Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Herzogenaurach GER: Adidas Boost Athletics Meeting 13‐14.5.2016

M 100 m    
14.5. Vind: +1.1

Finale A

Finale
14.5.Vind: +1.1
1
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.03
  0.144
 
2
Warren Weir
Warren Weir ('89)
JAM10.20
  0.155
 
3
Keston Bledman
Keston Bledman ('88)
TTO10.27
  0.147
 SB
4
Marvin Bracy
Marvin Bracy ('93)
USA10.31
  0.144
 SB
Finale B
14.5. Vind: +0.4
14.5.Vind: +0.4
1
Felix Straub
Felix Straub ('97)
GER10.76
  0.152
 SB
2
Jonas Wohlfart
Jonas Wohlfart ('93)
GER10.80
  0.106
 PB
M 200 m    
13.5. Vind: +0.1

Finale A

Finale
13.5.Vind: +0.1
1
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN20.73
  0.144
 
2
Alexander Gladitz
Alexander Gladitz ('94)
GER20.79
  0.150
 PB
3
Alexander Juretzko
Alexander Juretzko ('90)
GER21.18
  0.200
 PB
Finale B
13.5. Vind: +0.3
13.5.Vind: +0.3
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER21.73
  0.157
 
2
David Gollnow
David Gollnow ('89)
GER21.85
  0.157
 SB
3
Jonas Wohlfart
Jonas Wohlfart ('93)
GER21.97
  0.159
 SB
M 400 m    
13.5.

Finale A

Finale
13.5.
1
David Verburg
David Verburg ('91)
USA45.41
  0.165
 
2
Tony McQuay
Tony McQuay ('90)
USA46.11
  0.136
 
3
Johannes Trefz
Johannes Trefz ('92)
GER46.63
  0.186
 SB
4
Pieter Conradie
Pieter Conradie ('94)
RSA47.63
  0.148
 
Kamghe Gaba
Kamghe Gaba ('84)
GER DNF
  0.176
 
Finale B
13.5.
13.5.
1
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER47.61
  0.145
 PB
2
Benedikt Wiesend
Benedikt Wiesend ('91)
GER47.82
  0.184
 SB
3
Mike Lubsen
Mike Lubsen ('95)
UGA48.06
  0.179
 SB
4
Stefan Gorol
Stefan Gorol ('91)
GER48.79
  0.139
 SB
Finale C
13.5.
13.5.
1
Pascal Unbehaun
Pascal Unbehaun ('96)
GER48.38
  0.155
 SB
2
Laurin Walter
Laurin Walter ('96)
GER48.46
  0.148
 SB
3
Florian Handt
Florian Handt ('91)
GER48.85
  0.164
 SB
M 800 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Willy Tarbei
Willy Tarbei ('98)
KEN1:44.84
  
 SB
2
Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit ('94)
KEN1:45.87
  
 
3
Nicholas Kipkoech
Nicholas Kipkoech ('92)
KEN1:46.83
  
 
4
Timo Benitz
Timo Benitz ('91)
GER1:48.38
  
 SB
5
Hugo Santacruz
Hugo Santacruz ('88)
SUI1:48.83
  
 SB
6
Amine El Manaoui
Amine El Manaoui ('91)
MAR1:51.10
  
 
7
Sören Ludolph
Sören Ludolph ('88)
GER1:51.13
  
 SB
Edwin Melly
Edwin Melly ('94)
KEN DNF
  pace 51.00 400m 1:17.47 600m
 
Robin Schembera
Robin Schembera ('88)
GER DNF
  
 
Finale B
14.5.
14.5.
1
Cornelius Kiplangat
Cornelius Kiplangat ('92)
KEN1:48.04
  
 
2
Benedikt Huber
Benedikt Huber ('89)
GER1:48.35
  
 SB
3
Mostafa Smaili
Mostafa Smaili ('97)
MAR1:48.94
  
 SB
4
Chris Ohare
Chris Ohare 
USA1:49.47
  
 PB
5
Jan Riedel
Jan Riedel ('89)
GER1:50.22
  
 SB
6
Henco Uys
Henco Uys ('92)
RSA1:51.10
  
 
7
Pieter Conradie
Pieter Conradie ('94)
RSA1:54.99
  
 
Peter Wolters
Peter Wolters ('81)
NED DNF
  
 
Finale C
14.5.
14.5.
1
Marko Arthofer
Marko Arthofer ('90)
GER1:51.76
  
 SB
2
Richard Ringer
Richard Ringer ('89)
GER1:51.83
  
 SB
3
Kevin Stadler
Kevin Stadler ('93)
GER1:51.89
  
 SB
4
Gabriel Genck
Gabriel Genck ('90)
GER1:52.09
  
 SB
Finale D
14.5.
14.5.
1
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:48.66
  
