Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Athlone IRL: AIT International Grand Prix, AIT International Arena 17.2.2016 Inde

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
D'Angelo Cherry
D'Angelo Cherry ('90)
USA6.58
  
 SB
2
Diondre Batson
Diondre Batson ('92)
USA6.62
  
 SB
3
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR6.65
  
 
4
Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey ('88)
GBR6.67
  
 SB
5
Brian Mariano
Brian Mariano ('85)
NED6.72
  
 =SB
6
Solomon Bockarie
Solomon Bockarie ('87)
NED6.72
  
 
7
Churandy Martina
Churandy Martina ('84)
NED6.77
  
 
Rion Pierre
Rion Pierre ('87)
GBR DNS
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey ('88)
GBR6.69
Q
  
 
2
Solomon Bockarie
Solomon Bockarie ('87)
NED6.70
Q
  
 
3
Churandy Martina
Churandy Martina ('84)
NED6.70
q
  
 
4
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR6.78
  
 
5
Elijah Skervin
Elijah Skervin ('92)
GBR6.87
  
 SB
6
Mervyn Harris
Mervyn Harris ('97)
IRL7.26
  
 
Indledende 2
1
Diondre Batson
Diondre Batson ('92)
USA6.69
Q
  
 
2
Rion Pierre
Rion Pierre ('87)
GBR6.80
Q
  
 SB
3
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE6.80
  
 
4
Craig Lynch
Craig Lynch ('90)
IRL6.81
  
 PB
5
Aidan Syers
Aidan Syers ('83)
GBR6.85
  
 
6
Christopher Sibanda
Christopher Sibanda ('89)
IRL6.89
  
 PB
7
Conor Wilson
Conor Wilson ('94)
IRL7.21
  
 SB
Indledende 3
1
D'Angelo Cherry
D'Angelo Cherry ('90)
USA6.63
Q
  
 SB
2
Ramon Gittens
Ramon Gittens ('87)
BAR6.69
Q
  
 
3
Brian Mariano
Brian Mariano ('85)
NED6.72
q
  
 SB
4
Hensley Paulina
Hensley Paulina ('93)
NED6.75
  
 
5
Leon Reid
Leon Reid ('94)
GBR6.81
  
 
6
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL6.93
  
 
7
Joseph Ojewumi
Joseph Ojewumi ('98)
IRL6.99
  
 
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Pavel Maslák
Pavel Maslák ('91)
CZE46.07
  
 SB
2
Brian Gregan
Brian Gregan ('89)
IRL47.62
  
 SB
3
Bjorn Blauwhof
Bjorn Blauwhof ('90)
NED47.75
  
 
4
Chris Clarke
Chris Clarke ('90)
GBR48.03
  
 SB
5
Luke Lennon-Ford
Luke Lennon-Ford ('89)
GBR49.28
  
 
Finale B
1
Chris Brown
Chris Brown ('78)
BAH46.96
  
 SB
2
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO47.44
  
 
3
Clayton Parros
Clayton Parros ('90)
USA47.62
  
 
4
Patrik Šorm
Patrik Šorm ('93)
CZE47.94
  
 
Finale C
1
Pat Feeney
Pat Feeney ('91)
USA47.00
  
 
2
Dane Hyatt
Dane Hyatt ('84)
JAM47.20
  
 
3
Alphas Kishoyan
Alphas Kishoyan ('94)
KEN48.15
  
 PB
4
Tim Crowe
Tim Crowe ('91)
IRL48.18
  
 SB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Michael Rimmer
Michael Rimmer ('86)
GBR1:48.13
  
 SB
2
Guy Learmonth
Guy Learmonth ('92)
GBR1:48.20
  
 
3
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:48.30
  
 
4
James Bowness
James Bowness ('91)
GBR1:48.77
  
 SB
5
Miroslav Burian
Miroslav Burian ('92)
CZE1:49.04
  
 
6
Kieran Kelly
Kieran Kelly ('88)
IRL1:49.48
  
 
7
Dmitrijs Jurkevičs
Dmitrijs Jurkevičs ('87)
LAT1:49.85
  
 SB
8
Matěj Pavlíček
Matěj Pavlíček ('92)
CZE1:50.85
  
 
Nick Ennis
Nick Ennis ('90)
IRL DNF
  pace
 
M 1 mile    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH3:54.02
  
NR PB
2
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE4:00.07
  
 PB
3
Lewis Moses
Lewis Moses ('87)
GBR4:02.40
  
 PB
4
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL4:03.16
  
 SB
5
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR4:03.81
  
 PB
6
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL4:06.53
  
 SB
7
Daniel Cheeseman
Daniel Cheeseman ('93)
GBR4:08.00
  
 PB
8
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED4:08.12
  
 PB
James Ledingham
James Ledingham ('84)
IRL DNF
  
 
Jan Friš
Jan Friš ('95)
CZE DNF
  pace
 
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Shawnacy Barber
Shawnacy Barber ('94)
CAN5.77
  
 
 
5.45
  O
5.55
  O
5.65
  O
5.77
  O
5.89
XXX
   
2
Sam Kendricks
Sam Kendricks ('92)
USA5.71
  
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.55
  O
5.65
  O
5.71
 XO
5.83
XXX
  
3
Max Eaves
Max Eaves ('88)
GBR5.45
  
 
 
5.30
 XO
5.45
  O
5.55
XXX
     
4
Adam Hague
Adam Hague ('97)
GBR5.45
  
 
 
