M Kuglestød 7.26 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andrei Gag Andrei Gag ('91) | 91 | ROU | 20.68 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.85 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sebastiano Bianchetti Sebastiano Bianchetti ('96) | 96 | ITA | 19.78 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Georgi Ivanov Georgi Ivanov ('85) | 85 | BUL | 19.65 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mikhail Abramchuk Mikhail Abramchuk ('92) | 92 | BLR | 19.32 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Viktor Samolyuk Viktor Samolyuk ('86) | 86 | UKR | 18.55 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Seán Breathnach Seán Breathnach ('79) | 79 | IRL | 18.22 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 18.06 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Hüseyin Atıcı Hüseyin Atıcı ('86) | 86 | TUR | 17.04 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 16.99 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Murat Gündüz Murat Gündüz ('93) | 93 | TUR | 16.98 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Matus Olej Matus Olej ('91) | 91 | SVK | 16.78 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Mark Alterman Mark Alterman ('88) | 88 | ISR | 16.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | László Kerekes László Kerekes ('92) | 92 | HUN | 15.98 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Daniele Secci Daniele Secci ('92) | 92 | ITA | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 62.73 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Martin Kupper Martin Kupper ('89) | 89 | EST | 62.20 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mykyta Nesterenko Mykyta Nesterenko ('91) | 91 | UKR | 62.01 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Siarhei Rahanau Siarhei Rahanau ('86) | 86 | BLR | 60.53 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ercüment Olgundeniz Ercüment Olgundeniz ('76) | 76 | TUR | 60.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | János Huszák János Huszák ('92) | 92 | HUN | 58.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Giovanni Faloci Giovanni Faloci ('85) | 85 | ITA | 58.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Federico Apolloni Federico Apolloni ('87) | 87 | ITA | 58.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta ('83) | 83 | ESP | 57.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | András Seres András Seres ('89) | 89 | HUN | 56.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Mihai Grasu Mihai Grasu ('87) | 87 | ROU | 54.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Talat Erdoğan Talat Erdoğan ('87) | 87 | TUR | 54.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jorge A. Grave Jorge A. Grave ('82) | 82 | POR | 53.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 53.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Krisztián Pars Krisztián Pars ('82) | 82 | HUN | 75.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Siarhei Kalamoyets Siarhei Kalamoyets ('89) | 89 | BLR | 75.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 74.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 73.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Serghei Marghiev Serghei Marghiev ('92) | 92 | MDA | 73.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tuomas Seppänen Tuomas Seppänen ('86) | 86 | FIN | 72.57 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Aleh Dubitski Aleh Dubitski ('90) | 90 | BLR | 71.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nejc Pleško Nejc Pleško ('92) | 92 | SLO | 69.62 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Simone Falloni Simone Falloni ('91) | 91 | ITA | 69.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ákos Hudi Ákos Hudi ('91) | 91 | HUN | 69.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Juho Saarikoski Juho Saarikoski ('93) | 93 | FIN | 69.00 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 68.13 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Finale B 12.3. | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andriy Martynyuk Andriy Martynyuk ('90) | 90 | UKR | 69.77 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Aykhan Apti Aykhan Apti ('93) | 93 | BUL | 67.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Miguel Alberto Blanco Miguel Alberto Blanco ('96) | 96 | ESP | 66.08 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mirko Mičuda Mirko Mičuda ('89) | 89 | CRO | 65.76 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Cosmin Sorescu Cosmin Sorescu ('75) | 75 | ROU | 62.54 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Florin Asmarandei Florin Asmarandei ('89) | 89 | ROU | 60.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Martin Lehemets Martin Lehemets ('91) | 91 | EST | 60.08 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Viktor Zaginaiko Viktor Zaginaiko ('84) | 84 | ISR | 59.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Taj MurmannTaj Murmann ('89) | 89 | DEN | 59.43 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Uladzimir Kazlou Uladzimir Kazlou ('85) | 85 | BLR | 79.34 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Norbert Bonvecchio Norbert Bonvecchio ('85) | 85 | ITA | 76.66 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 75.41 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Matija Kranjc Matija Kranjc ('84) | 84 | SLO | 75.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Antonio Fent Antonio Fent ('88) | 88 | ITA | 74.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Vedran Samac Vedran Samac ('90) | 90 | SRB | 73.75 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Toma Pop Toma Pop ('92) | 92 | ROU | 73.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Krystian Bondarenko Krystian Bondarenko ('91) | 91 | POL | 72.48 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Raul Rusu Raul Rusu ('95) | 95 | ROU | 71.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Mykola Shama Mykola Shama ('91) | 91 | UKR | 70.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Branko Pauković Branko Pauković ('91) | 91 | SRB | 70.12 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Finale B 13.3. | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jeremy Nicollin Jeremy Nicollin ('91) | 91 | FRA | 76.77 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Márk Xavér Schmölcz Márk Xavér Schmölcz ('97) | 97 | HUN | 71.56 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Rostomi Tchintcharauli Rostomi Tchintcharauli ('82) | 82 | GEO | 69.22 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Muhammet Maviş Muhammet Maviş ('95) | 95 | TUR | 68.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zoltán Magyari Zoltán Magyari ('85) | 85 | HUN | 67.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | João Fernandes João Fernandes ('91) | 91 | POR | 63.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Melik Janoyan Melik Janoyan ('85) | 85 | ARM | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 17.21 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jessica Cérival Jessica Cérival ('82) | 82 | FRA | 17.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 16.86 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Viktoryia Kolb Viktoryia Kolb ('93) | 93 | BLR | 16.82 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 16.27 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 15.60 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Svitlana Marusenko Svitlana Marusenko ('93) | 93 | UKR | 15.35 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Andreea Huzum-Vitan Andreea Huzum-Vitan ('93) | 93 | ROU | 15.09 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Petra Klementová Petra Klementová ('88) | 88 | CZE | 14.91 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Clare Fitzgerald Clare Fitzgerald ('91) | 91 | IRL | 14.72 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Anu Teesaar Anu Teesaar ('83) | 83 | EST | 14.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 62.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Pauline Pousse Pauline Pousse ('87) | 87 | FRA | 58.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 55.55 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Viktoriya Klochko Viktoriya Klochko ('92) | 92 | UKR | 53.63 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Hrisoúla Anagnostopoúlou Hrisoúla Anagnostopoúlou ('91) | 91 | GRE | 53.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Natalina Capoferri Natalina Capoferri ('92) | 92 | ITA | 53.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Stefania Strumillo Stefania Strumillo ('89) | 89 | ITA | 52.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Natalia Stratulat Natalia Stratulat ('87) | 87 | MDA | 52.74 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Zinaida Sendriūtė Zinaida Sendriūtė ('84) | 84 | LTU | 52.64 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Salome Rigishvili Salome Rigishvili ('90) | 90 | GEO | 51.37 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kätlin Tõllasson Kätlin Tõllasson ('93) | 93 | EST | 51.17 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 50.39 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 50.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Zehra Uzunbilek Zehra Uzunbilek ('93) | 93 | TUR | 49.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Androniki Lada Androniki Lada ('91) | 91 | CYP | 49.38 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Clare Fitzgerald Clare Fitzgerald ('91) | 91 | IRL | 48.21 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Elena Mihaela Asmarandei Elena Mihaela Asmarandei ('93) | 93 | ROU | 47.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zalina Marghieva Zalina Marghieva ('88) | 88 | MDA | 72.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alexandra Tavernier Alexandra Tavernier ('93) | 93 | FRA | 70.79 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Betty Heidler Betty Heidler ('83) | 83 | GER | 69.83 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kıvılcım Salman Kıvılcım Salman ('92) | 92 | TUR | 67.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 67.43 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Marina Nikişenko Marina Nikişenko ('86) | 86 | MDA | 66.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tuğçe Şahutoğlu Tuğçe Şahutoğlu ('88) | 88 | TUR | 66.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Alena Krechyk Alena Krechyk ('87) | 87 | BLR | 65.56 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Nataliya Zolotuhina Nataliya Zolotuhina ('85) | 85 | UKR | 64.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Tereza Králová Tereza Králová ('89) | 89 | CZE | 63.40 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Finale B 13.3. | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bianca Ghelber Bianca Ghelber ('90) | 90 | ROU | 64.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Cintia Gergelics Cintia Gergelics ('91) | 91 | HUN | 64.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Jolien Boumkwo Jolien Boumkwo ('93) | 93 | BEL | 63.32 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Lydia Wehrli Lydia Wehrli ('90) | 90 | SUI | 59.91 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 56.77 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Margarita Belov Margarita Belov ('91) | 91 | ISR | 55.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Yevgeniya Zabolotniy Yevgeniya Zabolotniy ('84) | 84 | ISR | 55.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 61.80 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Līna Mūze Līna Mūze ('92) | 92 | LAT | 61.26 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 59.53 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Matilde Andraud Matilde Andraud ('89) | 89 | FRA | 58.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Anna Wessman Anna Wessman ('89) | 89 | SWE | 58.55 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Liina Laasma Liina Laasma ('92) | 92 | EST | 57.37 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Annabella Bogdán Annabella Bogdán ('92) | 92 | HUN | 56.99 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 55.89 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Sara Jemai Sara Jemai ('92) | 92 | ITA | 54.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Anikó Ormay Anikó Ormay ('91) | 91 | HUN | 52.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Anita Fitzgibbon Anita Fitzgibbon ('83) | 83 | IRL | 51.43 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 50.99 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Nicoleta Madalina Anghelescu Nicoleta Madalina Anghelescu ('92) | 92 | ROU | 50.42 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Kateryna Retiva-Dovhenko Kateryna Retiva-Dovhenko ('89) | 89 | UKR | 49.73 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Berivan Şakır Berivan Şakır ('93) | 93 | TUR | 49.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Petra Andrejsková Petra Andrejsková ('92) | 92 | CZE | 48.12 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 18.59 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 18.12 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Karl Koha Karl Koha ('94) | 94 | EST | 17.29 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tibor Rakovszky Tibor Rakovszky ('94) | 94 | HUN | 17.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96) | 96 | DEN | 16.89 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Blaž Zupančič Blaž Zupančič ('95) | 95 | SLO | 16.88 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Roman Obukhov Roman Obukhov ('94) | 94 | UKR | 16.76 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 16.65 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Julius Malotkinas Julius Malotkinas ('95) | 95 | LTU | 16.56 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Andrea Caiaffa Andrea Caiaffa ('95) | 95 | ITA | 16.11 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Rohi Wasserman Rohi Wasserman ('95) | 95 | ISR | 16.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Valery Halubkovich Valery Halubkovich ('95) | 95 | BLR | 13.46 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 60.28 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica ('95) | 95 | ROU | 59.28 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Domantas Poška Domantas Poška ('96) | 96 | LTU | 58.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | János Káplár János Káplár ('94) | 94 | HUN | 56.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Martin Pilato Martin Pilato ('94) | 94 | ITA | 56.01 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Valery Halubkovich Valery Halubkovich ('95) | 95 | BLR | 55.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ştefan Mura Ştefan Mura ('97) | 97 | MDA | 54.06 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 53.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tuna Ceylan Tuna Ceylan ('94) | 94 | TUR | 49.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ruslan Sharov Ruslan Sharov ('94) | 94 | UKR | 48.80 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 48.63 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Luke Farrugia Luke Farrugia ('96) | 96 | MLT | 46.12 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 72.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 71.16 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Matija Gregurić Matija Gregurić ('96) | 96 | CRO | 71.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mihaíl Anastasákis Mihaíl Anastasákis ('94) | 94 | GRE | 70.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Hleb Dudarau Hleb Dudarau ('96) | 96 | BLR | 69.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Simon Lang Simon Lang ('94) | 94 | GER | 69.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marco Bortolato Marco Bortolato ('94) | 94 | ITA | 68.15 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Artem Poleshko Artem Poleshko ('95) | 95 | UKR | 66.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kevin Arreaga Kevin Arreaga ('95) | 95 | ESP | 64.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Karol Končoš Karol Končoš ('96) | 96 | SVK | 63.42 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 60.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Jaroslav Lauterkranc Jaroslav Lauterkranc ('96) | 96 | CZE | 56.68 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Florin Constantin Coman Florin Constantin Coman ('97) | 97 | ROU | 55.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 81.24 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Norbert Rivasz-Tóth Norbert Rivasz-Tóth ('96) | 96 | HUN | 77.70 | NU23R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Emin Öncel Emin Öncel ('97) | 97 | TUR | 72.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Andrian Mardare Andrian Mardare ('95) | 95 | MDA | 72.04 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zakhar Mishchenko Zakhar Mishchenko ('98) | 98 | UKR | 71.61 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mateusz Kwaśniewski Mateusz Kwaśniewski ('95) | 95 | POL | 70.98 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jan Kubeš Jan Kubeš ('94) | 94 | CZE | 69.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nicolás Quijera Nicolás Quijera ('96) | 96 | ESP | 69.06 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Valery Izotau Valery Izotau ('97) | 97 | BLR | 69.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Alexandru Novac Alexandru Novac ('97) | 97 | ROU | 68.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Patriks Gailums Patriks Gailums ('98) | 98 | LAT | 67.46 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Alan Ferber Alan Ferber ('95) | 95 | ISR | 67.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jarne Duchateau Jarne Duchateau ('96) | 96 | BEL | 65.01 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Quincy Andersson Quincy Andersson ('95) | 95 | SWE | 62.72 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Roberto Orlando Roberto Orlando ('95) | 95 | ITA | 61.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 16.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Rose Sharon Pierre-Louis Rose Sharon Pierre-Louis ('94) | 94 | FRA | 15.97 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Alena Pasechnik Alena Pasechnik ('95) | 95 | BLR | 15.88 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 15.16 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 14.98 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 14.85 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Michaela Walsh Michaela Walsh ('98) | 98 | IRL | 13.78 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Viktoriya Savytska Viktoriya Savytska ('94) | 94 | UKR | 12.81 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Violetta Veiland Violetta Veiland ('98) | 98 | HUN | 12.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ophélie De Oliveira Ophélie De Oliveira ('96) | 96 | POR | 12.46 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Veronika Domjan Veronika Domjan ('96) | 96 | SLO | 54.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Salla Sipponen Salla Sipponen ('95) | 95 | FIN | 53.15 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Alexandra Emilianov Alexandra Emilianov ('99) | 99 | MDA | 52.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Julie Hartwig Julie Hartwig ('94) | 94 | GER | 52.46 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Dóra Kerekes Dóra Kerekes ('94) | 94 | HUN | 51.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Giada Andreutti Giada Andreutti ('95) | 95 | ITA | 50.97 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kateryna Nykyta Kateryna Nykyta ('94) | 94 | UKR | 50.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Andrea Alarcón Andrea Alarcón ('94) | 94 | ESP | 49.63 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Juliana Pereira Juliana Pereira ('95) | 95 | POR | 47.62 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lenuta Burueana Lenuta Burueana ('96) | 96 | ROU | 45.05 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Júlia Kočárová Júlia Kočárová ('94) | 94 | SVK | 44.74 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Mateja Efremovska Mateja Efremovska ('96) | 96 | MKD | 33.49 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K22 Hammerkast 4.0 kg 13.3. Finale A Finale | 13.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Hanna Malyshik Hanna Malyshik ('94) | 94 | BLR | 68.76 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 67.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 66.18 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Iryna Klymets Iryna Klymets ('94) | 94 | UKR | 64.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Iliána Korosídou Iliána Korosídou ('95) | 95 | GRE | 63.37 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Inga Linna Inga Linna ('95) | 95 | FIN | 60.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 59.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Sophie Gimmler Sophie Gimmler ('96) | 96 | GER | 59.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 58.48 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Claudia Štravs Claudia Štravs ('94) | 94 | SLO | 58.32 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Vanessa Sterckendries Vanessa Sterckendries ('95) | 95 | BEL | 57.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Roxana Perie Roxana Perie ('95) | 95 | ROU | 56.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Daniela Paço Daniela Paço ('96) | 96 | POR | 55.41 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Nino Tsikvadze Nino Tsikvadze ('99) | 99 | GEO | 54.09 | NR NU23R NU18R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Şengül Polat Şengül Polat ('95) | 95 | TUR | 53.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Michaela Walsh Michaela Walsh ('98) | 98 | IRL | 51.64 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 12.3. Finale A Finale | 12.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 59.33 | NU23R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 58.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 54.75 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mari-Liis Tulev Mari-Liis Tulev ('95) | 95 | EST | 53.07 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Angéla Moravcsik Angéla Moravcsik ('96) | 96 | HUN | 52.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Eda Tuğsuz Eda Tuğsuz ('97) | 97 | TUR | 51.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Margaux Nicollin Margaux Nicollin ('95) | 95 | FRA | 51.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nikol Tabačková Nikol Tabačková ('98) | 98 | CZE | 51.18 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tetyana Fetiskina Tetyana Fetiskina ('94) | 94 | UKR | 49.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Kato Van Den Brulle Kato Van Den Brulle ('96) | 96 | BEL | 49.41 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Christine Winkler Christine Winkler ('95) | 95 | GER | 49.21 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Paola Padovan Paola Padovan ('95) | 95 | ITA | 48.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Claudia Ferreira Claudia Ferreira ('98) | 98 | POR | 45.95 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Miroslava Vargová Miroslava Vargová ('96) | 96 | SVK | 44.58 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Adriana Vrabie Raluca Adriana Vrabie Raluca ('99) | 99 | ROU | 40.32 | |||||||||||||||||||
|