M Cross 10 km Finale A Finale | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bekir Karayel Bekir Karayel ('82) | 82 | TUR | 32:33 | |||||
2 | Romain Courcieres Romain Courcieres ('87) | 87 | FRA | 33:01 | |||||
3 | El Hassane Ben Lkhainouch El Hassane Ben Lkhainouch ('81) | 81 | FRA | 33:16 | |||||
4 | Asbjørn Ellefsen Persen Asbjørn Ellefsen Persen ('87) | 87 | NOR | 33:20 | |||||
5 | Freddy Guimard Freddy Guimard ('86) | 86 | FRA | 33:24 | |||||
6 | Hans Kristian Fløystad Hans Kristian Fløystad ('89) | 89 | NOR | 33:31 | |||||
7 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 33:35 | |||||
8 | Juan Antonio Pérez Juan Antonio Pérez ('88) | 88 | ESP | 33:43 | |||||
9 | Muzaffer Bayram Muzaffer Bayram ('90) | 90 | TUR | 33:47 | |||||
10 | Houssane Eddine Benabbou Houssane Eddine Benabbou ('93) | 93 | ESP | 33:50 | |||||
11 | Ricardo Ribas Ricardo Ribas ('77) | 77 | POR | 33:58 | |||||
12 | Younes Aït Hadi Younes Aït Hadi ('84) | 84 | MAR | 34:04 | |||||
13 | Sedat Günen Sedat Günen ('88) | 88 | TUR | 34:08 | |||||
14 | Khalid Zoubaa Khalid Zoubaa ('77) | 77 | FRA | 34:14 | |||||
15 | Ahmed Ezzobayry Ahmed Ezzobayry ('78) | 78 | FRA | 34:17 | |||||
16 | Filipe Tiago Costa Filipe Tiago Costa ('88) | 88 | POR | 34:26 | |||||
17 | Rui Pinto Rui Pinto ('92) | 92 | POR | 34:31 | |||||
18 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 34:32 | |||||
19 | Tim-Arne Sidenstein Tim-Arne Sidenstein ('89) | 89 | GER | 34:32 | |||||
20 | Lukáš Olejníček Lukáš Olejníček ('88) | 88 | CZE | 34:33 | |||||
21 | Alberto Paulo Alberto Paulo ('85) | 85 | POR | 34:35 | |||||
22 | Andreas Kyburz Andreas Kyburz ('88) | 88 | SUI | 34:35 | |||||
23 | Lewis Timmins Lewis Timmins ('87) | 87 | GBR | 34:38 | |||||
24 | Cihat Ulus Cihat Ulus ('90) | 90 | TUR | 34:41 | |||||
25 | Carl Avery Carl Avery ('86) | 86 | GBR | 34:43 | |||||
26 | Diego Tamayo Diego Tamayo ('83) | 83 | ESP | 34:57 | |||||
27 | Simon Huckestein Simon Huckestein ('85) | 85 | GER | 35:04 | |||||
28 | Adrian Whitwam Adrian Whitwam ('75) | 75 | GBR | 35:06 | |||||
29 | Mario Mirabel Mario Mirabel ('91) | 91 | ESP | 35:11 | |||||
30 | Nils Schäfer Nils Schäfer ('90) | 90 | GER | 35:16 | |||||
31 | Pascal Groben Pascal Groben ('77) | 77 | LUX | 35:21 | |||||
32 | Christian Biele Christian Biele ('83) | 83 | GER | 35:27 | |||||
33 | Thomas Straughan Thomas Straughan ('87) | 87 | GBR | 35:31 | |||||
34 | Sven Daub Sven Daub ('81) | 81 | GER | 35:41 | |||||
35 | Floyd Ross Floyd Ross ('85) | 85 | USA | 36:03 | |||||
36 | Ángel Ronco Ángel Ronco ('93) | 93 | ESP | 36:41 | |||||
37 | Sam Hancox Sam Hancox ('95) | 95 | GBR | 36:41 | |||||
38 | Ludwig Ruder Ludwig Ruder ('91) | 91 | SUI | 36:46 | |||||
39 | Robert Míč Robert Míč ('92) | 92 | CZE | 36:51 | |||||
40 | Vincent Nothum Vincent Nothum ('78) | 78 | LUX | 36:52 | |||||
41 | Marco Giese Marco Giese ('92) | 92 | GER | 37:02 | |||||
42 | Yannick Lieners Yannick Lieners ('88) | 88 | LUX | 37:14 | |||||
43 | Nicolas Roditscheff Nicolas Roditscheff ('84) | 84 | SUI | 37:18 | |||||
44 | Ondřej Rosa Ondřej Rosa ('88) | 88 | CZE | 37:49 | |||||
45 | Ondřej Novotný Ondřej Novotný ('92) | 92 | CZE | 38:04 | |||||
46 | Kai Zähringer Kai Zähringer ('91) | 91 | GER | 39:09 | |||||
47 | Petr Kotyza Petr Kotyza ('70) | 70 | CZE | 39:54 | |||||
48 | Joe Miller Joe Miller ('89) | 89 | LUX | 40:06 | |||||
49 | Alexander Frazer Alexander Frazer ('81) | 81 | LUX | 40:54 | |||||
Samuel Barata Samuel Barata ('93) | 93 | POR | DNF | ||||||
Rui Pedro Silva Rui Pedro Silva ('81) | 81 | POR | DNF | ||||||
Othmane El Goumri Othmane El Goumri ('92) | 92 | MAR | 32:57 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||
Vedat Günen Vedat Günen ('89) | 89 | TUR | 33:07 DQ IAAF Rule 32.2.b | ||||||
K Cross 6 km Finale A Finale | |||||||||
1 | Irene Cheptai Irene Cheptai ('92) | 92 | KEN | 21:13 | |||||
2 | Özlem Kaya Özlem Kaya ('90) | 90 | TUR | 21:45 | |||||
3 | Trihas Gebre Trihas Gebre ('90) | 90 | ESP | 21:52 | |||||
4 | Sara Catarina Ribeiro Sara Catarina Ribeiro ('90) | 90 | POR | 22:15 | |||||
5 | Alemitu Bekele Alemitu Bekele ('77) | 77 | TUR | 22:16 | |||||
6 | Iris María Fuentes-Pila Iris María Fuentes-Pila ('80) | 80 | ESP | 22:23 | |||||
7 | Carla Salomé Rocha Carla Salomé Rocha ('90) | 90 | POR | 22:33 | |||||
8 | María Azucena Díaz María Azucena Díaz ('82) | 82 | ESP | 22:37 | |||||
9 | Zulema Fuentes-Pila Zulema Fuentes-Pila ('77) | 77 | ESP | 22:39 | |||||
10 | Vanessa Fernandes Vanessa Fernandes ('85) | 85 | POR | 22:44 | |||||
11 | Dulce Félix Dulce Félix ('82) | 82 | POR | 23:02 | |||||
12 | Mónica Silva Mónica Silva ('83) | 83 | POR | 23:13 | |||||
13 | Lidia Rodríguez Lidia Rodríguez ('86) | 86 | ESP | 23:17 | |||||
14 | Cecilia Norrbom Cecilia Norrbom ('88) | 88 | SWE | 23:17 | |||||
15 | Sabahat Akpinar Sabahat Akpinar ('93) | 93 | TUR | 23:20 | |||||
16 | Frida Aspnäs Frida Aspnäs ('87) | 87 | SWE | 23:57 | |||||
17 | Mikaela Larsson Mikaela Larsson ('85) | 85 | SWE | 24:15 | |||||
18 | Lena Örn Lena Örn ('88) | 88 | SWE | 24:45 | |||||
19 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 24:59 | |||||
20 | Gaëlle Houitte Gaëlle Houitte ('71) | 71 | FRA | 25:20 | |||||
21 | Tania Carretero Tania Carretero ('91) | 91 | ESP | 25:25 | |||||
22 | Marie-Emilie Mollaret Marie-Emilie Mollaret ('84) | 84 | FRA | 25:37 | |||||
23 | Burcu Büyükbezgin Burcu Büyükbezgin ('91) | 91 | TUR | 25:45 | |||||
24 | Mathilde Jaguin Mathilde Jaguin ('91) | 91 | FRA | 25:50 | |||||
25 | Louise Ringström Louise Ringström ('89) | 89 | SWE | 25:57 | |||||
26 | Nina Cha Nina Cha ('92) | 92 | FRA | 26:17 | |||||
27 | Hélène Tranquillin Hélène Tranquillin ('93) | 93 | FRA | 27:42 | |||||
Demet Dinç Demet Dinç ('90) | 90 | TUR | 22:06 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||
D19 Cross 6 km Finale A Finale | |||||||||
1 | Thierry Ndikumwenayo Thierry Ndikumwenayo ('97) | 97 | BDI | 19:37 | |||||
2 | Ferhat Bozkurt Ferhat Bozkurt ('97) | 97 | TUR | 19:39 | |||||
3 | Nurkan Dağtekin Nurkan Dağtekin ('99) | 99 | TUR | 19:41 | |||||
4 | Abdullah Yorulmaz Abdullah Yorulmaz ('97) | 97 | TUR | 19:42 | |||||
5 | Ramazan Karagöz Ramazan Karagöz ('97) | 97 | TUR | 20:19 | |||||
6 | Ömer Günen Ömer Günen ('97) | 97 | TUR | 20:19 | |||||
7 | Jennen Mortier Jennen Mortier ('97) | 97 | BEL | 20:27 | |||||
8 | Davut Karabulak Davut Karabulak ('97) | 97 | TUR | 20:37 | |||||
9 | Pedro Ferreira Pedro Ferreira ('98) | 98 | POR | 20:38 | |||||
10 | Bekirhan Kabadayı Bekirhan Kabadayı ('98) | 98 | TUR | 20:43 | |||||
11 | Mustafa Özseçer Mustafa Özseçer ('97) | 97 | TUR | 20:47 | |||||
12 | Bayram Adem Bayram Adem ('97) | 97 | TUR | 20:50 | |||||
13 | Jorge Moreira Jorge Moreira ('97) | 97 | POR | 20:57 | |||||
14 | Antonio Criado Antonio Criado ('98) | 98 | ESP | 21:00 | |||||
15 | Oscar Santos Oscar Santos ('97) | 97 | ESP | 21:08 | |||||
16 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 21:17 | |||||
17 | Yakup Gündüz Yakup Gündüz ('98) | 98 | TUR | 21:23 | |||||
18 | Miguel Mascarenhas Miguel Mascarenhas ('88) | 88 | POR | 21:23 | |||||
19 | Hugo Rocha Hugo Rocha ('97) | 97 | POR | 21:34 | |||||
20 | Fabio Gomes Fabio Gomes ('97) | 97 | POR | 21:37 | |||||
21 | Ben Amar Djellal Ben Amar Djellal ('97) | 97 | ESP | 21:47 | |||||
22 | Janik Boone Janik Boone ('97) | 97 | BEL | 21:49 | |||||
23 | Santiago Ruiz Santiago Ruiz ('97) | 97 | ESP | 22:35 | |||||
24 | Yeóryios-Mihaíl Tássis Yeóryios-Mihaíl Tássis ('97) | 97 | GRE | 22:45 | |||||
25 | Creo Rahoens Creo Rahoens ('98) | 98 | BEL | 22:48 | |||||
26 | Ewaut Van Wambeke Ewaut Van Wambeke ('98) | 98 | BEL | 23:01 | |||||
27 | Alexandros Anastasiadis Alexandros Anastasiadis ('97) | 97 | GRE | 23:43 | |||||
28 | Matthias Van Damme Matthias Van Damme ('98) | 98 | BEL | 24:26 | |||||
29 | Anagyros Kriezis Anagyros Kriezis | 00 | GRE | 25:07 | |||||
Ramazan Barbaros Ramazan Barbaros ('98) | 98 | TUR | DNF | ||||||
Ömer Oti Ömer Oti ('98) | 98 | TUR | 19:43 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||
P19 Cross 4 km Finale A Finale | |||||||||
1 | Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97) | 97 | DEN | 14:27 | |||||
2 | Emine Akbingöl Emine Akbingöl | 00 | TUR | 14:54 | |||||
3 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 15:00 | |||||
4 | Louise RodeLouise Rode ('97) | 97 | DEN | 15:05 | |||||
5 | Nuran Satilmis Nuran Satilmis ('97) | 97 | TUR | 15:19 | |||||
6 | Pinar Demirtaş Pinar Demirtaş ('98) | 98 | TUR | 15:23 | |||||
7 | Eglė Morenaitė Eglė Morenaitė ('97) | 97 | LTU | 15:25 | |||||
8 | Gülnaz Uskun Gülnaz Uskun ('98) | 98 | TUR | 15:33 | |||||
9 | Sümeyye Erol Sümeyye Erol ('97) | 97 | TUR | 15:52 | |||||
10 | Nazan Satılmış Nazan Satılmış ('99) | 99 | TUR | 15:55 | |||||
11 | Marta Pescador Marta Pescador ('99) | 99 | ESP | 15:55 | |||||
12 | Kamilė Vaidžiulytė Kamilė Vaidžiulytė ('98) | 98 | LTU | 15:55 | |||||
13 | Bahar Atalay Bahar Atalay ('98) | 98 | TUR | 16:03 | |||||
14 | Jolien De Schaepmeester Jolien De Schaepmeester ('97) | 97 | BEL | 16:10 | |||||
15 | Derya Kunur Derya Kunur ('99) | 99 | TUR | 16:12 | |||||
16 | Sinem Nur Erarslan Sinem Nur Erarslan ('99) | 99 | TUR | 16:21 | |||||
17 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 16:23 | |||||
18 | Andrea Romero Andrea Romero | 00 | ESP | 16:33 | |||||
19 | Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97) | 97 | DEN | 16:36 | |||||
20 | Sarah Bruun NielsenSarah Bruun Nielsen ('97) | 97 | DEN | 16:46 | |||||
21 | Mehtap Altun Mehtap Altun | 00 | TUR | 16:56 | |||||
22 | Karoline HardisKaroline Hardis ('97) | 97 | DEN | 17:15 | |||||
23 | Augusta Maria Grønbo ChristensenAugusta Maria Grønbo Christensen | 00 | DEN | 17:18 | |||||
24 | Ekateríni Koutlí Ekateríni Koutlí ('97) | 97 | GRE | 17:25 | |||||
25 | Marta Oliver Marta Oliver ('98) | 98 | ESP | 17:27 | |||||
26 | Rita Mineiro Rita Mineiro ('97) | 97 | POR | 17:46 | |||||
27 | Violeta KuldaiteVioleta Kuldaite ('98) | 98 | LTU | 17:49 | |||||
28 | Lore Van Cauteren Lore Van Cauteren ('97) | 97 | BEL | 17:53 | |||||
29 | Lize Van Cauteren Lize Van Cauteren ('97) | 97 | BEL | 17:58 | |||||
30 | Nele Venneman Nele Venneman ('97) | 97 | BEL | 18:07 | |||||
31 | Diana Curikova Diana Curikova ('97) | 97 | LTU | 18:14 | |||||
32 | Elke De Coster Elke De Coster ('98) | 98 | BEL | 18:33 | |||||
33 | Leonor Abecasis Leonor Abecasis ('97) | 97 | POR | 19:25 | |||||
34 | Inês Freire Inês Freire ('97) | 97 | POR | 20:10 | |||||
35 | Marta Castanho Marta Castanho ('97) | 97 | POR | 20:53 | |||||
36 | Laura León Laura León ('97) | 97 | POR | 21:02 | |||||
37 | Paraskevi Agourou Paraskevi Agourou ('99) | 99 | GRE | 21:20 | |||||
38 | Madalena Cerqueira Madalena Cerqueira ('99) | 99 | POR | 22:09 | |||||
39 | Sofia-Maria Babili Sofia-Maria Babili ('99) | 99 | GRE | 22:27 | |||||
40 | Eleni Christodoulou Eleni Christodoulou ('97) | 97 | CYP | 23:42 |