M 60 m Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 6.47 | 0.121 | PB | |||||||||||||||||
2 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 6.50 | 0.135 | ||||||||||||||||||
3 | Ramon Gittens Ramon Gittens ('87) | 87 | BAR | 6.51 | 0.132 | NR | PB | ||||||||||||||||
4 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.53 | 0.152 | PB | |||||||||||||||||
5 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.54 | 0.148 | ||||||||||||||||||
6 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 6.54 | 0.146 | ||||||||||||||||||
7 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.56 | 0.125 | ||||||||||||||||||
8 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 6.56 | 0.152 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 6.53 | Q 0.122 | ||||||||||||||||||
2 | Ramon Gittens Ramon Gittens ('87) | 87 | BAR | 6.53 | Q 0.148 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Yoshihide Kiryu Yoshihide Kiryu ('95) | 95 | JPN | 6.56 | 0.139 | PB | |||||||||||||||||
4 | Wilfried Koffi Wilfried Koffi ('87) | 87 | CIV | 6.63 | 0.173 | SB | |||||||||||||||||
5 | Antoine Adams Antoine Adams ('88) | 88 | SKN | 6.66 | 0.125 | ||||||||||||||||||
6 | Rondell Sorrillo Rondell Sorrillo ('86) | 86 | TTO | 6.68 | 0.157 | ||||||||||||||||||
7 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 6.73 | 0.116 | ||||||||||||||||||
James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | DQ | ||||||||||||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 6.49 | Q 0.130 | SB | |||||||||||||||||
2 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 6.51 | Q 0.164 | SB | |||||||||||||||||
3 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.55 | q 0.161 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 6.61 | 0.129 | SB | |||||||||||||||||
5 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 6.63 | 0.143 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Gabriel Mvumvure Gabriel Mvumvure ('88) | 88 | ZIM | 6.68 | 0.114 | ||||||||||||||||||
7 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.71 | 0.125 | ||||||||||||||||||
8 | Adrian Griffith Adrian Griffith ('84) | 84 | BAH | 6.71 | 0.159 | ||||||||||||||||||
Semi 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 6.44 | Q 0.136 | =AR | =PB | ||||||||||||||||
2 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.50 | Q 0.159 | AR | PB | ||||||||||||||||
3 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.54 | q 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 6.60 | 0.151 | ||||||||||||||||||
5 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.61 | 0.141 | ||||||||||||||||||
6 | Chavaughn Walsh Chavaughn Walsh ('87) | 87 | ANT | 6.61 | 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 6.67 | 0.132 | ||||||||||||||||||
8 | Abdullah Abkar Mohammed Abdullah Abkar Mohammed ('97) | 97 | KSA | 6.68 | 0.161 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 6.56 | Q 0.204 | ||||||||||||||||||
2 | Ramon Gittens Ramon Gittens ('87) | 87 | BAR | 6.61 | Q 0.148 | ||||||||||||||||||
3 | Chavaughn Walsh Chavaughn Walsh ('87) | 87 | ANT | 6.66 | Q 0.142 | ||||||||||||||||||
4 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 6.67 | q 0.141 | ||||||||||||||||||
5 | Egwero Ogho-Ogene Egwero Ogho-Ogene ('88) | 88 | NGR | 6.75 | 0.160 | SB | |||||||||||||||||
6 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.80 | 0.144 | ||||||||||||||||||
7 | Rodman Teltull Rodman Teltull ('94) | 94 | PLW | 6.94 | 0.181 | PB | |||||||||||||||||
8 | Siueni Filimone Siueni Filimone ('94) | 94 | TGA | 7.08 | 0.169 | NR | PB | ||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | 6.59 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||
2 | Gabriel Mvumvure Gabriel Mvumvure ('88) | 88 | ZIM | 6.68 | Q 0.137 | ||||||||||||||||||
3 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.71 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
4 | Adel Sesay Adel Sesay ('90) | 90 | SLE | 7.01 | 0.158 | SB | |||||||||||||||||
5 | Damdinchimeg Shinebayar Damdinchimeg Shinebayar ('98) | 98 | MGL | 7.02 | 0.137 | PB | |||||||||||||||||
Desmond Kitungwa Desmond Kitungwa ('97) | 97 | COD | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Trayvon Bromell Trayvon Bromell ('95) | 95 | USA | 6.57 | Q 0.142 | ||||||||||||||||||
2 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 6.64 | Q 0.121 | ||||||||||||||||||
3 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 6.73 | Q 0.109 | ||||||||||||||||||
4 | Darrell Wesh Darrell Wesh ('92) | 92 | HAI | 6.77 | 0.296 | ||||||||||||||||||
5 | Andy Martínez Andy Martínez ('93) | 93 | PER | 6.84 | 0.144 | PB | |||||||||||||||||
6 | Julius Morris Julius Morris ('94) | 94 | MNT | 6.85 | 0.238 | ||||||||||||||||||
7 | Yanis Dallay Yanis Dallay ('94) | 94 | COM | 7.29 | 0.178 | SB | |||||||||||||||||
8 | Scheyenne Sanitoa Scheyenne Sanitoa ('98) | 98 | ASA | 7.37 | 0.153 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.64 | Q 0.217 | ||||||||||||||||||
2 | Abdullah Abkar Mohammed Abdullah Abkar Mohammed ('97) | 97 | KSA | 6.64 | Q 0.165 | PB | |||||||||||||||||
3 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.66 | Q 0.111 | ||||||||||||||||||
4 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 6.69 | 0.130 | ||||||||||||||||||
5 | Carlos Nascimento Carlos Nascimento ('94) | 94 | POR | 6.71 | 0.155 | ||||||||||||||||||
6 | Abdul Hamid Abdullah Iswandi Abdul Hamid Abdullah Iswandi ('91) | 91 | INA | 6.77 | 0.206 | PB | |||||||||||||||||
7 | Mateo Edward Mateo Edward ('93) | 93 | PAN | 6.78 | 0.134 | ||||||||||||||||||
8 | Yancarlos Martinez Yancarlos Martinez ('92) | 92 | DOM | 6.83 | 0.193 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 6.44 | Q 0.138 | AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.55 | Q 0.163 | PB | |||||||||||||||||
3 | Adrian Griffith Adrian Griffith ('84) | 84 | BAH | 6.65 | Q 0.135 | ||||||||||||||||||
4 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 6.67 | 0.127 | ||||||||||||||||||
5 | Jeremy Dodson Jeremy Dodson ('87) | 87 | SAM | 6.76 | 0.147 | SB | |||||||||||||||||
6 | Brian Kasinda Brian Kasinda ('97) | 97 | ZAM | 6.80 | 0.158 | PB | |||||||||||||||||
7 | Rolando Palacios Rolando Palacios ('87) | 87 | HON | 6.81 | 0.167 | SB | |||||||||||||||||
8 | Sibusiso Matsenjwa Sibusiso Matsenjwa ('88) | 88 | SWZ | 6.95 | 0.217 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 6 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 6.57 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
2 | Bruno Hortelano Bruno Hortelano ('91) | 91 | ESP | 6.63 | Q 0.149 | PB | |||||||||||||||||
3 | Wilfried Koffi Wilfried Koffi ('87) | 87 | CIV | 6.64 | Q 0.164 | SB | |||||||||||||||||
4 | Bolade Ajomale Bolade Ajomale ('95) | 95 | CAN | 6.67 | q 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Gérard Kobéané Gérard Kobéané ('88) | 88 | BUR | 6.80 | 0.136 | ||||||||||||||||||
6 | Shaun Gill Shaun Gill ('93) | 93 | BIZ | 6.99 | 0.171 | PB | |||||||||||||||||
7 | Jesús Manuel Cáceres Jesús Manuel Cáceres ('93) | 93 | PAR | 7.05 | 0.134 | PB | |||||||||||||||||
8 | Syed Muhammad Aoun Syed Muhammad Aoun ('92) | 92 | PAK | 7.16 | 0.246 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 7 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marvin Bracy-Williams Marvin Bracy-Williams ('93) | 93 | USA | 6.57 | Q 0.123 | ||||||||||||||||||
2 | Yoshihide Kiryu Yoshihide Kiryu ('95) | 95 | JPN | 6.59 | Q 0.143 | =PB | |||||||||||||||||
3 | Rondell Sorrillo Rondell Sorrillo ('86) | 86 | TTO | 6.64 | Q 0.128 | SB | |||||||||||||||||
4 | Antoine Adams Antoine Adams ('88) | 88 | SKN | 6.65 | q 0.177 | ||||||||||||||||||
5 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.74 | 0.148 | ||||||||||||||||||
6 | Himasha Eashan Himasha Eashan ('95) | 95 | SRI | 6.81 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
6 | Himasha Eashan Himasha Eashan ('95) | 95 | SRI | 6.81 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
7 | Adam Harris Adam Harris ('87) | 87 | GUY | 6.82 | 0.191 | ||||||||||||||||||
8 | Emile Condé Emile Condé ('92) | 92 | GUI | 7.37 | 0.231 | PB | |||||||||||||||||
M 400 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.44 | 0.185 | SB | |||||||||||||||||
2 | Abdalelah Haroun Abdalelah Haroun ('97) | 97 | QAT | 45.59 | 0.204 | SB | |||||||||||||||||
3 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.17 | 0.214 | ||||||||||||||||||
4 | Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | 46.56 | 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Boniface Mweresa Boniface Mweresa ('93) | 93 | KEN | 46.86 | 0.186 | ||||||||||||||||||
6 | Lalonde Gordon Lalonde Gordon ('88) | 88 | TTO | 47.62 | 0.135 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | 45.38 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||
2 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.23 | Q 0.198 | ||||||||||||||||||
3 | Boniface Mweresa Boniface Mweresa ('93) | 93 | KEN | 46.33 | Q 0.209 | PB | |||||||||||||||||
4 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 46.49 | 0.155 | SB | |||||||||||||||||
5 | Kyle Clemons Kyle Clemons ('90) | 90 | USA | 46.91 | 0.197 | ||||||||||||||||||
Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | DQ | 0.185 | |||||||||||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.71 | Q 0.181 | SB | |||||||||||||||||
2 | Abdalelah Haroun Abdalelah Haroun ('97) | 97 | QAT | 45.71 | Q 0.208 | SB | |||||||||||||||||
3 | Lalonde Gordon Lalonde Gordon ('88) | 88 | TTO | 46.03 | Q 0.127 | ||||||||||||||||||
4 | Yavuz Can Yavuz Can ('87) | 87 | TUR | 46.82 | 0.204 | ||||||||||||||||||
5 | Alonzo Russell Alonzo Russell ('92) | 92 | BAH | 47.07 | 0.237 | ||||||||||||||||||
6 | Fitzroy Dunkley Fitzroy Dunkley ('93) | 93 | JAM | 47.13 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.38 | Q 0.244 | ||||||||||||||||||
2 | Boniface Mweresa Boniface Mweresa ('93) | 93 | KEN | 46.44 | Q 0.271 | PB | |||||||||||||||||
3 | Kyle Clemons Kyle Clemons ('90) | 90 | USA | 46.66 | q 0.206 | ||||||||||||||||||
4 | Alonzo Russell Alonzo Russell ('92) | 92 | BAH | 46.66 | q 0.244 | ||||||||||||||||||
5 | George Erazo George Erazo ('92) | 92 | ESA | 49.66 | 0.188 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lalonde Gordon Lalonde Gordon ('88) | 88 | TTO | 46.72 | Q 0.174 | ||||||||||||||||||
2 | Fitzroy Dunkley Fitzroy Dunkley ('93) | 93 | JAM | 46.83 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.86 | 0.174 | ||||||||||||||||||
4 | Philip Osei Philip Osei ('90) | 90 | CAN | 47.00 | 0.196 | ||||||||||||||||||
5 | Gustavo Cuesta Gustavo Cuesta ('88) | 88 | DOM | 48.46 | 0.173 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | 46.24 | Q 0.195 | ||||||||||||||||||
2 | Yavuz Can Yavuz Can ('87) | 87 | TUR | 46.82 | Q 0.206 | ||||||||||||||||||
3 | Ricardo Chambers Ricardo Chambers ('84) | 84 | JAM | 47.07 | 0.155 | ||||||||||||||||||
4 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 47.39 | 0.136 | ||||||||||||||||||
5 | Albert Bravo Albert Bravo ('87) | 87 | VEN | 47.63 | 0.197 | PB | |||||||||||||||||
6 | Emmanuel Dasor Emmanuel Dasor ('95) | 95 | GHA | 47.86 | 0.198 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Abdalelah Haroun Abdalelah Haroun ('97) | 97 | QAT | 46.15 | Q 0.201 | ||||||||||||||||||
2 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 46.92 | Q 0.179 | SB | |||||||||||||||||
3 | Chidi Okezie Chidi Okezie ('93) | 93 | NGR | 47.05 | 0.276 | ||||||||||||||||||
4 | Batuhan Altıntaş Batuhan Altıntaş ('96) | 96 | TUR | 47.21 | 0.218 | ||||||||||||||||||
5 | Kristian Efremov Kristian Efremov ('90) | 90 | MKD | 50.28 | 0.193 | ||||||||||||||||||
Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | DQ 46.32 | 0.174 | |||||||||||||||||||
Indledende 5 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 46.57 | Q 0.178 | ||||||||||||||||||
2 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.79 | Q 0.235 | ||||||||||||||||||
3 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 47.48 | 0.145 | ||||||||||||||||||
4 | Payton Hazzard Payton Hazzard ('93) | 93 | GRN | 47.61 | 0.207 | ||||||||||||||||||
5 | Mowen Boino Mowen Boino ('79) | 79 | PNG | 49.81 | 0.213 | PB | |||||||||||||||||
Michael Mathieu Michael Mathieu ('84) | 84 | BAH | DQ 46.91 | 0.197 | |||||||||||||||||||
M 800 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Boris Berian Boris Berian ('92) | 92 | USA | 1:45.83 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Antoine Gakeme Antoine Gakeme ('91) | 91 | BDI | 1:46.65 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:47.22 | |||||||||||||||||||
4 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:47.97 | |||||||||||||||||||
5 | Abdulrahman Musaeb Balla Abdulrahman Musaeb Balla ('89) | 89 | QAT | 1:48.31 | |||||||||||||||||||
6 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:52.32 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:52.16 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Edward Kemboi Edward Kemboi ('93) | 93 | KEN | 1:52.39 | |||||||||||||||||||
3 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:52.60 | |||||||||||||||||||
4 | Pol Moya Pol Moya ('96) | 96 | AND | 1:54.19 | |||||||||||||||||||
5 | Wais Ibrahim Khairandesh Wais Ibrahim Khairandesh ('90) | 90 | AFG | 1:57.36 | NR | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Antoine Gakeme Antoine Gakeme ('91) | 91 | BDI | 1:48.09 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Boris Berian Boris Berian ('92) | 92 | USA | 1:48.55 | q | ||||||||||||||||||
3 | Jeremiah Mutai Jeremiah Mutai ('92) | 92 | KEN | 1:48.70 | |||||||||||||||||||
4 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:49.46 | |||||||||||||||||||
5 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:49.49 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Abdulrahman Musaeb Balla Abdulrahman Musaeb Balla ('89) | 89 | QAT | 1:47.61 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:48.02 | q | ||||||||||||||||||
3 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:48.11 | q | ||||||||||||||||||
4 | Theofanis Michaelas Theofanis Michaelas ('91) | 91 | CYP | 1:51.36 | |||||||||||||||||||
5 | Brice Etès Brice Etès ('84) | 84 | MON | 1:52.23 | SB | ||||||||||||||||||
M 1500 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:44.22 | |||||||||||||||||||
2 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:44.30 | |||||||||||||||||||
3 | Nick Willis Nick Willis ('83) | 83 | NZL | 3:44.37 | |||||||||||||||||||
4 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 3:44.77 | |||||||||||||||||||
5 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 3:44.81 | |||||||||||||||||||
6 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:44.86 | |||||||||||||||||||
7 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:45.17 | |||||||||||||||||||
8 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:46.50 | |||||||||||||||||||
9 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | 3:53.69 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:47.15 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Dawit Wolde Dawit Wolde ('91) | 91 | ETH | 3:47.24 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:47.62 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 3:49.03 | |||||||||||||||||||
5 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 3:49.35 | |||||||||||||||||||
Manuel Olmedo Manuel Olmedo ('83) | 83 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
Iván López Iván López ('90) | 90 | CHI | 3:48.63 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | 3:41.04 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:41.09 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 3:41.21 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:41.25 | q | ||||||||||||||||||
5 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:41.42 | q | ||||||||||||||||||
6 | Nick Willis Nick Willis ('83) | 83 | NZL | 3:41.53 | q | ||||||||||||||||||
7 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:42.02 | |||||||||||||||||||
8 | Erick Rodriguez Erick Rodriguez ('90) | 90 | NCA | 3:58.37 | PB | ||||||||||||||||||
M 3000 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 7:57.21 | |||||||||||||||||||
2 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 7:57.39 | |||||||||||||||||||
3 | Augustine Choge Augustine Choge ('87) | 87 | KEN | 7:57.43 | |||||||||||||||||||
4 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 7:58.04 | |||||||||||||||||||
5 | Caleb Ndiku Caleb Ndiku ('92) | 92 | KEN | 7:58.81 | |||||||||||||||||||
6 | Lee Emanuel Lee Emanuel ('85) | 85 | GBR | 8:00.70 | |||||||||||||||||||
7 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 8:00.76 | |||||||||||||||||||
8 | Isiah Koech Isiah Koech ('93) | 93 | KEN | 8:01.70 | |||||||||||||||||||
9 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 8:07.96 | |||||||||||||||||||
10 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 8:08.87 | |||||||||||||||||||
11 | Brett Robinson Brett Robinson ('91) | 91 | AUS | 8:11.11 | |||||||||||||||||||
12 | Yenew Alamirew Yenew Alamirew ('90) | 90 | ETH | 8:12.54 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 7:51.01 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Augustine Choge Augustine Choge ('87) | 87 | KEN | 7:51.77 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 7:52.08 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 7:52.13 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Brett Robinson Brett Robinson ('91) | 91 | AUS | 7:53.51 | q | ||||||||||||||||||
6 | Cam Levins Cam Levins ('89) | 89 | CAN | 7:54.81 | |||||||||||||||||||
7 | Thomas Farrell Thomas Farrell ('91) | 91 | GBR | 7:59.77 | |||||||||||||||||||
8 | Kemoy Campbell Kemoy Campbell ('91) | 91 | JAM | 8:00.22 | |||||||||||||||||||
9 | Adilet Kyshtabekov Adilet Kyshtabekov ('93) | 93 | KGZ | 8:44.77 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 7:51.65 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Isiah Koech Isiah Koech ('93) | 93 | KEN | 7:52.64 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 7:53.00 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Lee Emanuel Lee Emanuel ('85) | 85 | GBR | 7:53.18 | Q | SB | |||||||||||||||||
5 | Caleb Ndiku Caleb Ndiku ('92) | 92 | KEN | 7:53.21 | q | ||||||||||||||||||
6 | Yenew Alamirew Yenew Alamirew ('90) | 90 | ETH | 7:53.65 | q | ||||||||||||||||||
7 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 7:53.66 | q | ||||||||||||||||||
8 | Collis Birmingham Collis Birmingham ('84) | 84 | AUS | 7:54.51 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Víctor García Víctor García ('85) | 85 | ESP | 8:25.62 | |||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 7.41 | 0.131 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.46 | 0.162 | SB | |||||||||||||||||
3 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 7.48 | 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.50 | 0.132 | SB | |||||||||||||||||
5 | Spencer Adams Spencer Adams ('89) | 89 | USA | 7.64 | 0.154 | ||||||||||||||||||
6 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 7.65 | 0.127 | ||||||||||||||||||
7 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 7.75 | 0.200 | ||||||||||||||||||
8 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 7.88 | 0.173 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 20.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.52 | Q 0.147 | ||||||||||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.52 | Q 0.130 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 7.64 | Q 0.142 | PB | |||||||||||||||||
4 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 7.69 | Q 0.208 | ||||||||||||||||||
5 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.71 | 0.123 | ||||||||||||||||||
6 | Fabio dos Santos Fabio dos Santos ('83) | 83 | BRA | 7.76 | 0.151 | ||||||||||||||||||
7 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.79 | 0.135 | ||||||||||||||||||
8 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 7.90 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Semi 2 20.3. | 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 7.52 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
2 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 7.63 | Q 0.147 | ||||||||||||||||||
3 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 7.64 | Q 0.123 | ||||||||||||||||||
4 | Spencer Adams Spencer Adams ('89) | 89 | USA | 7.65 | Q 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Yordan O'Farrill Yordan O'Farrill ('93) | 93 | CUB | 7.67 | 0.150 | ||||||||||||||||||
6 | Lawrence Clarke Lawrence Clarke ('90) | 90 | GBR | 7.69 | 0.136 | ||||||||||||||||||
7 | Mikel Thomas Mikel Thomas ('87) | 87 | TTO | 7.72 | 0.129 | ||||||||||||||||||
8 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 7.75 | 0.126 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 7.63 | Q 0.204 | SB | |||||||||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.66 | Q 0.218 | ||||||||||||||||||
3 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 7.73 | Q 0.140 | ||||||||||||||||||
4 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 7.76 | q 0.183 | PB | |||||||||||||||||
5 | Brahian Peña Brahian Peña ('94) | 94 | SUI | 7.87 | 0.154 | ||||||||||||||||||
6 | Martin Vogel Martin Vogel ('92) | 92 | GER | 7.91 | 0.220 | ||||||||||||||||||
7 | Artem Shamatryn Artem Shamatryn ('91) | 91 | UKR | 7.95 | 0.253 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Omar McLeod Omar McLeod ('94) | 94 | JAM | 7.58 | Q 0.187 | ||||||||||||||||||
2 | Yordan O'Farrill Yordan O'Farrill ('93) | 93 | CUB | 7.69 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
3 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 7.74 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||
4 | Lawrence Clarke Lawrence Clarke ('90) | 90 | GBR | 7.74 | q 0.168 | ||||||||||||||||||
5 | Maksim Lynsha Maksim Lynsha ('85) | 85 | BLR | 7.77 | 0.168 | ||||||||||||||||||
6 | Dominik Bochenek Dominik Bochenek ('87) | 87 | POL | 7.86 | 0.140 | ||||||||||||||||||
7 | João Vitor de Oliveira João Vitor de Oliveira ('92) | 92 | BRA | 7.99 | 0.221 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dimitri Bascou Dimitri Bascou ('87) | 87 | FRA | 7.58 | Q 0.158 | ||||||||||||||||||
2 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.69 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
3 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 7.74 | Q 0.211 | ||||||||||||||||||
3 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.74 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
5 | Fabio dos Santos Fabio dos Santos ('83) | 83 | BRA | 7.76 | q 0.166 | ||||||||||||||||||
6 | Moussa Dembele Moussa Dembele ('88) | 88 | SEN | 7.99 | 0.179 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.48 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
2 | Spencer Adams Spencer Adams ('89) | 89 | USA | 7.68 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 7.68 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
4 | Mikel Thomas Mikel Thomas ('87) | 87 | TTO | 7.72 | q 0.125 | ||||||||||||||||||
5 | Yohany Portilla Yohany Portilla ('90) | 90 | CUB | 7.77 | 0.124 | ||||||||||||||||||
6 | Serhiy Kopanayko Serhiy Kopanayko ('88) | 88 | UKR | 7.77 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Namatiaki Tevenino Namatiaki Tevenino ('96) | 96 | PYF | 8.84 | 0.162 | ||||||||||||||||||
M Højdespring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.33 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Erik Kynard Erik Kynard ('91) | 91 | USA | 2.33 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Konstadínos Baniótis Konstadínos Baniótis ('86) | 86 | GRE | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Zhang Guowei Zhang Guowei ('91) | 91 | CHN | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Marco Fassinotti Marco Fassinotti ('89) | 89 | ITA | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ricky Robertson Ricky Robertson ('90) | 90 | USA | 2.20 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 17.3. Finale A Finale | Inde 17.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 6.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 5.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Mike Arnold Mike Arnold ('90) | 90 | USA | 5.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Michal Balner Michal Balner ('82) | 82 | CZE | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Seito Yamamoto Seito Yamamoto ('92) | 92 | JPN | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Carlo Paech Carlo Paech ('92) | 92 | GER | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Jérôme Clavier Jérôme Clavier ('83) | 83 | FRA | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Augusto Dutra Augusto Dutra ('90) | 90 | BRA | 5.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Fabrice LaPierre Fabrice LaPierre ('83) | 83 | AUS | 8.25 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Huang Changzhou Huang Changzhou ('94) | 94 | CHN | 8.21 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jeffery Henderson Jeffery Henderson ('89) | 89 | USA | 8.19 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.18 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Dan Bramble Dan Bramble ('90) | 90 | GBR | 8.14 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.94 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Wang Jianan Wang Jianan ('96) | 96 | CHN | 7.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kafétien Gomis Kafétien Gomis ('80) | 80 | FRA | 7.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Ifeanyi Otuonye Ifeanyi Otuonye ('94) | 94 | TKS | 7.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Yohei Sugai Yohei Sugai ('85) | 85 | JPN | 7.35 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Quincy Breell Quincy Breell ('92) | 92 | ARU | 7.25 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ted Hooper Ted Hooper ('91) | 91 | TPE | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Trespring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dong Bin Dong Bin ('88) | 88 | CHN | 17.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 17.14 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Benjamin Compaoré Benjamin Compaoré ('87) | 87 | FRA | 17.09 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 16.89 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Omar Craddock Omar Craddock ('91) | 91 | USA | 16.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tosin Oke Tosin Oke ('80) | 80 | NGR | 16.73 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Harold Correa Harold Correa ('88) | 88 | FRA | 16.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Marian Oprea Marian Oprea ('82) | 82 | ROU | 16.27 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Alphonso Jordan Alphonso Jordan ('87) | 87 | USA | 16.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jonathan Drack Jonathan Drack ('88) | 88 | MRI | 16.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Olu Olamigoke Olu Olamigoke ('90) | 90 | NGR | 15.94 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Roman Valiyev Roman Valiyev ('84) | 84 | KAZ | 15.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Yordanis Durañona Yordanis Durañona ('88) | 88 | DMA | 15.27 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.78 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Andrei Gag Andrei Gag ('91) | 91 | ROU | 20.89 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 20.87 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jon Jones Jon Jones ('91) | 91 | USA | 20.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Germán Lauro Germán Lauro ('84) | 84 | ARG | 20.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tim Nedow Tim Nedow ('90) | 90 | CAN | 20.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 20.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jacko Gill Jacko Gill ('94) | 94 | NZL | 19.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 19.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 19.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Stephen Mozia Stephen Mozia ('93) | 93 | NGR | 19.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Mostafa Amer Hassan Mostafa Amer Hassan ('95) | 95 | EGY | 19.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 19.48 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 19.48 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 19.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 19.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
18 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 18.50 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
19 | Kurt Roberts Kurt Roberts ('88) | 88 | USA | 17.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Syvkamp Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 6470 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 6182 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 6126 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 6118 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 6003 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 5986 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 5832 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 5769 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 5733 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 5697 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:02.45 | 0.221 | ||||||||||||||||||||
Kyle Clemons, Calvin Smith, Chris Giesting, Vernon Norwood, Pat Feeney (heat), Elvyonn Bailey (heat) | |||||||||||||||||||||||
2 | BAH | 3:04.75 | 0.181 | NR | |||||||||||||||||||
Michael Mathieu, Alonzo Russell, Shavez Hart, Chris Brown, Ashley Riley (heat) | |||||||||||||||||||||||
3 | TTO | 3:05.51 | 0.175 | NR | |||||||||||||||||||
Jarrin Solomon, Lalonde Gordon, Ade Alleyne-Forte, Deon Lendore, Rondell Sorrillo (heat), Machel Cedenio (heat) | |||||||||||||||||||||||
4 | JAM | 3:06.02 | 0.182 | ||||||||||||||||||||
Ricardo Chambers, Dane Hyatt, Demish Gaye, Fitzroy Dunkley, Nathon Allen (heat) | |||||||||||||||||||||||
5 | NGR | 3:08.55 | 0.175 | ||||||||||||||||||||
Noah Akwu, Chidi Okezie, Abiola Onakoya, Samson Oghenewegba Nathaniel, Isah Salihu (heat) | |||||||||||||||||||||||
6 | BEL | 3:09.71 | 0.156 | ||||||||||||||||||||
Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Robin Vanderbemden, Kevin Borlée | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | BEL | 3:07.39 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||||
Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Robin Vanderbemden, Kevin Borlée | |||||||||||||||||||||||
2 | BAH | 3:07.55 | Q 0.189 | NR | |||||||||||||||||||
Michael Mathieu, Shavez Hart, Ashley Riley, Chris Brown | |||||||||||||||||||||||
3 | TTO | 3:07.83 | q 0.152 | ||||||||||||||||||||
Rondell Sorrillo, Jarrin Solomon, Ade Alleyne-Forte, Machel Cedenio | |||||||||||||||||||||||
4 | RSA | 3:08.45 | 0.167 | AR | |||||||||||||||||||
Thapelo Phora, Ofentse Mogawane, Jon Seeliger, Shaun de Jager | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:05.41 | Q 0.227 | ||||||||||||||||||||
Elvyonn Bailey, Calvin Smith, Chris Giesting, Pat Feeney | |||||||||||||||||||||||
2 | JAM | 3:07.30 | Q 0.183 | ||||||||||||||||||||
Ricardo Chambers, Dane Hyatt, Demish Gaye, Nathon Allen | |||||||||||||||||||||||
3 | NGR | 3:07.98 | q 0.217 | AR | |||||||||||||||||||
Chidi Okezie, Noah Akwu, Abiola Onakoya, Isah Salihu | |||||||||||||||||||||||
K 60 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbara Pierre Barbara Pierre ('87) | 87 | USA | 7.02 | 0.138 | ||||||||||||||||||
2 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.04 | 0.144 | ||||||||||||||||||
3 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.06 | 0.174 | ||||||||||||||||||
4 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.11 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.14 | 0.137 | ||||||||||||||||||
6 | Tori Bowie Tori Bowie ('90) | 90 | USA | 7.14 | 0.125 | ||||||||||||||||||
7 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.29 | 0.312 | ||||||||||||||||||
Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | DNS | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbara Pierre Barbara Pierre ('87) | 87 | USA | 7.06 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
2 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 7.11 | Q 0.144 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 7.16 | 0.146 | ||||||||||||||||||
4 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 7.16 | 0.117 | SB | |||||||||||||||||
5 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 7.22 | 0.170 | ||||||||||||||||||
6 | Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 7.27 | 0.125 | ||||||||||||||||||
7 | Marika Popowicz-Drapala Marika Popowicz-Drapala ('88) | 88 | POL | 7.34 | 0.143 | ||||||||||||||||||
Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | DNS | ||||||||||||||||||||
Semi 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.09 | Q 0.135 | =NR | =PB | ||||||||||||||||
2 | Tori Bowie Tori Bowie ('90) | 90 | USA | 7.11 | Q 0.150 | PB | |||||||||||||||||
3 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.15 | q 0.156 | ||||||||||||||||||
4 | Simone Facey Simone Facey ('85) | 85 | JAM | 7.21 | 0.136 | ||||||||||||||||||
5 | Tahesia Harrigan Tahesia Harrigan ('82) | 82 | IVB | 7.23 | 0.143 | ||||||||||||||||||
6 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 7.23 | 0.155 | =PB | |||||||||||||||||
7 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 7.34 | 0.162 | ||||||||||||||||||
8 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 7.45 | 0.124 | ||||||||||||||||||
Semi 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.04 | Q 0.188 | PB | |||||||||||||||||
2 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.08 | Q 0.143 | ||||||||||||||||||
3 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.13 | q 0.130 | ||||||||||||||||||
4 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 7.20 | 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 7.21 | 0.170 | PB | |||||||||||||||||
6 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 7.28 | 0.149 | ||||||||||||||||||
7 | Laverne Jones-Ferrette Laverne Jones-Ferrette ('81) | 81 | ISV | 7.33 | 0.150 | ||||||||||||||||||
8 | Dutee Chand Dutee Chand ('96) | 96 | IND | 7.62 | 0.165 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.09 | Q 0.177 | PB | |||||||||||||||||
2 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.18 | Q 0.134 | ||||||||||||||||||
3 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 7.20 | Q 0.134 | =SB | |||||||||||||||||
4 | Flings Owusu-Agyapong Flings Owusu-Agyapong ('88) | 88 | GHA | 7.36 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Agata Forkasiewicz Agata Forkasiewicz ('94) | 94 | POL | 7.45 | 0.130 | ||||||||||||||||||
6 | Élodie Vanessa Embody Élodie Vanessa Embody ('87) | 87 | MAD | 7.65 | 0.136 | PB | |||||||||||||||||
7 | Mariana Cress Mariana Cress ('98) | 98 | MHL | 8.51 | 0.181 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.13 | Q 0.184 | ||||||||||||||||||
2 | Tori Bowie Tori Bowie ('90) | 90 | USA | 7.15 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
3 | Laverne Jones-Ferrette Laverne Jones-Ferrette ('81) | 81 | ISV | 7.27 | Q 0.123 | ||||||||||||||||||
4 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 7.31 | q 0.165 | ||||||||||||||||||
5 | Adeline Gouenon Adeline Gouenon ('94) | 94 | CIV | 7.50 | 0.205 | ||||||||||||||||||
6 | Phobay Kutu-Akoi Phobay Kutu-Akoi ('87) | 87 | LBR | 7.56 | 0.150 | ||||||||||||||||||
7 | Charlotte Wingfield Charlotte Wingfield ('94) | 94 | MLT | 7.63 | 0.144 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 7.19 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Simone Facey Simone Facey ('85) | 85 | JAM | 7.20 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 7.23 | Q 0.129 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Olesya Povh Olesya Povh ('87) | 87 | UKR | 7.29 | q 0.124 | ||||||||||||||||||
5 | Ashley Marshall Ashley Marshall ('93) | 93 | BAR | 7.38 | 0.188 | ||||||||||||||||||
6 | Yuan Qiqi Yuan Qiqi ('95) | 95 | CHN | 7.48 | 0.200 | ||||||||||||||||||
7 | Patricia Taea Patricia Taea ('93) | 93 | COK | 7.95 | 0.131 | SB | |||||||||||||||||
8 | Zarinae Sapong Zarinae Sapong ('98) | 98 | NMI | 8.70 | 0.320 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 4 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.09 | Q 0.129 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 7.12 | Q 0.105 | ||||||||||||||||||
3 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 7.29 | Q 0.157 | PB | |||||||||||||||||
4 | Marika Popowicz-Drapala Marika Popowicz-Drapala ('88) | 88 | POL | 7.32 | q 0.123 | ||||||||||||||||||
5 | Tynia Gaither Tynia Gaither ('93) | 93 | BAH | 7.41 | 0.148 | ||||||||||||||||||
6 | Viktoriya Zyabkina Viktoriya Zyabkina ('92) | 92 | KAZ | 7.47 | 0.278 | ||||||||||||||||||
7 | Loi Im Lan Loi Im Lan ('98) | 98 | MAC | 7.83 | 0.311 | PB | |||||||||||||||||
8 | Kariman Abuljadayel Kariman Abuljadayel ('84) | 84 | KSA | 9.48 | 0.298 | NR | PB | ||||||||||||||||
Indledende 5 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.17 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
2 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 7.19 | Q 0.146 | ||||||||||||||||||
3 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 7.24 | Q 0.146 | ||||||||||||||||||
4 | Tahesia Harrigan Tahesia Harrigan ('82) | 82 | IVB | 7.30 | q 0.156 | ||||||||||||||||||
5 | Dutee Chand Dutee Chand ('96) | 96 | IND | 7.30 | q 0.158 | ||||||||||||||||||
6 | Anasztázia Nguyen Anasztázia Nguyen ('93) | 93 | HUN | 7.46 | 0.186 | ||||||||||||||||||
7 | Aziza Sbaity Aziza Sbaity ('91) | 91 | LBN | 7.78 | 0.193 | ||||||||||||||||||
Indledende 6 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbara Pierre Barbara Pierre ('87) | 87 | USA | 7.07 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
2 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 7.21 | Q 0.127 | ||||||||||||||||||
3 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 7.28 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
4 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 7.35 | q 0.126 | ||||||||||||||||||
5 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.36 | 0.147 | ||||||||||||||||||
6 | Angie Lam On Ki Angie Lam On Ki ('92) | 92 | HKG | 7.54 | 0.150 | ||||||||||||||||||
7 | Valentina Meredova Valentina Meredova ('84) | 84 | TKM | 7.89 | 0.154 | ||||||||||||||||||
K 400 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kemi Adekoya Kemi Adekoya ('93) | 93 | BRN | 51.45 | 0.189 | AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 51.72 | 0.187 | ||||||||||||||||||
3 | Quanera Hayes Quanera Hayes ('92) | 92 | USA | 51.76 | 0.197 | ||||||||||||||||||
4 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 52.20 | 0.129 | ||||||||||||||||||
5 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 52.46 | 0.202 | ||||||||||||||||||
6 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 54.39 | 0.277 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 52.39 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 53.00 | Q 0.214 | ||||||||||||||||||
3 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 53.13 | Q 0.280 | SB | |||||||||||||||||
4 | Bianca Răzor Bianca Răzor ('94) | 94 | ROU | 53.34 | 0.173 | ||||||||||||||||||
5 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 53.35 | 0.201 | ||||||||||||||||||
6 | Samantha Edwards Samantha Edwards ('90) | 90 | ANT | 54.67 | 0.199 | ||||||||||||||||||
Semi 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kemi Adekoya Kemi Adekoya ('93) | 93 | BRN | 51.47 | Q 0.224 | AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Quanera Hayes Quanera Hayes ('92) | 92 | USA | 51.54 | Q 0.196 | ||||||||||||||||||
3 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 51.91 | Q 0.138 | PB | |||||||||||||||||
4 | Kabange Mupopo Kabange Mupopo ('92) | 92 | ZAM | 52.68 | 0.185 | NR | PB | ||||||||||||||||
5 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 52.73 | 0.162 | PB | |||||||||||||||||
6 | Grace Claxton Grace Claxton ('93) | 93 | PUR | 53.67 | 0.232 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kemi Adekoya Kemi Adekoya ('93) | 93 | BRN | 52.27 | Q 0.211 | ||||||||||||||||||
2 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 52.56 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
3 | Kabange Mupopo Kabange Mupopo ('92) | 92 | ZAM | 52.72 | q 0.206 | NR | PB | ||||||||||||||||
4 | Samantha Edwards Samantha Edwards ('90) | 90 | ANT | 53.70 | q 0.219 | ||||||||||||||||||
5 | Amaliya Sharoyan Amaliya Sharoyan ('88) | 88 | ARM | 55.13 | 0.156 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 52.96 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
2 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 53.19 | Q 0.191 | ||||||||||||||||||
3 | Grace Claxton Grace Claxton ('93) | 93 | PUR | 53.97 | q 0.264 | ||||||||||||||||||
4 | Christina Francisco Christina Francisco ('97) | 97 | GUM | 1:00.08 | 0.250 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Justyna Święty Justyna Święty ('92) | 92 | POL | 54.25 | Q 0.217 | ||||||||||||||||||
2 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 54.53 | Q 0.247 | ||||||||||||||||||
3 | Ashley Kelly Ashley Kelly ('91) | 91 | IVB | 54.95 | 0.207 | ||||||||||||||||||
Chrisann Gordon Chrisann Gordon ('94) | 94 | JAM | DNF | 0.171 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Quanera Hayes Quanera Hayes ('92) | 92 | USA | 52.98 | Q 0.209 | ||||||||||||||||||
2 | Małgorzata Hołub Małgorzata Hołub ('92) | 92 | POL | 53.15 | Q 0.225 | ||||||||||||||||||
3 | Bianca Răzor Bianca Răzor ('94) | 94 | ROU | 53.27 | q 0.223 | ||||||||||||||||||
4 | Djénébou Danté Djénébou Danté ('89) | 89 | MLI | 55.76 | 0.311 | PB | |||||||||||||||||
Tjipekapora Herunga Tjipekapora Herunga ('88) | 88 | NAM | DQ | 0.209 | |||||||||||||||||||
K 800 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 2:00.01 | NR | PB | |||||||||||||||||
2 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 2:00.27 | |||||||||||||||||||
3 | Margaret Wambui Margaret Wambui ('95) | 95 | KEN | 2:00.44 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Laura Roesler Laura Roesler ('91) | 91 | USA | 2:00.80 | |||||||||||||||||||
5 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:02.58 | |||||||||||||||||||
6 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:04.61 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 2:00.61 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Margaret Wambui Margaret Wambui ('95) | 95 | KEN | 2:00.68 | q | PB | |||||||||||||||||
3 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:01.96 | q | ||||||||||||||||||
4 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:02.34 | q | ||||||||||||||||||
5 | Anastasiya Tkachuk Anastasiya Tkachuk ('93) | 93 | UKR | 2:02.60 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 2:02.37 | Q | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 2:02.75 | |||||||||||||||||||
3 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:03.44 | |||||||||||||||||||
4 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:03.96 | |||||||||||||||||||
5 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 2:04.00 | |||||||||||||||||||
6 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:05.20 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Laura Roesler Laura Roesler ('91) | 91 | USA | 2:04.38 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Tigst Assefa Tigst Assefa ('96) | 96 | ETH | 2:04.55 | |||||||||||||||||||
3 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:05.39 | |||||||||||||||||||
4 | Adelle Tracey Adelle Tracey ('93) | 93 | GBR | 2:07.05 | |||||||||||||||||||
5 | Rose M. Almanza Rose M. Almanza ('92) | 92 | CUB | 2:08.07 | |||||||||||||||||||
6 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:08.23 | |||||||||||||||||||
K 1500 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:04.96 | |||||||||||||||||||
2 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 4:05.30 | |||||||||||||||||||
3 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:05.71 | |||||||||||||||||||
4 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:09.37 | |||||||||||||||||||
5 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 4:09.57 | |||||||||||||||||||
6 | Melissa Duncan Melissa Duncan ('90) | 90 | AUS | 4:09.69 | |||||||||||||||||||
7 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 4:10.14 | |||||||||||||||||||
8 | Violah Lagat Violah Lagat ('89) | 89 | KEN | 4:10.45 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Danuta Urbanik Danuta Urbanik ('89) | 89 | POL | 4:12.59 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 4:09.05 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:09.43 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 4:09.75 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 4:10.44 | q | ||||||||||||||||||
5 | Violah Lagat Violah Lagat ('89) | 89 | KEN | 4:10.77 | q | PB | |||||||||||||||||
6 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:10.82 | |||||||||||||||||||
7 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:11.28 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 4:11.68 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Rose-Anne Galligan Rose-Anne Galligan ('87) | 87 | IRL | 4:16.84 | |||||||||||||||||||
10 | Nicole Sifuentes Nicole Sifuentes ('86) | 86 | CAN | 4:17.24 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:07.28 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:07.98 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Danuta Urbanik Danuta Urbanik ('89) | 89 | POL | 4:09.41 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Melissa Duncan Melissa Duncan ('90) | 90 | AUS | 4:10.40 | q | ||||||||||||||||||
5 | Gabriela Stafford Gabriela Stafford ('95) | 95 | CAN | 4:11.46 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 4:11.62 | |||||||||||||||||||
7 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:12.38 | |||||||||||||||||||
8 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 4:16.12 | |||||||||||||||||||
9 | Beatha Nishimwe Beatha Nishimwe ('98) | 98 | RWA | 4:19.39 | NR | PB | |||||||||||||||||
10 | Tamara Armoush Tamara Armoush ('92) | 92 | JOR | 4:37.61 | NR | PB | |||||||||||||||||
K 3000 m Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 8:47.43 | |||||||||||||||||||
2 | Meseret Defar Meseret Defar ('83) | 83 | ETH | 8:54.26 | |||||||||||||||||||
3 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 8:55.55 | |||||||||||||||||||
4 | Maureen Koster Maureen Koster ('92) | 92 | NED | 8:56.44 | |||||||||||||||||||
5 | Abbey D'Agostino Abbey D'Agostino ('92) | 92 | USA | 8:58.40 | |||||||||||||||||||
6 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 9:00.38 | |||||||||||||||||||
7 | Betsy Saina Betsy Saina ('88) | 88 | KEN | 9:01.86 | |||||||||||||||||||
8 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 9:03.30 | |||||||||||||||||||
8 | Betlehem Desalegn Betlehem Desalegn ('91) | 91 | UAE | 9:03.30 | |||||||||||||||||||
9 | Jessica O'Connell Jessica O'Connell ('89) | 89 | CAN | 9:05.71 | |||||||||||||||||||
10 | Nancy Chepkwemoi Nancy Chepkwemoi ('93) | 93 | KEN | 9:07.63 | |||||||||||||||||||
11 | Sviatlana Kudzelich Sviatlana Kudzelich ('87) | 87 | BLR | 9:17.45 | |||||||||||||||||||
12 | Sheila Reid Sheila Reid ('89) | 89 | CAN | 9:19.67 | |||||||||||||||||||
13 | Josephine Moultrie Josephine Moultrie ('90) | 90 | GBR | 9:29.10 | |||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 7.81 | 0.137 | SB | |||||||||||||||||
2 | Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | 7.82 | 0.175 | ||||||||||||||||||
2 | Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | 7.82 | 0.175 | ||||||||||||||||||
3 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 7.90 | 0.133 | ||||||||||||||||||
4 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 7.95 | 0.146 | NR | |||||||||||||||||
5 | Angela Whyte Angela Whyte ('80) | 80 | CAN | 7.99 | 0.130 | SB | |||||||||||||||||
6 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 8.00 | 0.136 | ||||||||||||||||||
7 | Serita Solomon Serita Solomon ('90) | 90 | GBR | 8.29 | 0.160 | ||||||||||||||||||
8 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 8.87 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | 7.82 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
1 | Brianna Rollins Brianna Rollins ('91) | 91 | USA | 7.82 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
2 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 7.96 | Q 0.152 | SB | |||||||||||||||||
3 | Serita Solomon Serita Solomon ('90) | 90 | GBR | 8.04 | q 0.153 | ||||||||||||||||||
4 | Michelle Jenneke Michelle Jenneke ('93) | 93 | AUS | 8.10 | 0.149 | PB | |||||||||||||||||
5 | Pedrya Seymour Pedrya Seymour ('95) | 95 | BAH | 8.15 | 0.167 | PB | |||||||||||||||||
6 | Wu Shuijiao Wu Shuijiao ('91) | 91 | CHN | 8.18 | 0.224 | SB | |||||||||||||||||
7 | Samantha Scarlett Samantha Scarlett ('93) | 93 | JAM | 8.37 | 0.154 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nia Ali Nia Ali ('88) | 88 | USA | 7.91 | Q 0.155 | ||||||||||||||||||
2 | Tiffany Porter Tiffany Porter ('87) | 87 | GBR | 8.00 | Q 0.232 | ||||||||||||||||||
3 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.09 | 0.157 | ||||||||||||||||||
4 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 8.25 | 0.180 | ||||||||||||||||||
5 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.37 | 0.124 | ||||||||||||||||||
Danielle Williams Danielle Williams ('92) | 92 | JAM | DNF | 0.152 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 7.81 | Q 0.149 | ||||||||||||||||||
2 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 7.91 | Q 0.154 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Angela Whyte Angela Whyte ('80) | 80 | CAN | 8.09 | q 0.162 | ||||||||||||||||||
4 | Fabiana dos Santos Fabiana dos Santos ('86) | 86 | BRA | 8.28 | 0.151 | ||||||||||||||||||