5.15
  O
5.30
 XO
5.45
XXO
5.55
XXX
    
5
Nils Mulder
Nils Mulder ('87)
NED5.30
  
 
5Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.30
  
 SB
7
Luke Cutts
Luke Cutts ('88)
GBR5.30
  
 
Marquis Richards
Marquis Richards ('91)
SUI NH
  
 
Timo De Water
Timo De Water ('91)
NED NH
  
 
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Fabian Florant
Fabian Florant ('83)
NED16.34
  
 SB
 
16.34 SB16.14  –  –  –  –  
2
Karol Hoffmann
Karol Hoffmann ('89)
POL16.32
  
 
 
15.9916.32  X  X  X  X  
3
Viktor Yastrebov
Viktor Yastrebov ('82)
UKR15.89
  
 
4
Nathan Fox
Nathan Fox ('90)
GBR15.85
  
 SB
5
Arpinder Singh
Arpinder Singh ('92)
IND15.80
  
 PB
6
Kola Adedoyin
Kola Adedoyin ('91)
GBR15.40
  
 SB
7
Jordan Hoang
Jordan Hoang ('98)
IRL13.95
  
 
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA7.12
  
 
2
Olesya Povh
Olesya Povh ('87)
UKR7.23
  
 
3
Amy Foster
Amy Foster ('88)
IRL7.33
  
 =SB
4
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL7.37
  
 
5
Nataliya Strohova
Nataliya Strohova ('92)
UKR7.43
  
 
6
Cleo VanBuren
Cleo VanBuren ('86)
USA7.44
  
 =SB
7
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL7.58
  
 
8
Megan Marrs
Megan Marrs ('97)
GBR7.64
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL7.40
Q
  
 
2
Amy Foster
Amy Foster ('88)
IRL7.40
Q
  
 
3
Cleo VanBuren
Cleo VanBuren ('86)
USA7.44
Q
  
 SB
4
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL7.58
q
  
 
5
Vicky Harris
Vicky Harris ('96)
IRL8.07
  
 
Indledende 2
1
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA7.19
Q
  
 
2
Olesya Povh
Olesya Povh ('87)
UKR7.26
Q
  
 
3
Nataliya Strohova
Nataliya Strohova ('92)
UKR7.51
Q
  
 
4
Megan Marrs
Megan Marrs ('97)
GBR7.57
q
  
 =PB
5
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL7.61
  
 
6
Catherine McManus
Catherine McManus ('92)
IRL7.76
  
 
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Melissa Bishop
Melissa Bishop ('88)
CAN2:00.60
  
NR PB
2
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:02.34
  
 
3
Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk ('93)
UKR2:02.44
  
 PB
4Stina TroestStina Troest ('94)DEN2:03.28
  
 
5
Leah Barrow
Leah Barrow ('93)
GBR2:03.82
  
 PB
6
Kelly Neely
Kelly Neely ('78)
IRL2:06.86
  
 PB
7
Katie Kirk
Katie Kirk ('93)
IRL2:07.12
  
 SB
Sinead Denny
Sinead Denny ('91)
IRL DNF
  pace
 
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Nancy Chepkwemoi
Nancy Chepkwemoi ('93)
KEN4:08.46
  
 PB
2
Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause ('92)
GER4:09.49
  
 
3
Rose-Anne Galligan
Rose-Anne Galligan ('87)
IRL4:11.07
  
 PB
4
Alison Leonard
Alison Leonard ('90)
GBR4:11.28
  
 PB
5
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:11.56
  
 PB
6
Mary Cain
Mary Cain ('96)
USA4:13.46
  
 SB
7
Claire Tarplee
Claire Tarplee ('88)
IRL4:15.14
  
 SB
8
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER4:15.89
  
 PB
9
Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty ('81)
IRL4:16.30
  
 SB
10
Diana Sujew
Diana Sujew ('90)
GER4:16.59
  
 
11
Laura Crowe
Laura Crowe ('87)
IRL4:20.41
  
 SB
12Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:20.81
  
 
Elina Sujew
Elina Sujew ('90)
GER DNF
  
 
Sinead Denny
Sinead Denny ('91)
IRL DNF
  pace
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Kristi Castlin
Kristi Castlin ('88)
USA7.92
  
 SB
2
Sharika Nelvis
Sharika Nelvis ('90)
USA7.93
  
 SB
3
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR8.10
  
 SB
4
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED8.20
  
 PB
5
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL8.25
  
 =PB
6
Catherine McManus
Catherine McManus ('92)
IRL8.73
  
 
7
Lily Ann O'Hora
Lily Ann O'Hora ('94)
IRL8.74
  
 
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR DNS
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Sharika Nelvis
Sharika Nelvis ('90)
USA8.10
Q
  
 
2
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL8.31
Q
  
 
3
Catherine McManus
Catherine McManus ('92)
IRL8.67
Q
  
 
4
Lily Ann O'Hora
Lily Ann O'Hora ('94)
IRL8.71
q
  
 
Indledende 2
1
Kristi Castlin
Kristi Castlin ('88)
USA7.94
Q
  
 SB
2
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR8.13
Q
  
 
3
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR8.32
Q
  
 
4
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED8.41
q
  
 
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH3:37.86
  
 PB
2
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:43.79
  
 
3
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL3:45.15
  
 PB
4
Lewis Moses
Lewis Moses ('87)
GBR3:45.59
  
 SB
5
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:45.71
  
 
6
Joe Warne
Joe Warne ('87)
IRL3:47.77
  
 SB
7
Daniel Cheeseman
Daniel Cheeseman ('93)
GBR3:48.52
  
 PB
8
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:49.47
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m