 PB
2
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER1:49.02
  
 PB
3
Dennis Biederbick
Dennis Biederbick ('97)
GER1:50.38
  
 PB
4
Holger Körner
Holger Körner ('93)
GER1:51.32
  
 PB
5
Micha Heidenreich
Micha Heidenreich ('87)
GER1:51.88
  
 SB
6
Dario Tippmann
Dario Tippmann ('94)
GER1:54.08
  
 SB
7
Martin Weinländer
Martin Weinländer ('95)
GER1:55.98
  
 SB
Finale E
14.5.
14.5.
1
Marco Kürzdörfer
Marco Kürzdörfer ('92)
GER1:54.07
  
 SB
2
Fabian Spinrath
Fabian Spinrath ('92)
GER1:54.72
  
 
3
Oliver Beck
Oliver Beck ('92)
GER1:55.21
  
 SB
4
Adrian König-Rannenberg
Adrian König-Rannenberg ('93)
GER1:55.77
  
 SB
5
Dominik Karl
Dominik Karl ('91)
GER1:55.90
  
 PB
M 1500 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Nixon Chepseba
Nixon Chepseba ('90)
KEN3:39.18
  
 SB
2
Sebastian Keiner
Sebastian Keiner ('89)
GER3:40.50
  
 SB
3
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:40.79
  
 PB
4
Florian Orth
Florian Orth ('89)
GER3:43.07
  
 SB
5
Marcel Fehr
Marcel Fehr ('92)
GER3:44.01
  
 SB
6
Cristian Soratos
Cristian Soratos ('92)
USA3:47.95
  
 SB
7
Abdi Uya
Abdi Uya ('95)
ERI3:48.06
  
 SB
8
Amine Zahaf
Amine Zahaf ('97)
MAR3:48.99
  
 
Geofrey Barusei
Geofrey Barusei ('94)
KEN DNF
  pace 400m 55.58 400m
 
Ismael Kombich
Ismael Kombich ('85)
KEN DNF
  pace 1:55.20 800m
 
Finale B
14.5.
14.5.
1
Patrick Oehler
Patrick Oehler ('89)
GER3:46.01
  
 PB
2
Jamie Williamson
Jamie Williamson ('97)
GBR3:48.64
  
 SB
3
Sebastian Schenk
Sebastian Schenk ('92)
GER3:49.32
  
 SB
4
Tim Stegemann
Tim Stegemann ('92)
GER3:51.41
  
 SB
5
Jonas Beverungen
Jonas Beverungen ('90)
GER3:51.66
  
 SB
6
Eshetu Zewde
Eshetu Zewde ('86)
ETH3:52.12
  
 SB
7
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER3:52.64
  
 SB
Finale C
14.5.
14.5.
1
Bastian Grau
Bastian Grau ('92)
GER3:53.59
  
 SB
2
Ruben Zillig
Ruben Zillig ('92)
GER3:55.33
  
 SB
3
Dennis Gerhard
Dennis Gerhard ('95)
GER3:55.63
  
 SB
4
David Kučera
David Kučera ('91)
CZE3:55.95
  
 SB
M 5000 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Karsten Meier
Karsten Meier ('91)
GER14:19.86
  
 SB
2
Mitku Seboka
Mitku Seboka ('88)
ETH14:21.12
  
 SB
3
Felix Plinke
Felix Plinke ('89)
GER14:22.90
  
 SB
4
Vitaliy Rybak
Vitaliy Rybak ('80)
UKR14:24.11
  
 SB
5
Tim Ramdane Cherif
Tim Ramdane Cherif ('94)
GER14:25.39
  
 SB
6
Ejob Berhe Solomun
Ejob Berhe Solomun ('93)
ERI14:31.84
  
 SB
7
Jonas Koller
Jonas Koller ('93)
GER14:34.61
  
 SB
8
Wodajo Addisu
Wodajo Addisu ('92)
ETH14:34.72
  
 PB
9
Tobias Schreindl
Tobias Schreindl ('88)
GER14:36.81
  
 SB
10
Mario Wernsdörfer
Mario Wernsdörfer ('87)
GER14:40.61
  
 PB
11
Michael Schramm
Michael Schramm ('90)
GER14:46.57
  
 SB
Niklas Bühner
Niklas Bühner ('89)
GER DNF
  
 
Joseph Katib
Joseph Katib ('82)
GER DNF
  
 
Andreas Kuhlen
Andreas Kuhlen ('83)
GER DNF
  
 
Robel Mesgena
Robel Mesgena ('92)
GER DNF
  
 
Finale B
14.5.
14.5.
1
Ibrahim Jeilan
Ibrahim Jeilan ('89)
ETH14:36.58
  
 
2
Endisu Getachew
Endisu Getachew ('91)
ETH14:39.32
  
 PB
M 10000 m    
13.5.