5 | Marina Tomić Marina Tomić ('83) | 83 | SLO | 8.33 | 0.214 | ||||||||||||||||||
6 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 8.46 | 0.200 | ||||||||||||||||||
K Højdespring Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Vashti Cunningham Vashti Cunningham ('98) | 98 | USA | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ruth Beitia Ruth Beitia ('79) | 79 | ESP | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Kamila Lićwinko Kamila Lićwinko ('86) | 86 | POL | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Airinė Palšytė Airinė Palšytė ('92) | 92 | LTU | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Doreen Amata Doreen Amata ('88) | 88 | NGR | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lissa Labiche Lissa Labiche ('93) | 93 | SEY | 1.89 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Isobel Pooley Isobel Pooley ('92) | 92 | GBR | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Stangspring Inde 17.3. Finale A Finale | Inde 17.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jenn Suhr Jenn Suhr ('82) | 82 | USA | 4.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Nicole Büchler Nicole Büchler ('83) | 83 | SUI | 4.80 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Eliza McCartney Eliza McCartney ('96) | 96 | NZL | 4.70 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Nikoléta Kiriakopoúlou Nikoléta Kiriakopoúlou ('86) | 86 | GRE | 4.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Fabiana Murer Fabiana Murer ('81) | 81 | BRA | 4.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Marta Onofre Marta Onofre ('91) | 91 | POR | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 7.22 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 7.07 | BR NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.93 | =NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Janay DeLoach Janay DeLoach ('85) | 85 | USA | 6.89 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Brooke Stratton Brooke Stratton ('93) | 93 | AUS | 6.75 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alexandra Wester Alexandra Wester ('94) | 94 | GER | 6.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Nastassia Mironchyk-Ivanova Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89) | 89 | BLR | 6.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Chelsea Jaensch Chelsea Jaensch ('85) | 85 | AUS | 6.38 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Xenia Stolz Xenia Stolz ('89) | 89 | GER | 6.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.08 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Konomi Kai Konomi Kai ('93) | 93 | JPN | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Eliane Martins Eliane Martins ('86) | 86 | BRA | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Trespring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 14.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kristin Gierisch Kristin Gierisch ('90) | 90 | GER | 14.30 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.14 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 14.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 14.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jeanine Assani Issouf Jeanine Assani Issouf ('92) | 92 | FRA | 14.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Shanieka Thomas Shanieka Thomas ('92) | 92 | JAM | 13.95 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Keila Costa Keila Costa ('83) | 83 | BRA | 13.94 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Christina Epps Christina Epps ('91) | 91 | USA | 13.68 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 13.59 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Carmen Toma Carmen Toma ('89) | 89 | ROU | 13.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Iryna Vaskouskaya Iryna Vaskouskaya ('91) | 91 | BLR | 13.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Sanna Nygård Sanna Nygård ('88) | 88 | FIN | 13.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ayanna Alexander Ayanna Alexander ('82) | 82 | TTO | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michelle Carter Michelle Carter ('85) | 85 | USA | 20.21 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 19.33 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Valerie Adams Valerie Adams ('84) | 84 | NZL | 19.25 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Cleopatra Borel Cleopatra Borel ('79) | 79 | TTO | 18.38 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jill Camarena-Williams Jill Camarena-Williams ('82) | 82 | USA | 18.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 18.00 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 17.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Gao Yang Gao Yang ('93) | 93 | CHN | 17.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 17.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Bian Ka Bian Ka ('93) | 93 | CHN | 17.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Chiara Rosa Chiara Rosa ('83) | 83 | ITA | 17.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Femkamp Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 4881 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 4770 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 4661 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 4656 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 4586 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 4499 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 4403 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 4368 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 4324 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 4181 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | 3377 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 4847DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Inde 20.3. Finale A Finale | Inde 20.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:26.38 | 0.183 | ||||||||||||||||||||
Natasha Hastings, Quanera Hayes, Courtney Okolo, Ashley Spencer | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:31.15 | 0.178 | ||||||||||||||||||||
Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub-Kowalik, Magdalena Gorzkowska, Justyna Święty-Ersetic | |||||||||||||||||||||||
3 | ROU | 3:31.51 | 0.220 | ||||||||||||||||||||
Adelina Pap-Pastor, Mirela Lavric, Andrea Miklos, Bianca Răzor | |||||||||||||||||||||||
4 | NGR | 3:34.03 | 0.270 | ||||||||||||||||||||
Margaret Bamgbose, Regina George, Tameka Jameson, Ada Benjamin | |||||||||||||||||||||||
5 | UKR | 3:40.42 | 0.268 | ||||||||||||||||||||
Anastasiya Lebid, Olha Bibik, Anastasiya Bryzhina, Dzhoys Koba | |||||||||||||||||||||||
JAM | DNF | 0.165 | |||||||||||||||||||||
Patricia Hall-Pritchett, Chrisann Gordon-Powell, Anneisha McLaughlin-Whilby, Stephenie Ann McPherson | |||||||||||||||||||||||
M 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 7.00 | 0.155 | PB | |||||||||||||||||
2 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 7.05 | 0.139 | SB | |||||||||||||||||
3 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 7.15 | 0.173 | ||||||||||||||||||
4 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 7.17 | 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 7.18 | 0.143 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 6.81 | 0.152 | ||||||||||||||||||
2 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 6.86 | 0.142 | SB | |||||||||||||||||
3 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 6.93 | 0.195 | ||||||||||||||||||
4 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 7.02 | 0.209 | ||||||||||||||||||
5 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 7.04 | 0.149 | ||||||||||||||||||
6 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.10 | 0.145 | ||||||||||||||||||
M 1000 m Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 2:29.04 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 2:34.10 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 2:35.22 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 2:36.15 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 2:39.64 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 2:40.57 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 2:43.85 | |||||||||||||||||||
8 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 2:44.23 | SB | ||||||||||||||||||
