)
GBR23.59
  
 
4
Naomi Van Den Broeck
Naomi Van Den Broeck ('96)
BEL23.93
  
 
5
Zdeňka Seidlová
Zdeňka Seidlová ('97)
CZE24.79
  
 
Finale B
28.6. Vind: +0.9
28.6.Vind: +0.9
1
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.29
  
 PB
2
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL24.05
  
 PB
3
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL24.37
  
 PB
4
Andrea Reck
Andrea Reck ('96)
GER24.52
  
 PB
Finale C
28.6. Vind: +2.1
28.6.Vind: +2.1
1
Roisin Harrison
Roisin Harrison ('96)
IRL24.12 w
  
 
2
Martina Homolová
Martina Homolová ('96)
CZE24.19 w
  
 
3
Cindy Van Der Veken
Cindy Van Der Veken ('97)
BEL24.53 w
  
 
4
Muswama Kambundji
Muswama Kambundji ('96)
SUI24.66 w
  
 
5
Inola Blatty
Inola Blatty ('98)
SUI24.76 w
  
 
Finale D
28.6. Vind: +0.8
28.6.Vind: +0.8
1
Bettina Rinderer
Bettina Rinderer ('97)
AUT24.92
  
 PB
P19 400 m    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Lina Nielsen
Lina Nielsen ('96)
GBR53.38
  
 PB
2
Cheriece Hylton
Cheriece Hylton ('96)
GBR53.69
  
 
3
Zdeňka Seidlová
Zdeňka Seidlová ('97)
CZE54.13
  
 
4
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER54.37
  
 
5
Ann-Kathrin Kopf
Ann-Kathrin Kopf ('96)
GER54.47
  
 SB
Finale B
27.6.
27.6.
1
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.21
  
 PB
2
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL54.56
  
 PB
3
Hendrikje Richter
Hendrikje Richter ('97)
GER54.80
  
 SB
4
Lisa Marie Petkov
Lisa Marie Petkov ('96)
GER54.98
  
 
5
Jenna Bromell
Jenna Bromell ('97)
IRL55.20
  
 PB
6
Lisa-Marie Jacoby
Lisa-Marie Jacoby ('96)
GER55.44
  
 SB
Finale C
27.6.
27.6.
1
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER54.45
  
 PB
2
Lill-Ann Hochkeppler
Lill-Ann Hochkeppler ('97)
GER54.92
  
 PB
3
Laura Gläsner
Laura Gläsner ('96)
GER55.35
  
 SB
4
Nelly Schmidt
Nelly Schmidt ('97)
GER55.84
  
 SB
5
Marie Fickers
Marie Fickers ('97)
BEL56.71
  
 =PB
6
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN57.04
  
 SB
P19 800 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:02.55
  
NU20R PB
2Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)ISL2:02.57
  
 
3
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('96)
GER2:03.42
  
 
4
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER2:05.75
  
 SB
5
Ariane Ballner
Ariane Ballner ('96)
GER2:05.98
  
 PB
6
Julia Klein
Julia Klein ('97)
GER2:06.94
  
 PB
7
Astrid Rosvall
Astrid Rosvall ('97)
SWE2:07.47
  
 PB
8
Emma Stähr
Emma Stähr ('96)
GER2:07.75
  
 PB
9
Madeleine Björlin-Delmar
Madeleine Björlin-Delmar ('96)
SWE2:08.33
  
 PB
10
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX2:09.54
  
 PB
P19 1500 m    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER4:13.93
  
 PB
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:14.66
  
 PB
3
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER4:19.40
  
 PB
4
Kara Macdermid
Kara Macdermid ('97)
NZL4:26.28
  
 SB
5
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:26.86
  
 PB
6
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:26.97
  
 SB
7
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER4:28.23
  
 PB
8
Lara Alemanni
Lara Alemanni ('98)
SUI4:29.35
  
 PB
9
Kerstin Rubin
Kerstin Rubin ('97)
SUI4:30.37
  
 PB
10
Esther Jacobitz
Esther Jacobitz ('97)
GER4:30.88
  
 PB
11
Selina Ummel
Selina Ummel ('97)
SUI4:31.34
  
 PB
12
Anja Wagenblast
Anja Wagenblast ('97)
GER4:31.95
  
 PB
13
Liane Weidner
Liane Weidner ('97)
GER4:37.04
  
 
14
Fiammetta Troxler
Fiammetta Troxler ('96)
SUI4:37.87
  
 SB
15
Zia Macdermid
Zia Macdermid ('99)
NZL4:42.40
  
 SB
16
Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers ('97)
GER4:46.06
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
27.6. Vind: +0.4

Finale A

Finale
27.6.Vind: +0.4
1
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.86
  
 
2
Kateřina Dvořáková
Kateřina Dvořáková ('97)
CZE13.91
  
 SB
3
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER13.94
  
 
4
Alexane Bornoz
Alexane Bornoz ('96)
SUI14.07
  
 
5
Kiana Rösli
Kiana Rösli ('98)
SUI14.24
  
 
Finale B
27.6. Vind: +1.7
27.6.Vind: +1.7
1
Paula Hasse
Paula Hasse ('97)
GER13.99
  
 PB
2
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX14.08
  
 
3
Irina Strebel
Irina Strebel ('96)
SUI14.09
  
 SB
4
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER14.14
  
 PB
5
Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam ('97)
NOR14.18
  
 
6
Michelle Nyffenegger
Michelle Nyffenegger ('96)
SUI14.34
  
 PB
Indledende heats27.6.
Indledende 1
27.6. Vind: +0.2
27.6.Vind: +0.2
1
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.89
  
 
2
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER14.00
  
 
3
Kiana Rösli
Kiana Rösli ('98)
SUI14.05
  
 PB
4
Irina Strebel
Irina Strebel ('96)
SUI14.17
  
 SB
Indledende 2
27.6. Vind: +0.8
27.6.Vind: +0.8
1
Kateřina Dvořáková
Kateřina Dvořáková ('97)
CZE13.95
  
 SB
2
Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt ('98)
GER14.21
  
 PB
3
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX14.33
  
 
4
Michelle Nyffenegger
Michelle Nyffenegger ('96)
SUI14.37
  
 PB
Indledende 3
27.6. Vind: +1.5
27.6.Vind: +1.5
1
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.77
  
 PB
2
Alexane Bornoz
Alexane Bornoz ('96)
SUI13.81
  
 =PB
3
Paula Hasse
Paula Hasse ('97)
GER14.09
  
 PB
4
Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam ('97)
NOR14.16
  
 PB
5
Johanna Windmaier
Johanna Windmaier ('98)
GER14.40
  
 
6
Melanie Richard
Melanie Richard ('97)
SUI14.47
  
 PB
P19 400 m hæk    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Laura Nürnberger
Laura Nürnberger ('96)
GER58.47
  
 PB
2
Lisa Marie Petkov
Lisa Marie Petkov ('96)
GER58.50
  
 
3
Laura Gläsner
Laura Gläsner ('96)
GER59.88
  
 
4
Eileen Demes
Eileen Demes ('97)
GER1:00.26
  
 SB
5
Jessica Rautelin
Jessica Rautelin ('97)
FIN1:00.50
  
 SB
6
Michelle Nyffenegger
Michelle Nyffenegger ('96)
SUI1:02.88
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER58.58
  
 
2
Anais Seiller
Anais Seiller ('97)
FRA58.76
  
 
3
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL59.21
  
 
4Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN59.95
  
 
5
Coralie Gassama
Coralie Gassama ('97)
FRA1:00.29
  
 
6
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN1:02.40
  
 SB
Finale C
28.6.
28.6.
1
Annika Lena Lietz
Annika Lena Lietz ('97)
GER1:00.39
  
 PB
2
Inga Reul
Inga Reul ('98)
GER1:01.07
  
 PB
3
Nora Beinlich
Nora Beinlich ('97)
GER1:01.08
  
 PB
4
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER1:02.27
  
 
5
Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer ('97)
GER1:02.70
  
 
6
Katariina Liipo
Katariina Liipo ('96)
FIN1:03.05
  
 SB
P19 Højdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.81
  
 =PB
2
Leonie Reuter
Leonie Reuter ('98)
GER1.78
  
 
3
Kerstin Geisweiler
Kerstin Geisweiler ('97)
GER1.78
  
 =PB
4
Maike Anstett
Maike Anstett ('97)
GER1.74
  
 
4
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.74
  
 
6
Sophie Weißenberg
Sophie Weißenberg ('97)
GER1.74
  
 
7
Fenja Krohn
Fenja Krohn ('96)
GER1.74
  
 
8
Noor Vidts
Noor Vidts ('96)
BEL1.70
  
 
8
Mareike Max
Mareike Max ('98)
GER1.70
  
 
8
Anne Klebsch
Anne Klebsch ('96)
GER1.70
  
 
8
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.70
  
 
8
Elodie Tshilumba
Elodie Tshilumba ('98)
LUX1.70
  
 
13
Svea Knoop
Svea Knoop ('97)
GER1.70
  
 
14
Ilona Äyräväinen
Ilona Äyräväinen ('97)
FIN1.65
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
     
P19 Stangspring    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.25
  
 
1
Nina Kennedy
Nina Kennedy ('97)
AUS4.25
  
 
3
Luisa Schaar
Luisa Schaar ('97)
GER4.05
  
 PB
4
Tina Rother
Tina Rother ('97)
GER4.00
  
 PB
5
Dorina Baiker
Dorina Baiker ('96)
GER3.90
  
 
6
Lea Bachmann
Lea Bachmann ('96)
SUI3.90
  
 
7
Ria Möllers
Ria Möllers ('96)
GER3.90
  
 
8
Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin ('97)
SUI3.75
  
 
9
Sara Cannmo
Sara Cannmo ('96)
SWE3.75
  
 
10
Sarah Zimmer
Sarah Zimmer ('96)
AUT3.75
  
 
11
Annika Jönsson
Annika Jönsson ('96)
SWE3.60
  
 SB
11
Alix Dehaynain
Alix Dehaynain ('97)
FRA3.60
  
 
13
McKenna Caskey
McKenna Caskey ('99)
USA3.60
  
 
P19 Længdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL6.23
0.0
  
 PB
2
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.20
0.0
  
 
3
Caroline Klein
Caroline Klein ('96)
GER6.17
0.0
  
 PB
4
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER5.98
0.0
  
 
5
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE5.93
0.0
  
 
6
Kadi Lindman
Kadi Lindman ('96)
FIN5.56
+0.7
  
 
 
5.56
 0.7
  –  –  –    
Finale B
28.6.
28.6.
1
Emma Pullola
Emma Pullola ('96)
FIN6.04
+0.2
  
 PB
 
  X5.89 SB
 0.0
5.90 =PB
 1.0
6.04 PB
 0.2
    
2
Laurence Jones
Laurence Jones ('96)
LUX5.65
0.0
  
 
P19 Trespring     
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Emma Pullola
Emma Pullola ('96)
FIN13.04
-0.1
  
 PB
 
12.75
 1.6
  X12.46
 0.0
12.85 PB
 0.1
12.63
 0.1
13.04 PB
 -0.1
  
2
Larissa Blank
Larissa Blank ('97)
GER12.60
+1.7
  
 PB
3
Senni Salminen
Senni Salminen ('96)
FIN12.52
+0.2
  
 
 
  X12.52
 0.2
  –  –  –  –  
Finale B
27.6.
27.6.
1
Isabella Marten
Isabella Marten ('96)
GER12.76
-0.2
  
 
2
Katharina Mattern
Katharina Mattern ('97)
GER12.57
0.0
  
 
3
Friederike Altmann
Friederike Altmann ('97)
GER12.47
0.0
  
 SB
4
Anna Pajunen
Anna Pajunen ('97)
FIN12.27
-0.2
  
 
 
  X  X12.02
 -0.4
12.20
 0.0
12.27
 -0.2
11.89
 0.0
  
5
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.09
+0.1
  
 
P19 Kuglestød 4.0 kg    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER16.43
  
 
 
15.0516.43  X  X  X16.18  
2
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER16.13
  
 PB
 
15.7816.13 PB15.74  X15.6215.82  
3
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER16.05
  
 PB
 
15.6015.6815.6916.03 PB15.9716.05 PB  
4
Katharina Maisch
Katharina Maisch ('97)
GER15.84
  
 PB
5
Anika Nehls
Anika Nehls ('97)
GER15.23
  
 
6
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU15.05
  
 
7
Nadege Mendy
Nadege Mendy ('96)
FRA14.43
  
 
P19 Diskoskast 1.0 kg    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER58.54
  
 
2
Jennifer Prestel
Jennifer Prestel ('96)
GER51.52
  
 
3
Lara Kempka
Lara Kempka ('97)
GER50.18
  
 
4
Amy Holder
Amy Holder ('96)
GBR48.05
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Babette Vandeput
Babette Vandeput ('98)
BEL48.62
  
 PB
2
Rebecca Zimmer
Rebecca Zimmer ('97)
GER48.43
  
 PB
3
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU46.46
  
 
4
Vilma Paakkala
Vilma Paakkala ('96)
FIN46.42
  
 
 
44.6445.5846.1346.13    
5
Michelle Berger
Michelle Berger ('97)
GER45.01
  
 
P19 Hammerkast 4.0 kg    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Audrey Ciofani
Audrey Ciofani ('96)
FRA66.54
  
 
 
66.54  X  X  X  X  X  
2
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR63.94
  
 
3
Camille Sainte Luce
Camille Sainte Luce ('96)
FRA62.80
  
 PB
4
Michelle Döpke
Michelle Döpke ('97)
GER55.29
  
 
5
Alice Akers
Alice Akers ('96)
IRL54.67
  
 
6
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR53.33
  
 
Finale B
27.6.
27.6.
1
Sophie Gimmler
Sophie Gimmler ('96)
GER60.19
  
 
2
Sophie Gounoué
Sophie Gounoué ('96)
GER55.72
  
 PB
3
Cathinca van Amerom
Cathinca van Amerom ('96)
GER52.89
  
 
4
Lucie Staňková
Lucie Staňková ('97)
CZE52.61
  
 
5
Vigdis Jónsdóttir
Vigdis Jónsdóttir ('96)
ISL51.21
  
 
P19 Spydkast 600 gram    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL50.89
  
 
2
Fabienne Schönig
Fabienne Schönig ('97)
GER50.58
  
 
3
Marie-Therese Obst
Marie-Therese Obst ('96)
NOR49.56
  
 
4
Lena Bottlender
Lena Bottlender ('97)
GER46.79
  
 
5
Christin Schneeberger
Christin Schneeberger ('97)
GER44.68
  
 
6
Maxi Lehmann
Maxi Lehmann ('96)
GER44.45
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
27.6.

Finale A

Finale
27.6.
1
 
  
IRL45.08
  
 
  Phoebe Murphy, Ciara Neville, Roisin Harrison, Sharlene Mawdsley
2
 
  
BEL45.58
  
 
  Naomi Van Den Broeck, Chloe Beaucarne, Cindy Van Der Veken, Manon Depuydt
3
 
  
CZE46.39
  
 
  Lucie Zlatníková, Zdeňka Seidlová, Martina Homolová, Barbora Dvořáková

Seneste resultater

25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp