Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Gwangju KOR: 28th Summer Universiade 8‐12.7.2015

M 100 m    
9.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: 0.0
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.97
  0.144
=NR PB
2
Kemarley Brown
Kemarley Brown ('92)
JAM10.12
  0.148
 
3
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.16
  0.174
 
4
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA10.17
  0.200
 
5
Markesh Woodson
Markesh Woodson ('93)
USA10.19
  0.159
 
6
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.31
  0.130
 
7
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS10.33
  0.169
 
8
Yang Yang 
Yang Yang  ('91)
CHN10.41
  0.175
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7. Vind: +1.8
9.7.Vind: +1.8
1
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA10.14
Q
  0.209
 
2
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.16
Q
  0.147
NR PB
3
Yang Yang 
Yang Yang  ('91)
CHN10.24
Q
  0.160
 PB
4
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS10.28
Q
  0.146
 
5
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.35
  0.186
 
6
Bismark Boateng
Bismark Boateng ('92)
CAN10.37
  0.129
 PB
7
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN10.43
  0.145
 
8
Aleksandr Brednev
Aleksandr Brednev ('88)
RUS10.51
  0.146
 
Semi 2
9.7. Vind: +0.3
9.7.Vind: +0.3
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.00
Q
  0.149
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.19
Q
  0.207
 
3
Kemarley Brown
Kemarley Brown ('92)
JAM10.19
Q
  0.159
 
4
Markesh Woodson
Markesh Woodson ('93)
USA10.26
Q
  0.155
 
5
Tom Gamble
Tom Gamble ('91)
AUS10.28
  0.158
 PB
6
Le-Sean Noel
Le-Sean Noel ('90)
TTO10.54
  0.152
 
7
Onyeaku Chukwuma
Onyeaku Chukwuma ('87)
NGR10.55
  0.151
 SB
8
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR10.77
  0.141
 
Kvalifikation8.7.
Kval 1
8.7. Vind: -0.8
8.7.Vind: -0.8
1
Markesh Woodson
Markesh Woodson ('93)
USA10.38
Q
  0.120
 
2
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS10.48
Q
  0.152
 
3
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.49
Q
  0.130
 
4
Bismark Boateng
Bismark Boateng ('92)
CAN10.55
q
  0.123
 
5
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE10.59
  0.123
 
6
Jonathan Nyepa
Jonathan Nyepa ('96)
MAS10.72
  0.167
 
7
Dmitriy Lopin
Dmitriy Lopin ('91)
RUS10.74
  0.170
 
8
Godwin Byamukama
Godwin Byamukama ('89)
UGA11.19
  0.183
 
Kval 2
8.7. Vind: -1.5
8.7.Vind: -1.5
1
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.36
Q
  0.133
 
2
Yang Yang 
Yang Yang  ('91)
CHN10.51
  0.143
 
3
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN10.55
  0.147
 
4
Gideon Trotter
Gideon Trotter ('92)
RSA10.58
  0.130
 
5
Adam Pawłowski
Adam Pawłowski ('92)
POL10.60
  0.124
 
6
Emmanuel Appiah-Kubi
Emmanuel Appiah-Kubi ('89)
GHA10.60
  0.154
 
7
Rytis Sakalauskas
Rytis Sakalauskas ('87)
LTU10.64
  0.171
 
Tatsuro Suwa
Tatsuro Suwa ('94)
JPN DQ
  
 
Kval 3
8.7. Vind: -1.1
8.7.Vind: -1.1
1
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA10.35
Q
  0.177
 
2
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR10.69
Q
  0.183
 
3
Le-Sean Noel
Le-Sean Noel ('90)
TTO10.74
Q
  0.153
 
4
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE10.75
  0.169
 
5
Kim Woo-Sam 
Kim Woo-Sam  ('94)
KOR10.78
  0.145
 
6
Jakub Adamski
Jakub Adamski ('87)
POL10.84
  0.178
 
7
Gao Ze 
Gao Ze  ('94)
CHN10.96
  0.194
 
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR DNS
  
 
Kval 4
8.7. Vind: -1.1
8.7.Vind: -1.1
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.26
Q
  0.145
 
2
Kemarley Brown
Kemarley Brown ('92)
JAM10.38
Q
  0.170
 
3
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.40
Q
  0.166
 
4
Tom Gamble
Tom Gamble ('91)
AUS10.40
q
  0.107
 
5
Aleksandr Brednev
Aleksandr Brednev ('88)
RUS10.54
q
  0.133
 
6
Onyeaku Chukwuma
Onyeaku Chukwuma ('87)
NGR10.56
q
  0.134
 =SB
7
Martin Owusu-Antwi
Martin Owusu-Antwi ('95)
GHA10.97
  0.181
 
Daouda Diagne
Daouda Diagne ('93)
SEN11.25 DQ IAAF Rule 32.2.a 11.25/-1.1
  0.141
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +0.8
8.7.Vind: +0.8
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA10.23
Q
  0.167
 
2
Bismark Boateng
Bismark Boateng ('92)
CAN10.47
Q
  0.181
 
3
Tatsuro Suwa
Tatsuro Suwa ('94)
JPN10.51
Q
  0.162
 
4
Dmitriy Lopin
Dmitriy Lopin ('91)
RUS10.57
q
  0.182
 
5
Ugnius Savickas
Ugnius Savickas ('92)
LTU10.77
  0.113
 SB
6
Solomon Obuto
Solomon Obuto ('92)
UGA10.77
  0.153
 
7
Neuell Afable
Neuell Afable ('96)
PHI11.92
  0.207
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: +1.7
8.7.Vind: +1.7
1
Ronnie Baker
Ronnie Baker ('93)
USA10.18
Q
  0.225
 
2
Yuki Koike
Yuki Koike ('95)
JPN10.43
Q
  0.153
 
3
Le-Sean Noel
Le-Sean Noel ('90)
TTO10.65
Q
  0.183
 
4
Fallon Forde
Fallon Forde ('90)
BAR10.77
  0.187
 
5
Muhammad Firoz
Muhammad Firoz ('95)
BAN11.60
  0.247
 PB
6
Jervo Deniel Barroga
Jervo Deniel Barroga ('96)
PHI11.61
  0.188
 PB
Indledende 3
8.7. Vind: +1.2
8.7.Vind: +1.2
1
Gao Ze 
Gao Ze  ('94)
CHN10.66
Q
  0.145
 PB
2
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR10.69
Q
  0.144
 
3
Godwin Byamukama
Godwin Byamukama ('89)
UGA11.00
Q
  0.179
 PB
4
Mustafa Mohammadi
Mustafa Mohammadi ('93)
AFG12.35
  0.180
 PB
Phearath Nget
Phearath Nget ('93)
CAM DQ
  
 
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE DQ
  
 
Indledende 4
8.7. Vind: +1.0
8.7.Vind: +1.0
1
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS10.27
Q
  0.125
 PB
2
Kemarley Brown
Kemarley Brown ('92)
JAM10.32
Q
  0.185
 
3
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE10.35
Q
  0.109
 SB
4
Rytis Sakalauskas
Rytis Sakalauskas ('87)
LTU10.43
q
  0.171
 SB
5
Gerren Muwishi
Gerren Muwishi ('94)
ZIM10.78
  0.164
 PB
6
Moulaye Sonko
Moulaye Sonko ('88)
SEN10.79
  0.238
 
7
Abdul Hamid Sediqi
Abdul Hamid Sediqi ('93)
AFG13.53
  0.464
 PB
Indledende 5
8.7. Vind: +1.2
8.7.Vind: +1.2
1
Tom Gamble
Tom Gamble ('91)
AUS10.47
Q
  0.172
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.55
Q
  0.178
 
3
Kim Woo-Sam 
Kim Woo-Sam  ('94)
KOR10.58
Q
  0.168
 PB
4
Li Lut Yin 
Li Lut Yin  ('94)
HKG10.66
  0.105
 
5
Harith Ammar Mohd Sobri
Harith Ammar Mohd Sobri ('94)
MAS10.85
  0.222
 
6
Abed El Rahim Al-Rayess
Abed El Rahim Al-Rayess ('93)
LBN11.36
  0.254
 PB
7
B.D.W.W. Gedara
B.D.W.W. Gedara ('91)
SRI11.46
  0.362
 PB
Indledende 6
8.7. Vind: +0.6
8.7.Vind: +0.6
1
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR10.30
Q
  0.164
 
2
Markesh Woodson
Markesh Woodson ('93)
USA10.35
Q
  0.217
 
3
Jonathan Nyepa
Jonathan Nyepa ('96)
MAS10.56
Q
  0.174
 PB
4
Jesús Rafael Vásquez
Jesús Rafael Vásquez ('94)
VEN10.68
  0.169
 
5
Ronalds Arājs
Ronalds Arājs ('87)
LAT10.88
  0.184
 SB
6
Jorge Óscar Caracassis
Jorge Óscar Caracassis ('94)
ARG10.91
  0.168
 
Indledende 7
8.7. Vind: +0.9
8.7.Vind: +0.9
1
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN10.41
Q
  0.194
 
2
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR10.56
Q
  0.169
 
3
Aleksandr Brednev
Aleksandr Brednev ('88)
RUS10.56
Q
  0.134
 
4
Blaž Brulc
Blaž Brulc ('92)
SLO10.78
  0.110
 
5
Usama Al-Gheilani
Usama Al-Gheilani ('94)
OMA11.09
  0.230
 PB
6
Mohamed Riad Allaoua
Mohamed Riad Allaoua ('95)
ALG11.29
  0.143
 PB
Diogo Antunes
Diogo Antunes ('92)
POR DQ
  
 
Indledende 8
8.7. Vind: +1.3
8.7.Vind: +1.3
1
Jakub Adamski
Jakub Adamski ('87)
POL10.64
Q
  0.166
 
2
Martin Owusu-Antwi
Martin Owusu-Antwi ('95)
GHA10.72
Q
  0.141
 PB
3
Knight Chongo
Knight Chongo ('95)
ZAM10.99
  0.466
 PB
4
Luke Bezzina
Luke Bezzina ('95)
MLT11.07
  0.100
 
5
Saif Khalfan Al-Obaidani
Saif Khalfan Al-Obaidani ('96)
OMA11.11
  0.210
 PB
6
Ditro Sebele
Ditro Sebele ('93)
BOT11.19
  0.188
 PB
Daouda Diagne
Daouda Diagne ('93)
SEN10.69 DQ IAAF Rule 32.2.a 10.69/1.3
  0.156
 
Indledende 9
8.7. Vind: +0.6
8.7.Vind: +0.6
1
Yang Yang 
Yang Yang  ('91)
CHN10.42
Q
  0.123
 
2
Gideon Trotter
Gideon Trotter ('92)
RSA10.42
Q
  0.152
 
3
Emmanuel Appiah-Kubi
Emmanuel Appiah-Kubi ('89)
GHA10.50
Q
  0.152
 SB
4
Adam Pawłowski
Adam Pawłowski ('92)
POL10.54
q
  0.173
 
5
Onyeaku Chukwuma
Onyeaku Chukwuma ('87)
NGR10.61
q
  0.133
 
6
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE10.64
q
  0.160
 
7
Fred Dorsey
Fred Dorsey ('96)
ISV10.81
  0.148
 PB
8
Choi Ho Sing 
Choi Ho Sing  ('94)
HKG10.96
  0.151
 
M 200 m    
10.7. Vind: -2.5

Finale A

Finale
10.7.Vind: -2.5
1
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV20.41
  0.188
 SB
2
Bryce Robinson
Bryce Robinson ('93)
USA20.51
  0.155
 
3
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.59
  0.178
 SB
4
Ncincihli Titi
Ncincihli Titi ('93)
RSA20.68
  0.149
 SB
5
Davide Manenti
Davide Manenti ('89)
ITA20.82
  0.179
 
6
Takuya Nagata
Takuya Nagata ('94)
JPN20.90
  0.150
 
7
Kotaro Taniguchi
Kotaro Taniguchi ('94)
JPN21.17
  0.163
 
8
Ben Jaworski
Ben Jaworski ('93)
AUS21.26
  0.175
 
Semifinale10.7.
Semi 1
10.7. Vind: -0.2
10.7.Vind: -0.2
1
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV20.96
Q
  0.165
 
2
Davide Manenti
Davide Manenti ('89)
ITA21.08
Q
  0.161
 
3
Kotaro Taniguchi
Kotaro Taniguchi ('94)
JPN21.15
Q
  0.172
 
4
Ben Jaworski
Ben Jaworski ('93)
AUS21.17
Q
  0.137
 
5
Vyacheslav Kolesnichenko
Vyacheslav Kolesnichenko ('90)
RUS21.27
  0.272
 
6
Leon Powell
Leon Powell ('96)
USA21.37
  0.145
 
7
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE21.37
  0.161
 
8
Drelan Bramwell
Drelan Bramwell ('94)
CAN21.52
  0.240
 
Semi 2
10.7. Vind: -0.4
10.7.Vind: -0.4
1
Bryce Robinson
Bryce Robinson ('93)
USA20.60
Q
  0.179
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.68
Q
  0.200
 
3
Ncincihli Titi
Ncincihli Titi ('93)
RSA20.73
Q
  0.139
 
4
Takuya Nagata
Takuya Nagata ('94)
JPN20.90
Q
  0.166
 
5
David Lima
David Lima ('90)
POR21.01
  0.149
 
6
Artur Reysbikh
Artur Reysbikh ('90)
RUS21.03
  0.175
 
7
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN21.27
  0.194
 
8
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE21.30
  0.228
 
Kvalifikation9.7.
Kval 1
9.7. Vind: -0.8
9.7.Vind: -0.8
1
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV20.93
Q
  0.182
 
2
Davide Manenti
Davide Manenti ('89)
ITA21.01
Q
  0.321
 
3
Artur Reysbikh
Artur Reysbikh ('90)
RUS21.05
Q
  0.190
 
4
Ben Jaworski
Ben Jaworski ('93)
AUS21.09
q
  0.173
 
5
Artur Zaczek
Artur Zaczek ('89)
POL21.28
  0.181
 
6
Park Chan-Yang 
Park Chan-Yang  ('95)
KOR21.56
  0.174
 
7
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.77
  0.204
 
8
Eckhardt Rossouw
Eckhardt Rossouw ('96)
RSA21.97
  0.178
 
Kval 2
9.7. Vind: -1.5
9.7.Vind: -1.5
1
Vyacheslav Kolesnichenko
Vyacheslav Kolesnichenko ('90)
RUS21.01
Q
  0.178
 
2
Kotaro Taniguchi
Kotaro Taniguchi ('94)
JPN21.09
Q
  0.166
 
3
Leon Powell
Leon Powell ('96)
USA21.20
Q
  0.154
 
4
Drelan Bramwell
Drelan Bramwell ('94)
CAN21.28
q
  0.189
 
5
Emmanuel Appiah-Kubi
Emmanuel Appiah-Kubi ('89)
GHA21.35
  0.171
 =SB
6
Jonathan Nyepa
Jonathan Nyepa ('96)
MAS21.77
  0.137
 
7
Moulaye Sonko
Moulaye Sonko ('88)
SEN21.82
  0.189
 SB
8
Leonel Bonon
Leonel Bonon ('93)
DOM22.28
  0.238
 
Kval 3
9.7. Vind: -0.6
9.7.Vind: -0.6
1
Ncincihli Titi
Ncincihli Titi ('93)
RSA20.84
Q
  0.126
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.95
Q
  0.193
 
3
Bryce Robinson
Bryce Robinson ('93)
USA20.96
Q
  0.176
 
4
David Lima
David Lima ('90)
POR21.06
q
  0.195
 
5
Ayo Agusto
Ayo Agusto ('93)
NGR21.56
  0.183
 
6
Ma Jingwei 
Ma Jingwei  ('95)
CHN21.58
  0.240
 
7
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU21.73
  0.144
 
8
Choi Ho Sing 
Choi Ho Sing  ('94)
HKG22.02
  0.147
 
Kval 4
9.7. Vind: +0.4
9.7.Vind: +0.4
1
Takuya Nagata
Takuya Nagata ('94)
JPN21.04
Q
  0.163
 
2
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN21.13
Q
  0.178
 
3
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE21.16
Q
  0.143
 
4
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE21.20
q
  0.150
 
5
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR21.30
  0.176
 =PB
6
Andrew McCabe
Andrew McCabe ('90)
AUS21.73
  0.239
 
7
Fallon Forde
Fallon Forde ('90)
BAR22.08
  0.175
 
Gerren Muwishi
Gerren Muwishi ('94)
ZIM DNS
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: +1.6
9.7.Vind: +1.6
1
Kotaro Taniguchi
Kotaro Taniguchi ('94)
JPN20.90
Q
  0.167
 
2
David Lima
David Lima ('90)
POR21.04
Q
  0.175
 
3
Leonel Bonon
Leonel Bonon ('93)
DOM21.82
Q
  0.263
 PB
4Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN21.87
  0.136
 SB
5
Lukas Gaudutis
Lukas Gaudutis ('92)
LTU21.99
  0.234
 SB
6
Rebeilwe Thwanyane
Rebeilwe Thwanyane ('93)
BOT22.00
  0.182
 PB
7
Mohammed Al-Maqbali
Mohammed Al-Maqbali ('95)
OMA22.72
  0.207
 PB
8
Batnasan Batsukh
Batnasan Batsukh ('93)
MGL22.89
  0.171
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: +0.8
9.7.Vind: +0.8
1
Ncincihli Titi
Ncincihli Titi ('93)
RSA21.03
Q
  0.157
 
2
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE21.14
Q
  0.164
 SB
3
Leon Powell
Leon Powell ('96)
USA21.42
Q
  0.164
 
4
Ayo Agusto
Ayo Agusto ('93)
NGR21.57
q
  0.280
 
5
Markus Ellisaar
Markus Ellisaar ('92)
EST21.81
  0.194
 
6
Omirserik Bekenov
Omirserik Bekenov ('93)
KAZ22.08
  0.159
 
7Emil StrømEmil Strøm ('93)DEN22.14
  0.206
 
8
Luke Bezzina
Luke Bezzina ('95)
MLT22.59
  0.159
 
Indledende 3
9.7. Vind: +0.9
9.7.Vind: +0.9
1
Drelan Bramwell
Drelan Bramwell ('94)
CAN21.15
Q
  0.221
 
2
Artur Zaczek
Artur Zaczek ('89)
POL21.42
Q
  0.165
 
3
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU21.51
Q
  0.209
 SB
4
Jonathan Nyepa
Jonathan Nyepa ('96)
MAS21.63
q
  0.154
 SB
5
Jakob Goroško
Jakob Goroško ('92)
EST21.88
  0.266
 
6
Elorm Amenakpor
Elorm Amenakpor ('89)
GHA21.93
  0.249
 PB
7
Charles Shimukowa
Charles Shimukowa ('95)
ZAM22.54
  0.161
 PB
8
Sofiane Nehal
Sofiane Nehal ('92)
ALG23.17
  0.233
 PB
Indledende 4
9.7. Vind: +0.5
9.7.Vind: +0.5
1
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV21.54
Q
  0.196
 
2
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.65
Q
  0.200
 SB
3
Artur Reysbikh
Artur Reysbikh ('90)
RUS21.66
Q
  0.330
 
4
Ali Al-Marjabi
Ali Al-Marjabi ('95)
OMA22.09
  0.282
 SB
5
Pius Adome
Pius Adome ('93)
UGA22.45
  0.283
 PB
6
G.R.C. Kularathna
G.R.C. Kularathna ('91)
SRI22.51
  0.185
 PB
7
Jorge Óscar Caracassis
Jorge Óscar Caracassis ('94)
ARG22.65
  0.168
 PB
8
Knight Chongo
Knight Chongo ('95)
ZAM22.80
  0.201
 PB
Indledende 5
9.7. Vind: +0.3
9.7.Vind: +0.3
1
Ben Jaworski
Ben Jaworski ('93)
AUS21.61
Q
  0.167
 
2
Moulaye Sonko
Moulaye Sonko ('88)
SEN21.92
Q
  0.243
 SB
3
Choi Ho Sing 
Choi Ho Sing  ('94)
HKG21.93
Q
  0.184
 
4
Yang Zhanlin 
Yang Zhanlin  ('91)
CHN22.05
  0.204
 
5
Ahac Moretti
Ahac Moretti ('95)
SLO22.68
  0.190
 PB
6
Irvine Kostka
Irvine Kostka ('95)
FSM24.84
  0.208
 PB
Kim Kuk-Young 
Kim Kuk-Young  ('91)
KOR DNF
  0.214
 
Indledende 6
9.7. Vind: +0.3
9.7.Vind: +0.3
1
Bryce Robinson
Bryce Robinson ('93)
USA21.21
Q
  0.180
 
2
Emmanuel Appiah-Kubi
Emmanuel Appiah-Kubi ('89)
GHA21.35
Q
  0.179
 SB
3
Eckhardt Rossouw
Eckhardt Rossouw ('96)
RSA21.57
Q
  0.171
 
4
Thabo Motsokono
Thabo Motsokono ('91)
BOT21.70
  0.310
 PB
5
Godwin Byamukama
Godwin Byamukama ('89)
UGA21.92
  0.211
 
Bilal Sa'ada
Bilal Sa'ada ('92)
JOR DQ
  0.179
 
Indledende 7
9.7. Vind: -0.1
9.7.Vind: -0.1
1
Bolade Ajomale
Bolade Ajomale ('95)
CAN21.13
Q
  0.163
 
2
Takuya Nagata
Takuya Nagata ('94)
JPN21.25
Q
  0.169
 
3
Andrew McCabe
Andrew McCabe ('90)
AUS21.33
Q
  0.180
 
4
Fallon Forde
Fallon Forde ('90)
BAR21.46
q
  0.182
 SB
5
Park Chan-Yang 
Park Chan-Yang  ('95)
KOR21.67
q
  0.175
 
6
Sameer Sameer
Sameer Sameer ('90)
AFG26.56
  0.498
 PB
Indledende 8
9.7. Vind: +1.2
9.7.Vind: +1.2
1
Davide Manenti
Davide Manenti ('89)
ITA20.82
Q
  0.271
 
2
Vyacheslav Kolesnichenko
Vyacheslav Kolesnichenko ('90)
RUS21.00
Q
  0.167
 
3
Ma Jingwei 
Ma Jingwei  ('95)
CHN21.20
Q
  0.195
 PB
4
Leung King Hung 
Leung King Hung  ('95)
HKG21.89
  0.168
 PB
5
Jervo Deniel Barroga
Jervo Deniel Barroga ('96)
PHI23.85
  0.193
 PB
Indledende 9
9.7. Vind: 0.0
9.7.Vind: 0.0
1
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE21.23
Q
  0.149
 
2
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR21.30
Q
  0.201
 
3
Jeffrey Vanan
Jeffrey Vanan ('92)
SUR21.30
Q
  0.187
 PB
4
Gerren Muwishi
Gerren Muwishi ('94)
ZIM21.55
q
  0.171
 PB
5
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR21.81
  0.172
 
6
Le-Sean Noel
Le-Sean Noel ('90)
TTO21.81
  0.161
 
7
Phearath Nget
Phearath Nget ('93)
CAM21.89
  0.253
 PB
M 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Luguelín Santos
Luguelín Santos ('92)
DOM44.91
  0.173
 SB
2
Gaone Maotoanong
Gaone Maotoanong ('91)
BOT45.63
  0.176
 PB
3
Jan Tesař
Jan Tesař ('90)
CZE45.73
  0.516
 PB
4
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM45.78
  0.151
 
5
Zacharia Kamberuka
Zacharia Kamberuka ('87)
BOT45.83
  0.213
 SB
6
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS45.91
  0.154
 PB
7
Takamasa Kitagawa
Takamasa Kitagawa ('96)
JPN46.03
  0.475
 
8Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN46.53
  0.200
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Gaone Maotoanong
Gaone Maotoanong ('91)
BOT45.77
Q
  0.177
 
2
Jan Tesař
Jan Tesař ('90)
CZE45.98
Q
  0.187
 PB
3
Takamasa Kitagawa
Takamasa Kitagawa ('96)
JPN46.25
q
  0.173
 
4
Jon Seeliger
Jon Seeliger ('95)
RSA46.31
  0.165
 
5
Cole Lambourne
Cole Lambourne ('93)
USA46.58
  0.183
 
6
George Effah
George Effah ('91)
GHA46.67
  0.262
 PB
7
Zoltán Kovács
Zoltán Kovács ('90)
HUN47.10
  0.174
 SB
8
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR48.34
  0.153
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Luguelín Santos
Luguelín Santos ('92)
DOM46.01
Q
  0.347
 
2
Zacharia Kamberuka
Zacharia Kamberuka ('87)
BOT46.14
Q
  0.332
 
3
Kentaro Sato
Kentaro Sato ('94)
JPN46.36
  0.161
 
4
Pieter Conradie
Pieter Conradie ('94)
RSA46.84
  0.149
 
5
Kim Ui-Yeon 
Kim Ui-Yeon  ('94)
KOR47.15
  0.222
 SB
6
Axel Bergrahm
Axel Bergrahm ('92)
SWE47.42
  0.186
 SB
7
Bailey Stewart
Bailey Stewart ('96)
NZL47.57
  0.158
 
8
Roberto Severi
Roberto Severi ('89)
ITA47.79
  0.187
 
Semi 3
9.7.
9.7.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN46.01
Q
  0.190
 SB
2
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS46.05
Q
  0.150
 PB
3
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM46.10
q
  0.240
 
4
Park Tae-Kyong Park Bong-Ko
Park Tae-Kyong Park Bong-Ko ('91)
KOR46.39
  0.166
 SB
5
Rafał Omelko
Rafał Omelko ('89)
POL46.62
  0.230
 
6
Sergio Germain
Sergio Germain ('94)
CHI47.46
  0.223
 
7
Andrea Delfino
Andrea Delfino ('91)
ITA47.72
  0.175
 
Fitzroy Dunkley
Fitzroy Dunkley ('93)
JAM DNS
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Roberto Severi
Roberto Severi ('89)
ITA47.87
Q
  0.171
 
2
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS47.93
Q
  0.222
 
3
Charles Shimukowa
Charles Shimukowa ('95)
ZAM48.23
  0.232
 PB
4
Andrey Sokolov
Andrey Sokolov ('95)
KAZ48.50
  0.211
 
5
Kunanon Sukkaew
Kunanon Sukkaew ('94)
THA49.08
  0.215
 
Ali Al-Achkar
Ali Al-Achkar ('95)
LBN DNF
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Luguelín Santos
Luguelín Santos ('92)
DOM46.77
Q
  0.232
 
2
George Effah
George Effah ('91)
GHA46.96
Q
  0.314
 PB
3
Sergio Germain
Sergio Germain ('94)
CHI47.30
q
  0.200
 
4
Daniel Bingi
Daniel Bingi ('90)
UGA49.21
  0.296
 PB
5
Aghiles Saichi
Aghiles Saichi ('93)
ALG51.97
  0.169
 PB
6
Andrew Morgan
Andrew Morgan ('95)
PAN52.09
  0.177
 PB
Aleksey Kenig
Aleksey Kenig ('90)
RUS DNF
  0.216
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM46.45
Q
  0.222
 
2
Rafał Omelko
Rafał Omelko ('89)
POL47.41
Q
  0.254
 
3
Zoltán Kovács
Zoltán Kovács ('90)
HUN47.59
q
  0.139
 SB
4
S.S.W.W. Mudiyanselage
S.S.W.W. Mudiyanselage ('93)
SRI49.56
  0.292
 PB
5
Lalit Mathur
Lalit Mathur ('94)
IND50.63
  0.318
 
6
Daniel Saliba
Daniel Saliba ('95)
MLT53.59
  0.178
 PB
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Takamasa Kitagawa
Takamasa Kitagawa ('96)
JPN47.34
Q
  0.487
 
2
Kim Ui-Yeon 
Kim Ui-Yeon  ('94)
KOR47.76
Q
  0.206
 SB
3
Adrian Drăgan
Adrian Drăgan ('90)
ROU48.49
  0.237
 
4
Montano Abeso Mbuy
Montano Abeso Mbuy ('94)
GEQ58.90
  0.333
 PB
Bilal Sa'ada
Bilal Sa'ada ('92)
JOR DQ
  0.514
 
Indledende 5
8.7.
8.7.
1
Park Tae-Kyong Park Bong-Ko
Park Tae-Kyong Park Bong-Ko ('91)
KOR47.20
Q
  0.173
 
2
Kentaro Sato
Kentaro Sato ('94)
JPN47.49
Q
  0.189
 
3
Mateusz Zagórski
Mateusz Zagórski ('91)
POL48.18
  0.185
 
4
Richard David Ongom
Richard David Ongom ('92)
UGA48.91
  0.215
 
5
Rauno Kunnapuu
Rauno Kunnapuu ('90)
EST49.11
  0.371
 
6
Usama Al-Gheilani
Usama Al-Gheilani ('94)
OMA49.37
  0.567
 PB
7
Batnasan Batsukh
Batnasan Batsukh ('93)
MGL50.98
  0.166
 PB
Indledende 6
8.7.
8.7.
1
Gaone Maotoanong
Gaone Maotoanong ('91)
BOT46.57
Q
  0.561
 
2
Pieter Conradie
Pieter Conradie ('94)
RSA46.92
Q
  0.192
 
3
Axel Bergrahm
Axel Bergrahm ('92)
SWE47.80
q
  0.164
 SB
4
Leung King Hung 
Leung King Hung  ('95)
HKG48.74
  0.166
 
5
Ousmane Sidibe
Ousmane Sidibe ('90)
SEN48.84
  0.450
 PB
6Philip BraunPhilip Braun ('90)DEN49.29
  0.167
 
7
Jantsandorj Ganbold
Jantsandorj Ganbold ('92)
MGL52.09
  0.118
 PB
Indledende 7
8.7.
8.7.
1
Jan Tesař
Jan Tesař ('90)
CZE47.03
Q
  0.294
 
2
Fitzroy Dunkley
Fitzroy Dunkley ('93)
JAM47.32
Q
  0.295
 
3
Bailey Stewart
Bailey Stewart ('96)
NZL47.88
q
  0.166
 
4
Andrea Delfino
Andrea Delfino ('91)
ITA48.02
q
  0.236
 
5
Du Shen 
Du Shen  ('92)
CHN49.08
  0.219
 
6
Talent Gomba
Talent Gomba ('93)
ZIM50.32
  0.216
 PB
7
Donald Arias
Donald Arias ('94)
CRC52.12
  0.254
 SB
Indledende 8
8.7.
8.7.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN47.21
Q
  0.172
 
2
Jon Seeliger
Jon Seeliger ('95)
RSA47.89
Q
  0.177
 
3
Ibrahima Mbengué
Ibrahima Mbengué ('91)
SEN48.64
  0.254
 
4
Mohamad Arif Zulhilmi Alet
Mohamad Arif Zulhilmi Alet ('94)
MAS48.78
  0.310
 
5
Denis Koren
Denis Koren ('95)
SLO49.30
  0.249
 
6
Xu Rihong 
Xu Rihong  ('91)
CHN50.11
  0.542
 SB
7
Jocksan Eduardo Morales
Jocksan Eduardo Morales ('93)
CRC51.22
  0.244
 PB
Indledende 9
8.7.
8.7.
1
Zacharia Kamberuka
Zacharia Kamberuka ('87)
BOT46.92
Q
  0.583
 
2
Cole Lambourne
Cole Lambourne ('93)
USA47.90
Q
  0.282
 
3
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR48.00
q
  0.172
 
4
Aytzhan Baysbayev
Aytzhan Baysbayev ('92)
KAZ48.59
  0.139
 
5
Kyle Stanley
Kyle Stanley ('96)
TTO51.75
  0.197
 PB
Robert Annak
Robert Annak ('86)
GHA DQ
  0.203
 
M 800 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Shaquille Walker
Shaquille Walker ('93)
USA1:49.05
  
 
2
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:49.29
  
 
3
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
RSA1:49.30
  
 
4
Miguel Moreira
Miguel Moreira ('91)
POR1:50.26
  
 
5
Nick Hartle
Nick Hartle ('94)
USA1:50.73
  
 
6Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:50.95
  
 
7
Jorian Damen
Jorian Damen ('92)
NED1:51.35
  
 
8
Kamil Gurdak
Kamil Gurdak ('90)
POL1:52.13
  
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7.
11.7.
1
Shaquille Walker
Shaquille Walker ('93)
USA1:48.15
Q
  
 
2Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:48.32
Q
  
 PB
3
Anton Kulyatin
Anton Kulyatin ('91)
RUS1:48.49
  
 SB
4
Brad Mathas
Brad Mathas ('93)
NZL1:48.77
  
 
5
Iulian Ganciu
Iulian Ganciu ('92)
ROU1:48.84
  
 PB
6
Adam Paul-Morris
Adam Paul-Morris ('92)
CAN1:49.56
  
 
7
Hong In-Gi 
Hong In-Gi  ('92)
KOR1:51.56
  
 
8
Ahmed Gadelseed Abdalla
Ahmed Gadelseed Abdalla ('92)
QAT1:57.19
  
 
Semi 2
11.7.
11.7.
1
Kamil Gurdak
Kamil Gurdak ('90)
POL1:48.67
Q
  
 
2
Miguel Moreira
Miguel Moreira ('91)
POR1:49.05
Q
  
 
3
Raimond Valler
Raimond Valler ('89)
EST1:49.26
  
 PB
4
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX1:49.31
  
 
5
Pauls Ārents
Pauls Ārents ('91)
LAT1:49.72
  
 
6
Brendon Restall
Brendon Restall ('94)
CAN1:50.41
  
 
7
Amadou Kayantao
Amadou Kayantao ('97)
MLI1:51.34
  
 
8
Johan Svensson
Johan Svensson ('89)
SWE1:51.79
  
 
Semi 3
11.7.
11.7.
1
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
RSA1:47.95
Q
  
 
2
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:47.96
Q
  
 
3
Nick Hartle
Nick Hartle ('94)
USA1:47.98
q
  
 
4
Jorian Damen
Jorian Damen ('92)
NED1:48.32
q
  
 PB
5
Renārs Stepiņš
Renārs Stepiņš ('92)
LAT1:48.98
  
 
6
Timas Harik
Timas Harik ('94)
AUS1:49.59
  
 
7
Oleg Sidorov
Oleg Sidorov ('90)
RUS1:49.61
  
 
8
David Hodgson
David Hodgson ('94)
CRC1:53.11
  
 SB
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Adam Paul-Morris
Adam Paul-Morris ('92)
CAN1:53.23
Q
  
 
2
Iulian Ganciu
Iulian Ganciu ('92)
ROU1:53.28
Q
  
 
3
Brad Mathas
Brad Mathas ('93)
NZL1:53.48
Q
  
 
4
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT1:54.18
  
 
5
Marcel Ngabonziza
Marcel Ngabonziza ('92)
RWA1:54.51
  
 PB
6
V.U. Gammahelage
V.U. Gammahelage ('90)
SRI1:54.71
  
 PB
7
Ahmed Al-Aamri
Ahmed Al-Aamri ('95)
OMA1:57.43
  
 PB
8
Montano Abeso Mbuy
Montano Abeso Mbuy ('94)
GEQ2:26.40
  
 PB
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Nick Hartle
Nick Hartle ('94)
USA1:49.74
Q
  
 
2
Raimond Valler
Raimond Valler ('89)
EST1:49.75
Q
  
 PB
3
Timas Harik
Timas Harik ('94)
AUS1:50.36
Q
  
 
4
Amadou Kayantao
Amadou Kayantao ('97)
MLI1:51.02
q
  
NU23R NU20R 
5
Hussein Zayat
Hussein Zayat ('95)
LBN2:07.59
  
 PB
6
Isaac Moreno
Isaac Moreno ('92)
PAN2:09.99
  
 PB
7
Chris Bata
Chris Bata ('97)
SOL2:10.36
  
 PB
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:48.57
Q
  
 
2
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
RSA1:50.79
Q
  
 
3
Hong In-Gi 
Hong In-Gi  ('92)
KOR1:50.94
Q
  
 
4
Oleg Sidorov
Oleg Sidorov ('90)
RUS1:51.03
q
  
 
5
Xie Zhaofu 
Xie Zhaofu  ('92)
CHN1:55.95
  
 
6
Klavdij Ferle
Klavdij Ferle ('89)
SLO1:57.94
  
 SB
Zelalem Yihunie
Zelalem Yihunie ('96)
ETH DQ
  
 
Indledende 4
10.7.
10.7.
1
Anton Kulyatin
Anton Kulyatin ('91)
RUS1:50.49
Q
  
 
2
Shaquille Walker
Shaquille Walker ('93)
USA1:50.60
Q
  
 
3Nick JensenNick Jensen ('91)DEN1:50.88
Q
  
 
4
Johan Svensson
Johan Svensson ('89)
SWE1:51.28
q
  
 SB
5
Rolman Ramírez
Rolman Ramírez ('88)
VEN1:53.77
  
 
6
Fang Jian Yong 
Fang Jian Yong  ('89)
SGP1:53.92
  
 PB
7
Khalil Mustafa Hasan
Khalil Mustafa Hasan ('95)
JOR1:55.26
  
 PB
Indledende 5
10.7.
10.7.
1
Jorian Damen
Jorian Damen ('92)
NED1:50.57
Q
  
 
2
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX1:50.62
Q
  
 
3
Brendon Restall
Brendon Restall ('94)
CAN1:50.96
Q
  
 
4
Renārs Stepiņš
Renārs Stepiņš ('92)
LAT1:51.08
q
  
 
5
David Hodgson
David Hodgson ('94)
CRC1:53.71
q
  
 SB
6
Festus Bett
Festus Bett ('93)
KEN1:54.01
  
 PB
7
Håvard Hildeskor
Håvard Hildeskor ('92)
NOR1:54.44
  
 
8
Kyle Stanley
Kyle Stanley ('96)
TTO1:57.80
  
 PB
Indledende 6
10.7.
10.7.
1
Miguel Moreira
Miguel Moreira ('91)
POR1:50.89
Q
  
 
2
Pauls Ārents
Pauls Ārents ('91)
LAT1:51.17
Q
  
 
3
Kamil Gurdak
Kamil Gurdak ('90)
POL1:52.15
Q
  
 
4
Ahmed Gadelseed Abdalla
Ahmed Gadelseed Abdalla ('92)
QAT1:53.24
q
  
 PB
5
Amir Messail
Amir Messail ('92)
ALG1:54.24
  
 PB
6
Vidar Dahle
Vidar Dahle ('88)
NOR1:55.17
  
 
7
Said Al-Rahbi
Said Al-Rahbi ('94)
OMA2:04.39
  
 PB
Hussein Khalife
Hussein Khalife ('92)
LBN DQ
  
 
M 1500 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Aleksey Kharitonov
Aleksey Kharitonov ('91)
RUS3:39.13
  
 PB
2
Abdelali Razyn
Abdelali Razyn ('91)
MAR3:39.20
  
 PB
3
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE3:39.68
  
 PB
4
Levent Ateş
Levent Ateş ('91)
TUR3:39.77
  
 PB
5
Yegor Nikolayev
Yegor Nikolayev ('88)
RUS3:40.06
  
 SB
6
Robert Denault
Robert Denault ('93)
CAN3:41.13
  
 
7
Dumisani Hlaselo
Dumisani Hlaselo ('89)
RSA3:42.40
  
 
8
Guillaume Adam
Guillaume Adam ('90)
FRA3:42.62
  
 SB
9
John Travers
John Travers ('91)
IRL3:42.63
  
 
10
Karl Murray Lepik Robertson
Karl Murray Lepik Robertson ('91)
EST3:46.13
  
 PB
11
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT3:54.58
  
 
12Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN3:56.04
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE3:54.57
Q
  
 
2
Dumisani Hlaselo
Dumisani Hlaselo ('89)
RSA3:55.12
Q
  
 
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)DEN3:55.32
Q
  
 
4
Allar Lamp
Allar Lamp ('91)
EST3:55.78
  
 
5
Mitja Krevs
Mitja Krevs ('89)
SLO3:56.14
  
 SB
6
Austin O'Neil
Austin O'Neil ('93)
USA3:56.52
  
 
7
Ahmed Al-Aamri
Ahmed Al-Aamri ('95)
OMA4:03.55
  
 PB
8
Liu Bao 
Liu Bao  ('92)
CHN4:07.57
  
 PB
9
Elhassen Derbali
Elhassen Derbali ('92)
ALG4:13.28
  
 PB
Ariel Méndez
Ariel Méndez ('93)
CHI DNF
  
 
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Aleksey Kharitonov
Aleksey Kharitonov ('91)
RUS3:52.07
Q
  
 
2
Robert Denault
Robert Denault ('93)
CAN3:52.55
Q
  
 
3
Karl Murray Lepik Robertson
Karl Murray Lepik Robertson ('91)
EST3:52.91
Q
  
 
4
James Hansen
James Hansen ('93)
AUS3:53.14
  
 
5
Awwad Al-Sharafat
Awwad Al-Sharafat ('93)
JOR3:57.71
  
 PB
6
Zelalem Yihunie
Zelalem Yihunie ('96)
ETH3:58.33
  
 PB
7
Festus Bett
Festus Bett ('93)
KEN3:58.99
  
 PB
8
Vegard Ølstad
Vegard Ølstad ('92)
NOR4:08.78
  
 
9
Bal Arab Al-Hamhami
Bal Arab Al-Hamhami ('91)
OMA4:09.63
  
 PB
10
Seiya Eda
Seiya Eda ('97)
NMI4:58.12
  
 PB
11
Ismael Mebale
Ismael Mebale ('91)
GAB5:06.08
  
 PB
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Yegor Nikolayev
Yegor Nikolayev ('88)
RUS3:44.28
Q
  
 SB
2
John Travers
John Travers ('91)
IRL3:44.48
Q
  
 
3
Guillaume Adam
Guillaume Adam ('90)
FRA3:44.75
Q
  
 
4
Levent Ateş
Levent Ateş ('91)
TUR3:44.79
q
  
 
5
Abdelali Razyn
Abdelali Razyn ('91)
MAR3:44.94
q
  
 PB
6
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT3:45.01
q
  
 SB
7
Anders Lindahl
Anders Lindahl ('87)
FIN3:45.10
  
 SB
8
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR3:46.77
  
 SB
9Peter GlansPeter Glans ('93)DEN3:47.40
  
 PB
10
Adrian Plummer
Adrian Plummer ('91)
AUS3:54.33
  
 
11
Simiso Nzima
Simiso Nzima ('92)
SWZ4:05.26
  
 PB
12
Fang Jian Yong 
Fang Jian Yong  ('89)
SGP4:09.76
  
 PB
M 5000 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Hayle Ibrahimov
Hayle Ibrahimov ('90)
AZE13:44.28
  
 
2
Zouhair Talbi
Zouhair Talbi ('95)
MAR14:02.06
  
 
3
Rinas Akhmadeyev
Rinas Akhmadeyev ('89)
RUS14:05.88
  
 
4Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:12.83
  
 
5
Ross Proudfoot
Ross Proudfoot ('92)
CAN14:13.30
  
 
6
Hironori Tsuetaki
Hironori Tsuetaki ('93)
JPN14:13.54
  
 
7
Mohamed Agourram
Mohamed Agourram ('91)
MAR14:13.89
  
 
8
Andrey Minzhulin
Andrey Minzhulin ('87)
RUS14:26.56
  
 
9
Kevin Batt
Kevin Batt ('91)
IRL14:28.74
  
 
10
Keisuke Nakatani
Keisuke Nakatani ('95)
JPN14:33.85
  
 
11
Valentin Pfeil
Valentin Pfeil ('88)
AUT14:35.05
  
 
12
Pol Mellina
Pol Mellina ('88)
LUX14:35.31
  
 
14
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS14:37.96
  
 
15
Daniel Estrada
Daniel Estrada ('90)
CHI14:42.50
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Hayle Ibrahimov
Hayle Ibrahimov ('90)
AZE13:51.40
Q
  
 
2
Hironori Tsuetaki
Hironori Tsuetaki ('93)
JPN14:01.40
Q
  
 
3
Mohamed Agourram
Mohamed Agourram ('91)
MAR14:06.73
Q
  
 
4
Ross Proudfoot
Ross Proudfoot ('92)
CAN14:09.00
Q
  
 
5
Pol Mellina
Pol Mellina ('88)
LUX14:14.86
Q
  
 
6
Andrey Minzhulin
Andrey Minzhulin ('87)
RUS14:24.88
q
  
 
7
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS14:28.33
q
  
 
8
Anders Lindahl
Anders Lindahl ('87)
FIN14:37.46
  
 SB
9
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR14:42.69
  
 SB
10
Rok Puhar
Rok Puhar ('92)
SLO14:46.45
  
 
11Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)DEN14:52.83
  
 
12
Awwad Al-Sharafat
Awwad Al-Sharafat ('93)
JOR15:03.52
  
 PB
13
Walter Suárez
Walter Suárez ('91)
VEN15:04.21
  
 PB
14
Al-Zeer Al-Siyabi
Al-Zeer Al-Siyabi ('94)
OMA17:34.21
  
 PB
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Keisuke Nakatani
Keisuke Nakatani ('95)
JPN14:16.60
Q
  
 
2
Rinas Akhmadeyev
Rinas Akhmadeyev ('89)
RUS14:17.31
Q
  
 
3
Zouhair Talbi
Zouhair Talbi ('95)
MAR14:17.76
Q
  
 
4Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:18.70
Q
  
 
5
Kevin Batt
Kevin Batt ('91)
IRL14:19.11
Q
  
 
6
Daniel Estrada
Daniel Estrada ('90)
CHI14:19.29
q
  
 
7
Valentin Pfeil
Valentin Pfeil ('88)
AUT14:23.56
q
  
 SB
8
Anton Danielson
Anton Danielson ('90)
SWE14:26.07
q
  
 
9
Daniel Balchin
Daniel Balchin ('90)
NZL14:32.59
  
 
10
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED15:11.78
  
 PB
11
Simiso Nzima
Simiso Nzima ('92)
SWZ15:51.34
  
 PB
12
Sopheak Phan
Sopheak Phan ('91)
CAM16:56.26
  
 PB
13
Anton Danielson
Anton Danielson ('90)
SWE14:36.37
  
 
M 10000 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Igor Maksimov
Igor Maksimov ('92)
RUS29:15.30
  
 SB
2
Nikolae Soare
Nikolae Soare ('91)
ROU29:18.71
  
 
3
Keisuke Nakatani
Keisuke Nakatani ('95)
JPN29:19.30
  
 
4
Vladimir Nikitin
Vladimir Nikitin ('92)
RUS29:20.20
  
 PB
5
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL29:24.21
  
 
6
Gladwin Mzazi
Gladwin Mzazi ('88)
RSA29:37.55
  
 
7
Mohamed Agourram
Mohamed Agourram ('91)
MAR29:39.87
  
 PB
8
Ty McCormack
Ty McCormack ('92)
USA29:44.82
  
 
9
Hironori Tsuetaki
Hironori Tsuetaki ('93)
JPN29:52.91
  
 
10
Aleksey Popov
Aleksey Popov ('87)
RUS30:01.93
  
 PB
11
Aaron Pulford
Aaron Pulford ('91)
NZL30:04.87
  
 
12
Kazuto Kawabata
Kazuto Kawabata ('95)
JPN30:06.42
  
 
13
Mark Lokwanamoi
Mark Lokwanamoi ('88)
KEN30:16.56
  
 PB
14
Abdelaziz Ahnida
Abdelaziz Ahnida ('89)
MAR30:24.13
  
 PB
15
James Ngandu
James Ngandu ('90)
KEN30:37.07
  
 PB
16
Andreas Åhwall
Andreas Åhwall ('89)
SWE31:06.77
  
 
17
Brandon Lord
Brandon Lord ('92)
CAN31:27.84
  
 
18
Walter Suárez
Walter Suárez ('91)
VEN31:39.95
  
 
19
Felipe Matamala
Felipe Matamala ('91)
CHI31:57.47
  
 PB
20
Ilie Alexandru Corneschi
Ilie Alexandru Corneschi ('91)
ROU32:16.48
  
 SB
21
Wen Xinglong 
Wen Xinglong  ('91)
CHN32:32.14
  
 
22
Guo Xianglong 
Guo Xianglong  ('90)
CHN33:04.62
  
 SB
23
Willinton Valenzuela
Willinton Valenzuela ('95)
CHI33:07.27
  
 
24
Chanuka Mudiyanselage
Chanuka Mudiyanselage ('92)
SRI34:38.41
  
 
25
Gift Zhuwawo
Gift Zhuwawo ('88)
ZIM35:19.67
  
 PB
26
Sopheak Phan
Sopheak Phan ('91)
CAM36:36.61
  
 PB
Mehmet Akkoyun
Mehmet Akkoyun ('89)
TUR DQ IAAF Rule 32.2.b DNF
  
 
Şeref Dirli
Şeref Dirli ('92)
TUR DQ IAAF Rule 32.2.b DNF
  
 
Şeref Dirli
Şeref Dirli ('92)
TUR DQ IAAF Rule 32.2.b DNF
  
 
Aaron Hendrikx
Aaron Hendrikx ('93)
CAN DNF
  
 
Mohammad Jaafar Moradi
Mohammad Jaafar Moradi ('90)
IRI DNF
  
 
M Halvmaraton    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Yusuke Ogura
Yusuke Ogura ('93)
JPN1:04:41
  
 
2
Tadashi Isshiki
Tadashi Isshiki ('94)
JPN1:04:52
  
 
3
Yuta Takahashi
Yuta Takahashi ('93)
JPN1:05:29
  
 
4
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL1:06:04
  
 
5
Naoki Kudo
Naoki Kudo ('97)
JPN1:06:10
  
 
6
Wen Xinglong 
Wen Xinglong  ('91)
CHN1:07:04
  
 SB
7
Thabang Mashilelo
Thabang Mashilelo ('90)
RSA1:07:11
  
 
8
Mohammad Jaafar Moradi
Mohammad Jaafar Moradi ('90)
IRI1:07:33
  
 PB
9
Gáspár Csere
Gáspár Csere ('91)
HUN1:07:33
  
 
10
Nikolae Soare
Nikolae Soare ('91)
ROU1:07:49
  
 
11
Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan ('90)
MGL1:08:15
  
 SB
12
Ilya Tyapkin
Ilya Tyapkin ('91)
KGZ1:08:24
  
 PB
13
Aaron Pulford
Aaron Pulford ('91)
NZL1:08:32
  
 
14
Gladwin Mzazi
Gladwin Mzazi ('88)
RSA1:09:26
  
 SB
15
Son Myeong-Jon 
Son Myeong-Jon  ('94)
KOR1:09:38
  
 
16
Mariano Eesou
Mariano Eesou ('91)
RSA1:09:51
  
 
17
Josh Harris
Josh Harris ('90)
AUS1:09:54
  
 PB
18
Jamsran Olonbayar
Jamsran Olonbayar ('93)
MGL1:10:14
  
 
19
Julien Lyon
Julien Lyon ('89)
SUI1:10:18
  
 
20
Aykut Taşdemir
Aykut Taşdemir ('91)
TUR1:10:25
  
 
21
James Ngandu
James Ngandu ('90)
KEN1:10:27
  
 PB
22
Abdelaziz Ahnida
Abdelaziz Ahnida ('89)
MAR1:10:59
  
 PB
23
Florent Caelen
Florent Caelen ('89)
BEL1:11:25
  
 SB
24
Walter Suárez
Walter Suárez ('91)
VEN1:11:32
  
 PB
25
José Duarte
José Duarte ('89)
MEX1:11:40
  
 SB
26
Zolani Ngqaqa
Zolani Ngqaqa ('89)
RSA1:12:04
  
 
27
Gantulga Dambadarjaa
Gantulga Dambadarjaa ('89)
MGL1:12:26
  
 SB
28
Andreas Åhwall
Andreas Åhwall ('89)
SWE1:12:30
  
 
29
Lucas Jaramillo
Lucas Jaramillo ('94)
CHI1:12:38
  
 PB
30
Kim Tae-Jin 
Kim Tae-Jin  ('95)
KOR1:13:31
  
 PB
31
Felipe Lizana
Felipe Lizana ('94)
CHI1:13:41
  
 PB
32
Abdelali Razyn
Abdelali Razyn ('91)
MAR1:14:19
  
 PB
33
Kim Ji-Ho 
Kim Ji-Ho  ('92)
KOR1:14:47
  
 PB
34
Lucas Bothobutle
Lucas Bothobutle ('91)
RSA1:15:07
  
 
35
Hugo Catrileo
Hugo Catrileo ('97)
CHI1:15:08
  
 PB
36
Guo Xianglong 
Guo Xianglong  ('90)
CHN1:20:41
  
 PB
37
Martin Ocepek
Martin Ocepek ('88)
SLO1:21:04
  
 PB
38
Xie Zhaofu 
Xie Zhaofu  ('92)
CHN1:21:46
  
 PB
39
Stephane Kibambe
Stephane Kibambe ('91)
COD1:22:45
  
 PB
40
Janar Juhkov
Janar Juhkov ('87)
EST1:33:16
  
 
41
Aiman Al-Hashemi
Aiman Al-Hashemi ('93)
OMA1:35:15
  
 PB
Mark Lokwanamoi
Mark Lokwanamoi ('88)
KEN DNF
  
 
Ahmed El Mazoury
Ahmed El Mazoury ('90)
ITA DNF
  
 
Zouhair Sadden
Zouhair Sadden ('89)
MAR DNF
  
 
Hironori Tsuetaki
Hironori Tsuetaki ('93)
JPN DNF
  
 
Vedat Günen
Vedat Günen ('89)
TUR1:06:21 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
Şeref Dirli
Şeref Dirli ('92)
TUR1:09:29 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
Şeref Dirli
Şeref Dirli ('92)
TUR1:09:29 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
Mehmet Akkoyun
Mehmet Akkoyun ('89)
TUR1:16:10 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
M 3000 m forh.    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Martin Grau
Martin Grau ('92)
GER8:31.55
  
 SB
2
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST8:32.23
  
 PB
3
Yuriy Kloptsov
Yuriy Kloptsov ('89)
RUS8:33.09
  
 SB
4
Youssef Jaadi
Youssef Jaadi ('91)
MAR8:38.76
  
 PB
5
Edwin Kibichiy
Edwin Kibichiy ('92)
KEN8:39.54
  
 
6
Patrick Nasti
Patrick Nasti ('89)
ITA8:42.04
  
 
7
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU8:43.34
  
 SB
8
Ryan Brockerville
Ryan Brockerville ('89)
CAN8:46.14
  
 
9
Maksim Yakushev
Maksim Yakushev ('92)
RUS8:47.60
  
 
10
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:47.81
  
 SB
11
Javier Quintana
Javier Quintana ('91)
MEX8:52.64
  
 
12
Áron Dani
Áron Dani ('91)
HUN8:55.98
  
 SB
13Kasper SkovKasper Skov ('92)DEN9:00.39
  
 PB
14
Christoph Sander
Christoph Sander ('88)
AUT9:03.78
  
 
15
Priit Aus
Priit Aus ('89)
EST9:03.83
  
 SB
16
Harald Kårbø
Harald Kårbø ('92)
NOR9:04.49
  
 
17
Ayoub Yaqoob Saleh Al-Rashdi
Ayoub Yaqoob Saleh Al-Rashdi ('96)
OMA9:47.24
  
NU20R PB
Wang Yashuan 
Wang Yashuan  ('88)
CHN DNF
  
 
M 110 m hæk    
11.7. Vind: +0.7

Finale A

Finale
11.7.Vind: +0.7
1
Greggmar Swift
Greggmar Swift ('91)
BAR13.43
  0.174
 
2
Konstantin Shabanov
Konstantin Shabanov ('89)
RUS13.57
  0.156
 SB
3
Genta Masuno
Genta Masuno ('93)
JPN13.69
  0.168
 
4
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.72
  0.144
 SB
5
Milan Ristić
Milan Ristić ('91)
SRB13.78
  0.143
 
6
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.78
  0.166
 SB
7
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.94
  0.175
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: +1.0
10.7.Vind: +1.0
1
Milan Ristić
Milan Ristić ('91)
SRB13.74
Q
  0.148
 
2
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.82
Q
  0.198
 
3
Denis Hanjoul
Denis Hanjoul ('91)
BEL13.98
  0.198
 
4
Filipp Shabanov
Filipp Shabanov ('91)
RUS14.04
  0.236
 
5
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE14.05
  0.205
 
6
Dondre Echols
Dondre Echols ('93)
USA14.52
  0.182
 
Indledende 2
10.7. Vind: +0.3
10.7.Vind: +0.3
1
Greggmar Swift
Greggmar Swift ('91)
BAR13.65
Q
  0.217
 
2
Genta Masuno
Genta Masuno ('93)
JPN13.76
Q
  0.213
 
3
Konstantin Shabanov
Konstantin Shabanov ('89)
RUS13.76
q
  0.195
 
4
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.96
q
  0.177
 
5
Pedro Antonio Bustamante
Pedro Antonio Bustamante ('90)
MEX14.04
  0.215
 
6
Cosmin Ilie Dumitrache
Cosmin Ilie Dumitrache ('94)
ROU14.41
  0.229
 
Indledende 3
10.7. Vind: -1.5
10.7.Vind: -1.5
1
Kim Byung-Jun 
Kim Byung-Jun  ('91)
KOR13.79
Q
  0.200
 
2
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL14.00
Q
  0.231
 
3
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
AUS14.11
  0.197
 
4
Agustín Carrera
Agustín Carrera ('88)
ARG14.42
  0.237
 
5
Calvin Arsenault
Calvin Arsenault ('93)
CAN14.55
  0.190
 
M 400 m hæk    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL48.78
  0.204
 
2
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG48.99
  0.282
NR PB
3
Ivan Shablyuyev
Ivan Shablyuyev ('88)
RUS49.04
  0.254
 PB
4
Artur Langowski
Artur Langowski ('91)
BRA49.73
  0.182
 PB
5
Cameron French
Cameron French ('92)
NZL49.92
  0.147
 
6
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE50.22
  0.210
 
7
Juander Santos
Juander Santos ('95)
DOM50.34
  0.212
 
8
Amadou N'Diaye
Amadou N'Diaye ('92)
SEN51.48
  0.195
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.75
Q
  0.221
 
2
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE50.36
Q
  0.197
 
3
Nikita Andriyanov
Nikita Andriyanov ('90)
RUS50.47
  0.229
 SB
4
Michal Brož
Michal Brož ('92)
CZE51.27
  0.244
 
5
Petteri Monni
Petteri Monni ('90)
FIN51.95
  0.174
 SB
6
Máximo Mercedes
Máximo Mercedes ('88)
DOM52.29
  0.174
 
7
Jesper Arts
Jesper Arts ('92)
NED52.37
  0.172
 
Dmitriy Koblov
Dmitriy Koblov ('92)
KAZ DNF
  0.194
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Artur Langowski
Artur Langowski ('91)
BRA50.18
Q
  0.199
 SB
2
Juander Santos
Juander Santos ('95)
DOM50.27
Q
  0.178
 PB
3
Cameron French
Cameron French ('92)
NZL50.31
q
  0.164
 
4
Amadou N'Diaye
Amadou N'Diaye ('92)
SEN50.35
q
  0.179
 
5
Tibor Koroknai
Tibor Koroknai ('90)
HUN50.63
  0.148
 SB
6
Le Roux Hamman
Le Roux Hamman ('92)
RSA51.07
  0.193
 
7
Alfredo Emilio Sepúlveda
Alfredo Emilio Sepúlveda ('93)
CHI51.32
  0.171
 
8
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC53.35
  0.211
 
Semi 3
9.7.
9.7.
1
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG49.83
Q
  0.259
 
2
Ivan Shablyuyev
Ivan Shablyuyev ('88)
RUS50.00
Q
  0.232
 
3
Lindsay Hanekom
Lindsay Hanekom ('93)
RSA50.36
  0.210
 
4
Eusebio Haliti
Eusebio Haliti ('91)
ITA51.47
  0.253
 
5
Jānis Baltušs
Jānis Baltušs ('91)
LAT51.76
  0.252
 
6
Han Se-Hyun 
Han Se-Hyun  ('94)
KOR52.09
  0.149
 
7
Keyunta Hayes
Keyunta Hayes ('92)
USA52.96
  0.196
 
Tim Rummens
Tim Rummens ('87)
BEL DNF
  0.346
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG50.71
Q
  0.216
 
2
Eusebio Haliti
Eusebio Haliti ('91)
ITA50.95
Q
  0.242
 SB
3
Nikita Andriyanov
Nikita Andriyanov ('90)
RUS51.13
Q
  0.206
 
4
Jesper Arts
Jesper Arts ('92)
NED51.39
q
  0.220
 SB
5
Amadou N'Diaye
Amadou N'Diaye ('92)
SEN51.51
q
  0.224
 
6
Katlego Lenkopane
Katlego Lenkopane ('92)
BOT53.82
  0.209
 PB
7
Kemoi Charles
Kemoi Charles ('94)
ISV56.53
  0.229
 PB
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Chen Chieh 
Chen Chieh  ('92)
TPE51.47
Q
  0.241
 
2
Petteri Monni
Petteri Monni ('90)
FIN51.96
Q
  0.184
 SB
3
Alfredo Emilio Sepúlveda
Alfredo Emilio Sepúlveda ('93)
CHI51.99
Q
  0.133
 
4
Chan Ka Chun 
Chan Ka Chun  ('89)
HKG52.62
  0.201
 
5
Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås ('90)
NOR52.90
  0.190
 
6
C.U.B.D. Mudiyanselage
C.U.B.D. Mudiyanselage ('93)
SRI55.54
  0.227
 PB
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Cameron French
Cameron French ('92)
NZL51.46
Q
  0.168
 
2
Le Roux Hamman
Le Roux Hamman ('92)
RSA51.55
Q
  0.173
 
3
Máximo Mercedes
Máximo Mercedes ('88)
DOM52.03
Q
  0.202
 PB
4
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC52.16
q
  0.189
 
5
Andres Toro
Andres Toro ('91)
VEN52.92
  0.248
 
6
Khalil Parris
Khalil Parris ('95)
CAN53.02
  0.251
 
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Ivan Shablyuyev
Ivan Shablyuyev ('88)
RUS50.74
Q
  0.331
 
2
Lindsay Hanekom
Lindsay Hanekom ('93)
RSA51.19
Q
  0.259
 
3
Tibor Koroknai
Tibor Koroknai ('90)
HUN51.42
Q
  0.176
 
4
Dmitriy Koblov
Dmitriy Koblov ('92)
KAZ52.22
q
  0.193
 
5
Jaime Rodríguez
Jaime Rodríguez ('92)
ARG52.31
  0.254
 
6
Maksims Semjonovs
Maksims Semjonovs ('92)
LAT53.51
  0.270
 SB
7
Peter Hribaršek
Peter Hribaršek ('92)
SLO53.59
  0.203
 
Indledende 5
8.7.
8.7.
1
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.96
Q
  0.205
 
2
Michal Brož
Michal Brož ('92)
CZE50.36
Q
  0.298
 
3
Tim Rummens
Tim Rummens ('87)
BEL51.50
Q
  0.243
 
4
Han Se-Hyun 
Han Se-Hyun  ('94)
KOR51.65
q
  0.161
 
5
Robert Dwumfour
Robert Dwumfour ('89)
GHA52.50
  0.240
 SB
6
Robert Bryliński
Robert Bryliński ('91)
POL53.23
  0.185
 
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR DQ
  
 
Indledende 6
8.7.
8.7.
1
Juander Santos
Juander Santos ('95)
DOM50.66
Q
  0.192
 
2
Artur Langowski
Artur Langowski ('91)
BRA50.78
Q
  0.174
 SB
3
Keyunta Hayes
Keyunta Hayes ('92)
USA51.61
Q
  0.257
 
4
Jānis Baltušs
Jānis Baltušs ('91)
LAT52.12
q
  0.226
 
5
Andreas Ritz
Andreas Ritz ('89)
SUI52.59
  0.202
 
6
Saber Boukamouche
Saber Boukamouche ('92)
ALG54.41
  0.688
 
7
Farhan Ilyas
Farhan Ilyas ('96)
PAK59.14
  0.232
 PB
M Højdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Daniyil Tsyplakov
Daniyil Tsyplakov ('92)
RUS2.31
  
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20
  O
2.24
  O
2.28
XXO
2.31
XXO
2.35
XXX
 
2
Matúš Bubeník
Matúš Bubeník ('89)
SVK2.28
  
 PB
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20
  O
2.24
 XO
2.28 PB
  O
2.31
XXX
  
3
Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  ('93)
TPE2.28
  
NR PB
 
2.15
  O
2.20
XXO
2.24
 XO
2.28 PB
  O
2.31
XXX
   
4
Raivydas Stanys
Raivydas Stanys ('87)
LTU2.24
  
 =SB
 
2.10
  O
2.15
  O
2.20
  O
2.24 =SB
  O
2.28
XXX
   
5
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.24
  
 =PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.20
  O
2.24 =PB
 XO
2.28
XXX
  
6
Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek ('89)
POL2.20
  
 
6
Lukáš Beer
Lukáš Beer ('89)
SVK2.20
  
 SB
8
Yun Seung-Hyun 
Yun Seung-Hyun  ('94)
KOR2.20
  
 SB
9
Dmitriy Semyonov
Dmitriy Semyonov ('92)
RUS2.15
  
 
10
Florian Labourel
Florian Labourel ('90)
FRA2.15
  
 
10
Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.15
  
 =SB
12
Gao Woqi 
Gao Woqi  ('95)
CHN2.10
  
 
12
Mpho Links
Mpho Links ('96)
RSA2.10
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek ('89)
POL2.15
q
  
 
1
Lukáš Beer
Lukáš Beer ('89)
SVK2.15
q
  
 
1
Matúš Bubeník
Matúš Bubeník ('89)
SVK2.15
q
  
 
1
Gao Woqi 
Gao Woqi  ('95)
CHN2.15
q
  
 =PB
1
Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  ('93)
TPE2.15
q
  
 
1
Dmitriy Semyonov
Dmitriy Semyonov ('92)
RUS2.15
q
  
 
1
Raivydas Stanys
Raivydas Stanys ('87)
LTU2.15
q
  
 
1
Daniyil Tsyplakov
Daniyil Tsyplakov ('92)
RUS2.15
q
  
 
9
Yun Seung-Hyun 
Yun Seung-Hyun  ('94)
KOR2.15
q
  
 
10
Florian Labourel
Florian Labourel ('90)
FRA2.15
q
  
 
11
Mpho Links
Mpho Links ('96)
RSA2.15
q
  
 
11
Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.15
q
  
 SB
13
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.15
  
 
14
Douwe Amels
Douwe Amels ('91)
NED2.10
  
 
15
Cody Crampton
Cody Crampton ('93)
USA2.10
  
 
15
Yuji Hiramatsu
Yuji Hiramatsu ('97)
JPN2.10
  
 
17
Deniss Tšernobajev
Deniss Tšernobajev ('90)
EST2.10
  
 =PB
18
Nauraj Singh Randhawa
Nauraj Singh Randhawa ('92)
MAS2.00
  
 
19
Aabobe Tshwanelo
Aabobe Tshwanelo ('93)
BOT2.00
  
 
19
Marcel Mayack
Marcel Mayack ('90)
CMR2.00
  
 PB
Majid Al-Maqbali
Majid Al-Maqbali ('96)
OMA NH
  
 
L.U.A.A. Mudiyanselage
L.U.A.A. Mudiyanselage ('93)
SRI NH
  
 
Oscar Katuka
Oscar Katuka ('92)
ZIM NH
  
 
M Stangspring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Nikita Filippov
Nikita Filippov ('91)
KAZ5.50
  
 
 
5.30
XXO
5.50
  O
5.60
  XX
5.65
  X
    
2
Ilya Mudrov
Ilya Mudrov ('91)
RUS5.50
  
 =SB
 
5.30
 XO
5.50 =SB
 XO
5.60
XXX
     
3
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.50
  
 
 
5.30
  O
5.50
XXO
5.60
XXX
     
4
Noël Ost
Noël Ost ('89)
FRA5.40
  
 =PB
5
Han Du-Hyun 
Han Du-Hyun  ('94)
KOR5.30
  
 
5
Jin Min-Sub 
Jin Min-Sub  ('92)
KOR5.30
  
 
7
Daniel Clemens
Daniel Clemens ('92)
GER5.30
  
 
7
Alexandre Feger
Alexandre Feger ('90)
FRA5.30
  
 
9
Sergey Grigoryev
Sergey Grigoryev ('92)
KAZ5.15
  
 
9
Mike Woepse
Mike Woepse ('91)
USA5.15
  
 
Marvin Caspari
Marvin Caspari ('91)
GER NH
  
 
Leonid Kivalov
Leonid Kivalov ('88)
RUS NH
  
 
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR NH
  
 
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Marvin Caspari
Marvin Caspari ('91)
GER5.30
Q
  
 
1
Alexandre Feger
Alexandre Feger ('90)
FRA5.30
Q
  
 
1
Nikita Filippov
Nikita Filippov ('91)
KAZ5.30
Q
  
 
1
Jin Min-Sub 
Jin Min-Sub  ('92)
KOR5.30
Q
  
 
1
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.30
Q
  
 
6
Daniel Clemens
Daniel Clemens ('92)
GER5.30
Q
  
 
6
Noël Ost
Noël Ost ('89)
FRA5.30
Q
  
 
6
Mike Woepse
Mike Woepse ('91)
USA5.30
Q
  
 
9
Sergey Grigoryev
Sergey Grigoryev ('92)
KAZ5.30
Q
  
 
10
Leonid Kivalov
Leonid Kivalov ('88)
RUS5.30
Q
  
 
10
Ilya Mudrov
Ilya Mudrov ('91)
RUS5.30
Q
  
 
12
Han Du-Hyun 
Han Du-Hyun  ('94)
KOR5.20
q
  
 
12
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.20
q
  
 
12
Nick Southgate
Nick Southgate ('94)
NZL5.20
q
  
 
15
Simon Assarsson
Simon Assarsson ('91)
SWE5.20
  
 SB
16
Adam Pašiak
Adam Pašiak ('90)
CZE5.00
  
 
16
Daniel Frasncisco Zupeuc
Daniel Frasncisco Zupeuc ('94)
CHI5.00
  
 
18
Angus Armstrong
Angus Armstrong ('97)
AUS4.80
  
 
Pedro Figueroa
Pedro Figueroa ('91)
ESA NH
  
 
Mark Sakioka
Mark Sakioka ('93)
USA NH
  
 
M Længdespring    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Pavel Shalin
Pavel Shalin ('87)
RUS8.29 w
+6.5
  
 
 
7.75
 1.6
7.95
 0.1
8.29
 6.5
7.76
 1.9
7.79
 0.8
  X
 2.3
  
2
Vasiliy Kopeykin
Vasiliy Kopeykin ('88)
RUS8.13 w
+4.4
  
 
 
7.53
 -0.5
7.56
 1.2
7.74
 -0.5
8.13
 4.4
7.84
 0.5
  X
 1.3
  
3
Roelf Pienaar
Roelf Pienaar ('93)
RSA7.98 w
+4.0
  
 
 
7.61
 -0.8
7.98
 4.0
7.67
 -0.2
7.51
 0.1
7.77
 3.1
  X
 2.8
  
4
Chan Ming Tai 
Chan Ming Tai  ('95)
HKG7.89
+0.9
  
NR PB
 
7.03
 -1.1
7.89 NR PB
 0.9
  X
 3.2
7.25
 -0.4
7.74
 0.4
  X
 2.3
  
5
Ted Hooper
Ted Hooper ('91)
TPE7.83
+1.2
  
 
 
  X
 4.4
  X
 0.6
7.70
 3.1
  X
 2.4
  X
 0.0
7.83
 1.2
  
6
Cedric Nolf
Cedric Nolf ('89)
BEL7.83 w
+6.1
  
 
 
  X
 1.9
7.83
 6.1
7.55
 1.6
7.16
 1.2
  X
 -1.9
7.66
 2.5
  
7
Yasuhiro Moro
Yasuhiro Moro ('94)
JPN7.77
+0.7
  
 SB
 
7.77 SB
 0.7
7.25
 -1.6
7.66
 1.6
7.75
 2.7
  X
 1.8
7.53
 -1.5
  
8
Lin Hung-Min 
Lin Hung-Min  ('90)
TPE7.72
+1.1
  
 
 
7.72
 1.1
  X
 -0.3
  X
 -0.1
7.30
 -0.8
7.71
 1.0
  X
 2.3
  
9
Ju Eun-Jae 
Ju Eun-Jae  ('93)
KOR7.68 w
+2.9
  
 
 
7.41
 1.7
7.45
 1.8
7.68
 2.9
     
10
Adam McMullen
Adam McMullen ('90)
IRL7.61
+1.0
  
 
11
Bruno Costa
Bruno Costa ('92)
POR7.53 w
+4.4
  
 
12
Henrik Kutberg
Henrik Kutberg ('92)
EST7.31
0.0
  
 
Kvalifikation11.7.
Kval
11.7.
11.7.
1
Ted Hooper
Ted Hooper ('91)
TPE7.90
+0.3
Q
  
 
2
Chan Ming Tai 
Chan Ming Tai  ('95)
HKG7.79
+0.3
q
  
NR 
3
Vasiliy Kopeykin
Vasiliy Kopeykin ('88)
RUS7.72
+0.2
q
  
 
4
Pavel Shalin
Pavel Shalin ('87)
RUS7.72
-0.3
q
  
 
5
Adam McMullen
Adam McMullen ('90)
IRL7.70
+0.1
q
  
 
6
Bruno Costa
Bruno Costa ('92)
POR7.67
0.0
q
  
 PB
7
Roelf Pienaar
Roelf Pienaar ('93)
RSA7.67
-0.4
q
  
 
8
Cedric Nolf
Cedric Nolf ('89)
BEL7.66
0.0
q
  
 SB
9
Lin Hung-Min 
Lin Hung-Min  ('90)
TPE7.63
-1.2
q
  
 
10
Ju Eun-Jae 
Ju Eun-Jae  ('93)
KOR7.63
0.0
q
  
 
11
Yasuhiro Moro
Yasuhiro Moro ('94)
JPN7.56
-0.2
q
  
 
12
Henrik Kutberg
Henrik Kutberg ('92)
EST7.50
-0.4
q
  
 SB
13
Tomoya Takamasa
Tomoya Takamasa ('93)
JPN7.39
-0.2
  
 
14
Aubrey Smith
Aubrey Smith ('88)
JAM7.36
+0.4
  
 
15
Valentin Toboc
Valentin Toboc ('92)
ROU7.33
-0.7
  
 
16
Alper Kulaksız
Alper Kulaksız ('92)
TUR7.32
-0.2
  
 
17
Matthew Wyatt
Matthew Wyatt ('90)
NZL7.31
+0.5
  
 
18
Ionut Grecu
Ionut Grecu ('94)
ROU7.29
+0.8
  
 
19
Marcel Mayack
Marcel Mayack ('90)
CMR7.28
+0.4
  
 PB
20
G.K.D.S. Piyarathna
G.K.D.S. Piyarathna ('94)
SRI7.27
-0.4
  
 
21
Bram Ruissen
Bram Ruissen ('90)
NED7.25
-0.3
  
 
22
Konstantin Safronov
Konstantin Safronov ('87)
KAZ7.24
-0.6
  
 
23
Fred Dorsey
Fred Dorsey ('96)
ISV7.06
-0.4
  
 
24
Nick Van Gelder
Nick Van Gelder ('95)
AUS7.06
+0.9
  
 
25
Adrian Rivera
Adrian Rivera ('94)
MEX7.01
-0.6
  
 
26
Angus Gould
Angus Gould ('94)
AUS6.99
+0.3
  
 
27
Idrees Bernard
Idrees Bernard ('96)
USA6.94
-1.2
  
 
28
Igor Syunin
Igor Syunin ('90)
EST6.74
+0.1
  
 SB
29
Ian Paul Grech
Ian Paul Grech ('93)
MLT6.73
+0.5
  
 
29
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR6.73
-0.3
  
 PB
31
Roy Mario Martínez
Roy Mario Martínez ('95)
VEN6.66
-0.2
  
 
32
Carlos Burlando
Carlos Burlando ('94)
VEN6.60
+0.4
  
 
33
Ahmad Younis
Ahmad Younis ('95)
JOR6.46
-0.7
  
 PB
34
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT5.41
-1.2
  
 SB
Mehakpreet Singh
Mehakpreet Singh ('95)
IND NM
  
 
Sylvester Nakeel
Sylvester Nakeel ('92)
KEN NM
  
 
M Trespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Dmitriy Sorokin
Dmitriy Sorokin ('92)
RUS17.29
+0.2
  
 PB
 
  X
 -0.2
16.92
 0.5
17.29 PB
 0.2
  X
 0.3
  –  X
 1.0
  
2
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR16.76
+0.4
  
 PB
 
16.60 PB
 -0.3
  X
 0.6
16.67 PB
 0.3
16.76 PB
 0.4
  X
 0.3
  X
 1.9
  
3
Xu Xiaolong 
Xu Xiaolong  ('92)
CHN16.76
+0.8
  
 
 
16.14
 -1.4
16.03
 -1.3
16.76
 0.8
  X
 0.2
  X
 1.2
  –  
4
Muhd Hakimi Ismail
Muhd Hakimi Ismail ('91)
MAS16.59
+1.1
  
 
 
15.96
 -0.4
16.27
 -0.5
16.37
 0.3
  X
 0.3
16.59
 1.1
16.35
 0.3
  
5
Aleksey Fyodorov
Aleksey Fyodorov ('91)
RUS16.35
+0.5
  
 
 
16.04
 -0.5
16.35
 0.5
16.18
 0.6
  X
 0.7
16.21
 0.6
  X
 1.6
  
6
Alberto Alvarez
Alberto Alvarez ('91)
MEX16.22
-0.4
  
 
7
Adrian Dăianu
Adrian Dăianu ('87)
ROU16.10
-0.1
  
 
8
Matthew O'Neal
Matthew O'Neal ('94)
USA16.07
+0.1
  
 
9
Mohammed Salahuddin
Mohammed Salahuddin ('94)
IND15.87
-0.3
  
 SB
10
Roelf Pienaar
Roelf Pienaar ('93)
RSA15.86
-1.6
  
 
11
Roy Mario Martínez
Roy Mario Martínez ('95)
VEN15.74
+0.5
  
 
Jonathan Henrique Silva
Jonathan Henrique Silva ('91)
BRA NM
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Dmitriy Sorokin
Dmitriy Sorokin ('92)
RUS16.74
+0.1
Q
  
 
2
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR16.59
+1.9
Q
  
 PB
3
Aleksey Fyodorov
Aleksey Fyodorov ('91)
RUS16.21
-0.4
q
  
 
4
Xu Xiaolong 
Xu Xiaolong  ('92)
CHN16.17
-0.6
q
  
 
5
Roelf Pienaar
Roelf Pienaar ('93)
RSA16.13
+0.5
q
  
 PB
6
Muhd Hakimi Ismail
Muhd Hakimi Ismail ('91)
MAS15.96
+0.5
q
  
 
7
Matthew O'Neal
Matthew O'Neal ('94)
USA15.94
+0.4
q
  
 
8
Alberto Alvarez
Alberto Alvarez ('91)
MEX15.93
+0.3
q
  
 
9
Adrian Dăianu
Adrian Dăianu ('87)
ROU15.87
+0.8
q
  
 
10
Mohammed Salahuddin
Mohammed Salahuddin ('94)
IND15.75
-0.1
q
  
 SB
11
Roy Mario Martínez
Roy Mario Martínez ('95)
VEN15.58
+0.1
q
  
 
12
Jonathan Henrique Silva
Jonathan Henrique Silva ('91)
BRA15.55
+0.1
q
  
 
13
Igor Syunin
Igor Syunin ('90)
EST15.46
+0.9
  
 SB
14
Reneilwe Aphane
Reneilwe Aphane ('90)
RSA15.27
0.0
  
 
15
Kauam Kamal Aleixo Bento
Kauam Kamal Aleixo Bento ('93)
BRA14.99
+1.0
  
 
16
Won Yu-Seong 
Won Yu-Seong  ('96)
KOR14.82
-0.5
  
 
17
Marcel Mayack
Marcel Mayack ('90)
CMR14.69
+0.3
  
 PB
18
Ian Paul Grech
Ian Paul Grech ('93)
MLT14.54
-0.3
  
 PB
M.S.C.H. Don
M.S.C.H. Don ('91)
SRI NM
  
 
Mohammade Okda
Mohammade Okda ('95)
JOR NM
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Inderjeet Singh
Inderjeet Singh ('88)
IND20.27
  
 
 
  X18.7918.9518.3019.8020.27  
2
Andrei Gag
Andrei Gag ('91)
ROU19.92
  
 
 
19.75  X19.37  X19.2819.92  
3
Aleksandr Bulanov
Aleksandr Bulanov ('89)
RUS19.84
  
 
 
19.8419.7519.5219.2319.2719.43  
4
Mikhail Abramchuk
Mikhail Abramchuk ('92)
BLR19.48
  
 
 
18.6818.5919.4819.1918.9219.09  
5
Tajinderpal Singh
Tajinderpal Singh ('94)
IND19.24
  
 PB
 
19.24 PB18.90  X  X18.17  X  
6
Jaco Engelbrecht
Jaco Engelbrecht ('87)
RSA19.20
  
 
 
19.20  X18.36  X  X  X  
7
Šarūnas Banevičius
Šarūnas Banevičius ('91)
LTU18.66
  
 SB
8
Guo Yanxiang 
Guo Yanxiang  ('87)
CHN18.43
  
 
9
Konstantin Lyadusov
Konstantin Lyadusov ('88)
RUS18.43
  
 
10
Braheme Days
Braheme Days ('95)
USA18.40
  
 
11
Nicolás Martina
Nicolás Martina ('89)
ARG17.29
  
 SB
12
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR17.06
  
 
13Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)DEN16.66
  
 
14
Matt Marcoccia
Matt Marcoccia ('90)
CAN16.28
  
 
15
Lee Hyung-Keun 
Lee Hyung-Keun  ('92)
KOR16.17
  
 
16
Charbel Saad
Charbel Saad ('94)
LBN12.58
  
 PB
Saleem Fadel
Saleem Fadel ('96)
QAT NM
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL64.15
  
 
 
62.6064.15  X  X  X  X  
2
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS62.58
  
AU20R PB
 
62.11  X  X62.58 WJL PB  X58.43  
3
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU62.54
  
 
 
60.7562.54  X61.3161.32  X  
4
Chad Wright
Chad Wright ('91)
JAM60.10
  
 
 
59.8858.16  X  X60.1058.63  
5
Federico Apolloni
Federico Apolloni ('87)
ITA59.70
  
 
 
58.8057.74  X59.7058.4558.95  
6
János Huszák
János Huszák ('92)
HUN58.61
  
 
 
58.61  X  X52.0856.40  X  
7
Russel Tucker
Russel Tucker ('90)
RSA57.31
  
 
 
  X57.31  X  X  –  –  
8
Mikhail Dvornikov
Mikhail Dvornikov ('89)
RUS56.20
  
 
9
Marshall Hall
Marshall Hall ('88)
NZL54.59
  
 
10
Magomedsalam Magomedov
Magomedsalam Magomedov ('91)
RUS54.21
  
 
11
Tadej Hribar
Tadej Hribar ('87)
SLO53.83
  
 
12
Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin ('95)
MAS53.79
  
 
13
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR52.40
  
 
Mahmoud Samimi
Mahmoud Samimi ('88)
IRI NM
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.05
  
 
 
  X  X77.3176.40  X80.05  
2
Pavel Bareisha
Pavel Bareisha ('91)
BLR75.75
  
 
 
71.4375.12  X  X75.75  X  
3
Siarhei Kalamoyets
Siarhei Kalamoyets ('89)
BLR74.68
  
 
 
73.3572.8674.68  X72.57  X  
4
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA73.65
  
 
 
  X73.30  X72.1272.6673.65  
5
Denis Lukyanov
Denis Lukyanov ('89)
RUS73.65
  
 
 
71.9973.65  X72.5873.02  X  
6
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR71.47
  
 
 
70.7071.4769.93  X68.1371.19  
7
Anatoliy Pozdnyakov
Anatoliy Pozdnyakov ('87)
RUS70.85
  
 
 
  X70.8570.1668.93  X  X  
8
Simone Falloni
Simone Falloni ('91)
ITA70.58
  
 
 
69.3969.4070.5868.8570.4870.52  
9
Tomáš Kružliak
Tomáš Kružliak ('92)
SVK69.07
  
 
10
Constantions Stathelakos
Constantions Stathelakos ('87)
CYP68.91
  
 
11
Mattias Lindberg
Mattias Lindberg ('90)
SWE66.31
  
 
12
Renaldo Frechou
Renaldo Frechou ('92)
RSA64.28
  
 
13
Qi Dakai 
Qi Dakai  ('87)
CHN63.84
  
 
14
Jackie Wong Siew Cheer
Jackie Wong Siew Cheer ('92)
MAS63.48
  
 
15
Alec Faldermeyer
Alec Faldermeyer ('92)
USA62.73
  
 
16
Park Young-Sik 
Park Young-Sik  ('89)
KOR61.78
  
 
17Taj MurmannTaj Murmann ('89)DEN61.04
  
 
18
Saleem Fadel
Saleem Fadel ('96)
QAT52.23
  
 PB
Daniel Aguirre
Daniel Aguirre ('95)
COL NM
  
 
Isaac Dan
Isaac Dan ('93)
ARG NM
  
 
M Spydkast 800 gram    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Tanel Laanmäe
Tanel Laanmäe ('89)
EST81.71
  
 
 
81.7177.6674.5775.7174.9877.41  
2
Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  ('92)
TPE81.27
  
 
 
75.0381.27  X79.0577.65  X  
3
Zigismunds Sirmais
Zigismunds Sirmais ('92)
LAT79.37
  
 SB
 
79.37 SB75.4576.9576.0067.7574.88  
4
Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  ('93)
TPE79.35
  
 
 
74.56  X76.4579.3579.1476.02  
5
Hubert Chmielak
Hubert Chmielak ('89)
POL78.96
  
 
 
  X75.9778.57  X78.9678.43  
6
Vedran Samac
Vedran Samac ('90)
SRB78.96
  
 
 
74.2578.9673.60  X  X76.34  
7
Sami Peltomäki
Sami Peltomäki ('91)
FIN77.72
  
 SB
 
74.8076.6677.34  X77.72 SB76.71  
8
Magnus Kirt
Magnus Kirt ('90)
EST76.65
  
 
 
73.9875.3076.6575.5875.37  X  
9
Dejan Mileusnic
Dejan Mileusnic ('91)
BIH75.37
  
 
 
70.8569.4675.37     
10
Ben Langton Burnell
Ben Langton Burnell ('92)
NZL74.39
  
 
 
74.39  X  X     
11
Oleksandr Nychyporchuk
Oleksandr Nychyporchuk ('92)
UKR74.30
  
 
 
74.3073.30  X     
12
Jiannis Smalios
Jiannis Smalios ('87)
SWE73.77
  
 
 
73.7771.85  X     
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Sami Peltomäki
Sami Peltomäki ('91)
FIN77.63
Q
  
 
2
Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  ('92)
TPE76.96
Q
  
 
3
Tanel Laanmäe
Tanel Laanmäe ('89)
EST76.10
Q
  
 
4
Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  ('93)
TPE75.94
q
  
 
5
Hubert Chmielak
Hubert Chmielak ('89)
POL75.70
q
  
 
6
Ben Langton Burnell
Ben Langton Burnell ('92)
NZL75.54
q
  
 PB
7
Vedran Samac
Vedran Samac ('90)
SRB75.51
q
  
 
8
Dejan Mileusnic
Dejan Mileusnic ('91)
BIH75.06
q
  
 
9
Zigismunds Sirmais
Zigismunds Sirmais ('92)
LAT74.94
q
  
 
10
Magnus Kirt
Magnus Kirt ('90)
EST74.16
q
  
 
11
Jiannis Smalios
Jiannis Smalios ('87)
SWE73.23
q
  
 
12
Oleksandr Nychyporchuk
Oleksandr Nychyporchuk ('92)
UKR72.83
q
  
 
13
Homare Mori
Homare Mori ('94)
JPN71.19
  
 
14
Antonio Fent
Antonio Fent ('88)
ITA70.20
  
 
15
Kim Ye-Ram 
Kim Ye-Ram  ('94)
KOR70.19
  
 
16
Bobur Shokirjonov
Bobur Shokirjonov ('90)
UZB69.78
  
 
17
Andrey Tabala
Andrey Tabala ('91)
RUS69.72
  
 
18
Altaf Hussain Shah
Altaf Hussain Shah ('91)
PAK69.38
  
 PB
19
Chad Herman
Chad Herman ('92)
RSA69.03
  
 
20
R.M.S.J. Ranasinghe
R.M.S.J. Ranasinghe ('91)
SRI68.90
  
 
21
Andy White
Andy White ('89)
CAN68.57
  
 
22
Aleksandr Kharitonov
Aleksandr Kharitonov ('90)
RUS66.83
  
 
23
Derek Eager
Derek Eager ('92)
USA64.88
  
 
24
David Kastrevc
David Kastrevc ('94)
SLO61.52
  
 SB
25
Yousef Al-Momani
Yousef Al-Momani ('91)
JOR47.26
  
 PB
26
Nidal El-Hasrouni
Nidal El-Hasrouni ('95)
LBN36.07
  
 PB
Tomás Guerra
Tomás Guerra ('92)
CHI NM
  
 
M Tikamp    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL7952
  
 SB
 
11,34/+0,67,08/-1,013,752,1050,4214,59/+1,441,855,2060,004.50,21
2
Bastien Auzeil
Bastien Auzeil ('89)
FRA7913
  
 
 
11,33/0,07,02/-0,815,091,9550,6414,42/+1,443,205,1060,554.48,17
3
René Stauß
René Stauß ('87)
GER7791
  
 
 
11,11/+1,06,76/-0,714,672,1350,1715,69/-0,445,004,7056,614.43,89
4
Jérémy Lelièvre
Jérémy Lelièvre ('91)
FRA7593
  
 SB
 
10,96/+1,07,10/-1,215,211,8349,7214,78/+0,840,834,5049,764.37,12
5
James Turner
James Turner ('93)
CAN7529
  
 
 
10,86/+1,07,15/-0,913,411,8050,0715,07/+0,841,024,4057,594.37,16
6
Steele Wasik
Steele Wasik ('95)
USA7414
  
 
 
11,06/0,06,77/-0,413,132,0449,9214,62/+1,440,004,1054,024.49,77
7
David Brock
David Brock ('94)
AUS7337
  
 
 
11,17/+1,06,90/-0,513,471,9251,2215,97/-0,439,634,7055,334.43,59
8
Kyle Cranston
Kyle Cranston ('92)
AUS7295
  
 
 
11,29/0,06,63/-0,913,441,9551,2015,32/+0,837,494,5060,694.48,75
9
Dominik Siedlaczek
Dominik Siedlaczek ('92)
AUT7282
  
 
 
11,09/+0,66,81/0,012,931,9250,1014,33/+1,438,444,3045,684.40,75
10
Bae Sang-Hwa 
Bae Sang-Hwa  ('90)
KOR7263
  
 
 
11,33/+0,66,69/-0,613,261,9251,5614,84/+1,437,424,4055,464.38,01
11
Friedrich Pretorius
Friedrich Pretorius ('95)
RSA7174
  
 
 
11,28/0,06,83/-1,312,841,9550,9015,22/+1,435,294,4056,474.52,45
12
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR7173
  
 PB
 
11,18/+1,06,75/-0,512,892,0450,7315,19/-0,439,934,0052,294.55,69
13
Aaron Booth
Aaron Booth ('96)
NZL6905
  
 
 
11,26/+1,06,38/+0,113,211,8950,8616,34/-0,439,083,8057,844.42,78
14
Chen Xianbiao 
Chen Xianbiao  ('91)
CHN6791
  
 
 
11,18/0,06,66/-0,710,411,8951,9715,01/+0,841,134,5044,615.12,53
15
Carlos Burlando
Carlos Burlando ('94)
VEN6309
  
 
 
11,29/+0,66,93/-1,011,401,8649,5016,05/-0,435,23NH55,764.43,43
Jack Henry
Jack Henry ('94)
NZLDNF
  
 
 
11,47/+0,66,82/-0,912,541,8650,9014,70/+0,834,48NH
Pavel Rudnev
Pavel Rudnev ('92)
RUSDNF
  
 
 
11,27/0,06,80/-0,912,031,71
M 20 km kapgang    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Dane Bird-Smith
Dane Bird-Smith ('92)
AUS1:21:30
  
