Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Half-Marathon 13.9.2015

M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Bedan Karoki
Bedan Karoki ('90)
/ KEN59:14
  
 PB
2
Alex Oloitiptip
Alex Oloitiptip ('90)
/ KEN59:28
  
 PB
2
Nasir Dawoud
Nasir Dawoud ('91)
/ ERI1:07:14
  
 SB
3
Edwin Kipyego
Edwin Kipyego ('90)
/ KEN59:30
  
 PB
4
Simon Cheprot
Simon Cheprot ('93)
/ KEN59:32
  
 SB
4
Björn Hammar
Björn Hammar ('92)
/ SWE1:11:15
  
 PB
5
Paul Lonyangata
Paul Lonyangata ('92)
/ KEN1:00:01
  
 SB
5
Jonas Olsson
Jonas Olsson ('84)
/ SWE1:11:39
  
 PB
6
Philip Langat
Philip Langat ('90)
/ KEN1:00:04
  
 PB
7
Joel Kimurer
Joel Kimurer ('88)
/ KEN1:00:58
  
 SB
8
Emmanuel Bett
Emmanuel Bett ('85)
/ KEN1:01:01
  
 
9
Richard Kiprotich
Richard Kiprotich ('84)
/ KEN1:01:08
  
 PB
10
Mogos Shumay
Mogos Shumay ('97)
/ ERI1:01:09
  
 PB
11
Nicholas Kamakya
Nicholas Kamakya ('85)
/ KEN1:02:02
  
 SB
12
Abraham Habte
Abraham Habte ('96)
/ ERI1:02:17
  
 PB
13
Samuel Mwaniki
Samuel Mwaniki ('84)
/ KEN1:02:19
  
 
14
Yohanes Gebregergish
Yohanes Gebregergish ('89)
/ ERI1:02:37
  
 
15
Elroy Gelant
Elroy Gelant ('86)
/ RSA1:02:47
  
 SB
16Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM1:02:48
  
 SB DM 1
17
Berhanu Legesse
Berhanu Legesse ('94)
/ ETH1:02:56
  
 
18William MorwabeWilliam Morwabe ('92)Køge Atletik / KEN1:02:57
  
 PB
19
Moses Mwarur
Moses Mwarur ('84)
/ KEN1:02:59
  
 SB
20
Adhanom Adhanom
Adhanom Adhanom ('77)
/ ERI1:03:50
  
 SB
21
Temesgen Ejerssa
Temesgen Ejerssa ('93)
/ ETH1:04:52
  
 
22Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM1:05:11
  
 PB DM 2
23Henrik Them AndersenHenrik Them Andersen ('82)Sparta1:05:13
  
 SB DM 3
24Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK1:05:17
  
 SB DM 4
25
Ryotaro Otani
Ryotaro Otani ('90)
/ JPN1:05:20
  
 
26
Tolossa Chengere
Tolossa Chengere ('80)
/ ETH1:05:32
  
 
27
Rolf Steier
Rolf Steier ('84)
/ USA1:06:19
  
 SB
Ulrik HeitmannUlrik Heitmann ('84)Aarhus 19001:07:37
  
 
Steffen MassaroSteffen Massaro ('83)Odense Atletik 1:08:25
  
 SB
Klaus HagensenKlaus Hagensen ('82)Aarhus 19001:08:31
  
 PB
Asger DalsgaardAsger Dalsgaard ('92)Aarhus Fremad1:09:28
  
 PB
Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)Blovstrød Løverne1:09:32
  
 SB
Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta1:09:43
  
 PB
Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)HRC1:09:55
  
 PB
Morten MarinussenMorten Marinussen ('84)Aalborg AM1:09:58
  
 SB
Nikolaj Bauer AndersenNikolaj Bauer Andersen ('73)Aarhus Fremad1:09:58
  
 
Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad1:10:04
  
 
Jonas Andersen SeebachJonas Andersen Seebach ('83)Sparta1:10:17
  
 
Lars VelsLars Vels ('74)Viborg AM1:11:24
  
 PB
Allan DarioAllan Dario ('88)THS1:11:32
  
 PB
Esben HornumEsben Hornum ('89)AGF Atletik1:11:42
  
 PB
Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Frederiksberg IF1:11:43
  
 PB
Mads DahlMads Dahl ('87)Aalborg AM1:11:53
  
 PB
Simon Holm ThøgersenSimon Holm Thøgersen ('84)Aalborg AM1:11:55
  
 PB
Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO1:11:57
  
 PB
Leslie OlivierLeslie Olivier ('72)Frederiksberg IF1:11:57
  
 PB
Mathias ErichsenMathias Erichsen ('78)Sparta1:11:58
  
 PB
Steffan AndersenSteffan Andersen ('81)Esbjerg AM1:12:07
  
 PB
Anders BukhaveAnders Bukhave ('88)Herning LK1:12:08
  
 PB
Thomas EsbensenThomas Esbensen ('83)Herning LK1:12:15
  
 PB
Søren BinderupSøren Binderup ('76)Sparta1:12:19
  
 SB
Jonas BirkkjærJonas Birkkjær ('90)Odense Atletik 1:12:38
  
 PB
Jens SørensenJens Sørensen ('84)1:12:43
  
 PB
Kent SørensenKent Sørensen ('74)Sparta1:12:45
  
 SB
Anders PedersenAnders Pedersen ('93)Aarhus 19001:12:58
  
 PB
Johan Fagerberg
Johan Fagerberg ('87)
/ SWE1:13:16
  
 PB
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM1:13:17
  
 SB
Jesper MeinsJesper Meins ('79)Haderslev IF1:13:19
  
 PB
Jesper NoerJesper Noer ('80)Tejn IF 1:13:21
  
 PB
Emil AarestrupEmil Aarestrup ('95)AGF Atletik1:13:22
  
 PB
Morten StillingMorten Stilling ('87)Viborg AM1:13:25
  
 PB
Mads BoesenMads Boesen ('85)Sparta1:13:29
  
 SB
Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik1:13:33
  
 PB
Christian Gaaei JensenChristian Gaaei Jensen ('88)Sparta1:13:55
  
 PB
Mathias Ösmark
Mathias Ösmark ('82)
/ SWE1:13:57
  
 PB
Søren RasmussenSøren Rasmussen ('66)Viborg AM1:13:59
  
 SB
Anders GötzeAnders Götze ('77)Sparta1:14:00
  
 PB
Morten Puggaard RavnMorten Puggaard Ravn ('84)Sparta1:14:01
  
 PB
Kristian Broløs DamgaardKristian Broløs Damgaard ('95)AGF Atletik1:14:04
  
 SB
Nikolaj Holdt MikkelsenNikolaj Holdt Mikkelsen ('73)Sparta1:14:05
  
 PB
Jacob HansenJacob Hansen ('93)Sparta1:14:09
  
 PB
Max BoderskovMax Boderskov ('87)1:14:17
  
 PB
Claus GrønbechClaus Grønbech ('72)Snik Atletik1:14:21
  
 PB
Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 1:14:23
  
 PB
Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL1:14:23
  
 PB
Andreas DamAndreas Dam ('89)AGF Atletik1:14:27
  
 PB
Kent NørmarkKent Nørmark ('71)Sparta1:14:28
  
 SB
Peter StisenPeter Stisen ('94)Herning LK1:14:33
  
 SB
Mads KnudsgaardMads Knudsgaard ('87)AGF Atletik1:14:37
  
 PB
Kasper Asbjørn Høgh MikkelsenKasper Asbjørn Høgh Mikkelsen ('88)SPÆN1:14:40
  
 PB
Bjarke KobberøBjarke Kobberø ('79)Ben Hur1:14:45
  
 SB
Peter Vestergaard JensenPeter Vestergaard Jensen ('84)NBRO1:14:49
  
 
