Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Haugesund NOR: National Championships 31.7‐2.8.2015

M 100 m    
1.8. Vind: -3.1

Finale A

Finale
1.8.Vind: -3.1
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR10.82
  
 
2
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.88
  
 
3
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.94
  
 
4
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.98
  
 
5
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR11.08
  
 
6
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR11.11
  
 
7
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR11.20
  
 
8
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR12.25
  
 
Semifinale1.8.
Semi 1
1.8. Vind: +2.1
1.8.Vind: +2.1
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR10.35 w
Q
  
 
2
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.46 w
Q
  
 
3
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.56 w
Q
  
 
4
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.64 w
Q
  
 
5
Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad ('96)
NOR10.71 w
  
 
6
Peter Efe Osazuwa
Peter Efe Osazuwa ('89)
NOR10.74 w
  
 
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR DQw
  
 
Thomas Firing
Thomas Firing ('92)
NOR DNFw
  
 
Semi 2
1.8. Vind: +5.7
1.8.Vind: +5.7
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.32 w
Q
  
 
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.42 w
Q
  
 
3
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR10.55 w
Q
  
 
4
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR10.56 w
Q
  
 
5
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR10.60 w
  
 
6
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR10.66 w
  
 
7
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.72 w
  
 
8
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR10.82 w
  
 
Indledende heats1.8.
Indledende 1
1.8. Vind: +2.2
1.8.Vind: +2.2
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR10.26 w
Q
  
 
2
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.65 w
Q
  
 
3
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR10.82 w
Q
  
 
4
Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy ('92)
NOR10.89 w
  
 
5
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.99 w
  
 
Indledende 2
1.8. Vind: +2.7
1.8.Vind: +2.7
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.58 w
Q
  
 
2
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR10.67 w
Q
  
 
3
Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad ('96)
NOR10.71 w
Q
  
 
4
Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen ('86)
NOR10.92 w
  
 
5
Alexander Dahlstrøm Winger
Alexander Dahlstrøm Winger ('89)
NOR10.97 w
  
 
Indledende 3
1.8. Vind: +2.8
1.8.Vind: +2.8
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.49 w
Q
  
 
2
Thomas Firing
Thomas Firing ('92)
NOR10.69 w
Q
  
 
3
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR10.74 w
Q
  
 
4
Samuel Gyedu
Samuel Gyedu ('94)
NOR10.84 w
  
 
Indledende 4
1.8. Vind: +1.1
1.8.Vind: +1.1
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.63
Q
  
 
2
Peter Efe Osazuwa
Peter Efe Osazuwa ('89)
NOR10.81
Q
  
 SB
3
Øystein Klareng
Øystein Klareng ('96)
NOR10.83
  
 PB
4
Lars Jøran Storhaug
Lars Jøran Storhaug ('89)
NOR10.86
  
 
Indledende 5
1.8. Vind: +2.1
1.8.Vind: +2.1
1
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.67 w
Q
  
 
2
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR10.78 w
Q
  
 
3
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR10.79 w
Q
  
 
4
Riquelvis Santiago
Riquelvis Santiago ('87)
NOR10.96 w
  
 
Indledende 6
1.8. Vind: +1.8
1.8.Vind: +1.8
1
Eirik Thorshaug
Eirik Thorshaug ('87)
NOR10.74
Q
  
 
2
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.87
Q
  
 
3
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR10.94
  
 
M 200 m    
2.8. Vind: +0.8

Finale A

Finale
2.8.Vind: +0.8
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.08
  
 PB
2
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.37
  
 PB
3
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.45
  
 SB
4
Ousman Touray
Ousman Touray ('95)
NOR21.49
  
 SB
5
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.68
  
 
6
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR21.95
  
 
6
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR21.95
  
 
8
Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez ('97)
NOR22.15
  
 
Semifinale2.8.
Semi 1
2.8. Vind: +0.3
2.8.Vind: +0.3
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.50
Q
  
 
2
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.72
Q
  
 
3
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR21.75
Q
  
 
4
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR21.95
Q
  
 
5
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR22.05
  
 PB
Semi 2
2.8. Vind: +2.3
2.8.Vind: +2.3
1
Ousman Touray
Ousman Touray ('95)
NOR21.42 w
Q
  
 
2
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.54 w
Q
  
 
3
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR21.78 w
Q
  
 
4
Sebastian Guillen Perez
Sebastian Guillen Perez ('97)
NOR21.80 w
Q
  
 
5
Lars Jøran Storhaug
Lars Jøran Storhaug ('89)
NOR21.81 w
  
 
6
Sondre Loftås Kåstad
Sondre Loftås Kåstad ('96)
NOR21.91 w
  
 
Indledende heats2.8.
Indledende 1
2.8. Vind: +0.5
2.8.Vind: +0.5
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR21.83
Q
  
 
2
Ousman Touray
Ousman Touray ('95)
NOR21.98
Q
  
 
Indledende 2
2.8. Vind: +1.6
2.8.Vind: +1.6
1
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR22.03
Q
  
 
2
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR22.07
Q
  
 PB
Indledende 3
2.8. Vind: +0.4
2.8.Vind: +0.4
1
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR22.01
Q
  
 
Indledende 4
2.8. Vind: +1.4
2.8.Vind: +1.4
1
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR22.08
Q
  
 
Indledende 6
2.8. Vind: +1.5
2.8.Vind: +1.5
1
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.84
Q
  
 
M 400 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.39
  
 
2
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR47.79
  
 
3
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.80
  
 
4
Mike Lubsen
Mike Lubsen ('95)
UGA48.38
  
 SB
5
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR48.79
  
 
6
Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad ('90)
NOR49.08
  
 
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7.
31.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.85
Q
  
 
2
Kristian Magnussen
Kristian Magnussen ('86)
NOR48.94
Q
  
 SB
Indledende 3
31.7.
31.7.
1
Mike Lubsen
Mike Lubsen ('95)
UGA48.66
Q
  
 
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR48.94
Q
  
 
M 800 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:56.04
  
 
2
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR1:57.09
  
 
3
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:57.17
  
 
4
Emil Oustad
Emil Oustad ('89)
NOR1:57.29
  
 
5
Terje Snarby
Terje Snarby ('89)
NOR1:57.36
  
 
6
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir ('95)
NOR1:57.72
  
 
Indledende heats1.8.
Indledende 1
1.8.
1.8.
1
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB1:53.49
Q
  
 
2
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir ('95)
NOR1:54.00
Q
  
 
3
Terje Snarby
Terje Snarby ('89)
NOR1:54.63
Q
  
 
M 1500 m    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:49.98
  
 
2
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:50.45
  
 
3
Roald Hagbart Frøskeland
Roald Hagbart Frøskeland ('94)
NOR3:50.76
  
 PB
4
Sindre Buraas
Sindre Buraas ('89)
NOR3:50.94
  
 
5
Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal ('89)
NOR3:52.28
  
 
6
Magnus Hannevig Pettersen
Magnus Hannevig Pettersen ('95)
NOR3:52.83
  
 
7
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR3:52.91
  
 
8
Edvard Kamperud Nygaard
Edvard Kamperud Nygaard ('96)
NOR3:53.63
  
 
9
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:54.05
  
 
10
Morten Velde
Morten Velde ('84)
NOR3:57.57
  
 
11
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR3:58.08
  
 
M 5000 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Henrik Børkja Ingebrigtsen
Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91)
NOR14:22.17
  
 
2
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR14:31.12
  
 
3
Jørgen Frost Bø
Jørgen Frost Bø ('94)
NOR14:31.35
  
 
4
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR14:31.51
  
 
5
Eirik Gramstad
Eirik Gramstad ('84)
NOR14:32.18
  
 
6
Gishe Abdi
Gishe Abdi ('91)
ETH14:36.22
  
 SB
7
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR14:38.36
  
 PB
8
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR14:43.50
  
 PB
9
Trond Ørjan Eide
Trond Ørjan Eide ('90)
NOR14:44.39
  
 PB
10
Ebrahim Abdulaziz
Ebrahim Abdulaziz ('78)
ERI14:44.89
  
 PB
11
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR14:45.67
  
 PB
12
Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig ('91)
NOR14:46.01
  
 
M 10000 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen ('91)
NOR30:25.78
  
 
2
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR30:26.16
  
 
3
Ørjan Grønnevig
Ørjan Grønnevig ('91)
NOR30:29.83
  
 SB
4
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR30:34.06
  
 PB
5
Gishe Abdi
Gishe Abdi ('91)
ETH30:34.59
  
 PB
6
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR30:37.53
  
 PB
7
Ebrahim Abdulaziz
Ebrahim Abdulaziz ('78)
ERI30:37.89
  
 PB
8
Eirik Gramstad
Eirik Gramstad ('84)
NOR30:39.23
  
 
9
Stian Bekkevoll
Stian Bekkevoll ('95)
NOR30:44.33
  
 PB
10
Rolf Steier
Rolf Steier ('84)
USA30:46.70
  
 SB
11
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR30:47.06
  
 
12
Urige Buta
Urige Buta ('78)
NOR30:48.51
  
 SB
13
Trond Ørjan Eide
Trond Ørjan Eide ('90)
NOR30:49.26
  
 PB
14
Lars Bendic Eide
Lars Bendic Eide ('91)
NOR31:06.53
  
 
15
Mats Bjørgum
Mats Bjørgum ('94)
NOR31:15.27
  
 
16
Harald Solhaug Næss
Harald Solhaug Næss ('88)
NOR31:16.09
  
 PB
17
Magnus Sirnes Hjellum
Magnus Sirnes Hjellum ('94)
NOR31:17.67
  
 PB
18
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR31:19.17
  
 PB
19
Petter M. Rypdal
Petter M. Rypdal ('93)
NOR31:21.34
  
 PB
M 110 m hæk    
31.7. Vind: +0.5

Finale A

Finale
31.7.Vind: +0.5
1
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.85
  
 SB
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR14.30
  
 PB
3
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR14.78
  
 PB
M 400 m hæk    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR51.09
  
NU20R PB
2
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR51.50
  
 
3
Anders Erlend Idås
Anders Erlend Idås ('90)
NOR54.02
  
 
M Højdespring    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Ivan Kristoffer Nilsen
Ivan Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.08
  
 
2
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR2.05
  
 
3
Sindre Gelius Eikje
Sindre Gelius Eikje ('94)
NOR2.05
  
 =PB
4
Christan Boe Helland
Christan Boe Helland ('91)
NOR2.00
  
 SB
5
Tor Martin Austad
Tor Martin Austad ('82)
NOR2.00
  
 SB
6
Lars Vikan Rise
Lars Vikan Rise ('88)
NOR2.00
  
 
M Stangspring    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR4.60
  
 
M Længdespring    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg ('90)
NOR7.59 w
+3.1
  
 
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR7.52
+1.7
  
 
3
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR7.41 w
+6.0
  
 
4
Lars Vikan Rise
Lars Vikan Rise ('88)
NOR7.17
+1.3
  
 SB
5
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7.16 w
+3.4
  
 
6
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.09
+1.0
  
 
M Trespring    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Sindre Almsengen
Sindre Almsengen ('85)
NOR15.36
+0.4
  
 
2
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR14.89
+0.6
  
 
3
Jonathan Varela Byrkjenes
Jonathan Varela Byrkjenes ('91)
NOR14.67 w
+2.4
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR17.57
  
 PB
2
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR16.48
  
 
3
Lars Vikan Rise
Lars Vikan Rise ('88)
NOR15.16
  
 
4
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR14.66
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR58.68
  
 
 
  X54.1652.3358.68  X  X  
2
Fredrik Amundgård
Fredrik Amundgård ('89)
NOR56.00
  
 
3
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR54.99
  
 
4
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen
Magnus Røsholm Aunevik-Berntsen ('89)
NOR54.38
  
 
5
Morten Bredholt
Morten Bredholt ('77)
NOR49.93
  
 
6
Bjørn Terje Pay
Bjørn Terje Pay ('74)
NOR48.62
  
 
7
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR48.04
  
 
8
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR44.71
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR70.65
  
 
 
69.3070.65  X67.47  X69.57  
2
Steinar Kleppe
Steinar Kleppe ('88)
NOR63.79
  
 PB
3
Jørgen Olsen Austnes
Jørgen Olsen Austnes ('94)
NOR61.23
  
 SB
4
Kjetil Røste Ringen
Kjetil Røste Ringen ('93)
NOR59.75
  
 
5
Jon Nerdal
Jon Nerdal ('96)
NOR56.75
  
 
M Spydkast 800 gram    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Håkon Løvenskiold Kveseth
Håkon Løvenskiold Kveseth ('93)
NOR71.80
  
 
2
Paul Redford
Paul Redford ('90)
NOR70.25
  
 
3
Vetle Brunvatne
Vetle Brunvatne ('94)
NOR70.02
  
 
M 5000 m kapgang    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Erik Tysse
Erik Tysse ('80)
NOR19:19.07
  
 SB
2
Håvard Haukenes
Håvard Haukenes ('90)
NOR19:42.57
  
 PB
3
Fredrik Vaeng Røtnes
Fredrik Vaeng Røtnes ('96)
NOR20:33.93
  
 PB
K 100 m    
1.8. Vind: -2.8

Finale A

Finale
1.8.Vind: -2.8
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.71
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.17
  
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR12.22
  
 
4
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.24
  
 
5
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR12.40
  
 
Semifinale1.8.
Semi 1
1.8. Vind: +1.9
1.8.Vind: +1.9
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.19
Q
  
 SB
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.90
Q
  
 SB
3
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR11.90
Q
  
 PB
4
Alvilde Grønneberg
Alvilde Grønneberg ('92)
NOR12.26
Q
  
 
5
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR12.37
  
 PB
Semi 2
1.8. Vind: +4.6
1.8.Vind: +4.6
1
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR11.76 w
Q
  
 
1
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.76 w
Q
  
 
3
Karin Busch
Karin Busch ('92)
NOR12.13 w
Q
  
 
4
Heidi Hessan Næss
Heidi Hessan Næss ('89)
NOR12.13 w
Q
  
 
5
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR12.25 w
  
 
6
Hanne Berit Irgens
Hanne Berit Irgens ('94)
NOR12.33 w
  
 
Indledende heats1.8.
Indledende 1
1.8. Vind: +2.8
1.8.Vind: +2.8
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.44 w
Q
  
 
2
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR12.20 w
Q
  
 
Indledende 2
1.8. Vind: +1.3
1.8.Vind: +1.3
1
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR11.92
Q
  
 
Indledende 3
1.8. Vind: +1.6
1.8.Vind: +1.6
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR12.04
Q
  
 
2
Heidi Hessan Næss
Heidi Hessan Næss ('89)
NOR12.24
Q
  
 SB
Indledende 4
1.8. Vind: +2.6
1.8.Vind: +2.6
1
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR11.98 w
Q
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.01 w
Q
  
 
K 200 m    
2.8. Vind: +0.9

Finale A

Finale
2.8.Vind: +0.9
1
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR23.88
  
 
2
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR23.97
  
 PB
3
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR23.97
  
 
4
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR24.64
  
 SB
5
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.89
  
 
6
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR25.03
  
 
7
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR25.30
  
 
Semifinale2.8.
Semi 1
2.8. Vind: -0.4
2.8.Vind: -0.4
1
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR24.74
Q
  
 
2
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR24.76
Q
  
 
3
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR25.09
Q
  
 
Semi 2
2.8. Vind: +2.2
2.8.Vind: +2.2
1
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR24.77 w
Q
  
 
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.79 w
Q
  
 
3
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.90 w
Q
  
 
4
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR24.90 w
Q
  
 
Indledende heats2.8.
Indledende 1
2.8. Vind: -1.1
2.8.Vind: -1.1
1
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR24.67
Q
  
 
2
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR24.93
Q
  
 
K 400 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR53.38
  
 PB
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.89
  
 
3
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR55.24
  
 
4
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR55.32
  
 SB
5
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR55.34
  
 
6
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.78
  
 
7
Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl ('97)
NOR56.33
  
 
8
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR57.12
  
 
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7.
31.7.
1
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR56.21
Q
  
 
2
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR56.41
Q
  
 
3
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR56.46
Q
  
 SB
Indledende 2
31.7.
31.7.
1
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR55.22
Q
  
 
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR55.57
Q
  
 
3
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.61
Q
  
 
4
Ingrid Linn Nordahl
Ingrid Linn Nordahl ('97)
NOR56.17
Q
  
 
5
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR56.64
Q
  
 
K 800 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:10.67
  
 
2
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:10.68
  
 
3
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR2:11.35
  
 PB
4
Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge ('90)
NOR2:12.73
  
 
5
Mathilde Myhrvold
Mathilde Myhrvold ('98)
NOR2:13.34
  
 
6
Amalie Manshus Sæten
Amalie Manshus Sæten ('97)
NOR2:13.41
  
 PB
7
Ane Bakken Hodt
Ane Bakken Hodt ('95)
NOR2:14.11
  
 PB
8
Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen ('88)
NOR2:14.40
  
 
K 1500 m    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR4:16.48
  
 
2
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:25.07
  
 SB
3
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR4:25.61
  
 SB
4
Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh ('96)
NOR4:29.88
  
 
5Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR4:34.83
  
 
6
Christina Maria Toogood
Christina Maria Toogood ('89)
NOR4:35.12
  
 
7
Aurora Dybedokken
Aurora Dybedokken ('95)
NOR4:35.89
  
 
8
Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen ('88)
NOR4:38.29
  
 PB
9
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:42.85
  
 
K 5000 m    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Silje Fjørtoft
Silje Fjørtoft ('87)
NOR16:44.39
  
 SB
2
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR16:50.11
  
 
3
Veronika Brennhovd Blom
Veronika Brennhovd Blom ('90)
NOR16:50.41
  
 SB
4
Ida Meli Narbuvoll
Ida Meli Narbuvoll ('95)
NOR17:04.23
  
 PB
5
Eli Anne Dvergsdal
Eli Anne Dvergsdal ('91)
NOR17:06.84
  
 PB
6
Heidi Hestmark
Heidi Hestmark ('86)
NOR17:14.88
  
 PB
7
Ida Bergsløkken
Ida Bergsløkken ('85)
NOR17:15.79
  
 PB
8
Kjersti Fresvik
Kjersti Fresvik ('92)
NOR17:18.97
  
 PB
9
Ingeborg Kristine Lind
Ingeborg Kristine Lind ('90)
NOR17:37.64
  
 SB
K 10000 m    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Silje Fjørtoft
Silje Fjørtoft ('87)
NOR34:33.10
  
 PB
2
Veronika Brennhovd Blom
Veronika Brennhovd Blom ('90)
NOR34:48.35
  
 PB
3
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR34:49.88
  
NU20R PB
4
Heidi Pharo
Heidi Pharo ('87)
NOR35:42.67
  
 PB
5
Kjersti Fresvik
Kjersti Fresvik ('92)
NOR36:01.50
  
 PB
6
Ida Meli Narbuvoll
Ida Meli Narbuvoll ('95)
NOR36:06.57
  
 PB
7
Heidi Hestmark
Heidi Hestmark ('86)
NOR36:24.06
  
 PB
K 3000 m forh.    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Karoline E. Skatteboe
Karoline E. Skatteboe ('93)
NOR10:45.95
  
 
2
Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud ('91)
NOR10:56.09
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
31.7. Vind: +1.8

Finale A

Finale
31.7.Vind: +1.8
1
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR12.88
  
 PB
2
Tale Ørving
Tale Ørving ('89)
NOR13.52
  
 SB
3
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR13.64
  
 PB
4
Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt ('91)
NOR13.78
  
 SB
5
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR14.01
  
 
6
Renate Grimstad
Renate Grimstad ('92)
NOR14.11
  
 
7
Sidsel Bjørgo Adam
Sidsel Bjørgo Adam ('95)
NOR14.30
  
 
8
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.41
  
 SB
Indledende heats31.7.
Indledende 1
31.7. Vind: +3.3
31.7.Vind: +3.3
1
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.04 w
Q
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR13.70 w
Q
  
 
3
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.99 w
Q
  
 
4
Sidsel Bjørgo Adam
Sidsel Bjørgo Adam ('95)
NOR14.20 w
Q
  
 
Indledende 2
31.7. Vind: +2.3
31.7.Vind: +2.3
1
Tale Ørving
Tale Ørving ('89)
NOR13.66 w
Q
  
 
2
Kine Aaltvedt
Kine Aaltvedt ('91)
NOR13.86 w
Q
  
 
3
Renate Grimstad
Renate Grimstad ('92)
NOR14.04 w
Q
  
 
4
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.18 w
Q
  
 
K 400 m hæk    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR1:00.6h
  
 
K Højdespring    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.75
  
 
2
Anne Engen Andersen
Anne Engen Andersen ('95)
NOR1.70
  
 
3
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.70
  
 
K Stangspring    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Lene Onsrud Retzius
Lene Onsrud Retzius ('96)
NOR4.00
  
 
2
Katrine Haarklau
Katrine Haarklau ('91)
NOR3.90
  
 
3
Paula Nedberge Llano
Paula Nedberge Llano ('95)
NOR3.80
  
 
4
Ida Beate Øyen Østhus
Ida Beate Øyen Østhus ('87)
NOR3.70
  
 
K Længdespring    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.31 w
+3.0
  
 
2
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR6.14
+1.2
  
 
3
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR5.90
+1.0
  
 PB
4
Eline Breilid
Eline Breilid ('93)
NOR5.77 w
+2.8
  
 
5
Hanne Berit Irgens
Hanne Berit Irgens ('94)
NOR5.61 w
+2.4
  
 
K Trespring     
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR13.02
+1.0
  
 SB
2
Ingrid Bøthun Leganger
Ingrid Bøthun Leganger ('93)
NOR12.85
+1.9
  
 PB
3
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.09 w
+2.6
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen ('88)
NOR13.39
  
 
2
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR12.70
  
 PB
3
Elin Isane
Elin Isane ('75)
NOR12.60
  
 SB
K Diskoskast 1.0 kg    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Grete Etholm
Grete Etholm ('76)
NOR50.34
  
 
2
Elin Isane
Elin Isane ('75)
NOR49.09
  
 
3
Solveig Fredriksen
Solveig Fredriksen ('92)
NOR48.02
  
 
4
Mona Ekroll Jaidi
Mona Ekroll Jaidi ('95)
NOR46.09
  
 
5
Mona Holm Solberg
Mona Holm Solberg ('83)
NOR43.43
  
 SB
6
Else Lundestad Bakkelid
Else Lundestad Bakkelid ('76)
NOR43.21
  
 
7
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR42.05
  
 
8
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR41.70
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    
2.8.

Finale A

Finale
2.8.
1
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR67.05
  
NU23R NU20R PB
 
63.62  X63.00  X67.05 NUR PB  X  
2
Trude Raad
Trude Raad ('90)
NOR65.03
  
 PB
3
Katja Vangsnes
Katja Vangsnes ('91)
NOR58.45
  
 
4
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR57.51
  
 
5
Mari Strange Øya
Mari Strange Øya ('90)
NOR53.24
  
 
6
Solveig Fredriksen
Solveig Fredriksen ('92)
NOR51.62
  
 
K Spydkast 600 gram    
1.8.

Finale A

Finale
1.8.
1
Marie-Therese Obst
Marie-Therese Obst ('96)
NOR53.85
  
 SB
2
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR53.02
  
 
3
Lena Marie Hansen
Lena Marie Hansen ('93)
NOR51.09
  
 
4Andrea Enerstad BolleAndrea Enerstad Bolle ('92)NOR50.21
  
 
5
Marte Aaltvedt
Marte Aaltvedt ('89)
NOR49.87
  
 
6
Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund ('93)
NOR47.97
  
 
7
Camilla Leonardsen Rønning
Camilla Leonardsen Rønning ('95)
NOR44.53
  
 
8
Emilie Ingerø
Emilie Ingerø ('95)
NOR42.09
  
 
9
Frida Thorsås
Frida Thorsås ('94)
NOR41.60
  
 SB
K 3000 m kapgang    
31.7.

Finale A

Finale
31.7.
1
Merete Helgheim
Merete Helgheim ('80)
NOR13:45.31
  
 PB

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1