Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 5.8.2015
Østerbro Stadium

M 100 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
/ GBR10.36
  
 
2
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
/ NOR10.38
  
 
3
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
/ NOR10.55
  
 
4
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
/ JAM10.58
  
 
5Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.66
  
 
6Frederik ThomsenFrederik Thomsen ('93)BAK10.71
  
 SB
7
Seyi Smith
Seyi Smith ('87)
/ CAN10.78
  
 
8Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.79
  
 
Finale B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Mike KaliszMike Kalisz ('89)Sparta10.91
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Ramone McKenzie
Ramone McKenzie ('90)
/ JAM10.56
  
 =SB
2
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
/ NOR10.60
  
 
3Mike KaliszMike Kalisz ('89)Sparta10.94
  
 
Indledende 2
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
/ NOR10.29 w
  
 
2Frederik ThomsenFrederik Thomsen ('93)BAK10.69 w
  
 
3Kasper StærkKasper Stærk ('83)Sparta11.06 w
  
 
Indledende 3
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
/ GBR10.40
  
 
2Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.56
  
 
3
Seyi Smith
Seyi Smith ('87)
/ CAN10.75
  
 
4Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.78
  
 
5Mathias SkouMathias Skou ('86)KIF11.01
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Sadam Koumi
Sadam Koumi ('94)
/ SUD45.83
  
 
2
Jarryd Dunn
Jarryd Dunn ('92)
/ GBR46.10
  
 
3
Peter Matthews
Peter Matthews ('89)
/ JAM46.34
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM46.61
  
 
5
Matteo Galvan
Matteo Galvan ('88)
/ ITA46.85
  
 
6
Richard Buck
Richard Buck ('86)
/ GBR46.99
  
 
7Nicklas HydeNicklas Hyde ('86)Sparta47.85
  
 
Finale B
1
Lennox Williams
Lennox Williams ('94)
/ JAM46.84
  
 
2
Jamie Bowie
Jamie Bowie ('89)
/ GBR47.05
  
 
3
Dwayne Cowan
Dwayne Cowan ('85)
/ GBR47.26
  
 
4
Kaisei Yui
Kaisei Yui ('96)
/ JPN47.63
  
 
5
Grant Plenderleith
Grant Plenderleith ('91)
/ GBR47.94
  
 
6
Takeshi Iwamoto
Takeshi Iwamoto ('96)
/ JPN48.69
  
 
7
Chumaine Fitten
Chumaine Fitten ('85)
/ JAM49.60
  
 
Finale C
1
Michael Warner
Michael Warner ('90)
/ GBR48.30
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani ('93)
/ QAT1:47.50
  
 PB
2
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
/ SWE1:47.52
  
 
3
Jozef Repčík
Jozef Repčík ('86)
/ SVK1:47.53
  
 
4
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
/ NOR1:47.58
  
 
5Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:47.78
  
 
6
Guy Learmonth
Guy Learmonth ('92)
/ GBR1:48.04
  
 
7
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
/ GBR1:48.34
  
 
8
Lukas Rifesser
Lukas Rifesser ('86)
/ ITA1:48.46
  
 
9
Denis Bäuerle
Denis Bäuerle ('89)
/ GER1:48.62
  
 
10
James Bowness
James Bowness ('91)
/ GBR1:48.76
  
 
11
Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit ('94)
/ KEN1:48.80
  
 
12Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta1:50.51
  
 
13Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94)Sparta1:50.71
  
 SB
Finale B
1
Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson ('89)
/ ISL1:50.38
  
 PB
2
David Dempsey
David Dempsey ('91)
/ GBR1:50.71
  
 
3Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 1:51.15
  
 PB
4
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
/ SWE1:52.39
  
 
5Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 1:54.59
  
 
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Dikotsi Lekopa
Dikotsi Lekopa ('88)
/ RSA8:32.21
  
 
2
James Nipperess
James Nipperess ('90)
/ AUS8:34.81
  
 SB
3
Daniel Lundgren
Daniel Lundgren ('85)
/ SWE8:39.94
  
 
4
Hashim Salah Abbas
Hashim Salah Abbas ('94)
/ QAT8:41.19
  
 
5
Antoine Thibeault
Antoine Thibeault ('94)
/ CAN8:41.64
  
 PB
6
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
/ EST8:43.14
  
 
7Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:50.49
  
 
8
Janne Ukonmaanaho
Janne Ukonmaanaho ('84)
/ FIN8:55.07
  
 
9
Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen ('82)
/ NOR8:55.75
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1
Sekou Kaba
Sekou Kaba ('90)
/ CAN13.47
  
 
2
Jarret Eaton
Jarret Eaton ('89)
/ USA13.52
  
 
3Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190013.59
  
 
4
Joseph Hylton
Joseph Hylton ('89)
/ GBR13.84
  
 SB
5
Edirin Okoro
Edirin Okoro ('89)
/ GBR13.95
  
 
6Mikołaj JustyńskiMikołaj Justyński ('92)KIF / POL14.27
  
 
7
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
/ NOR14.43
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Niall Flannery
Niall Flannery ('91)
/ GBR49.86
  
 
2
Tom Burton
Tom Burton ('88)
/ GBR50.60
  
 
3
Mike Cochrane
Mike Cochrane ('91)
/ NZL50.66
  
 
4
Adam Durham
Adam Durham ('85)
/ USA51.04
  
 
5Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta51.47
  
 
6
Georg Fleischhauer
Georg Fleischhauer ('88)
/ GER51.49
  
 
7
Thomas Kain
Thomas Kain ('93)
/ AUT51.63
  
 
8Christian LaugesenChristian Laugesen ('86)KIF53.57
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Oleksandr Korchmid
Oleksandr Korchmid ('82)
/ UKR5.40
  
 
2Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.20
  
 
2
Luke Cutts
Luke Cutts ('88)
/ GBR5.20
  
 
4Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)Sparta5.20
  
 SB
4
Adam Hague
Adam Hague ('97)
/ GBR5.20
  
 
6
Paul Walker
Paul Walker ('85)
/ GBR5.00
  
 
Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag ('93)
/ NOR NH
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Sparta7.82 w
+2.2
  
 
 
7.67
 2.0
7.82
 2.2
7.76
 2.4
  X  X7.61
 1.0
  
2
Ezekiel Ewulo
Ezekiel Ewulo ('86)
/ NGR7.80
+1.9
  
 
 
7.80
 1.9
  X  X7.31
 0.8
  X  X  
3Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.76
+1.7
  
DUR-20 PB
 
  X  X7.76 PB
 1.7
  X7.04
 0.9
  X  
4
Ahmed Fayaz Al-Dosari
Ahmed Fayaz Al-Dosari ('85)
/ KSA7.60
+1.6
  
 
5Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.46
+0.6
  
 SB
6Martin RoeMartin Roe ('92)Sparta / NOR7.29
+1.2
  
 
7Jannick HansenJannick Hansen ('92)Sparta6.96
+1.0
  
 
8Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta6.91 w
+2.3
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
David Wrobel
David Wrobel ('91)
/ GER62.14
  
 
 
  X60.1061.5361.5062.14  X  
2
Niklas Arrhenius
Niklas Arrhenius ('82)
/ SWE60.94
  
 
 
60.5558.3860.2760.94  X59.01  
3
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
/ NOR59.53
  
 
 
57.9158.0857.0056.69  X59.53  
4
Pyry Niskala
Pyry Niskala ('90)
/ FIN59.40
  
 
 
56.1958.8159.4056.22  X57.70  
5
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
/ NOR58.51
  
 
 
57.3858.5156.7754.8256.67  X  
6
Jorge A. Grave
Jorge A. Grave ('82)
/ POR55.42
  
 
7Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta53.26
  
 
8Andreas JørgensenAndreas Jørgensen ('91)Hvidovre AM49.68
  
 
K 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Anna Scott
Anna Scott ('93)
/ USA11.57
  
 
2
Adeline Gouenon
Adeline Gouenon ('94)
/ CIV11.72
  
 
3
Corinne Humphreys
Corinne Humphreys ('91)
/ GBR11.89
  
 
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190012.20
  
 
5Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.34
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1
Adeline Gouenon
Adeline Gouenon ('94)
/ CIV11.94
  
 
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190012.31
  
 
Indledende 2
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Anna Scott
Anna Scott ('93)
/ USA11.60
  
 
2
Corinne Humphreys
Corinne Humphreys ('91)
/ GBR11.78
  
 SB
3Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 12.01
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta4:24.34
  
 
2Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:26.97
  
 
3Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)KIF / NOR4:27.72
  
 SB
4
Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers ('97)
/ GER4:29.25
  
 PB
5
Gira Carstens
Gira Carstens ('93)
/ RSA4:31.21
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190055.52
  
 
2
Meghan Beesley
Meghan Beesley ('89)
/ GBR56.04
  
 
3Stina TroestStina Troest ('94)Sparta56.58
  
 
4
Georganne Moline
Georganne Moline ('90)
/ USA57.09
  
 
5
Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill ('92)
/ CAN57.79
  
 
6
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
/ GBR58.26
  
 
7
Hayley McLean
Hayley McLean ('94)
/ GBR58.65
  
 
8Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta1:00.88
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90)Sparta4.10
  
 
2Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)Sparta3.80
  
 
3Karin FisherKarin Fisher ('88)Aarhus 1900 / USA3.80
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Erica JarderErica Jarder ('86)Sparta / SWE6.47
-0.9
  
 
 
6.39
 1.4
  X6.46
 0.0
6.47
 -0.9
6.41
 0.0
  X  
2
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
/ ISL6.42
-0.1
  
 
 
6.15
 0.7
  X  X6.41
 0.0
6.34
 -0.5
6.42
 -0.1
  
3
Abigail Irozuru
Abigail Irozuru ('90)
/ GBR6.36
+0.5
  
 
 
  X  X6.11
 -1.0
  X6.36
 0.5
4.41
 -1.1
  
4Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta6.31
0.0
  
 
5
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
/ NOR6.21
-0.5
  
 =SB
6Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.74
+0.4
  
 SB
7Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.71
0.0
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
6Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.91
  
 PB
7Karoline MangorKaroline Mangor ('98)Sparta13.82
  
 =PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Brittany Crew
Brittany Crew ('94)
/ CAN17.00
  
 
 
16.73  X  X16.09  –  X17.00 
2
Rachel Wallader
Rachel Wallader ('89)
/ GBR16.59
  
 
 
16.43  X16.5216.59  X16.43  
3
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
/ SWE16.45
  
 
 
16.45  X16.21  X16.20  X  
4Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta16.13
  
 
5
Sophie McKinna
Sophie McKinna ('94)
/ GBR15.32
  
 
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Alexia Sedykh
Alexia Sedykh ('93)
/ FRA68.35
  
 
 
67.0868.3567.2968.3167.2567.01  
2
Charlene Woitha
Charlene Woitha ('93)
/ GER65.90
  
 
3
Kati Ojaloo
Kati Ojaloo ('90)
/ EST64.04
  
 
4Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta59.39
  
 
5
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
/ EST59.18
  
 
6
Myra Perkins
Myra Perkins ('92)
/ GBR58.56
  
 
7Louise OdgaardLouise Odgaard ('93)Sparta51.59
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint