Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Växjö SWE: Nordenkampen 13.2.2016 Inde
Telekonsult Arena

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE6.72
  
 
2
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.73
  
 
3Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN6.80
  
 
4
Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure ('84)
NOR6.81
  
 
5
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN6.83
  
 
6
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR6.86
  
 
7
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN6.88
  
 
8Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN6.92
  
 
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR20.92
  
 PB
2
Tom Kling-Baptiste
Tom Kling-Baptiste ('90)
SWE21.07
  
 PB
3
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN21.34
  
 PB
4
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR21.41
  
 
6
Jani Koskela
Jani Koskela ('93)
FIN21.64
  
 SB
7
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL21.84
  
 
8Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN21.94
  
 PB
Finale B
5
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE21.59
  
 SB
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN47.32
  
 SB
2
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.36
  
 
3Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN47.46
  
DUR DUR-19 PB
5
Joel Groth
Joel Groth ('91)
SWE47.89
  
 
6
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN49.32
  
 PB
7
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR49.35
  
 PB
8
Antti Kokkonen
Antti Kokkonen ('86)
FIN49.90
  
 SB
Finale B
4
Felix Francois
Felix Francois ('90)
SWE47.53
  
 SB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
NOR1:48.60
  
 SB
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:48.61
  
 
3
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:49.07
  
 SB
4
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:50.01
  
 
5Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN1:50.26
  
DR22 DUR-22 PB
6
Jaakko Laakso
Jaakko Laakso ('92)
FIN1:50.37
  
 PB
7
Rickard Gunnarsson
Rickard Gunnarsson ('91)
SWE1:52.49
  
 SB
8
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:55.28
  
 PB
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE DNF
  pace
 
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:44.75
  
 
2
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE3:48.73
  
 
3
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR3:50.10
  
 PB
4
Tommi Sundell
Tommi Sundell ('90)
FIN3:50.79
  
 SB
5
Ilari Piipponen
Ilari Piipponen ('88)
FIN3:52.39
  
 SB
6
Erik Hovlandsdal
Erik Hovlandsdal ('89)
NOR3:52.42
  
 
7
Simon Wallenlind
Simon Wallenlind ('97)
SWE3:52.52
  
 PB
8Michael SchmidtMichael Schmidt ('85)DEN3:55.75
  
 PB
Johan Eriksson
Johan Eriksson ('88)
SWE DNF
  
 
M 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE8:10.92
  
 PB
2
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE8:13.68
  
 SB
3
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR8:14.95
  
 SB
4Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)DEN8:15.37
  
 PB
5
Ossi Kekki
Ossi Kekki ('93)
FIN8:17.50
  
 PB
6
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR8:24.08
  
 PB
7
Jimmy Finnholm
Jimmy Finnholm ('91)
FIN8:33.28
  
 PB
8Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:39.30
  
 SB
Jonatan Fridolfsson
Jonatan Fridolfsson ('92)
SWE DNF
  pace
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Alexander Brorsson
Alexander Brorsson ('90)
SWE7.75
  
 SB
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.76
  
 PB
3
Ville Rajala
Ville Rajala ('93)
FIN8.00
  
 
4
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE8.03
  
 
5Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN8.03
  
 
6Mathias MørkMathias Mørk ('97)DEN8.27
  
 PB
7
Eivind Kleven Hagen
Eivind Kleven Hagen ('96)
NOR8.35
  
 PB
8
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR8.40
  
 SB
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Emil Svensson
Emil Svensson ('89)
SWE2.16
  
 SB
 
2.06
  O
2.12
  O
2.16 SB
 XO
2.20
XXX
    
2
Mehdi Katib
Mehdi Katib ('87)
SWE2.16
  
 SB
 
2.06
  O
2.09
XXO
2.12
  O
2.14
 XO
2.16 SB
XXO
2.20
XXX
  
3Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.14
  
 
 
2.06
XXO
2.09
  O
2.14
 XO
2.18
XXX
    
4
Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.06
  
 
 
1.98
  O
2.02
 XO
2.06
  O
2.09
XXX
    
5
Mauri Kaattari
Mauri Kaattari ('86)
FIN2.06
  
 
 
1.98
  O
2.02
  O
2.06
 XO
2.09
XXX
    
6
Samuli Eriksson
Samuli Eriksson ('95)
FIN1.98
  
 
 
1.98
  O
2.02
XXX
      
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN1.98
  
 SB
 
1.86 SB
  O
1.92 SB
XXO
1.98 SB
XXO
2.02
XXX
    
8
Henrik Holmberg
Henrik Holmberg ('89)
NOR1.86
  
 
 
1.86
  O
       
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eemeli Salomäki
Eemeli Salomäki ('87)
FIN5.27
  
 
 
5.15
  O
5.27
 XO
5.42
  XX
5.55
  X
    
2
Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag ('93)
NOR5.21
  
 SB
 
5.06
XXO
5.21 SB
 XO
5.32
XXX
     
3
Erik Thorstensson
Erik Thorstensson ('89)
SWE5.21
  
 
 
4.97
  O
5.06
XXO
5.15
  O
5.21
XXO
5.27
XXX
   
4
Carl Sténson
Carl Sténson ('93)
SWE5.15
  
 
 
5.06
  O
5.15
  O
5.21
XXX
     
5
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.06
  
 SB
 
4.83
  O
4.97
 XO
5.06 SB
  O
5.15
XXX
    
6Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)DEN5.06
  
 
 
5.06
 XO
5.15
XXX
      
Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN NH
  
 
 
5.06
XXX
       
Niko Koskinen
Niko Koskinen ('96)
FIN NH
  
 
 
5.15
XXX
       
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Andreas Otterling
Andreas Otterling ('86)
SWE8.01
  
 SB
 
7.677.697.45  X7.798.01 SB  
2
Thobias Nilsson Montler
Thobias Nilsson Montler ('96)
SWE7.57
  
 
 
7.357.517.452.17  –7.57  
3
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.48
  
 
 
  X7.29  X  X  X7.48  
4
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR7.44
  
 
 
7.107.447.327.34  –  –  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.35
  
 SB
 
7.047.35 SB  X7.07  –  –  
6
Jonas Mögenburg
Jonas Mögenburg ('90)
NOR7.28
  
 =SB
 
7.11  X7.12  X7.157.28 =SB  
7
Tuomas Kaukolahti
Tuomas Kaukolahti ('94)
FIN7.23
  
 
 
7.017.19  X  X7.237.11  
8
Thorsteinn Ingvarsson
Thorsteinn Ingvarsson ('88)
ISL7.14
  
 
 
  X7.14  X7.04  X7.11  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.01
  
 
 
15.7016.01  X  X15.2815.52  
2
Vetle Utsi Onstad
Vetle Utsi Onstad ('87)
NOR15.73
  
 SB
 
15.73 SB  –  –  –  –  –  
3
Erik Ehrlin
Erik Ehrlin ('90)
SWE15.65
  
 SB
 
  X  X15.65 SB15.2315.3715.30  
4
Ville Mylläri
Ville Mylläri ('85)
FIN15.16
  
 SB
 
14.7115.16 SB14.87  X  X  X  
5
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR14.92
  
 
 
14.3014.5714.9214.5114.7514.75  
6Anders MøllerAnders Møller ('77)DEN14.77
  
 SB
 
14.43 SB14.3714.77 SB  X  –  –  
7
Moteba Mohamed
Moteba Mohamed ('90)
SWE14.70
  
 
 
14.69  X14.70  X  X  X  
8Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN14.40
  
 SB
 
14.22  X14.16  X14.40 SB14.27  
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN19.54
  
 SB
 
19.52 SB  X  X  X19.0219.54 SB  
2
Leif Arrhenius
Leif Arrhenius ('86)
SWE18.92
  
 
 
18.92  X  X18.68  X  X  
3
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN18.64
  
 
 
17.9617.96  X18.6418.32  X  
4
Ódinn Björn Thorsteinsson
Ódinn Björn Thorsteinsson ('81)
ISL18.23
  
 
 
17.83  X17.8017.7518.23  X  
5Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR18.03
  
 PB
 
16.8517.57 PB17.5217.0817.5618.03 PB  
6
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR17.50
  
 
 
17.27  X17.4517.50  X  X  
7
Jonas Meyer
Jonas Meyer ('90)
SWE17.44
  
 
 
15.15  X17.44  X  X  X  
8
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL16.82
  
 
 
15.8716.1616.2616.3516.82  X  
M 4 x 200 m stafet    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
 
  
NOR1:24.59
  
NR 
  Karsten Warholm, Jonathan Quarcoo, Even Meinseth, Jaysuma Saidy Ndure
2
 
  
FIN1:26.22
  
 
  Samuli Samuelsson, Otto Ahlfors, Ville Mylläri, Jani Koskela
3
Sverige 
Sverige  
SWE1:26.66
  
 
  Austin Hamilton, Felix Svensson, Marcus Tornée, Alexander Lesser
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
MIXDQ
  
 
  Morten Dalgaard Madsen, Nick Ekelund-Arenander, Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Benjamin Lobo Vedel
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR7.34
  
 
2
Susanna Kallur
Susanna Kallur ('81)
SWE7.35
  
 SB
3
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN7.51
  
 
4
Caroline Larsson
Caroline Larsson ('93)
SWE7.54
  
 
4
Jasmin Showlah
Jasmin Showlah ('89)
FIN7.54
  
 
6
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.55
  
 
7Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.63
  
 
8Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)DEN7.75
  
 SB
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE23.64
  
 SB
2
Jonna Berghem
Jonna Berghem ('93)
FIN23.90
  
 SB
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.95
  
 PB
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN23.99
  
DR22 DUR-21 PB
5
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.21
  
 SB
6
Frida Persson
Frida Persson ('89)
SWE24.25
  
 
7
Anna Hämäläinen
Anna Hämäläinen ('94)
FIN24.29
  
 PB
8
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL24.78
  
 PB
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)DEN52.59
  
DR PB
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR53.92
  
 PB
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL54.48
  
 
4
Moa Hjelmer
Moa Hjelmer ('90)
SWE54.54
  
 
5
Katri Mustola
Katri Mustola ('92)
FIN54.57
  
 PB
6
Josefin Magnusson
Josefin Magnusson ('89)
SWE55.00
  
 SB
7
Kirsi Pekkanen
Kirsi Pekkanen ('95)
FIN55.46
  
 PB
8
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR55.72
  
 PB
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)ISL2:01.59
  
 SB
2
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:01.82
  
NR PB
3
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:02.33
  
 PB
4Stina TroestStina Troest ('94)DEN2:03.46
  
 
5
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:05.06
  
 SB
6
Venla Paunonen
Venla Paunonen ('90)
FIN2:09.20
  
 PB
7
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR2:11.57
  
 PB
8
Aino Paunonen
Aino Paunonen ('92)
FIN2:12.03
  
 PB
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE DNF
  pace
 
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Linn Nilsson
Linn Nilsson ('90)
SWE4:14.81
  
 PB
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:17.84
  
DUR-20 PB
3
Yolanda Ngarambe
Yolanda Ngarambe ('91)
SWE4:21.33
  
 PB
4
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:32.87
  
 PB
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN4:35.51
  
 PB
6
Saara Norrgrann
Saara Norrgrann ('87)
FIN4:37.04
  
 PB
7Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR4:41.11
  
 
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE DNF
  
 
K 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sarah Lahti
Sarah Lahti ('95)
SWE9:01.16
  
 PB
2
Charlotta Fougberg
Charlotta Fougberg ('85)
SWE9:06.78
  
 SB
3Simone GladSimone Glad ('90)DEN9:30.52
  
 PB
4
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:38.92
  
 SB
5Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)DEN9:47.18
  
 SB
6
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR9:56.86
  
 SB
7
Saara Nikander
Saara Nikander ('94)
FIN10:01.31
  
 PB
8
Annikken Amos Ruud
Annikken Amos Ruud ('91)
NOR10:14.85
  
 
Lisa Öhberg
Lisa Öhberg ('88)
SWE DNF
  pace
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.11
  
 SB
2
Maja Rogemyr
Maja Rogemyr ('91)
SWE8.34
  
 
3
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.37
  
 
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.57
  
 
5Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN8.61
  
 =PB
6
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR8.63
  
 PB
7
Renate Grimstad
Renate Grimstad ('92)
NOR8.78
  
 
8
Madeleine Eriksson
Madeleine Eriksson ('93)
SWE8.90
  
 
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.94
  
 PB
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85
  O
1.87
  O
1.89
  O
1.92 PB
 XO
1.94 PB
 XO
1.96
XXX
       
2
Lisa Engman
Lisa Engman ('94)
SWE1.85
  
 =SB
 
1.71
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85 =SB
XXO
1.87
XXX
  
2
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.85
  
 
 
1.75
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85
XXO
1.87
  X
1.89
  XX
  
4
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.79
  
 
 
1.71
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
5
Elina Smolander
Elina Smolander ('89)
FIN1.79
  
 
 
1.71
  O
1.75
 XO
1.79
 XO
1.82
XXX
    
6
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.75
  
 
 
1.65
  O
1.71
XXO
1.75
XXO
1.79
XXX
    
7Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)DEN1.71
  
 =SB
 
1.65
  O
1.71 =SB
 XO
1.75
XXX
     
8Agnes SkovgaardAgnes Skovgaard ('96)DEN1.59
  
 
 
1.53
  O
1.59
  O
1.65
XXX
     
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Angelica Bengtsson
Angelica Bengtsson ('93)
SWE4.66
  
 SB
 
4.30
 XO
4.39
 XO
4.51
XXO
4.61 SB
  O
4.66 SB
 XO
4.71
XXX
  
2
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.61
  
 PB
 
4.21
 XO
4.30
  O
4.39
  O
4.51 =SB
 XO
4.61 PB
  O
4.66
XXX
  
3
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.51
  
 =SB
 
4.21
XXO
4.39
  O
4.51 =SB
XXO
4.61
XXX
    
4
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.30
  
 PB
 
3.72
  O
3.93
  O
4.07
  O
4.21 PB
  O
4.30 PB
  O
4.39
XXX
  
5
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.30
  
 
 
4.30
XXO
4.45
XXX
      
6Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)NOR3.72
  
 SB
 
3.72 SB
  O
3.93
XXX
      
6Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)DEN3.72
  
 
 
3.72
  O
3.93
XXX
      
Hulda Thorsteinsdóttir
Hulda Thorsteinsdóttir ('91)
ISL NH
  
 
 
3.72
XXX
       
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.52
  
 
 
6.506.436.356.526.40   
2
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.33
  
 
 
5.926.136.296.306.156.33  
3
Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt ('85)
SWE6.33
  
 PB
 
  X6.17  X6.28 PB  X6.33 PB  
4
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.30
  
 SB
 
6.17 SB5.986.30 SB6.216.04  –  
5
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN6.02
  
 
 
6.00  X5.956.025.175.95  
6
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR5.99
  
 
 
5.995.905.92  X5.83  X  
7
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.96
  
 
 
5.835.875.835.95  X5.96  
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.79
  
 
 
5.795.535.76  X5.60  X  
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN13.86
  
 
 
13.8613.7113.62  –  –  –  
2
Fanny Ernestam
Fanny Ernestam ('98)
SWE13.13
  
 
 
12.7812.9513.1313.00  X13.05  
3
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.04
  
 
 
13.0412.8512.9813.04  X  X  
4Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN12.91
  
 SB
 
  X12.83 SB  X12.88 SB12.91 SB  X  
5
Jasmin Sabir
Jasmin Sabir ('92)
SWE12.84
  
 
 
  X12.8412.5212.4712.4312.81  
6Monika Elisabeth BenserudMonika Elisabeth Benserud ('96)NOR12.43
  
 
 
12.4312.37  X12.15  X  X  
7
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.43
  
 
 
12.2712.43  X  X11.8912.16  
8Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)DEN12.22
  
 
 
12.22  X12.1411.9811.8611.95  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE16.81
  
 
 
16.5616.8116.8016.65  X  X  
2Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN16.00
  
 
 
15.8515.75  X15.7716.0015.89  
3Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN15.27
  
 SB
 
15.10 SB  X14.3215.27 SB14.1714.09  
4
Kristin Sundsteigen
Kristin Sundsteigen ('88)
NOR14.91
  
 SB
 
14.26 SB14.91 SB  X  X  X  X  
5
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.84
  
 PB
 
14.84 PB  X  X  X  X13.85  
6
Sara Lennman
Sara Lennman ('96)
SWE14.83
  
 PB
 
  X14.83 PB14.32  X  X  X  
7
Senja Mäkitörmä
Senja Mäkitörmä ('94)
FIN14.21
  
 
 
13.4113.36  X14.2113.6813.76  
8
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR13.40
  
 PB
 
13.40 PB13.3313.1413.0812.9213.07  
K 4 x 200 m stafet    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
 
  
NOR1:35.60
  
NR 
  Ezinne Okparaebo, Astrid Mangen Ingebrigtsen, Emily Rose Norum, Tonje Fjellet Kristiansen
2
Sverige 
Sverige  
SWE1:36.86
  
NR 
  Pernilla Nilsson, Moa Hjelmer, Isabelle Eurenius, Josefin Magnusson
3
Denmark-Iceland 
Denmark-Iceland  
MIX1:37.85
  
 
  Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer, Anne Sofie Kirkegaard, Arna Stefanía Gudmundsdóttir
 
  
FINDQ
  
 
  Nooralotta Neziri, Emmi Mäkinen, Anna Hämäläinen, Jonna Berghem

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint