Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Nijmegen NED: Global Athletics 18.5.2016

M 800 m    

Finale A

Finale
1
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:47.91
  
 SB
2
Cornelius Kiplangat
Cornelius Kiplangat ('92)
KEN1:48.09
  
 
3
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
RSA1:48.28
  
 
4
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:48.54
  
 SB
5
Brecht Bertels
Brecht Bertels ('94)
BEL1:48.78
  
 SB
6
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE1:49.13
  
 SB
7
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL1:49.34
  
 SB
8
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:49.38
  
 SB
9
Mamush Lencho
Mamush Lencho ('96)
ETH1:49.65
  
 
10
Wilfred van Holst
Wilfred van Holst ('88)
NED1:49.69
  
 =PB
11
Sjoerd Weijers
Sjoerd Weijers ('95)
NED1:51.21
  
 SB
12
Stijn Baeten
Stijn Baeten ('94)
BEL1:52.92
  
 
Peter Wolters
Peter Wolters ('81)
NED DNF
  pace
 
Finale B
1
Maarten Plaum
Maarten Plaum ('96)
NED1:52.94
  
 
2
William Levay
William Levay ('96)
SWE1:52.99
  
 SB
3
Roy van Eekelen
Roy van Eekelen ('95)
NED1:53.05
  
 SB
4
Paul van der Sluijs
Paul van der Sluijs ('95)
NED1:54.62
  
 SB
5
Wouter de Boer
Wouter de Boer ('81)
NED1:54.80
  
 
6
Moritz Helsper
Moritz Helsper ('92)
GER1:54.98
  
 
7
Ruben Quagliara
Ruben Quagliara ('98)
BEL1:55.11
  
 
8
Branco Van Minnen
Branco Van Minnen ('92)
NED1:55.42
  
 PB
9
Gijs Jacobs
Gijs Jacobs ('87)
NED1:55.48
  
 SB
Timothy Convents
Timothy Convents ('89)
BEL DNF
  pace
 
Finale C
1
Reinout Wiggers
Reinout Wiggers ('94)
NED1:55.33
  
 
2
Ryan Clarke
Ryan Clarke ('97)
NED1:55.58
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:35.78
  
 SB
2
Luke Mathews
Luke Mathews ('95)
AUS3:35.99
  
 PB
3
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA3:37.82
  
 PB
4
Hélio Gomes
Hélio Gomes ('84)
POR3:38.36
  
 SB
5
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:38.90
  
 PB
6
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:39.14
  
 PB
7Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:39.94
  
 SB
8
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS3:40.73
  
 SB
9
Amine Khadiri
Amine Khadiri ('88)
CYP3:42.47
  
 SB
10
Lawi Lalang
Lawi Lalang ('91)
USA3:44.48
  
 SB
11
Gilbert Kwemoi
Gilbert Kwemoi ('97)
KEN3:45.42
  
 SB
12
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:45.84
  
 SB
Mohamed Ali Mohamed
Mohamed Ali Mohamed ('89)
NED3:42.51
  
 =PB
Bram Som
Bram Som ('80)
NED DNF
  pace
 
Finale B
1
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:41.98
  
 PB
2
Pieter Claus
Pieter Claus ('93)
BEL3:42.48
  
 SB
3
Mohamed Ali Mohamed
Mohamed Ali Mohamed ('89)
NED3:42.51
  
 PB
4
David McNeill
David McNeill ('86)
AUS3:43.15
  
 SB
5
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED3:44.66
  
 PB
6
Valentijn Weinans
Valentijn Weinans ('95)
NED3:46.38
  
 SB
7
Ali Hamdi
Ali Hamdi ('89)
BEL3:48.35
  
 SB
8
Niek Blikslager
Niek Blikslager ('95)
NED3:48.59
  
 PB
9
Philip Cortvriendt
Philip Cortvriendt ('94)
BEL3:49.07
  
 SB
10
Maarten Mortelmans
Maarten Mortelmans ('89)
NED3:49.27
  
 SB
11
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED3:50.11
  
 SB
12
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED3:50.86
  
 PB
13
Cédric Van De Putte
Cédric Van De Putte ('90)
BEL3:51.59
  
 SB
Finale C
1
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:50.90
  
 PB
2
Zerom Ghebrehiwet
Zerom Ghebrehiwet ('93)
ERI3:51.14
  
 PB
3
Håvard Lalit Øglænd
Håvard Lalit Øglænd ('96)
NOR3:54.74
  
 PB
4
Simon Grannetia
Simon Grannetia ('94)
NED3:55.03
  
 
5
Riken Ost
Riken Ost ('96)
FRA3:55.18
  
 PB
6
Bas Van Hooren
Bas Van Hooren ('92)
NED3:55.79
  
 SB
7
Martin Heuschen
Martin Heuschen ('91)
GER3:55.91
  
 PB
Finale D
1
Flores Weverling
Flores Weverling ('93)
NED3:55.36
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Cyrus Rutto
Cyrus Rutto ('92)
KEN13:20.32
  
 SB
2
Ambrose Bore
Ambrose Bore ('95)
KEN13:20.39
  
 PB
3
Jamel Chatbi
Jamel Chatbi ('84)
ITA13:22.53
  
 PB
3
Jamel Chatbi
Jamel Chatbi ('84)
ITA13:22.53
  
 PB
4
Jonathan Taylor
Jonathan Taylor ('87)
GBR13:38.61
  
 PB
5
Yassine Rachik
Yassine Rachik ('93)
ITA13:42.62
  
 SB
6
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL13:47.83
  
 SB
7
Alfred Barkach
Alfred Barkach ('97)
KEN13:48.30
  
 PB
8
Chakib Lachgar
Chakib Lachgar ('89)
MAR13:49.35
  
 PB
9Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN13:49.87
  
 PB
10
Andemichael Miebale
Andemichael Miebale ('98)
ERI13:54.17
  
 PB
11
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL13:54.61
  
 PB
12
Wesley de Kerpel
Wesley de Kerpel ('88)
BEL13:57.62
  
 PB
13
Abdelhadi El Hachimi
Abdelhadi El Hachimi ('74)
BEL14:11.38
  
 SB
14
Jonas Beverungen
Jonas Beverungen ('90)
GER14:18.86
  
 SB
15
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER14:21.82
  
 SB
16
Tekle Mekonen
Tekle Mekonen ('82)
ERI14:36.77
  
 PB
17
Jorik van Egdom
Jorik van Egdom 
NED14:48.58
  
 PB
Ruben Scheurwater
Ruben Scheurwater ('80)
NED DNF
  
 
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED DNF
  
 
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN DNF
  
 
Gladwin Mzazi
Gladwin Mzazi ('88)
RSA DNF
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Winnie Nanyondo
Winnie Nanyondo ('93)
UGA2:04.42
  
 
2
Selma Kajan
Selma Kajan ('91)
AUS2:04.65
  
 
3
Genevieve LaCaze
Genevieve LaCaze ('89)
AUS2:04.77
  
 PB
4
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED2:05.55
  
 
5
Christina Zwirner
Christina Zwirner ('92)
GER2:05.70
  
 SB
6
Laura Crowe
Laura Crowe ('87)
IRL2:06.02
  
 
7
Zoe Buckman
Zoe Buckman ('88)
AUS2:06.82
  
 SB
8
Zoya Naumov
Zoya Naumov ('95)
ESP2:09.15
  
 SB
Finale B
1
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL2:13.60
  
 PB
2
Jessie Raes
Jessie Raes ('90)
BEL2:14.13
  
 
3
Famke Heinst
Famke Heinst ('99)
NED2:14.61
  
 
4
Sharon Trienes
Sharon Trienes ('93)
NED2:14.97
  
 PB
5
Carla Morral
Carla Morral ('99)
ESP2:15.64
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE4:14.10
  
 PB
2
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP4:14.31
  
 SB
3
Denise Krebs
Denise Krebs ('87)
GER4:15.45
  
 
4
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL4:18.62
  
 SB
5
Peruth Chemutai
Peruth Chemutai ('99)
UGA4:23.91
  
 SB
6
Julia van Velthoven
Julia van Velthoven ('94)
NED4:24.74
  
 PB
7
Justine Tinck
Justine Tinck ('99)
BEL4:26.51
  
 SB
8
Marije Peters
Marije Peters ('93)
NED4:33.15
  
 PB
9
Nicole Weijling-Dissel
Nicole Weijling-Dissel ('67)
NED4:34.75
  
 PB
10
Roos Blokhuis
Roos Blokhuis ('01)
NED4:36.27
  
 PB
11
Floor Doornwaard
Floor Doornwaard 
NED4:36.48
  
 PB
12
Saskia Weinans
Saskia Weinans ('94)
NED4:37.34
  
 SB
13
Jolanda Verstraten
Jolanda Verstraten ('83)
NED4:48.60
  
 SB
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP DNF
  
 
Stella Kubasch
Stella Kubasch ('92)
GER DNF
  
 
Sanne Verstegen
Sanne Verstegen ('85)
NED DNF
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m