Finale A

Finale
13.5.
1
Leul Gebrselassie
Leul Gebrselassie ('93)
ETH27:19.71
  
 PB
2
Emmanuel Kipsang
Emmanuel Kipsang ('91)
KEN27:22.99
  
 PB
3
Tebalu Zawude
Tebalu Zawude ('87)
ETH27:25.10
  
 SB
4
Vincent Chepkok
Vincent Chepkok ('88)
KEN27:54.99
  
 SB
5
Hassan Chani
Hassan Chani ('91)
BRN27:56.48
  
 PB
Geofrey Barusei
Geofrey Barusei ('94)
KEN DNF
  pace 2:43.89 1000m 5:31.22 2000m 8:16.70 3000m
 
Clement Kemboi
Clement Kemboi ('92)
KEN DNF
  pace 11:03.03 4000m
 
K 100 m    
14.5. Vind: +1.2

Finale A

Finale
14.5.Vind: +1.2
1
Tori Bowie
Tori Bowie ('90)
USA10.91
  0.134
 
2
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.07
  0.151
 SB
3
Desiree Henry
Desiree Henry ('95)
GBR11.23
  0.152
 
4
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.28
  0.168
 
5
Octavious Freeman
Octavious Freeman ('92)
USA11.43
  0.160
 
Finale B
14.5. Vind: +1.4
14.5.Vind: +1.4
1
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.25
  0.212
 =PB
2
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.58
  0.154
 PB
3
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.73
  0.223
 
4
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.92
  0.225
 SB
Finale C
14.5. Vind: +0.6
14.5.Vind: +0.6
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.73
  0.169
 PB
2
Tamara Seer
Tamara Seer ('89)
GER11.84
  0.138
 SB
3
Rosalie Tschann
Rosalie Tschann ('94)
AUT12.04
  0.178
 SB
K 200 m    
13.5. Vind: 0.0

Finale A

Finale
13.5.Vind: 0.0
1
Ruth Sophia Spelmeyer
Ruth Sophia Spelmeyer ('90)
GER23.72
  0.176
 SB
2
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER23.99
  0.219
 
3
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER24.57
  0.155
 PB
4
Tamara Seer
Tamara Seer ('89)
GER24.63
  0.203
 
K 400 m    
13.5.

Finale A

Finale
13.5.
1
Jessica Beard
Jessica Beard ('89)
USA52.78
  0.236
 
2
Maureen Maiyo
Maureen Maiyo ('85)
KEN54.20
  0.167
 
3
Kamaria Brown
Kamaria Brown ('92)
USA54.41
  0.152
 
4
Daniela Ferenz
Daniela Ferenz ('90)
GER54.57
  0.204
 SB
Finale B
13.5.
13.5.
1
Julia Schaefers
Julia Schaefers ('91)
GER55.77
  0.230
 SB
2
Julia Gerter
Julia Gerter ('94)
GER56.83
  0.214
 SB
Finale C
13.5.
13.5.
1
Franziska Wahl
Franziska Wahl ('90)
GER56.71
  0.166
 PB
K 800 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Tigist Assefa
Tigist Assefa ('94)
ETH2:02.28
  
