Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tallinn EST: 10th European Athletics U23 Championships 9‐12.7.2015
Kadriorg Stadium

M22 100 m    
10.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
10.7.Vind: 0.0
1
Giovanni Galbieri
Giovanni Galbieri ('93)
ITA10.33
  0.154
 PB
2
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.34
  0.162
 
3
Guy-Elphège Anouman
Guy-Elphège Anouman ('94)
FRA10.39
  0.172
 
4
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED10.40
  0.124
 
5
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.50
  0.149
 
6
Aleksandr Yeliseyev
Aleksandr Yeliseyev ('93)
RUS10.56
  0.180
 
7
Federico Cattaneo
Federico Cattaneo ('93)
ITA10.57
  0.166
 
8
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.58
  0.147
 
Semifinale9.7.
Semi 1
9.7. Vind: +0.5
9.7.Vind: +0.5
1
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.39
Q
  0.121
 
2
Federico Cattaneo
Federico Cattaneo ('93)
ITA10.49
Q
  0.160
 
3
Aleksandr Yeliseyev
Aleksandr Yeliseyev ('93)
RUS10.50
Q
  0.199
 
4
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA10.50
  0.157
 
5
Krzysztof Grześkowiak
Krzysztof Grześkowiak ('93)
POL10.52
  0.133
 PB
6
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.57
  0.129
 SB
7
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.75
  0.151
 
8
Lorenzo Bilotti
Lorenzo Bilotti ('94)
ITA11.76
  0.153
 
Semi 2
9.7. Vind: +2.3
9.7.Vind: +2.3
1
Giovanni Galbieri
Giovanni Galbieri ('93)
ITA10.20 w
Q
  0.166
 
2
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED10.29 w
Q
  0.157
 
3
Guy-Elphège Anouman
Guy-Elphège Anouman ('94)
FRA10.34 w
Q
  0.168
 
4
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.42 w
q
  0.162
 
5
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.44 w
q
  0.153
 
6
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE10.45 w
  0.128
 
7
Roman Kravtsov
Roman Kravtsov ('95)
UKR10.49 w
  0.188
 
8
Daniel Budin
Daniel Budin ('94)
ROU10.54 w
  0.205
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: -1.2
9.7.Vind: -1.2
1
Aleksandr Yeliseyev
Aleksandr Yeliseyev ('93)
RUS10.62
Q
  0.184
 
2
Federico Cattaneo
Federico Cattaneo ('93)
ITA10.63
Q
  0.184
 
3
Patrick Domogala
Patrick Domogala ('93)
GER10.68
Q
  0.147
 
4
Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun ('94)
UKR10.69
  0.147
 
5
Riste Pandev
Riste Pandev ('94)
MKD10.71
  0.172
 
6
José Lopes
José Lopes ('95)
POR10.74
  0.147
 
7
Alexandru Terpezan
Alexandru Terpezan ('94)
ROU10.89
  0.162
 
8
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
POL29.39
  0.158
 
Indledende 2
9.7. Vind: -1.2
9.7.Vind: -1.2
1
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED10.51
Q
  0.144
 
2
Guy-Elphège Anouman
Guy-Elphège Anouman ('94)
FRA10.52
Q
  0.171
 
3
Lorenzo Bilotti
Lorenzo Bilotti ('94)
ITA10.60
Q
  0.151
 
4
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.61
q
  0.145
 
5
Krzysztof Grześkowiak
Krzysztof Grześkowiak ('93)
POL10.66
q
  0.136
 
6Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN10.72
  0.137
 
7
Zalán Kádasi
Zalán Kádasi ('94)
HUN10.81
  0.150
 
8
Jan Kramberger
Jan Kramberger ('95)
SLO10.84
  0.178
 
Indledende 3
9.7. Vind: -0.8
9.7.Vind: -0.8
1
Giovanni Galbieri
Giovanni Galbieri ('93)
ITA10.51
Q
  0.191
 
2
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.54
Q
  0.163
 
3
Roman Kravtsov
Roman Kravtsov ('95)
UKR10.63
Q
  0.154
 
4
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.65
q
  0.203
 
5
Imri Persiado
Imri Persiado ('94)
ISR10.76
  0.141
 
6
Christopher Brusenback
Christopher Brusenback ('93)
SWE10.79
  0.213
 
7
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.96
  0.162
 
8
Kristaps Zūdiņš
Kristaps Zūdiņš ('95)
LAT11.05
  0.167
 
Indledende 4
9.7. Vind: -1.4
9.7.Vind: -1.4
1
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA10.50
Q
  0.168
 
2
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.62
Q
  0.193
 
3
Daniel Budin
Daniel Budin ('94)
ROU10.63
Q
  0.206
 
4
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE10.64
q
  0.142
 
5
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.70
  0.153
 
6
Adam Denguir
Adam Denguir ('94)
SWE10.70
  0.169
 
7
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.73
  0.168
 
8
Francesco Molinari
Francesco Molinari ('94)
SMR11.23
  0.159
 SB
M22 200 m    
11.7. Vind: +1.1

Finale A

Finale
11.7.Vind: +1.1
1
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL20.49
  0.147
 
2
Leon Reid
Leon Reid ('94)
GBR20.63
  0.137
 
3
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.82
  0.172
 
4
Bastien Mouthon
Bastien Mouthon ('94)
SUI20.83
  0.128
 
5
Stuart Dutamby
Stuart Dutamby ('94)
FRA20.89
  0.183
 
6
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN20.90
  0.162
 
7
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.94
  0.133
 
8
Giacomo Tortu
Giacomo Tortu ('93)
ITA21.12
  0.169
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7. Vind: 0.0
11.7.Vind: 0.0
1
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL20.50
Q
  0.154
 
2
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.91
Q
  0.158
 
3
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN20.96
Q
  0.139
 
4
Stuart Dutamby
Stuart Dutamby ('94)
FRA20.97
q
  0.174
 
5
Giacomo Tortu
Giacomo Tortu ('93)
ITA21.08
q
  0.177
 
6
Aleksandr Yefimov
Aleksandr Yefimov ('94)
RUS21.34
  0.171
 
7
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR22.99
  0.146
 
Semi 2
11.7. Vind: +0.1
11.7.Vind: +0.1
1
Leon Reid
Leon Reid ('94)
GBR20.65
Q
  0.142
 
2
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.96
Q
  0.173
 
3
Bastien Mouthon
Bastien Mouthon ('94)
SUI20.98
Q
  0.172
 
4
Denis Ogarkov
Denis Ogarkov ('93)
RUS21.23
  0.137
 
5
Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun ('94)
UKR21.40
  0.158
 
6
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA21.44
  0.166
 
7
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN21.46
  0.170
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: +1.2
10.7.Vind: +1.2
1
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL20.46
Q
  0.141
 
2
Stuart Dutamby
Stuart Dutamby ('94)
FRA20.84
Q
  0.170
 SB
3
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN20.89
Q
  0.151
 PB
4
Giacomo Tortu
Giacomo Tortu ('93)
ITA21.05
q
  0.188
 PB
5
Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun ('94)
UKR21.17
q
  0.156
 
6
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR21.21
q
  0.136
 PB
7
Bálint Móricz
Bálint Móricz ('95)
HUN21.40
  0.196
 
Indledende 2
10.7. Vind: -0.9
10.7.Vind: -0.9
1
Leon Reid
Leon Reid ('94)
GBR20.78
Q
  0.138
 
2
Guy-Elphège Anouman
Guy-Elphège Anouman ('94)
FRA21.20
Q
  0.163
 
3
Aleksandr Yefimov
Aleksandr Yefimov ('94)
RUS21.29
Q
  0.153
 
4Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN21.37
  0.143
 
5
Imri Persiado
Imri Persiado ('94)
ISR21.46
  0.158
 
6
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL21.48
  0.167
 SB
Alexandru Terpezan
Alexandru Terpezan ('94)
ROU DQ
  0.148
 
Indledende 3
10.7. Vind: +0.5
10.7.Vind: +0.5
1
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.94
Q
  0.145
 
2
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED21.17
Q
  0.144
 
3
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN21.19
Q
  0.192
 PB
4
Denis Ogarkov
Denis Ogarkov ('93)
RUS21.20
q
  0.146
 
5
Simone Pettenati
Simone Pettenati ('95)
ITA21.49
  0.153
 
6
Michal Tlustý
Michal Tlustý ('94)
CZE21.57
  0.158
 
7
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT21.99
  0.146
 
Indledende 4
10.7. Vind: +1.7
10.7.Vind: +1.7
1
Jan Jirka
Jan Jirka ('93)
CZE20.78
Q
  0.174
 PB
2
Bastien Mouthon
Bastien Mouthon ('94)
SUI20.99
Q
  0.139
 
3
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA21.22
Q
  0.156
 
4
Illia Siratsiuk
Illia Siratsiuk ('94)
BLR21.22
  0.158
 
5
Lodovico Cortelazzo
Lodovico Cortelazzo ('95)
ITA21.24
  0.145
 
6
Jani Koskela
Jani Koskela ('93)
FIN21.44
  0.157
 
7
Ricardo Ribeiro
Ricardo Ribeiro ('95)
POR21.65
  0.190
 
M22 400 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA45.50
  0.173
 PB
2
Pavel Ivashko
Pavel Ivashko ('94)
RUS45.73
  0.229
 
3
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.73
  0.173
 
4
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA46.37
  0.162
 
5
Alexander Gladitz
Alexander Gladitz ('94)
GER46.42
  0.139
 
6
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE46.60
  0.178
 
7
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA47.04
  0.163
 
8
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL47.20
  0.145
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.93
Q
  0.167
 
2
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA46.03
Q
  0.148
 PB
3
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL46.10
q
  0.156
 PB
4
Michal Desenský
Michal Desenský ('93)
CZE46.39
  0.197
 PB
5
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński ('95)
POL46.89
  0.181
 
6
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL47.28
  0.152
 PB
7
Sten Ütsmüts
Sten Ütsmüts ('94)
EST48.78
  0.152
 SB
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA45.59
Q
  0.175
 =PB
2
Alexander Gladitz
Alexander Gladitz ('94)
GER46.02
Q
  0.144
 
3
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE46.34
q
  0.207
 SB
4
Andrey Chernyshov
Andrey Chernyshov ('93)
RUS46.69
  0.182
 
5
Alexandru Babian
Alexandru Babian ('93)
MDA47.34
  0.194
 PB
6
Oleksiy Pozdnyakov
Oleksiy Pozdnyakov ('95)
UKR47.58
  0.181
 
Indledende 3
9.7.
9.7.
1
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA46.32
Q
  0.156
 SB
2
Pavel Ivashko
Pavel Ivashko ('94)
RUS46.35
Q
  0.232
 
3
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR46.51
  0.216
 
4
Lucas Bua
Lucas Bua ('94)
ESP46.73
  0.163
 
5
Alexandre Divet
Alexandre Divet ('93)
FRA46.76
  0.174
 
6
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR47.19
  0.155
 PB
7
Reece Dimech
Reece Dimech ('94)
MLT49.73
  0.202
 
M22 800 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Artur Kuciapski
Artur Kuciapski ('93)
POL1:48.11
  
 
2
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:48.23
  
 
3
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:48.47
  
 
4
Dennis Krüger
Dennis Krüger ('93)
GER1:48.62
  
 
5
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:48.64
  
 
6
Karl Griffin
Karl Griffin ('95)
IRL1:48.79
  
 
7
Daniel Andújar
Daniel Andújar ('94)
ESP1:49.14
  
 
8
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:50.42
  
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7.
11.7.
1
Artur Kuciapski
Artur Kuciapski ('93)
POL1:48.42
Q
  
 
2
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:48.50
Q
  
 
3
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:48.57
Q
  
 
4
Karl Griffin
Karl Griffin ('95)
IRL1:48.65
q
  
 
5
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:48.74
q
  
 
6
Gabriele Bizzotto
Gabriele Bizzotto ('93)
ITA1:49.81
  
 
7
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:49.88
  
 
8
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR1:52.40
  
 
Semi 2
11.7.
11.7.
1
Dennis Krüger
Dennis Krüger ('93)
GER1:49.89
Q
  
 
2
Daniel Andújar
Daniel Andújar ('94)
ESP1:49.91
Q
  
 
3
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:49.94
Q
  
 
4
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:50.04
  
 
5
Christos Demetriou
Christos Demetriou ('93)
CYP1:50.18
  
 
6
Karol Konieczny
Karol Konieczny ('93)
POL1:50.31
  
 
7
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:50.37
  
 
Roald Hagbart Frøskeland
Roald Hagbart Frøskeland ('94)
NOR DNS
  
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Artur Kuciapski
Artur Kuciapski ('93)
POL1:49.29
Q
  
 
2
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:49.34
Q
  
 
3
Daniel Andújar
Daniel Andújar ('94)
ESP1:49.35
Q
  
 
4
Christos Demetriou
Christos Demetriou ('93)
CYP1:49.60
q
  
 
5
Gabriele Bizzotto
Gabriele Bizzotto ('93)
ITA1:49.93
q
  
 
6
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:49.95
q
  
 
7
Hasan Basri Güdük
Hasan Basri Güdük ('93)
TUR1:50.08
  
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Karol Konieczny
Karol Konieczny ('93)
POL1:49.61
Q
  
 
2
Roald Hagbart Frøskeland
Roald Hagbart Frøskeland ('94)
NOR1:50.00
Q
  
 
3
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:50.04
Q
  
 
4
Yan Sloma
Yan Sloma ('95)
BLR1:50.28
  
 
5
Sandy Martins
Sandy Martins ('93)
POR1:50.43
  
 
6
Jacopo Lahbi
Jacopo Lahbi ('93)
ITA1:50.51
  
 
7
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:51.08
  
 
8
Nikolaus Franzmair
Nikolaus Franzmair ('95)
AUT1:51.62
  
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:49.17
Q
  
 
2
Karl Griffin
Karl Griffin ('95)
IRL1:49.54
Q
  
 
3
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:49.57
Q
  
 
4
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR1:49.93
q
  
 
5
Ville Lampinen
Ville Lampinen ('94)
FIN1:50.04
  
 
6
Nasredine Khatir
Nasredine Khatir ('95)
FRA1:50.06
  
 
7
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN1:50.13
  
 
8
Mārtiņš Karlsons
Mārtiņš Karlsons ('93)
LAT1:54.54
  
 
Indledende 4
10.7.
10.7.
1
Dennis Krüger
Dennis Krüger ('93)
GER1:52.88
Q
  
 
2
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:52.91
Q
  
 
2
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:52.91
Q
  
 
4
Theo Blundell
Theo Blundell ('95)
GBR1:52.97
  
 
5
Enrico Riccobon
Enrico Riccobon ('95)
ITA1:53.53
  
 
6
Gergő Kiss
Gergő Kiss ('95)
HUN1:54.45
  
 
7
Utku Çobanoğlu
Utku Çobanoğlu ('95)
TUR1:54.45
  
 
M22 1500 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Marc Alcalá
Marc Alcalá ('94)
ESP3:44.54
  
 
2
Mohad Abdikadar Sheikh Ali
Mohad Abdikadar Sheikh Ali ('93)
ITA3:44.91
  
 
3
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:45.04
  
 
4
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93)
ITA3:45.10
  
 
5
Andi Noot
Andi Noot ('93)
EST3:45.41
  
 
6
Soufiane El Kabbouri
Soufiane El Kabbouri ('93)
ITA3:45.49
  
 
7
Cameron Boyek
Cameron Boyek ('93)
GBR3:45.74
  
 
8
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:46.29
  
 
9
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:46.57
  
 
10
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR3:46.86
  
 
11
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:47.50
  
 
12
Nikola Bursać
Nikola Bursać ('95)
SRB3:49.00
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Marc Alcalá
Marc Alcalá ('94)
ESP3:43.40
Q
  
 
2
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93)
ITA3:43.60
Q
  
 
3
Soufiane El Kabbouri
Soufiane El Kabbouri ('93)
ITA3:43.65
Q
  
 
4
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:43.77
Q
  
 
5
Cameron Boyek
Cameron Boyek ('93)
GBR3:44.00
q
  
 
6
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR3:44.20
q
  
 
7
Andi Noot
Andi Noot ('93)
EST3:45.83
q
  
 
8
Benjamin Kovács
Benjamin Kovács ('95)
HUN3:46.06
  
 
9
Uģis Jocis
Uģis Jocis ('93)
LAT3:46.21
  
 PB
10
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:46.94
  
 
11
Nikolaus Franzmair
Nikolaus Franzmair ('95)
AUT3:49.88
  
 
12
Pieter Claus
Pieter Claus ('93)
BEL3:56.44
  
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:45.36
Q
  
 
2
Mohad Abdikadar Sheikh Ali
Mohad Abdikadar Sheikh Ali ('93)
ITA3:45.47
Q
  
 
3
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:45.48
Q
  
 
4
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:45.54
Q
  
 
5
Nikola Bursać
Nikola Bursać ('95)
SRB3:45.80
q
  
 
6
Süleyman Bekmezci
Süleyman Bekmezci ('95)
TUR3:45.85
  
 
7
Paulo Rosário
Paulo Rosário ('94)
POR3:45.95
  
 
8
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR3:46.11
  
 
9
Piotr Drobnik
Piotr Drobnik ('93)
POL3:48.04
  
 
10
Jan Petrač
Jan Petrač ('95)
SLO3:49.21
  
 
11
Sebastian Fischbach
Sebastian Fischbach ('95)
AUT3:53.46
  
 
M22 5000 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Ali Kaya
Ali Kaya ('94)
TUR13:20.16
  
 
2
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL13:54.33
  
 
3
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP13:55.19
  
 
4
Samuele Dini
Samuele Dini ('94)
ITA13:56.65
  
 
5
Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk ('95)
UKR13:57.47
  
 PB
6
Jonny Davies
Jonny Davies ('94)
GBR13:58.44
  
 
7
Alexandre Saddedine
Alexandre Saddedine ('94)
FRA14:01.33
  
 
8
Yassine Rachik
Yassine Rachik ('93)
ITA14:05.00
  
 
9
Khalil Rmidi
Khalil Rmidi ('95)
ESP14:05.28
  
 PB
10
Steven Casteele
Steven Casteele ('94)
BEL14:07.58
  
 
11
Daniele D'Onofrio
Daniele D'Onofrio ('93)
ITA14:11.27
  
 
12
Brandon Hargreaves
Brandon Hargreaves ('93)
IRL14:14.76
  
 
13
Yevgeniy Kunts
Yevgeniy Kunts ('93)
RUS14:15.05
  
 
14
Félix Bour
Félix Bour ('94)
FRA14:25.21
  
 
15
Dmitrijs Serjogins
Dmitrijs Serjogins ('93)
LAT14:46.99
  
 
16
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN14:59.72
  
 
M22 10000 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Ali Kaya
Ali Kaya ('94)
TUR27:53.38
  
 
2
Mikhail Strelkov
Mikhail Strelkov ('94)
RUS28:53.94
  
 PB
3
Yassine Rachik
Yassine Rachik ('93)
ITA28:53.99
  
 SB
4
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED28:59.90
  
 PB
5
Damke Teshala
Damke Teshala ('93)
ISR29:10.86
  
 
6
Marc Scott
Marc Scott ('93)
GBR29:21.99
  
 
7
Dominik Notz
Dominik Notz ('93)
GER29:24.63
  
 PB
8
Jaime Escriche
Jaime Escriche ('93)
ESP29:26.84
  
 PB
9
Daniele D'Onofrio
Daniele D'Onofrio ('93)
ITA29:27.34
  
 PB
10
Dino Bošnjak
Dino Bošnjak ('94)
CRO29:45.86
  
 
11
Kevin Dooney
Kevin Dooney ('93)
IRL29:58.41
  
 
12
Brandon Hargreaves
Brandon Hargreaves ('93)
IRL30:06.73
  
 
13
Sonmez Dag
Sonmez Dag ('93)
TUR30:15.16
  
 
14
Iliass Aouani
Iliass Aouani ('95)
ITA30:20.86
  
 
15
Akoya Darsach
Akoya Darsach ('95)
ISR30:43.47
  
 
16
Paweł Szostak
Paweł Szostak ('93)
POL30:52.81
  
 
17
Lahsene Bouchikhi
Lahsene Bouchikhi ('93)
BEL30:53.62
  
 
18
Reinis Hartmanis
Reinis Hartmanis ('94)
LAT31:14.59
  
 PB
19
Artur Bossy
Artur Bossy ('94)
ESP31:46.20
  
 
20
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL31:53.34
  
 
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR DNF
  
 
Kieran Clements
Kieran Clements ('93)
GBR DNF
  
 
Mohamed Ali Jelloul
Mohamed Ali Jelloul ('94)
ESP DNF
  
 
M22 3000 m forh.    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL8:37.79
  
 
2
Viktor Bakharev
Viktor Bakharev ('94)
RUS8:40.75
  
 
3
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:42.00
  
 
4
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:42.85
  
 
5
Italo Quazzola
Italo Quazzola ('94)
ITA8:46.27
  
 PB
6
Alberts Blajs
Alberts Blajs ('95)
LAT8:47.97
  
 PB
7
Luís Miguel Borges
Luís Miguel Borges ('94)
POR8:49.08
  
 PB
8
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:50.99
  
 
9
Philipp Reinhardt
Philipp Reinhardt ('94)
GER8:51.30
  
 
10
Osman Junuzovič
Osman Junuzovič ('93)
BIH8:52.11
  
 PB
11
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER8:53.87
  
 
12
Fernando Serrão
Fernando Serrão ('93)
POR8:57.18
  
 
13
André Pereira
André Pereira ('95)
POR9:14.00
  
 
14
Nikolas Frangou
Nikolas Frangou ('94)
CYP9:22.73
  
 
M22 110 m hæk    
11.7. Vind: -1.5

Finale A

Finale
11.7.Vind: -1.5
1
David Omoregie
David Omoregie ('95)
GBR13.63
  0.155
 
2
Javier Colomo
Javier Colomo ('94)
ESP13.73
  0.167
 PB
3
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA13.86
  0.143
 SB
4
David King
David King ('94)
GBR13.90
  0.162
 
5
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.90
  0.160
 PB
6
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN14.03
  0.132
 
7
Nicolas Borome
Nicolas Borome ('93)
FRA14.05
  0.159
 
8
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN14.13
  0.150
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: -0.2
10.7.Vind: -0.2
1
David Omoregie
David Omoregie ('95)
GBR13.85
Q
  0.158
 
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.90
Q
  0.143
 
3
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.93
Q
  0.160
 PB
4
Javier Colomo
Javier Colomo ('94)
ESP13.96
q
  0.165
 
5
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka ('93)
BLR14.10
  0.150
 
6
Simone Poccia
Simone Poccia ('95)
ITA14.20
  0.190
 
7
Keiso Pedriks
Keiso Pedriks ('94)
EST14.38
  0.163
 SB
Sebastian Barth
Sebastian Barth ('93)
GER DNF
  0.156
 
Indledende 2
10.7. Vind: -0.9
10.7.Vind: -0.9
1
David King
David King ('94)
GBR13.74
Q
  0.125
 
2
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA13.97
Q
  0.154
 
3
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.98
Q
  0.177
 PB
4
Nicolas Borome
Nicolas Borome ('93)
FRA14.05
q
  0.135
 
5
Václav Sedlák
Václav Sedlák ('93)
CZE14.09
  0.130
 
6
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
GBR14.09
  0.153
 
7
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.11
  0.124
 
8
Maurus Meyer
Maurus Meyer ('95)
SUI14.33
  0.125
 SB
M22 400 m hæk    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL48.84
  0.165
 PB
2
Jussi Kanervo
Jussi Kanervo ('93)
FIN49.66
  0.148
 PB
3Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN50.02
  0.147
DR DR22 DUR-21 PB
4
Oleg Mironov
Oleg Mironov ('93)
RUS50.07
  0.160
 SB
5
Aleksandr Skorobogatko
Aleksandr Skorobogatko ('94)
RUS50.09
  0.168
 SB
6
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN50.27
  0.151
 
7
Máté Koroknai
Máté Koroknai ('93)
HUN50.44
  0.198
 SB
8
Sérgio Fernández
Sérgio Fernández ('93)
ESP1:06.32
  0.172
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL49.83
Q
  0.175
 
2
Aleksandr Skorobogatko
Aleksandr Skorobogatko ('94)
RUS50.26
Q
  0.159
 
3
Sérgio Fernández
Sérgio Fernández ('93)
ESP50.35
q
  0.184
 
4
Thomas Kain
Thomas Kain ('93)
AUT51.26
  0.174
 
5
Maor Seged
Maor Seged ('93)
ISR51.57
  0.164
 PB
6
Maksym Lyabin
Maksym Lyabin ('94)
UKR51.74
  0.144
 
7
Lorenzo Vergani
Lorenzo Vergani ('93)
ITA52.05
  0.182
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Jussi Kanervo
Jussi Kanervo ('93)
FIN50.42
Q
  0.146
 
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN50.73
Q
  0.154
DUR-21 DR22 
3
Oleg Mironov
Oleg Mironov ('93)
RUS51.06
q
  0.170
 
4
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
UKR51.65
  0.156
 
5
Mikalai Ramanau
Mikalai Ramanau ('93)
BLR51.93
  0.196
 
6
Mattia Contini
Mattia Contini ('94)
ITA52.08
  0.165
 
7
Filip Pestić
Filip Pestić ('94)
CRO52.86
  0.161
 
8
Andrea Ercolani Volta
Andrea Ercolani Volta ('95)
SMR54.72
  0.168
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN50.69
Q
  0.169
 
2
Máté Koroknai
Máté Koroknai ('93)
HUN50.88
Q
  0.193
 
3
Timofey Chalyy
Timofey Chalyy ('94)
RUS51.12
  0.191
 
4
Mickaël Bertil
Mickaël Bertil ('94)
FRA51.75
  0.158
 
5
Jiří Stehno
Jiří Stehno ('93)
CZE52.05
  0.182
 
6
Francesco Proietti
Francesco Proietti ('95)
ITA52.78
  0.150
 
7
Oleksiy Matskevych
Oleksiy Matskevych ('94)
UKR53.36
  0.179
 
M22 Højdespring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.30
  
 PB
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
  O
2.21
XXO
2.24
  O
2.28 PB
  O
2.30 PB
 XO
2.32
  r
2
Dmitriy Kroytor
Dmitriy Kroytor ('93)
ISR2.24
  
 SB
 
2.10
 XO
2.15
  O
2.18
  O
2.21 =SB
  O
2.24 SB
  O
2.28
  X
2.30
  XX
 
3
Eugenio Meloni
Eugenio Meloni ('94)
ITA2.21
  
 PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.18 =PB
  O
2.21 PB
  O
2.24
XXX
  
3
Chris Kandu
Chris Kandu ('95)
GBR2.21
  
 SB
 
2.15
  O
2.18
  O
2.21 SB
  O
2.24
XXX
    
5
Péter Bakosi
Péter Bakosi ('93)
HUN2.21
  
 SB
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
 XO
2.21 SB
XXO
2.24
XXX
   
6
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.18
  
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
  O
2.21
XXX
    
7
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.18
  
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
 XO
2.21
XXX
    
8
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.18
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXO
2.18
XXO
2.21
XXX
   
9Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.15
  
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.21
XXX
     
10
Bram Ghuys
Bram Ghuys ('93)
BEL2.15
  
 
 
2.10
  O
2.15
XXO
2.18
XXX
     
10
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR2.15
  
 
 
2.10
  O
2.15
XXO
2.18
XXX
     
12
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE2.10
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXX
     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Dmitriy Kroytor
Dmitriy Kroytor ('93)
ISR2.18
q
  B 1
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.18
  O
    
2
Bram Ghuys
Bram Ghuys ('93)
BEL2.18
q
  A 1
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
 XO
     
2
Chris Kandu
Chris Kandu ('95)
GBR2.18
q
  A 1
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
 XO
     
4
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.18
q
  A 3
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
 XO
    
5
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.18
q
  A 4
 
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
 XO
2.18
 XO
    
5
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR2.18
q
  B 2
 
 
2.10
  O
2.15
XXO
2.18
 XO
     
7
Péter Bakosi
Péter Bakosi ('93)
HUN2.18
q
  A 5
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.18
XXO
     
8Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.18
q
  A 6
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
XXO
     
8
Eugenio Meloni
Eugenio Meloni ('94)
ITA2.18
q
  A 6
 =PB
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
  O
2.15
 XO
2.18 =PB
XXO
   
8
Mikhail Akimenko
Mikhail Akimenko ('95)
RUS2.18
q
  B 3
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
XXO
     
8
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.18
q
  B 3
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
XXO
     
12
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE2.15
q
  B 5
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
  O
2.18
XXX
   
13
Mihai Anastasiu
Mihai Anastasiu ('93)
ROU2.15
  B 6
 
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
 XO
2.18
XXX
    
13
Andrei Skabeika
Andrei Skabeika ('95)
BLR2.15
  B 6
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
  O
2.15
 XO
2.18
XXX
   
15
Torsten Sanders
Torsten Sanders ('94)
GER2.15
  A 8
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXO
2.18
XXX
    
16
Artur Kolesnyk
Artur Kolesnyk ('95)
UKR2.15
  A 9
 
 
2.00
  O
2.05
XXO
2.10
 XO
2.15
XXO
2.18
XXX
   
17
Paulo Conceição
Paulo Conceição ('93)
POR2.10
  A 10
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXX
     
17
Loïc Gasch
Loïc Gasch ('94)
SUI2.10
  A 10
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXX
    
17
Viktor Lonskyy
Viktor Lonskyy ('95)
UKR2.10
  B 8
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXX
    
20
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.10
  B 9
 SB
 
2.00
  O
2.05 =SB
 XO
2.10 SB
  O
2.15
XXX
    
20
Samuli Eriksson
Samuli Eriksson ('95)
FIN2.10
  B 9
 
 
2.05
 XO
2.10
  O
2.15
XXX
     
22
Andrei Churyla
Andrei Churyla ('93)
BLR2.10
  A 12
 
 
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
XXX
     
22
David Nopper
David Nopper ('95)
GER2.10
  B 11
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
XXX
    
24
Pavel Kipra
Pavel Kipra ('94)
BLR2.10
  B 12
 
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.15
XXX
     
25
Quentin Pirlet
Quentin Pirlet ('94)
SUI2.05
  B 13
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
XXX
     
M22 Stangspring    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO5.55
  
NU23R PB
 
5.20
  O
5.40
 XO
5.50 =PB
  O
5.55 NUR PB
  O
5.60
  XX
5.65
  X
  
2
Leonid Kobelev
Leonid Kobelev ('95)
RUS5.55
  
 PB
 
5.20
 XO
5.40
  O
5.50 =PB
 XO
5.55 PB
 XO
5.60
XXX
   
3
Adrián Valles
Adrián Valles ('95)
ESP5.50
  
 
 
5.20
  O
5.40
  O
5.50
  O
5.55
  XX
5.60
  X
   
4
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.40
  
 
 
5.00
 XO
5.20
XXO
5.40
  O
5.50
XXX
    
5
Ivan Horvat
Ivan Horvat ('93)
CRO5.40
  
 
 
5.00
  O
5.20
  O
5.40
XXO
5.50
XXX
    
5
Didac Salas
Didac Salas ('93)
ESP5.40
  
 =SB
 
5.20
  O
5.40 =SB
XXO
5.55
XXX
     
7
Arnaud Art
Arnaud Art ('93)
BEL5.30
  
 
 
5.30
  O
5.50
  X
5.55
  XX
     
8
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.30
  
 
 
5.30
 XO
5.50
XXX
      
9
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.20
  
 
 
5.20
  O
5.40
XXX
      
10
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.20
  
 
 
5.20
 XO
5.40
XXX
      
10
Danyil Kotov
Danyil Kotov ('95)
RUS5.20
  
 
 
5.20
 XO
5.30
XXX
      
12
Tamás Kéri
Tamás Kéri ('93)
HUN5.20
  
 =PB
 
5.00
 XO
5.20 =PB
XXO
5.30
XXX
     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.20
q
  B 1
 
 
5.20
  O
       
2
Arnaud Art
Arnaud Art ('93)
BEL5.10
q
  A 1
 
 
5.10
  O
       
2
Ivan Horvat
Ivan Horvat ('93)
CRO5.10
q
  A 1
 
 
5.10
  O
       
2
Didac Salas
Didac Salas ('93)
ESP5.10
q
  A 1
 
 
5.10
  O
       
2
Adrián Valles
Adrián Valles ('95)
ESP5.10
q
  B 2
 
 
5.10
  O
       
6
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.10
q
  A 4
 
 
5.00
 XO
5.10
  O
      
7
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.10
q
  B 3
 
 
5.10
 XO
       
7
Leonid Kobelev
Leonid Kobelev ('95)
RUS5.10
q
  B 3
 
 
5.10
 XO
       
9
Danyil Kotov
Danyil Kotov ('95)
RUS5.10
q
  A 5
 
 
5.10
XXO
       
10
Tamás Kéri
Tamás Kéri ('93)
HUN5.00
q
  A 6
 
 
4.80
  O
5.00
  O
5.10
XXX
     
10
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.00
q
  B 5
 
 
5.00
  O
5.10
XXX
      
10
Robert Renner
Robert Renner ('94)
SLO5.00
q
  B 5
 
 
5.00
  O
       
13
Lukas Wirth
Lukas Wirth ('95)
AUT5.00
  B 7
 
 
5.00
XXO
5.10
XXX
      
14
Aleksi Saarelainen
Aleksi Saarelainen ('93)
FIN4.80
  A 7
 
 
4.80
  O
5.00
XXX
      
15
Carl Sténson
Carl Sténson ('93)
SWE4.80
  A 8
 
 
4.80
 XO
5.00
XXX
      
16
Icaro Miranda
Icaro Miranda ('94)
POR4.80
  B 8
 
 
4.80
XXO
5.00
XXX
      
Krister Blær Jónsson
Krister Blær Jónsson ('95)
ISL NH
  A
 
 
4.80
XXX
       
Ruben Miranda
Ruben Miranda ('93)
POR NH
  A
 
 
5.00
XXX
       
Alessandro Sinno
Alessandro Sinno ('94)
ITA NH
  A
 
 
5.00
XXX
       
Itamar Basteker
Itamar Basteker ('95)
ISR NH
  B
 
 
4.80
XXX
       
Karol Pawlik
Karol Pawlik ('94)
POL NH
  B
 
 
5.00
XXX
       
M22 Længdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER8.14
-0.4
  
 
 
  X
 1.0
7.97
 0.4
  X
 0.5
7.86
 -0.3
8.14
 -0.4
7.99
 -1.0
  
2
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE8.00
+1.1
  
 
 
  X
 0.1
8.00
 1.1
5.80
 -0.4
7.96
 0.4
7.90
 -0.1
7.80
 -1.0
  
3
Bachana Khorava
Bachana Khorava ('93)
GEO7.97
+1.0
  
NU23R 
 
7.97 NUR
 1.0
7.60
 -1.8
  –7.84
 0.3
7.65
 -0.2
7.43
 -0.8
  
4
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.93
+0.5
  
NU23R PB
 
7.50
 -0.3
7.59
 0.2
7.60
 -0.9
7.45
 -0.7
7.93 NUR PB
 0.5
7.78
 0.4
  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.73
-0.4
  
 PB
 
7.67 SB
 -0.5
  X
 -1.2
  X
 1.0
7.65
 0.1
7.73 PB
 -0.4
7.47
 -1.2
  
6Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.71
+0.8
  
 
 
7.71
 0.8
5.81
 0.0
7.46
 0.9
  –  –  –  
7
Muammer Demir
Muammer Demir ('95)
TUR7.65
-0.4
  
 PB
 
7.53
 -1.1
7.56 =PB
 -0.7
7.65 PB
 -0.4
7.28
 -0.5
  X
 0.1
7.32
 -0.7
  
8
Aliaksei Chyhareuski
Aliaksei Chyhareuski ('93)
BLR7.57
+1.6
  
 
 
7.29
 0.0
7.48
 0.5
7.57
 1.6
7.19
 -0.1
  X
 1.1
7.38
 -0.4
  
9
Semen Popov
Semen Popov ('94)
RUS7.49
+1.8
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 1.3
7.49
 1.8
     
10
Andrey Ovcharenko
Andrey Ovcharenko ('94)
RUS7.39
-0.9
  
 
 
7.34
 -0.7
7.27
 -1.9
7.39
 -0.9
     
11
Christopher Ullmann
Christopher Ullmann ('93)
SUI7.31
+0.1
  
 
 
  X
 0.6
7.31
 0.1
7.18
 -0.5
     
12
Serhiy Kruk
Serhiy Kruk ('93)
UKR7.28
0.0
  
 
 
7.04
 -0.9
7.16
 0.7
7.28
 0.0
     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER7.76
-0.7
Q
  B 1
 
 
7.48
 -0.8
7.69
 -1.1
7.76
 -0.7
     
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.67
+0.3
q
  A 1
 
 
7.64
 0.2
7.67
 0.3
  –     
3
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.56
-0.6
q
  A 2
 
 
7.36
 -0.8
7.56
 -0.6
  –     
4
Bachana Khorava
Bachana Khorava ('93)
GEO7.52
-0.1
q
  A 3
 
 
7.41
 2.0
7.48
 0.5
7.52
 -0.1
     
5
Christopher Ullmann
Christopher Ullmann ('93)
SUI7.42
+0.3
q
  A 4
 
 
  X
 0.4
7.42
 0.3
7.17
 -2.3
     
6
Semen Popov
Semen Popov ('94)
RUS7.41
+0.6
q
  B 2
 
 
7.35
 0.0
7.41
 0.6
7.17
 -0.5
     
7
Andrey Ovcharenko
Andrey Ovcharenko ('94)
RUS7.41
-1.5
q
  A 5
 
 
7.29
 -1.8
7.41
 -1.5
  X
 -1.1
     
8
Aliaksei Chyhareuski
Aliaksei Chyhareuski ('93)
BLR7.40
-1.0
q
  B 3
 
 
7.02
 -2.1
7.40
 -1.0
  X
 0.4
     
9Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.40
-1.2
q
  B 4
 
 
7.40
 -1.2
  X
 -0.7
6.32
 -1.8
     
10
Serhiy Kruk
Serhiy Kruk ('93)
UKR7.31
+0.5
q
  B 5
 
 
7.31
 0.5
7.08
 -1.9
7.27
 -1.2
     
11
Muammer Demir
Muammer Demir ('95)
TUR7.31
-0.1
q
  A 6
 
 
  X
 -3.1
  X
 0.0
7.31
 -0.1
     
12
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.29
-0.6
q
  B 6
 
 
  X
 -1.9
  X
 -1.1
7.29
 -0.6
     
13
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.21
-3.2
  B 7
 
 
7.10
 -1.2
6.93
 -1.0
7.21
 -3.2
     
14
Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov ('94)
UKR7.19
-1.4
  A 7
 
 
  X
 -1.3
  X
 -0.5
7.19
 -1.4
     
15
Sergiu Caciuriac
Sergiu Caciuriac ('93)
ROU7.16
-2.8
  A 8
 
 
7.16
 -2.8
  X
 -0.7
6.90
 -2.0
     
16
Rodrigo de la Oliva
Rodrigo de la Oliva ('93)
ESP7.09
-1.9
  B 8
 
 
  X
 0.4
6.64
 -0.5
7.09
 -1.9
     
17
Mikita Lapatenka
Mikita Lapatenka ('95)
BLR7.08
-1.2
  A 9
 
 
  X
 -2.5
7.08
 -1.2
  X
 0.8
     
18
Ionut Andrei Neagoe
Ionut Andrei Neagoe ('94)
ROU6.95
-0.2
  B 9
 
 
6.69
 -2.9
6.84
 -0.6
6.95
 -0.2
     
19
Augustin Bey
Augustin Bey ('95)
FRA6.74
-0.2
  A 10
 
 
  X
 -2.6
  X
 0.9
6.74
 -0.2
     
20
Yury Yaremich
Yury Yaremich ('95)
BLR6.69
-2.0
  B 10
 
 
  X
 -3.4
6.69
 -2.0
6.65
 0.0
     
M22 Trespring    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Dmitriy Chizhikov
Dmitriy Chizhikov ('93)
RUS17.05
-0.7
  
 
 
17.05
 -0.7
14.16
 0.0
  X
 2.0
17.00
 -0.7
16.86
 -0.8
17.04
 0.0
  
2
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.77
-0.2
  
 PB
 
  X
 -0.3
  X
 0.2
16.40
 0.1
  X
 -0.6
16.28
 -0.3
16.77 PB
 -0.2
  
3
Ilya Potaptsev
Ilya Potaptsev ('93)
RUS16.46
+0.9
  
 
 
15.37
 -0.7
15.72
 -1.5
16.12
 1.1
  X
 -0.3
16.34
 -0.6
16.46
 0.9
  
4
Lasha Torgvaidze
Lasha Torgvaidze ('93)
GEO16.33
+1.0
  
 
 
16.33
 1.0
16.06
 -0.7
15.96
 0.3
16.30
 0.4
16.17
 -0.7
  X
 1.0
  
5
Tomas Veszelka
Tomas Veszelka ('95)
SVK16.31
-0.8
  
NU23R PB
 
16.31 PB
 -0.8
16.24
 0.1
  X
 -1.1
  X
 0.3
16.24
 -1.9
16.13
 0.0
  
6
Alexandro Ionut Mitirica
Alexandro Ionut Mitirica ('94)
ROU16.07
+0.3
  
 PB
 
  X
 1.1
16.02 =PB
 0.1
  X
 1.2
  X
 -1.1
16.07 PB
 0.3
  X
 0.1
  
7
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.02
+0.3
  
 
 
  X
 -1.0
16.01
 0.1
  X
 0.9
  X
 0.2
16.02
 0.3
  X
 -0.8
  
8
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM15.88
-1.0
  
 
 
15.17
 -1.5
15.88
 -1.0
15.64
 -0.3
  X
 0.6
  X
 0.0
  X
 1.0
  
9
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN15.84
-0.9
  
 
 
15.84
 -0.9
  X
 -0.4
15.83
 0.5
     
10
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN15.64
-1.2
  
 
 
  X
 -0.3
15.63
 -1.2
15.64
 -1.2
     
11
Pavel Moravenov
Pavel Moravenov ('93)
BUL15.42
-0.2
  
 
 
  X
 0.4
15.42
 -0.2
  X
 -0.7
     
12
Marcel Kornhardt
Marcel Kornhardt ('93)
GER15.40
-0.3
  
 
 
  X
 -0.2
15.40
 -0.3
15.36
 1.1
     
Kvalifikation11.7.
Kval
11.7.
11.7.
1
Dmitriy Chizhikov
Dmitriy Chizhikov ('93)
RUS17.08
+1.2
Q
  A 1
 
 
17.08
 1.2
       
2
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.44
+1.6
Q
  B 1
 
 
15.07
 2.4
15.84
 0.9
16.44
 1.6
     
3
Ilya Potaptsev
Ilya Potaptsev ('93)
RUS16.25
+0.3
Q
  B 2
 
 
  X
 2.5
16.25
 0.3
      
4
Tomas Veszelka
Tomas Veszelka ('95)
SVK16.19
+1.7
Q
  A 2
 PB
 
16.19 PB
 1.7
       
5
Lasha Torgvaidze
Lasha Torgvaidze ('93)
GEO16.18
+1.8
Q
  B 3
 
 
16.18
 1.8
       
6
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.10
+1.9
q
  A 3
 
 
15.97
 1.6
16.10
 1.9
  –     
7
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM16.06 w
+2.1
q
  B 4
 
 
15.59
 1.8
15.12
 1.3
16.06
 2.1
     
8
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN16.01
+1.1
q
  A 4
 =SB
 
15.96
 1.0
16.01 =SB
 1.1
  –     
9
Marcel Kornhardt
Marcel Kornhardt ('93)
GER15.98 w
+3.8
q
  B 5
 
 
15.98
 3.8
15.79
 -0.1
15.83
 0.3
     
10
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN15.97
+0.6
q
  B 6
 PB
 
  X
 3.6
15.81 SB
 0.8
15.97 PB
 0.6
     
11
Alexandro Ionut Mitirica
Alexandro Ionut Mitirica ('94)
ROU15.96
+0.5
q
  B 7
 
 
15.49
 1.3
15.91
 1.2
15.96
 0.5
     
12
Pavel Moravenov
Pavel Moravenov ('93)
BUL15.88
+1.5
q
  A 5
 PB
 
15.88 PB
 1.5
  X
 1.2
15.36
 0.5
     
13
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA15.86
+1.5
  A 6
 
 
15.86
 1.5
  X
 1.0
15.57
 0.7
     
14
Vladislav Poluboyarov
Vladislav Poluboyarov ('94)
RUS15.71
+1.7
  A 7
 
 
15.12
 3.4
15.68
 1.4
15.71
 1.7
     
15
Orkhan Aslanov
Orkhan Aslanov ('95)
AZE15.68
+1.9
  B 8
 
 
15.35
 2.0
15.68
 1.9
15.39
 1.3
     
16
Íñigo Uribarren
Íñigo Uribarren ('93)
ESP15.66
+1.0
  A 8
 
 
14.63
 0.7
15.47
 0.7
15.66
 1.0
     
17
Musa Tüzen
Musa Tüzen ('94)
TUR15.64
+1.5
  A 9
 
 
15.64
 1.5
15.47
 4.7
15.38
 -0.1
     
18
Riccardo Appoloni
Riccardo Appoloni ('93)
ITA15.59
+0.8
  A 10
 SB
 
15.59 SB
 0.8
15.56
 2.6
15.39
 0.8
     
19
Andriy Stanchev
Andriy Stanchev ('93)
UKR15.56 w
+2.4
  B 9
 
 
15.56
 2.4
15.23
 2.2
15.46
 0.1
     
20
Antonino Trio
Antonino Trio ('93)
ITA15.28
+0.8
  B 10
 
 
  X
 1.9
15.26
 0.7
15.28
 0.8
     
M22 Kuglestød 7.26 kg    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO19.35
  
 
 
  X18.60  X18.85  X19.35  
2
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX19.29
  
 
 
17.9518.9818.80  X19.29  X  
3
Andrzej Regin
Andrzej Regin ('94)
POL19.08
  
 PB
 
18.3818.2618.74 PB18.76 PB19.08 PB18.99  
4
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH18.98
  
 
 
18.2218.8518.98  X18.7818.59  
5
Dennis Lewke
Dennis Lewke ('93)
GER18.97
  
 
 
18.8018.9118.9718.8318.69  X  
6
Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis ('93)
GRE18.96
  
 
 
  X  X18.5618.83  X18.96  
7
Jaromír Mazgal
Jaromír Mazgal ('93)
CZE18.78
  
 PB
 
18.3718.3918.5318.6118.6718.78 PB  
8
Bodo Göder
Bodo Göder ('93)
GER18.74
  
 
 
18.2618.40  X18.74  X  X  
9
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN18.27
  
 
 
  X  X18.27     
10
Krzysztof Brzozowski
Krzysztof Brzozowski ('93)
POL18.16
  
 
 
18.16  X  X     
11
Jan Josef Jeuschede
Jan Josef Jeuschede ('93)
GER17.98
  
 
 
  X17.98  X     
12
Aliaksei Nichypar
Aliaksei Nichypar ('93)
BLR17.84
  
 
 
  X  X17.84     
Kvalifikation12.7.
Kval
12.7.
12.7.
1
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO19.16
  B 1
 
 
18.38  X19.16     
2
Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis ('93)
GRE18.87
  B 2
 
 
18.6517.7118.87     
3
Jaromír Mazgal
Jaromír Mazgal ('93)
CZE18.69
  A 1
 PB
 
18.69 PB  –  –     
4
Bodo Göder
Bodo Göder ('93)
GER18.62
  B 3
 
 
17.7318.0818.62     
5
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH18.54
  A 2
 
 
  X18.1518.54     
6
Andrzej Regin
Andrzej Regin ('94)
POL18.49
  B 4
 
 
17.9618.1118.49     
7
Dennis Lewke
Dennis Lewke ('93)
GER18.47
  B 5
 
 
18.47  X18.16     
8
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX18.41
  A 3
 
 
  X  X18.41     
9
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN18.31
  B 6
 
 
  X18.1518.31     
10
Jan Josef Jeuschede
Jan Josef Jeuschede ('93)
GER18.28
  A 4
 
 
18.28  X17.45     
11
Aliaksei Nichypar
Aliaksei Nichypar ('93)
BLR18.27
  A 5
 
 
16.68  X18.27     
12
Krzysztof Brzozowski
Krzysztof Brzozowski ('93)
POL18.05
  A 6
 
 
  X16.8818.05     
13
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN17.80
  A 7
 
 
  X17.1617.80     
14
Dawid Krzyżan
Dawid Krzyżan ('94)
POL17.70
  B 7
 
 
17.70  X17.05     
15
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR17.65
  B 8
 
 
17.3217.4817.65     
16
Alejandro Noguera
Alejandro Noguera ('93)
ESP17.64
  B 9
 
 
  X17.6417.42     
17
Nicolai Ceban
Nicolai Ceban ('95)
MDA17.63
  A 8
 
 
17.1016.6417.63     
18
Demir Kolarević
Demir Kolarević ('95)
CRO17.36
  A 9
 
 
16.7717.3617.02     
19
Tomaš Djurović
Tomaš Djurović ('94)
MNE17.31
  B 10
 
 
16.8317.3117.13     
20
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA17.21
  B 11
 
 
16.2217.2117.04     
21
Stefán Velemir
Stefán Velemir ('94)
ISL17.17
  A 10
 
 
17.17  X  X     
22
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO17.09
  B 12
 
 
17.0916.8616.78     
23
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED17.04
  A 11
 
 
  X  X17.04     
24
Julius Malotkinas
Julius Malotkinas ('95)
LTU16.93
  B 13
 
 
16.8216.5716.93     
25
Karl Koha
Karl Koha ('94)
EST16.51
  A 12
 
 
16.16  X16.51     
26
Murat Gündüz
Murat Gündüz ('93)
TUR16.37
  A 13
 
 
15.55  X16.37     
Péter Simon
Péter Simon ('94)
HUN NM
  A
 
 
  X  X  X     
M22 Diskoskast 2.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU60.64
  
 
 
59.2160.64  X57.7757.3759.43  
2
Wojciech Praczyk
Wojciech Praczyk ('93)
POL58.96
  
 
 
58.2958.9658.6258.1258.8758.30  
3
Róbert Szikszai
Róbert Szikszai ('94)
HUN58.82
  
 
 
  X54.7756.55  X56.9858.82  
4
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO58.76
  
 
 
57.1457.1658.7658.28  X56.72  
5
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE58.05
  
 
 
55.8658.05  X  X  X  X  
6
Paweł Pasiński
Paweł Pasiński ('93)
POL57.08
  
 
 
  X55.3155.9857.08  X  X  
7
Damian Kamiński
Damian Kamiński ('93)
POL57.07
  
 
 
57.07  X  X  X55.67  X  
8
János Káplár
János Káplár ('94)
HUN56.21
  
 
 
  X56.21  X  X  X  X  
9
Sebastian Scheffel
Sebastian Scheffel ('93)
GER55.51
  
 
 
52.44  X55.51     
10
Valery Halubkovich
Valery Halubkovich ('95)
BLR55.49
  
 
 
55.49  X55.38     
11
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR52.68
  
 
 
  X  X52.68     
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR59.16
  B 1
 
 
57.4659.1653.17     
2
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO58.49
  A 1
 
 
58.4957.12  X     
3
Róbert Szikszai
Róbert Szikszai ('94)
HUN58.34
  B 2
 
 
  X  X58.34     
4
Wojciech Praczyk
Wojciech Praczyk ('93)
POL58.14
  A 2
 
 
57.8858.1456.15     
5
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR57.65
  A 3
 
 
57.2556.5757.65     
6
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU57.63
  B 3
 
 
54.6257.63  X     
7
Sebastian Scheffel
Sebastian Scheffel ('93)
GER56.97
  B 4
 
 
  X56.1856.97     
8
Damian Kamiński
Damian Kamiński ('93)
POL55.70
  B 5
 
 
54.6355.7054.48     
9
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE55.69
  A 4
 
 
55.3955.69  X     
10
Paweł Pasiński
Paweł Pasiński ('93)
POL55.29
  A 5
 
 
51.9452.9855.29     
11
Valery Halubkovich
Valery Halubkovich ('95)
BLR55.27
  B 6
 
 
52.9547.8155.27     
12
János Káplár
János Káplár ('94)
HUN54.91
  A 6
 
 
54.0454.91  X     
13
Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans ('95)
SWE54.33
  B 7
 
 
52.5752.3854.33     
14
Stefano Petrei
Stefano Petrei ('93)
ITA53.93
  B 8
 
 
51.2852.3153.93     
15
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL53.66
  B 9
 
 
53.6652.95  X     
16
Andreas Christou
Andreas Christou ('93)
CYP53.56
  A 7
 
 
53.56  X53.45     
17
Nicolai Ceban
Nicolai Ceban ('95)
MDA53.31
  A 8
 
 
53.3150.86  X     
18
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA52.63
  A 9
 
 
  X52.6352.32     
19
Martin Pilato
Martin Pilato ('94)
ITA51.82
  B 10
 
 
47.8051.82  X     
20
Rafail Antoniou
Rafail Antoniou ('95)
CYP51.43
  B 11
 
 
51.4348.6649.43     
21Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN49.95
  B 12
 
 
49.3548.9349.95     
22
Sami Aartolahti
Sami Aartolahti ('94)
FIN49.91
  A 10
 
 
49.9148.5348.34     
John-Caspar Jaanus
John-Caspar Jaanus ('93)
EST NM
  A
 
 
  X  X  X     
M22 Hammerkast 7.26 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR74.46
  
 
 
  X74.4674.01  X  X  X  
2
Valeriy Pronkin
Valeriy Pronkin ('94)
RUS74.29
  
 
 
  X74.2971.1172.3073.2272.13  
3
Bence Pásztor
Bence Pásztor ('95)
HUN74.06
  
 
 
61.8674.06  X72.1872.9068.36  
4
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE71.64
  
 
 
71.5571.64  X  X  X  X  
5
Juho Saarikoski
Juho Saarikoski ('93)
FIN70.94
  
 
 
70.9470.1970.04  X68.2569.22  
6
Jesse Lehto
Jesse Lehto ('93)
FIN70.05
  
 
 
68.6966.3170.05  X68.49  X  
7
Serhiy Reheda
Serhiy Reheda ('94)
UKR69.42
  
 
 
65.73  X69.4268.59  X  X  
8
Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski ('93)
POL68.92
  
 
 
68.8168.2368.92     
9
Aykhan Apti
Aykhan Apti ('93)
BUL68.01
  
 
 
68.0168.0066.81     
10
Tommi Remes
Tommi Remes ('94)
FIN67.29
  
 
 
67.29  X  X     
11
Alexandros Poursanidis
Alexandros Poursanidis ('93)
CYP65.55
  
 
 
  X61.6065.55     
Yury Vasilchanka
Yury Vasilchanka ('94)
BLR70.48 DQ IAAF Rule 32.2.a 70.48
  
 
 
  X70.48  X67.59  X  X  
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Valeriy Pronkin
Valeriy Pronkin ('94)
RUS72.35
Q
  B 1
 
 
70.9272.35      
2
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE71.60
Q
  B 2
 
 
68.6471.60      
3
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR71.37
q
  A 1
 
 
71.37  X71.29     
4
Bence Pásztor
Bence Pásztor ('95)
HUN70.56
q
  B 3
 
 
70.56  –  –     
5
Aykhan Apti
Aykhan Apti ('93)
BUL70.01
q
  A 2
 
 
68.6669.1770.01     
6
Juho Saarikoski
Juho Saarikoski ('93)
FIN69.87
q
  A 3
 
 
68.1969.8768.30     
7
Jesse Lehto
Jesse Lehto ('93)
FIN69.76
q
  B 4
 
 
66.9568.2669.76     
8
Serhiy Reheda
Serhiy Reheda ('94)
UKR69.03
q
  A 4
 
 
  X62.1169.03     
9
Tommi Remes
Tommi Remes ('94)
FIN68.27
q
  B 5
 
 
68.2764.9667.15     
10
Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski ('93)
POL67.24
q
  A 6
 
 
67.24  X67.13     
11
Alexandros Poursanidis
Alexandros Poursanidis ('93)
CYP67.16
q
  B 6
 
 
65.7865.9567.16     
12
Patrizio Di Blasio
Patrizio Di Blasio ('93)
ITA66.61
  A 7
 
 
66.6163.6766.54     
13
Sebastian Nowicki
Sebastian Nowicki ('94)
POL66.34
  B 7
 
 
63.8565.0166.34     
14
Oscar Vestlund
Oscar Vestlund ('93)
SWE65.79
  A 8
 
 
  X65.7963.65     
15
Dempsey McGuigan
Dempsey McGuigan ('93)
IRL65.09
  A 9
 
 
63.1965.0965.05     
16
Márton Cser
Márton Cser ('93)
HUN64.89
  A 10
 
 
64.8962.3463.84     
17
Marco Bortolato
Marco Bortolato ('94)
ITA64.86
  B 8
 
 
63.2564.3364.86     
18
Artem Poleshko
Artem Poleshko ('95)
UKR64.15
  B 9
 
 
57.2861.5364.15     
19
Balázs Töreky
Balázs Töreky ('93)
HUN64.10
  A 11
 
 
64.10  X63.48     
20
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR63.79
  A 12
 
 
63.7963.3263.61     
21
Alexander Larsson
Alexander Larsson ('94)
SWE63.78
  B 10
 
 
  X  X63.78     
22
Tolgahan Yavuz
Tolgahan Yavuz ('95)
TUR62.81
  B 11
 
 
61.8755.6562.81     
23
Love Litzell
Love Litzell ('94)
SWE62.61
  B 12
 
 
60.0662.61  X     
24
Antonio Malora
Antonio Malora ('93)
CRO62.53
  B 13
 
 
  X59.9462.53     
25
Kevin Arreaga
Kevin Arreaga ('95)
ESP61.81
  A 13
 
 
61.8161.47  X     
26
Kjetil Røste Ringen
Kjetil Røste Ringen ('93)
NOR60.50
  B 14
 
 
60.5059.13  X     
27
Martynas Šedys
Martynas Šedys ('93)
LTU57.67
  A 14
 
 
  X57.0657.67     
Yury Vasilchanka
Yury Vasilchanka ('94)
BLR67.93 DQ IAAF Rule 32.2.a 67.93
  A
 
 
  X67.9366.09     
M22 Spydkast 800 gram    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Kacper Oleszczuk
Kacper Oleszczuk ('94)
POL82.29
  
 PB
 
74.2582.29 PB79.15  X  X  X  
2
Maksym Bohdan
Maksym Bohdan ('94)
UKR81.08
  
 
 
80.0878.1079.5974.9581.0876.65  
3
Bernhard Seifert
Bernhard Seifert ('93)
GER80.57
  
 SB
 
  X74.9579.7279.0676.6180.57 SB  
4
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER79.78
  
 
 
73.7879.78  X75.3477.9075.21  
5
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER79.31
  
 
 
75.6179.3179.1176.6077.0278.94  
6
Paraskevás Batzávalis
Paraskevás Batzávalis ('94)
GRE78.43
  
 
 
77.08  X  X75.2674.7378.43  
7
Jānis Svens Grīva
Jānis Svens Grīva ('93)
LAT76.34
  
 
 
74.3276.3475.9575.27  X73.65  
8
Joni Karvinen
Joni Karvinen ('94)
FIN74.10
  
 
 
71.4674.1069.4473.0268.9471.04  
9
Jan Kubeš
Jan Kubeš ('94)
CZE73.52
  
 
 
73.52  X67.97     
10
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT72.48
  
 
 
72.48  X71.57     
11
Jurriaan Wouters
Jurriaan Wouters ('93)
NED71.97
  
 
 
  X70.5271.97     
12
Blaž Marn
Blaž Marn ('93)
SLO71.01
  
 
 
71.01  X  X     
Kvalifikation11.7.
Kval
11.7.
11.7.
1
Paraskevás Batzávalis
Paraskevás Batzávalis ('94)
GRE78.48
Q
  B 1
 PB
 
78.48 PB       
2
Maksym Bohdan
Maksym Bohdan ('94)
UKR77.76
Q
  A 1
 
 
77.76       
3
Jānis Svens Grīva
Jānis Svens Grīva ('93)
LAT76.81
Q
  A 2
 
 
66.85  X76.81     
4
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER76.73
Q
  A 3
 
 
73.2476.73      
5
Kacper Oleszczuk
Kacper Oleszczuk ('94)
POL76.48
q
  A 4
 
 
72.8576.4875.51     
6
Blaž Marn
Blaž Marn ('93)
SLO76.09
q
  A 5
 PB
 
76.09 PB69.8069.02     
7
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER75.75
q
  B 2
 
 
  X73.5075.75     
8
Jurriaan Wouters
Jurriaan Wouters ('93)
NED75.02
q
  A 6
 SB
 
75.02 SB70.30  X     
9
Jan Kubeš
Jan Kubeš ('94)
CZE73.59
q
  A 7
 
 
69.0573.5966.76     
10
Joni Karvinen
Joni Karvinen ('94)
FIN72.48
q
  B 3
 
 
70.1472.48  –     
11
Bernhard Seifert
Bernhard Seifert ('93)
GER71.24
q
  B 4
 
 
67.7667.3671.24     
12
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT70.99
q
  B 5
 
 
  X69.9070.99     
13
George Catalin Zaharia
George Catalin Zaharia ('95)
ROU70.22
  A 8
 
 
65.9869.3770.22     
14
Raul Rusu
Raul Rusu ('95)
ROU69.74
  B 6
 
 
69.3869.74  X     
15
Alan Ferber
Alan Ferber ('95)
ISR69.34
  B 7
 
 
65.8369.3466.43     
16
Aliaksandr Kazlouski
Aliaksandr Kazlouski ('95)
BLR69.17
  A 9
 
 
63.9369.1768.37     
17
Skirmantas Šimoliūnas
Skirmantas Šimoliūnas ('94)
LTU67.51
  B 8
 
 
66.4467.51  X     
18
Håkon Løvenskiold Kveseth
Håkon Løvenskiold Kveseth ('93)
NOR67.32
  B 9
 
 
61.6767.32  X     
19
Attila Rab
Attila Rab ('94)
HUN66.19
  B 10
 
 
65.6363.9466.19     
20
Quincy Andersson
Quincy Andersson ('95)
SWE65.92
  B 11
 
 
62.9465.92  X     
21
Vetle Brunvatne
Vetle Brunvatne ('94)
NOR65.01
  A 10
 
 
65.01  X61.40     
M22 Tikamp    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Pieter Braun
Pieter Braun ('93)
NED8195
  
 
 
11,04/+0,77,38/+1,614,192,0148,0214,13/+0,742,694,9058,554.36,19
2
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP7983
  
 PB
 
10,94/+1,97,47/+1,513,432,0449,2614,13/+0,736,934,6060,874.36,97
3
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST7945
  
 PB
 
11,32/+0,37,23/+0,514,882,0451,1414,67/+0,740,704,5069,154.37,75
4
Aleksey Kravtsov
Aleksey Kravtsov ('93)
RUS7885
  
 
 
10,94/+0,77,52/+0,914,312,0148,3014,35/+0,733,514,6054,214.35,13
5
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7884
  
 PB
 
10,98/+1,97,81/+0,813,482,0450,3214,65/+0,637,684,7055,334.41,23
6
Yevgeniy Likhanov
Yevgeniy Likhanov ('95)
RUS7806
  
 
 
11,14/+1,97,63w/+3,213,942,0750,4814,80/+0,643,814,7051,504.57,10
7
Elmo Savola
Elmo Savola ('95)
FIN7743
  
 PB
 
10,96/+0,37,27/+1,613,451,9849,8414,51/+0,637,374,5062,964.48,17
8
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRA7679
  
 PB
 
11,17/+0,37,23/+1,313,521,8650,7414,68/+0,742,854,9058,104.48,65
9
Juuso Hassi
Juuso Hassi ('93)
FIN7621
  
 PB
 
10,97/+0,77,08/+0,713,541,8949,2714,95/+0,640,454,5059,354.45,03
10
Markus Leemet
Markus Leemet ('93)
EST7172
  
 
 
10,99/+0,77,11w/+2,812,761,9248,8615,16/+0,631,344,1051,714.47,03
11
Jan Deuber
Jan Deuber ('95)
SUI6810
  
 
 
11,25/+1,96,77/+1,411,441,9251,3215,10/+0,735,474,0049,284.56,40
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GERDNF
  
 
 
11,11/+0,37,07/+1,314,462,0149,5114,49/+0,7NM
Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg ('94)
ESTDNF
  
 
 
11,10/+0,77,16/+1,213,522,0150,86
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZEDNF
  
 
 
10,99/+1,97,57/+0,513,94NH
Ruben Gado
Ruben Gado ('93)
FRADNF
  
 
 
10,83/+0,7NM11,691,86
Dino Dodig
Dino Dodig ('93)
SRBDNF
  
 
 
11,17/+1,9NM
Ionel Irinel Cojan
Ionel Irinel Cojan ('94)
ROUDNF
  
 
 
11,52/+0,3
M22 20 km kapgang    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Nikolay Markov
Nikolay Markov ('95)
RUS1:23:49
  
 
2
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:24:51
  
 
3
Pavel Parshin
Pavel Parshin ('94)
RUS1:25:26
  
 
4
Vito Minei
Vito Minei ('94)
ITA1:25:46
  
 PB
5
Francisco José Duran
Francisco José Duran ('93)
ESP1:26:19
  
 
6
Nils Brembach
Nils Brembach ('93)
GER1:26:30
  
 
7
Aurelien Quinion
Aurelien Quinion ('93)
FRA1:26:41
  
 
8
Kirill Frolov
Kirill Frolov ('93)
RUS1:27:13
  
 
9
Michele Antonelli
Michele Antonelli ('94)
ITA1:27:17
  
 
10
Miguel Carvalho
Miguel Carvalho ('94)
POR1:28:04
  
 
11
Francesco Fortunato
Francesco Fortunato ('94)
ITA1:28:20
  
 
12
João Martins
João Martins ('95)
POR1:29:16
  
 PB
13
Jonathan Hilbert
Jonathan Hilbert ('95)
GER1:30:25
  
 
14
Sahin Senoduncu
Sahin Senoduncu ('94)
TUR1:30:39
  
 
15
Vladyslav Lobchenko
Vladyslav Lobchenko ('93)
UKR1:31:34
  
 
16
Tomasz Bagdány
Tomasz Bagdány ('95)
HUN1:31:49
  
 
17
Peter Tichý
Peter Tichý ('93)
SVK1:32:08
  
 
18
Konstadínos Dedópoulos
Konstadínos Dedópoulos ('94)
GRE1:32:28
  
 
19
Rui Coelho
Rui Coelho ('94)
POR1:33:20
  
 
20
Normantas Petriša
Normantas Petriša ('94)
LTU1:35:09
  
 
21
Mert Atli
Mert Atli ('93)
TUR1:42:48
  
 
Marius Šavelskis
Marius Šavelskis ('94)
LTU DNF
  
 
Andriy Hrechkovskyy
Andriy Hrechkovskyy ('93)
UKR DQ
  
 
Miklós Srp
Miklós Srp ('93)
HUN DQ
  
 
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP DQ
  
 
M22 4 x 100 m stafet    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
 
  
FRA39.36
  0.190
 
  Guy-Elphège Anouman, Mickael-Méba Zeze, Ken Romain, Stuart Dutamby
2
 
  
CZE39.38
  0.153
 
  Marcel Kadlec, Michal Desenský, Jan Jirka, Zdeněk Stromšík
3
 
  
RUS39.45
  0.176
NU23R 
  Aleksandr Yeliseyev, Dmitriy Sychev, Denis Ogarkov, Kirill Chernukhin
4
 
  
ROU39.77
  0.160
NU23R 
  Ioan Pitigoi, Alexandru Terpezan, Ionut Andrei Neagoe, Daniel Budin
5
 
  
IRL39.89
  0.180
NU23R 
  Jonathon Browning, Eanna Madden, Kieran Elliott, Marcus Lawler
6
 
  
NOR40.04
  0.143
NU23R 
  Jonas Tapani Halonen, Joachim Sandberg, Håkon Morken, Salum Ageze Kashafali
Sverige 
Sverige  
SWEDNF
  0.156
 
  Adam Denguir, Christopher Brusenback, Jan Wocalewski, Jakob Lindbom
 
  
NEDDQ
  0.163
 
  Rik Jansen, Simon Blok, Marvin Douma, Hensley Paulina
Indledende heats12.7.
Indledende 1
12.7.
12.7.
1
 
  
FRA39.76
Q
  0.173
 
  Pierre Chalus, Mickael-Méba Zeze, Ken Romain, Stuart Dutamby
2
 
  
NED39.89
Q
  0.159
 
  Rik Jansen, Simon Blok, Marvin Douma, Hensley Paulina
3
 
  
RUS39.96
Q
  0.185
 
  Aleksandr Yeliseyev, Dmitriy Sychev, Denis Ogarkov, Kirill Chernukhin
4
Sverige 
Sverige  
SWE40.08
q
  0.156
 
  Adam Denguir, Christopher Brusenback, Jan Wocalewski, Jakob Lindbom
5
 
  
NOR40.50
q
  0.159
 
  Jonas Tapani Halonen, Joachim Sandberg, Even Pettersen, Salum Ageze Kashafali
6
 
  
SUI40.61
  0.199
 
  Yanier Bello, Silvan Wicki, Bastien Mouthon, Brahian Peña
7
 
  
HUN41.11
  0.151
 
  Zalán Kádasi, Miklós Kovács, Bálint Móricz, Valdó Szűcs
 
  
PORDQ
  
 
  José Lopes, Ricardo Ribeiro, Ricardo Dos Santos, Carlos Nascimento
Indledende 2
12.7.
12.7.
1
 
  
CZE39.76
Q
  0.145
 
  Marcel Kadlec, Michal Desenský, Jan Jirka, Zdeněk Stromšík
2
 
  
ROU40.08
Q
  0.173
NU23R 
  Ioan Pitigoi, Alexandru Terpezan, Ionut Andrei Neagoe, Daniel Budin
3
 
  
IRL40.11
Q
  0.163
NU23R 
  Jonathon Browning, Eanna Madden, Kieran Elliott, Marcus Lawler
4
 
  
LAT41.95
  0.134
 
  Jurgis Karulis, Kristaps Zūdiņš, Reinis Kreipans, Rihards Parandjuks
 
  
GERDQ 40.17
  0.195
 
  Bastian Heber, Raphael Müller, Maximilian Ruth, Kai Sparenberg
 
  
FINDNF
  0.147
 
  Elmo Lakka, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Roope Saarinen
 
  
ITADQ
  0.174
 
  Federico Cattaneo, Lorenzo Bilotti, Giacomo Tortu, Giovanni Galbieri
 
  
POLDQ
  0.152
 
  Dawid Olszowy, Dominik Kopeć, Karol Zalewski, Krzysztof Grześkowiak
M22 4 x 400 m stafet    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
 
  
FRA3:04.92
  0.159
NU23R 
  Ludvy Vaillant, Alexandre Divet, Nicolas Courbiere, Thomas Jordier
2
 
  
POL3:05.35
  0.190
 
  Kajetan Duszyński, Patryk Dobek, Bartłomiej Chojnowski, Karol Zalewski
3
 
  
GER3:05.97
  0.202
 
  Jakob Krempin, Alexander Gladitz, Torben Junker, Marc Koch
4
 
  
CZE3:07.27
  0.184
 
  Albert Holibka, Michal Desenský, Michal Tlustý, Patrik Šorm
5
 
  
UKR3:09.14
  0.180
 
  Oleksiy Matskevych, Oleksiy Pozdnyakov, Maksym Lyabin, Danylo Danylenko
6
 
  
NOR3:09.66
  0.136
NU23R 
  Joachim Sandberg, Simen Sigurdsen, Håkon Solli Henriksen, Torbjørn Fossum Heldal
 
  
RUSDQ
  0.160
 
  Artyom Denmukhametov, Nikita Polyakov, Andrey Chernyshov, Pavel Ivashko
K22 100 m    
10.7. Vind: -0.2

Finale A

Finale
10.7.Vind: -0.2
1
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.47
  0.178
 
2
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.54
  0.170
 
3
Stella Akakpo
Stella Akakpo ('94)
FRA11.55
  0.151
 
4
Naomi Sedney
Naomi Sedney ('94)
NED11.62
  0.190
 
5
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN11.75
  0.150
 
6
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA11.75
  0.143
 
7
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN11.79
  0.164
 
8
Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz ('94)
POL11.98
  0.153
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7. Vind: -1.8
9.7.Vind: -1.8
1
Stella Akakpo
Stella Akakpo ('94)
FRA11.56
Q
  0.149
 
2
Naomi Sedney
Naomi Sedney ('94)
NED11.64
Q
  0.204
 
3
Cliodhna Manning
Cliodhna Manning ('95)
IRL11.79
  0.162
 
4
Anna Bongiorni
Anna Bongiorni ('93)
ITA11.79
  0.192
 
5
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
SWE11.84
  0.206
 
6
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB11.94
  0.167
 
7
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR12.23
  0.160
 
8
Diana Khubeseryan
Diana Khubeseryan ('94)
ARM12.51
  0.156
 
Indledende 2
9.7. Vind: +0.6
9.7.Vind: +0.6
1
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER11.25
Q
  0.183
 
2
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN11.62
Q
  0.160
 PB
3
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA11.77
q
  0.148
 
4
Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield ('94)
MLT11.78
  0.148
 
5
Cristina Lara
Cristina Lara ('95)
ESP11.83
  0.163
 
6
Katarzyna Sokólska
Katarzyna Sokólska ('93)
POL11.92
  0.202
 
7
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR11.94
  0.205
 
Indledende 3
9.7. Vind: -0.4
9.7.Vind: -0.4
1
Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt ('94)
GER11.52
Q
  0.193
 
2
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN11.59
Q
  0.153
 
3
Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz ('94)
POL11.76
q
  0.162
 
4
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL11.81
  0.148
 
5
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.88
  0.184
 
6
Martina Favaretto
Martina Favaretto ('95)
ITA12.06
  0.178
 
7
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI12.07
  0.219
 
8
Valbona Selimi
Valbona Selimi ('94)
MKD13.00
  0.168
 
K22 200 m    
11.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
11.7.Vind: +0.6
1
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER23.16
  0.178
 
2
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER23.22
  0.188
 PB
3
Brigitte Ntiamoah
Brigitte Ntiamoah ('94)
FRA23.49
  0.194
 
4
Tessa van Schagen
Tessa van Schagen ('94)
NED23.59
  0.194
 
5
Zofia Wróblewska
Zofia Wróblewska ('95)
POL23.76
  0.160
 =PB
6
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI23.85
  0.186
 
7
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI23.87
  0.139
 
8
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
SWE24.07
  0.162
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: +1.4
10.7.Vind: +1.4
1
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER23.14
Q
  0.194
 SB
2
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI23.52
Q
  0.157
 PB
3
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
SWE23.61
q
  0.179
 PB
4
Eva Berger
Eva Berger ('95)
FRA23.70
  0.223
 
5
Johanelis Herrera Abreu
Johanelis Herrera Abreu ('95)
ITA23.80
  0.142
 SB
6
Cristina Lara
Cristina Lara ('95)
ESP23.85
  0.145
 PB
7
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.45
  0.149
 
Indledende 2
10.7. Vind: +2.3
10.7.Vind: +2.3
1
Tessa van Schagen
Tessa van Schagen ('94)
NED23.35 w
Q
  0.182
 
2
Charlène Keller
Charlène Keller ('94)
SUI23.54 w
Q
  0.156
 
3
Anna Bongiorni
Anna Bongiorni ('93)
ITA23.67 w
  0.151
 
4
Lucija Pokos
Lucija Pokos ('94)
CRO23.70 w
  0.171
 
5
Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz ('94)
POL23.83 w
  0.159
 
6
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR23.88 w
  0.166
 
7
Matilda Hellqvist
Matilda Hellqvist ('93)
SWE24.06 w
  0.160
 
8
Cátia Santos
Cátia Santos ('94)
POR24.36 w
  0.165
 
Indledende 3
10.7. Vind: +3.2
10.7.Vind: +3.2
1
Brigitte Ntiamoah
Brigitte Ntiamoah ('94)
FRA23.19 w
Q
  0.203
 
2
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER23.26 w
Q
  0.207
 
3
Zofia Wróblewska
Zofia Wróblewska ('95)
POL23.61 w
q
  0.181
 
4
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA24.06 w
  0.164
 
5
Linnea Killander
Linnea Killander ('93)
SWE24.13 w
  0.222
 
6
Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield ('94)
MLT24.25 w
  0.166
 
7
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.27 w
  0.169
 
8
Rivinilda Mentai
Rivinilda Mentai ('94)
POR24.43 w
  0.297
 
K22 400 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU51.31
  0.180
 =PB
2
Yekaterina Renzhina
Yekaterina Renzhina ('94)
RUS51.51
  0.165
 PB
3
Patrycja Wyciszkiewicz
Patrycja Wyciszkiewicz ('94)
POL51.63
  0.155
 
4
Seren Bundy-Davies
Seren Bundy-Davies ('94)
GBR52.26
  0.184
 
5
Kirsten McAslan
Kirsten McAslan ('93)
GBR52.33
  0.203
 
6
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER52.45
  0.151
 
7
Martyna Dąbrowska
Martyna Dąbrowska ('94)
POL52.65
  
 
8
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL52.82
  0.202
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU51.31
Q
  0.178
 PB
2
Patrycja Wyciszkiewicz
Patrycja Wyciszkiewicz ('94)
POL51.62
Q
  0.165
 SB
3
Yekaterina Renzhina
Yekaterina Renzhina ('94)
RUS51.99
q
  0.164
 SB
4
Kirsten McAslan
Kirsten McAslan ('93)
GBR52.13
q
  0.198
 PB
5
Ylenia Vitale
Ylenia Vitale ('95)
ITA53.20
  0.197
 PB
6
Justien Grillet
Justien Grillet ('94)
BEL53.37
  0.144
 
7
Katia Hristova
Katia Hristova ('93)
BUL54.82
  0.238
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Seren Bundy-Davies
Seren Bundy-Davies ('94)
GBR52.05
Q
  0.183
 
2
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL52.71
Q
  0.202
 
3
Yana Glotova
Yana Glotova ('95)
RUS52.87
  0.177
 
4
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR53.49
  0.142
 
5
Kateryna Klymyuk
Kateryna Klymyuk ('95)
UKR53.73
  0.178
 
6
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU55.29
  0.162
 SB
7
Lucia Pasquale
Lucia Pasquale ('95)
ITA55.49
  0.194
 
Indledende 3
9.7.
9.7.
1
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER52.39
Q
  0.143
 PB
2
Martyna Dąbrowska
Martyna Dąbrowska ('94)
POL52.46
Q
  0.133
 
3
Gunta Latiševa-Čudare
Gunta Latiševa-Čudare ('95)
LAT52.60
  0.196
 PB
4
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA53.08
  0.195
 
5
Kristina Dudek
Kristina Dudek ('94)
CRO53.93
  0.180
 
6
Giulia Teruzzi
Giulia Teruzzi ('94)
ITA54.99
  0.162
 
K22 800 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:00.19
  
 
2
Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk ('93)
UKR2:00.43
  
 
3
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:00.88
  
 PB
4
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:01.66
  
 
5
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:02.53
  
 PB
6
Katie Snowden
Katie Snowden ('94)
GBR2:03.45
  
 
7
Adelina Elena Tanasie
Adelina Elena Tanasie ('93)
ROU2:03.92
  
 PB
8
Syntia Ellward
Syntia Ellward ('93)
POL2:04.42
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk ('93)
UKR2:02.03
Q
  
 
2
Christina Hering
Christina Hering ('94)
GER2:03.16
Q
  
 
3
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:03.47
q
  
 
4
Aslı Arık
Aslı Arık ('95)
TUR2:05.27
  
 
5
Bianka Kéri
Bianka Kéri ('94)
HUN2:05.30
  
 
6Julie MathisenJulie Mathisen ('93)NOR2:19.21
  
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Adelina Elena Tanasie
Adelina Elena Tanasie ('93)
ROU2:04.84
Q
  
 
2
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:04.85
Q
  
 
3
Olena Sidorska
Olena Sidorska ('94)
UKR2:04.88
  
 
4
Irene Baldessari
Irene Baldessari ('93)
ITA2:06.69
  
 
5
Ida Holm
Ida Holm ('93)
SWE2:07.59
  
 
6
Monika Georgieva
Monika Georgieva ('94)
BUL2:07.74
  
 
Indledende 3
9.7.
9.7.
1
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:02.75
Q
  
 
2
Syntia Ellward
Syntia Ellward ('93)
POL2:03.45
Q
  
 
3
Katie Snowden
Katie Snowden ('94)
GBR2:04.67
q
  
 
4
Carina Schrempf
Carina Schrempf ('94)
AUT2:06.08
  
 
5
Joyce Mattagliano
Joyce Mattagliano ('94)
ITA2:06.55
  
 
K22 1500 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB4:04.77
  
NR NU23R PB
2
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:04.90
  
 PB
3
Nataliya Pryshchepa
Nataliya Pryshchepa ('94)
UKR4:06.29
  
 PB
4
Rhianwedd Price
Rhianwedd Price ('94)
GBR4:10.25
  
 
5
Anastasiya Kalina
Anastasiya Kalina ('94)
RUS4:10.64
  
 
6
Marta Pen Freitas
Marta Pen Freitas ('93)
POR4:10.98
  
 PB
7
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP4:14.21
  
 PB
8
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER4:16.01
  
 
9
Yekaterina Sokolova
Yekaterina Sokolova ('95)
RUS4:16.18
  
 
10
Melissa Courtney
Melissa Courtney ('93)
GBR4:17.49
  
 
11
Molly Renfer
Molly Renfer ('93)
SUI4:18.36
  
 
12
Viktoria Kushnir
Viktoria Kushnir ('93)
BLR4:22.89
  
 
13
Giulia Aprile
Giulia Aprile ('95)
ITA4:35.46
  
 
K22 5000 m    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Liv Westphal
Liv Westphal ('93)
FRA15:30.61
  
NU23R PB
2
Louise Carton
Louise Carton ('94)
BEL15:32.75
  
NU23R PB
3
Viktoriya Kalyuzhna
Viktoriya Kalyuzhna ('94)
UKR15:38.38
  
NU23R PB
4
Monica Madalina Florea
Monica Madalina Florea ('93)
ROU15:38.45
  
 PB
5
Calli Thackery
Calli Thackery ('93)
GBR15:47.71
  
 
6
Bethan Knights
Bethan Knights ('95)
GBR15:51.49
  
 PB
7
Nina Savina
Nina Savina ('93)
BLR15:54.97
  
 PB
8
Yelizaveta Pakhomova
Yelizaveta Pakhomova ('95)
RUS15:57.26
  
 PB
9
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN15:57.95
  
 PB
10
Imana Truyers
Imana Truyers ('93)
BEL15:59.93
  
 PB
11
Nataliya Soltan
Nataliya Soltan ('95)
UKR16:01.29
  
 PB
12
Anežka Drahotová
Anežka Drahotová ('95)
CZE16:03.18
  
 PB
13
Carolin Kirtzel
Carolin Kirtzel ('95)
GER16:05.91
  
 
14
Anne Luijten
Anne Luijten ('94)
NED16:29.60
  
 
15
Meropi Panagiotou
Meropi Panagiotou ('94)
CYP16:31.78
  
NU23R 
16
Karoline E. Skatteboe
Karoline E. Skatteboe ('93)
NOR16:41.60
  
 
17
Anna Fyodorova
Anna Fyodorova ('93)
RUS17:05.76
  
 
K22 10000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Jip Vastenburg
Jip Vastenburg ('94)
NED32:18.69
  
 
2
Rhona Auckland
Rhona Auckland ('93)
GBR32:22.79
  
 PB
3
Alice Wright
Alice Wright ('94)
GBR32:46.57
  
 PB
4
Monica Madalina Florea
Monica Madalina Florea ('93)
ROU32:55.08
  
 PB
5
Nina Savina
Nina Savina ('93)
BLR33:37.99
  
 
6
Emine Hatun Tuna
Emine Hatun Tuna ('95)
TUR34:10.06
  
 
7
Rebecca Straw
Rebecca Straw ('95)
GBR34:11.69
  
 
8
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL34:13.36
  
 
9
Sevilay Eytemiş
Sevilay Eytemiş ('93)
TUR34:16.21
  
 
10
Isabell Teegen
Isabell Teegen ('93)
GER34:36.91
  
 
11
Ana Vega
Ana Vega ('93)
ESP34:38.76
  
 PB
12
Beatriz Álvarez
Beatriz Álvarez ('94)
ESP34:46.20
  
 PB
13
Meri Rantanen
Meri Rantanen ('93)
FIN34:46.99
  
 PB
14
Heleene Tambet
Heleene Tambet ('93)
EST36:29.80
  
 
Alena Kudashkina
Alena Kudashkina ('94)
RUS34:37.87 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
 
K22 3000 m forh.    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:36.14
  
 
2
Maeva Danois
Maeva Danois ('93)
FRA9:40.89
  
NU23R PB
3
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA9:44.74
  
 PB
4
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:46.34
  
 PB
5
Maruša Mišmaš
Maruša Mišmaš ('94)
SLO9:52.03
  
 
6
Maya Rehberg
Maya Rehberg ('94)
GER9:56.25
  
 SB
7
Yekaterina Ivonina
Yekaterina Ivonina ('94)
RUS9:58.95
  
 
8
Iona Lake
Iona Lake ('93)
GBR9:59.83
  
 
9
Nastassia Puzakova
Nastassia Puzakova ('93)
BLR10:00.07
  
 
10
Seyran Adanır
Seyran Adanır ('93)
TUR10:03.06
  
 PB
11
Sabahat Akpinar
Sabahat Akpinar ('93)
TUR10:03.52
  
 
12
Elizabeth Bird
Elizabeth Bird ('94)
GBR10:04.42
  
 
13
Cornelia Griesche
Cornelia Griesche ('93)
GER10:05.47
  
 
14
Monika Hrachovcová
Monika Hrachovcová ('94)
CZE10:23.25
  
 
15
Elena Panaet
Elena Panaet ('93)
ROU10:41.86
  
 
Indledende heats9.7.
Indledende 1
9.7.
9.7.
1
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:54.90
Q
  
 
2
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA9:55.28
Q
  
 
3
Cornelia Griesche
Cornelia Griesche ('93)
GER9:57.75
Q
  
 PB
4
Elizabeth Bird
Elizabeth Bird ('94)
GBR10:03.69
Q
  
 
5
Elena Panaet
Elena Panaet ('93)
ROU10:04.07
Q
  
 
6
Sabahat Akpinar
Sabahat Akpinar ('93)
TUR10:10.91
q
  
 
7
Monika Hrachovcová
Monika Hrachovcová ('94)
CZE10:11.49
q
  
 PB
8
Martina Merlo
Martina Merlo ('93)
ITA10:15.80
  
 
9
Clara Viñaras
Clara Viñaras ('93)
ESP10:21.32
  
 PB
10
Minttu Hukka
Minttu Hukka ('95)
FIN10:26.39
  
 
11
Olga Vovk
Olga Vovk ('93)
RUS10:37.32
  
 
12
Julia Millonig
Julia Millonig ('95)
AUT10:38.35
  
 
13
Daniela Sousa
Daniela Sousa ('93)
POR10:42.21
  
 
14
Isabell Norstedt
Isabell Norstedt ('95)
SWE11:08.64
  
 
Indledende 2
9.7.
9.7.
1
Yekaterina Ivonina
Yekaterina Ivonina ('94)
RUS9:58.13
Q
  
 
2
Nastassia Puzakova
Nastassia Puzakova ('93)
BLR9:58.29
Q
  
NU23R PB
3
Maruša Mišmaš
Maruša Mišmaš ('94)
SLO9:59.23
Q
  
 
4
Maeva Danois
Maeva Danois ('93)
FRA9:59.48
Q
  
 
5
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:59.76
Q
  
 SB
6
Iona Lake
Iona Lake ('93)
GBR9:59.79
q
  
 
7
Maya Rehberg
Maya Rehberg ('94)
GER10:00.06
q
  
 SB
8
Seyran Adanır
Seyran Adanır ('93)
TUR10:06.34
q
  
 PB
9
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL10:21.43
  
 PB
10
Tova Eurén Magnusson
Tova Eurén Magnusson ('94)
SWE10:25.41
  
 
11
Joana Soares
Joana Soares ('93)
POR10:26.53
  
 
12
Paula Gil-Echevarria
Paula Gil-Echevarria ('95)
ESP10:31.65
  
 
13
Radka Hanzlová
Radka Hanzlová ('94)
CZE10:35.22
  
 
14
Keiti Mets
Keiti Mets ('93)
EST11:06.62
  
 PB
K22 100 m hæk 84.0 cm    
11.7. Vind: -0.2

Finale A

Finale
11.7.Vind: -0.2
1
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI12.71
  0.156
 PB
2
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL12.92
  0.173
 
3
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.01
  0.157
 
4
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.17
  0.150
 SB
5
Anastasiya Nikolayeva
Anastasiya Nikolayeva ('95)
RUS13.33
  0.130
 
6
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED13.35
  0.182
 
7
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.52
  0.148
 
8
Lilla Juhász
Lilla Juhász ('93)
HUN13.56
  0.175
 
Semifinale10.7.
Semi 1
10.7. Vind: +0.1
10.7.Vind: +0.1
1
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI12.88
Q
  0.161
 
2
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED13.09
Q
  0.160
 PB
3
Lilla Juhász
Lilla Juhász ('93)
HUN13.20
Q
  0.135
NU23R PB
4
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.24
q
  0.169
 
5
Lucie Koudelová
Lucie Koudelová ('94)
CZE13.26
q
  0.142
 SB
6
Yuliya Dolzhkova
Yuliya Dolzhkova ('93)
UKR13.55
  0.189
 SB
7
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.66
  0.159
 
8
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.66
  0.127
 
Semi 2
10.7. Vind: -0.8
10.7.Vind: -0.8
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.09
Q
  0.161
 
2
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL13.12
Q
  0.156
 
3
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.36
Q
  0.155
 
4
Anastasiya Nikolayeva
Anastasiya Nikolayeva ('95)
RUS13.36
  0.127
 
5
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.71
  0.133
 
6
Eva Wimberger
Eva Wimberger ('93)
AUT13.78
  0.184
 
7
Giada Carmassi
Giada Carmassi ('94)
ITA13.78
  0.156
 
8
Awa Sene
Awa Sene ('94)
FRA13.82
  0.223
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7. Vind: -1.4
10.7.Vind: -1.4
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.39
Q
  0.179
 
2
Anastasiya Nikolayeva
Anastasiya Nikolayeva ('95)
RUS13.56
Q
  0.161
 
3
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.64
Q
  0.140
 
4
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR13.87
  0.164
 
5
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.93
  0.153
 
6
Tina Slejko
Tina Slejko ('94)
SLO14.13
  0.147
 
7
Karolína Hlavatá
Karolína Hlavatá ('94)
CZE14.25
  0.183
 
8
Majella Hauri
Majella Hauri ('95)
SUI14.32
  0.148
 
Indledende 2
10.7. Vind: -1.1
10.7.Vind: -1.1
1
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI13.00
Q
  0.159
 
2
Lilla Juhász
Lilla Juhász ('93)
HUN13.72
Q
  0.172
 
3
Eva Wimberger
Eva Wimberger ('93)
AUT13.75
Q
  0.171
 
4
Giada Carmassi
Giada Carmassi ('94)
ITA13.82
q
  0.162
 
5
Anamaria Nesteriuc
Anamaria Nesteriuc ('93)
ROU13.89
  0.152
 
6
Laura Strajnar
Laura Strajnar ('93)
SLO14.29
  0.165
 
7
Özge Soylu
Özge Soylu ('95)
TUR14.45
  0.185
 
Indledende 3
10.7. Vind: -1.9
10.7.Vind: -1.9
1
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL13.18
Q
  0.126
 
2
Lucie Koudelová
Lucie Koudelová ('94)
CZE13.52
Q
  0.158
 
3
Yuliya Dolzhkova
Yuliya Dolzhkova ('93)
UKR13.82
Q
  0.180
 
4
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.86
q
  0.143
 
5
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.87
  0.147
 
6
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR14.24
  0.176
 
7
Eveline Rebsamen
Eveline Rebsamen ('94)
SUI14.28
  0.143
 
Indledende 4
10.7. Vind: -0.8
10.7.Vind: -0.8
1
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.48
Q
  0.160
 
2
Awa Sene
Awa Sene ('94)
FRA13.61
Q
  0.192
 
3
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.64
Q
  0.159
 
4
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.65
q
  0.166
 PB
5
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED13.66
q
  0.153
 
6
Vera Fernandes
Vera Fernandes ('94)
POR13.91
  0.178
 
7
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR14.15
  0.144
 
8
Laura-Maria Oja
Laura-Maria Oja ('94)
EST14.83
  0.167
 
K22 400 m hæk    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Elise Malmberg
Elise Malmberg ('95)
SWE55.88
  0.198
 PB
2Stina TroestStina Troest ('94)DEN56.01
  0.165
 
3
Aurelie Chaboudez
Aurelie Chaboudez ('93)
FRA56.04
  0.226
 
4
Shona Richards
Shona Richards ('95)
GBR56.05
  0.153
 PB
5
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR56.36
  0.177
NU23R 
6
Olena Kolesnychenko
Olena Kolesnychenko ('93)
UKR56.83
  0.164
 SB
7
Anastasiya Lebid
Anastasiya Lebid ('93)
UKR57.58
  0.243
 
8
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER58.14
  0.240
 
Semifinale11.7.
Semi 1
11.7.
11.7.
1Stina TroestStina Troest ('94)DEN55.91
Q
  0.164
 
2
Elise Malmberg
Elise Malmberg ('95)
SWE56.86
Q
  0.186
 
3
Olena Kolesnychenko
Olena Kolesnychenko ('93)
UKR56.86
Q
  0.131
 
4
Anastasiya Lebid
Anastasiya Lebid ('93)
UKR56.97
q
  0.264
 SB
5
Shona Richards
Shona Richards ('95)
GBR56.99
q
  0.179
 SB
6
Joan Medjid
Joan Medjid ('95)
FRA58.52
  0.189
 
7
Lucie Taclíková
Lucie Taclíková ('93)
CZE59.53
  0.209
 
8
Emel Şanlı
Emel Şanlı ('93)
TUR59.89
  
 
Semi 2
11.7.
11.7.
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR56.60
Q
  0.166
NU23R 
2
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER56.62
Q
  0.233
 PB
3
Aurelie Chaboudez
Aurelie Chaboudez ('93)
FRA56.97
Q
  0.219
 
4
Viktoriya Tkachuk
Viktoriya Tkachuk ('94)
UKR57.30
  0.199
 
5
Agnieszka Karczmarczyk
Agnieszka Karczmarczyk ('93)
POL58.02
  0.215
 SB
6
Margaux Soriano
Margaux Soriano ('93)
FRA58.25
  0.194
 
7
Andreia Crespo
Andreia Crespo ('93)
POR58.60
  0.198
 
8
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN59.37
  0.211
 
Indledende heats10.7.
Indledende 1
10.7.
10.7.
1
Shona Richards
Shona Richards ('95)
GBR57.40
Q
  0.169
 
2Stina TroestStina Troest ('94)DEN57.42
Q
  0.160
 
3
Anastasiya Lebid
Anastasiya Lebid ('93)
UKR58.18
Q
  0.242
 
4
Lucie Taclíková
Lucie Taclíková ('93)
CZE59.03
q
  0.227
 
5
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN59.29
q
  0.195
 SB
6
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR1:00.15
  0.168
 
7
Laura Oberto
Laura Oberto ('93)
ITA1:00.59
  0.196
 
Indledende 2
10.7.
10.7.
1
Viktoriya Tkachuk
Viktoriya Tkachuk ('94)
UKR58.02
Q
  0.211
 
2
Joan Medjid
Joan Medjid ('95)
FRA58.61
Q
  0.186
 
3
Elise Malmberg
Elise Malmberg ('95)
SWE58.93
Q
  0.200
 
4
Andreia Crespo
Andreia Crespo ('93)
POR59.21
q
  0.192
 
5
Emel Şanlı
Emel Şanlı ('93)
TUR59.29
q
  0.248
 
6
Anna Berghii
Anna Berghii ('93)
MDA59.78
  0.175
 
7
Aleksandra Lokshin
Aleksandra Lokshin ('94)
ISR1:01.62
  0.140
 
Indledende 3
10.7.
10.7.
1
Olena Kolesnychenko
Olena Kolesnychenko ('93)
UKR58.24
Q
  0.175
 
2
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR58.51
Q
  0.151
 
3
Margaux Soriano
Margaux Soriano ('93)
FRA58.64
Q
  0.203
 
4
Valentina Cavalleri
Valentina Cavalleri ('95)
ITA59.47
  0.196
 PB
5
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL1:00.03
  0.160
 
6
Viktoriya Shimanskaya
Viktoriya Shimanskaya ('94)
BLR1:00.49
  0.148
 
7
Derya Yıldırım
Derya Yıldırım ('94)
TUR1:04.36
  0.212
 
Indledende 4
10.7.
10.7.
1
Aurelie Chaboudez
Aurelie Chaboudez ('93)
FRA57.91
Q
  0.198
 
2
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER58.49
Q
  0.273
 
3
Agnieszka Karczmarczyk
Agnieszka Karczmarczyk ('93)
POL58.50
Q
  0.183
 
4
Yelizaveta Anikiyenko
Yelizaveta Anikiyenko ('94)
RUS59.29
  
 
5
Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen ('95)
FIN59.90
  0.166
 PB
6
Effrosíni Theodórou
Effrosíni Theodórou ('93)
GRE1:00.35
  0.197
 
7
Alena Hrusoci
Alena Hrusoci ('95)
CRO1:01.90
  0.207
 
K22 Højdespring    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Alessia Trost
Alessia Trost ('93)
ITA1.90
  
 
 
1.76
 XO
1.81
  O
1.84
  O
1.87
 XO
1.90
  O
1.94
XXX
  
2
Nafissatou Thiam
Nafissatou Thiam ('94)
BEL1.87
  
 
 
1.81
  O
1.84
  O
1.87
  O
1.90
XXX
    
3
Iryna Gerashchenko
Iryna Gerashchenko ('95)
UKR1.87
  
 
 
1.81
  O
1.84
  O
1.87
XXO
1.90
XXX
    
4
Jossie Graumann
Jossie Graumann ('94)
GER1.84
  
 
 
1.76
  O
1.81
  O
1.84
  O
1.87
XXX
    
5
Aneta Rydz
Aneta Rydz ('94)
POL1.84
  
 =SB
 
1.71
  O
1.76
  O
1.81
 XO
1.84 =SB
 XO
1.87
XXX
   
6
Desirée Rossit
Desirée Rossit ('94)
ITA1.84
  
 
 
1.71
  O
1.76
  O
1.81
 XO
1.84
XXO
1.87
XXX
   
7
Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko ('94)
UKR1.81
  
 
 
1.76
  O
1.81
  O
1.84
XXX
     
7
Leontia Kallenou
Leontia Kallenou ('94)
CYP1.81
  
 
 
1.76
  O
1.81
  O
1.84
XXX
     
9
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.81
  
 
 
1.71
  O
1.76
 XO
1.81
 XO
1.84
XXX
    
10
Gintarė Nesteckytė
Gintarė Nesteckytė ('95)
LTU1.81
  
 
 
1.71
  O
1.76
  O
1.81
XXO
1.84
XXX
    
11
Imke Onnen
Imke Onnen ('94)
GER1.76
  
 
 
1.76
 XO
1.81
XXX
      
12
Mariya Kuchina
Mariya Kuchina ('93)
RUS1.71
  
 
 
1.71
  O
1.81
XXX
      
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Imke Onnen
Imke Onnen ('94)
GER1.82
  A 1
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
     
1
Alessia Trost
Alessia Trost ('93)
ITA1.82
  A 1
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
     
1
Mariya Kuchina
Mariya Kuchina ('93)
RUS1.82
  B 1
 
 
1.70
  O
1.79
  O
1.82
  O
     
1
Nafissatou Thiam
Nafissatou Thiam ('94)
BEL1.82
  B 1
 
 
1.79
  O
1.82
  O
      
1
Iryna Gerashchenko
Iryna Gerashchenko ('95)
UKR1.82
  A 1
 
 
1.79
  O
1.82
  O
      
6
Jossie Graumann
Jossie Graumann ('94)
GER1.82
  A 4
 
 
1.70
 XO
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
    
7
Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko ('94)
UKR1.82
  B 3
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
 XO
     
7
Desirée Rossit
Desirée Rossit ('94)
ITA1.82
  B 3
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
 XO
    
9
Leontia Kallenou
Leontia Kallenou ('94)
CYP1.82
  B 5
 
 
1.75
  O
1.79
XXO
1.82
 XO
     
10
Aneta Rydz
Aneta Rydz ('94)
POL1.82
  B 6
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
 XO
1.82
XXO
   
11
Gintarė Nesteckytė
Gintarė Nesteckytė ('95)
LTU1.79
  A 5
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXX
   
12
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.79
  A 6
 
 
1.70
XXO
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
13
Oksana Krasnokutskaya
Oksana Krasnokutskaya ('93)
RUS1.79
  A 7
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
 XO
1.82
XXX
    
13
Alexandra Plaza
Alexandra Plaza ('94)
GER1.79
  B 7
 
 
1.75
  O
1.79
 XO
1.82
XXX
     
15
Dior Delophont
Dior Delophont ('94)
FRA1.79
  B 8
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXO
1.82
XXX
    
16
Tatiána Goúsin
Tatiána Goúsin ('94)
GRE1.79
  A 8
 
 
1.75
 XO
1.79
XXO
1.82
XXX
     
17
Viivi Voutilainen
Viivi Voutilainen ('93)
FIN1.75
  B 9
 =SB
 
1.70
  O
1.75 =SB
  O
1.79
XXX
     
17
Irina Iliyeva
Irina Iliyeva ('95)
RUS1.75
  A 9
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
     
17
Sofia Linde
Sofia Linde ('95)
SWE1.75
  B 9
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
17
Lucija Zupcic
Lucija Zupcic ('95)
CRO1.75
  B 9
 SB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75 SB
  O
1.79
XXX
    
21
Vendela von Corswant
Vendela von Corswant ('93)
SWE1.75
  A 10
 
 
1.65
 XO
1.70
XXO
1.75
  O
1.79
XXX
    
22
Livia Odermatt
Livia Odermatt ('95)
SUI1.75
  B 12
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.79
XXX
    
23
Anne Engen Andersen
Anne Engen Andersen ('95)
NOR1.75
  B 13
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
XXX
    
24
Undine Dindune
Undine Dindune ('95)
LAT1.70
  A 11
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
     
24
Heidi Erkinheimo
Heidi Erkinheimo ('94)
FIN1.70
  A 11
 
 
1.70
  O
1.75
XXX
      
26
Merli Ilves
Merli Ilves ('95)
EST1.70
  A 13
 SB
 
1.65
 XO
1.70 SB
XXO
1.75
XXX
     
K22 Stangspring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Angelica Bengtsson
Angelica Bengtsson ('93)
SWE4.55
  
 
 
4.25
  O
4.40
  O
4.50
  O
4.55
  O
4.60
XXX
   
2
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.50
  
 
 
4.15
  O
4.25
  O
4.40
  O
4.50
  O
4.55
  X
4.60
  XX
  
3
Natalya Demidenko
Natalya Demidenko ('93)
RUS4.35
  
 SB
 
4.05
  O
4.15
  O
4.25
  O
4.35 SB
  O
4.40
  X
4.50
  XX
  
4
Iryna Yakaltsevich
Iryna Yakaltsevich ('93)
BLR4.25
  
NU23R =PB
 
4.05
  O
4.15 =NUR
  O
4.25 NUR =PB
  O
4.35
XXX
    
4
Kira Grünberg
Kira Grünberg ('93)
AUT4.25
  
 
 
4.15
  O
4.25
  O
4.35
XXX
     
4
Femke Pluim
Femke Pluim ('94)
NED4.25
  
 
 
4.25
  O
4.35
XXX
      
7
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.15
  
 
 
4.05
  O
4.15
  O
4.25
XXX
     
7
Anjuli Knäsche
Anjuli Knäsche ('93)
GER4.15
  
 
 
4.05
  O
4.15
  O
4.25
XXX
     
7
Lilli Schnitzerling
Lilli Schnitzerling ('93)
GER4.15
  
 
 
4.05
  O
4.15
  O
4.25
XXX
     
10
Aino Siitonen
Aino Siitonen ('94)
FIN4.15
  
 =PB
 
4.05
 XO
4.15 =PB
  O
4.25
XXX
     
11
Erica Hjerpe
Erica Hjerpe ('93)
FIN4.05
  
 
 
4.05
  O
4.15
XXX
      
11
Sonia Malavisi
Sonia Malavisi ('94)
ITA4.05
  
 
 
4.05
  O
4.25
XXX
      
11
Yeoryia Stefanídi
Yeoryia Stefanídi ('95)
GRE4.05
  
 
 
4.05
  O
4.15
XXX
      
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Angelica Bengtsson
Angelica Bengtsson ('93)
SWE4.15
q
  A 1
 
 
4.15
  O
       
1
Aino Siitonen
Aino Siitonen ('94)
FIN4.15
q
  A 1
 =PB
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.15 =PB
  O
    
3
Sonia Malavisi
Sonia Malavisi ('94)
ITA4.15
q
  A 3
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
  O
4.15
  O
    
3
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.15
q
  B 1
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
  O
4.15
  O
    
3
Anjuli Knäsche
Anjuli Knäsche ('93)
GER4.15
q
  B 1
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
 XO
4.15
  O
    
6
Lilli Schnitzerling
Lilli Schnitzerling ('93)
GER4.15
q
  A 4
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.15
XXO
    
7
Iryna Yakaltsevich
Iryna Yakaltsevich ('93)
BLR4.15
q
  B 3
NU23R 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10 =NUR
 XO
4.15 NUR
XXO
    
8
Yeoryia Stefanídi
Yeoryia Stefanídi ('95)
GRE4.15
q
  B 4
 =PB
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
  O
4.10
XXO
4.15 =PB
XXO
   
9
Kira Grünberg
Kira Grünberg ('93)
AUT4.10
q
  A 5
 
 
4.10
  O
       
9
Natalya Demidenko
Natalya Demidenko ('93)
RUS4.10
q
  B 5
 
 
4.00
  O
4.10
  O
      
9
Erica Hjerpe
Erica Hjerpe ('93)
FIN4.10
q
  B 5
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.15
XXX
     
9
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.10
q
  B 5
 
 
4.10
  O
       
9
Femke Pluim
Femke Pluim ('94)
NED4.10
q
  B 5
 
 
4.10
  O
       
14
Diána Szabó
Diána Szabó ('93)
HUN4.10
  A 6
 PB
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00 =PB
XXO
4.10 PB
XXO
4.15
XXX
   
14
Clara Amat
Clara Amat ('94)
ESP4.10
  B 9
 =PB
 
3.85
 XO
4.00
 XO
4.10 =PB
XXO
4.15
XXX
    
16
Maryna Kylypko
Maryna Kylypko ('95)
UKR4.10
  A 7
 
 
3.85
 XO
4.00
XXO
4.10
XXO
4.15
XXX
    
17
Maialen Axpe
Maialen Axpe ('93)
ESP4.00
  B 10
 
 
3.55
XXO
3.70
  O
3.85
XXO
4.00
  O
4.10
XXX
   
18
Jasmine Moser
Jasmine Moser ('95)
SUI4.00
  A 8
 
 
3.85
 XO
4.00
XXO
4.10
XXX
     
19
Mélanie Fasel
Mélanie Fasel ('94)
SUI3.85
  A 9
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXX
     
19
Justyna Śmietanka
Justyna Śmietanka ('94)
POL3.85
  A 9
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXX
     
21
Buse Arıkazan
Buse Arıkazan ('94)
TUR3.85
  B 11
 
 
3.70
XXO
3.85
  O
4.00
XXX
     
22
Malen Ruiz de Azua
Malen Ruiz de Azua ('95)
ESP3.85
  A 11
 
 
3.55
  O
3.70
  O
3.85
 XO
4.00
XXX
    
22
Rebeka Šilhanová
Rebeka Šilhanová ('95)
CZE3.85
  A 11
 
 
3.85
 XO
4.00
XXX
      
22
Letizia Marzenta
Letizia Marzenta ('93)
ITA3.85
  B 12
 
 
3.85
 XO
4.00
XXX
      
25
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL3.70
  A 13
 
 
3.70
  O
3.85
XXX
      
25
Getter Marie Lemberg
Getter Marie Lemberg ('95)
EST3.70
  B 13
 
 
3.55
  O
3.70
  O
3.85
XXX
     
25
Nuša Maver
Nuša Maver ('94)
SLO3.70
  B 13
 
 
3.70
  O
3.85
XXX
      
28
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE3.70
  A 14
 
 
3.70
 XO
3.85
XXX
      
29
Angela Metzger
Angela Metzger ('94)
SUI3.70
  B 15
 
 
3.70
XXO
3.85
XXX
      
Anastasiya Sadovnikova
Anastasiya Sadovnikova ('95)
RUS NH
  A
 
 
4.00
XXX
       
Margaux Quirin
Margaux Quirin ('95)
BEL NH
  B
 
 
3.85
XXX
       
K22 Længdespring    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Malaika Mihambo
Malaika Mihambo ('94)
GER6.73
+1.6
  
 
 
6.73
 1.6
  X
 1.9
6.14
 0.0
  X
 1.1
6.58
 0.4
  X
 0.5
  
2
Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers ('94)
GBR6.71
+0.6
  
 PB
 
6.17
 -0.6
  X
 0.8
6.49
 0.3
6.28
 -0.8
6.71 PB
 0.6
  X
 -0.4
  
3
Alina Rotaru
Alina Rotaru ('93)
ROU6.69
+0.1
  
 
 
6.42
 -0.5
6.69
 0.1
  X
 0.2
  X
 -0.1
6.55
 -0.4
6.64
 -0.4
  
4
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.64
+0.2
  
 
 
6.47
 1.0
6.42
 1.3
6.55
 0.4
6.43
 -0.2
  X
 0.7
6.64
 0.2
  
5
Lena Malkus
Lena Malkus ('93)
GER6.64
-0.4
  
 
 
6.64
 -0.4
  X
 0.1
  X
 0.3
  X
 0.5
5.83
 0.2
  X
 0.2
  
6
Maryna Bekh
Maryna Bekh ('95)
UKR6.50
0.0
  
 
 
  X
 -1.3
  X
 0.3
6.43
 -0.2
  X
 -0.4
  X
 0.3
6.50
 0.0
  
7Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.45
+1.5
  
DR22 DUR-20 PB
 
6.10
 -0.7
6.45 NUR PB
 1.5
  X
 -0.3
  X
 -1.1
6.01
 0.3
6.29
 -1.0
  
8
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.42
-0.3
  
 
 
6.27
 0.9
6.27
 -0.1
6.42
 -0.3
  X
 -0.7
6.34
 0.9
  X
 -0.3
  
9
Annika Gärtz
Annika Gärtz ('94)
GER6.41
+0.2
  
 
 
6.41
 0.2
  X
 0.3
  X
 -0.3
     
10
Tatyana Akmukhamedova
Tatyana Akmukhamedova ('93)
RUS6.38
+1.8
  
 
 
6.24
 0.7
6.12
 -0.2
6.38
 1.8
     
11
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED6.16
-0.7
  
 
 
4.92
 0.8
6.16
 -0.7
  X
 0.5
     
12
Jogailė Petrokaitė
Jogailė Petrokaitė ('95)
LTU6.03
+0.7
  
 
 
  X
 1.4
  X
 0.5
6.03
 0.7
     
Kvalifikation11.7.
Kval
11.7.
11.7.
1
Malaika Mihambo
Malaika Mihambo ('94)
GER6.75
-0.6
Q
  A 1
 
 
6.75
 -0.6
       
2
Alina Rotaru
Alina Rotaru ('93)
ROU6.73
+1.4
Q
  A 2
 SB
 
6.39
 -1.0
6.73 SB
 1.4
      
3
Maryna Bekh
Maryna Bekh ('95)
UKR6.62 w
+2.2
Q
  A 3
 
 
6.62
 2.2
       
4
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.52
+1.4
Q
  B 1
 
 
6.33
 -0.2
6.52
 1.4
      
5
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.48
+1.0
q
  B 2
NU23R PB
 
6.14
 -0.3
6.48 NUR PB
 1.0
  –     
6
Annika Gärtz
Annika Gärtz ('94)
GER6.45
+1.0
q
  A 4
 PB
 
  X
 1.0
  X
 -0.6
6.45 PB
 1.0
     
7
Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers ('94)
GBR6.43
-0.8
q
  B 3
 
 
6.20
 1.4
6.43
 -0.8
  –     
8Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.29
+1.2
q
  B 4
DUR-20 DR22 
 
6.11
 2.6
5.85
 1.7
6.29
 1.2
     
9
Tatyana Akmukhamedova
Tatyana Akmukhamedova ('93)
RUS6.27
-0.7
q
  A 5
 
 
5.99
 0.2
6.27
 -0.7
  X
 -0.3
     
10
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED6.26
+1.5
q
  A 6
 
 
5.97
 0.5
6.26
 1.5
  –     
11
Lena Malkus
Lena Malkus ('93)
GER6.22
-0.1
q
  B 5
 
 
  X
 -0.3
6.21
 -1.4
6.22
 -0.1
     
12
Jogailė Petrokaitė
Jogailė Petrokaitė ('95)
LTU6.19
+1.1
q
  A 7
 SB
 
6.18 SB
 0.7
  X
 1.1
6.19 SB
 1.1
     
13
Yelena Mashinistova
Yelena Mashinistova ('94)
RUS6.12
+0.1
  B 6
 
 
6.10
 0.9
6.11
 1.1
6.12
 0.1
     
14
Teresa Carvalho
Teresa Carvalho ('95)
POR6.10 w
+2.9
  A 8
 
 
5.99
 1.2
  X
 1.9
6.10
 2.9
     
15
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
IRL6.10
+1.4
  A 9
 
 
5.45
 -0.4
  X
 2.0
6.10
 1.4
     
16
Kaia Soosaar
Kaia Soosaar ('93)
EST6.06
0.0
  B 7
 
 
6.06
 0.0
  X
 2.4
  X
 1.2
     
17
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA6.04
+1.0
  B 8
 
 
6.02
 0.4
  X
 2.6
6.04
 1.0
     
18
Fatim Affessi
Fatim Affessi ('93)
SUI6.04
+1.0
  B 9
 
 
6.01
 0.9
  X
 0.8
6.04
 1.0
     
19
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU6.04
+1.0
  B 10
 
 
5.80
 0.6
6.04
 1.0
  X
 0.0
     
20
Dariya Derkach
Dariya Derkach ('93)
ITA6.00
+1.0
  B 11
 
 
6.00
 1.0
6.00
 1.0
5.85
 -0.5
     
21
Ilona Kyrychenko
Ilona Kyrychenko ('95)
UKR6.00 w
+2.4
  B 12
 
 
6.00
 2.4
  X
 2.3
5.92
 0.0
     
22
Satenik Hovhannisyan
Satenik Hovhannisyan ('95)
ARM6.00 w
+3.5
  A 10
 
 
5.92
 -0.7
6.00
 3.5
5.96
 0.5
     
23
Anne-Mari Lehtiö
Anne-Mari Lehtiö ('95)
FIN5.99
+1.9
  A 11
 
 
  X
 -0.4
  X
 1.0
5.99
 1.9
     
24
Giulia Liboà
Giulia Liboà ('93)
ITA5.94
-0.3
  A 12
 
 
5.94
 -0.3
  X
 1.5
  X
 0.6
     
25
Réka Czuth
Réka Czuth ('94)
HUN5.79
+0.8
  B 13
 
 
  X
 1.7
5.63
 2.5
5.79
 0.8
     
26
Tähti Alver
Tähti Alver ('94)
EST5.68
-0.2
  A 13
 
 
5.68
 -0.2
  X
 2.3
4.52
 0.6
     
27
Ariadna Ramos
Ariadna Ramos ('94)
ESP5.64
+0.6
  B 14
 
 
5.64
 0.6
5.61
 -0.2
5.63
 0.0
     
28
Teresa Errandonea
Teresa Errandonea ('94)
ESP5.19
-0.2
  A 14
 
 
  X
 1.9
5.19
 -0.2
  X
 1.5
     
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO NM
  B
 
 
  X
 -0.3
  X
 -0.3
  X
 1.3
     
K22 Trespring     
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė ('93)
LTU14.23
+1.9
  
NR NU23R PB
 
13.94
 2.4
14.23
 2.1
  X
 1.5
14.23 NUR PB
 1.9
  X
 0.6
  X
 0.5
  
2
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU14.13
+1.8
  
 PB
 
13.80
 1.7
14.13 PB
 1.8
13.51
 0.0
  X
 0.7
13.66
 1.5
  X
 2.0
  
3
Tetyana Ptashkina
Tetyana Ptashkina ('93)
UKR14.05
+1.0
  
 
 
  X
 0.8
14.05
 1.0
  X
 1.3
13.77
 -0.5
13.97
 -0.6
13.99
 0.3
  
4
Dariya Derkach
Dariya Derkach ('93)
ITA13.88 w
+2.6
  
 
 
  X
 0.1
13.33
 1.0
13.88
 2.6
  X
 1.4
13.32
 2.8
  X
 1.0
  
5
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA13.77
+2.0
  
 
 
13.62
 2.7
13.68
 1.8
13.53
 0.7
  X
 0.5
13.77
 2.0
13.51
 -0.3
  
6
Darya Nidbaykina
Darya Nidbaykina ('94)
RUS13.59
+1.1
  
 
 
13.59
 1.1
13.52
 1.2
  X
 3.3
12.60
 2.0
12.74
 1.4
12.55
 -1.4
  
7
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA13.34
+1.7
  
 SB
 
13.34 SB
 1.7
13.22
 1.0
13.11
 0.8
13.09
 1.3
13.13
 -0.2
  X
 2.5
  
8
Silvia La Tella
Silvia La Tella ('95)
ITA13.34
+0.3
  
 PB
 
13.34 PB
 0.3
13.14
 2.0
12.75
 0.2
  X
 1.1
12.87
 0.9
  X
 0.5
  
9
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO13.21
+0.5
  
NU23R PB
 
  X
 0.9
13.21 NUR PB
 0.5
13.08
 1.2
     
10
Hanna Krasutska
Hanna Krasutska ('95)
UKR13.13
+1.4
  
 
 
12.89
 0.3
12.90
 0.4
13.13
 1.4
     
11
Yekaterina Sariyeva
Yekaterina Sariyeva ('95)
AZE12.90
-0.2
  
 
 
12.90
 -0.2
  X
 1.5
  X
 2.2
     
12
Ariadna Ramos
Ariadna Ramos ('94)
ESP12.46
+0.5
  
 
 
12.46
 0.5
  X
 1.2
  X
 -0.2
     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Tetyana Ptashkina
Tetyana Ptashkina ('93)
UKR14.08
+1.1
Q
  B 1
 PB
 
14.08 PB
 1.1
       
2
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU13.72 w
+2.1
Q
  B 2
 
 
13.72
 2.1
       
3
Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė ('93)
LTU13.63
+0.3
Q
  A 1
 
 
13.63
 0.3
       
4
Dariya Derkach
Dariya Derkach ('93)
ITA13.38
+1.4
q
  A 2
 
 
13.29
 0.5
13.38
 1.4
  –     
5
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA13.33
+1.8
q
  A 3
 
 
13.30
 0.1
13.33
 1.8
  –     
6
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA13.18
+1.8
q
  A 4
 
 
13.18
 1.8
12.74
 0.3
  –     
7
Darya Nidbaykina
Darya Nidbaykina ('94)
RUS13.13 w
+2.4
q
  B 3
 
 
  X
 0.7
13.13
 2.4
  X
 1.7
     
8
Ariadna Ramos
Ariadna Ramos ('94)
ESP13.02
+0.6
q
  A 5
 
 
13.00
 1.3
12.93
 1.8
13.02
 0.6
     
9
Hanna Krasutska
Hanna Krasutska ('95)
UKR13.01
+1.6
q
  A 6
 
 
12.81
 0.7
13.01
 1.6
12.66
 0.8
     
10
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO12.98
-1.1
q
  B 4
 
 
12.82
 0.8
12.95
 0.5
12.98
 -1.1
     
11
Silvia La Tella
Silvia La Tella ('95)
ITA12.96
+0.9
q
  B 5
 
 
12.62
 1.0
12.87
 2.4
12.96
 0.9
     
12
Yekaterina Sariyeva
Yekaterina Sariyeva ('95)
AZE12.87
+0.1
q
  B 6
 
 
12.50
 2.7
12.19
 2.0
12.87
 0.1
     
13
Andreea Simona Lefcenco
Andreea Simona Lefcenco ('95)
ROU12.85
+0.2
  A 7
 
 
  X
 0.0
12.85
 0.2
12.72
 1.3
     
14
Tähti Alver
Tähti Alver ('94)
EST12.81
+0.2
  A 8
 
 
  X
 1.0
12.48
 1.1
12.81
 0.2
     
15
Nastassia Leonava
Nastassia Leonava ('94)
BLR12.74
-1.5
  A 9
 
 
12.10
 0.6
12.74
 -1.5
  X
 1.4
     
16
Beyza Tilki
Beyza Tilki ('94)
TUR12.57
+1.4
  B 7
 
 
12.53
 1.4
12.40
 0.0
12.57
 1.4
     
17Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN12.49
+1.6
  B 8
 
 
  X
 0.4
12.49
 1.6
12.34
 1.8
     
K22 Kuglestød 4.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1
Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb ('93)
BLR17.47
  
 PB
 
17.02 =PB  X16.60  X16.3917.47 PB  
2
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER17.29
  
 SB
 
15.0817.19 SB16.4217.0616.3417.29 SB  
3
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER16.99
  
 PB
 
  X16.6816.2816.99 PB16.22  X  
4
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE16.73
  
 
 
16.59  X16.3116.7316.4816.14  
5
Anna Wloka
Anna Wloka ('93)
POL16.59
  
 SB
 
16.43 =SB16.32  X16.25  X16.59 SB  
6
Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo ('93)
BEL16.47
  
NU23R PB
 
15.91  X  X16.40 NUR PB15.6216.47 NUR PB  
7
Angelika Kalinowska
Angelika Kalinowska ('93)
POL16.26
  
 PB
 
14.5014.7315.85  X16.26 PB  X  
8
Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe ('95)
EST16.04
  
 
 
15.6916.04  X  X16.00  X  
9
Sophie McKinna
Sophie McKinna ('94)
GBR15.68
  
 
 
15.1715.1715.68     
10
María Belén Toimil
María Belén Toimil ('94)
ESP15.66
  
 
 
15.66  X15.34     
11
Natalya Troneva
Natalya Troneva ('93)
RUS15.35
  
 
 
  X15.3514.85     
12
Raisa Blinova
Raisa Blinova ('94)
RUS15.21
  
 
 
  X15.21  X     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER16.71
Q
  A 1
 
 
16.71       
2
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE16.59
Q
  A 2
 
 
16.59       
3
Anna Wloka
Anna Wloka ('93)
POL16.43
Q
  A 3
 SB
 
16.43 SB       
4
Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb ('93)
BLR16.43
Q
  B 1
 
 
15.6816.43      
5
Natalya Troneva
Natalya Troneva ('93)
RUS16.04
q
  A 4
 
 
15.3315.3816.04     
6
María Belén Toimil
María Belén Toimil ('94)
ESP15.90
q
  A 5
 
 
15.9015.3115.68     
7
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER15.87
q
  B 2
 
 
15.8715.8415.58     
8
Sophie McKinna
Sophie McKinna ('94)
GBR15.74
q
  B 3
 
 
14.8814.4915.74     
9
Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe ('95)
EST15.68
q
  A 6
 
 
15.6814.8015.52     
10
Raisa Blinova
Raisa Blinova ('94)
RUS15.52
q
  B 4
 
 
15.2513.3115.52     
11
Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo ('93)
BEL15.49
q
  B 5
 
 
15.3515.49  X     
12
Angelika Kalinowska
Angelika Kalinowska ('93)
POL15.41
q
  B 6
 
 
15.3715.0015.41     
13
Laura Gedminaite
Laura Gedminaite ('93)
LTU15.23
  B 7
 
 
14.8515.0315.23     
14
Stamatía Skarvélis
Stamatía Skarvélis ('95)
GRE15.13
  B 8
 
 
  X15.13  X     
15
Andreea Huzum-Vitan
Andreea Huzum-Vitan ('93)
ROU14.98
  A 7
 
 
  X14.9614.98     
16
Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu ('94)
MDA14.77
  B 9
 
 
13.8313.5314.77     
17
Dilek Özada
Dilek Özada ('93)
TUR14.33
  A 8
 
 
12.7014.3314.24     
18
Svitlana Marusenko
Svitlana Marusenko ('93)
UKR14.19
  A 9
 
 
13.7713.9314.19     
19
Linda Ozola
Linda Ozola ('93)
LAT14.14
  B 10
 
 
  X  X14.14     
20
Sare Bostanci
Sare Bostanci ('95)
TUR13.86
  B 11
 
 
  X13.6313.86     
21
Gabriela Pallová
Gabriela Pallová ('93)
CZE13.69
  B 12
 
 
13.34  X13.69     
22
Monia Cantarella
Monia Cantarella ('94)
ITA13.58
  A 10
 
 
13.58  X11.77     
23
Tara Tuominen
Tara Tuominen ('93)
FIN13.38
  A 11
 
 
13.3313.3013.38     
K22 Diskoskast 1.0 kg    
12.7.

Finale A

Finale
12.7.
1
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER63.83
  
 SB
 
61.1756.5661.6962.8962.6563.83 SB  
2
Anna Rüh
Anna Rüh ('93)
GER61.27
  
 
 
59.0461.2760.5759.6360.15  X  
3
Kristin Pudenz
Kristin Pudenz ('93)
GER59.94
  
 
 
54.7256.21  X  X59.8559.94  
4
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL59.06
  
 
 
58.3859.06  X56.80  X  X  
5
Natalya Shirobokova
Natalya Shirobokova ('94)
RUS57.55
  
 
 
54.3152.2852.89  X  X57.55  
6
Lidia Augustyniak
Lidia Augustyniak ('94)
POL54.75
  
 
 
51.6954.75  X49.8750.4253.64  
7
Karolina Makul
Karolina Makul ('94)
POL52.75
  
 
 
45.8048.1450.50  X  X52.75  
8
Heini Järventausta
Heini Järventausta ('94)
FIN51.24
  
 
 
  X51.2448.2148.62  X  X  
9
Kätlin Tõllasson
Kätlin Tõllasson ('93)
EST50.39
  
 
 
49.3650.39  X     
10
Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu ('94)
MDA49.96
  
 
 
44.3747.2349.96     
11
Dóra Kerekes
Dóra Kerekes ('94)
HUN49.87
  
 
 
49.87  X  X     
12
June Kintana
June Kintana ('95)
ESP47.82
  
 
 
47.82  X46.86     
Kvalifikation11.7.
Kval
11.7.
11.7.
1
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL60.23
Q
  A 1
 PB
 
60.23 PB       
2
Anna Rüh
Anna Rüh ('93)
GER59.03
Q
  A 2
 
 
59.03       
3
Kristin Pudenz
Kristin Pudenz ('93)
GER58.28
Q
  B 1
 
 
58.28       
4
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER58.14
Q
  B 2
 
 
58.14       
5
Natalya Shirobokova
Natalya Shirobokova ('94)
RUS54.69
Q
  A 3
 
 
  X  X54.69     
6
Lidia Augustyniak
Lidia Augustyniak ('94)
POL52.59
q
  B 3
 
 
52.59  X  X     
7
Heini Järventausta
Heini Järventausta ('94)
FIN51.71
q
  A 4
 PB
 
49.2148.3051.71 PB     
8
Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu ('94)
MDA51.18
q
  B 4
 
 
48.4048.9751.18     
9
June Kintana
June Kintana ('95)
ESP50.93
q
  B 5
 
 
  X50.9348.52     
10
Kätlin Tõllasson
Kätlin Tõllasson ('93)
EST50.65
q
  A 5
 
 
50.43  X50.65     
11
Dóra Kerekes
Dóra Kerekes ('94)
HUN50.63
q
  A 6
 
 
41.1847.1950.63     
12
Karolina Makul
Karolina Makul ('94)
POL50.53
q
  B 6
 
 
49.3350.5350.15     
13
Heidi Schmidt
Heidi Schmidt ('93)
SWE50.37
  A 7
 
 
46.4317.2750.37     
14
Kateryna Nykyta
Kateryna Nykyta ('94)
UKR50.09
  A 8
 
 
50.09  X  X     
15
Ieva Zarankaitė
Ieva Zarankaitė ('94)
LTU49.84
  A 9
 
 
  X49.84  X     
16
Krisztina Váradi
Krisztina Váradi ('93)
HUN49.41
  B 7
 
 
48.4049.4149.38     
17
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN49.38
  B 8
 
 
45.5247.9749.38     
18
Zehra Uzunbilek
Zehra Uzunbilek ('93)
TUR49.22
  B 9
 
 
48.3946.0649.22     
19
Giada Andreutti
Giada Andreutti ('95)
ITA48.00
  B 10
 
 
48.0047.1646.25     
20
Maria Antonietta Basile
Maria Antonietta Basile ('95)
ITA47.83
  A 10
 
 
47.6947.83  X     
21
Elçin Kaya
Elçin Kaya ('93)
TUR46.67
  A 11
 
 
  X46.67  X     
22
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
SWE45.53
  B 11
 
 
45.53  X  X     
23
Júlia Kočárová
Júlia Kočárová ('94)
SVK39.55
  B 12
 
 
  X  X39.55     
Stamatía Skarvélis
Stamatía Skarvélis ('95)
GRE NM
  A
 
 
  X  X  X     
K22 Hammerkast 4.0 kg    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Alexandra Tavernier
Alexandra Tavernier ('93)
FRA72.50
  
 
 
71.6870.1271.7769.5669.9172.50  
2
Alena Sobaleva
Alena Sobaleva ('93)
BLR71.20
  
 
 
  X  X67.9870.0070.1371.20  
3
Malwina Kopron
Malwina Kopron ('94)
POL68.57
  
 
 
65.0968.0063.3668.5767.9268.48  
4
Alexia Sedykh
Alexia Sedykh ('93)
FRA67.37
  
 
 
65.3866.4167.3765.77  X64.10  
5
Fruzsina Fertig
Fruzsina Fertig ('93)
HUN65.73
  
 
 
65.73  X64.98  X62.6763.22  
6
Charlene Woitha
Charlene Woitha ('93)
GER64.34
  
 
 
62.7564.1164.3463.3163.50  X  
7
Iryna Klymets
Iryna Klymets ('94)
UKR64.28
  
 
 
62.7164.2862.1963.15  X60.58  
8
Yelizaveta Tsareva
Yelizaveta Tsareva ('93)
RUS63.47
  
 
 
63.4762.6060.95  X61.97  X  
9
Alyona Shamotina
Alyona Shamotina ('95)
UKR61.82
  
 
 
61.82  X  X     
10
Bianca Lazăr
Bianca Lazăr ('93)
ROU61.45
  
 
 
59.5961.0561.45     
11
Eleni Larsson
Eleni Larsson ('93)
SWE60.99
  
 
 
  X60.99  X     
12
Inga Linna
Inga Linna ('95)
FIN60.73
  
 
 
59.5060.7360.39     
Kvalifikation10.7.
Kval
10.7.
10.7.
1
Alexandra Tavernier
Alexandra Tavernier ('93)
FRA72.98
Q
  B 1
 
 
72.98       
2
Alena Sobaleva
Alena Sobaleva ('93)
BLR70.53
Q
  A 1
 
 
70.53       
3
Fruzsina Fertig
Fruzsina Fertig ('93)
HUN67.34
q
  B 2
 
 
67.34  –  –     
4
Alexia Sedykh
Alexia Sedykh ('93)
FRA66.38
q
  A 2
 
 
63.5465.3766.38     
5
Eleni Larsson
Eleni Larsson ('93)
SWE65.66
q
  A 3
 
 
  X  X65.66     
6
Alyona Shamotina
Alyona Shamotina ('95)
UKR65.34
q
  A 4
 
 
62.4965.1565.34     
7
Malwina Kopron
Malwina Kopron ('94)
POL65.01
q
  B 3
 
 
65.01  X  X     
8
Bianca Lazăr
Bianca Lazăr ('93)
ROU64.78
q
  A 5
 PB
 
62.5861.6564.78 PB     
9
Charlene Woitha
Charlene Woitha ('93)
GER64.72
q
  A 6
 
 
  X64.5664.72     
10
Yelizaveta Tsareva
Yelizaveta Tsareva ('93)
RUS64.25
q
  B 4
 
 
64.2562.5161.34     
11
Iryna Klymets
Iryna Klymets ('94)
UKR64.12
q
  B 5
 
 
60.7064.1260.34     
12
Inga Linna
Inga Linna ('95)
FIN63.70
q
  B 6
 
 
60.5063.7063.37     
13
Anastasiya Kalamoyets
Anastasiya Kalamoyets ('94)
BLR63.64
  B 7
 
 
63.6459.68  X     
14
Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo ('93)
BEL63.24
  B 8
 
 
  X53.7463.24     
15
Iliána Korosídou
Iliána Korosídou ('95)
GRE63.13
  A 7
 
 
61.4662.8863.13     
16
Marinda Petersson
Marinda Petersson ('95)
SWE62.19
  B 9
 
 
61.4559.0962.19     
17
Veronika Kaňuchová
Veronika Kaňuchová ('93)
SVK62.19
  A 8
 
 
55.99  X62.19     
18
Rachel Hunter
Rachel Hunter ('93)
GBR61.16
  A 9
 
 
  X59.7461.16     
19Celina JulinCelina Julin ('94)DEN60.14
  B 10
 
 
  X59.8960.14     
20
Milja Jylhänniska
Milja Jylhänniska ('95)
FIN60.01
  A 10
 
 
56.7660.0159.44     
21
Sara Savatović
Sara Savatović ('93)
SRB58.38
  A 11
 
 
56.23  X58.38     
22
Beatrix Banga
Beatrix Banga ('95)
HUN58.24
  A 12
 
 
54.2654.0958.24     
23
Catherine Beatty
Catherine Beatty ('93)
CYP57.72
  B 11
 
 
57.7256.72  X     
24
Heli Rinnekari
Heli Rinnekari ('94)
FIN57.68
  B 12
 
 
57.02  X57.68     
25
Claudia Štravs
Claudia Štravs ('94)
SLO57.56
  B 13
 
 
56.7157.0257.56     
26
Ksenia Safonova
Ksenia Safonova ('93)
EST47.15
  A 13
 
 
  X47.15  X     
K22 Spydkast 600 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1
Christin Hussong
Christin Hussong ('94)
GER65.60
  
NU23R PB
 
62.07  X59.4065.60 NUR PB  X  X  
2
Kateryna Derun
Kateryna Derun ('93)
UKR58.60
  
 SB
 
48.5552.51  X55.2355.2758.60 SB  
3
Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė ('94)
LTU55.77
  
 SB
 
51.3550.3052.7252.0855.77 SB54.70  
4
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR55.72
  
 PB
 
47.7549.4551.7148.4255.72 PB  X  
5
Arantxa Moreno
Arantxa Moreno ('95)
ESP55.32
  
 
 
50.6954.8251.2455.1155.3253.69  
6
Lidia Parada
Lidia Parada ('93)
ESP54.09
  
 
 
52.2154.09  X50.82  X49.64  
7
Marija Vučenović
Marija Vučenović ('93)
SRB53.82
  
 SB
 
52.72 SB  X53.82 SB53.0953.8050.98  
8
Tatsiana Korzh
Tatsiana Korzh ('93)
BLR52.54
  
 
 
  X  X52.54  X  –  –  
9
Tetyana Fetiskina
Tetyana Fetiskina ('94)
UKR50.43
  
 
 
50.43  X  X     
10
Marcelina Witek
Marcelina Witek ('95)
POL50.38
  
 
 
47.2250.3849.83     
11
Katrina Sirmā
Katrina Sirmā ('94)
LAT49.46
  
 
 
  X49.2249.46     
12
Olga Shestakova
Olga Shestakova ('93)
RUS49.19
  
 
 
48.5248.4549.19     
Kvalifikation9.7.
Kval
9.7.
9.7.
1
Christin Hussong
Christin Hussong ('94)
GER62.59
q
  B 1
 SB
 
52.7162.59 SB      
2
Kateryna Derun
Kateryna Derun ('93)
UKR54.92
q
  A 1
 
 
53.5254.9251.54     
3
Lidia Parada
Lidia Parada ('93)
ESP54.87
q
  A 2
 
 
54.8754.1751.03     
4
Arantxa Moreno
Arantxa Moreno ('95)
ESP54.77
q
  B 2
 
 
54.1854.77  –     
5
Tatsiana Korzh
Tatsiana Korzh ('93)
BLR52.31
q
  B 3
 
 
52.31  X  –     
6
Tetyana Fetiskina
Tetyana Fetiskina ('94)
UKR51.92
q
  B 4
 
 
51.92  X49.06     
7
Marcelina Witek
Marcelina Witek ('95)
POL51.20
q
  A 3
 
 
51.20  X49.03     
8
Marija Vučenović
Marija Vučenović ('93)
SRB50.99
q
  B 5
 
 
50.6150.6350.99     
9
Olga Shestakova
Olga Shestakova ('93)
RUS49.94
q
  B 6
 
 
48.9149.94  X     
10
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR49.80
q
  A 4
 
 
49.8048.3148.78     
11
Katrina Sirmā
Katrina Sirmā ('94)
LAT49.70
q
  A 5
 SB
 
43.7648.0849.70 SB     
12
Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė ('94)
LTU49.37
q
  B 7
 
 
46.2045.8949.37     
13
Yekaterina Starygina
Yekaterina Starygina ('95)
RUS48.92
  A 6
 
 
45.9847.5748.92     
14
Christine Winkler
Christine Winkler ('95)
GER48.71
  A 7
 
 
48.1046.2248.71     
15
Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen ('93)
NOR48.25
  B 8
 
 
48.25  X44.96     
16
Saara Lipsanen
Saara Lipsanen ('95)
FIN47.15
  A 8
 
 
  X46.3447.15     
17
Katarina Gašparović
Katarina Gašparović ('94)
CRO46.06
  B 9
 
 
46.06  X42.82     
18
Esra Gaz
Esra Gaz ('95)
TUR45.48
  B 10
 
 
42.3645.48  X     
19
Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund ('93)
NOR44.44
  B 11
 
 
42.8641.9844.44     
20
Simona Dobilaitė
Simona Dobilaitė ('95)
LTU43.88
  A 9
 
 
43.8842.98  X     
21
Paola Padovan
Paola Padovan ('95)
ITA43.74
  A 10
 
 
  X43.6943.74     
22
Mari-Liis Tulev
Mari-Liis Tulev ('95)
EST43.24
  A 11
 
 
42.88  X43.24     
23
Janette Lepistö
Janette Lepistö ('93)
FIN42.54
  B 12
 
 
40.9940.9742.54     
Margaux Nicollin
Margaux Nicollin ('95)
FRA NM
Q
  A
 
 
  X  X  X     
K22 Syvkamp    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN6303
  
 SB
 
13,67/-0,31,7614,2924,72/+2,06,00/-0,749,782.13,28
2
Lyubov Tkach
Lyubov Tkach ('93)
RUS6055
  
 
 
14,65/-1,11,7314,2424,45/+2,06,08/+0,545,852.16,35
3
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT6033
  
NR NU23R PB
 
14,08/-1,11,7312,7824,11/+2,06,08/-1,444,702.17,36
4
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT5840
  
 PB
 
14,23/-1,11,6713,4425,44/+0,35,75/+0,75,75/+0,745,302.12,43
5
Grete Šadeiko
Grete Šadeiko ('93)
EST5813
  
 PB
 
14,36/-0,31,7612,6124,52/+2,05,78/-0,141,372.18,26
6
Lucia Mokrášová
Lucia Mokrášová ('94)
SVK5784
  
 SB
 
14,01/-0,31,7012,5424,56/+2,05,93/-0,639,682.18,93
7
Elodie Jakob
Elodie Jakob ('93)
SUI5746
  
 PB
 
13,79/-0,31,6111,5125,19/+0,35,91/-2,847,362.17,22
8
Jutta Heikkinen
Jutta Heikkinen ('94)
FIN5715
  
 PB
 
14,45/-1,11,7311,8325,22/+0,35,83/-0,144,062.18,20
9
Miia Sillman
Miia Sillman ('95)
FIN5540
  
 PB
 
14,60/-1,11,7612,4925,75/+0,35,82/-0,443,002.30,72
10
Magdalena Sochoń
Magdalena Sochoń ('95)