 
2
Benjamin Thorne
Benjamin Thorne ('93)
CAN1:21:33
  
 SB
3
Daisuke Matsunaga
Daisuke Matsunaga ('95)
JPN1:22:06
  ~
 
4
Máté Helebrandt
Máté Helebrandt ('89)
HUN1:23:50
  ~~
 
5
Georgiy Sheiko
Georgiy Sheiko ('89)
KAZ1:23:53
  >
 
6
Ihor Hlavan
Ihor Hlavan ('90)
UKR1:23:56
  
 
7
Nils Gloger
Nils Gloger ('90)
GER1:25:17
  >
 
8
Tomohiro Noda
Tomohiro Noda ('96)
JPN1:25:36
  
 
9
Nazar Kovalenko
Nazar Kovalenko ('87)
UKR1:25:47
  
 
10
Omar Pineda
Omar Pineda ('94)
MEX1:27:58
  ~>
 
11
Sergey Sharipov
Sergey Sharipov ('92)
RUS1:28:01
  
 
12
Ivan Banzeruk
Ivan Banzeruk ('90)
UKR1:28:01
  >
 
13
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS1:28:12
  >>
 
14
Sun Chenggang 
Sun Chenggang  ('91)
CHN1:28:29
  
 
15
Yin Jiaxing 
Yin Jiaxing  ('94)
CHN1:28:29
  ~
 SB
16
Choe Byeong-Kwang 
Choe Byeong-Kwang  ('91)
KOR1:28:38
  ~
 
17
Zhang Zhi 
Zhang Zhi  ('94)
CHN1:29:12
  
 
18
Aleksandr Nazarov
Aleksandr Nazarov ('94)
RUS1:29:28
  
 
19
Vladislav Maksimov
Vladislav Maksimov ('94)
RUS1:29:48
  
 
20
Xie Sichao 
Xie Sichao  ('93)
CHN1:31:37
  
 
21
Kang Kil-Dong 
Kang Kil-Dong  ('92)
KOR1:35:12
  
 
22
Kim Nak-Hyun 
Kim Nak-Hyun  ('95)
KOR1:35:39
  
 
23
Bruno Erent
Bruno Erent ('90)
CRO1:41:45
  >
 
Roman Yevstifeyev
Roman Yevstifeyev ('92)
RUS DQ
  >~~
 
Alessandro Maltoni
Alessandro Maltoni ('93)
ITA DQ
  ~>>
 
Ever Palma
Ever Palma ('92)
MEX DQ
  ~~~
 
M 4 x 100 m stafet    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
 
  
JPN39.08
  0.190
 
  Kazuma Oseto, Takuya Nagata, Tatsuro Suwa, Kotaro Taniguchi
2
 
  
POL39.50
  0.170
 
  Adam Pawłowski, Grzegorz Zimniewicz, Artur Zaczek, Kamil Kryński
3
 
  
RSA39.68
  0.149
 
  Ncincihli Titi, Gideon Trotter, Eckhardt Rossouw, Akani Simbine
4
 
  
AUS39.71
  0.197
 
  Jung Jin Su, Tom Gamble, Ben Jaworski, Hugh Donovan
5
 
  
THA39.86
  0.270
 
  Ruttanapon Sowan, Apisit Promkaew, Jirapong Meenapra, Jaran Sathoengram
6
 
  
CHN40.12
  0.177
 
  Yang Zhanlin, Gao Ze, Ma Jingwei, Yang Yang
7
 
  
KOR41.70
  0.167
 
  Kim Woo-Sam, Choi Min-Suk, Park Chan-Yang, Han Duh-Yeon
 
  
RUSDNF
  0.154
 
  Dmitriy Lopin, Aleksandr Brednev, Vyacheslav Kolesnichenko, Artur Reysbikh
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
 
  
JPN38.93
Q
  0.173
 
  Kazuma Oseto, Takuya Nagata, Yuki Koike, Tatsuro Suwa
2
 
  
THA39.29
Q
  0.206
 
  Ruttanapon Sowan, Apisit Promkaew, Jirapong Meenapra, Jaran Sathoengram
3
 
  
GHA39.99
  0.191
 
  Martin Owusu-Antwi, Emmanuel Appiah-Kubi, Elorm Amenakpor, Desmond Aryee
4
 
  
CAN40.30
  0.160
 
  Bismark Boateng, Drelan Bramwell, Khalil Parris, Bolade Ajomale
5
 
  
NGR40.45
  0.174
 
  Onyeaku Chukwuma, Ayo Agusto, Simon Oshasha, Odele Tega
6
 
  
BOT40.69
  0.209
 
  Thabo Motsokono, Rebeilwe Thwanyane, Katlego Lenkopane, Ditro Sebele
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
 
  
POL39.12
Q
  0.172
 
  Adam Pawłowski, Jakub Adamski, Artur Zaczek, Kamil Kryński
2
 
  
RUS39.42
Q
  0.173
 
  Dmitriy Lopin, Aleksandr Brednev, Vyacheslav Kolesnichenko, Maksim Polovinkin
3
 
  
RSA39.44
q
  0.170
 
  Ncincihli Titi, Gideon Trotter, Eckhardt Rossouw, Akani Simbine
4
 
  
UGA40.67
  0.117
 
  Solomon Obuto, Pius Adome, Daniel Bingi, Godwin Byamukama
5
 
  
HKG41.05
  0.197
 
  Li Lut Yin, Chan Ka Chun, Leung King Hung, Choi Ho Sing
 
  
USADNF
  0.157
 
  Markesh Woodson, Ronald Baker, Bryce Robinson, Leon Powell
Indledende 3
11.7.
11.7.
1
 
  
AUS39.24
Q
  0.170
 
  Jung Jin Su, Tom Gamble, Nicholas Hough, Hugh Donovan
2
 
  
CHN39.69
Q
  0.185
 
  Yang Zhanlin, Gao Ze, Ma Jingwei, Yang Yang
3
 
  
KOR39.75
q
  0.156
 
  Kim Woo-Sam, Choi Min-Suk, Kim Kuk-Young, Kim Ui-Yeon
4
 
  
OMA41.71
  0.179
 
  Saif Khalfan Al-Obaidani, Usama Al-Gheilani, Ali Al-Marjabi, Mohammed Al-Maqbali
 
  
TPEDNF
  0.203
 
  Wang Wen-Tang, Yang Chun-Han, Cheng Po-Yu, Chen Chia-Hsun
 
  
LTUDNF
  0.267
 
  Lukas Gaudutis, Rytis Sakalauskas, Kostas Skrabulis, Ugnius Savickas
M 4 x 400 m stafet    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
 
  
DOM3:05.05
  0.247
 
  Juander Santos, Gustavo Cuesta, Máximo Mercedes, Luguelín Santos
2
 
  
JPN3:07.75
  0.188
 
  Julian Walsh, Nobuya Kato, Takamasa Kitagawa, Kentaro Sato
3
 
  
POL3:07.77
  0.233
 
  Mateusz Zagórski, Michał Pietrzak, Kamil Gurdak, Rafał Omelko
4
 
  
KOR3:08.17
  0.174
 
  Kim Ui-Yeon, Park Tae-Kyong, Choi Dong-Baek, Lee Joon
6
 
  
AUS3:12.64
  0.223
 
  Deluca Lawson-Matthew, Alex Carew, Raymond Smith, Alex Beck
 
  
USADQ 3:06.56
  0.252
 
  Cole Lambourne, Ronald Baker, Bryce Robinson, Shaquille Walker
 
  
BOTDQ
  
 
  Gaone Maotoanong, Katlego Lenkopane, Rebeilwe Thwanyane, Zacharia Kamberuka
 
  
RSADQ
  0.167
 
  Pieter Conradie, Jon Seeliger, Lindsay Hanekom, Shaun de Jager
Indledende heats11.7.
Indledende 1
11.7.
11.7.
1
 
  
RSA3:04.79
Q
  0.213
 
  Pieter Conradie, Jon Seeliger, Lindsay Hanekom, Shaun de Jager
2
 
  
JPN3:04.83
Q
  0.159
 
  Julian Walsh, Kentaro Sato, Takamasa Kitagawa, Nobuya Kato
3
 
  
BOT3:09.86
q
  0.187
 
  Zacharia Kamberuka, Katlego Lenkopane, Rebeilwe Thwanyane, Gaone Maotoanong
4
 
  
KAZ3:13.59
  0.199
 
  Aytzhan Baysbayev, Omirserik Bekenov, Andrey Sokolov, Mikhail Litvin
5
 
  
UGA3:16.32
  0.393
 
  Daniel Bingi, Pius Adome, Godwin Byamukama, Richard David Ongom
Indledende 2
11.7.
11.7.
1
 
  
DOM3:07.73
Q
  0.197
 
  Juander Santos, Máximo Mercedes, Leonel Bonon, Luguelín Santos
2
 
  
POL3:07.86
Q
  0.191
 
  Mateusz Zagórski, Michał Pietrzak, Robert Bryliński, Rafał Omelko
3Danmark Danmark  3:13.14
  0.165
 
  Kasper Olsen, Emil Strøm, Philip Braun, Nick Ekelund-Arenander
4
 
  
GHA3:13.74
  0.286
 
  Robert Dwumfour, George Effah, Henry Sunbawiereh, Robert Annak
5
 
  
NGR3:13.79
  0.459
 
  Adedamola Adeniji, Simon Oshasha, Madunta Chukuma, Seun Olaniyi
6
 
  
NOR3:18.25
  0.179
 
  Carl Emil Kåshagen, Mauritz Kåshagen, Henrik Holmberg, Håvard Hildeskor
7
 
  
CRC3:19.34
  0.218
 
  Jocksan Eduardo Morales, David Hodgson, Donald Arias, Gerald Drummond
 
  
RUSDNF
  
 
  Valentin Morozov, Nikita Andriyanov, Maksim Fayzulin, Aleksey Kenig
Indledende 3
11.7.
11.7.
1
 
  
KOR3:06.60
Q
  
 
  Park Tae-Kyong, Lee Joon, Choi Dong-Baek, Park Chan-Yang
2
 
  
AUS3:07.95
Q
  
 
  Deluca Lawson-Matthew, Alex Carew, Raymond Smith, Alex Beck
3
 
  
USA3:08.67
q
  
 
  Cole Lambourne, Keyunta Hayes, Joe Herrera, Ronald Baker
4
 
  
THA3:10.69
  
 
  Pooriphat Kaijun, Srikharin Wannasa, Saharat Sammayan, Kunanon Sukkaew
5
 
  
NZL3:11.49
  
 
  Bailey Stewart, Scott Burch, Jack Henry, Cameron French
6
 
  
SLO3:20.85
  
 
  Urh Stupar, Klavdij Ferle, Denis Koren, Peter Hribaršek
 
  
SRIDQ
  
 
  S.S.W.W. Mudiyanselage, V.U. Gammahelage, C.U.B.D. Mudiyanselage, A.W.R. Gayashan
K 100 m    
9.7. Vind: +0.4

Finale A

Finale
9.7.Vind: +0.4
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ11.23
  0.221
 
2
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM11.46
  0.165
 
3
Yelena Chernyayeva
Yelena Chernyayeva ('88)
RUS11.47
  0.159
 
4
Lina Grinčikaitė Samuolė
Lina Grinčikaitė Samuolė ('87)
LTU11.49
  0.155
 
5
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM11.49
  0.170
 
6
Ashleigh Whittaker
Ashleigh Whittaker ('93)
AUS11.64
  0.165
 
7
Anna Doi
Anna Doi ('95)
JPN11.70
  0.193
 
8
Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková ('92)
SVK11.71
  0.196
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7. Vind: +1.3
9.7.Vind: +1.3
1
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM11.47
Q
  0.160
 =PB
2
Ashleigh Whittaker
Ashleigh Whittaker ('93)
AUS11.58
Q
  0.149
 
3
Kelsey Berryman
Kelsey Berryman ('92)
NZL11.64
  0.152
 PB
4
Anna Golovina
Anna Golovina ('89)
RUS11.65
  0.153
 
5
Barbora Procházková
Barbora Procházková ('91)
CZE11.70
  0.132
 
6
Marissa Kurtimah
Marissa Kurtimah ('94)
CAN11.71
  0.328
 
7
Zaidatul Husniah Zulkifli
Zaidatul Husniah Zulkifli ('93)
MAS11.86
  0.454
 
8
Maarja Kalev
Maarja Kalev ('90)
EST12.02
  0.135
 SB
Semi 2
9.7. Vind: +1.6
9.7.Vind: +1.6
1
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM11.42
Q
  0.158
 =PB
2
Yelena Chernyayeva
Yelena Chernyayeva ('88)
RUS11.43
Q
  0.166
 SB
3
Svetlana Ivanchukova
Svetlana Ivanchukova ('93)
KAZ11.64
  0.242
 SB
4
Lenka Kršáková
Lenka Kršáková ('91)
SVK11.72
  0.131
 
5
Beatrice Gyaman
Beatrice Gyaman ('87)
GHA11.81
  0.138
 
6
Karolina Deliautaitė
Karolina Deliautaitė ('95)
LTU11.99
  0.233
 
7
Qin Wenzhong 
Qin Wenzhong  ('93)
CHN12.02
  0.187
 SB
Semi 3
9.7. Vind: +1.8
9.7.Vind: +1.8
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ11.27
Q
  0.394
 
2
Lina Grinčikaitė Samuolė
Lina Grinčikaitė Samuolė ('87)
LTU11.46
Q
  0.175
 SB
3
Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková ('92)
SVK11.56
q
  0.162
 SB
4
Anna Doi
Anna Doi ('95)
JPN11.61
q
  0.205
 
5
Ada Udaya
Ada Udaya ('92)
LBR11.73
  0.192
 
6
Leah Walkeden
Leah Walkeden ('93)
CAN11.77
  0.144
 
7
Andreea Ogrăzeanu
Andreea Ogrăzeanu ('90)
ROU11.79
  0.203
 
8
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR12.95
  0.141
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7. Vind: +0.4
8.7.Vind: +0.4
1
Yelena Chernyayeva
Yelena Chernyayeva ('88)
RUS11.60
Q
  0.200
 
2
Marissa Kurtimah
Marissa Kurtimah ('94)
CAN11.84
Q
  0.222
 
3
Zaidatul Husniah Zulkifli
Zaidatul Husniah Zulkifli ('93)
MAS11.99
Q
  0.478
 
4
Diana Suumann
Diana Suumann ('92)
EST12.38
  0.338
 SB
5
Nzobeya Nzang
Nzobeya Nzang ('97)
GEQ14.42
  0.250
 SB
6
Taslima Moni
Taslima Moni ('95)
BAN14.54
  0.308
 PB
Indledende 2
8.7. Vind: +0.6
8.7.Vind: +0.6
1
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM11.63
Q
  0.169
 
2
Anna Golovina
Anna Golovina ('89)
RUS11.71
Q
  0.188
 
3
Kelsey Berryman
Kelsey Berryman ('92)
NZL11.77
Q
  0.199
 PB
4
Barbora Procházková
Barbora Procházková ('91)
CZE11.86
q
  0.211
 
5
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR12.11
q
  0.173
 PB
6
Germaine Abessolo Bivina
Germaine Abessolo Bivina ('90)
CMR12.18
  0.151
 PB
7
Hiyanthi Piyandigama
Hiyanthi Piyandigama ('89)
SRI12.65
  0.242
 SB
8
Nice Mathias
Nice Mathias ('92)
TAN15.50
  0.355
 PB
Indledende 3
8.7. Vind: +0.5
8.7.Vind: +0.5
1
Ada Udaya
Ada Udaya ('92)
LBR11.73
Q
  0.256
 
2
Anna Doi
Anna Doi ('95)
JPN11.84
Q
  0.165
 
3
Karolina Deliautaitė
Karolina Deliautaitė ('95)
LTU12.04
Q
  0.339
 
4
S. Priyanka Kalagi
S. Priyanka Kalagi ('92)
IND12.31
  0.221
 
5
Aminatou Seyni
Aminatou Seyni ('96)
NIG13.48
  0.223
 PB
6
Winta Yilma
Winta Yilma ('97)
ETH13.72
  0.510
 PB
Indledende 4
8.7. Vind: +0.3
8.7.Vind: +0.3
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ11.46
Q
  0.188
 
2
Beatrice Gyaman
Beatrice Gyaman ('87)
GHA11.75
Q
  0.126
 SB
3
Andreea Ogrăzeanu
Andreea Ogrăzeanu ('90)
ROU11.78
Q
  0.183
 SB
4
Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková ('92)
SVK11.84
q
  0.164
 
5
Angie Lam On Ki
Angie Lam On Ki ('92)
HKG12.13
  0.181
 
6
Fatoumata Sacko
Fatoumata Sacko 
MLI12.38
  0.410
 
Indledende 5
8.7. Vind: +0.1
8.7.Vind: +0.1
1
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM11.59
Q
  0.140
 
2
Lenka Kršáková
Lenka Kršáková ('91)
SVK11.82
Q
  0.109
 
3
Viola Kleiser
Viola Kleiser ('90)
AUT11.90
Q
  0.189
 SB
4
Svetlana Ivanchukova
Svetlana Ivanchukova ('93)
KAZ11.94
q
  0.249
 
5
Maarja Kalev
Maarja Kalev ('90)
EST12.10
q
  0.449
 
6
Ontiretse Molapisi
Ontiretse Molapisi ('95)
BOT12.43
  0.459
 PB
7
Marwa Selmi
Marwa Selmi ('96)
ALG12.95
  0.174
 PB
Indledende 6
8.7. Vind: +0.1
8.7.Vind: +0.1
1
Ashleigh Whittaker
Ashleigh Whittaker ('93)
AUS11.50
Q
  0.131
 
2
Lina Grinčikaitė Samuolė
Lina Grinčikaitė Samuolė ('87)
LTU11.60
Q
  0.164
 
3
Leah Walkeden
Leah Walkeden ('93)
CAN11.73
Q
  0.148
 
4
Qin Wenzhong 
Qin Wenzhong  ('93)
CHN12.05
q
  0.125
 SB
5
Lam Wing Tung 
Lam Wing Tung  ('91)
HKG12.37
  0.113
 
6
Leonah Musikavanhu
Leonah Musikavanhu ('92)
ZIM12.50
  0.233
 PB
7
Mary Zawadi Unyuthfia
Mary Zawadi Unyuthfia ('93)
UGA12.88
  0.449
 PB
K 200 m    
10.7. Vind: -0.8

Finale A

Finale
10.7.Vind: -0.8
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ22.77
  0.321
NR PB
2
A'Keyla Mitchell
A'Keyla Mitchell ('95)
USA22.95
  0.185
 PB
3
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM23.24
  0.161
 PB
4
Olga Kharitonova
Olga Kharitonova ('90)
RUS23.41
  0.177
 
5
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM23.41
  0.167
 
6
Farah Jacques
Farah Jacques ('90)
CAN23.58
  0.218
 =SB
7
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL23.75
  0.177
 
8
Joëlle Golay
Joëlle Golay ('87)
SUI23.85
  0.217
 
Semifinale10.7.
Semi 1
10.7. Vind: -1.3
10.7.Vind: -1.3
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ23.28
Q
  0.405
 
2
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM23.56
Q
  0.175
 
3
Joëlle Golay
Joëlle Golay ('87)
SUI23.57
q
  0.252
 
4
Viola Kleiser
Viola Kleiser ('90)
AUT24.11
  0.158
 
5
Ashleigh Whittaker
Ashleigh Whittaker ('93)
AUS24.14
  0.175
 
6
Martina Schmidová
Martina Schmidová ('90)
CZE24.18
  0.229
 
7
Anna Doi
Anna Doi ('95)
JPN24.64
  0.208
 
Andreea Ogrăzeanu
Andreea Ogrăzeanu ('90)
ROU DNF
  0.232
 
Semi 2
10.7. Vind: -0.3
10.7.Vind: -0.3
1
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM23.69
Q
  0.175
 
2
Olga Kharitonova
Olga Kharitonova ('90)
RUS23.78
Q
  0.185
 
3
Farah Jacques
Farah Jacques ('90)
CAN23.92
q
  0.186
 
4
Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková ('92)
SVK24.09
  0.208
 
5
Lin Huijun 
Lin Huijun  ('93)
CHN24.11
  0.173
 
6
Éva Kaptur
Éva Kaptur ('87)
HUN24.16
  0.173
 
Omolara Omotoso
Omolara Omotoso ('93)
NGR DQ
  
 
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR DNS
  
 
Semi 3
10.7. Vind: -0.7
10.7.Vind: -0.7
1
A'Keyla Mitchell
A'Keyla Mitchell ('95)
USA23.37
Q
  0.199
 
2
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL23.94
Q
  0.181
 
3
Giulia Riva
Giulia Riva ('92)
ITA23.95
  0.274
 
4
Ana Holland
Ana Holland ('95)
USA24.29
  0.211
 
5
Leah Walkeden
Leah Walkeden ('93)
CAN24.34
  0.159
 
6
Beatrice Gyaman
Beatrice Gyaman ('87)
GHA24.52
  0.197
 
7
Zhan Qingqing 
Zhan Qingqing  ('96)
CHN24.57
  0.206
 
Ada Udaya
Ada Udaya ('92)
LBR DNS
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: -2.4
9.7.Vind: -2.4
1
Joëlle Golay
Joëlle Golay ('87)
SUI23.82
Q
  0.181
 
2
Ashleigh Whittaker
Ashleigh Whittaker ('93)
AUS24.10
Q
  0.308
 
3
Leah Walkeden
Leah Walkeden ('93)
CAN24.31
Q
  0.171
 
4
Andreea Ogrăzeanu
Andreea Ogrăzeanu ('90)
ROU24.45
q
  0.159
 SB
5
Lam Wing Tung 
Lam Wing Tung  ('91)
HKG26.98
  0.178
 PB
6
Winta Yilma
Winta Yilma ('97)
ETH27.83
  0.595
 PB
7
Nice Mathias
Nice Mathias ('92)
TAN32.59
  
 PB
Indledende 2
9.7. Vind: -1.8
9.7.Vind: -1.8
1
Shimayra Williams
Shimayra Williams ('95)
JAM24.18
Q
  0.173
 
2
Ada Udaya
Ada Udaya ('92)
LBR24.28
Q
  0.213
 
3
Viola Kleiser
Viola Kleiser ('90)
AUT24.39
Q
  0.158
 
4
Beatrice Gyaman
Beatrice Gyaman ('87)
GHA24.43
q
  0.170
 SB
5
Wanwisa Kongthong
Wanwisa Kongthong ('96)
THA25.50
  0.245
 PB
6
Ontiretse Molapisi
Ontiretse Molapisi ('95)
BOT25.56
  0.550
 PB
7
Angie Lam On Ki
Angie Lam On Ki ('92)
HKG27.23
  0.147
 PB
8
Sabrina Bentara
Sabrina Bentara ('90)
ALG28.20
  0.185
 PB
Indledende 3
9.7. Vind: -0.8
9.7.Vind: -0.8
1
Giulia Riva
Giulia Riva ('92)
ITA23.99
Q
  0.176
 
2
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL23.99
Q
  0.179
 
3
Omolara Omotoso
Omolara Omotoso ('93)
NGR24.45
Q
  0.175
 SB
4
Anna Doi
Anna Doi ('95)
JPN24.57
q
  0.505
 
5
Fatoumata Sacko
Fatoumata Sacko 
MLI24.77
  0.380
 PB
6
Germaine Abessolo Bivina
Germaine Abessolo Bivina ('90)
CMR25.01
  0.225
 PB
7
Karmen Veerme
Karmen Veerme ('90)
EST25.63
  0.437
 SB
Indledende 4
9.7. Vind: -2.2
9.7.Vind: -2.2
1
A'Keyla Mitchell
A'Keyla Mitchell ('95)
USA23.66
Q
  0.332
 
2
Kedisha Dallas
Kedisha Dallas ('95)
JAM24.06
Q
  0.223
 
3
Martina Schmidová
Martina Schmidová ('90)
CZE24.41
Q
  0.292
 
4
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR24.77
q
  0.179
 
5
Musonda Chitoshi
Musonda Chitoshi ('93)
ZAM27.53
  0.609
 PB
Indledende 5
9.7. Vind: -0.1
9.7.Vind: -0.1
1
Viktoriya Zyabkina
Viktoriya Zyabkina ('92)
KAZ23.83
Q
  0.460
 
2
Farah Jacques
Farah Jacques ('90)
CAN24.30
Q
  0.197
 
3
Ana Holland
Ana Holland ('95)
USA24.41
Q
  0.231
 
4
Zhan Qingqing 
Zhan Qingqing  ('96)
CHN24.66
q
  0.192
 
5
Leonah Musikavanhu
Leonah Musikavanhu ('92)
ZIM25.35
  0.250
 SB
6
S.L. Vidanaduruge
S.L. Vidanaduruge ('91)
SRI26.16
  0.199
 PB
7
Lory Tachjian
Lory Tachjian ('94)
LBN28.54
  0.259
 PB
Indledende 6
9.7. Vind: -0.8
9.7.Vind: -0.8
1
Olga Kharitonova
Olga Kharitonova ('90)
RUS23.61
Q
  0.201
 
2
Éva Kaptur
Éva Kaptur ('87)
HUN23.84
Q
  0.182
 SB
3
Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková ('92)
SVK23.89
Q
  0.298
 
4
Lin Huijun 
Lin Huijun  ('93)
CHN24.06
q
  0.571
 
5
Gosego Mokokwe
Gosego Mokokwe ('96)
BOT25.43
  0.552
 PB
6
Gbemisola Obanoyen
Gbemisola Obanoyen ('97)
NGR27.85
  0.262
 PB
K 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Justine Palframan
Justine Palframan ('93)
RSA51.27
  0.171
 PB
2
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL51.93
  0.163
 SB
3
Yang Huizhen 
Yang Huizhen  ('92)
CHN51.98
  0.302
 PB
4
Ruth Sophia Spelmeyer
Ruth Sophia Spelmeyer ('90)
GER52.04
  0.182
 PB
5
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK52.18
  0.480
 PB
6
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL52.44
  0.162
 SB
7
Marta Milani
Marta Milani ('87)
ITA53.06
  0.191
 
8
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU53.36
  0.270
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL52.66
Q
  0.279
 
2
Marta Milani
Marta Milani ('87)
ITA52.76
Q
  0.183
 SB
3
Kristina Malvinova
Kristina Malvinova ('89)
RUS53.19
  0.279
 SB
4
Leni Shida
Leni Shida ('94)
UGA53.40
  0.594
 
5
Yuliya Rakhmanova
Yuliya Rakhmanova ('91)
KAZ53.40
  0.321
 
5
Yuliya Rakhmanova
Yuliya Rakhmanova ('91)
KAZ53.40
  0.321
 
6
Olesea Cojuhari
Olesea Cojuhari ('90)
MDA54.28
  0.175
 
7
Camelia Florina Gal
Camelia Florina Gal ('92)
ROU56.81
  0.516
 
8
Annika Sakkarias
Annika Sakkarias ('91)
EST58.00
  0.189
 SB
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Justine Palframan
Justine Palframan ('93)
RSA52.23
Q
  0.169
 SB
2
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK52.55
Q
  0.287
 PB
3
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL52.77
q
  0.191
 
4
Liliya Gafiyatullina
Liliya Gafiyatullina ('90)
RUS53.61
  0.276
 
5
Madeline Kopp
Madeline Kopp ('95)
USA54.71
  0.310
 
6
Eva Misiūnaitė
Eva Misiūnaitė ('91)
LTU54.88
  0.162
 SB
7
Jiang Dan 
Jiang Dan  ('96)
CHN56.81
  0.367
 
8
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA57.13
  0.222
 SB
Semi 3
9.7.
9.7.
1
Yang Huizhen 
Yang Huizhen  ('92)
CHN52.43
Q
  0.301
 
2
Ruth Sophia Spelmeyer
Ruth Sophia Spelmeyer ('90)
GER52.78
Q
  0.167
 
3
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU52.88
q
  0.246
 SB
4
Tamara Salaški
Tamara Salaški ('88)
SRB53.29
  0.171
 
5
Tovea Jenkins
Tovea Jenkins ('92)
JAM53.43
  0.241
 
6
Pornpan Hoemhuk
Pornpan Hoemhuk ('93)
THA55.93
  0.687
 
7
Helin Meier
Helin Meier ('92)
EST57.17
  0.296
 
8
Jingky Obanon
Jingky Obanon ('95)
PHI58.89
  0.347
 PB
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub ('92)
POL53.47
Q
  0.371
 
2
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU53.75
Q
  0.304
 
3
Tamara Salaški
Tamara Salaški ('88)
SRB53.81
Q
  0.186
 
4
Pornpan Hoemhuk
Pornpan Hoemhuk ('93)
THA55.98
Q
  0.656
 
5
Lory Tachjian
Lory Tachjian ('94)
LBN1:03.69
  0.405
 PB
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Yang Huizhen 
Yang Huizhen  ('92)
CHN53.09
Q
  0.513
 
2
Ruth Sophia Spelmeyer
Ruth Sophia Spelmeyer ('90)
GER53.14
Q
  0.198
 
3
Kristina Malvinova
Kristina Malvinova ('89)
RUS53.57
Q
  0.276
 SB
4
Olesea Cojuhari
Olesea Cojuhari ('90)
MDA54.56
Q
  0.209
 
5
Sabrina Adala
Sabrina Adala ('94)
ALG1:03.70
  0.405
 PB
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Justine Palframan
Justine Palframan ('93)
RSA53.61
Q
  0.155
 
2
Marta Milani
Marta Milani ('87)
ITA53.90
Q
  0.177
 
3
Tovea Jenkins
Tovea Jenkins ('92)
JAM53.92
Q
  0.269
 
4
Helin Meier
Helin Meier ('92)
EST56.96
Q
  0.258
 SB
5
Jingky Obanon
Jingky Obanon ('95)
PHI59.04
q
  0.213
 PB
6
Musonda Chitoshi
Musonda Chitoshi ('93)
ZAM1:04.88
  0.187
 PB
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Leni Shida
Leni Shida ('94)
UGA54.03
Q
  0.609
 
2
Justyna Święty
Justyna Święty ('92)
POL54.18
Q
  0.617
 
3
Yuliya Rakhmanova
Yuliya Rakhmanova ('91)
KAZ54.22
Q
  0.260
 
3
Yuliya Rakhmanova
Yuliya Rakhmanova ('91)
KAZ54.22
Q
  0.260
 
4
Liliya Gafiyatullina
Liliya Gafiyatullina ('90)
RUS54.42
Q
  0.264
 
5
Jiang Dan 
Jiang Dan  ('96)
CHN57.04
q
  0.264
 
6
Annika Sakkarias
Annika Sakkarias ('91)
EST58.36
q
  0.287
 SB
7
S.K.R. Mudiyaselage
S.K.R. Mudiyaselage ('94)
SRI59.43
  0.421
 PB
Indledende 5
8.7.
8.7.
1
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK53.81
Q
  0.304
 
2
Madeline Kopp
Madeline Kopp ('95)
USA54.93
Q
  0.359
 
3
Eva Misiūnaitė
Eva Misiūnaitė ('91)
LTU55.24
Q
  0.206
 
4
Camelia Florina Gal
Camelia Florina Gal ('92)
ROU55.98
Q
  0.322
 
5
Halimah Nakaayi
Halimah Nakaayi ('94)
UGA57.65
q
  0.118
 SB
Marian Domfe
Marian Domfe ('93)
GHA DQ
  0.251
 
K 800 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Angie Petty
Angie Petty ('91)
NZL1:59.06
  
 PB
2
Simoya Campbell
Simoya Campbell ('94)
JAM1:59.26
  
 PB
3
Fabienne Kohlmann
Fabienne Kohlmann ('89)
GER1:59.54
  
 PB
4
Eglė Balčiūnaitė
Eglė Balčiūnaitė ('88)
LTU2:00.21
  
 SB
5
Rachel Aubry
Rachel Aubry ('90)
CAN2:02.17
  
 
6
Ciara Everard
Ciara Everard ('90)
IRL2:02.46
  
 
7
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN2:03.96
  
 
Mariya Nikolayeva
Mariya Nikolayeva ('91)
RUS2:04.05 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7.
9.7.
1
Fabienne Kohlmann
Fabienne Kohlmann ('89)
GER2:02.99
Q
  
 
2
Simoya Campbell
Simoya Campbell ('94)
JAM2:03.10
Q
  
 
3
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP2:03.62
  
 
4
Anuscha Nice
Anuscha Nice ('91)
RSA2:03.65
  
 PB
5
Natalija Piliušina
Natalija Piliušina ('90)
LTU2:04.84
  
 
6
Paulina Mikiewicz-Łapińska
Paulina Mikiewicz-Łapińska ('92)
POL2:04.97
  
 
7
Shea Collinsworth
Shea Collinsworth ('95)
USA2:07.31
  
 
Mariya Nikolayeva
Mariya Nikolayeva ('91)
RUS2:03.29 DQ IAAF Rule 32.2.b
Q
  
 
Semi 2
9.7.
9.7.
1
Angie Petty
Angie Petty ('91)
NZL2:00.74
Q
  
 
2
Eglė Balčiūnaitė
Eglė Balčiūnaitė ('88)
LTU2:01.63
Q
  
 SB
3
Rachel Aubry
Rachel Aubry ('90)
CAN2:01.98
q
  
 PB
4
Ciara Everard
Ciara Everard ('90)
IRL2:02.10
q
  
 
5
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN2:03.38
  
 
6
Katherine Marshall
Katherine Marshall ('92)
NZL2:05.00
  
 
Dorcus Ajok
Dorcus Ajok ('94)
UGA DQ 2:01.26
  
 
Natalya Grigoryeva
Natalya Grigoryeva ('91)
RUS2:03.41 DQADR 2.2
  
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Eglė Balčiūnaitė
Eglė Balčiūnaitė ('88)
LTU2:05.12
Q
  
 
2
Ciara Everard
Ciara Everard ('90)
IRL2:05.36
Q
  
 
3
Anuscha Nice
Anuscha Nice ('91)
RSA2:05.47
Q
  
 
4
Rachel Aubry
Rachel Aubry ('90)
CAN2:06.67
q
  
 
5
Susan Aneno
Susan Aneno ('96)
UGA2:09.28
  
 
6
Mateja Pokrivac
Mateja Pokrivac ('95)
SLO2:11.38
  
 PB
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Fabienne Kohlmann
Fabienne Kohlmann ('89)
GER2:04.34
Q
  
 
2
Natalija Piliušina
Natalija Piliušina ('90)
LTU2:05.12
Q
  
 
3
Shea Collinsworth
Shea Collinsworth ('95)
USA2:05.78
q
  
 
4
Zhang Gui 
Zhang Gui  ('96)
CHN2:11.68
  
 
5
Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge ('90)
NOR2:14.06
  
 
6
Sebenzile Simelane
Sebenzile Simelane ('93)
SWZ2:50.80
  
 PB
7
Madina Andjayi Keita
Madina Andjayi Keita ('93)
GAB2:53.36
  
 PB
Mariya Nikolayeva
Mariya Nikolayeva ('91)
RUS2:04.98 DQ IAAF Rule 32.2.b
Q
  
 
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou ('91)
CYP2:04.18
Q
  
 
2
Simoya Campbell
Simoya Campbell ('94)
JAM2:04.52
Q
  
 
3
Paulina Mikiewicz-Łapińska
Paulina Mikiewicz-Łapińska ('92)
POL2:04.60
Q
  
 
4
Katherine Marshall
Katherine Marshall ('92)
NZL2:04.74
q
  
 
5
Kim MacKay
Kim MacKay ('93)
USA2:10.70
  
 
6
Kelly Nevolihhin
Kelly Nevolihhin ('92)
EST2:11.87
  
 SB
7
María Garrido
María Garrido ('94)
VEN2:15.44
  
 
Indledende 4
8.7.
8.7.
1
Angie Petty
Angie Petty ('91)
NZL2:03.85
Q
  
 
2
Dorcus Ajok
Dorcus Ajok ('94)
UGA2:04.70
Q
  
 
3
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN2:05.05
Q
  
 
4
Suzanne Voorrips
Suzanne Voorrips ('93)
NED2:07.57
  
 
5
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR2:13.17
  
 
6
Dorotea Rebernik
Dorotea Rebernik ('94)
SLO2:15.85
  
 
Natalya Grigoryeva
Natalya Grigoryeva ('91)
RUS2:05.34 DQADR 2.2
q
  
 
K 1500 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Dorcus Ajok
Dorcus Ajok ('94)
UGA4:18.53
  
 SB
2
Gabriela Stafford
Gabriela Stafford ('95)
CAN4:19.27
  
 
3
Stephanie Schappert
Stephanie Schappert ('93)
USA4:19.83
  
 
4
Carise Thompson
Carise Thompson ('92)
CAN4:20.07
  
 
5
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:23.14
  
 
6
Angel Piccirillo
Angel Piccirillo ('94)
USA4:23.40
  
 
7
Olesya Muratova
Olesya Muratova ('92)
RUS4:26.73
  
 
8
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO4:27.24
  
 
9
Barbara Bressi
Barbara Bressi ('88)
ITA4:27.89
  
 
10
Kseniya Faiskanova
Kseniya Faiskanova ('95)
KGZ4:29.83
  
 
11
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:31.27
  
 
Kristina Ugarova
Kristina Ugarova ('87)
RUS4:19.78 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Angel Piccirillo
Angel Piccirillo ('94)
USA4:21.03
Q
  
 
2
Stephanie Schappert
Stephanie Schappert ('93)
USA4:21.51
Q
  
 
3
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO4:22.12
Q
  
 
4
Barbara Bressi
Barbara Bressi ('88)
ITA4:22.35
Q
  
 
5
Olesya Muratova
Olesya Muratova ('92)
RUS4:24.31
q
  
 
6
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:30.16
  
 
7
Mateja Pokrivac
Mateja Pokrivac ('95)
SLO4:33.12
  
 
8
Kelly Nevolihhin
Kelly Nevolihhin ('92)
EST4:34.29
  
 SB
9
Febia Chemutai
Febia Chemutai ('96)
UGA4:46.18
  
 PB
Madina Andjayi Keita
Madina Andjayi Keita ('93)
GAB DNF
  
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:18.11
Q
  
 
2
Nikki Hamblin
Nikki Hamblin ('88)
NZL4:18.34
Q
  
 
3
Gabriela Stafford
Gabriela Stafford ('95)
CAN4:18.35
Q
  
 
4
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:18.39
Q
  
 
5
Carise Thompson
Carise Thompson ('92)
CAN4:19.07
q
  
 
6
Kseniya Faiskanova
Kseniya Faiskanova ('95)
KGZ4:26.49
q
  
 PB
7
Janet Okeago
Janet Okeago ('92)
KEN4:46.61
  
 PB
8
Sebenzile Simelane
Sebenzile Simelane ('93)
SWZ5:25.43
  
 PB
Kristina Ugarova
Kristina Ugarova ('87)
RUS4:18.54 DQ IAAF Rule 32.2.b
q
  
 
K 5000 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE16:03.29
  
 
2
Camille Buscomb
Camille Buscomb ('90)
NZL16:03.72
  
 
3
Darya Maslova
Darya Maslova ('95)
KGZ16:04.09
  
 
4
Paulina Kaczyńska
Paulina Kaczyńska ('91)
POL16:05.81
  
 
5
Sara Sutherland
Sara Sutherland ('92)
USA16:06.94
  
 SB
6
Jennifer Wenth
Jennifer Wenth ('91)
AUT16:07.24
  
 
7
Natsuki Omori
Natsuki Omori ('94)
JPN16:07.57
  
 
8
Rina Koeda
Rina Koeda ('94)
JPN16:09.92
  
 
9
Rachel Cliff
Rachel Cliff ('88)
CAN16:13.08
  
 
10Simone GladSimone Glad ('90)DEN16:13.70
  
 SB
11
Elif Karabulut
Elif Karabulut ('91)
TUR16:15.34
  
 PB
12
Holly Page
Holly Page 
USA16:16.17
  
 PB
13
Sanjivani Jadhav
Sanjivani Jadhav ('96)
IND16:16.18
  
 PB
14
Monika Juodeškaitė
Monika Juodeškaitė ('91)
LTU16:24.42
  
 SB
15
Barbara Bressi
Barbara Bressi ('88)
ITA16:31.40
  
 PB
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE16:18.10
Q
  
 
2
Darya Maslova
Darya Maslova ('95)
KGZ16:18.40
Q
  
 
3
Jennifer Wenth
Jennifer Wenth ('91)
AUT16:18.58
Q
  
 
4
Natsuki Omori
Natsuki Omori ('94)
JPN16:18.99
Q
  
 
5
Elif Karabulut
Elif Karabulut ('91)
TUR16:21.94
Q
  
 PB
6Simone GladSimone Glad ('90)DEN16:26.51
q
  
 SB
7
Holly Page
Holly Page 
USA16:34.25
q
  
 PB
8
Barbara Bressi
Barbara Bressi ('88)
ITA16:40.52
q
  
 PB
9
Faith Keitany
Faith Keitany ('94)
KEN17:46.37
  
 PB
10
Margarita Macías
Margarita Macías ('90)
CHI18:07.65
  
 
11
Ritu Dinkar
Ritu Dinkar ('93)
IND18:17.82
  
 PB
12
Ilsida Toemere
Ilsida Toemere ('91)
SUR21:30.90
  
 SB
13
Hyacinthe Umukire
Hyacinthe Umukire ('90)
RWA23:17.85
  
 PB
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Camille Buscomb
Camille Buscomb ('90)
NZL16:33.77
Q
  
 
2
Rina Koeda
Rina Koeda ('94)
JPN16:34.25
Q
  
 
3
Sara Sutherland
Sara Sutherland ('92)
USA16:34.49
Q
  
 SB
4
Rachel Cliff
Rachel Cliff ('88)
CAN16:36.87
Q
  
 
5
Paulina Kaczyńska
Paulina Kaczyńska ('91)
POL16:36.94
Q
  
 
6
Sanjivani Jadhav
Sanjivani Jadhav ('96)
IND16:39.89
q
  
 
7
Monika Juodeškaitė
Monika Juodeškaitė ('91)
LTU16:41.25
q
  
 SB
8
Ilham El-Mouradi
Ilham El-Mouradi ('95)
MAR16:42.39
  
 PB
9
Nubia Arteaga
Nubia Arteaga ('90)
VEN17:32.77
  
 SB
10
Janet Okeago
Janet Okeago ('92)
KEN17:46.98
  
 PB
11
Mamphielo Sibanda
Mamphielo Sibanda ('93)
RSA17:48.35
  
 
12
Yetsemin González
Yetsemin González ('89)
CHI18:48.23
  
 PB
K 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1
Alla Kulyatina
Alla Kulyatina ('90)
RUS32:52.27
  
 PB
2
Gulshat Fazlitdinova
Gulshat Fazlitdinova ('92)
RUS32:55.35
  
 SB
3
Zhang Yingying 
Zhang Yingying  ('90)
CHN32:56.60
  
 SB
4
Katrina Allison
Katrina Allison ('94)
CAN33:29.16
  
 
5
Rina Koeda
Rina Koeda ('94)
JPN33:47.21
  
 
6
Sanjivani Jadhav
Sanjivani Jadhav ('96)
IND33:54.57
  
 PB
7
Munkhzaya Bayartsogt
Munkhzaya Bayartsogt ('93)
MGL33:54.93
  
 SB
8
Xiao Huimin 
Xiao Huimin  ('92)
CHN34:24.01
  
 SB
9
Sakie Arai
Sakie Arai ('94)
JPN34:24.92
  
 
10
Daniela Cunha
Daniela Cunha ('90)
POR34:51.68
  
 
11
Hanane Oubaali
Hanane Oubaali ('91)
MAR35:42.83
  
 PB
12
Nubia Arteaga
Nubia Arteaga ('90)
VEN36:47.97
  
 PB
13
Marcelat Sakobi
Marcelat Sakobi ('96)
COD41:29.63
  
 PB
14
Ilsida Toemere
Ilsida Toemere ('91)
SUR44:25.38
  
 SB
Zhang Meixia 
Zhang Meixia  ('91)
CHN DQ
  
 
K Halvmarathon    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Zhang Yingying 
Zhang Yingying  ('90)
CHN1:15:06
  
 SB
2
Nanako Kanno
Nanako Kanno ('94)
JPN1:15:24
  
 
3
Ayumi Uehara
Ayumi Uehara ('94)
JPN1:15:35
  
 
4
Maki Izumida
Maki Izumida ('96)
JPN1:16:09
  
 
5
Nilay Ersun
Nilay Ersun ('87)
TUR1:16:57
  
 
6
Munkhzaya Bayartsogt
Munkhzaya Bayartsogt ('93)
MGL1:17:19
  
 SB
7
Sakurako Fukuchi
Sakurako Fukuchi ('93)
JPN1:17:44
  
 
8
Katia Garcia
Katia Garcia ('87)
MEX1:18:08
  
 
9
Şeyma Yıldız-Karagöz
Şeyma Yıldız-Karagöz ('87)
TUR1:18:21
  
 PB
10
Zhang Meixia 
Zhang Meixia  ('91)
CHN1:19:22
  
 SB
11
Yasemin Can
Yasemin Can ('92)
TUR1:20:18
  
 PB
12
Xiao Huimin 
Xiao Huimin  ('92)
CHN1:20:47
  
 SB
13
Hanane Oubaali
Hanane Oubaali ('91)
MAR1:21:32
  
 PB
14
Elif Tozlu
Elif Tozlu ('90)
TUR1:22:18
  
 PB
15
Janet Okeago
Janet Okeago ('92)
KEN1:25:52
  
 PB
16
Thembi Baloyi
Thembi Baloyi ('89)
RSA1:28:02
  
 
17
Laune Meyer
Laune Meyer ('93)
RSA1:28:46
  
 PB
18
Grete Tõnne
Grete Tõnne ('90)
EST1:29:25
  
 
19
Portia Ngwenya
Portia Ngwenya ('88)
RSA1:29:32
  
 
20
Murendwa Davhana
Murendwa Davhana ('94)
RSA1:30:41
  
 
21
Burcu Büyükbezgin
Burcu Büyükbezgin ('91)
TUR1:34:50
  
 
22
Marcelat Sakobi
Marcelat Sakobi ('96)
COD1:35:33
  
 PB
23
Smah Al-Najjar
Smah Al-Najjar ('93)
JOR1:39:26
  
 PB
Sakie Arai
Sakie Arai ('94)
JPN DNF
  
 
Faith Keitany
Faith Keitany ('94)
KEN DNF
  
 
K 3000 m forh.    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Yekaterina Sokolenko
Yekaterina Sokolenko ('92)
RUS9:25.77
  
 PB
2
Natalya Vlasova
Natalya Vlasova ('88)
RUS9:35.99
  
 SB
3
Özlem Kaya
Özlem Kaya ('90)
TUR9:37.79
  
 
4
Marisa Howard
Marisa Howard ('92)
USA9:50.64
  
 
5
Rosa Flanagan
Rosa Flanagan ('96)
NZL9:55.05
  
 
6
Maria Bernard
Maria Bernard ('93)
CAN9:57.70
  
 
7
Regan Yee
Regan Yee ('95)
CAN10:06.23
  
 
8
Eva Krchová
Eva Krchová ('89)
CZE10:09.14
  
 
9
Valeria Roffino
Valeria Roffino ('90)
ITA10:13.44
  
 
10
Viktória Gyürkés
Viktória Gyürkés ('92)
HUN10:17.46
  
 
11
Sofie Gallein
Sofie Gallein ('92)
BEL10:26.01
  
 
12
Thembi Baloyi
Thembi Baloyi ('89)
RSA10:32.43
  
 
13
Meriem Aiach
Meriem Aiach ('91)
MAR11:04.09
  
 PB
14
Faith Keitany
Faith Keitany ('94)
KEN11:10.09
  
 PB
15
Rebeca Suárez
Rebeca Suárez ('94)
VEN11:14.60
  
 PB
16
Lina Šuļgina
Lina Šuļgina ('88)
LAT11:46.54
  
 PB
Elif Karabulut
Elif Karabulut ('91)
TUR DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
10.7. Vind: +0.1

Finale A

Finale
10.7.Vind: +0.1
1
Danielle Williams
Danielle Williams ('92)
JAM12.78
  0.129
 
2
Nina Morozova
Nina Morozova ('89)
RUS12.83
  0.145
 
3
Michelle Jenneke
Michelle Jenneke ('93)
AUS12.94
  0.122
 
4
Jade Barber
Jade Barber ('93)
USA13.03
  0.208
 
5
Eva Strogies
Eva Strogies ('91)
GER13.20
  0.128
 
6
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN13.35
  0.232
 SB
7
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO13.37
  0.175
 
8
Abbie Taddeo
Abbie Taddeo ('94)
AUS13.42
  0.160
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: -1.3
9.7.Vind: -1.3
1
Danielle Williams
Danielle Williams ('92)
JAM13.08
Q
  0.210
 
2
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN13.48
Q
  0.162
 
3
Abbie Taddeo
Abbie Taddeo ('94)
AUS13.52
q
  0.166
 
4
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO13.56
q
  0.198
 
5
Tale Ørving
Tale Ørving ('89)
NOR14.05
  0.181
 
6
Diana Suumann
Diana Suumann ('92)
EST14.29
  0.192
 PB
7
Lui Lai Yiu 
Lui Lai Yiu  ('94)
HKG14.29
  0.158
 
8
Kateřina Cachová
Kateřina Cachová ('90)
CZE14.74
  0.217
 
Indledende 2
9.7. Vind: -0.8
9.7.Vind: -0.8
1
Eva Strogies
Eva Strogies ('91)
GER13.16
Q
  0.161
 
2
Michelle Jenneke
Michelle Jenneke ('93)
AUS13.29
Q
  0.171
 
3
Rochelle Coster
Rochelle Coster ('88)
NZL13.69
  0.213
 
4
Michelle Harrison
Michelle Harrison ('92)
CAN13.95
  0.291
 
5
Alexia Fortenberry
Alexia Fortenberry ('93)
USA13.96
  0.331
 
6
Kärt Viltrop
Kärt Viltrop ('91)
EST14.20
  0.185
 
7
Maria Ignacia Eguiguren
Maria Ignacia Eguiguren ('92)
CHI14.41
  0.137
 
8
Krystel Saneh
Krystel Saneh ('94)
LBN15.70
  0.238
 
Indledende 3
9.7. Vind: -2.8
9.7.Vind: -2.8
1
Nina Morozova
Nina Morozova ('89)
RUS13.24
Q
  0.449
 
2
Jade Barber
Jade Barber ('93)
USA13.30
Q
  0.326
 
3
Sonata Tamošaitytė
Sonata Tamošaitytė ('87)
LTU13.78
  0.168
 
4
Fiona Morrison
Fiona Morrison ('88)
NZL13.78
  0.150
 
5
Karelle Edwards
Karelle Edwards ('90)
CAN13.87
  0.198
 
6
Gréta Kerekes
Gréta Kerekes ('92)
HUN14.23
  0.130
 
7
Simona Kapl
Simona Kapl ('91)
SLO14.56
  0.565
 PB
8
Amina Hamida Zitouni
Amina Hamida Zitouni ('96)
ALG14.97
  0.595
 PB
K 400 m hæk    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Joanna Linkiewicz
Joanna Linkiewicz ('90)
POL55.62
  0.547
 =PB
2
Emilia Ankiewicz
Emilia Ankiewicz ('90)
POL56.55
  0.185
 PB
3
Irina Takuntseva
Irina Takuntseva ('90)
RUS56.57
  0.308
 PB
4
Christiane Klopsch
Christiane Klopsch ('90)
GER56.75
  0.194
 
5
Valeriya Andreyeva
Valeriya Andreyeva ('92)
RUS56.93
  0.570
 SB
6
Rhonda Whyte
Rhonda Whyte ('90)
JAM57.26
  0.225
 
7
Robine Schürmann
Robine Schürmann ('89)
SUI57.92
  0.200
 
8
Maris Mägi
Maris Mägi ('87)
EST59.49
  0.255
 
Indledende heats8.7.
Indledende 1
8.7.
8.7.
1
Emilia Ankiewicz
Emilia Ankiewicz ('90)
POL57.06
Q
  0.206
 SB
2
Christiane Klopsch
Christiane Klopsch ('90)
GER57.25
Q
  0.207
 
3
Annerie Ebersohn
Annerie Ebersohn ('90)
RSA57.91
  0.125
 
4
Anniina Laitinen
Anniina Laitinen ('89)
FIN58.50
  0.210
 
5
Desiré Bermudez
Desiré Bermudez ('90)
CRC59.74
  0.199
 PB
6
Iva Dimova
Iva Dimova ('90)
BUL1:00.55
  0.265
 
7
Karmen Veerme
Karmen Veerme ('90)
EST1:01.59
  0.677
 SB
Indledende 2
8.7.
8.7.
1
Valeriya Andreyeva
Valeriya Andreyeva ('92)
RUS57.38
Q
  0.165
 SB
2
Maris Mägi
Maris Mägi ('87)
EST57.58
Q
  0.261
 SB
3
Rhonda Whyte
Rhonda Whyte ('90)
JAM57.70
q
  0.232
 
4
Robine Schürmann
Robine Schürmann ('89)
SUI57.82
q
  0.215
 
5
Lynette Morgan
Lynette Morgan ('91)
SWE59.33
  0.189
 SB
6
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU1:00.26
  0.205
 
7
Inese Nagle
Inese Nagle ('88)
LAT1:03.58
  0.239
 SB
8
Brina Mljač
Brina Mljač ('93)
SLO1:07.40
  0.343
 PB
Indledende 3
8.7.
8.7.
1
Joanna Linkiewicz
Joanna Linkiewicz ('90)
POL56.80
Q
  0.180
 
2
Irina Takuntseva
Irina Takuntseva ('90)
RUS57.19
Q
  0.376
 
3
Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill ('92)
CAN58.44
  0.217
 
4
Lucia Slaníčková
Lucia Slaníčková ('88)
SVK58.92
  0.186
 SB
5
Aleksandra Romanova
Aleksandra Romanova ('90)
KAZ1:00.52
  0.161
 
6
Jineth Rodríguez
Jineth Rodríguez ('94)
VEN1:03.07
  0.209
 
7
Josefina Baloloy
Josefina Baloloy ('97)
PHI1:06.38
  0.177
 PB
K Højdespring    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Airinė Palšytė
Airinė Palšytė ('92)
LTU1.84
  
 
2
Zibby Boyer
Zibby Boyer ('93)
USA1.80
  
 
2
Madara Onužāne
Madara Onužāne ('89)
LAT1.80
  
 
4
Nicola McDermott
Nicola McDermott ('96)
AUS1.80
  
 
4
Marija Vuković
Marija Vuković ('92)
MNE1.80
  
 
6
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.80
  
 
7
Yekaterina Fedotova
Yekaterina Fedotova ('92)
RUS1.80
  
 
8
Liz Lamb
Liz Lamb ('91)
NZL1.75
  
 
8
Keeley O'Hagan
Keeley O'Hagan ('94)
NZL1.75
  
 
8
Teele Palumaa
Teele Palumaa ('90)
EST1.75
  
 
8
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.75
  
 
8
Grete Udras
Grete Udras ('88)
EST1.75
  
 SB
8
Zhang Luyu 
Zhang Luyu  ('94)
CHN1.75
  
 
14
Linn Vikan
Linn Vikan ('91)
NOR1.75
  
 PB
15
Rebecca Haworth
Rebecca Haworth ('92)
CAN1.75
  
 
16
Alejandra Maldonado
Alejandra Maldonado ('92)
MEX1.75
  
 
16
Alexis Walker
Alexis Walker ('92)
USA1.75
  
 
K Stangspring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Li Ling 
Li Ling  ('89)
CHN4.45
  
 
 
4.15
  O
4.30
  O
4.40
 XO
4.45
  O
4.50
XXX
   
2
Eliza McCartney
Eliza McCartney ('96)
NZL4.40
  
 SB
 
4.05
XXO
4.25
 XO
4.30 =SB
  O
4.35 SB
XXO
4.40 SB
  O
4.45
  X
4.50
  XX
 
3
Chloé Henry
Chloé Henry ('87)
BEL4.40
  
 SB
 
4.05
  O
4.15
  O
4.25
 XO
4.35 SB
  O
4.40 SB
XXO
4.50
XXX
  
4
Olga Mullina
Olga Mullina ('92)
RUS4.35
  
 
5
Tatyana Shvydkina
Tatyana Shvydkina ('90)
RUS4.35
  
 
6
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.25
  
 
7
Anna Felzmann
Anna Felzmann ('92)
GER4.25
  
 
8
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR4.15
  
 
9
Katrine Haarklau
Katrine Haarklau ('91)
NOR4.05
  
 
9
Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus ('87)
NOR4.05
  
 =PB
9
Gina Reuland
Gina Reuland ('92)
LUX4.05
  
 
12
Choi Yea-Eun 
Choi Yea-Eun  ('94)
KOR3.95
  
 
Martina Schultze
Martina Schultze ('90)
GER NH
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Anna Felzmann
Anna Felzmann ('92)
GER4.05
q
  
 
1
Chloé Henry
Chloé Henry ('87)
BEL4.05
q
  
 
1
Li Ling 
Li Ling  ('89)
CHN4.05
q
  
 
1
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.05
q
  
 
1
Eliza McCartney
Eliza McCartney ('96)
NZL4.05
q
  
 
1
Olga Mullina
Olga Mullina ('92)
RUS4.05
q
  
 
1
Martina Schultze
Martina Schultze ('90)
GER4.05
q
  
 
1
Tatyana Shvydkina
Tatyana Shvydkina ('90)
RUS4.05
q
  
 
9
Gina Reuland
Gina Reuland ('92)
LUX4.05
q
  
 
10
Choi Yea-Eun 
Choi Yea-Eun  ('94)
KOR4.05
q
  
 
11
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR3.95
q
  
 
12
Katrine Haarklau
Katrine Haarklau ('91)
NOR3.95
q
  
 
12
Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus ('87)
NOR3.95
q
  
 
14
Fanny Berglund
Fanny Berglund ('88)
SWE3.95
  
 
15
Chayanisa Chomchuendee
Chayanisa Chomchuendee ('88)
THA3.85
  
 
15
Alexandra Wasik
Alexandra Wasik ('92)
USA3.85
  
 
17
Lindsey Mix
Lindsey Mix ('89)
CAN3.75
  
 
Klarika Kaldmaa
Klarika Kaldmaa ('95)
EST NH
  
 
Noelina Isabel Madarieta
Noelina Isabel Madarieta ('96)
ARG NH
  
 
Karleigh Parker
Karleigh Parker ('92)
CAN NH
  
 
Tiina Tikk
Tiina Tikk ('90)
EST NH
  
 
Theresia Wängborg Nyberg
Theresia Wängborg Nyberg ('92)
SWE NH
  
 
K Længdespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Yuliya Pidluzhnaya
Yuliya Pidluzhnaya ('88)
RUS6.79
+0.4
  
 SB
 
6.64
 0.4
6.48
 -0.4
6.79 SB
 0.4
6.44
 -0.8
6.44
 -1.4
6.58
 -0.8
  
2
Anna Jagaciak
Anna Jagaciak ('90)
POL6.57
-1.1
  
 SB
 
6.54 SB
 1.1
6.50
 1.7
6.53
 0.3
6.57 SB
 -1.1
6.42
 0.0
6.49
 -0.6
  
3
Naa Anang
Naa Anang ('95)
AUS6.55
+1.3
  
 PB
 
6.36 =PB
 1.8
6.55 PB
 1.3
6.39
 0.4
6.36
 -0.6
6.35
 -0.6
  X  
4
Nektaria Panagi
Nektaria Panagi ('90)
CYP6.52
+0.6
  
 
 
6.44
 -0.3
  X6.52
 0.6
  X6.33
 -0.6
6.18
 -1.0
  
5
Nataliyah Friar
Nataliyah Friar ('95)
USA6.42
-0.5
  
 PB
 
  X6.16
 1.2
6.27
 0.4
6.42 PB
 -0.5
6.27
 -0.9
6.27
 -1.4
  
6
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN6.33
+1.1
  
 PB
 
6.33 PB
 1.1
6.26
 1.1
  X6.13
 -1.3
6.24
 -0.6
6.09
 -1.7
  
7
Milena Mitkova
Milena Mitkova ('90)
BUL6.31
+0.7
  
 
 
6.31
 0.7
5.98
 1.2
6.08
 0.2
6.19
 -0.8
5.79
 -1.2
5.57
 -1.2
  
8
Kylie Price
Kylie Price ('93)
USA6.28
-0.9
  
 =SB
 
6.21
 0.9
  X6.28 =SB
 -0.9
6.24
 -0.5
6.09
 -0.5
6.03
 -0.9
  
9
Yana Nikulina
Yana Nikulina ('90)
RUS6.20
+0.5
  
 
10
Fanni Schmelcz
Fanni Schmelcz ('92)
HUN6.05
-0.1
  
 
11
Jiang Yanfei 
Jiang Yanfei  ('92)
CHN5.91
+0.4
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Yuliya Pidluzhnaya
Yuliya Pidluzhnaya ('88)
RUS6.47
+0.1
Q
  
 
2
Nektaria Panagi
Nektaria Panagi ('90)
CYP6.31
0.0
Q
  
 
3
Naa Anang
Naa Anang ('95)
AUS6.29
+0.1
Q
  
 
4
Nataliyah Friar
Nataliyah Friar ('95)
USA6.29
+0.2
Q
  
 
5
Yana Nikulina
Yana Nikulina ('90)
RUS6.27
+0.3
Q
  
 
6
Anna Jagaciak
Anna Jagaciak ('90)
POL6.22
-0.6
q
  
 
7
Milena Mitkova
Milena Mitkova ('90)
BUL6.20
0.0
q
  
 
8
Kylie Price
Kylie Price ('93)
USA6.19
-0.6
q
  
 
9
Noor Amira Mohd Nafiah
Noor Amira Mohd Nafiah ('89)
MAS6.16
+0.3
q
  
 
10
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN6.15
0.0
q
  
 
11
Jiang Yanfei 
Jiang Yanfei  ('92)
CHN6.08
+0.1
q
  
 
12
Fanni Schmelcz
Fanni Schmelcz ('92)
HUN6.06
-0.1
q
  
 
13
Alejandra Maldonado
Alejandra Maldonado ('92)
MEX6.04
+1.0
  
 
14
Mariah Ririnui
Mariah Ririnui ('92)
NZL6.04
-0.6
  
 
15
Laurence Beaudet
Laurence Beaudet ('90)
CAN5.98
-0.5
  
 
16
Anna Kornuta
Anna Kornuta ('88)
UKR5.98
+0.7
  
 
17
Zinzi Chanbangu
Zinzi Chanbangu ('96)
RSA5.87
-0.2
  
 
18
Bae Chan-Mi 
Bae Chan-Mi  ('91)
KOR5.83
+0.1
  
 
19
María Victoria Fernández
María Victoria Fernández ('92)
CHI5.74
+0.1
  
 
20
Natalie Aranda
Natalie Aranda ('95)
PAN5.72
-0.2
  
 
21
Bhumika Thakur
Bhumika Thakur ('95)
IND5.69
+0.4
  
 
22
Karabo Buzwani
Karabo Buzwani ('93)
BOT5.63
-0.3
  
 PB
23
Reesika Adojaan
Reesika Adojaan ('91)
EST5.58
+0.4
  
 SB
24
Diane Kiendrebeogo
Diane Kiendrebeogo ('89)
BUR5.54
-0.1
  
 PB
25
Patience Ntshingila
Patience Ntshingila ('89)
RSA5.45
-0.1
  
 
26
Anna Bulanova
Anna Bulanova ('94)
KGZ5.44
+0.9
  
 
27
Macarena Borie
Macarena Borie ('94)
CHI5.35
+1.5
  
 SB
28
Mary Zawadi Unyuthfia
Mary Zawadi Unyuthfia ('93)
UGA5.28
0.0
  
 
29
V.K.H. Rillagodage
V.K.H. Rillagodage ('91)
SRI4.94
+0.1
  
 PB
30
Ariana Gutiérrez
Ariana Gutiérrez ('95)
VEN4.80
+0.1
  
 PB
31
Aida Belamri
Aida Belamri ('94)
ALG4.72
+0.4
  
 PB
K Trespring     
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Yekaterina Koneva
Yekaterina Koneva ('88)
RUS14.60
+0.3
  
 
 
14.17
 -0.2
14.41
 0.4
14.28
 0.0
14.60
 0.3
  –  –  
2
Jenny Elbe
Jenny Elbe ('90)
GER13.86
+0.1
  
 
 
13.49
 0.3
13.85
 -0.1
13.59
 0.6
13.86
 0.1
13.72
 -0.4
13.34
 -1.0
  
3
Anna Jagaciak
Anna Jagaciak ('90)
POL13.81
-0.1
  
 
 
13.48
 0.0
13.65
 0.4
13.65
 0.3
  X13.76
 0.8
13.81
 -0.1
  
4
Wang Wupin 
Wang Wupin  ('91)
CHN13.75
-0.3
  
 
 
13.28
 0.1
13.64
 0.7
13.70
 0.4
13.15
 0.1
13.56
 -0.5
13.75
 -0.3
  
5
Madara Apine
Madara Apine ('89)
LAT13.56
+0.1
  
 
 
13.12
 0.3
13.18
 -0.1
12.76
 0.1
13.29
 0.4
13.56
 0.1
12.94
 0.0
  
6
Irina Ektova
Irina Ektova ('87)
KAZ13.45
-0.1
  
 
7
Anna Kornuta
Anna Kornuta ('88)
UKR13.27
+0.4
  
 
8
Nneka Okpala
Nneka Okpala ('88)
NZL13.15
-0.1
  
 
9
Olesya Tikhonova
Olesya Tikhonova ('90)
RUS13.09
+0.1
  
 
10
Essi Lindgren
Essi Lindgren ('90)
FIN12.94
+0.1
  
 
11
Eleonora D'Elicio
Eleonora D'Elicio ('89)
ITA12.87
-0.1
  
 
12
Bae Chan-Mi 
Bae Chan-Mi  ('91)
KOR12.65
-0.4
  
 
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Yekaterina Koneva
Yekaterina Koneva ('88)
RUS14.29
+0.2
Q
  
 
2
Jenny Elbe
Jenny Elbe ('90)
GER13.90
+1.1
Q
  
 
3
Anna Jagaciak
Anna Jagaciak ('90)
POL13.89
0.0
q
  
 
4
Wang Wupin 
Wang Wupin  ('91)
CHN13.81
-0.2
q
  
 
5
Nneka Okpala
Nneka Okpala ('88)
NZL13.36
-0.5
q
  
 
6
Irina Ektova
Irina Ektova ('87)
KAZ13.30
0.0
q
  
 
7
Anna Kornuta
Anna Kornuta ('88)
UKR13.30
+0.2
q
  
 SB
8
Essi Lindgren
Essi Lindgren ('90)
FIN13.29
-0.1
q
  
 
9
Eleonora D'Elicio
Eleonora D'Elicio ('89)
ITA13.24
+1.4
q
  
 SB
10
Bae Chan-Mi 
Bae Chan-Mi  ('91)
KOR13.21
-0.3
q
  
 
11
Madara Apine
Madara Apine ('89)
LAT13.21
-0.2
q
  
 
11
Olesya Tikhonova
Olesya Tikhonova ('90)
RUS13.21
-1.4
q
  
 
13
Saša Babšek
Saša Babšek ('92)
SLO13.15
+0.1
  
 
14
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.13
-1.0
  
 
15
Giselly Andrea Landazuri
Giselly Andrea Landazuri ('92)
COL13.09
0.0
  
 
16
Ivonne Rangel
Ivonne Rangel ('93)
MEX13.06
-0.4
  
 
17
Carmen Toma
Carmen Toma ('89)
ROU12.91
-1.1
  
 
18
Sun Yan 
Sun Yan  ('91)
CHN12.84
-0.8
  
 
19
Patience Ntshingila
Patience Ntshingila ('89)
RSA12.82
+1.5
  
 
20
Zinzi Chanbangu
Zinzi Chanbangu ('96)
RSA12.78
+1.2
  
 
21
Bhumika Thakur
Bhumika Thakur ('95)
IND12.53
+0.1
  
 
22
Jasmin Sabir
Jasmin Sabir ('92)
SWE12.46
+0.7
  
 
V.K.H. Rillagodage
V.K.H. Rillagodage ('91)
SRI NM
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Lena Urbaniak
Lena Urbaniak ('92)
GER18.00
  
 PB
 
17.3218.00 PB  X17.23  X  X  
2
Paulina Guba
Paulina Guba ('91)
POL17.94
  
 PB
 
17.3717.3417.94 PB17.29  X17.68  
3
Brittany Crew
Brittany Crew ('94)
CAN17.27
  
 PB
 
16.0916.1612.4217.27 PB  – PB15.77  X 
4
Vera Kunova
Vera Kunova ('90)
RUS16.80
  
 
 
16.0616.3816.4616.8016.1916.10  
5
Irina Kirichenko
Irina Kirichenko ('87)
RUS16.43
  
 
 
16.4316.41  X16.3216.11  X  
6
Manpreet Kaur
Manpreet Kaur ('90)
IND15.76
  
 SB
7
Te Rina Keenan
Te Rina Keenan ('90)
NZL15.39
  
 SB
8
Giedrė Kupstytė
Giedrė Kupstytė ('92)
LTU15.31
  
 
9
Torie Owers
Torie Owers ('94)
NZL14.78
  
 
10
Alex Porlier-Langlois
Alex Porlier-Langlois ('93)
CAN14.73
  
 
11
Ashlie Blake
Ashlie Blake ('96)
USA13.13
  
 
12
Gloria Hinestroza
Gloria Hinestroza ('88)
COL12.08
  
 PB
13
Rawan Bachrouch
Rawan Bachrouch ('92)
LBN5.98
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Yuliya Maltseva
Yuliya Maltseva ('90)
RUS59.37
  
 
 
56.5459.37  X  X57.1258.18  
2
Marike Steinacker
Marike Steinacker ('92)
GER58.83
  
 
 
58.1353.4155.94  X55.7358.83  
3
Stefania Strumillo
Stefania Strumillo ('89)
ITA58.22
  
 PB
 
  X54.9053.5456.06 PB58.22 PB  X  
4
Subenrat Insaeng
Subenrat Insaeng ('94)
THA57.75
  
 
 
55.5757.1657.1157.7555.2156.10  
5
Valarie Allman
Valarie Allman ('95)
USA55.68
  
 
 
50.8154.0455.68  X52.8553.82  
6
Li Tsai-Yi 
Li Tsai-Yi  ('89)
TPE54.80
  
 
 
  X52.6754.8050.7152.91  X  
7
Natalia Stratulat
Natalia Stratulat ('87)
MDA54.74
  
 
 
54.2154.74  X  X51.3454.42  
8
Androniki Lada
Androniki Lada ('91)
CYP54.19
  
 
 
48.7654.1952.5452.5053.3754.11  
9
Taryn Gollshewsky
Taryn Gollshewsky ('93)
AUS53.91
  
 
10
Tatyana Zhuravlyova
Tatyana Zhuravlyova ('89)
RUS53.90
  
 
11
Agnes Esser
Agnes Esser ('95)
CAN52.44
  
 
12
Ischke Senekal
Ischke Senekal ('93)
RSA50.53
  
 
Kvalifikation8.7.
Kval
8.7.
8.7.
1
Subenrat Insaeng
Subenrat Insaeng ('94)
THA56.77
Q
  
 
2
Marike Steinacker
Marike Steinacker ('92)
GER55.45
Q
  
 
3
Yuliya Maltseva
Yuliya Maltseva ('90)
RUS55.02
Q
  
 
4
Tatyana Zhuravlyova
Tatyana Zhuravlyova ('89)
RUS54.67
q
  
 
5
Taryn Gollshewsky
Taryn Gollshewsky ('93)
AUS54.47
q
  
 
6
Stefania Strumillo
Stefania Strumillo ('89)
ITA54.45
q
  
 
7
Li Tsai-Yi 
Li Tsai-Yi  ('89)
TPE53.96
q
  
 
8
Valarie Allman
Valarie Allman ('95)
USA53.14
q
  
 
9
Agnes Esser
Agnes Esser ('95)
CAN52.25
q
  
 
10
Natalia Stratulat
Natalia Stratulat ('87)
MDA51.88
q
  
 
11
Androniki Lada
Androniki Lada ('91)
CYP51.47
q
  
 
12
Ischke Senekal
Ischke Senekal ('93)
RSA51.18
q
  
 PB
13
Katri Hirvonen
Katri Hirvonen ('90)
FIN50.96
  
 
14Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN50.80
  
 
15
Jung Ye-Lim 
Jung Ye-Lim  ('93)
KOR50.54
  
 
16
Jitka Kubelová
Jitka Kubelová ('91)
CZE49.55
  
 
17
Te Rina Keenan
Te Rina Keenan ('90)
NZL48.98
  
 
18
Paulina Flores
Paulina Flores ('89)
MEX47.44
  
 
19
Inga Miķelsone
Inga Miķelsone ('91)
LAT47.04
  
 
20
Alix Kennedy
Alix Kennedy ('92)
AUS46.88
  
 
21
Jessica Sharbono
Jessica Sharbono ('92)
USA46.03
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Hanna Skydan
Hanna Skydan ('92)
AZE70.67
  
 
 
67.8466.14  X70.0270.6769.56  
2
Joanna Fiodorow
Joanna Fiodorow ('89)
POL69.69
  
 
 
69.6968.78  X65.6569.69  X  
3
Julia Ratcliffe
Julia Ratcliffe ('93)
NZL67.54
  
 
 
64.8062.7267.5462.43  X66.61  
4
Luo Na 
Luo Na  ('93)
CHN67.11
  
 SB
 
64.4465.5566.6564.72  X67.11 SB  
5
Tereza Králová
Tereza Králová ('89)
CZE66.64
  
 
6
Kati Ojaloo
Kati Ojaloo ('90)
EST64.93
  
 
7
Lara Nielsen
Lara Nielsen ('92)
AUS63.34
  
 
8
Johanna Salmela
Johanna Salmela ('90)
FIN62.78
  
 
9
Katja Vangsnes
Katja Vangsnes ('91)
NOR56.83
  
 
10
Anastasiya Aslanidu
Anastasiya Aslanidu ('92)
UZB50.09
  
 
11
Maria Alejandra Beltrán
Maria Alejandra Beltrán ('94)
COL46.64
  
 PB
Eva Reinders
Eva Reinders ('93)
NED NM
  
 
K Spydkast 600 gram    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Tatsiana Khaladovich
Tatsiana Khaladovich ('91)
BLR60.45
  
 
 
59.9759.2857.68  X60.4559.21  
2
Līna Mūze
Līna Mūze ('92)
LAT60.26
  
 
 
54.6656.2160.2654.7059.2059.61  
3
Irena Šedivá
Irena Šedivá ('92)
CZE59.89
  
 PB
 
59.89 PB55.0558.8153.7557.2954.97  
4
Anna Wessman
Anna Wessman ('89)
SWE58.34
  
 PB
 
58.34 PB52.5955.5055.23  –  –  
5
Du Xiaowei 
Du Xiaowei  ('87)
CHN55.63
  
 
 
53.2854.93  X51.7951.8555.63  
6
Tori Peeters
Tori Peeters ('94)
NZL55.00
  
 
 
51.6655.0051.8951.8450.65  X  
7Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)NOR54.48
  
 PB
 
47.0454.48 PB  X  X  X  X  
8
Jenni Kangas
Jenni Kangas ('92)
FIN53.92
  
 
 
52.19  X53.5753.3953.92  X  
9
Heidi Nokelainen
Heidi Nokelainen ('90)
FIN53.54
  
 
 
50.0153.5451.46     
10
Sara Jemai
Sara Jemai ('92)
ITA52.67
  
 
11
Yevgeniya Ananchenko
Yevgeniya Ananchenko ('92)
RUS51.01
  
 
12
Rafaela Goncalves
Rafaela Goncalves ('91)
BRA50.02
  
 
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Du Xiaowei 
Du Xiaowei  ('87)
CHN57.64
q
  
 
2
Tatsiana Khaladovich
Tatsiana Khaladovich ('91)
BLR57.54
q
  
 
3
Līna Mūze
Līna Mūze ('92)
LAT55.87
q
  
 
4
Anna Wessman
Anna Wessman ('89)
SWE55.47
q
  
 
5
Jenni Kangas
Jenni Kangas ('92)
FIN55.24
q
  
 
6
Heidi Nokelainen
Heidi Nokelainen ('90)
FIN55.11
q
  
 
7
Sara Jemai
Sara Jemai ('92)
ITA54.95
q
  
 
8
Irena Šedivá
Irena Šedivá ('92)
CZE54.71
q
  
 
9Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)NOR53.23
q
  
 PB
10
Rafaela Goncalves
Rafaela Goncalves ('91)
BRA52.29
q
  
 
11
Yevgeniya Ananchenko
Yevgeniya Ananchenko ('92)
RUS51.82
q
  
 
12
Tori Peeters
Tori Peeters ('94)
NZL51.75
q
  
 
13
Nicoleta Madalina Anghelescu
Nicoleta Madalina Anghelescu ('92)
ROU51.59
  
 
14Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91)DEN51.33
  
 PB
15
María Paz Ríos
María Paz Ríos ('89)
CHI51.10
  
 
16
Ai Yamauchi
Ai Yamauchi ('94)
JPN50.59
  
 
17
Anastasiya Svechnikova
Anastasiya Svechnikova ('92)
UZB50.47
  
 
18
Marisol Ramirez
Marisol Ramirez ('94)
MEX49.53
  
 
19
Hu Hyo-Jung 
Hu Hyo-Jung  ('94)
KOR49.49
  
 
20
Anikó Ormay
Anikó Ormay ('91)
HUN48.98
  
 
21
Kseniya Zybina
Kseniya Zybina ('89)
RUS48.66
  
 
22
Valentina Salazar
Valentina Salazar ('96)
CHI46.22
  
 
23
Rosmary Luján
Rosmary Luján ('93)
VEN46.01
  
 
24
Hsu An-Yi 
Hsu An-Yi  ('94)
TPE44.78
  
 
25
Wen Chia-Jung 
Wen Chia-Jung  ('93)
TPE44.47
  
 
26
Woo Wing Tung 
Woo Wing Tung  ('90)
HKG44.26
  
 
27
Dominella Johana Arias
Dominella Johana Arias ('94)
ARG43.59
  
 
28
Marte Aaltvedt
Marte Aaltvedt ('89)
NOR43.21
  
 
29
Zaybree Haury
Zaybree Haury ('95)
USA42.17
  
 
K Syvkamp    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Anna Maiwald
Anna Maiwald ('90)
GER5965
  
 
 
13,75/+1,31,6813,3924,14/-0,45,91/-0,242,782.17,47
2
Ida Marcussen
Ida Marcussen ('87)
NOR5865
  
 
 
14,10/+1,31,6813,3525,52/-0,55,94/0,042,152.11,70
3
Anna Petrich
Anna Petrich ('92)
RUS5795
  
 PB
 
14,26/-0,71,7711,6125,13/-0,56,03/-0,738,052.13,60
4
Chari Hawkins
Chari Hawkins ('91)
USA5707
  
 
 
13,59/+1,31,7411,4725,06/-0,45,74/-0,142,292.23,43
5
Georgia Ellenwood
Georgia Ellenwood ('95)
CAN5665
  
 
 
14,42/+1,31,8010,9825,39/-0,45,71/-0,241,922.17,60
6
Veronica Torr
Veronica Torr ('87)
NZL5665
  
 =SB
 
13,85/+1,31,7114,0825,77/-0,45,88/+0,135,192.22,16
7
Niki Oudenaarden
Niki Oudenaarden ('94)
CAN5596
  
 
 
15,57/-0,71,7113,0425,54/-0,45,91/+0,143,612.19,22
8
Tatum Souza
Tatum Souza ('92)
USA5477
  
 
 
13,95/+1,31,6513,9826,20/-0,45,06/-0,441,712.18,18
9
Martina Corra
Martina Corra ('94)
ARG5250
  
 PB
 
14,13/-0,71,6511,1025,03/-0,55,05/-0,541,902.26,93
10
Chen Yan 
Chen Yan  ('94)
CHN5044
  
 SB
 
14,75/-0,71,6811,4126,44/-0,55,04/+0,841,042.29,38
11
Terje Kaunissaar
Terje Kaunissaar ('92)
EST4953
  
 SB
 
16,24/-0,71,7111,8426,66/-0,55,52/-0,838,852.32,70
12