M 100 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.63 | SB | |||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.69 | SB | |||||
3 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.75 | PB | |||||
4 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.87 | SB | |||||
5 | Jostein Joshua Fossøy Jostein Joshua Fossøy ('92) | 92 | NOR | 10.93 | SB | |||||
6 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 10.95 | SB | |||||
7 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.01 | ||||||
8 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 11.06 | SB | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | |||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.69 | SB | |||||
2 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.00 | SB | |||||
3 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | DEN | 11.18 | SB | |||||
Indledende 2 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | |||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.73 | SB | |||||
2 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.79 | =PB | |||||
3 | Jostein Joshua Fossøy Jostein Joshua Fossøy ('92) | 92 | NOR | 11.02 | ||||||
Indledende 3 Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | |||||||||
1 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.92 | SB | |||||
M 200 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | |||||||||
1 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 21.52 | SB | |||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.64 | SB | |||||
3 | Mauritz Kåshagen Mauritz Kåshagen ('89) | 89 | NOR | 21.73 | PB | |||||
4 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 22.03 | SB | |||||
5 | Morten JensenMorten Jensen ('82) | 82 | DEN | 22.34 | SB | |||||
Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | DNF | |||||||
Finale B Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | |||||||||
1 | Øystein Klareng Øystein Klareng ('96) | 96 | NOR | 22.03 | ||||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 22.04 | SB | |||||
M 800 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 1:48.53 | =PB | |||||
2 | Emil Oustad Emil Oustad ('89) | 89 | NOR | 1:50.80 | SB | |||||
3 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:50.96 | SB | |||||
4 | Edvard Kamperud Nygaard Edvard Kamperud Nygaard ('96) | 96 | NOR | 1:51.23 | SB | |||||
5 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:51.61 | PB | |||||
6 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:51.67 | SB | |||||
7 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 1:52.05 | PB | |||||
8 | Sondre Dingsør Sondre Dingsør ('96) | 96 | NOR | 1:53.14 | SB | |||||
9 | Hauk Are Fjeld Hauk Are Fjeld ('94) | 94 | NOR | 1:53.35 | PB | |||||
10 | Terje Snarby Terje Snarby ('89) | 89 | NOR | 1:53.49 | SB | |||||
Håkon Solli Henriksen Håkon Solli Henriksen ('93) | 93 | NOR | DNF | pace | ||||||
Finale B | ||||||||||
1 | Mathias Berntsen Engevik Mathias Berntsen Engevik ('96) | 96 | NOR | 1:52.53 | PB | |||||
2 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 1:53.41 | PB | |||||
3 | Thomas Myklebust Heggøy Thomas Myklebust Heggøy ('94) | 94 | NOR | 1:53.88 | PB | |||||
4 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:54.85 | PB | |||||
5 | Sander Schartau Berrefjord Sander Schartau Berrefjord ('98) | 98 | NOR | 1:54.88 | PB | |||||
6 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:55.22 | SB | |||||
M 3000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 7:54.32 | SB | |||||
2 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken ('94) | 94 | NOR | 7:56.09 | PB | |||||
3 | Awet Nftalem Kibrab Awet Nftalem Kibrab ('95) | 95 | ERI | 8:01.95 | SB | |||||
4 | Sindre Buraas Sindre Buraas ('89) | 89 | NOR | 8:03.73 | SB | |||||
5 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 8:04.51 | PB | |||||
6 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 8:06.14 | PB | |||||
7 | Asbjørn Ellefsen Persen Asbjørn Ellefsen Persen ('87) | 87 | NOR | 8:06.17 | PB | |||||
8 | Sindre Løchting Sindre Løchting ('93) | 93 | NOR | 8:06.40 | SB | |||||
9 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:06.82 | PB | |||||
10 | Bjørnar Ustad Kristensen Bjørnar Ustad Kristensen ('82) | 82 | NOR | 8:22.38 | SB | |||||
11 | Thomas Jefferson Byrkjeland Thomas Jefferson Byrkjeland ('98) | 98 | NOR | 8:23.85 | PB | |||||
12 | Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91) | 91 | NOR | 8:34.20 | PB | |||||
13 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 8:34.21 | SB | |||||
14 | Jens Larsen Åstveit Jens Larsen Åstveit ('97) | 97 | NOR | 8:42.04 | PB | |||||
15 | Jonatan Fridolfsson Jonatan Fridolfsson ('92) | 92 | SWE | 8:46.08 | SB | |||||
Bartosz Kotłowski Bartosz Kotłowski ('92) | 92 | POL | DNF | pace | ||||||
Finale B | ||||||||||
1 | Anders SørensenAnders Sørensen ('96) | 96 | NOR | 8:38.02 | PB | |||||
2 | Hussein Hussein Hussein Hussein ('04) | 04 | ERI | 8:38.26 | PB | |||||
3 | Petter Myhr Petter Myhr | 00 | NOR | 8:38.75 | PB | |||||
4 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 8:38.98 | PB | |||||
5 | Markus Høgne Markus Høgne ('98) | 98 | NOR | 8:40.60 | PB | |||||
6 | Harald Solhaug Næss Harald Solhaug Næss ('88) | 88 | NOR | 8:42.92 | SB | |||||
7 | Vincent Sondre Førde Vincent Sondre Førde ('97) | 97 | NOR | 8:44.04 | PB | |||||
8 | Ole Flatebø Ole Flatebø ('98) | 98 | NOR | 8:44.53 | PB | |||||
9 | Abubakar Abdullahi Abubakar Abdullahi ('99) | 99 | SWE | 8:45.15 | PB | |||||
M 110 m hæk Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | |||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 14.11 | SB | |||||
2 | Anton Levin Anton Levin ('92) | 92 | SWE | 14.40 | SB | |||||
3 | Marvin Tay Marvin Tay ('90) | 90 | SWE | 14.67 | SB | |||||
M 400 m hæk Finale A Finale | ||||||||||
1 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 51.26 | SB | |||||
M Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Andreas F. T. Gjesdal Andreas F. T. Gjesdal ('95) | 95 | NOR | 4.70 | PB | |||||
2 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 4.60 | ||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 56.43 | ||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Vetle Brunvatne Vetle Brunvatne ('94) | 94 | NOR | 69.93 | SB | |||||
2 | Rasmus Eriksson Rasmus Eriksson ('98) | 98 | SWE | 66.47 | PB | |||||
3 | Håkon Løvenskiold Kveseth Håkon Løvenskiold Kveseth ('93) | 93 | NOR | 66.24 | SB | |||||
4 | Gardar Johann Fridriksson Gardar Johann Fridriksson ('94) | 94 | NOR | 63.68 | SB | |||||
5 | Axel Kozlowski Axel Kozlowski ('98) | 98 | POL | 61.38 | PB | |||||
K 200 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | |||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 23.83 | PB | |||||
2 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 23.87 | PB | |||||
3 | Naomi Van Den Broeck Naomi Van Den Broeck ('96) | 96 | BEL | 24.02 | SB | |||||
4 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 24.25 | SB | |||||
5 | Astrid Mangen Cederkvist Astrid Mangen Cederkvist ('94) | 94 | NOR | 24.41 | ||||||
6 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 24.80 | SB | |||||
Finale B Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | |||||||||
1 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 24.62 | PB | |||||
K 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Emily Rose Norum Emily Rose Norum ('96) | 96 | NOR | 54.30 | SB | |||||
2 | Josefin Magnusson Josefin Magnusson ('89) | 89 | SWE | 54.41 | SB | |||||
3 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 55.10 | ||||||
4 | Anne Skudal Dolvik Anne Skudal Dolvik ('88) | 88 | NOR | 55.36 | PB | |||||
5 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 55.43 | PB | |||||
6 | Ingrid Linn Nordahl Ingrid Linn Nordahl ('97) | 97 | NOR | 55.92 | SB | |||||
7 | Karoline Daland Karoline Daland ('99) | 99 | NOR | 56.13 | SB | |||||
K 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 4:34.02 | SB | |||||
2 | Helena SILTBERG Helena SILTBERG ('87) | 87 | SWE | 4:37.82 | PB | |||||
Caroline Foss Høistad Caroline Foss Høistad ('98) | 98 | NOR | 4:40.72 | PB | ||||||
K 3000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mariann Roe Mariann Roe ('97) | 97 | NOR | 9:49.18 | PB | |||||
2 | Stine Wangberg Stine Wangberg ('99) | 99 | NOR | 9:49.78 | PB | |||||
3 | Hanne Mjøen Maridal Hanne Mjøen Maridal ('96) | 96 | NOR | 10:09.77 | PB | |||||
4 | Ingeborg Kristine Lind Ingeborg Kristine Lind ('90) | 90 | NOR | 10:13.01 | SB | |||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.4 Finale A Finale | Vind: -1.4 | |||||||||
1 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.59 | SB | |||||
2 | Ida Bakke Hansen Ida Bakke Hansen ('93) | 93 | NOR | 13.75 | ||||||
3 | Tale Ørving Tale Ørving ('89) | 89 | NOR | 13.99 | SB | |||||
4 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 14.07 | SB | |||||
K 400 m hæk Finale A Finale | ||||||||||
1 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 1:01.31 | PB | |||||
2 | Karin Busch Karin Busch ('92) | 92 | NOR | 1:01.50 | PB | |||||
3 | Josefine Tomine Eriksen Josefine Tomine Eriksen | 00 | NOR | 1:02.86 | PB | |||||
K Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86) | 86 | NOR | 4.15 | SB | |||||
K Trespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mari Sellevåg Aarø Mari Sellevåg Aarø ('98) | 98 | NOR | 11.97 | +0.9 | SB | ||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Elise Gravningen Elise Gravningen ('98) | 98 | NOR | 12.31 | ||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Grete Etholm Grete Etholm ('76) | 76 | NOR | 52.20 | SB | |||||
2 | Mona Ekroll Jaidi Mona Ekroll Jaidi ('95) | 95 | NOR | 48.81 | SB | |||||
3 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 46.66 | ||||||
4 | Berit Stunes Isene Berit Stunes Isene ('98) | 98 | NOR | 43.42 |