 
2
Nelly Jepkosgei
Nelly Jepkosgei ('91)
KEN2:03.14
  
 
3
Yusneysi Santiusti
Yusneysi Santiusti ('84)
ITA2:03.50
  
 
4
Winnie Nanyondo
Winnie Nanyondo ('93)
UGA2:03.72
  
 SB
5
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER2:03.76
  
 PB
6
Sanne Verstegen
Sanne Verstegen ('85)
NED2:04.25
  
 SB
7
Carolin Walter
Carolin Walter ('88)
GER2:06.53
  
 SB
8
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER2:08.40
  
 SB
9
Carina Schrempf
Carina Schrempf ('94)
AUT2:09.71
  
 SB
Finale B
14.5.
14.5.
1
Daniela Ferenz
Daniela Ferenz ('90)
GER2:09.96
  
 SB
2
Tanja Spill
Tanja Spill ('95)
GER2:10.42
  
 SB
3
Anne Kesselring
Anne Kesselring ('89)
GER2:10.69
  
 SB
4
Lena Klaassen
Lena Klaassen ('91)
GER2:10.75
  
 SB
5
Rebekka Ackers
Rebekka Ackers ('90)
GER2:11.39
  
 SB
6
Lena Menzel
Lena Menzel ('91)
GER2:11.65
  
 SB
7
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:12.41
  
 SB
8
Katharina Trost
Katharina Trost ('95)
GER2:15.28
  
 SB
Finale C
14.5.
14.5.
1
Alina Schönherr
Alina Schönherr 
GER2:13.31
  
 SB
2
Janine Lins
Janine Lins ('94)
GER2:13.45
  
 SB
3
Corinne Kohlmann
Corinne Kohlmann ('94)
GER2:15.83
  
 SB
K 1500 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Maren Orth
Maren Orth ('90)
GER4:11.96
  
 SB
2
Lydia Wafula
Lydia Wafula ('88)
KEN4:12.89
  
 PB
3
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER4:13.12
  
 SB
4
Annett Horna
Annett Horna ('87)
GER4:18.50
  
 SB
5
Julia Kick
Julia Kick ('90)
GER4:20.74
  
 SB
6Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:22.44
  
 SB
7
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB4:28.99
  
 SB
8
Stefanie Müller
Stefanie Müller ('92)
GER4:33.54
  
 SB
9
Astrid Hartenstein
Astrid Hartenstein ('87)
GER4:33.69
  
 SB
10
Susan Robb
Susan Robb ('92)
GER4:34.04
  
 SB
Anne Kesselring
Anne Kesselring ('89)
GER DNF
  pace 67.09 400m
 
Finale B
14.5.
14.5.
1
Anna Baumgartner
Anna Baumgartner ('01)
AUT4:34.81
  
 PB
2
Isabel Appelt
Isabel Appelt ('85)
GER4:35.69
  
 PB
K 5000 m    
14.5.

Finale A

Finale
14.5.
1
Senbere Teferi
Senbere Teferi ('95)
ETH14:46.61
  
 SB
2
Sintayehu Lewetegn
Sintayehu Lewetegn ('96)
ETH15:20.55
  
 PB
3
Sabrina Mockenhaupt
Sabrina Mockenhaupt ('80)
GER15:40.03
  
 SB
4
Elaina Tabb
Elaina Tabb ('91)
USA15:50.52
  
 PB
5
Agata Strausa
Agata Strausa ('89)
LAT15:55.36
  
 PB
6
Emma Bates
Emma Bates ('92)
USA16:01.41
  
 SB
7
Laura Hottenrott
Laura Hottenrott ('92)
GER16:04.45
  
 
8
Jen Rhines
Jen Rhines ('74)
USA16:20.21
  
 
9
Domenika Mayer
Domenika Mayer ('90)
GER16:41.80
  
 PB
10
Addisalem Demeke
Addisalem Demeke ('92)
ETH16:47.18
  
 PB
11
Carolin Aehling
Carolin Aehling ('89)
GER17:06.69
  
 SB
12
Luisa Boschan
Luisa Boschan ('93)
GER17:07.86
  
 SB
13
Anna-Katharina Plinke
Anna-Katharina Plinke ('88)
GER17:23.33
  
 SB
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE DNF
  
 
Finale B
14.5.
14.5.
1
Katrin Reischmann
Katrin Reischmann ('96)
GER17:12.89
  
 PB
K 10000 m    
13.5.

Finale A

Finale
13.5.
1
Netsanet Gudeta
Netsanet Gudeta ('91)
ETH30:56.26
  
 PB
2
Genet Ayalew
Genet Ayalew ('92)
ETH30:58.26
  
 PB
3
Goytatom Gebreselassie
Goytatom Gebreselassie ('95)
ETH31:39.73
  
 
4
Juliet Bottorff
Juliet Bottorff ('91)
USA35:04.47
  
 SB
Shure Demise
Shure Demise ('96)
ETH DNF
  
 
Anna Hahner
Anna Hahner ('89)
GER DNF
  
 
Lisa Hahner
Lisa Hahner ('89)
GER DNF
  pace 3:10.64 1000m
 
Lydia Wafula
Lydia Wafula ('88)
KEN DNF
  pace 6:13.85 2000m
 
K Stangspring    
13.5.

Finale A

Finale
13.5.
1
Regine Kramer
Regine Kramer ('93)
GER4.30
  
 
2
Kristina Gadschiew
Kristina Gadschiew ('84)
GER4.20
  
 SB
3
Franziska Kappes
Franziska Kappes ('94)
GER4.10
  
 
4
Lilli Schnitzerling
Lilli Schnitzerling ('93)
GER4.00
  
 
Nina Kennedy
Nina Kennedy ('97)
AUS NH
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m