9 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 2:45.06 | SB | ||||||||||||||||||
10 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 2:46.92 | |||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 8.21 | 0.146 | ||||||||||||||||||
2 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 8.24 | 0.152 | SB | |||||||||||||||||
3 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 8.24 | 0.161 | ||||||||||||||||||
4 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 8.25 | 0.145 | ||||||||||||||||||
5 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 8.34 | 0.133 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 19.3. | 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 7.78 | 0.144 | ||||||||||||||||||
2 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 7.91 | 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 8.04 | 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 8.13 | 0.155 | ||||||||||||||||||
5 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 8.23 | 0.137 | ||||||||||||||||||
6 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 8.45 | 0.142 | ||||||||||||||||||
M Højdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 2.11 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 2.05 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 2.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 2.02 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 1.99 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 1.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 1.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 19.3. Finale A Finale | Inde 19.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 5.10 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 5.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 5.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 4.90 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 4.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 4.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 4.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 4.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 4.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 8.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 7.65 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 7.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 7.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 7.30 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 7.19 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 7.16 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 7.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 7.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 6.99 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 6.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 15.02 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 14.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 14.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mathias Brugger Mathias Brugger ('92) | 92 | GER | 14.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tim Nowak Tim Nowak ('95) | 95 | GER | 14.31 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ashton Eaton Ashton Eaton ('88) | 88 | USA | 14.16 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jérémy Lelièvre Jérémy Lelièvre ('91) | 91 | FRA | 14.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Petter Olson Petter Olson ('91) | 91 | SWE | 13.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 13.48 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 13.12 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Jorge Ureña Jorge Ureña ('93) | 93 | ESP | 12.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 800 m Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 2:09.99 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 2:10.07 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 2:18.48 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 2:18.65 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | 2:19.00 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 2:19.97 | |||||||||||||||||||
7 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 2:20.18 | |||||||||||||||||||
8 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 2:20.40 | |||||||||||||||||||
9 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 2:20.42 | |||||||||||||||||||
10 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 2:22.82 | |||||||||||||||||||
11 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 2:24.01 | |||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 2:23.19 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 8.27 | 0.136 | PB | |||||||||||||||||
2 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 8.43 | 0.157 | SB | |||||||||||||||||
3 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 8.49 | 0.164 | SB | |||||||||||||||||
4 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 8.56 | 0.191 | ||||||||||||||||||
5 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 8.64 | 0.167 | ||||||||||||||||||
6 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 8.70 | 0.141 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 18.3. | 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 8.04 | 0.106 | PB | |||||||||||||||||
2 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 8.31 | 0.276 | ||||||||||||||||||
3 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 8.34 | 0.172 | ||||||||||||||||||
4 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 8.47 | 0.197 | ||||||||||||||||||
5 | Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | 8.72 | 0.279 | ||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 8.11 DQ IAAF Rule 32.2.a | 0.148 | |||||||||||||||||||
K Højdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 1.85 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 1.85 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 1.85 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 1.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 1.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 1.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 1.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 1.76 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 1.70 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 1.85 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 6.42 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 6.33 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 6.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 6.28 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 6.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 6.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 6.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | 5.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 5.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 5.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 5.83 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 6.66 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 18.3. Finale A Finale | Inde 18.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alina Fodorova Alina Fodorova ('89) | 89 | UKR | 15.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Barbara Nwaba Barbara Nwaba ('89) | 89 | USA | 15.00 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Györgyi Zsivoczky-Farkas Györgyi Zsivoczky-Farkas ('85) | 85 | HUN | 14.54 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Brianne Theisen-Eaton Brianne Theisen-Eaton ('88) | 88 | CAN | 13.70 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 13.61 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Makeba Alcide Makeba Alcide ('90) | 90 | LCA | 13.46 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 13.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Salsa Slack Salsa Slack ('89) | 89 | JAM | 13.24 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Celina Leffler Celina Leffler ('96) | 96 | GER | 13.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Georgia Ellenwood Georgia Ellenwood ('95) | 95 | CAN | 12.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 12.26 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Anastasiya Mokhnyuk Anastasiya Mokhnyuk ('91) | 91 | UKR | 15.01 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
|