Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Eskilstuna SWE: 23rd European Athletics Junior Championships 16‐19.7.2015
Ekängens Friidrottsarena

D19 100 m    
17.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
17.7.Vind: -1.0
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.36
  0.132
 
2
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.46
  0.161
 
3
Emil von Barth
Emil von Barth ('96)
SWE10.64
  0.113
 
4
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.67
  0.165
 
5
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.72
  0.193
 
6
Gustav Kjell
Gustav Kjell ('96)
SWE10.76
  0.184
 
7
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.82
  0.169
 
8
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.90
  0.181
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: -1.8
16.7.Vind: -1.8
1
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.54
Q
  0.173
 
2
Emil von Barth
Emil von Barth ('96)
SWE10.71
Q
  0.150
 
3
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.79
Q
  0.165
 
4
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.80
  0.148
 
5
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.84
  0.156
 
6
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR10.87
  0.174
 
7
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU10.92
  0.137
 
8
Stanislau Darahakupets
Stanislau Darahakupets ('97)
BLR11.07
  0.152
 
Semi 2
16.7. Vind: -0.5
16.7.Vind: -0.5
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.44
Q
  0.153
 
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.60
Q
  0.221
 
3
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.74
Q
  0.161
 
4
Gustav Kjell
Gustav Kjell ('96)
SWE10.77
q
  0.168
 
5
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.78
q
  0.181
 
6
Aitor Same Ekobo
Aitor Same Ekobo ('97)
ESP10.85
  0.149
 
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER DNF
  0.149
 
Petar Peev
Petar Peev ('96)
BUL DNF
  0.163
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: +1.7
16.7.Vind: +1.7
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.32
Q
  0.163
 
2
Emil von Barth
Emil von Barth ('96)
SWE10.58
Q
  0.157
 
3
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.62
Q
  0.209
 
4
Ricardo Pereira
Ricardo Pereira ('96)
POR10.71
  0.153
 
5
Rodrigo Broer
Rodrigo Broer ('96)
NED10.75
  0.169
 
6
Jessy Franco
Jessy Franco ('98)
GIB11.24
  0.179
 
7
Quentin Leguay
Quentin Leguay ('96)
MON11.99
  0.210
 PB
Indledende 2
16.7. Vind: +1.8
16.7.Vind: +1.8
1
Lukas Hein
Lukas Hein ('96)
GER10.48
Q
  0.137
 
2
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.58
Q
  0.162
 
3
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR10.63
Q
  0.144
 PB
4
Petar Peev
Petar Peev ('96)
BUL10.64
q
  0.146
 
5
Dániel Szabó
Dániel Szabó ('97)
HUN10.66
  0.163
 PB
6
Marcin Talacha
Marcin Talacha ('96)
POL12.19
  0.174
 
Indledende 3
16.7. Vind: +1.1
16.7.Vind: +1.1
1
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.39
Q
  0.129
 
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.55
Q
  0.190
 
3
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.61
Q
  0.168
 =SB
4
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU10.65
q
  0.147
 PB
5
Frank Itoya
Frank Itoya ('96)
ESP10.73
  0.160
 
6
Artur Wasilewski
Artur Wasilewski ('96)
POL10.88
  0.166
 
Indledende 4
16.7. Vind: +1.2
16.7.Vind: +1.2
1
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.47
Q
  0.157
 
2
Aitor Same Ekobo
Aitor Same Ekobo ('97)
ESP10.63
Q
  0.144
 
3
Gustav Kjell
Gustav Kjell ('96)
SWE10.64
Q
  0.177
 
4
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.65
q
  0.171
 
5
Stanislau Darahakupets
Stanislau Darahakupets ('97)
BLR10.65
q
  0.113
 PB
6
Enej Leban
Enej Leban ('96)
SLO10.67
  0.179
 
7
Marek Sefranek
Marek Sefranek ('96)
SVK10.73
  0.153
 SB
D19 200 m    
18.7. Vind: +4.1

Finale A

Finale
18.7.Vind: +4.1
1
Tommy Ramdhan
Tommy Ramdhan ('96)
GBR20.57 w
  0.131
 
2
Eliott Powell
Eliott Powell ('96)
GBR20.72 w
  0.146
 
3
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR20.94 w
  0.147
 
4
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR20.99 w
  0.155
 
5
Daniele Corsa
Daniele Corsa ('96)
ITA21.10 w
  0.182
 
6
Freddie Owsley
Freddie Owsley ('97)
GBR21.13 w
  0.179
 
7
Kacper Wieczorek
Kacper Wieczorek ('97)
POL21.47 w
  0.139
 
8
Kai Köllmann
Kai Köllmann ('96)
GER21.49 w
  0.161
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: +0.8
17.7.Vind: +0.8
1
Daniele Corsa
Daniele Corsa ('96)
ITA21.31
Q
  0.220
 
2
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR21.34
Q
  0.152
 
3
Freddie Owsley
Freddie Owsley ('97)
GBR21.37
q
  0.215
 
4
Kacper Wieczorek
Kacper Wieczorek ('97)
POL21.63
q
  0.141
 
5
Max Grieger
Max Grieger ('97)
GER21.73
  0.213
 
Nans André
Nans André ('97)
FRA DQ
  0.150
 
Indledende 2
17.7. Vind: 0.0
17.7.Vind: 0.0
1
Eliott Powell
Eliott Powell ('96)
GBR21.06
Q
  0.168
 
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.40
Q
  0.131
 
3
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK21.68
  0.182
 
4
Oskari Lehtonen
Oskari Lehtonen ('97)
FIN21.70
  0.180
 
5
Paisios Dimitriades
Paisios Dimitriades ('97)
CYP21.72
  0.206
 
6
Zak Irwin
Zak Irwin ('96)
IRL21.79
  0.150
 
7
Rodrigo Broer
Rodrigo Broer ('96)
NED21.87
  0.179
 
Indledende 3
17.7. Vind: -0.1
17.7.Vind: -0.1
1
Tommy Ramdhan
Tommy Ramdhan ('96)
GBR21.18
Q
  0.137
 
2
Kai Köllmann
Kai Köllmann ('96)
GER21.29
Q
  0.162
 
3
Daniel Mazón
Daniel Mazón ('96)
ESP21.74
  0.167
 
4
Stanislau Darahakupets
Stanislau Darahakupets ('97)
BLR21.75
  0.138
 PB
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR DNF
  0.214
 
Felix Svensson
Felix Svensson ('97)
SWE DNF
  0.144
 
Dániel Szabó
Dániel Szabó ('97)
HUN DQ
  0.173
 
D19 400 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.48
  0.156
 
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.50
  0.172
 
3
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR46.95
  0.154
 
4
Bertrand Stephan
Bertrand Stephan ('96)
FRA47.32
  0.141
 
5
Jesus Serrano
Jesus Serrano ('97)
ESP47.39
  0.168
 
6
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP47.47
  0.167
 
7
Wiktor Suwara
Wiktor Suwara ('96)
POL47.60
  0.157
 
8
Dariusz Kowaluk
Dariusz Kowaluk ('96)
POL47.90
  0.144
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7.
17.7.
1
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR47.07
Q
  0.162
 
2
Jesus Serrano
Jesus Serrano ('97)
ESP47.12
Q
  0.170
 PB
3
Wiktor Suwara
Wiktor Suwara ('96)
POL47.27
Q
  0.171
 
4
Bertrand Stephan
Bertrand Stephan ('96)
FRA47.48
q
  0.153
 
5
Andrey Kukharenko
Andrey Kukharenko ('97)
RUS47.77
  0.173
 PB
6
Luca Flück
Luca Flück ('96)
SUI48.00
  0.201
 
7
Aleksi Rösler
Aleksi Rösler ('96)
GER48.25
  0.178
 
8
Mario Gebhardt
Mario Gebhardt ('96)
AUT48.29
  0.169
 
Semi 2
17.7.
17.7.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.49
Q
  0.161
 
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.91
Q
  0.147
 
3
Dariusz Kowaluk
Dariusz Kowaluk ('96)
POL47.10
Q
  0.159
 PB
4
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP47.30
q
  0.140
 
5
Mateo Kovačić
Mateo Kovačić ('96)
CRO47.52
  0.181
 
6
Constantin Schmidt
Constantin Schmidt ('96)
GER47.57
  0.161
 
7
Erik Martinsson
Erik Martinsson ('96)
SWE48.29
  0.156
 
8
Scott Gibson
Scott Gibson ('97)
IRL48.84
  0.174
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Wiktor Suwara
Wiktor Suwara ('96)
POL46.94
Q
  0.149
 
2
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR47.56
Q
  0.167
 
3
Mario Gebhardt
Mario Gebhardt ('96)
AUT47.78
Q
  0.166
 PB
4
Luca Flück
Luca Flück ('96)
SUI47.90
q
  0.192
 
5
Ilya Krasnov
Ilya Krasnov ('96)
RUS48.25
  0.160
 
6
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR48.41
  0.145
 
7
Zhivko Stoyanov
Zhivko Stoyanov ('97)
BUL48.69
  0.174
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.87
Q
  0.169
 
2
Dariusz Kowaluk
Dariusz Kowaluk ('96)
POL47.37
Q
  0.162
 PB
3
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP47.37
Q
  0.134
 
4
Erik Martinsson
Erik Martinsson ('96)
SWE47.98
q
  0.169
 SB
5
Aleksi Rösler
Aleksi Rösler ('96)
GER48.15
q
  0.174
 
6
Simone Serafini
Simone Serafini ('96)
ITA48.28
  0.184
 
7
Vincent Karger
Vincent Karger ('96)
LUX49.12
  0.168
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1
Jesus Serrano
Jesus Serrano ('97)
ESP47.68
Q
  0.149
 
2
Bertrand Stephan
Bertrand Stephan ('96)
FRA47.73
Q
  0.138
 
3
Andrey Kukharenko
Andrey Kukharenko ('97)
RUS47.84
Q
  0.186
 PB
4
Constantin Schmidt
Constantin Schmidt ('96)
GER47.85
q
  0.194
 
5
Brayan Lopez
Brayan Lopez ('97)
ITA48.78
  0.175
 
6
Cristian Radu
Cristian Radu ('96)
ROU48.95
  0.282
 
Mykhaylo Tyutyunnykov
Mykhaylo Tyutyunnykov ('96)
UKR DNF
  0.196
 
Indledende 4
16.7.
16.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.98
Q
  0.138
 
2
Mateo Kovačić
Mateo Kovačić ('96)
CRO48.25
Q
  0.196
 
3
Scott Gibson
Scott Gibson ('97)
IRL48.41
Q
  0.172
 
4
Leonardo Vanzo
Leonardo Vanzo ('96)
ITA48.56
  0.208
 
5
Kristers Kalninš
Kristers Kalninš ('96)
LAT49.20
  0.171
 
6
Ivar Moinat
Ivar Moinat ('97)
NED49.28
  0.158
 
7
Zeno Moraru
Zeno Moraru ('97)
ROU50.04
  0.275
 
D19 800 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:48.99
  
 
2
Konstantin Tolokonnikov
Konstantin Tolokonnikov ('96)
RUS1:49.00
  
 
3
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:49.21
  
 
4
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:49.88
  
 
5
Konstantin Kholmogorov
Konstantin Kholmogorov ('96)
RUS1:49.93
  
 
6
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:50.66
  
 
7
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:50.73
  
 
8
Lorenzo Pilati
Lorenzo Pilati ('96)
ITA1:51.71
  
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7.
18.7.
1
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:51.26
Q
  
 
2
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:51.85
Q
  
 
3
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:52.31
  
 
4
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI1:52.72
  
 
5
Cillian Kirwan
Cillian Kirwan ('96)
IRL1:52.94
  
 
6Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:53.25
  
 
7
Gabriele Aquaro
Gabriele Aquaro ('97)
ITA1:54.74
  
 
8
Stanislav Senyk
Stanislav Senyk ('96)
UKR1:55.78
  
 
Semi 2
18.7.
18.7.
1
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:49.95
Q
  
 
2
Konstantin Tolokonnikov
Konstantin Tolokonnikov ('96)
RUS1:50.41
Q
  
 
3
Lorenzo Pilati
Lorenzo Pilati ('96)
ITA1:50.89
q
  
 
4
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:50.93
q
  
 
5
Artsiom Mishkuts
Artsiom Mishkuts ('96)
BLR1:51.54
  
 
6
Florian Lespinasse
Florian Lespinasse ('96)
FRA1:52.12
  
 
7
Christian Von Eitzen
Christian Von Eitzen ('97)
GER1:52.28
  
 
8
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:53.60
  
 
Semi 3
18.7.
18.7.
1
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:51.16
Q
  
 
2
Konstantin Kholmogorov
Konstantin Kholmogorov ('96)
RUS1:51.39
Q
  
 
3
Spencer Thomas
Spencer Thomas ('97)
GBR1:51.64
  
 
4
Harry Purcell
Harry Purcell ('96)
IRL1:51.98
  
 
5
Pierrick Loir
Pierrick Loir ('97)
FRA1:52.64
  
 
6
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER1:55.20
  
 
7
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:55.53
  
 
8
Alessandro Dal Ben
Alessandro Dal Ben ('96)
ITA1:56.12
  
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Kyle Langford
Kyle Langford ('96)
GBR1:53.28
Q
  
 
2
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:53.41
Q
  
 
3
Alessandro Dal Ben
Alessandro Dal Ben ('96)
ITA1:53.46
Q
  
 
4
Pierrick Loir
Pierrick Loir ('97)
FRA1:53.56
Q
  
 
5
Cillian Kirwan
Cillian Kirwan ('96)
IRL1:53.76
q
  
 
6
Madalin Dorian Gheban
Madalin Dorian Gheban ('97)
ROU1:54.34
  
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Harry Purcell
Harry Purcell ('96)
IRL1:54.55
Q
  
 
2
Konstantin Tolokonnikov
Konstantin Tolokonnikov ('96)
RUS1:54.58
Q
  
 
3
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI1:54.75
Q
  
 
4
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:54.90
Q
  
 
5
João Fonseca
João Fonseca ('96)
POR1:55.05
  
 
6
Marko Jovičić
Marko Jovičić ('96)
SRB1:55.87
  
 
7
Matúš Talán
Matúš Talán ('96)
SVK1:56.93
  
 
Indledende 3
17.7.
17.7.
1
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:52.56
Q
  
 
2
Stanislav Senyk
Stanislav Senyk ('96)
UKR1:52.74
Q
  
 
3
Lorenzo Pilati
Lorenzo Pilati ('96)
ITA1:52.78
Q
  
 
4
Christian Von Eitzen
Christian Von Eitzen ('97)
GER1:52.83
Q
  
 
5Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:53.04
q
  
 
6
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:53.39
q
  
 
7
Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu ('96)
AND1:56.04
  
 
Indledende 4
17.7.
17.7.
1
Spencer Thomas
Spencer Thomas ('97)
GBR1:52.35
Q
  
 
2
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:52.77
Q
  
 
3
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER1:53.56
Q
  
 
4
Florian Lespinasse
Florian Lespinasse ('96)
FRA1:53.68
Q
  
 
5
Roman Fesenko
Roman Fesenko ('97)
UKR1:54.06
  
 
6
Gatis Kupcs
Gatis Kupcs ('97)
LAT1:54.64
  
 
7
Joaquim Jaeger
Joaquim Jaeger ('96)
SUI1:55.37
  
 
Indledende 5
17.7.
17.7.
1
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:51.35
Q
  
 
2
Konstantin Kholmogorov
Konstantin Kholmogorov ('96)
RUS1:51.50
Q
  
 
3
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:51.68
Q
  
 
4
Artsiom Mishkuts
Artsiom Mishkuts ('96)
BLR1:51.90
Q
  
 
5
Gabriele Aquaro
Gabriele Aquaro ('97)
ITA1:52.25
q
  
 
6
Hugo Gil
Hugo Gil ('97)
POR1:54.33
  
 
7
Benediktas Mickus
Benediktas Mickus ('97)
LTU1:55.27
  
 
D19 1500 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:49.62
  
 
2
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:49.88
  
 
3
Andriy Aliksiychuk
Andriy Aliksiychuk ('97)
UKR3:50.22
  
 
4
Ayoub Mokhtar
Ayoub Mokhtar ('96)
ESP3:50.63
  
 
5
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:50.67
  
 
6
Jordi Torrents
Jordi Torrents ('97)
ESP3:51.18
  
 
7
Yassin Bouih
Yassin Bouih ('96)
ITA3:52.28
  
 
8
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:52.33
  
 
9
Quentin Tison
Quentin Tison ('96)
FRA3:54.34
  
 
10
Maël Bohren
Maël Bohren ('96)
SUI4:03.75
  
 
Ömer Oti
Ömer Oti ('98)
TUR DQ 3:50.59
  
 
William Levay
William Levay ('96)
SWE DNF
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
William Levay
William Levay ('96)
SWE3:44.37
Q
  
 
2
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:44.73
Q
  
 
3
Ayoub Mokhtar
Ayoub Mokhtar ('96)
ESP3:44.86
Q
  
 PB
4
Quentin Tison
Quentin Tison ('96)
FRA3:44.96
Q
  
 
5
Ömer Oti
Ömer Oti ('98)
TUR3:45.39
q
  
 PB
6
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:45.54
q
  
 
7
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:47.81
q
  
 SB
8
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR3:51.07
  
 
9
Simone Bernardi
Simone Bernardi ('97)
ITA3:51.34
  
 
10
Danilo Gritti
Danilo Gritti ('96)
ITA3:52.39
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Andriy Aliksiychuk
Andriy Aliksiychuk ('97)
UKR3:49.13
Q
  
 
2
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:49.35
Q
  
 
3
Maël Bohren
Maël Bohren ('96)
SUI3:49.91
Q
  
 
4
Jordi Torrents
Jordi Torrents ('97)
ESP3:50.02
Q
  
 
5
Yassin Bouih
Yassin Bouih ('96)
ITA3:50.15
q
  
 
6
Edvard Kamperud Nygaard
Edvard Kamperud Nygaard ('96)
NOR3:50.18
  
 
7
Liam Dee
Liam Dee ('96)
GBR3:50.82
  
 
8
Dominik Nowak
Dominik Nowak ('96)
POL3:51.46
  
 
9
Mohamed-Amine El Bouajaji
Mohamed-Amine El Bouajaji ('97)
FRA3:51.87
  
 
10
Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan ('96)
ARM3:56.14
  
 
D19 5000 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Alex George
Alex George ('96)
GBR14:34.42
  
 
2
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL14:34.67
  
 
3
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA14:35.39
  
 
4
Kevin Mulcaire
Kevin Mulcaire ('97)
IRL14:39.14
  
 
5
El Madhi Lahoufi
El Madhi Lahoufi ('96)
ESP14:39.18
  
 
6
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA14:43.86
  
 
7
Gus Cockle
Gus Cockle ('97)
GBR14:44.11
  
 
8
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA14:45.76
  
 
9
Mehdi Frere
Mehdi Frere ('96)
FRA14:49.46
  
 
10
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL14:50.81
  
 
11
Christopher Olley
Christopher Olley ('96)
GBR14:51.22
  
 
12
Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay ('96)
ISR14:55.53
  
 
13
Stan Niesten
Stan Niesten ('96)
NED14:58.19
  
 
14
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI15:03.05
  
 
15
Dominik Kubec
Dominik Kubec ('96)
CZE15:07.40
  
 
16
Manuel de Backer
Manuel de Backer ('96)
NED15:07.42
  
 
17
Lars Lunde
Lars Lunde ('97)
NOR15:10.19
  
 
18
Maarten Kersten
Maarten Kersten ('96)
BEL15:16.92
  
 
19
Jack O'Leary
Jack O'Leary ('97)
IRL15:18.02
  
 
20
Fabio Gomes
Fabio Gomes ('97)
POR15:27.90
  
 
21
Markus Borge Harbo
Markus Borge Harbo ('96)
NOR15:28.68
  
 
22
Simon Porras
Simon Porras ('96)
SUI15:29.04
  
 
23
Ömer Tuncer
Ömer Tuncer ('96)
TUR15:30.79
  
 
24
Ionut Valentin Dragusin
Ionut Valentin Dragusin ('96)
ROU15:35.93
  
 
25
Ayetullah Belir
Ayetullah Belir ('96)
TUR15:56.40
  
 
Fabian Gering
Fabian Gering ('96)
GER DNF
  
 
Gustaf Stensjö
Gustaf Stensjö ('96)
SWE DNF
  
 
D19 10000 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA30:20.45
  
 
2
Fabian Gering
Fabian Gering ('96)
GER30:20.69
  
 
3
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL30:21.85
  
 
4
Maarten Kersten
Maarten Kersten ('96)
BEL30:24.69
  
 
5
Onur Aras
Onur Aras ('96)
TUR30:28.36
  
 
6
Alessandro Giacobazzi
Alessandro Giacobazzi ('96)
ITA30:29.55
  
 PB
7
Ramazan Karagöz
Ramazan Karagöz ('97)
TUR30:33.59
  
 
8
Jack Rowe
Jack Rowe ('96)
GBR30:35.39
  
 
9
Manuel de Backer
Manuel de Backer ('96)
NED30:40.38
  
 
10
Gabriel Steffensen
Gabriel Steffensen ('96)
SWE30:43.75
  
 PB
11
Sami Mohammed-Eldai
Sami Mohammed-Eldai ('97)
ISR31:00.04
  
 PB
12
Gashau Ayale
Gashau Ayale ('96)
ISR31:02.21
  
 PB
13
Antti Ihamäki
Antti Ihamäki ('97)
FIN31:09.48
  
 
14Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)DEN31:14.81
  
 
15
João Pereira
João Pereira ('96)
POR31:24.41
  
 
16
Andreas Jansson
Andreas Jansson ('96)
SWE31:35.30
  
 
17
Kidane Tewolde
Kidane Tewolde ('96)
GER31:47.02
  
 
18
Omer Ramon
Omer Ramon ('97)
ISR31:58.97
  
 
19
Dominik Kubec
Dominik Kubec ('96)
CZE32:35.61
  
 
Andre Cunha
Andre Cunha ('97)
POR DNF
  
 
Alexander Kirkeberg
Alexander Kirkeberg ('96)
NOR DNF
  
 
Dzmitry Ziazulin
Dzmitry Ziazulin ('97)
BLR DNF
  
 
D19 3000 m forh.    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:47.58
  
 
2
Patrick Karl
Patrick Karl ('96)
GER8:54.10
  
 
3
Balázs Juhász
Balázs Juhász ('96)
HUN8:58.11
  
 PB
4
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA9:06.47
  
 
5
Ivo Balabanov
Ivo Balabanov ('97)
BUL9:08.16
  
 
6
Samuel Abascal
Samuel Abascal ('96)
ESP9:09.14
  
 
7
Lennart Mesecke
Lennart Mesecke ('97)
GER9:09.66
  
 
8
Jannik Seelhöfer
Jannik Seelhöfer ('97)
GER9:09.68
  
 
9
Konstantin Plokhotnikov
Konstantin Plokhotnikov ('97)
RUS9:09.70
  
 
10
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT9:11.12
  
 
11
Alexis Rodríguez
Alexis Rodríguez ('97)
ESP9:15.10
  
 
12
Haran Dunderdale
Haran Dunderdale ('96)
GBR9:15.30
  
 
13
Said Ettaqy
Said Ettaqy ('96)
ITA9:17.12
  
 
14
Anthony Pontier
Anthony Pontier ('97)
FRA9:24.77
  
 
Mateusz Kaczmarek
Mateusz Kaczmarek ('96)
POL DNF
  
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Konstantin Plokhotnikov
Konstantin Plokhotnikov ('97)
RUS8:54.46
Q
  
 PB
2
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:56.92
Q
  
 
3
Alexis Rodríguez
Alexis Rodríguez ('97)
ESP8:58.90
Q
  
 PB
4
Lennart Mesecke
Lennart Mesecke ('97)
GER8:59.12
Q
  
 
5
Mateusz Kaczmarek
Mateusz Kaczmarek ('96)
POL8:59.31
Q
  
 PB
6
Jannik Seelhöfer
Jannik Seelhöfer ('97)
GER8:59.42
q
  
 
7
Ivo Balabanov
Ivo Balabanov ('97)
BUL9:04.48
q
  
 PB
8
Haran Dunderdale
Haran Dunderdale ('96)
GBR9:09.75
q
  
 
9
Maxence Oulid-Aissa-Hauser
Maxence Oulid-Aissa-Hauser ('97)
FRA9:16.50
  
 
10
Benjamin Dupont
Benjamin Dupont ('96)
FRA9:19.07
  
 
11
David Kotek
David Kotek ('97)
CZE9:26.68
  
 
12
Anton Bariyau
Anton Bariyau ('96)
BLR9:38.73
  
 
13
Paul Stüger
Paul Stüger ('96)
AUT9:49.64
  
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Balázs Juhász
Balázs Juhász ('96)
HUN8:59.53
Q
  
 PB
2
Patrick Karl
Patrick Karl ('96)
GER9:03.54
Q
  
 
3
Anthony Pontier
Anthony Pontier ('97)
FRA9:03.91
Q
  
 
4
Samuel Abascal
Samuel Abascal ('96)
ESP9:04.00
Q
  
 
5
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA9:04.14
Q
  
 
6
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT9:06.35
q
  
 PB
7
Said Ettaqy
Said Ettaqy ('96)
ITA9:07.99
q
  
 
8
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE9:11.84
  
 
9
Serhiy Shevchenko
Serhiy Shevchenko ('96)
UKR9:14.37
  
 
10
Oğuzhan Ülger
Oğuzhan Ülger ('97)
TUR9:14.50
  
 PB
11
Jack Jibb
Jack Jibb ('97)
GBR9:35.23
  
 
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE DQ
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
18.7. Vind: +3.4

Finale A

Finale
18.7.Vind: +3.4
1
Kamil Salimullin
Kamil Salimullin ('96)
RUS13.60 w
  0.122
 
2
Florian Lickteig
Florian Lickteig ('96)
GER13.64 w
  0.171
 
3
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.67 w
  0.203
 
4
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.73 w
  0.180
 
5
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI13.89 w
  0.166
 
6
Sergey Solodov
Sergey Solodov ('96)
RUS13.96 w
  0.122
 
7
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.12 w
  0.181
 
8
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP14.14 w
  0.142
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7. Vind: -0.1
17.7.Vind: -0.1
1
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.63
Q
  0.170
 PB
2
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER13.88
Q
  0.192
 
3
Sergey Solodov
Sergey Solodov ('96)
RUS13.93
Q
  0.151
 
4
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI13.95
q
  0.147
 
5
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP14.02
q
  0.158
 
6
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
IRL14.21
  0.157
 
7
Viktor Kantele
Viktor Kantele ('97)
FIN14.27
  0.130
 PB
8
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.57
  0.157
 
Semi 2
17.7. Vind: -1.0
17.7.Vind: -1.0
1
Kamil Salimullin
Kamil Salimullin ('96)
RUS13.86
Q
  0.150
 
2
Florian Lickteig
Florian Lickteig ('96)
GER13.92
Q
  0.171
 
3
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.93
Q
  0.145
 
4
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN14.07
  0.139
 
5
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE14.15
  0.166
 
6
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN14.20
  0.120
 
7
Dímos Tsoúyias
Dímos Tsoúyias ('96)
GRE14.30
  0.164
 
8
Cristian Florentin Nedelcu
Cristian Florentin Nedelcu ('97)
ROU14.39
  0.137
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: +1.1
17.7.Vind: +1.1
1
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.71
Q
  0.205
 PB
2
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP13.87
Q
  0.165
 
3
Sergey Solodov
Sergey Solodov ('96)
RUS14.00
Q
  0.156
 
4
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.21
q
  0.184
 =PB
5
Dímos Tsoúyias
Dímos Tsoúyias ('96)
GRE14.27
q
  0.170
 
6
Cristian Florentin Nedelcu
Cristian Florentin Nedelcu ('97)
ROU14.29
q
  0.159
 PB
7
Abdulsamet Bulat
Abdulsamet Bulat ('96)
TUR14.72
  0.177
 
Indledende 2
17.7. Vind: -0.3
17.7.Vind: -0.3
1
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI14.01
Q
  0.162
 
2
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.07
Q
  0.183
 
3
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE14.10
Q
  0.204
 
4
Viktor Kantele
Viktor Kantele ('97)
FIN14.30
q
  0.129
 PB
5
Charles Mitala
Charles Mitala ('96)
SWE14.35
  0.145
 
6
Leonardo Bizzoni
Leonardo Bizzoni ('96)
ITA14.44
  0.149
 
Indledende 3
17.7. Vind: +0.8
17.7.Vind: +0.8
1
Florian Lickteig
Florian Lickteig ('96)
GER13.73
Q
  0.170
 
2
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN14.03
Q
  0.150
 PB
3
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
IRL14.37
Q
  0.142
 
4
Gordon Skalvy
Gordon Skalvy ('97)
AUT14.45
  0.141
 
Clement Barbier
Clement Barbier ('96)
FRA DNF
  0.239
 
Indledende 4
17.7. Vind: -0.9
17.7.Vind: -0.9
1
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.96
Q
  0.196
 
2
Kamil Salimullin
Kamil Salimullin ('96)
RUS13.97
Q
  0.170
 
3
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN14.10
Q
  0.154
 
4
Rapolas Saulius
Rapolas Saulius ('96)
LTU14.37
  0.192
 
5
Garbhan McKenna
Garbhan McKenna ('96)
IRL14.41
  0.149
 
6
Ákos Kemenes
Ákos Kemenes ('96)
HUN14.59
  0.162
 
7
Nikolai Nikolov
Nikolai Nikolov ('96)
BUL14.62
  0.160
 
D19 400 m hæk    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA50.53
  0.148
 
2
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER51.46
  0.157
 PB
3
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT51.74
  0.154
 PB
4
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR52.09
  0.140
 
5
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI52.16
  0.175
 PB
6
Iñigo Rodriguez
Iñigo Rodriguez ('96)
ESP52.18
  0.147
 PB
7
Mykyta Chesak
Mykyta Chesak ('97)
UKR52.59
  0.167
 
8
Mikel Martinez
Mikel Martinez ('96)
ESP52.74
  0.199
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7.
18.7.
1
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER51.72
Q
  0.173
 PB
2
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR52.30
Q
  0.156
 
3
Mykyta Chesak
Mykyta Chesak ('97)
UKR52.40
q
  0.168
 
4
Mikel Martinez
Mikel Martinez ('96)
ESP52.51
q
  0.220
 
5
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED52.59
  0.173
 
6
Michał Galikowski
Michał Galikowski ('97)
POL52.77
  0.146
 
7
Alexander Lundskog
Alexander Lundskog ('96)
SWE54.02
  0.145
 
8
Mattia Tajana
Mattia Tajana ('96)
SUI54.24
  0.155
 
Semi 2
18.7.
18.7.
1
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA51.82
Q
  0.153
 
2
Iñigo Rodriguez
Iñigo Rodriguez ('96)
ESP52.34
Q
  0.164
 
3
Ivan Loginov
Ivan Loginov ('97)
RUS52.67
  0.159
 
4
Matěj Mach
Matěj Mach ('97)
CZE53.27
  0.198
 
5
Sebastian Gaugl
Sebastian Gaugl ('97)
AUT54.33
  0.191
 
6
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE55.28
  0.193
 
7
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL55.56
  0.171
 
8
Sinan Ören
Sinan Ören ('98)
TUR56.94
  0.210
 
Semi 3
18.7.
18.7.
1
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT52.72
Q
  0.166
 
2
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI52.93
Q
  0.169
 
3
Florian Gouacide
Florian Gouacide ('97)
FRA52.96
  0.153
 
4
Javier Delgado
Javier Delgado ('96)
ESP53.01
  0.198
 
5
Artur Nazaruk
Artur Nazaruk ('96)
UKR54.74
  0.210
 
6
Rusmir Malkocevic
Rusmir Malkocevic ('96)
BIH54.94
  0.157
 
7
Mustafa Yılmaz
Mustafa Yılmaz ('97)
TUR55.57
  0.188
 
8
Michael Adolf
Michael Adolf ('96)
GER1:15.90
  0.159
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Ivan Loginov
Ivan Loginov ('97)
RUS52.21
Q
  0.168
 
2
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED52.44
Q
  0.183
 PB
3
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL52.65
Q
  0.169
 
4
Javier Delgado
Javier Delgado ('96)
ESP52.81
Q
  0.172
 
5
Mattia Tajana
Mattia Tajana ('96)
SUI53.74
q
  0.160
 
6
Sebastian Gaugl
Sebastian Gaugl ('97)
AUT53.78
q
  0.183
 
7
Lukáš Hodboď
Lukáš Hodboď ('96)
CZE54.72
  0.177
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT52.43
Q
  0.152
 
2
Florian Gouacide
Florian Gouacide ('97)
FRA52.73
Q
  0.157
 
3
Mykyta Chesak
Mykyta Chesak ('97)
UKR52.79
Q
  0.167
 
4
Michał Galikowski
Michał Galikowski ('97)
POL53.20
Q
  0.156
 
5
László Szeitz
László Szeitz ('96)
HUN56.87
  0.245
 
Enej Vrhunec
Enej Vrhunec ('96)
SLO DQ
  0.143
 
Indledende 3
17.7.
17.7.
1
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR51.91
Q
  0.157
 
2
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER52.22
Q
  0.178
 
3
Mikel Martinez
Mikel Martinez ('96)
ESP52.65
Q
  0.227
 
4
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE52.72
Q
  0.196
 SB
5
Artur Nazaruk
Artur Nazaruk ('96)
UKR53.47
q
  0.225
 
6
Cristian Florentin Nedelcu
Cristian Florentin Nedelcu ('97)
ROU54.64
  0.167
 
Florentin Lesage
Florentin Lesage ('96)
FRA DQ
  0.176
 
Indledende 4
17.7.
17.7.
1
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA53.01
Q
  0.163
 
2
Rusmir Malkocevic
Rusmir Malkocevic ('96)
BIH53.05
Q
  0.165
NU20R PB
3
Iñigo Rodriguez
Iñigo Rodriguez ('96)
ESP53.11
Q
  0.248
 
4
Alexander Lundskog
Alexander Lundskog ('96)
SWE54.08
Q
  0.182
 
5
Mustafa Yılmaz
Mustafa Yılmaz ('97)
TUR54.55
q
  0.211
 
6
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE54.84
  0.145
 
7
Gabriele Montefalcone
Gabriele Montefalcone ('97)
ITA56.96
  0.124
 
Indledende 5
17.7.
17.7.
1
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI52.82
Q
  0.175
 
2
Matěj Mach
Matěj Mach ('97)
CZE53.02
Q
  0.196
 
3
Michael Adolf
Michael Adolf ('96)
GER53.18
Q
  0.175
 
4
Sinan Ören
Sinan Ören ('98)
TUR54.48
Q
  0.196
 
5
Giuseppe Biondo
Giuseppe Biondo ('96)
ITA1:10.16
  0.156
 
Dániel Varga
Dániel Varga ('97)
HUN DQ
  0.142
 
D19 Højdespring    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.23
  
DUR-19 PB
2
Dawid Wawrzyniak
Dawid Wawrzyniak ('96)
POL2.23
  
 PB
3
Oleksandr Barannikov
Oleksandr Barannikov ('97)
UKR2.19
  
 
4
Ilya Spitsyn
Ilya Spitsyn ('96)
RUS2.19
  
 
5
Danil Lysenko
Danil Lysenko ('97)
RUS2.17
  
 
5
Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau ('96)
BLR2.17
  
 PB
7
Stefan Tigler
Stefan Tigler ('97)
GER2.17
  
 PB
8
Filip Kossmann
Filip Kossmann ('96)
POL2.13
  
 =PB
9
Andrei Rybakou
Andrei Rybakou ('96)
BLR2.08
  
 
10
Juan Ignacio López
Juan Ignacio López ('96)
ESP2.05
  
 
10
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.05
  
 
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL NH
  
 
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.11
  A 1
DUR-19 
1
Danil Lysenko
Danil Lysenko ('97)
RUS2.11
  A 1
 
1
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.11
  A 1
 
1
Dawid Wawrzyniak
Dawid Wawrzyniak ('96)
POL2.11
  A 1
 
1
Oleksandr Barannikov
Oleksandr Barannikov ('97)
UKR2.11
  B 1
 
6
Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau ('96)
BLR2.11
  B 2
 
7
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.11
  B 3
 
7
Ilya Spitsyn
Ilya Spitsyn ('96)
RUS2.11
  B 3
 
9
Stefan Tigler
Stefan Tigler ('97)
GER2.11
  B 5
 
10
Andrei Rybakou
Andrei Rybakou ('96)
BLR2.08
  A 5
 
11
Juan Ignacio López
Juan Ignacio López ('96)
ESP2.08
  B 6
 
12
Filip Kossmann
Filip Kossmann ('96)
POL2.08
  A 6
 
13
Vadym Kravchuk
Vadym Kravchuk ('96)
UKR2.08
  B 7
 
14
Anton Senft
Anton Senft ('96)
GER2.08
  A 7
 
15
Petr Pícha
Petr Pícha ('96)
CZE2.08
  B 8
 
16
Adrián Sobrino
Adrián Sobrino ('96)
ESP2.05
  B 9
 
17
David Cortijo
David Cortijo ('96)
ESP2.05
  A 8
 
18
Metin Doğu
Metin Doğu ('97)
TUR2.05
  A 9
 
18
Vitor Korst
Vitor Korst ('96)
POR2.05
  B 10
 
20
Mārtiņš Sulainis
Mārtiņš Sulainis ('97)
LAT2.05
  A 10
 SB
21
Tomáš Zeman
Tomáš Zeman ('96)
SVK2.00
  A 11
 
22
Jacopo Zanatta
Jacopo Zanatta ('96)
ITA2.00
  B 11
 
23
Andriy Ilnytskyy
Andriy Ilnytskyy ('96)
UKR1.95
  A 12
 
24
Serkan Gözel
Serkan Gözel ('97)
TUR1.95
  B 12
 
D19 Stangspring    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Adam Hague
Adam Hague ('97)
GBR5.50
  
 
2
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN5.35
  
 PB
3
Alioune Sène
Alioune Sène ('96)
FRA5.30
  
 =PB
4
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.25
  
 
5
Timur Morgunov
Timur Morgunov ('96)
RUS5.25
  
 PB
6
Luigi Robert Colella
Luigi Robert Colella ('96)
ITA5.25
  
 
6
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.25
  
 PB
8
Aleix Pi
Aleix Pi ('96)
ESP5.20
  
 
9
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR5.20
  
 
10
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.10
  
 PB
11
Koen van der Wijst
Koen van der Wijst ('97)
NED5.05
  
 
12
Danijel Buhin
Danijel Buhin ('97)
CRO5.05
  
 =PB
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Adam Hague
Adam Hague ('97)
GBR5.05
  A 1
 
1
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.05
  A 1
 PB
1
Alioune Sène
Alioune Sène ('96)
FRA5.05
  A 1
 
1
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.05
  A 1
 
5
Koen van der Wijst
Koen van der Wijst ('97)
NED5.05
  A 5
 
6
Danijel Buhin
Danijel Buhin ('97)
CRO5.05
  B 1
 PB
6
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.05
  B 1
 
8
Luigi Robert Colella
Luigi Robert Colella ('96)
ITA5.05
  B 3
 
9
Aleix Pi
Aleix Pi ('96)
ESP5.05
  B 4
 
10
Timur Morgunov
Timur Morgunov ('96)
RUS5.05
  A 6
 
11
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
GBR5.05
  B 5
 
11
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN5.05
  B 5
 
13
Radj Narayanassamy
Radj Narayanassamy ('97)
FRA5.00
  B 7
 
14
Yanis Alves
Yanis Alves ('96)
FRA5.00
  A 7
 
15
Eduard Plotnikov
Eduard Plotnikov ('96)
ISR4.90
  A 8
 
16
Gonzalo Santamaria
Gonzalo Santamaria ('96)
ESP4.90
  B 8
 
17
Matteo Cristoforo Capello
Matteo Cristoforo Capello ('97)
ITA4.80
  A 9
 
18
Noel Del Cerro
Noel Del Cerro ('97)
ESP4.70
  A 10
 SB
Tim Jaeger
Tim Jaeger ('96)
GER NH
  A
 
Ambrož Tičar
Ambrož Tičar ('96)
SLO NH
  A
 
Denis Goldovsky
Denis Goldovsky ('97)
ISR NH
  B
 
Maximilian Knief
Maximilian Knief ('97)
GER NH
  B
 
Lev Skorish
Lev Skorish ('96)
ISR NH
  B
 
Mustafa Tilki
Mustafa Tilki ('97)
TUR NH
  B
 
D19 Længdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Anatoliy Ryapolov
Anatoliy Ryapolov ('97)
RUS7.96
0.0
  
 =PB
2
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.75
0.0
  
 PB
3
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA7.74
+0.9
  
 PB
4
Thobias Nilsson Montler
Thobias Nilsson Montler ('96)
SWE7.68
+0.7
  
 PB
5
Sam Healy
Sam Healy ('96)
IRL7.44
+0.2
  
 PB
6
Cedric Dufag
Cedric Dufag ('96)
FRA7.43
+0.4
  
 
7
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.41
+0.6
  
 
8
Martyn Maklygin
Martyn Maklygin ('96)
RUS7.36
-0.1
  
 
9
Loek Van Zevenbergen
Loek Van Zevenbergen ('96)
NED7.21
0.0
  
 
10
Ramunas Kleinauskas
Ramunas Kleinauskas ('96)
LTU7.08
+0.1
  
 
11
Timothee Sadier
Timothee Sadier ('97)
FRA7.07
+0.6
  
 
12
Tobias Capiau
Tobias Capiau ('97)
BEL7.04
+0.4
  
 
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Anatoliy Ryapolov
Anatoliy Ryapolov ('97)
RUS7.49
+0.1
q
  A 1
 
2
Cedric Dufag
Cedric Dufag ('96)
FRA7.41
-0.7
q
  A 2
 
3
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.39
+0.9
q
  B 1
 
4
Sam Healy
Sam Healy ('96)
IRL7.38
-0.5
q
  B 2
 PB
5
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA7.34
-0.2
q
  B 3
 
6
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.32
-0.3
q
  B 4
 
7
Thobias Nilsson Montler
Thobias Nilsson Montler ('96)
SWE7.29
-0.1
q
  B 5
 
8
Martyn Maklygin
Martyn Maklygin ('96)
RUS7.22
-0.7
q
  B 6
 
9
Loek Van Zevenbergen
Loek Van Zevenbergen ('96)
NED7.21
-0.9
q
  B 7
 
10
Ramunas Kleinauskas
Ramunas Kleinauskas ('96)
LTU7.21
+0.3
q
  A 3
 
11
Tobias Capiau
Tobias Capiau ('97)
BEL7.14
-0.2
q
  A 4
 
12
Timothee Sadier
Timothee Sadier ('97)
FRA7.10
0.0
q
  B 8
 
13
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR7.03
-1.0
  B 9
 
14
Şeyhmus Yiğitalp
Şeyhmus Yiğitalp ('97)
TUR7.02
-0.2
  A 5
 
15
Oleksandr Rezanov
Oleksandr Rezanov ('97)
UKR7.00
+0.3
  A 6
 
16
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR6.96
-0.4
  A 7
 
17
Jordi Yoshinori Matsuoka
Jordi Yoshinori Matsuoka ('96)
ESP6.79
-1.2
  B 10
 
18
Thierno Amadou Barry
Thierno Amadou Barry ('97)
ESP6.77
+0.2
  A 8
 
19
Serhiy Honcharenko
Serhiy Honcharenko ('96)
UKR6.76
-1.5
  A 9
 
20
Andrea Aldeghi
Andrea Aldeghi ('96)
ITA6.63
-0.9
  A 10
 
21
Aleksandar Taneski
Aleksandar Taneski ('97)
MKD5.77
-0.4
  A 11
 PB
D19 Trespring    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE17.04
+1.5
  
NU20R PB
2
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.51 w
+2.1
  
 
3
Pavlo Beznis
Pavlo Beznis ('97)
UKR16.10 w
+3.0
  
 
4
Pavel Markin
Pavel Markin ('96)
RUS16.08 w
+4.2
  
 
5
Montel Nevers
Montel Nevers ('96)
GBR15.98 w
+4.0
  
 
6
Christoph Garritsen
Christoph Garritsen ('97)
GER15.93 w
+2.2
  
 
7
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.91 w
+3.0
  
 
8
Topias Koukkula
Topias Koukkula ('96)
FIN15.55 w
+4.0
  
 
9
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT15.50 w
+3.1
  
 
10
Anton Davydenko
Anton Davydenko ('96)
UKR15.42 w
+2.5
  
 
11
Simone Contaldo
Simone Contaldo ('96)
ITA15.35 w
+2.5
  
 
12
Cristian Constantin
Cristian Constantin ('96)
ROU14.98
+1.3
  
 
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.19
+1.6
Q
  B 1
 PB
2
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.16
+1.6
Q
  B 2
 
3
Pavlo Beznis
Pavlo Beznis ('97)
UKR16.01 w
+2.4
Q
  A 1
 
4
Topias Koukkula
Topias Koukkula ('96)
FIN15.98 w
+6.4
Q
  A 2
 
5
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.97 w
+2.7
Q
  A 3
 
6
Christoph Garritsen
Christoph Garritsen ('97)
GER15.80 w
+2.4
Q
  B 3
 
7
Montel Nevers
Montel Nevers ('96)
GBR15.76 w
+2.9
Q
  A 4
 
8
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT15.64 w
+3.5
q
  B 4
 
9
Cristian Constantin
Cristian Constantin ('96)
ROU15.56 w
+2.6
q
  A 5
 
10
Simone Contaldo
Simone Contaldo ('96)
ITA15.56 w
+3.1
q
  B 5
 
11
Anton Davydenko
Anton Davydenko ('96)
UKR15.52 w
+2.7
q
  B 6
 
12
Pavel Markin
Pavel Markin ('96)
RUS15.46 w
+2.1
q
  B 7
 
13
Alejandro Kedar
Alejandro Kedar ('97)
ESP15.37 w
+3.5
  B 8
 
14
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR15.34 w
+2.2
  A 6
 
15
Mathieu Amouroux
Mathieu Amouroux ('97)
FRA15.29 w
+3.9
  A 7
 
16
Alejandro Matantu
Alejandro Matantu ('97)
ESP15.26 w
+2.8
  B 9
 
17
Jaume Roca
Jaume Roca ('96)
ESP15.17 w
+3.0
  A 8
 
18
Vitaliy Pavlov
Vitaliy Pavlov ('97)
RUS15.14 w
+3.1
  A 9
 
19
Artsem Siarkevich
Artsem Siarkevich ('96)
BLR15.08
+1.2
  B 10
 
Rajmund Lapite
Rajmund Lapite ('96)
HUN NM
  A
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL22.62
  
 NJRPB
2
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU20.78
  
 
3
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA20.71
  
NU20R PB
4
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER20.48
  
 
5
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO19.71
  
 PB
6
Merten Howe
Merten Howe ('97)
GER18.58
  
 
7
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL18.54
  
 
8
Sergey Panchekhin
Sergey Panchekhin ('97)
RUS18.44
  
 
9
Marius Constan Musteata
Marius Constan Musteata ('97)
ROU18.30
  
 
10
Karolis Čekanavicius
Karolis Čekanavicius ('96)
LTU18.00
  
 
11
Marcin Wrotyński
Marcin Wrotyński ('96)
POL17.40
  
 
Matija Carek
Matija Carek ('96)
CRO NM
  
 
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.39
  A 1
 
2
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU20.21
  B 1
 
3
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER19.95
  B 2
 
4
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA19.66
  A 2
 
5
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO18.96
  B 3
 
6
Matija Carek
Matija Carek ('96)
CRO18.79
  A 3
 PB
7
Merten Howe
Merten Howe ('97)
GER18.74
  B 4
 
8
Marius Constan Musteata
Marius Constan Musteata ('97)
ROU18.68
  A 4
 
9
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL18.65
  A 5
 
10
Sergey Panchekhin
Sergey Panchekhin ('97)
RUS18.64
  B 5
 
11
Karolis Čekanavicius
Karolis Čekanavicius ('96)
LTU18.47
  B 6
 PB
12
Marcin Wrotyński
Marcin Wrotyński ('96)
POL18.42
  B 7
 
13
Daniel Pardo
Daniel Pardo ('96)
ESP18.38
  B 8
 PB
14
Kert Piirimäe
Kert Piirimäe ('97)
EST18.14
  A 6
 SB
15
Antoine Duponchel
Antoine Duponchel ('96)
FRA18.05
  A 7
 
16
Kiriákos Zótos
Kiriákos Zótos ('96)
GRE17.84
  A 8
 
17
Nace Pleško
Nace Pleško ('96)
SLO17.76
  A 9
 
18
Vasyl Ivanochko
Vasyl Ivanochko ('96)
UKR17.52
  B 9
 
19
Yuriy Fyedosov
Yuriy Fyedosov ('96)
UKR17.34
  A 10
 
20
Samuli Kyrönviita
Samuli Kyrönviita ('97)
FIN17.33
  B 10
 
21
Malte Dörner
Malte Dörner ('96)
GER17.05
  A 11
 
22
John Kelly
John Kelly ('96)
IRL16.98
  B 11
 
23
Edgars Berķis
Edgars Berķis ('96)
LAT15.96
  A 12
 
24
Panu Tirkkonen
Panu Tirkkonen ('97)
FIN15.52
  A 13
 
25
Miguel Carreira
Miguel Carreira ('96)
POR14.31
  B 12
 PB
Jander Heil
Jander Heil ('97)
EST NM
  B
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL68.02
  
NU20R PB
2
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO67.11
  
 
3
Henning Prüfer
Henning Prüfer ('96)
GER64.18
  
 
4
Domantas Poška
Domantas Poška ('96)
LTU62.70
  
 
5
Giulio Anesa
Giulio Anesa ('96)
ITA62.11
  
NU20R PB
6
Viktar Trus
Viktar Trus ('96)
BLR61.30
  
 PB
7
Oskari Perälampi
Oskari Perälampi ('96)
FIN60.73
  
 PB
8
Tony Zeuke
Tony Zeuke ('96)
GER59.68
  
 
9
Ştefan Mura
Ştefan Mura ('97)
MDA57.62
  
 PB
10
George Armstrong
George Armstrong ('97)
GBR56.67
  
 
11
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA55.45
  
 
12
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER54.47
  
 
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL64.13
Q
  A 1
 PB
2
Domantas Poška
Domantas Poška ('96)
LTU63.50
Q
  B 1
 
3
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO62.15
Q
  A 2
 
4
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER60.76
Q
  A 3
 
5
Tony Zeuke
Tony Zeuke ('96)
GER59.94
Q
  B 2
 
6
Giulio Anesa
Giulio Anesa ('96)
ITA59.48
Q
  A 4
 
7
Oskari Perälampi
Oskari Perälampi ('96)
FIN58.03
Q
  B 3
 PB
8
Henning Prüfer
Henning Prüfer ('96)
GER57.97
q
  B 4
 
9
Ştefan Mura
Ştefan Mura ('97)
MDA56.05
q
  B 5
 
10
Viktar Trus
Viktar Trus ('96)
BLR55.49
q
  A 5
 
11
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA55.35
q
  A 6
 
12
George Armstrong
George Armstrong ('97)
GBR54.66
q
  A 7
 
13
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL54.43
  B 6
 
14
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA54.23
  B 7
 
15
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN53.78
  B 8
 
16
Eoin Sheridan
Eoin Sheridan ('97)
IRL53.74
  A 8
 
17
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR53.47
  B 9
 
18
Kiriákos Zótos
Kiriákos Zótos ('96)
GRE53.37
  A 9
 
19
Veikko Laitinen
Veikko Laitinen ('97)
FIN53.07
  A 10
 
20
Lael Tirnan
Lael Tirnan ('97)
FRA52.99
  B 10
 
21
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR52.31
  A 11
 
22
Edujose Lima
Edujose Lima ('96)
POR52.17
  A 12
 
23
José Lorenzo Hernández
José Lorenzo Hernández ('97)
ESP51.78
  B 11
 
24
Arijan Islami
Arijan Islami ('97)
CRO50.89
  B 12
 
25
Pavol Ženčár
Pavol Ženčár ('97)
SVK50.66
  A 13
 
26
Marius Constan Musteata
Marius Constan Musteata ('97)
ROU49.03
  B 13
 
27
Luke Farrugia
Luke Farrugia ('96)
MLT44.56
  A 14
 
Sven Todorović
Sven Todorović ('97)
CRO NM
  A
 
Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans ('97)
SWE NM
  B
 
D19 Hammerkast 6.0 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN79.60
  
 
2
Miguel Alberto Blanco
Miguel Alberto Blanco ('96)
ESP79.05
  
 PB
3
Matija Gregurić
Matija Gregurić ('96)
CRO77.35
  
 
4
Yuriy Kuziv
Yuriy Kuziv ('96)
RUS77.32
  
 PB
5
Volodymyr Myslyvchuk
Volodymyr Myslyvchuk ('96)
UKR76.64
  
 PB
6
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR75.63
  
 
7
Igor Yevseyev
Igor Yevseyev ('96)
RUS74.73
  
 
8
Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola ('97)
FIN73.22
  
 
9
Hleb Dudarau
Hleb Dudarau ('96)
BLR72.82
  
 
10
Gleb Volik
Gleb Volik ('96)
RUS72.29
  
 
11
Alexej Mikhailov
Alexej Mikhailov ('96)
GER70.26
  
 
12
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN69.79
  
 
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Alexej Mikhailov
Alexej Mikhailov ('96)
GER76.74
  A 1
 
2
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN74.99
  B 1
 
3
Miguel Alberto Blanco
Miguel Alberto Blanco ('96)
ESP74.87
  B 2
 
4
Matija Gregurić
Matija Gregurić ('96)
CRO74.43
  A 2
 
5
Hleb Dudarau
Hleb Dudarau ('96)
BLR74.29
  A 3
 PB
6
Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola ('97)
FIN73.54
  A 4
 
7
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR73.37
  B 3
 
8
Igor Yevseyev
Igor Yevseyev ('96)
RUS72.69
  B 4
 
9
Volodymyr Myslyvchuk
Volodymyr Myslyvchuk ('96)
UKR72.49
  A 5
 
10
Yuriy Kuziv
Yuriy Kuziv ('96)
RUS71.65
  A 6
 
11
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN71.22
  B 5
 PB
12
Gleb Volik
Gleb Volik ('96)
RUS70.49
  B 6
 
13
Raman Zholudzeu
Raman Zholudzeu ('96)
BLR68.75
  B 7
 
14
Aapo Laine
Aapo Laine ('96)
FIN67.60
  A 7
 
15
Fellan McGuigan
Fellan McGuigan ('96)
IRL66.67
  B 8
 
16
Karol Končoš
Karol Končoš ('96)
SVK66.48
  A 8
 
17
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU65.78
  A 9
 
18
Anton Andersson
Anton Andersson ('96)
SWE65.78
  B 9
 
19
Jaroslav Lauterkranc
Jaroslav Lauterkranc ('96)
CZE65.61
  B 10
 
20
Kostyantyn Lytvynenko
Kostyantyn Lytvynenko ('97)
UKR64.98
  B 11
 
21
Artur Leszczyński
Artur Leszczyński ('96)
POL64.79
  B 12
 
22
Mykola Lopushenko
Mykola Lopushenko ('96)
UKR62.78
  A 10
 
23
Jon Nerdal
Jon Nerdal ('96)
NOR62.72
  A 11
 
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL NM
  A
 
D19 Spydkast 800 gram    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Matija Muhar
Matija Muhar ('96)
SLO79.20
  
NU20R PB
2
Simon Litzell
Simon Litzell ('97)
SWE78.34
  
 
3
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU77.48
  
 PB
4
Ioánnis Kiriazís
Ioánnis Kiriazís ('96)
GRE77.05
  
 
5
Miro Määttänen
Miro Määttänen ('96)
FIN75.46
  
 PB
6
Yegor Nikolayev
Yegor Nikolayev ('96)
RUS75.04
  
 
7
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN74.81
  
 
8
Vladislav Panasenkov
Vladislav Panasenkov ('96)
RUS74.09
  
 PB
9
Tom Meier
Tom Meier ('97)
GER73.15
  
 PB
10
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU69.94
  
 
11
Harry Hughes
Harry Hughes ('97)
GBR69.92
  
 
12
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR69.58
  
 
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN76.28
  B 1
 PB
2
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU74.66
  B 2
 PB
3
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR74.19
  A 1
 
4
Matija Muhar
Matija Muhar ('96)
SLO72.91
  A 2
 
5
Simon Litzell
Simon Litzell ('97)
SWE72.10
  B 3
 
6
Miro Määttänen
Miro Määttänen ('96)
FIN71.80
  B 4
 PB
7
Tom Meier
Tom Meier ('97)
GER71.73
  A 3
 PB
8
Harry Hughes
Harry Hughes ('97)
GBR71.73
  A 4
 PB
9
Ioánnis Kiriazís
Ioánnis Kiriazís ('96)
GRE70.95
  A 5
 
10
Yegor Nikolayev
Yegor Nikolayev ('96)
RUS70.91
  A 6
 
11
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU70.89
  B 5
 
12
Vladislav Panasenkov
Vladislav Panasenkov ('96)
RUS69.89
  B 6
 
13
Pablo Bugallo
Pablo Bugallo ('96)
ESP68.28
  B 7
 
14
Mateusz Strzeszewski
Mateusz Strzeszewski ('97)
POL68.01
  A 7
 
15
Jazeps Groza
Jazeps Groza ('97)
LAT67.69
  A 8
 
16
Nicolás Quijera
Nicolás Quijera ('96)
ESP67.28
  A 9
 
17
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN67.01
  A 10
 
18
Márk Xavér Schmölcz
Márk Xavér Schmölcz ('97)
HUN67.01
  B 8
 
19
Artūrs Meirens
Artūrs Meirens ('96)
LAT66.68
  B 9
 
20
Ahmet Talha Kılıç
Ahmet Talha Kılıç ('96)
TUR66.36
  B 10
 
21
Andrei David
Andrei David ('96)
ROU65.58
  A 11
 
22
Maximilian Slezak
Maximilian Slezak ('96)
SVK64.76
  A 12
 
23
Bradley Mifsud
Bradley Mifsud ('96)
MLT63.96
  B 11
NR NU23R NU20R PB
24
Roman Klem
Roman Klem ('96)
GER63.07
  B 12
 
25
Marian Spannowsky
Marian Spannowsky ('96)
GER62.98
  B 13
 
26
Aleksi Lehto
Aleksi Lehto ('96)
FIN61.27
  A 13
 
D19 Tikamp U20    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Jan Doležal
Jan Doležal ('96)
CZE7929
  
 PB
 
10,91w/+2,87,19w/+2,315,301,9749,9114,01w/+2,854,754,2054,705.08,39
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR7764
  
NU20R PB
 
10,53w/+2,87,66/+1,512,192,0048,7213,84w/+2,839,304,3045,824.44,73
3
Maksim Andraloits
Maksim Andraloits ('97)
BLR7717
  
 PB
 
11,02w/+2,87,29w/+2,615,322,0050,4413,98w/+2,343,494,3045,754.47,90
4
Sybren Blok
Sybren Blok ('96)
NED7706
  
 PB
 
10,92w/+2,86,93w/+3,113,971,8851,1413,81w/+2,847,294,7049,674.48,36
5
Feliks Shestopalov
Feliks Shestopalov ('96)
RUS7614
  
 PB
 
11,28/+1,76,95/+0,812,761,9749,3214,55w/+2,339,114,5056,704.30,87
6Daniel SturmaDaniel Sturma ('96)GER7464
  
 
 
10,88w/+2,86,96w/+2,213,011,9150,9714,30w/+2,837,054,4054,104.38,50
7
Alessandro Van de Sande
Alessandro Van de Sande ('97)
BEL7433
  
 PB
 
11,15w/+3,06,95/+1,513,961,9749,6214,56w/+2,138,864,3046,554.39,10
8
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR7315
  
 PB
 
11,60w/+3,06,27/+1,816,061,9151,1514,58w/+2,144,104,0054,554.40,82
9
Aleksandar Grnović
Aleksandar Grnović ('96)
SRB7315
  
 PB
 
11,13w/+2,87,21w/+2,814,931,8550,4214,69w/+2,844,083,8049,794.55,25
10
Marvin Bollinger
Marvin Bollinger ('96)
GER7238
  
 
 
11,11/+1,76,84/+1,814,502,0051,2415,28w/+2,332,064,5054,944.59,48
11
Axel Ohlson
Axel Ohlson ('96)
SWE7238
  
 PB
 
11,91w/+3,06,26/0,015,411,9151,7115,80w/+2,147,214,3053,264.30,15
12
Damien Berthenet
Damien Berthenet ('96)
FRA7230
  
 
 
11,53/+1,76,92/-0,614,462,0352,1414,72w/+2,340,924,3048,755.02,93
13
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL7203
  
 PB
 
10,93w/+2,87,12w/+2,911,911,9149,7314,44w/+2,833,544,4045,934.49,69
14
Sebastian Ruthström
Sebastian Ruthström ('97)
SWE7144
  
 PB
 
11,66w/+3,06,82/+1,412,831,9152,8215,25w/+2,139,574,5067,465.11,05
15
Valentin Charles
Valentin Charles ('97)
FRA7130
  
 PB
 
11,22/+1,77,26w/+3,712,901,9150,1614,59w/+2,334,823,8047,034.39,46
16
Tuomas Valle
Tuomas Valle ('97)
FIN7128
  
 PB
 
11,47/+1,76,71/-0,515,001,9751,9614,48w/+2,844,943,7052,425.11,88
17
Jan Ruhrmann
Jan Ruhrmann ('97)
GER7124
  
 
 
11,42w/+3,06,66/+1,913,871,8850,7315,54w/+2,139,653,9052,634.27,00
18
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR7113
  
 SB
 
11,19/+1,77,12/+1,611,842,0653,6115,58w/+2,141,634,7052,785.27,48
19
Artur Hämäläinen
Artur Hämäläinen ('97)
FIN6685
  
 
 
11,12/+1,77,18/+1,413,411,9450,1414,62w/+2,340,134,1046,48DNF
20
Simone Fassina
Simone Fassina ('96)
ITA6597
  
 
 
11,53w/+3,06,54/+0,813,652,0351,9214,79w/+2,341,114,3051,73DNF
21
Andri Oberholzer
Andri Oberholzer ('96)
SUI6430
  
 
 
11,32w/+3,07,26/+0,915,001,9153,5914,77w/+2,341,83NH50,425.26,23
Artem Makarenko
Artem Makarenko ('97)
RUSDNFw
  
 
 
10,99w/+2,87,27W/+4,113,911,9150,6214,08w/+2,836,914,40
Maxence Pecatte
Maxence Pecatte ('97)
FRADNF
  
 
 
11,10/+1,77,42w/+2,3
D19 10000 m kapgang    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Diego García
Diego García ('96)
ESP40:05.21
  
 SB
2
Vladislav Saraykin
Vladislav Saraykin ('97)
RUS40:59.28
  
 PB
3
Pablo Oliva
Pablo Oliva ('96)
ESP41:00.73
  
 PB
4
Jean Blancheteau
Jean Blancheteau ('96)
FRA41:14.75
  
NU20R PB
5
Zaharías Tsamoudákis
Zaharías Tsamoudákis ('96)
GRE41:31.44
  
 SB
6
Nathaniel Seiler
Nathaniel Seiler ('96)
GER41:33.47
  
 PB
7
Callum Wilkinson
Callum Wilkinson ('97)
GBR41:34.63
  
NU20R PB
8
Anatoli Homeleu
Anatoli Homeleu ('96)
BLR42:12.68
  
 PB
9
Gregorio Angelini
Gregorio Angelini ('96)
ITA42:20.56
  
 PB
10
Manuel Bermúdez
Manuel Bermúdez ('97)
ESP42:23.54
  
 
11
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN42:24.19
  
 PB
12
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK42:44.21
  
 PB
13
Gianluca Picchiottino
Gianluca Picchiottino ('96)
ITA42:48.03
  
 PB
14
Andrei Gafita
Andrei Gafita ('96)
ROU42:49.57
  
NU20R PB
15
Mustafa Özbek
Mustafa Özbek ('97)
TUR43:47.44
  
 PB
16
Thibaut Hypolite
Thibaut Hypolite ('97)
FRA43:54.23
  
 PB
17
Miguel Rodrigues
Miguel Rodrigues ('96)
POR43:54.55
  
 PB
18
Michal Morvay
Michal Morvay ('96)
SVK43:58.60
  
 
19
Salih Korkmaz
Salih Korkmaz ('97)
TUR44:25.06
  
 PB
20
Oleksandr Zholob
Oleksandr Zholob ('97)
UKR44:43.21
  
 
21
Axel Mutter
Axel Mutter ('96)
FRA45:14.51
  
 PB
22
Arturs Makars
Arturs Makars ('97)
LAT45:18.08
  
 
23
Hélder Dos Santos
Hélder Dos Santos ('96)
POR45:36.57
  
 
24
Fredrik Vaeng Røtnes
Fredrik Vaeng Røtnes ('96)
NOR46:50.81
  
 SB
Pedro Amaral
Pedro Amaral ('97)
POR DQ
  
 
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER DQ
  
 
Vasiliy Mizinov
Vasiliy Mizinov ('97)
RUS DQ
  
 
Muratcan Karapınar
Muratcan Karapınar ('96)
TUR41:58.07 DQ IAAF Rule 32.2.b
  
NU23R NU20R 
D19 4 x 100 m stafet    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Sverige 
Sverige  
SWE39.73
  0.169
NU20R 
  Emil von Barth, Austin Hamilton, Thobias Montler, Gustav Kjell
2
 
  
POL40.00
  0.164
 
  Artur Wasilewski, Przemysław Adamski, Krzysztof Wróbel, Eryk Hampel
3
 
  
FRA40.02
  0.194
 
  Nans André, Maxime Gardes, Clement Barbier, Amaury Golitin
4
 
  
ITA40.40
  0.177
 
  Simone Tanzilli, Daniele Corsa, Ferdinando Mulassano, Enrico Luciano
5
 
  
GER40.68
  0.140
 
  Roger Gurski, Alexander Deckert, Fabian Netzlaff, Deniz Almas
6
 
  
FIN40.93
  0.162
 
  Jyri Kangasharju, Valtteri Kalliokulju, Oskari Lehtonen, Aleksi Lehto
7
 
  
IRL41.09
  0.157
 
  Eoin Doherty, Zak Irwin, Scott Gibson, Joseph Ojewumi
 
  
NORDQ 41.07
  0.168
 
  Sondre Loftås Kåstad, Even Meinseth, Jonathan Quarcoo, Øystein Klareng
Indledende heats19.7.
Indledende 1
19.7.
19.7.
1
Sverige 
Sverige  
SWE40.01
Q
  0.146
NU20R 
  Emil von Barth, Austin Hamilton, Thobias Montler, Gustav Kjell
2
 
  
NOR40.46
Q
  0.170
NU20R 
  Sondre Loftås Kåstad, Even Meinseth, Jonathan Quarcoo, Øystein Klareng
3
 
  
ITA41.10
Q
  0.152
 
  Andrea Federici, Daniele Corsa, Ferdinando Mulassano, Enrico Luciano
4
 
  
FIN41.13
  0.149
 
  Jyri Kangasharju, Valtteri Kalliokulju, Oskari Lehtonen, Aleksi Lehto
 
  
GBRDQ
  0.188
 
  Joseph Dewar, Eliott Powell, Reuben Arthur, Tommy Ramdhan
 
  
ESPDQ
  0.230
 
  Alvaro Plaza, Daniel Mazón, Iñaki Cañal, Aitor Same Ekobo
Indledende 2
19.7.
19.7.
1
 
  
GER40.39
Q
  0.125
 
  Roger Gurski, Alexander Deckert, Fabian Netzlaff, Deniz Almas
2
 
  
FRA40.55
Q
  0.194
 
  Nans André, Maxime Gardes, Clement Barbier, Amaury Golitin
3
 
  
POL40.56
Q
  0.188
 
  Artur Wasilewski, Przemysław Adamski, Krzysztof Wróbel, Eryk Hampel
4
 
  
IRL40.97
q
  0.145
 
  Eoin Doherty, Zak Irwin, Scott Gibson, Joseph Ojewumi
5
 
  
BEL41.41
  0.147
 
  Raphael Kapenda, Clement Brunin, Arno Van Hamme, Jordan Paquot
 
  
PORDNF
  0.162
 
  Frederico Curvelo, João Pinto, Ricardo Pereira, Rafael Jorge
 
  
HUNDQ
  0.169
 
  Dániel Szabó, Bence Boros, Áron Tóth, Richárd Köcse
D19 4 x 400 m stafet    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
 
  
RUS3:08.35
  0.191
 
  Andrey Yefremov, Andrey Kukharenko, Konstantin Tolokonnikov, Ilya Krasnov
2
 
  
ITA3:10.04
  0.153
 
  Giuseppe Leonardi, Leonardo Vanzo, Simone Serafini, Daniele Corsa
3
 
  
GER3:10.12
  0.167
 
  Constantin Schmidt, Pascal Unbehaun, Jaakkima Rösler, Aleksi Rösler
4
 
  
POL3:10.40
  0.168
 
  Wiktor Suwara, Dawid Kapała, Kamil Mroczek, Dariusz Kowaluk
5
 
  
BEL3:14.12
  0.164
 
  Alexander Doom, Christian Iguacel, Dylan Owusu, Elroy Doraene
6
 
  
ROU3:17.30
  0.176
 
  Cristian Florentin Nedelcu, Madalin Dorian Gheban, Zeno Moraru, Cristian Radu
 
  
FRADQ 3:09.05
  0.181
 
  Yassin Zaoujal, Etienne Merville, Victor Coroller, Bertrand Stephan
 
  
GREDQ
  0.154
 
  Ioánnis Logothétis, Dimítrios Levantínos, Nikólaos Ebéoglou, Hrístos Kotítsas
Indledende heats18.7.
Indledende 1
18.7.
18.7.
1
 
  
FRA3:11.32
Q
  0.157
 
  Allande Marcellus, Etienne Merville, Damien Brouillac, Yassin Zaoujal
2
 
  
GER3:11.47
Q
  0.163
 
  Constantin Schmidt, Pascal Unbehaun, Lukas Schwab, Jaakkima Rösler
3
 
  
POL3:14.80
Q
  0.231
 
  Grzegorz Biernat, Dawid Kapała, Artur Wasilewski, Kamil Mroczek
4
 
  
ROU3:17.23
q
  0.179
 
  Cristian Florentin Nedelcu, Madalin Dorian Gheban, Zeno Moraru, Cristian Radu
5
 
  
SUI3:21.73
  0.168
 
  Philip Rosenthal, Luca Flück, Joaquim Jaeger, Arnaud Dupré
Indledende 2
18.7.
18.7.
1
 
  
RUS3:12.16
Q
  0.188
 
  Anatoliy Ryapolov, Andrey Yefremov, Ilya Krasnov, Andrey Kukharenko
2
 
  
GRE3:14.03
Q
  0.173
 
  Ioánnis Logothétis, Dimítrios Levantínos, Nikólaos Ebéoglou, Hrístos Kotítsas
3
 
  
ITA3:14.52
Q
  0.197
 
  Simone Serafini, Brayan Lopez, Giorgio Trevisani, Giuseppe Leonardi
4
 
  
BEL3:14.71
q
  0.206
 
  Christian Iguacel, Elroy Doraene, Alexander Doom, Camille Lubon
5
 
  
TUR3:17.74
  0.250
 
  Sinan Ören, Mahsum Korkmaz, Oğuzhan Benli, Uğur Bilgi
P19 100 m    
17.7. Vind: -1.2

Finale A

Finale
17.7.Vind: -1.2
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.52
  0.173
 
2
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.64
  0.151
 
3
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.68
  0.203
 
4
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.69
  0.178
 
5
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.74
  0.140
 
6
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.85
  0.178
 
7
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL12.04
  0.141
 
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER DNS
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: -0.8
16.7.Vind: -0.8
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.61
Q
  0.141
 
2
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.69
Q
  0.164
 
3
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL11.79
q
  0.144
 
4
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.91
  0.125
 
5
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR12.04
  0.239
 
6
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL12.06
  0.155
 
7
Marijke Boogerd
Marijke Boogerd ('97)
NED12.08
  0.158
 
8
Ioana Gheorghe
Ioana Gheorghe ('97)
ROU12.18
  0.165
 
Semi 2
16.7. Vind: -0.7
16.7.Vind: -0.7
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.50
Q
  0.169
 
2
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.63
Q
  0.132
 
3
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.85
q
  0.180
 
4
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED11.94
  0.176
 
5
Chiara Torrisi
Chiara Torrisi ('96)
ITA12.04
  0.151
 
6
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT12.06
  0.199
 PB
7
Õilme Võro
Õilme Võro ('96)
EST12.12
  0.193
 
8
Lotta Kemppinen
Lotta Kemppinen ('98)
FIN12.13
  0.170
 
Semi 3
16.7. Vind: -0.6
16.7.Vind: -0.6
1
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.58
Q
  0.169
 
2
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.61
Q
  0.206
 
3
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.90
  0.175
 
4
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED11.94
  0.149
 
5
Paraskevi Andreou
Paraskevi Andreou ('97)
CYP12.01
  0.148
 
6
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT12.05
  0.200
 
7
Weronika Błażek
Weronika Błażek ('96)
POL12.15
  0.155
 
8
Leonice Germini
Leonice Germini ('97)
ITA12.35
  0.141
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: +2.0
16.7.Vind: +2.0
1
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.51
Q
  0.166
 
2
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED11.73
Q
  0.160
 PB
3
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.77
Q
  0.181
 
4
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR11.97
Q
  0.230
 
5
Tiffany Tshilumba
Tiffany Tshilumba ('96)
LUX12.01
  0.162
 SB
6
Julia Viktoria Calliari
Julia Viktoria Calliari ('97)
ITA12.03
  0.159
 
7
Robyn Zammit
Robyn Zammit ('97)
MLT12.48
  0.153
 
Indledende 2
16.7. Vind: +3.6
16.7.Vind: +3.6
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.32 w
Q
  0.157
 
2
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.60 w
Q
  0.164
 
3
Marijke Boogerd
Marijke Boogerd ('97)
NED11.64 w
Q
  0.163
 
4
Õilme Võro
Õilme Võro ('96)
EST11.84 w
Q
  0.200
 
5
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT11.93 w
q
  0.206
 
6
Leonice Germini
Leonice Germini ('97)
ITA11.94 w
q
  0.146
 
7
Muswama Kambundji
Muswama Kambundji ('96)
SUI11.98 w
  0.140
 
Indledende 3
16.7. Vind: +1.9
16.7.Vind: +1.9
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.44
Q
  0.148
 
2
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL11.65
Q
  0.131
 PB
3
Chiara Torrisi
Chiara Torrisi ('96)
ITA11.71
Q
  0.149
 PB
4
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT11.79
Q
  0.171
 PB
5
Zorana Barjaktarovic
Zorana Barjaktarovic ('96)
SRB11.96
  0.153
 
6
Dimitra Kyriakidou
Dimitra Kyriakidou ('96)
CYP12.05
  0.178
 =SB
7
Cristina Llovera
Cristina Llovera ('96)
AND12.19
  0.169
NR NU23R NU20R PB
Indledende 4
16.7. Vind: +1.7
16.7.Vind: +1.7
1
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.47
Q
  0.153
 SB
2
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED11.77
Q
  0.156
 PB
3
Paraskevi Andreou
Paraskevi Andreou ('97)
CYP11.80
Q
  0.168
 SB
4
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.81
Q
  0.170
 
5
Weronika Błażek
Weronika Błażek ('96)
POL11.90
q
  0.126
 
6
Ioana Gheorghe
Ioana Gheorghe ('97)
ROU11.93
q
  0.169
 SB
7
Hanna Hoff
Hanna Hoff ('97)
SWE11.98
  0.179
 PB
Indledende 5
16.7. Vind: +0.6
16.7.Vind: +0.6
1
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.56
Q
  0.150
 PB
2
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.61
Q
  0.157
 PB
3
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.78
Q
  0.150
 PB
4
Lotta Kemppinen
Lotta Kemppinen ('98)
FIN11.92
Q
  0.173
 PB
5
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL12.00
  0.162
 
6
Emily Gerulová
Emily Gerulová ('97)
CZE12.04
  0.165
 
7
Zyanne Hook
Zyanne Hook ('96)
GIB13.29
  0.185
 PB
8
Melissa Michelotti
Melissa Michelotti ('96)
SMR13.55
  0.204
 PB
P19 200 m    
18.7. Vind: +2.6

Finale A

Finale
18.7.Vind: +2.6
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER22.41 w
  0.255
 
2
Shannon Hylton
Shannon Hylton ('96)
GBR22.73 w
  0.137
 
3
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.05 w
  0.147
 
4
Charlotte McLennaghan
Charlotte McLennaghan ('97)
GBR23.30 w
  0.175
 
5
Alicja Wrona
Alicja Wrona ('96)
POL23.61 w
  0.195
 
6
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED23.69 w
  0.165
 
7
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED23.92 w
  0.206
 
8
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL24.09 w
  0.153
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7. Vind: +4.2
18.7.Vind: +4.2
1
Shannon Hylton
Shannon Hylton ('96)
GBR22.79 w
Q
  0.179
 
2
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.12 w
Q
  0.151
 
3
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED23.54 w
Q
  0.191
 
4
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL23.73 w
q
  0.163
 
5
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA23.87 w
  0.169
 
6
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT23.92 w
  0.182
 
7
Alessia Niotta
Alessia Niotta ('97)
ITA23.96 w
  0.185
 
8
Karolina Ciesielska
Karolina Ciesielska ('96)
POL23.96 w
  0.122
 
Semi 2
18.7. Vind: +3.8
18.7.Vind: +3.8
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER22.85 w
Q
  0.218
 
2
Charlotte McLennaghan
Charlotte McLennaghan ('97)
GBR23.48 w
Q
  0.184
 
3
Alicja Wrona
Alicja Wrona ('96)
POL23.60 w
Q
  0.229
 
4
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED23.79 w
q
  0.200
 
5
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED23.79 w
  0.181
 
6
Annalisa Spadotto Scott
Annalisa Spadotto Scott ('96)
ITA23.96 w
  0.187
 
7
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR23.99 w
  0.216
 
8
Caroline Chaillou
Caroline Chaillou ('96)
FRA24.09 w
  0.133
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: +0.8
17.7.Vind: +0.8
1
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.55
Q
  0.185
 
2
Alicja Wrona
Alicja Wrona ('96)
POL23.95
Q
  0.227
 
3
Alessia Niotta
Alessia Niotta ('97)
ITA24.39
Q
  0.195
 
4
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR24.51
  0.183
 
5
Martina Homolová
Martina Homolová ('96)
CZE24.76
  0.173
 
Indledende 2
17.7. Vind: +0.3
17.7.Vind: +0.3
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER23.04
Q
  0.239
 =PB
2
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL24.13
Q
  0.158
 
3
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED24.28
Q
  0.213
 
4
Karolina Ciesielska
Karolina Ciesielska ('96)
POL24.43
q
  0.175
 
5
Ioana Gheorghe
Ioana Gheorghe ('97)
ROU24.53
  0.208
 
6
Dimitra Kyriakidou
Dimitra Kyriakidou ('96)
CYP25.03
  0.265
 
Indledende 3
17.7. Vind: +0.7
17.7.Vind: +0.7
1
Shannon Hylton
Shannon Hylton ('96)
GBR23.24
Q
  0.205
 
2
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR24.21
Q
  0.232
 
3
Annalisa Spadotto Scott
Annalisa Spadotto Scott ('96)
ITA24.23
Q
  0.192
 
4
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED24.30
q
  0.189
 
5
Caroline Chaillou
Caroline Chaillou ('96)
FRA24.35
q
  0.133
 
6
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT24.47
q
  0.191
 PB
7
Tiffany Tshilumba
Tiffany Tshilumba ('96)
LUX24.90
  0.181
 
Indledende 4
17.7. Vind: +0.7
17.7.Vind: +0.7
1
Charlotte McLennaghan
Charlotte McLennaghan ('97)
GBR23.64
Q
  0.178
 
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED24.15
Q
  0.189
 
3
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA24.26
Q
  0.172
 
4
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI24.64
  0.186
 
5
Paula Sevilla
Paula Sevilla ('97)
ESP25.61
  0.199
 
Maja Pogorevc
Maja Pogorevc ('96)
SLO DQ
  
 
P19 400 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR52.58
  0.140
 
2
Cheriece Hylton
Cheriece Hylton ('96)
GBR53.16
  0.152
 PB
3
Anastasiya Bednova
Anastasiya Bednova ('96)
RUS53.27
  0.200
 
4
Maja Pogorevc
Maja Pogorevc ('96)
SLO53.76
  0.198
 PB
5
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR53.78
  0.166
 PB
6
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA53.80
  0.217
 PB
7
Zdeňka Seidlová
Zdeňka Seidlová ('97)
CZE53.96
  0.147
 PB
8
Lina Nielsen
Lina Nielsen ('96)
GBR54.72
  0.176
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Zdeňka Seidlová
Zdeňka Seidlová ('97)
CZE54.29
Q
  0.172
 
2
Lina Nielsen
Lina Nielsen ('96)
GBR54.35
Q
  0.165
 
3
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT54.49
  0.195
 
4
Chelsea Zoller
Chelsea Zoller ('97)
SUI55.59
  0.200
 
5
Luca Palásti
Luca Palásti ('96)
HUN55.70
  0.184
 
6
Virginia Troiani
Virginia Troiani ('96)
ITA55.87
  0.191
 
7
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR56.17
  0.218
 
8
Kalliopi Kountouri
Kalliopi Kountouri ('97)
CYP56.62
  0.187
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR53.52
Q
  
 
2
Maja Pogorevc
Maja Pogorevc ('96)
SLO54.14
Q
  
 
3
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER55.39
  
 
4
Lyndra-Sareena Carti
Lyndra-Sareena Carti ('97)
FRA55.94
  
 
5
Elisabeth Paulina
Elisabeth Paulina ('96)
NED56.26
  
 
6
Federica Putti
Federica Putti ('96)
ITA56.26
  
 
7
Irene Mendez
Irene Mendez ('96)
ESP57.58
  
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1
Cheriece Hylton
Cheriece Hylton ('96)
GBR53.99
Q
  0.171
 
2
Anastasiya Bednova
Anastasiya Bednova ('96)
RUS54.13
Q
  0.201
 
3
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.30
q
  0.201
 PB
4
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA54.42
q
  0.224
 
5
Jenna Bromell
Jenna Bromell ('97)
IRL54.56
  0.202
 PB
6
Julia Schwarzinger
Julia Schwarzinger ('97)
AUT55.91
  0.191
 
7
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO56.36
  0.219
 
P19 800 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:02.83
  
 
2
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('96)
GER2:04.55
  
 
3Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)ISL2:05.04
  
 
4
Molly Long
Molly Long ('96)
GBR2:06.00
  
 
5
Mhairi Hendry
Mhairi Hendry ('96)
GBR2:06.38
  
 
6
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER2:09.05
  
 
7
Corane Gazeau
Corane Gazeau ('96)
FRA2:09.57
  
 
8
Irene Vian
Irene Vian ('96)
ITA2:10.48
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:06.31
Q
  
 
2
Molly Long
Molly Long ('96)
GBR2:06.87
Q
  
 
3
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR2:07.72
  
 PB
4
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:09.09
  
 
5
Vendula Hluchá
Vendula Hluchá ('97)
CZE2:09.38
  
 
6
Ariane Ballner
Ariane Ballner ('96)
GER2:10.15
  
 
7
Anamarija Petters
Anamarija Petters ('96)
CRO2:11.16
  
 
8
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE2:12.56
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('96)
GER2:05.85
Q
  
 
2
Mhairi Hendry
Mhairi Hendry ('96)
GBR2:06.21
Q
  
 
3
Corane Gazeau
Corane Gazeau ('96)
FRA2:07.15
q
  
 PB
4
Eleonora Vandi
Eleonora Vandi ('96)
ITA2:08.25
  
 
5
Oliwia Pakuła
Oliwia Pakuła ('97)
POL2:08.83
  
 
6
Madeleine Björlin-Delmar
Madeleine Björlin-Delmar ('96)
SWE2:11.54
  
 
7
Monika Elenska
Monika Elenska ('96)
LTU2:12.38
  
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)ISL2:05.01
Q
  
 
2
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER2:05.47
Q
  
 PB
3
Irene Vian
Irene Vian ('96)
ITA2:07.55
q
  
 
4
Angelika Sarna
Angelika Sarna ('97)
POL2:08.97
  
 
5
Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold ('98)
NOR2:10.31
  
 
6
Anna Zhmurko
Anna Zhmurko ('96)
UKR2:11.69
  
 
Astrid Rosvall
Astrid Rosvall ('97)
SWE DNS
  
 
P19 1500 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Bobby Clay
Bobby Clay ('97)
GBR4:17.91
  
 
2
Amy Griffiths
Amy Griffiths ('96)
GBR4:20.41
  
 
3
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER4:20.84
  
 
4
Anastasía-Panayióta Marinákou
Anastasía-Panayióta Marinákou ('96)
GRE4:25.23
  
 
5
Kathryn Gillespie
Kathryn Gillespie ('96)
GBR4:25.64
  
 
6Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN4:26.09
  
 SB
7
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:26.56
  
 SB
8
Yuliya Moroz
Yuliya Moroz ('96)
UKR4:27.74
  
 
9
Chiara Ferdani
Chiara Ferdani ('97)
ITA4:28.70
  
 SB
10
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN4:29.42
  
 
11Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:30.02
  
 
12
Coraline Maamouri
Coraline Maamouri ('96)
FRA4:30.75
  
 
13
Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh ('96)
NOR4:32.30
  
 
14
Fatma Arik
Fatma Arik ('97)
TUR4:33.59
  
 
P19 3000 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER9:12.29
  
 
2
Célia Antón
Célia Antón ('97)
ESP9:16.36
  
 
3Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN9:17.36
  
 PB
4Maria LarsenMaria Larsen ('96)DEN9:20.48
  
 PB
5
Cassandre Beaugrand
Cassandre Beaugrand ('97)
FRA9:22.94
  
 
6
Ebba Andersson
Ebba Andersson ('97)
SWE9:29.98
  
 
7
Anastasía-Panayióta Marinákou
Anastasía-Panayióta Marinákou ('96)
GRE9:38.19
  
 
8
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR9:41.54
  
 PB
9
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX10:04.70
  
 
10
Fatma Arik
Fatma Arik ('97)
TUR10:04.77
  
 
Songül Konak
Songül Konak ('97)
TUR9:30.35 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
P19 5000 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER16:02.01
  
 
2Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN16:07.43
  
DUR-18 PB
3
Carmela Cardama
Carmela Cardama ('96)
ESP16:23.81
  
 PB
4
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN16:27.91
  
 PB
5
Sarah Kistner
Sarah Kistner ('97)
GER16:31.92
  
 PB
6
Bronwen Owen
Bronwen Owen ('97)
GBR16:40.82
  
 
7
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR16:45.21
  
 PB
8
Federica Sugamiele
Federica Sugamiele ('96)
ITA16:49.13
  
 
9
Franziska Reng
Franziska Reng ('96)
GER16:49.37
  
 
10
Evelyne Dietschi
Evelyne Dietschi ('96)
SUI16:50.00
  
 
11
Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku ('96)
TUR16:51.08
  
 
12
Flavia Stutz
Flavia Stutz ('96)
SUI16:51.43
  
 PB
13
Lucie Picard
Lucie Picard ('96)
FRA17:03.04
  
 
14
Phoebe Law
Phoebe Law ('97)
GBR17:08.98
  
 
15
Paula González
Paula González ('96)
ESP17:19.98
  
 
16
Grace Baker
Grace Baker ('96)
GBR17:25.92
  
 
17
Pinar Demirtaş
Pinar Demirtaş ('98)
TUR17:29.12
  
 
18
Noora Wallenius
Noora Wallenius ('96)
FIN17:37.88
  
 
19
Burcu Subatan
Burcu Subatan ('97)
TUR17:58.65
  
 
P19 3000 m forh.    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Sümeyye Erol
Sümeyye Erol ('97)
TUR10:19.15
  
 PB
2
Carolina Johnson
Carolina Johnson ('96)
SWE10:28.31
  
 
3
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN10:30.83
  
 
4
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:34.24
  
 
5
Moa Rothman
Moa Rothman ('96)
SWE10:40.38
  
 
6
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE10:40.61
  
 
7
Nicole Reina
Nicole Reina ('97)
ITA10:41.95
  
 
8
Antonia Hehr
Antonia Hehr ('96)
GER10:43.57
  
 
9
Marta Bote
Marta Bote ('96)
ESP10:44.91
  
 
10
Anna Kosheleva
Anna Kosheleva ('97)
RUS10:48.77
  
 
11
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU10:53.79
  
 
12
Diana Donchenko
Diana Donchenko ('96)
RUS10:58.57
  
 
13
Ekin Esra Kalir
Ekin Esra Kalir ('96)
TUR10:59.72
  
 
14
Kristina Božić
Kristina Božić ('96)
CRO11:01.93
  
 
15
Federica Zenoni
Federica Zenoni ('97)
ITA11:07.12
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Carolina Johnson
Carolina Johnson ('96)
SWE10:25.41
Q
  
 SB
2
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN10:26.12
Q
  
 SB
3
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE10:27.02
Q
  
 PB
4
Kristina Božić
Kristina Božić ('96)
CRO10:27.70
Q
  
NU23R NU20R PB
5
Anna Kosheleva
Anna Kosheleva ('97)
RUS10:29.34
Q
  
 PB
6
Marta Bote
Marta Bote ('96)
ESP10:40.04
q
  
 
7
Sümeyye Erol
Sümeyye Erol ('97)
TUR10:41.58
  
 
8
Federica Zenoni
Federica Zenoni ('97)
ITA10:41.72
  
 
9
Anett Somogyi
Anett Somogyi ('96)
HUN10:42.87
  
 
10
Alize Genoux
Alize Genoux ('97)
FRA10:51.67
  
 
11
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI10:56.16
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU10:26.62
Q
  
 PB
2
Ekin Esra Kalir
Ekin Esra Kalir ('96)
TUR10:28.24
Q
  
 PB
3
Moa Rothman
Moa Rothman ('96)
SWE10:30.93
Q
  
 PB
4
Antonia Hehr
Antonia Hehr ('96)
GER10:31.12
Q
  
 SB
5
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:31.25
Q
  
 
6
Diana Donchenko
Diana Donchenko ('96)
RUS10:31.37
q
  
 
7
Nicole Reina
Nicole Reina ('97)
ITA10:33.67
q
  
 
8
Zita Molnár
Zita Molnár ('97)
HUN10:49.23
  
 PB
9
Sofia Muinonen
Sofia Muinonen ('96)
FIN11:07.78
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
18.7. Vind: +2.6

Finale A

Finale
18.7.Vind: +2.6
1
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR13.15 w
  0.180
 
2
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.20 w
  0.165
 
3
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.21 w
  0.137
 
4
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.24 w
  0.197
 
5
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.54 w
  0.196
 
6
Ruslana Rashkovan
Ruslana Rashkovan ('97)
BLR13.58 w
  0.172
 
7
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE13.60 w
  0.152
 
8
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.62 w
  0.212
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7. Vind: -1.2
17.7.Vind: -1.2
1
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR13.52
Q
  0.192
 
2
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.60
Q
  0.196
 
3
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.77
Q
  0.210
 
4
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.81
q
  0.215
 
5
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP13.97
  0.146
 
6
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER14.02
  0.175
 
7
Charlotte Pierre
Charlotte Pierre ('96)
FRA14.10
  0.173
 
8
Olena Malyarenko
Olena Malyarenko ('97)
UKR14.14
  0.243
 
Semi 2
17.7. Vind: -0.9
17.7.Vind: -0.9
1
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.46
Q
  0.161
 PB
2
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.70
Q
  0.141
 
3
Ruslana Rashkovan
Ruslana Rashkovan ('97)
BLR13.77
Q
  0.172
 
4
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE13.83
q
  0.135
 
5
Siliane Van Cauwenberghe
Siliane Van Cauwenberghe ('96)
BEL13.84
  0.125
 
6
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.86
  0.191
 
7
Nora Orduña
Nora Orduña ('97)
ESP13.89
  0.204
 
8
Kateřina Dvořáková
Kateřina Dvořáková ('97)
CZE14.24
  0.148
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: -1.5
17.7.Vind: -1.5
1
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.92
Q
  0.223
 
2
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.98
Q
  0.199
 
3
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.99
Q
  0.146
 
4
Adriana Janic
Adriana Janic ('96)
SWE14.05
q
  0.129
 
5
Agnese Mulatero
Agnese Mulatero ('97)
ITA14.32
  0.145
 
6
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX14.38
  0.146
 
Indledende 2
17.7. Vind: +0.8
17.7.Vind: +0.8
1
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.47
Q
  0.195
 
2
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.72
Q
  0.214
 SB
3
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER13.90
Q
  0.166
 
4
Olena Malyarenko
Olena Malyarenko ('97)
UKR14.06
q
  0.241
 PB
5
Abigail Gyedu
Abigail Gyedu ('97)
ITA14.19
  0.143
 
6
Alexane Bornoz
Alexane Bornoz ('96)
SUI14.28
  0.187
 
Indledende 3
17.7. Vind: +0.6
17.7.Vind: +0.6
1
Ruslana Rashkovan
Ruslana Rashkovan ('97)
BLR13.57
Q
  0.150
 PB
2
Siliane Van Cauwenberghe
Siliane Van Cauwenberghe ('96)
BEL13.65
Q
  0.137
 PB
3
Nora Orduña
Nora Orduña ('97)
ESP13.74
Q
  0.181
 
4
Charlotte Pierre
Charlotte Pierre ('96)
FRA13.76
q
  0.153
 PB
5
Kiana Rösli
Kiana Rösli ('98)
SUI14.33
  0.135
 
6
Meryem Çanakçı
Meryem Çanakçı ('97)
TUR14.34
  0.189
 
Indledende 4
17.7. Vind: -1.4
17.7.Vind: -1.4
1
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.57
Q
  0.150
 PB
2
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR13.79
Q
  0.170
 
3
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP14.07
Q
  0.141
 
3
Kateřina Dvořáková
Kateřina Dvořáková ('97)
CZE14.07
Q
  0.165
 
5
Irina Strebel
Irina Strebel ('96)
SUI14.44
  0.204
 
6
Synnøve Bjørgo Adam
Synnøve Bjørgo Adam ('97)
NOR14.99
  0.165
 
Ashley Robert
Ashley Robert ('96)
FRA DQ
  
 
P19 400 m hæk    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL57.85
  0.161
 PB
2
Inge Drost
Inge Drost ('96)
NED57.88
  0.224
 PB
3
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA58.44
  0.232
 
4
Eleonora Marchiando
Eleonora Marchiando ('97)
ITA58.90
  
 
5
Laura Gläsner
Laura Gläsner ('96)
GER58.93
  0.196
 
6
Michaela Pešková
Michaela Pešková ('97)
SVK59.50
  0.155
 
7
Laura Nürnberger
Laura Nürnberger ('96)
GER59.67
  0.151
 
8
Noémi Szűcs
Noémi Szűcs ('97)
HUN59.83
  0.253
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7.
18.7.
1
Laura Gläsner
Laura Gläsner ('96)
GER58.74
Q
  0.221
 
2
Eleonora Marchiando
Eleonora Marchiando ('97)
ITA58.84
Q
  0.158
 PB
3
Michaela Pešková
Michaela Pešková ('97)
SVK59.04
Q
  0.141
 
4
Coralie Gassama
Coralie Gassama ('97)
FRA59.06
  0.167
 PB
5
Lisa Marie Petkov
Lisa Marie Petkov ('96)
GER59.07
  0.155
 
6
Helena Dalke
Helena Dalke ('97)
POL59.23
  0.142
 
7
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN1:00.00
  0.187
 SB
8
Anna Ustinova
Anna Ustinova ('96)
RUS1:00.29
  0.250
 
Semi 2
18.7.
18.7.
1
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA58.04
Q
  0.219
 
2
Inge Drost
Inge Drost ('96)
NED58.12
Q
  0.222
 PB
3
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL58.56
Q
  0.148
 
4
Laura Nürnberger
Laura Nürnberger ('96)
GER58.67
q
  0.171
 
5
Noémi Szűcs
Noémi Szűcs ('97)
HUN58.95
q
  0.252
 PB
6
Anais Seiller
Anais Seiller ('97)
FRA1:00.22
  0.240
 
7
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK1:01.60
  0.144
 
8
Michelle Nyffenegger
Michelle Nyffenegger ('96)
SUI1:02.32
  0.147
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL58.31
Q
  0.178
 PB
2
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA58.59
Q
  0.249
 
3
Inge Drost
Inge Drost ('96)
NED58.63
Q
  0.245
 PB
4
Noémi Szűcs
Noémi Szűcs ('97)
HUN1:00.66
q
  0.184
 
5
Jelena Grujić
Jelena Grujić ('97)
SRB1:01.77
  0.222
 
6
Sonia Nasarre
Sonia Nasarre ('96)
ESP1:02.62
  0.264
 
Seray Şentürk
Seray Şentürk ('96)
TUR DQ
  0.217
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Laura Gläsner
Laura Gläsner ('96)
GER59.09
Q
  0.214
 
2
Anais Seiller
Anais Seiller ('97)
FRA1:00.09
Q
  0.215
 
3
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK1:00.55
Q
  0.147
 
4
Anna Ustinova
Anna Ustinova ('96)
RUS1:00.92
q
  0.278
 
5
Jessica Rautelin
Jessica Rautelin ('97)
FIN1:02.00
  0.181
 
6
Büşra Yıldırım
Büşra Yıldırım ('96)
TUR1:03.51
  0.223
 
7
Kalypso Stavrou
Kalypso Stavrou ('98)
CYP1:03.62
  0.219
 
8
Drita Islami
Drita Islami ('96)
MKD1:07.55
  0.223
 
Indledende 3
17.7.
17.7.
1
Michaela Pešková
Michaela Pešková ('97)
SVK59.16
Q
  0.172
 
2
Coralie Gassama
Coralie Gassama ('97)
FRA59.92
Q
  0.192
 
3
Lisa Marie Petkov
Lisa Marie Petkov ('96)
GER1:00.56
Q
  0.151
 
4
Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki ('96)
FIN1:00.77
q
  0.192
 SB
5
Michelle Nyffenegger
Michelle Nyffenegger ('96)
SUI1:01.07
q
  0.159
 
6
Caren Agreiter
Caren Agreiter ('96)
ITA1:01.38
  0.150
 
7
Zorana Grujić
Zorana Grujić ('97)
SRB1:01.82
  0.208
 
8
Julija Praprotnik
Julija Praprotnik ('96)
SLO1:02.77
  0.222
 
Indledende 4
17.7.
17.7.
1
Laura Nürnberger
Laura Nürnberger ('96)
GER59.47
Q
  0.187
 
2
Eleonora Marchiando
Eleonora Marchiando ('97)
ITA59.84
Q
  0.156
 
3
Helena Dalke
Helena Dalke ('97)
POL1:00.11
Q
  0.159
 
4
Yana Khabina
Yana Khabina ('97)
UKR1:01.24
  0.189
 PB
5
Andreea Timofei
Andreea Timofei ('96)
ROU1:01.84
  0.186
 
6
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO1:02.08
  0.266
 
7
Özlem Kahraman
Özlem Kahraman ('97)
TUR1:02.32
  0.310
 
P19 Højdespring    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.91
  
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.83
 XO
1.86
XXO
1.89
  O
1.91
 XO
1.95
XXX
 
2
Nawal Meniker
Nawal Meniker ('97)
FRA1.86
  
 
 
1.70
  O
1.75
 XO
1.79
  O
1.83
 XO
1.86
XXO
1.89
  X
1.91
  XX
 
3
Ellen Ekholm
Ellen Ekholm ('96)
SWE1.83
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83 PB
  O
1.86
XXX
   
4
Natalya Aksenova
Natalya Aksenova ('97)
RUS1.83
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
 XO
1.86
XXX
   
4
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.83
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83 PB
 XO
1.86
XXX
   
6
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.83
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
 XO
1.83
 XO
1.86
XXX
   
7
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.79
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.83
XXX
    
7
Claire Orcel
Claire Orcel ('97)
BEL1.79
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79 =SB
  O
1.83
XXX
    
9
Erika Furlani
Erika Furlani ('96)
ITA1.75
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
     
9
Leonie Reuter
Leonie Reuter ('98)
GER1.75
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
     
9
Ioánna Zákka
Ioánna Zákka ('96)
GRE1.75
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
     
12
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.70
  
 
 
1.70
  O
1.75
XXX
      
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.79
q
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
    
1
Claire Orcel
Claire Orcel ('97)
BEL1.79
q
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79 =SB
  O
     
1
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.79
q
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
    
1
Ioánna Zákka
Ioánna Zákka ('96)
GRE1.79
q
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
    
5
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.79
q
  
 
 
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
  O
     
6
Natalya Aksenova
Natalya Aksenova ('97)
RUS1.79
q
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
 XO
     
6
Erika Furlani
Erika Furlani ('96)
ITA1.79
q
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
 XO
     
8
Nawal Meniker
Nawal Meniker ('97)
FRA1.79
q
  
 
 
1.70
 XO
1.75
  O
1.79
 XO
     
9
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.79
q
  
 
 
1.79
XXO
       
10
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.79
q
  
 SB
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75 SB
XXO
1.79 SB
XXO
    
11
Ellen Ekholm
Ellen Ekholm ('96)
SWE1.75
q
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
11
Leonie Reuter
Leonie Reuter ('98)
GER1.75
q
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
13
Eliška Buchlovská
Eliška Buchlovská ('98)
CZE1.75
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
14
Linda Hurkmans
Linda Hurkmans ('97)
NED1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.79
XXX
    
15
Petra Luterán
Petra Luterán ('97)
HUN1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
     
15
Eleonora Omoregie
Eleonora Omoregie ('96)
ITA1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
     
17
Maike Anstett
Maike Anstett ('97)
GER1.70
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXX
     
18
Valeriya Kostyuk
Valeriya Kostyuk ('97)
UKR1.70
  
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
XXX
     
P19 Stangspring    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.35
  
 
 
4.10
  O
4.20
  O
4.25
  O
4.35
  O
4.40
XXX
   
2
Alyona Lutkovskaya
Alyona Lutkovskaya ('96)
RUS4.20
  
 
 
4.20
XXO
4.40
XXX
      
3
Kamila Przybyła
Kamila Przybyła ('96)
POL4.20
  
 
 
3.90
  O
4.00
  O
4.10
 XO
4.20
XXO
4.25
XXX
   
4
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.15
  
 
 
3.90
  O
4.05
  O
4.15
  O
4.25
XXX
    
5
Lisa Gunnarsson
Lisa Gunnarsson ('99)
SWE4.10
  
 
 
3.80
  O
4.00
XXO
4.10
  O
4.15
XXX
    
6
Alix Dehaynain
Alix Dehaynain ('97)
FRA4.10
  
 
 
3.80
  O
3.90
XXO
4.00
  O
4.10
 XO
4.15
XXX
   
7
Reena Koll
Reena Koll ('96)
EST4.10
  
 SB
 
4.00 =SB
  O
4.10 SB
XXO
4.20
XXX
     
8
Dominique Esselaar
Dominique Esselaar ('96)
NED4.05
  
 
 
3.90
 XO
4.05
  O
4.15
XXX
     
9
Demet Parlak
Demet Parlak ('96)
TUR4.00
  
 
 
3.80
  O
4.00
  O
4.05
XXX
     
10
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.00
  
 
 
3.80
 XO
4.00
  O
4.10
XXX
     
11
Francesca Semeraro
Francesca Semeraro ('97)
ITA3.90
  
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN NH
  
 
 
3.90
XXX
       
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.05
  B 1
 
 
4.05
  O
       
1
Kamila Przybyła
Kamila Przybyła ('96)
POL4.05
  B 1
 
 
3.85
  O
3.95
  O
4.00
  O
4.05
  O
    
3
Dominique Esselaar
Dominique Esselaar ('96)
NED4.00
  A 1
 
 
3.85
  O
4.00
  O
      
3
Alyona Lutkovskaya
Alyona Lutkovskaya ('96)
RUS4.00
  A 1
 
 
4.00
  O
       
3
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.00
  B 3
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.05
  X
     
3
Francesca Semeraro
Francesca Semeraro ('97)
ITA4.00
  B 3
 
 
3.65
  O
3.85
  O
3.95
  O
4.00
  O
4.05
  X
   
4
Demet Parlak
Demet Parlak ('96)
TUR4.00
  A 4
 
 
3.65
  O
3.85
  O
3.95
  O
4.00
XXO
    
7
Lisa Gunnarsson
Lisa Gunnarsson ('99)
SWE4.00
  A 3
 
 
3.65
 XO
3.85
  O
3.95
  O
4.00
  O
    
7
Reena Koll
Reena Koll ('96)
EST4.00
  B 5
 =SB
 
3.95
 XO
4.00 =SB
  O
4.05
  X
     
7
Alix Dehaynain
Alix Dehaynain ('97)
FRA4.00
  B 7
 
 
3.65
  O
3.85
 XO
3.95
XXO
4.00
 XO
    
9
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.00
  B 6
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.05
  X
     
12
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.00
  A 5
 
 
3.95
 XO
4.00
XXO
      
13
Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin ('97)
SUI3.95
  A 6
 
 
3.65
 XO
3.85
XXO
3.95
 XO
4.00
XXX
    
14
Ria Möllers
Ria Möllers ('96)
GER3.95
  A 7
 
 
3.65
XXO
3.85
  O
3.95
XXO
4.00
XXX
    
15
Sabina Pöschlová
Sabina Pöschlová ('97)
CZE3.85
  A 8
 
 
3.65
  O
3.85
  O
3.95
XXX
     
16
Killiana Heymans
Killiana Heymans ('97)
NED3.85
  B 8
 
 
3.65
 XO
3.85
  O
3.95
XXX
     
17
Leda Krošelj
Leda Krošelj ('97)
SLO3.85
  A 9
 
 
3.65
  O
3.85
 XO
3.95
XXX
     
17
Klara Mattsson
Klara Mattsson ('97)
SWE3.85
  B 9
 =SB
 
3.65
  O
3.85 =SB
 XO
3.95
XXX
     
19
Helen Falda
Helen Falda ('96)
ITA3.85
  A 10
 
 
3.65
 XO
3.85
 XO
3.95
XXX
     
19
Luisa Schaar
Luisa Schaar ('97)
GER3.85
  B 10
 
 
3.65
 XO
3.85
 XO
3.95
XXX
     
21
Zuzana Pražáková
Zuzana Pražáková ('97)
CZE3.85
  B 11
 
 
3.65
XXO
3.85
XXO
3.95
XXX
     
22
Lea Bachmann
Lea Bachmann ('96)
SUI3.65
  A 11
 
 
3.65
  O
3.85
XXX
      
22
Andrea San José
Andrea San José ('97)
ESP3.65
  B 12
 
 
3.65
  O
3.85
XXX
      
24
Sara Cannmo
Sara Cannmo ('96)
SWE3.65
  A 12
 
 
3.65
 XO
3.85
XXX
      
24
Olha Zyuzina
Olha Zyuzina ('96)
UKR3.65
  A 12
 
 
3.65
 XO
3.85
XXX
      
P19 Længdespring    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Florentina Costina Marincu
Florentina Costina Marincu ('96)
ROU6.78 w
+3.8
  
 
 
6.34
 3.1
6.78
 3.8
6.58
 4.2
6.51
 1.6
  –  –  
2
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.55 w
+3.0
  
 
 
6.52
 3.6
6.55
 3.0
6.47
 2.3
6.34
 3.0
  X
 1.5
  X
 2.0
  
3
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.55 w
+4.0
  
 
 
6.55
 4.0
5.74
 3.9
6.18
 3.5
6.16
 1.2
  X
 2.2
  X
 2.1
  
4
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER6.31 w
+2.4
  
 
 
6.30
 2.7
5.82
 2.9
6.19
 3.0
  X
 2.9
6.31
 2.4
6.30
 2.0
  
5
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL6.29 w
+3.0
  
 
 
5.79
 3.8
6.29
 3.0
4.47
 2.5
  X
 3.0
  X
 1.7
  X
 1.9
  
6
Natalia Chacińska
Natalia Chacińska ('96)
POL6.16 w
+3.6
  
 
 
5.90
 2.3
6.16
 3.6
6.10
 3.4
5.88
 2.7
5.95
 1.5
5.92
 2.7
  
7
Beatrice Fiorese
Beatrice Fiorese ('97)
ITA6.09 w
+2.5
  
 
 
6.02
 4.0
6.09
 2.5
6.07
 2.6
6.03
 1.5
6.03
 2.3
  X
 1.2
  
8
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN6.07 w
+2.7
  
 
 
6.07
 2.7
6.07
 2.2
5.97
 3.0
  X
 3.0
5.85
 1.5
5.75
 1.5
  
9
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.02 w
+3.4
  
 
 
  X
 3.0
5.79
 4.2
6.02
 3.4
     
10
Emily Gerulová
Emily Gerulová ('97)
CZE6.00 w
+3.2
  
 
 
6.00
 3.2
5.90
 2.3
5.99
 3.0
     
11
Konstadína Roméou
Konstadína Roméou ('97)
GRE5.97 w
+3.2
  
 
 
5.97
 3.2
5.72
 3.3
5.97
 3.8
     
12
Iida Kalliomäki
Iida Kalliomäki ('98)
FIN5.72 w
+3.2
  
 
 
5.53
 2.1
5.68
 2.1
5.72
 3.2
     
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Florentina Costina Marincu
Florentina Costina Marincu ('96)
ROU6.37 w
+2.7
Q
  
 
 
5.98
 0.3
6.37
 2.7
      
2
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER6.32
+0.9
Q
  
 PB
 
6.32 PB
 0.9
       
3
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.29
+1.4
Q
  
 
 
6.29
 1.4
       
4
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL6.20
+1.7
Q
  
 
 
6.05
 1.5
6.20
 1.7
      
5
Natalia Chacińska
Natalia Chacińska ('96)
POL6.18 w
+2.2
Q
  
 
 
5.80
 2.2
5.77
 0.6
6.18
 2.2
     
6
Emily Gerulová
Emily Gerulová ('97)
CZE6.12
+1.5
q
  
 PB
 
5.87
 1.7
5.99 =SB
 0.2
6.12 PB
 1.5
     
7
Beatrice Fiorese
Beatrice Fiorese ('97)
ITA6.12 w
+2.3
q
  
 
 
5.89
 0.8
  X
 3.2
6.12
 2.3
     
8
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.09
+1.1
q
  
 =PB
 
6.09 =PB
 1.1
  X
 2.2
  X
 3.6
     
9
Iida Kalliomäki
Iida Kalliomäki ('98)
FIN6.07
+2.0
q
  
 
 
5.94
 1.4
  X
 0.6
6.07
 2.0
     
10
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.06
+0.6
q
  
 
 
6.06
 0.6
  X
 2.3
  –     
11
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN5.96
+1.4
q
  
 
 
5.88
 0.2
  X
 0.7
5.96
 1.4
     
12
Konstadína Roméou
Konstadína Roméou ('97)
GRE5.96 w
+2.6
q
  
 
 
5.66
 1.0
5.19
 0.2
5.96
 2.6
     
13
Olha Korsun
Olha Korsun ('96)
UKR5.92
+1.1
  
 
 
5.92
 1.1
  X
 3.2
5.64
 2.1
     
14
Anastasiya Seleznyova
Anastasiya Seleznyova ('97)
RUS5.86
+1.2
  
 
 
5.54
 0.7
  X
 3.4
5.86
 1.2
     
15
Sheila García
Sheila García ('97)
ESP5.81
+1.8
  
 
 
5.46
 0.9
5.81
 1.8
5.78
 1.0
     
16
Anete Veinberga
Anete Veinberga ('96)
LAT5.79
+1.4
  
 =PB
 
5.60
 1.0
5.52
 -0.7
5.79 =PB
 1.4
     
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA DNS
  
 
P19 Trespring     
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Valentina Kosolapova
Valentina Kosolapova ('97)
RUS13.27
+0.3
  
 
 
12.85
 0.0
13.27
 0.3
  X
 -0.9
13.00
 -0.3
13.14
 0.0
13.26
 -0.7
  
2
Kristina Malaya
Kristina Malaya ('96)
RUS13.25
-0.7
  
 
 
13.14
 0.6
  X
 0.6
13.25
 -0.7
  X
 -1.0
13.04
 -0.4
13.06
 -0.8
  
3
Florentina Costina Marincu
Florentina Costina Marincu ('96)
ROU13.08
-1.0
  
 
 
  X
 0.1
13.08
 -1.0
  X
 -0.8
12.99
 -0.3
  X
 -0.7
12.85
 -0.5
  
4
Benedetta Cuneo
Benedetta Cuneo ('96)
ITA13.02
-0.4
  
 
 
12.57
 -0.8
12.94
 -0.1
12.91
 0.0
12.64
 0.1
11.87
 -0.6
13.02
 -0.4
  
5
Senni Salminen
Senni Salminen ('96)
FIN12.98
-0.8
  
 
 
  X
 -1.0
12.82
 0.8
12.70
 -1.1
  X
 0.2
12.98
 -0.8
12.93
 -0.6
  
6
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA12.85
-0.3
  
 
 
  X
 0.4
12.72
 0.0
12.85
 -0.3
  –12.74
 -1.4
  –  
7
Eva Mustar
Eva Mustar ('96)
SLO12.80
0.0
  
 
 
12.27
 -0.4
12.80
 0.0
12.34
 -0.3
12.54
 -0.2
  X
 -0.7
12.35
 0.0
  
8
Alexandra Georgiana Mihai
Alexandra Georgiana Mihai ('97)
ROU12.77
+0.1
  
 
 
12.73
 -0.6
  X
 -0.2
12.63
 -0.6
12.68
 -0.7
  X
 -0.4
12.77
 0.1
  
9
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN12.70
-0.2
  
 
 
12.67
 -0.1
12.70
 -0.2
12.68
 -0.6
     
10
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR12.61
+0.5
  
 
 
12.61
 0.5
  X
 -0.7
12.36
 0.0
     
11
Emma Pullola
Emma Pullola ('96)
FIN12.25
-0.3
  
 
 
  X
 -0.7
12.25
 -0.3
12.22
 -0.6
     
12
Kateryna Popova
Kateryna Popova ('96)
UKR12.24
-0.4
  
 
 
12.11
 -1.1
12.24
 -0.4
  X
 0.2
     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Valentina Kosolapova
Valentina Kosolapova ('97)
RUS13.25
+0.6
Q
  B 1
 
 
  X
 -0.2
13.25
 0.6
      
2
Eva Mustar
Eva Mustar ('96)
SLO13.10
-0.5
Q
  B 2
 
 
12.88
 -0.4
13.10
 -0.5
      
3
Senni Salminen
Senni Salminen ('96)
FIN13.02
+0.3
Q
  B 3
 SB
 
13.02 SB
 0.3
       
4
Alexandra Georgiana Mihai
Alexandra Georgiana Mihai ('97)
ROU12.99
-0.8
  B 4
 =PB
 
  X
 0.1
12.99 =PB
 -0.8
  X
 -0.9
     
5
Kristina Malaya
Kristina Malaya ('96)
RUS12.97
+0.1
q
  A 1
 
 
12.83
 0.2
12.97
 0.1
  X
 -0.4
     
6
Florentina Costina Marincu
Florentina Costina Marincu ('96)
ROU12.96
-0.4
q
  A 2
 
 
12.96
 -0.4
  X
 -0.4
12.96
 -1.3
     
7
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR12.83
-0.4
  B 5
 PB
 
12.36
 -0.2
12.67
 0.5
12.83 PB
 -0.4
     
8
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN12.75
-1.6
q
  A 3
 
 
12.27
 -0.4
12.61
 -0.5
12.75
 -1.6
     
9
Emma Pullola
Emma Pullola ('96)
FIN12.73
-0.6
q
  A 4
 
 
12.64
 -1.2
12.73
 -0.6
  X
 -0.8
     
10
Kateryna Popova
Kateryna Popova ('96)
UKR12.72
-0.3
  B 6
 
 
  X
 0.1
12.72
 -0.3
12.63
 -0.4
     
11
Benedetta Cuneo
Benedetta Cuneo ('96)
ITA12.72
-1.4
  B 7
 
 
  X
 0.0
12.54
 -1.0
12.72
 -1.4
     
12
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA12.59
0.0
  B 8
 
 
12.59
 0.0
  X
 -0.3
  –     
13
Olha Korsun
Olha Korsun ('96)
UKR12.53
-0.8
  A 5
 
 
12.53
 -0.8
12.53
 0.0
  X
 -0.5
     
14
Isabella Marten
Isabella Marten ('96)
GER12.48
-0.7
  B 9
 
 
  X
 0.1
12.48
 -0.7
12.34
 -1.6
     
15
Konstadína Roméou
Konstadína Roméou ('97)
GRE12.29
-0.9
  A 6
 
 
12.18
 -0.9
  X
 -0.3
12.29
 -0.9
     
16
Cemre Bitgin
Cemre Bitgin ('96)
TUR12.27
-0.5
  A 7
 
 
  X
 0.0
12.27
 -0.5
  X
 -0.6
     
17
Darya Dyachenko
Darya Dyachenko ('96)
UKR12.13
-0.3
  A 8
 
 
12.13
 -0.3
  X
 -0.5
12.03
 -1.0
     
18
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU12.06
-0.6
  B 10
 
 
  X
 0.1
11.72
 -0.9
12.06
 -0.6
     
19
Marit Jukk
Marit Jukk ('96)
EST12.05
-0.5
  A 9
 
 
12.05
 -0.5
11.97
 -0.4
11.93
 -0.5
     
20
Anete Veinberga
Anete Veinberga ('96)
LAT11.95
-0.1
  A 10
 PB
 
11.95 PB
 -0.1
  X
 -0.5
11.85
 -0.4
     
P19 Kuglestød 4.0 kg    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR18.40
  
NR NU23R NU20R PB
 
17.5717.5818.40 NUR WJL PB  X17.9218.06  
2
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER17.13
  
 PB
 
16.34  X15.81  X17.13 PB  X  
3
Alyona Bugakova
Alyona Bugakova ('97)
RUS16.81
  
 
 
15.9016.1316.7516.4116.8116.56  
4
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL16.80
  
 PB
 
16.2416.70 PB16.5616.4016.80 PB  X  
5
Yelena Bezruchenko
Yelena Bezruchenko ('96)
RUS16.27
  
 
 
15.6615.8516.2715.9515.6915.74  
6
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER15.70
  
 
 
15.1814.9015.70  X15.6115.58  
7
Karolina Nesterowicz
Karolina Nesterowicz ('96)
POL15.57
  
 PB
 
15.57 PB15.20  X14.3514.63  X  
8
Adele Nicoll
Adele Nicoll ('96)
GBR15.55
  
 PB
 
15.55 PB15.2815.43  X15.2514.92  
9
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER15.29
  
 
 
14.8915.2914.78     
10
Agnes Larsson
Agnes Larsson ('97)
SWE14.74
  
 PB
 
14.74 PB14.4014.48     
11
Nadege Mendy
Nadege Mendy ('96)
FRA14.74
  
 
 
14.09  X14.74     
12
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU14.23
  
 
 
  X14.23  X     
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR16.96
Q
  
 
 
16.96       
2
Yelena Bezruchenko
Yelena Bezruchenko ('96)
RUS15.56
Q
  
 
 
15.56       
3
Adele Nicoll
Adele Nicoll ('96)
GBR15.46
Q
  
 PB
 
15.46 PB       
4
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER15.32
Q
  
 
 
  X14.2615.32     
5
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL15.18
Q
  
 
 
15.18       
5
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER15.18
Q
  
 
 
15.18       
7
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER15.16
Q
  
 
 
15.16       
8
Alyona Bugakova
Alyona Bugakova ('97)
RUS14.99
Q
  
 
 
14.99       
9
Karolina Nesterowicz
Karolina Nesterowicz ('96)
POL14.98
Q
  
 PB
 
14.98 PB       
10
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU14.76
Q
  
 
 
14.76       
11
Agnes Larsson
Agnes Larsson ('97)
SWE14.68
Q
  
 PB
 
13.6614.68 PB      
12
Nadege Mendy
Nadege Mendy ('96)
FRA14.59
Q
  
 
 
14.59       
13
Sara Lennman
Sara Lennman ('96)
SWE14.08
  
 SB
 
13.6814.08 SB13.40     
14
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.03
  
 
 
14.03  X  X     
15
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO13.68
  
 
 
  X12.8613.68     
16
Oona Vilermo
Oona Vilermo ('96)
FIN13.15
  
 
 
  X13.15  X     
17
Djeneba Touré
Djeneba Touré ('96)
AUT12.73
  
 
 
11.7411.8312.73     
Zsófia Bácskay
Zsófia Bácskay ('97)
HUN NM
  
 
 
  X  –  –     
Ivana Mužarić
Ivana Mužarić ('96)
CRO NM
  
 
 
  X  X  X     
P19 Diskoskast 1.0 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER57.47
  
 
 
54.0152.7954.06  X56.6457.47  
2
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO56.63
  
NR NU23R NU20R PB
 
55.70  X56.0455.6950.7856.63 NUR PB  
3
Anastasiya Vityugova
Anastasiya Vityugova ('97)
RUS54.21
  
 PB
 
51.35 PB  X49.77  X54.21 PB  X  
4
Aleksandra Grubba
Aleksandra Grubba ('96)
POL49.95
  
 
 
47.2349.95  X45.97  X46.35  
5
Jennifer Prestel
Jennifer Prestel ('96)
GER49.34
  
 
 
49.34  X  X  X  X  X  
6
Karyna Cherednychenko
Karyna Cherednychenko ('96)
UKR49.16
  
 
 
46.94  X49.1146.7349.1648.88  
7Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN49.07
  
 
 
46.8449.0747.3147.2148.4947.04  
8
Ivana Mužarić
Ivana Mužarić ('96)
CRO47.81
  
 
 
  X47.81  X46.5747.15  X  
9
Paula Ferrandiz
Paula Ferrandiz ('96)
ESP47.42
  
 
 
45.0447.4246.09     
10
Vilma Paakkala
Vilma Paakkala ('96)
FIN47.33
  
 
 
  X45.1747.33     
11
Zsófia Bácskay
Zsófia Bácskay ('97)
HUN46.71
  
 
 
45.9846.7146.61     
12
Djeneba Touré
Djeneba Touré ('96)
AUT46.12
  
 
 
46.12  X  X     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Aleksandra Grubba
Aleksandra Grubba ('96)
POL51.48
Q
  A 1
 PB
 
46.11  X51.48 PB     
2
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO50.72
Q
  A 2
 
 
50.72       
3
Djeneba Touré
Djeneba Touré ('96)
AUT50.68
Q
  B 1
 PB
 
50.68 PB       
4
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER50.22
Q
  B 2
 
 
  X50.22      
5
Jennifer Prestel
Jennifer Prestel ('96)
GER50.11
Q
  B 3
 
 
  X  X50.11     
6
Anastasiya Vityugova
Anastasiya Vityugova ('97)
RUS49.43
Q
  A 3
 
 
49.43       
7
Zsófia Bácskay
Zsófia Bácskay ('97)
HUN49.23
Q
  B 4
 
 
46.9245.5649.23     
8
Karyna Cherednychenko
Karyna Cherednychenko ('96)
UKR49.09
Q
  B 5
 
 
46.7149.09      
9Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)DEN48.94
q
  B 6
 
 
47.4648.94  X     
10
Ivana Mužarić
Ivana Mužarić ('96)
CRO48.18
q
  A 5
 
 
48.18  X  X     
11
Paula Ferrandiz
Paula Ferrandiz ('96)
ESP48.94
q
  A 4
 
 
45.47  X48.94     
12
Vilma Paakkala
Vilma Paakkala ('96)
FIN48.09
q
  B 7
 
 
47.3945.2148.09     
13
Lara Kempka
Lara Kempka ('97)
GER45.69
  A 6
 
 
45.69  X  X     
14
Amy Holder
Amy Holder ('96)
GBR45.20
  B 8
 
 
44.7645.2043.94     
15
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU45.15
  A 7
 
 
43.82  X45.15     
16
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR44.69
  B 9
 
 
39.96  X44.69     
17
Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala ('97)
FIN44.28
  A 8
 
 
  X44.28  X     
18
Hanna Dunayevska
Hanna Dunayevska ('97)
UKR43.92
  A 9
 
 
41.9143.9243.66     
19
Daisy Osakue
Daisy Osakue ('96)
ITA42.29
  B 10
 
 
40.96  X42.29     
20
Teresa Silva
Teresa Silva ('97)
POR41.95
  A 10
 
 
  X41.95  X     
21
Arev Sargsyan
Arev Sargsyan ('96)
ARM40.78
  A 11
 
 
37.2638.7540.78     
22
Ziva Gornik
Ziva Gornik ('96)
SLO37.21
  B 11
 
 
37.21  X  X     
23
Laura Rheinberger
Laura Rheinberger ('97)
LIE35.25
  B 12
 
 
26.4931.5835.25     
Sandija Balande-Balode
Sandija Balande-Balode ('97)
LAT NM
  A
 
 
  X  X  X     
P19 Hammerkast 4.0 kg    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Audrey Ciofani
Audrey Ciofani ('96)
FRA67.20
  
 
 
62.1465.7766.6365.7065.3967.20  
2
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR64.76
  
 
 
62.9064.7662.90  X63.51  X  
3
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek ('96)
POL63.80
  
 
 
62.4562.1761.5762.1563.8060.67  
4
Suvi Koskinen
Suvi Koskinen ('97)
FIN63.03
  
 
 
63.0359.07  X  X  X62.76  
5
Réka Gyurátz
Réka Gyurátz ('96)
HUN62.94
  
 
 
  X  X59.3662.2562.94  X  
6
Zsófia Bácskay
Zsófia Bácskay ('97)
HUN62.46
  
 
 
  X59.0362.46  X62.3761.59  
7
Sophie Gimmler
Sophie Gimmler ('96)
GER61.07
  
 
 
61.0560.0059.7459.1161.0758.82  
8
Emma Thor
Emma Thor ('97)
SWE60.45
  
 
 
60.4557.8958.1756.0657.15  X  
9
Camille Sainte Luce
Camille Sainte Luce ('96)
FRA59.15
  
 
 
59.15  X59.06     
10
Tiina Rinnekari
Tiina Rinnekari ('96)
FIN58.59
  
 
 
58.59  X  X     
11
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN58.28
  
 
 
52.24  X58.28     
12
Anamari Kožul
Anamari Kožul ('96)
CRO56.36
  
 
 
55.42  X56.36     
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR66.15
  B 1
NU23R NU20R PB
 
66.15 NUR PB       
1
Audrey Ciofani
Audrey Ciofani ('96)
FRA64.68
  A 1
 
 
64.68       
2
Zsófia Bácskay
Zsófia Bácskay ('97)
HUN63.61
  A 2
 
 
63.61       
2
Emma Thor
Emma Thor ('97)
SWE62.99
  B 2
 PB
 
62.99 PB       
3
Réka Gyurátz
Réka Gyurátz ('96)
HUN62.66
  B 3
 
 
61.2762.66      
3
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN61.50
  A 3
 
 
61.50  X61.08     
4
Camille Sainte Luce
Camille Sainte Luce ('96)
FRA61.91
  B 4
 
 
61.9160.69  X     
4
Sophie Gimmler
Sophie Gimmler ('96)
GER60.47
  A 4
 
 
59.7160.4757.63     
5
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek ('96)
POL61.43
  B 5
 
 
58.6460.6561.43     
5
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST60.13
  A 5
 
 
59.9859.6260.13     
6
Anamari Kožul
Anamari Kožul ('96)
CRO60.88
  B 6
 PB
 
59.85  X60.88 PB     
6
Natalya Pospelova
Natalya Pospelova ('96)
RUS59.68
  A 6
 
 
59.6059.68  X     
7
Suvi Koskinen
Suvi Koskinen ('97)
FIN60.55
  B 7
 
 
60.55  X58.66     
7
Kinga Łepkowska
Kinga Łepkowska ('97)
POL57.72
  A 7
 
 
57.4457.7257.64     
8
Tiina Rinnekari
Tiina Rinnekari ('96)
FIN60.42
  B 8
 
 
  X60.4259.70     
8
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR57.55
  A 8
 
 
55.0756.2657.55     
9
Nastassia Maslouskaya
Nastassia Maslouskaya ('96)
BLR58.38
  B 9
 
 
57.3858.38  X     
9
Viktoriya Sakhno
Viktoriya Sakhno ('97)
UKR56.63
  A 9
 
 
  X52.8456.63     
10
Cathinca van Amerom
Cathinca van Amerom ('96)
GER56.68
  B 10
 
 
  X56.68  X     
10
Sara Fantini
Sara Fantini ('97)
ITA56.14
  A 10
 
 
53.30  X56.14     
11
Viktoriya Golda
Viktoriya Golda ('97)
UKR55.15
  B 11
 
 
54.6855.1551.44     
11
Lucia Prinetti Anzalapaya
Lucia Prinetti Anzalapaya ('97)
ITA54.79
  A 11
 
 
52.69  X54.79     
12
Chrystalla Kyriakou
Chrystalla Kyriakou ('96)
CYP54.88
  B 12
 
 
53.20  X54.88     
12
Nastassia Maslava
Nastassia Maslava ('97)
BLR54.63
  A 12
 
 
54.63  X  X     
13
Alice Akers
Alice Akers ('96)
IRL54.44
  A 13
 
 
54.44  X54.06     
13
Vigdis Jónsdóttir
Vigdis Jónsdóttir ('96)
ISL54.09
  B 13
 
 
54.0952.9352.52     
14
Polina Ciui
Polina Ciui ('97)
MDA53.97
  B 14
 
 
50.5253.97  X     
14
Frida Bååth
Frida Bååth ('97)
SWE51.92
  A 14
 
 
51.9250.31  X     
15
Gabrijela Kumek
Gabrijela Kumek ('96)
SLO50.56
  B 15
 
 
48.98  X50.56     
Yelizaveta Sukhanova
Yelizaveta Sukhanova ('96)
UKR NM
  A
 
 
  X  X  X     
Anna Zayanchkovsaya
Anna Zayanchkovsaya ('96)
BLR NM
  A
 
 
  X  X  X     
Agata Gremi
Agata Gremi ('97)
ITA NM
  B
 
 
  X  X  X     
Marika Kaczmarek
Marika Kaczmarek ('96)
POL NM
  B
 
 
  X  X  X     
P19 Spydkast 600 gram    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Maria Andrejczyk
Maria Andrejczyk ('96)
POL59.73
  
 PB
 
56.9657.5559.29 WJL PB59.73 WJL PB  X53.37  
2
Anete Kociņa
Anete Kociņa ('96)
LAT58.88
  
 
 
55.32  X56.18  X55.9658.88  
3
Aleksandra Ostrowska
Aleksandra Ostrowska ('97)
POL56.24
  
 PB
 
56.24 PB54.0752.1753.4851.68  X  
4
Réka Szilágyi
Réka Szilágyi ('96)
HUN55.91
  
 PB
 
55.91 PB50.9446.4450.94  –51.07  
5
Marie-Therese Obst
Marie-Therese Obst ('96)
NOR53.60
  
 SB
 
52.2650.9147.9951.11  X53.60 SB  
6
Azize Altun
Azize Altun ('97)
TUR53.01
  
 PB
 
47.1248.8153.01 PB52.3649.4048.46  
7
Victoria Hudson
Victoria Hudson ('96)
AUT52.68
  
 PB
 
52.68 PB  X47.8846.0551.3750.74  
8
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR51.82
  
 
 
51.82  X50.54  X  X  X  
9
Angéla Moravcsik
Angéla Moravcsik ('96)
HUN51.55
  
 
 
47.5751.5548.12     
10
Atina Kamasi
Atina Kamasi ('97)
SRB50.71
  
 
 
50.3742.5250.71     
11
Merja Perätalo
Merja Perätalo ('96)
FIN47.04
  
 
 
46.9947.04  X     
12
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL46.21
  
 
 
46.2144.2946.08     
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Maria Andrejczyk
Maria Andrejczyk ('96)
POL57.67
Q
  
 
 
57.67       
2
Réka Szilágyi
Réka Szilágyi ('96)
HUN53.76
Q
  
 PB
 
53.76 PB       
3
Anete Kociņa
Anete Kociņa ('96)
LAT53.37
Q
  
 
 
53.37       
4
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR52.20
Q
  
 
 
50.0052.20      
5
Victoria Hudson
Victoria Hudson ('96)
AUT50.97
q
  
 
 
50.5650.97  X     
6
Azize Altun
Azize Altun ('97)
TUR50.94
q
  
 PB
 
47.6544.5050.94 PB     
7
Marie-Therese Obst
Marie-Therese Obst ('96)
NOR50.86
q
  
 
 
50.3148.5850.86     
8
Angéla Moravcsik
Angéla Moravcsik ('96)
HUN50.51
q
  
 
 
47.0345.9950.51     
9
Merja Perätalo
Merja Perätalo ('96)
FIN49.41
q
  
 
 
47.0544.7549.41     
10
Atina Kamasi
Atina Kamasi ('97)
SRB49.38
q
  
 
 
42.66  X49.38     
11
Aleksandra Ostrowska
Aleksandra Ostrowska ('97)
POL49.35
q
  
 
 
44.8547.7749.35     
12
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL48.25
q
  
 
 
48.1346.5448.25     
13
Mirell Luik
Mirell Luik ('97)
EST47.88
  
 
 
47.8845.7746.56     
14
Fabienne Schönig
Fabienne Schönig ('97)
GER45.84
  
 
 
44.8544.1145.84     
15
Margarita Shevyakova
Margarita Shevyakova ('96)
RUS43.16
  
 
 
43.1641.77  X     
16
Natálie Durčáková
Natálie Durčáková ('97)
CZE41.60
  
 
 
41.60  X41.14     
17
Luisa Sinigaglia
Luisa Sinigaglia ('97)
ITA40.50
  
 
 
39.9137.5140.50     
P19 Syvkamp    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Caroline Agnou
Caroline Agnou ('96)
SUI6123
  
NU23R NU20R PB
 
13,74/+1,51,7413,8625,24/-1,56,28/-0,449,342.23,90
2
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL5720
  
 PB
 
14,94w/+2,51,7710,4325,29/-1,56,21/+1,242,272.15,56
3
Louisa Grauvogel
Louisa Grauvogel ('96)
GER5704
  
 
 
13,71/+1,51,7411,2425,07/-1,55,60/+0,142,262.18,08
4
Noor Vidts
Noor Vidts ('96)
BEL5652
  
 PB
 
14,13/+1,51,7112,3524,98/-1,55,91/+0,735,142.17,62
5
Mariya Pavlova
Mariya Pavlova ('96)
RUS5613
  
 PB
 
14,39/+1,51,8011,4225,56/-1,15,80/+0,539,772.21,76
6
Emma Stenlöf
Emma Stenlöf ('96)
SWE5600
  
 SB
 
14,05/+1,81,7412,2826,04/-1,15,81/+0,742,062.25,27
7
Lovisa Östervall
Lovisa Östervall ('97)
SWE5482
  
 PB
 
14,32/+1,51,749,9925,37/-1,55,91/-0,838,332.21,28
8
Paulina Ligarska
Paulina Ligarska ('96)
POL5379
  
 PB
 
14,77w/+2,51,6811,2925,72/-1,15,70/-0,439,792.20,30
9
Kristin Tuxford
Kristin Tuxford ('97)
GER5350
  
 
 
14,04/+1,51,6211,9425,83/-1,15,31/-1,547,392.29,91
10
Barbora Zatloukalová
Barbora Zatloukalová ('97)
CZE5330
  
 
 
14,42/+1,81,6511,1025,83/-1,55,50/+0,141,732.21,76
11
Lea Fleury
Lea Fleury ('96)
FRA5272
  
 
 
14,30/+1,81,6212,7526,16/-1,15,74/+0,135,302.26,65
12
Jessica Rautelin
Jessica Rautelin ('97)
FIN5269
  
 PB
 
14,26/+1,81,6511,4225,71/-1,15,46/+0,335,202.20,06
13
Maria Huntington
Maria Huntington ('97)
FIN5214
  
 PB
 
14,34/+1,81,719,8726,13/-0,55,66/+0,338,902.28,18
14
Andrea Medina
Andrea Medina ('96)
ESP5213
  
 
 
14,21/+1,81,6511,5525,30/-1,55,43w/+2,335,342.27,80
15
Patrycja Skórzewska
Patrycja Skórzewska ('96)
POL5202
  
 
 
14,54w/+2,51,6813,4226,36/-1,15,24/-0,734,912.25,34
16
Lucia Quaglieri
Lucia Quaglieri ('96)
ITA5189
  
 PB
 
14,25/+1,51,5910,8125,98/-1,55,62w/+2,436,262.21,09
17
Johanna Dyremark
Johanna Dyremark ('97)
SWE5123
  
 
 
14,49w/+2,51,689,5925,69/-1,15,67/-0,832,262.22,68
18
Kristella Jurkatamm
Kristella Jurkatamm ('96)
EST5113
  
 
 
14,15/+1,81,5911,3426,20/-0,55,79/+1,141,042.41,03
19
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR5110
  
 
 
14,73w/+2,51,778,7626,45/-0,55,44/+0,628,982.11,42
20
Célia Perron
Célia Perron ('97)
FRA5083
  
 
 
14,30/+1,81,718,4025,88/-0,55,39/-0,532,952.18,38
21
Fiona Espagnet
Fiona Espagnet ('97)
FRA5014
  
 
 
14,42/+1,51,629,3725,96/-0,55,47/-0,140,082.30,55
22
Hanna-Mai Vaikla
Hanna-Mai Vaikla ('97)
EST4926
  
 
 
15,29w/+2,51,5911,3526,99/-0,55,47/-0,240,922.30,15
23
Veranika Tsialpuk
Veranika Tsialpuk ('96)
BLR4871
  
 
 
15,11w/+2,51,7411,2027,70/-0,55,23/+0,733,622.28,68
24
Nikolija Stanivuković
Nikolija Stanivuković ('97)
BIH4516
  
 
 
15,98w/+2,51,658,7426,73/-0,55,20/-1,432,112.30,08
P19 10000 m kapgang    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Klavdiya Afanasyeva
Klavdiya Afanasyeva ('96)
RUS43:36.88
  
 PB
2
Olga Shargina
Olga Shargina ('96)
RUS44:01.08
  
 PB
3
Mariya Losinova
Mariya Losinova ('97)
RUS44:07.44
  
 PB
4
Mária Pérez
Mária Pérez ('96)
ESP44:19.05
  
NU20R PB
5
Noemi Stella
Noemi Stella ('97)
ITA44:43.78
  
NU20R PB
6
Taika Nummi
Taika Nummi ('97)
FIN45:44.53
  
NU20R PB
7
Lidia Sánchez-Puebla
Lidia Sánchez-Puebla ('96)
ESP45:47.88
  
 PB
8
Živilė Vaiciukevičiūtė
Živilė Vaiciukevičiūtė ('96)
LTU46:13.23
  
NU20R PB
9
Eleonora Dominici
Eleonora Dominici ('96)
ITA46:21.49
  
 PB
10
Katarzyna Zdziebło
Katarzyna Zdziebło ('96)
POL46:31.38
  
NU23R NU20R PB
11
Hanna Suslyk
Hanna Suslyk ('96)
UKR47:26.21
  
 PB
12
Monika Vaiciukevičiūtė
Monika Vaiciukevičiūtė ('96)
LTU47:47.27
  
 PB
13
Nastassia Rarouskaya
Nastassia Rarouskaya ('96)
BLR48:21.46
  
 PB
14
Edna Barros
Edna Barros ('96)
POR48:31.93
  
 PB
15
Anna Babinchuk
Anna Babinchuk ('96)
UKR48:40.43
  
 PB
16
Angelika Augustyn
Angelika Augustyn ('96)
POL48:42.14
  
 
17
Catarina Marques
Catarina Marques ('96)
POR48:47.65
  
 PB
18
Enni Nurmi
Enni Nurmi ('98)
FIN48:55.81
  
NU18R PB
19
Rita Récsei
Rita Récsei ('96)
HUN49:03.08
  
 PB
20
Tereza Korvasová
Tereza Korvasová ('96)
CZE49:30.53
  
 PB
21
Marina Peña
Marina Peña ('99)
ESP49:32.68
  
 PB
22
Emma Achurch
Emma Achurch ('97)
GBR50:51.58
  
 PB
23
Danica Gogov
Danica Gogov ('96)
SRB51:00.83
  
 PB
24
Carmen Bianca Molnar
Carmen Bianca Molnar ('96)
ROU51:35.08
  
 
25
Henrika Parviainen
Henrika Parviainen ('97)
FIN52:17.39
  
 PB
Lena Ungerböck
Lena Ungerböck ('97)
AUT DNF
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
 
  
GBR44.18
  0.223
 
  Shannon Malone, Shannon Hylton, Charlotte McLennaghan, Imani Lansiquot
2
 
  
POL45.28
  0.158
 
  Weronika Błażek, Zuzanna Kaniecka, Karolina Ciesielska, Ewa Swoboda
3
 
  
FRA45.35
  0.135
 
  Caroline Chaillou, Cynthia Leduc, Maroussia Pare, Floriane Gnafoua
4
 
  
IRL45.38
  0.158
NU20R 
  Ciara Neville, Gina Akpe-Moses, Roisin Harrison, Sharlene Mawdsley
5
 
  
CYP45.98
  0.167
 
  Marianna Pisiara, Filippa Fotopoulou, Dimitra Kyriakidou, Paraskevi Andreou
6
 
  
AUT46.01
  0.143
 
  Julia Schwarzinger, Carina Pölzl, Bettina Rinderer, Susanne Walli
 
  
GERDNF
  0.162
 
  Nina Braun, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Tracey Schulz
 
  
NEDDNF
  0.143
 
  Marijke Boogerd, Eva Hovenkamp, Lieke Klaver, Tasa Jiya
Indledende heats19.7.
Indledende 1
19.7.
19.7.
1
 
  
GER44.61
Q
  0.159
 
  Nina Braun, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Tracey Schulz
2
 
  
NED44.86
Q
  0.172
 
  Marijke Boogerd, Eva Hovenkamp, Lieke Klaver, Tasa Jiya
3
 
  
POL45.53
Q
  0.116
 
  Weronika Błażek, Alicja Wrona, Karolina Ciesielska, Ewa Swoboda
4
 
  
AUT45.81
q
  0.177
NU20R 
  Julia Schwarzinger, Carina Pölzl, Bettina Rinderer, Susanne Walli
5
 
  
FIN46.14
  0.170
 
  Milla Heiskanen, Netta Myllynen, Aino Pulkkinen, Emma Koistinen
6
 
  
BLR46.44
  0.158
 
  Elvira Herman, Ruslana Rashkovan, Aliaksandra Urbanovich, Krystsina Tsimanouskaya
Indledende 2
19.7.
19.7.
1
 
  
GBR45.32
Q
  0.213
 
  Shannon Malone, Shannon Hylton, Charlotte McLennaghan, Imani Lansiquot
2
 
  
IRL45.66
Q
  0.163
NU20R 
  Ciara Neville, Gina Akpe-Moses, Roisin Harrison, Sharlene Mawdsley
3
 
  
CYP45.77
Q
  0.161
NU20R 
  Marianna Pisiara, Filippa Fotopoulou, Dimitra Kyriakidou, Paraskevi Andreou
4
 
  
FRA45.77
q
  0.145
 
  Caroline Chaillou, Cynthia Leduc, Maroussia Pare, Floriane Gnafoua
5
 
  
SUI45.89
  0.154
 
  Géraldine Frey, Ajla Del Ponte, Muswama Kambundji, Riccarda Dietsche
6
 
  
BEL46.00
  0.117
 
  Naomi van den Broeck, Chloe Beaucarne, Cindy Van Der Veken, Laurence Lobbens
7
 
  
ITA46.05
  0.140
 
  Julia Viktoria Calliari, Annalisa Spadotto Scott, Alessia Niotta, Chiara Torrisi
P19 4 x 400 m stafet    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
 
  
GBR3:34.36
  0.165
 
  Cheriece Hylton, Lina Nielsen, Lily Beckford, Laviai Nielsen
2
 
  
ITA3:37.45
  0.190
NU20R 
  Alice Mangione, Virginia Troiani, Federica Putti, Ayomide Folorunso
3
 
  
RUS3:37.57
  0.219
 
  , Yuliya Kondrashkina, Valeriya Tsaplina, Anastasiya Bednova
4
 
  
NOR3:38.98
  0.138
NU23R NU20R 
  Emily Rose Norum, Sara Dorthea Jensen, Karoline Daland, Ingrid Linn Nordahl
5
 
  
GER3:39.11
  0.157
 
  Hendrikje Richter, Hannah Mergenthaler, Lill-Ann Hochkeppler, Lisa-Marie Jacoby
6
 
  
FRA3:39.76
  0.184
 
  Fanny Peltier, Pauline Gruffaz, Lyndra-Sareena Carti, Cassiopée Chatelle
7
 
  
CZE3:43.76
  0.183
 
  Alena Symerská, Jana Slavíková, Markéta Škaldová, Zdeňka Seidlová
8
 
  
SLO3:46.30
  0.249
 
  Ina Rojnik, Anita Horvat, Maja Pogorevc, Julija Praprotnik
D19 100 m    
Indledende heats18.7.
Indledende 1
18.7. Vind: +3.0
18.7.Vind: +3.0
1
Alessandro Van de Sande
Alessandro Van de Sande ('97)
BEL11.15 w
  0.152
 
2
Andri Oberholzer
Andri Oberholzer ('96)
SUI11.32 w
  0.165
 
3
Jan Ruhrmann
Jan Ruhrmann ('97)
GER11.42 w
  0.209
 
4
Simone Fassina
Simone Fassina ('96)
ITA11.53 w
  0.173
 
5
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR11.60 w
  0.145
 
6
Sebastian Ruthström
Sebastian Ruthström ('97)
SWE11.66 w
  0.185
 
7
Axel Ohlson
Axel Ohlson ('96)
SWE11.91 w
  0.170
 
Indledende 2
18.7. Vind: +1.7
18.7.Vind: +1.7
1
Maxence Pecatte
Maxence Pecatte ('97)
FRA11.10
  0.220
 PB
2
Marvin Bollinger
Marvin Bollinger ('96)
GER11.11
  0.216
 
3
Artur Hämäläinen
Artur Hämäläinen ('97)
FIN11.12
  0.192
 PB
4
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR11.19
  0.174
 
5
Valentin Charles
Valentin Charles ('97)
FRA11.22
  0.295
 PB
6
Feliks Shestopalov
Feliks Shestopalov ('96)
RUS11.28
  0.174
 
7
Tuomas Valle
Tuomas Valle ('97)
FIN11.47
  0.281
 
8
Damien Berthenet
Damien Berthenet ('96)
FRA11.53
  0.201
 
Indledende 3
18.7. Vind: +2.8
18.7.Vind: +2.8
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR10.53 w
  0.139
 
2Daniel SturmaDaniel Sturma ('96)GER10.88 w
  0.193
 
3
Jan Doležal
Jan Doležal ('96)
CZE10.91 w