Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Skive: National Indoor Championships 27‐28.2.2016 Inde

M 60 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM6.77
  0.113
 
2Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.87
  0.142
 PB
3Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM6.93
  0.140
 PB
4Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 19006.99
  0.121
 PB
Indledende heats28.2.
Indledende 1
28.2.
28.2.
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM7.02
Q
  0.130
 
Indledende 2
28.2.
28.2.
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM6.82
Q
  0.122
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 19007.03
q
  0.121
 PB
Indledende 3
28.2.
28.2.
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta6.95
Q
  0.158
 
M 200 m    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.13
  0.120
 
Indledende heats27.2.
Indledende 3
27.2.
27.2.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM22.08
q
  0.162
 SB
Indledende 7
27.2.
27.2.
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM22.12
q
  0.130
 
M 400 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM47.52
  
 
2Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta48.36
  
 
M 800 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:52.37
  
 
2Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 1:55.15
  
 PB
3Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 1:55.61
  
 PB
4Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC1:56.03
  
 =PB
M 1500 m    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 3:58.33
  
 SB
2Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik3:58.88
  
 
3Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 3:58.95
  
 PB
M 3000 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM8:08.95
  
 SB
2Peter GlansPeter Glans ('93)Odense Atletik 8:11.51
  
 PB
3Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK8:15.22
  
 PB
4Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik8:15.41
  
 PB
5Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik8:18.89
  
 PB
6Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik8:24.04
  
 PB
7Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)Sparta8:30.55
  
 
8Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 8:37.18
  
 SB
9Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik8:45.94
  
 
Finale B
28.2.
28.2.
1Michael NielsenMichael Nielsen ('81)Sparta8:37.29
  
 SB
2Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta8:44.64
  
 PB
3Morten MarinussenMorten Marinussen ('84)Aalborg AM8:46.06
  
 PB
4Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK8:46.58
  
 
5Thomas EsbensenThomas Esbensen ('83)Herning LK8:48.64
  
 PB
M 60 m hæk    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 19007.79
  0.135
 
2Christian Lind NielsenChristian Lind Nielsen ('91)Skive AM8.21
  0.117
 
M Højdespring    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Janick KlausenJanick Klausen ('93)Aarhus 19002.10
  
 
M Stangspring    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Michael ChristiansenMichael Christiansen ('88)Aarhus 19004.65
  
 SB
2Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF4.55
  
 SB
M Længdespring    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.18
  6.72
 PB
2Christian Lind NielsenChristian Lind Nielsen ('91)Skive AM7.11
  6.64
 PB
3Jannick HansenJannick Hansen ('92)Sparta7.03
  5.20
 
M Trespring    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Hvirlan14.39
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF17.17
  
 SB
2Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190016.74
  
 
K 60 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 7.58
  0.187
 =PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.66
  0.127
 PB
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.72
  0.140
 PB
4Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja7.75
  0.171
 
5Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 19007.78
  0.134
 
6Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.82
  0.117
 
7Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.83
  0.138
 PB
8Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)Aarhus 19007.86
  0.132
 
Indledende heats28.2.
Indledende 1
28.2.
28.2.
1Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja7.81
Q
  0.155
 
2Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 19007.83
q
  0.172
 
Indledende 2
28.2.
28.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19007.70
Q
  0.128
 
2Frida SångrenFrida Sångren ('97)Aarhus 19007.80
q
  0.124
 
3Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM7.86
q
  0.140
 
Indledende 3
28.2.
28.2.
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 7.59
Q
  0.150
 
2Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja7.78
q
  0.154
 PB
3Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)Aarhus 19007.82
q
  0.119
 =PB
K 200 m    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190023.87
  0.143
DR PB
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.60
  0.144
 
3Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.01
  0.162
 PB
Indledende heats27.2.
Indledende 1
27.2.
27.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190025.03
q
  0.148
 
Indledende 3
27.2.
27.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190024.22
q
  0.235
 SB
Indledende 5
27.2.
27.2.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.05
q
  0.193
 PB
K 400 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190053.85
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta55.58
  
 
K 800 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:11.94
  
 
2Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:12.20
  
 
3Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)Holte Atletik2:12.31
  
 PB
4Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti2:13.70
  
 PB
5Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95)Aarhus 19002:14.37
  
 
6Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:14.74
  
 
Indledende heats27.2.
Indledende 1
27.2.
27.2.
1Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti2:14.55
Q
  
 
2Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:14.80
q
  
 
3Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95)Aarhus 19002:15.68
q
  
 
Indledende 2
27.2.
27.2.
1Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19002:11.61
Q
  
 PB
2Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)Holte Atletik2:12.48
q
  
 PB
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:14.20
q
  
 
K 1500 m    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Simone GladSimone Glad ('90)Sparta4:21.85
  
 PB
2Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:24.39
  
 
3Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti4:29.60
  
 PB
4Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:33.01
  
DUR-16 PB
5Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:33.46
  
 PB
6Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta4:39.78
  
 PB
K 3000 m    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Simone GladSimone Glad ('90)Sparta9:35.68
  
 
2Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta10:04.68
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19008.48
  0.139
 PB
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 8.53
  0.180
 PB
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.61
  0.133
 =PB
Indledende heats27.2.
Indledende 1
27.2.
27.2.
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19008.50
Q
  0.138
 PB
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 8.55
q
  0.158
 PB
Indledende 2
27.2.
27.2.
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF8.66
Q
  0.136
 
K Højdespring    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Tine Bach EjlersenTine Bach Ejlersen ('85)Aarhus 19001.73
  
 SB
2Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19001.70
  
 
3Sandra B. ChristensenSandra B. Christensen ('95)Amager AC1.70
  
 
4Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Esbjerg AM / GER1.70
  O
 PB
K Stangspring    
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Line Renée JensenLine Renée Jensen ('92)Sparta4.05
  
 =SB
2Iben Høgh-PedersenIben Høgh-Pedersen ('90)Sparta3.95
  
 SB
3Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.55
  
 SB
K Længdespring    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 19005.91
  
 PB
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta5.82
  
 PB
3Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.78
  
 
4Tine Bach EjlersenTine Bach Ejlersen ('85)Aarhus 19005.78
  
 SB
5Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.75
  
 SB
6Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 19005.65
  
 PB
K Trespring     
Inde 28.2.

Finale A

Finale
Inde 28.2.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190012.68
  
 
2Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF12.15
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 27.2.

Finale A

Finale
Inde 27.2.
1Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta16.19
  
 
 
16.19  X  X  X15.67  X  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM15.32
  
 SB
3Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.55
  
 PB
4Fawzie OtourFawzie Otour ('96)Aarhus 190013.01
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint