M 100 m | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finale 1 Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 10.17 | |||||||||||
2 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 10.20 | SB | ||||||||||
3 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 10.30 | |||||||||||
4 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 10.30 | |||||||||||
5 | Maurice Mitchell Maurice Mitchell ('89) | 89 | USA | 10.32 | |||||||||||
6 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 10.33 | |||||||||||
7 | Brian Mariano Brian Mariano ('85) | 85 | NED | 10.54 | |||||||||||
Finale 2 Vind: +4.1 | Vind: +4.1 | ||||||||||||||
1 | Chamberry Muaka Chamberry Muaka ('89) | 89 | BEL | 10.54 | w | ||||||||||
2 | Ramone McKenzie Ramone McKenzie ('90) | 90 | JAM | 10.57 | w | ||||||||||
3 | Daniel Obeng Daniel Obeng ('93) | 93 | GBR | 10.68 | w | ||||||||||
4 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 10.77 | w | ||||||||||
Finale 3 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Raymond Bang-Cuse Raymond Bang-Cuse ('94) | 94 | FRA | 10.94 | |||||||||||
2 | Lars Herreman Lars Herreman ('87) | 87 | BEL | 11.01 | |||||||||||
Finale 4 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Jaysuma Saidy Ndure Jaysuma Saidy Ndure ('84) | 84 | NOR | 10.21 | |||||||||||
2 | Chamberry Muaka Chamberry Muaka ('89) | 89 | BEL | 10.67 | |||||||||||
3 | Daniel Obeng Daniel Obeng ('93) | 93 | GBR | 10.67 | |||||||||||
4 | Benjamin Legros Benjamin Legros ('95) | 95 | FRA | 10.71 | SB | ||||||||||
5 | Raymond Bang-Cuse Raymond Bang-Cuse ('94) | 94 | FRA | 10.81 | |||||||||||
6 | Mark Hanson Mark Hanson ('81) | 81 | GBR | 10.85 | |||||||||||
7 | Adel Sesay Adel Sesay ('90) | 90 | SLE | 10.90 | SB | ||||||||||
Finale 5 Vind: +2.6 | Vind: +2.6 | ||||||||||||||
1 | Brahim Ammar Khodja Brahim Ammar Khodja ('84) | 84 | BEL | 10.76 | w | ||||||||||
2 | Simon Allonneau Simon Allonneau ('85) | 85 | FRA | 10.77 | w | ||||||||||
3 | Dennis Weijens Dennis Weijens ('85) | 85 | NED | 10.87 | w | ||||||||||
4 | Quentin Besset Quentin Besset ('94) | 94 | FRA | 10.91 | w | ||||||||||
5 | Vincent Stas Vincent Stas ('95) | 95 | BEL | 10.94 | w | ||||||||||
6 | Sébastien Lins Sébastien Lins ('92) | 92 | BEL | 10.95 | w | ||||||||||
Finale 6 Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Christophe Van Hecke Christophe Van Hecke ('91) | 91 | BEL | 10.98 | w | ||||||||||
M 200 m Vind: +2.6 Finale A Finale | Vind: +2.6 | ||||||||||||||
1 | Steven Gardiner Steven Gardiner ('95) | 95 | BAH | 20.51 | w | ||||||||||
2 | Jak Ali Harvey Jak Ali Harvey ('89) | 89 | TUR | 20.72 | w | ||||||||||
3 | Maurice Mitchell Maurice Mitchell ('89) | 89 | USA | 20.76 | w | ||||||||||
4 | Enrico Demonte Enrico Demonte ('88) | 88 | ITA | 20.91 | w | ||||||||||
5 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 21.02 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +2.9 | Vind: +2.9 | ||||||||||||||
1 | Solomon Bockarie Solomon Bockarie ('87) | 87 | NED | 21.03 | w | ||||||||||
2 | Manteo Mitchell Manteo Mitchell ('87) | 87 | USA | 21.21 | w | ||||||||||
3 | Obed Martis Obed Martis ('87) | 87 | NED | 21.65 | w | ||||||||||
4 | Julien Watrin Julien Watrin ('92) | 92 | BEL | 21.79 | w | ||||||||||
Finale C Vind: +2.5 | Vind: +2.5 | ||||||||||||||
1 | Arnaud Destatte Arnaud Destatte ('88) | 88 | BEL | 21.54 | w | ||||||||||
2 | Chamberry Muaka Chamberry Muaka ('89) | 89 | BEL | 21.58 | w | ||||||||||
3 | Lars Herreman Lars Herreman ('87) | 87 | BEL | 21.80 | w | ||||||||||
Finale D Vind: +4.5 | Vind: +4.5 | ||||||||||||||
1 | Raymond Bang-Cuse Raymond Bang-Cuse ('94) | 94 | FRA | 21.88 | w | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lennox Williams Lennox Williams ('94) | 94 | JAM | 47.17 | |||||||||||
2 | Payton Hazzard Payton Hazzard ('93) | 93 | GRN | 47.80 | |||||||||||
3 | Andrew Barnes Andrew Barnes ('88) | 88 | RSA | 48.03 | |||||||||||
4 | Gerben Van De Voorde Gerben Van De Voorde ('90) | 90 | BEL | 48.50 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Obed Martis Obed Martis ('87) | 87 | NED | 47.53 | |||||||||||
2 | Chumaine Fitten Chumaine Fitten ('85) | 85 | JAM | 47.73 | |||||||||||
3 | Mike Cochrane Mike Cochrane ('91) | 91 | NZL | 48.28 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Mathias Sanctorum Mathias Sanctorum ('93) | 93 | BEL | 48.23 | SB | ||||||||||
2 | Rayen Rojer Rayen Rojer ('93) | 93 | NED | 48.68 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thijmen Kupers Thijmen Kupers ('91) | 91 | NED | 1:47.70 | |||||||||||
2 | Amine Belferrar Amine Belferrar ('91) | 91 | ALG | 1:47.90 | |||||||||||
3 | Ali Saad Al-Daran Ali Saad Al-Daran ('90) | 90 | KSA | 1:48.04 | |||||||||||
4 | Yassine Hathat Yassine Hathat ('91) | 91 | ALG | 1:48.57 | |||||||||||
5 | Michael Rutt Michael Rutt ('87) | 87 | USA | 1:49.10 | |||||||||||
6 | Pat Casey Pat Casey ('90) | 90 | USA | 1:49.48 | SB | ||||||||||
7 | Bob van der Ham Bob van der Ham ('90) | 90 | NED | 1:50.49 | |||||||||||
Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | DNF | ||||||||||||
Mohammed Mainy Mohammed Mainy ('93) | 93 | MAR | DNF | pace | |||||||||||
Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Declan Murray Declan Murray ('91) | 91 | IRL | 1:48.25 | |||||||||||
2 | Corey Bellemore Corey Bellemore ('94) | 94 | CAN | 1:48.60 | |||||||||||
3 | Moussa El Haiba Moussa El Haiba ('89) | 89 | MAR | 1:49.27 | |||||||||||
4 | Mark Husted Mark Husted ('87) | 87 | USA | 1:49.78 | |||||||||||
5 | Julius Mutekanga Julius Mutekanga ('87) | 87 | UGA | 1:49.84 | |||||||||||
Alex Ullman Alex Ullman ('92) | 92 | CAN | DNF | ||||||||||||
Mike Cochrane Mike Cochrane ('91) | 91 | NZL | DNF | pace | |||||||||||
Mohammed Al-Salhi Mohammed Al-Salhi ('86) | 86 | KSA | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Henco Uys Henco Uys ('92) | 92 | RSA | 1:48.06 | PB | ||||||||||
2 | Sebastien Jean Leopold Sebastien Jean Leopold ('92) | 92 | FRA | 1:51.44 | SB | ||||||||||
3 | Philippe Joly Philippe Joly ('93) | 93 | FRA | 1:51.83 | |||||||||||
4 | Jonathan Gaveta Jonathan Gaveta ('92) | 92 | ESP | 1:52.35 | SB | ||||||||||
5 | Emile Pieterse Emile Pieterse ('93) | 93 | RSA | 1:53.69 | |||||||||||
6 | Andy Perezchica Andy Perezchica ('85) | 85 | MEX | 1:53.73 | |||||||||||
Masato Yokota Masato Yokota ('87) | 87 | JPN | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Mark Nouws Mark Nouws ('90) | 90 | NED | 1:51.46 | SB | ||||||||||
2 | Willem Dudink Willem Dudink ('90) | 90 | NED | 1:53.20 | SB | ||||||||||
3 | Rasmus Bengtsson Rasmus Bengtsson ('95) | 95 | SWE | 1:53.82 | |||||||||||
4 | Bram Buigel Bram Buigel ('95) | 95 | NED | 1:54.01 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ross Murray Ross Murray ('90) | 90 | GBR | 3:38.51 | |||||||||||
2 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 3:38.98 | PB | ||||||||||
3 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:39.18 | SB | ||||||||||
4 | Ford Palmer Ford Palmer ('90) | 90 | USA | 3:39.30 | |||||||||||
5 | Duncan Phillips Duncan Phillips ('89) | 89 | USA | 3:39.41 | |||||||||||
6 | Jeff See Jeff See ('86) | 86 | USA | 3:40.19 | |||||||||||
7 | Riley Masters Riley Masters ('90) | 90 | USA | 3:40.53 | |||||||||||
8 | Will Geoghegan Will Geoghegan ('92) | 92 | USA | 3:40.68 | |||||||||||
9 | Julian Matthews Julian Matthews ('88) | 88 | NZL | 3:41.02 | |||||||||||
10 | Aman Kedi Aman Kedi ('94) | 94 | ETH | 3:41.19 | |||||||||||
11 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | DEN | 3:42.23 | |||||||||||
12 | Jeremy Rae Jeremy Rae ('91) | 91 | CAN | 3:43.80 | |||||||||||
13 | Isaac Presson Isaac Presson ('92) | 92 | USA | 3:44.79 | |||||||||||
14 | Krzysztof Żebrowski Krzysztof Żebrowski ('90) | 90 | POL | 3:46.56 | |||||||||||
15 | Jawad Douhri Jawad Douhri ('96) | 96 | MAR | 3:51.37 | |||||||||||
Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | DNF | ||||||||||||
Michael Rutt Michael Rutt ('87) | 87 | USA | DNF | ||||||||||||
Abdelhadi Labali Abdelhadi Labali ('93) | 93 | MAR | 3:40.83 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||
Abdelhadi Labali Abdelhadi Labali ('93) | 93 | MAR | 3:40.83 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Lopez Lomong Lopez Lomong ('85) | 85 | USA | 3:41.27 | SB | ||||||||||
2 | Hélio Gomes Hélio Gomes ('84) | 84 | POR | 3:41.46 | |||||||||||
3 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 3:41.69 | SB | ||||||||||
4 | Joe Stilin Joe Stilin ('89) | 89 | USA | 3:42.19 | SB | ||||||||||
5 | Craig Forys Craig Forys ('89) | 89 | USA | 3:43.09 | SB | ||||||||||
6 | Michael Atchoo Michael Atchoo ('91) | 91 | USA | 3:43.65 | |||||||||||
7 | Daiki Hirose Daiki Hirose ('91) | 91 | JPN | 3:43.77 | |||||||||||
8 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:43.95 | |||||||||||
9 | Brian Shrader Brian Shrader ('91) | 91 | USA | 3:44.12 | SB | ||||||||||
10 | Reed Connor Reed Connor ('90) | 90 | USA | 3:44.13 | SB | ||||||||||
11 | Maverick Darling Maverick Darling ('89) | 89 | USA | 3:45.96 | PB | ||||||||||
12 | Tiidrek Nurme Tiidrek Nurme ('85) | 85 | EST | 3:49.11 | |||||||||||
13 | Jesper van der Wielen Jesper van der Wielen ('91) | 91 | NED | 3:50.23 | |||||||||||
14 | Peter Cooriyeu Peter Cooriyeu | USA | 3:51.75 | PB | |||||||||||
15 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 3:53.45 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Quincy Downing Quincy Downing ('93) | 93 | USA | 50.68 | |||||||||||
2 | Sebastian Rodger Sebastian Rodger ('91) | 91 | GBR | 51.01 | |||||||||||
3 | Miloud Rahmouni Miloud Rahmouni ('82) | 82 | ALG | 51.43 | |||||||||||
4 | Tristan Thomas Tristan Thomas ('86) | 86 | AUS | 52.07 | |||||||||||
Pierrick Godefroy Delacour Pierrick Godefroy Delacour ('93) | 93 | FRA | DNF | ||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas Otterling Andreas Otterling ('86) | 86 | SWE | 7.79 | w | +3.3 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Robert Martey Robert Martey ('84) | 84 | GHA | 7.58 | +1.8 | SB | |||||||||
3 | Hiroyuki Fukasawa Hiroyuki Fukasawa ('92) | 92 | JPN | 7.48 | w | +2.6 | |||||||||
4 | Alexander Wittlock Alexander Wittlock ('91) | 91 | SWE | 7.38 | w | +3.1 | |||||||||
6 | Vincent Stas Vincent Stas ('95) | 95 | BEL | 7.09 | w | +4.2 | |||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yochai Halevi Yochai Halevi ('82) | 82 | ISR | 16.08 | w | +3.1 | |||||||||
2 | Denis Eradiri Denis Eradiri ('83) | 83 | BUL | 15.55 | w | +2.3 | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jurgen Verbrugghe Jurgen Verbrugghe ('83) | 83 | BEL | 17.54 | SB | ||||||||||
2 | Remco Goetheer Remco Goetheer ('92) | 92 | NED | 17.51 | |||||||||||
3 | Tom Corstjens Tom Corstjens ('85) | 85 | NED | 16.78 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Edwin Nys Edwin Nys ('86) | 86 | BEL | 53.10 | |||||||||||
2 | Shigeyuki Maisawa Shigeyuki Maisawa ('93) | 93 | JPN | 52.76 | |||||||||||
3 | Jurgen Verbrugghe Jurgen Verbrugghe ('83) | 83 | BEL | 49.50 | SB | ||||||||||
4 | Kengo Anbo Kengo Anbo ('94) | 94 | JPN | 48.45 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 74.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yushiro Hosaka Yushiro Hosaka ('91) | 91 | JPN | 64.26 | |||||||||||
3 | Tim De Coster Tim De Coster ('83) | 83 | BEL | 59.36 | |||||||||||
4 | Masataka Nashiro Masataka Nashiro ('93) | 93 | JPN | 59.15 | |||||||||||
K 100 m | |||||||||||||||
Finale 1 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Anna Scott Anna Scott ('93) | 93 | USA | 11.52 | |||||||||||
2 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 11.77 | SB | ||||||||||
3 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 11.83 | PB | ||||||||||
4 | Sarah Rutjens Sarah Rutjens ('92) | 92 | BEL | 11.84 | |||||||||||
5 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 11.96 | SB | ||||||||||
6 | Tenaya Jones Tenaya Jones ('89) | 89 | USA | 11.97 | |||||||||||
7 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 12.11 | |||||||||||
Finale 2 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 11.97 | |||||||||||
2 | Charlotte Tahon Charlotte Tahon ('92) | 92 | BEL | 12.04 | SB | ||||||||||
3 | Emily Jouberton Emily Jouberton ('80) | 80 | FRA | 12.15 | PB | ||||||||||
4 | Orphee Depuydt Orphee Depuydt ('95) | 95 | BEL | 12.21 | |||||||||||
Finale 3 Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Chloe Beaucarne Chloe Beaucarne ('97) | 97 | BEL | 11.77 | w | ||||||||||
2 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 11.98 | w | ||||||||||
3 | Shimada Bajon Shimada Bajon ('88) | 88 | NED | 11.99 | w | ||||||||||
4 | Charlotte Tahon Charlotte Tahon ('92) | 92 | BEL | 12.10 | w | ||||||||||
5 | Emily Jouberton Emily Jouberton ('80) | 80 | FRA | 12.21 | w | ||||||||||
Finale 4 Vind: +4.3 | Vind: +4.3 | ||||||||||||||
1 | Rebecca Rijken Rebecca Rijken ('93) | 93 | NED | 12.11 | w | ||||||||||
2 | Hanne Vancamp Hanne Vancamp ('99) | 99 | BEL | 12.18 | w | ||||||||||
3 | Flore Stappers Flore Stappers ('95) | 95 | BEL | 12.18 | w | ||||||||||
4 | Alizia Borlée Alizia Borlée ('91) | 91 | BEL | 12.20 | w | ||||||||||
K 200 m Vind: +2.0 Finale A Finale | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Phyllis Francis Phyllis Francis ('92) | 92 | USA | 23.06 | |||||||||||
2 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 23.14 | SB | ||||||||||
3 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 23.61 | |||||||||||
4 | Anna Scott Anna Scott ('93) | 93 | USA | 23.86 | |||||||||||
5 | Olivia Borlée Olivia Borlée ('86) | 86 | BEL | 23.90 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Sarah Rutjens Sarah Rutjens ('92) | 92 | BEL | 24.36 | |||||||||||
2 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 24.47 | SB | ||||||||||
3 | Charlotte Tahon Charlotte Tahon ('92) | 92 | BEL | 25.04 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Yasmine Gharafi Yasmine Gharafi ('85) | 85 | BEL | 24.74 | |||||||||||
2 | Camille Laus Camille Laus ('93) | 93 | BEL | 24.83 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicky van Leuveren Nicky van Leuveren ('90) | 90 | NED | 53.86 | |||||||||||
2 | Jordan Lavender Jordan Lavender ('93) | 93 | USA | 55.65 | |||||||||||
3 | Beth van der Waal Beth van der Waal ('88) | 88 | AUS | 55.78 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Imke Vervaet Imke Vervaet ('93) | 93 | BEL | 55.06 | PB | ||||||||||
2 | Margo Van Puyvelde Margo Van Puyvelde ('95) | 95 | BEL | 55.84 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | 2:00.56 | |||||||||||
2 | Alexa Efraimson Alexa Efraimson ('97) | 97 | USA | 2:01.33 | |||||||||||
3 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 2:01.97 | SB | ||||||||||
4 | Katie Mackey Katie Mackey ('87) | 87 | USA | 2:02.14 | |||||||||||
5 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 2:02.18 | |||||||||||
6 | Jessica Smith Jessica Smith ('89) | 89 | CAN | 2:02.27 | |||||||||||
7 | McKayla Fricker McKayla Fricker ('92) | 92 | USA | 2:02.52 | |||||||||||
8 | Kerri Gallagher Kerri Gallagher ('89) | 89 | USA | 2:02.63 | PB | ||||||||||
9 | Emily Dudgeon Emily Dudgeon ('93) | 93 | GBR | 2:02.87 | |||||||||||
10 | Brittany McGowan Brittany McGowan ('91) | 91 | AUS | 2:04.43 | |||||||||||
11 | Shannon Leinert Shannon Leinert ('87) | 87 | USA | 2:08.15 | |||||||||||
Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Heifa El Tarchoun Heifa El Tarchoun ('89) | 89 | TUN | 2:05.57 | SB | ||||||||||
2 | Sofie Van Accom Sofie Van Accom ('89) | 89 | BEL | 2:06.77 | SB | ||||||||||
3 | Ena LeuFroy Ena LeuFroy ('87) | 87 | USA | 2:07.74 | |||||||||||
4 | Mandie Brandt Mandie Brandt ('82) | 82 | RSA | 2:08.54 | |||||||||||
5 | Charlotte Jacobs Charlotte Jacobs ('91) | 91 | BEL | 2:09.35 | |||||||||||
6 | Gira Carstens Gira Carstens ('93) | 93 | RSA | 2:11.12 | PB | ||||||||||
Mariska Parewyck Mariska Parewyck ('88) | 88 | BEL | DNF | ||||||||||||
Beth van der Waal Beth van der Waal ('88) | 88 | AUS | DNF | ||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Heather Kampf Heather Kampf ('87) | 87 | USA | 4:08.73 | |||||||||||
2 | Abbey D'Agostino Abbey D'Agostino ('92) | 92 | USA | 4:08.78 | |||||||||||
3 | Tigist Gashaw Tigist Gashaw ('96) | 96 | BRN | 4:09.14 | |||||||||||
4 | Nicole Tully Nicole Tully ('86) | 86 | USA | 4:09.27 | |||||||||||
5 | Heidi See Heidi See ('89) | 89 | AUS | 4:09.48 | |||||||||||
6 | Heather Wilson Heather Wilson ('90) | 90 | USA | 4:09.71 | |||||||||||
7 | Lauren Johnson Lauren Johnson ('87) | 87 | USA | 4:10.01 | |||||||||||
8 | Rachel Schneider Rachel Schneider ('91) | 91 | USA | 4:10.25 | |||||||||||
9 | Gemeda Feyne Gemeda Feyne ('92) | 92 | ETH | 4:10.82 | |||||||||||
10 | Kate Van Buskirk Kate Van Buskirk ('87) | 87 | CAN | 4:12.22 | |||||||||||
11 | Elina Sujew Elina Sujew ('90) | 90 | GER | 4:12.99 | |||||||||||
12 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 4:14.75 | |||||||||||
13 | Katrina Coogan Katrina Coogan ('93) | 93 | USA | 4:15.39 | |||||||||||
14 | Melissa Salerno Melissa Salerno ('86) | 86 | USA | 4:17.33 | |||||||||||
15 | Monika Hałasa Monika Hałasa ('92) | 92 | POL | 4:20.38 | |||||||||||
16 | Lauren Wallace Lauren Wallace ('90) | 90 | USA | 4:22.93 | |||||||||||
Diana Sujew Diana Sujew ('90) | 90 | GER | DNF | ||||||||||||
Krishna Curry Krishna Curry ('87) | 87 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Manon Kruiver Manon Kruiver ('88) | 88 | NED | 4:13.89 | SB | ||||||||||
2 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:14.76 | |||||||||||
3 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:15.28 | |||||||||||
4 | Blanca Fernández Blanca Fernández ('92) | 92 | ESP | 4:18.20 | SB | ||||||||||
5 | Ayako Jinnouchi Ayako Jinnouchi ('87) | 87 | JPN | 4:18.37 | |||||||||||
6 | Liz Costello Liz Costello ('88) | 88 | USA | 4:18.79 | SB | ||||||||||
7 | Laura Mendez Laura Mendez ('88) | 88 | ESP | 4:19.60 | |||||||||||
8 | Chihiro Sunaga Chihiro Sunaga ('88) | 88 | JPN | 4:19.87 | |||||||||||
9 | Jill Holterman Jill Holterman ('91) | 91 | NED | 4:27.67 | SB | ||||||||||
10 | Kara Macdermid Kara Macdermid ('97) | 97 | NZL | 4:28.64 | |||||||||||
11 | Martine Mellina Martine Mellina ('90) | 90 | LUX | 4:38.95 | |||||||||||
Beatriz Valiente Beatriz Valiente ('79) | 79 | ESP | DNF | ||||||||||||
Yentl Vandenberghe Yentl Vandenberghe ('91) | 91 | BEL | DNF | ||||||||||||
Ena LeuFroy Ena LeuFroy ('87) | 87 | USA | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Marine Vaillant Marine Vaillant ('88) | 88 | FRA | 4:36.63 | SB | ||||||||||
2 | Yentl Vandenberghe Yentl Vandenberghe ('91) | 91 | BEL | 4:38.67 | PB | ||||||||||
3 | Zia Macdermid Zia Macdermid ('99) | 99 | NZL | 4:42.41 | |||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rachel Johnson Rachel Johnson ('93) | 93 | USA | 9:57.34 | |||||||||||
2 | Nicole Bush Nicole Bush ('86) | 86 | USA | 9:58.13 | |||||||||||
3 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 10:02.47 | PB | ||||||||||
4 | Fabiana Lafuente Fabiana Lafuente ('87) | 87 | ESP | 10:06.44 | PB | ||||||||||
5 | Jekaterina Patjuk Jekaterina Patjuk ('83) | 83 | EST | 10:15.24 | |||||||||||
6 | Diana Martín Diana Martín ('90) | 90 | ESP | 10:18.39 | SB | ||||||||||
7 | María José Pérez María José Pérez ('92) | 92 | ESP | 10:19.17 | |||||||||||
8 | Dana Levinn Dana Levinn ('92) | 92 | ISR | 11:09.13 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nenah De Coninck Nenah De Coninck ('96) | 96 | BEL | 59.24 | |||||||||||
2 | Kim Reuland Kim Reuland ('87) | 87 | LUX | 1:00.40 | |||||||||||
3 | Marlieke Husslage Marlieke Husslage ('86) | 86 | NED | 1:02.54 | |||||||||||
Samantha Elliott Samantha Elliott ('92) | 92 | JAM | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Katrijn Boone Katrijn Boone ('92) | 92 | BEL | 1:00.75 | |||||||||||
2 | Marta Pape-Garcia Marta Pape-Garcia ('83) | 83 | NED | 1:01.36 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jennyfer Bassement Jennyfer Bassement ('85) | 85 | FRA | 3.78 | SB | ||||||||||
2 | Laurie Choteau Laurie Choteau ('92) | 92 | FRA | 3.63 | |||||||||||
Nelle De Roeck Nelle De Roeck ('93) | 93 | BEL | NH | ||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Bianca Stuart Bianca Stuart ('88) | 88 | BAH | 6.70 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Munich Tovar Munich Tovar ('89) | 89 | VEN | 6.17 | w | +2.3 | |||||||||
3 | Malin Marmbrandt Malin Marmbrandt ('85) | 85 | SWE | 6.04 | +1.8 | ||||||||||
4 | Nora Ritzen Nora Ritzen ('93) | 93 | NED | 5.92 | +1.9 | ||||||||||
5 | Chie Kiriyama Chie Kiriyama ('91) | 91 | JPN | 5.85 | w | +3.5 | |||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 17.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sophie Verlinden Sophie Verlinden ('79) | 79 | BEL | 13.42 |