Anders Rømer HesselbjergAnders Rømer Hesselbjerg ('83)NBRO1:15:03
  
 
Frederik ClausenFrederik Clausen ('83)Frederiksberg IF1:15:09
  
 SB
Ronni HansenRonni Hansen ('75)Odense Atletik 1:15:15
  
 SB
Jonas BergJonas Berg ('87)Herning LK1:15:17
  
 SB
Theis EllebyTheis Elleby ('91)Amager AC1:15:18
  
 PB
Ulrik RoosUlrik Roos ('75)Aarhus 19001:15:25
  
 SB
Lasse LyhneLasse Lyhne ('77)AK 731:15:30
  
 SB
Henrik Krak SandfeldHenrik Krak Sandfeld ('81)Sparta1:15:31
  
 PB
Christian SonneChristian Sonne ('88)NBRO1:15:34
  
 PB
Steffen FalchSteffen Falch ('89)Blovstrød Løverne1:15:38
  
 
Jakob VibildJakob Vibild ('70)SØAM1:15:46
  
 SB
Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne1:15:51
  
 SB
Rikki FrederiksenRikki Frederiksen ('81)Frederiksberg IF1:15:56
  
 PB
Anders Legarth SchmidtAnders Legarth Schmidt ('74)NBRO1:16:00
  
 PB
Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM1:16:04
  
 SB
Erik HansonErik Hanson ('63)Køge Atletik / USA1:16:06
  
 PB
Mikael Honauer
Mikael Honauer ('74)
/ SWE1:16:07
  
 PB
Tonny HansenTonny Hansen ('71)Novonordisk LK1:16:09
  
 PB
Danny DanielsenDanny Danielsen ('80)Fjordløberne1:16:21
  
 SB
Jari Repo
Jari Repo ('76)
/ SWE1:16:26
  
 SB
Michael KnakMichael Knak ('79)HOK1:16:33
  
 
Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)Sparta1:16:36
  
 
Anders Lade NielsenAnders Lade Nielsen ('66)Aarhus 19001:16:36
  
 
Allan LundAllan Lund ('77)Aarhus 19001:16:38
  
 SB
Kristian HedegårdKristian Hedegård ('65)Aarhus 19001:16:41
  
 PB
Kristoffer ThygesenKristoffer Thygesen ('89)Frederiksberg IF1:16:44
  
 SB
Jonas FusagerJonas Fusager ('81)RUNAAR1:16:46
  
 PB
Kåre RysgaardKåre Rysgaard ('76)Aarhus Fremad1:16:51
  
 SB
Kim Ilsvard JensenKim Ilsvard Jensen ('68)Viborg AM1:16:51
  
 
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta1:16:57
  
 SB
Erling WormErling Worm ('66)Køge Atletik1:16:57
  
 PB
Christian Grøn NørfeltChristian Grøn Nørfelt ('81)Blovstrød Løverne1:16:59
  
 PB
Ivan RiiseIvan Riise ('95)Viborg AM1:17:06
  
 PB
Frank LøvendahlFrank Løvendahl ('67)Herning LK1:17:07
  
 SB
Karl KaasKarl Kaas ('80)Aalborg AM1:17:08
  
 PB
Mikkel HansenMikkel Hansen ('74)Faaborg Ski og Motionsklub1:17:14
  
 PB
Dan PoulsenDan Poulsen ('88)Aarhus 19001:17:19
  
 SB
Anders Kamp HolmAnders Kamp Holm ('79)Grindsted Motion1:17:28
  
 PB
Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO1:17:30
  
 
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1
Purity Rionoripo
Purity Rionoripo ('93)
/ KEN1:08:29
  
 PB
2
Sutume Asefa
Sutume Asefa ('94)
/ ETH1:08:47
  
 PB
3
Lucy Kabuu
Lucy Kabuu ('84)
/ KEN1:08:51
  
 SB
4
Christelle Daunay
Christelle Daunay ('74)
/ FRA1:09:57
  
 SB
4
Margaret Agai
Margaret Agai ('88)
/ KEN1:09:57
  
 PB
6
Elizeba Cherono
Elizeba Cherono ('88)
/ KEN1:10:52
  
 SB
7
Gladys Yator
Gladys Yator ('92)
/ KEN1:10:54
  
 
8
Helen Tola
Helen Tola ('94)
/ ETH1:11:55
  
 
9Roman MengistuRoman Mengistu ('95)Køge Atletik / ETH1:11:57
  
 PB
10Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)Køge Atletik / KEN1:12:59
  
 PB
11
Tsgereda Girma
Tsgereda Girma ('95)
/ ETH1:13:17
  
 SB
12Anna Holm BaumeisterAnna Holm Baumeister ('87)Sparta1:13:34
  
 PB DM 1
13Louise Langelund BattingLouise Langelund Batting ('78)Aarhus 19001:15:55
  
 PB DM 2
14Maria Sig MøllerMaria Sig Møller ('83)NBRO1:17:31
  
 SB DM 3
15Zenia Hejlskov MogensenZenia Hejlskov Mogensen ('89)AGF Atletik1:18:49
  
 =SB DM 4
16
Malin Ewerlöf
Malin Ewerlöf ('72)
/ SWE1:19:04
  
 PB
17Lisbeth PedersenLisbeth Pedersen ('75)Hvidovre AM / NOR1:19:31
  
 PB
18Tine Rosengreen PallisgaardTine Rosengreen Pallisgaard ('73)Næsby IF1:19:55
  
 =PB DM 5
19Rikke Due-AndersenRikke Due-Andersen ('72)Køge Atletik1:19:59
  
 SB DM 6
Mette Willer OldenborgMette Willer Oldenborg ('70)Sparta1:21:13
  
 PB
Mia SørensenMia Sørensen ('69)Vejle IF1:21:25
  
 PB
Maibritt DaugaardMaibritt Daugaard ('85)Aalborg AM1:21:46
  
 PB
Louise RodeLouise Rode ('97)Blovstrød Løverne1:22:20
  
 PB
Kirsten PetterssonKirsten Pettersson ('83)Esbjerg AM1:22:45
  
 SB
Ulla Binderup JacobsenUlla Binderup Jacobsen ('65)Viborg AM1:23:17
  
 
Lærke MikkelsenLærke Mikkelsen ('85)Aarhus Fremad1:24:34
  
 SB
Lene DalgaardLene Dalgaard ('90)AGF Atletik1:24:37
  
 PB
Michelle LundhMichelle Lundh ('89)Blovstrød Løverne1:25:27
  
 
Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik1:25:47
  
 PB
Maria EbbesenMaria Ebbesen ('88)NBRO1:26:09
  
 PB
Sorella SkovlundSorella Skovlund ('77)AC Pain1:26:14
  
 PB
Dorte DahlDorte Dahl ('65)Blovstrød Løverne1:26:30
  
 SB
Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta1:26:35
  
 SB
Karina SørensenKarina Sørensen ('82)Blovstrød Løverne1:26:47
  
 PB
Anne Louise GimsingAnne Louise Gimsing ('82)Sparta1:27:28
  
 PB
Elisabeth NielsenElisabeth Nielsen ('98)SAK771:27:41
  
 PB
Linn Norrbäck
Linn Norrbäck ('86)
/ SWE1:27:57
  
 PB
Mette SteenbergMette Steenberg ('74)Odense Atletik 1:28:20
  
 PB
Louise Dichmann NielsenLouise Dichmann Nielsen ('87)Sparta1:28:29
  
 PB
Inger MadsenInger Madsen ('70)IK Hellas1:28:37
  
 SB
Tove Schultz-LorentzenTove Schultz-Lorentzen ('60)IK Hellas1:29:13
  
 SB
Else Marie AmmentorpElse Marie Ammentorp ('57)IK Hellas1:29:19
  
 SB
Charlotte TyrstedCharlotte Tyrsted ('78)Aarhus Fremad1:29:30
  
 PB
Liselotte P LindLiselotte P Lind ('67)Sparta1:29:37
  
 SB
Dorthe BramsenDorthe Bramsen ('69)Hareskovens Tri1:29:39
  
 PB
Helle Roager JensenHelle Roager Jensen ('85)Haderslev IF1:29:46
  
 
Katja Egebjerg MeyerKatja Egebjerg Meyer ('91)Køge Atletik1:29:53
  
 PB
Samantha Thrane ThygesenSamantha Thrane Thygesen ('91)SMT Silkeborg1:30:06
  
 PB
Sophie JungeSophie Junge ('92)Randers Freja1:30:16
  
 PB
Nina W. MadsenNina W. Madsen ('64)Fjordløberne1:30:16
  
 SB
Emilie Sunekær ChristensenEmilie Sunekær Christensen ('96)AGF Atletik1:30:19
  
 PB
Louise JungLouise Jung ('78)Aarhus Fremad1:30:19
  
 PB
Gitte Kyst CarlsenGitte Kyst Carlsen ('81)1:30:58
  
 PB
Lane Lang MikkelsenLane Lang Mikkelsen ('84)Sparta1:31:00
  
 PB
Christina H BruhnChristina H Bruhn ('75)Sparta1:31:20
  
 SB
Kimmie SkafsgaardKimmie Skafsgaard ('85)NBRO1:31:26
  
 PB
Christina PoulsenChristina Poulsen ('72)Køge Atletik1:31:33
  
 PB
Tina KristensenTina Kristensen ('70)BAC1:31:49
  
 PB
Pernille Ingemand SørensenPernille Ingemand Sørensen ('72)Frederiksberg IF1:31:55
  
 PB
Ida-Marie MarcussenIda-Marie Marcussen ('84)Sparta1:32:21
  
 PB
Helle PetersenHelle Petersen ('75)Viborg AM1:32:45
  
 PB
Marie DamsgaardMarie Damsgaard ('87)Sparta1:33:16
  
 PB
Kristine Wallin JensenKristine Wallin Jensen ('89)Sparta1:33:41
  
 PB
Marie BundesenMarie Bundesen ('85)Sdr. Omme IF1:33:46
  
 SB
Mette Sommer FritzeMette Sommer Fritze ('79)Sparta1:34:03
  
 PB
Vibeke HansenVibeke Hansen ('54)Snik Atletik1:34:08
  
 SB
Helene ThopholmHelene Thopholm ('66)Sparta1:34:19
  
 SB
Kathrine VincentsenKathrine Vincentsen ('77)Sparta1:34:53
  
 PB
Anne HviidAnne Hviid ('87)NBRO1:35:26
  
 PB
Mette HøirupMette Høirup ('74)MMM1:35:26
  
 SB
Ninna PorsmoseNinna Porsmose ('94)Aarhus 19001:35:40
  
 PB
Maj Sofie RasmussenMaj Sofie Rasmussen ('81)Aarhus 19001:35:43
  
 SB
My LillieMy Lillie ('83)NBRO1:35:45
  
 PB
Kerstin ThieleKerstin Thiele ('61)Sparta1:35:56
  
 SB
Maibritt KristoffersenMaibritt Kristoffersen ('75)Sparta1:36:00
  
 SB
Ida Lysdahl FahrenholtzIda Lysdahl Fahrenholtz ('86)Kolding Motion1:36:03
  
 PB
Melissa BolvigMelissa Bolvig ('90)AGF Atletik1:36:04
  
 PB
Anette SeverinsenAnette Severinsen ('74)IK Hellas1:36:07
  
 SB
Lone Lykkeberg LaursenLone Lykkeberg Laursen ('86)1:36:21
  
 PB
Jeanette SkovJeanette Skov ('85)Odense Atletik 1:36:25
  
 PB
Charlotte LykkeCharlotte Lykke ('67)Blovstrød Løverne1:36:35
  
 PB
Cecilie JørgensenCecilie Jørgensen ('88)Sparta1:36:44
  
 PB
Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)Blovstrød Løverne1:36:58
  
 SB
Sannie KaltoftSannie Kaltoft ('68)Novonordisk LK1:37:09
  
 PB
Natasja MunchNatasja Munch ('89)Trongårdens IF 1:37:19
  
 
Hanne KronilHanne Kronil ('66)Blovstrød Løverne1:37:25
  
 
Annemette SkovAnnemette Skov ('78)Tejn IF 1:37:28
  
 PB
Birgitte StormBirgitte Storm ('69)Sparta1:37:29
  
 PB

Seneste resultater

1.7AabenraaSommer kast Aabenraa
29.6Skiveskivekast 5-22
28.6VejleVejle Kast
24‐26.6AalborgDM Senior
24.6BallerupFredagskast
22.6Maribo Point stævne
22.6BallerupSommerferiestævne
20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix