Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Allerød: 14.5.2016

M 400 m    

Finale A

Finale
Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta50.79
  
 SB
Alejandro MailletAlejandro Maillet ('98)Blovstrød Løverne51.91
  
 SB
Simon HvelplundSimon Hvelplund ('84)Sparta52.27
  
 SB
Jean Bosco NshimiyimanaJean Bosco Nshimiyimana ('95)Hvidovre AM53.07
  
 PB
Philip MørchPhilip Mørch ('74)Blovstrød Løverne1:00.17
  
 PB
Rasmus WieseRasmus Wiese ('99)Fremad Holbæk1:00.99
  
 SB
Mohammed FarahMohammed Farah Fremad Holbæk1:11.62
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:54.35
  
 PB
Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86)AGF Atletik4:00.29
  
 SB
Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta4:03.13
  
 SB
Jeppe SideniusJeppe Sidenius ('92)Trongårdens IF 4:04.16
  
 SB
Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC4:04.57
  
 PB
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:05.30
  
 SB
Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta4:12.43
  
 SB
Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)Hvidovre AM4:17.17
  
 PB
Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF4:20.12
  
 PB
Philip ChristiansenPhilip Christiansen ('96)KIF4:23.65
  
 PB
Louis CantbyLouis Cantby ('01)Sparta4:32.25
  
 PB
Martin Laage KraghMartin Laage Kragh ('90)Blovstrød Løverne4:32.56
  
 PB
Jacob Weel RosboJacob Weel Rosbo BAC4:35.45
  
 SB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta4:35.45
  
 
Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF4:42.37
  
 SB
Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne4:51.11
  
 PB
Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta4:56.87
  
 PB
Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF5:00.81
  
 PB
Niels HansenNiels Hansen ('58)Køge Atletik5:18.52
  
 SB
M 10000 m    

Finale A

Finale
Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)Esbjerg AM32:00.96
  
 PB
Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta32:01.64
  
 PB
Omar HassanOmar Hassan ('90)AGF Atletik / ETH32:18.85
  
 PB
Rasmus Isager HansenRasmus Isager Hansen ('89)Aarhus 190032:22.25
  
 PB
Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM32:33.28
  
 SB
Bo Sterup AbrahamssonBo Sterup Abrahamsson ('76)KIF32:41.57
  
 SB
Kenneth VestesenKenneth Vestesen ('90)Esbjerg AM32:51.80
  
 PB
Max BoderskovMax Boderskov ('87)33:00.45
  
 PB
Leslie OlivierLeslie Olivier ('72)Frederiksberg IF33:37.73
  
 PB
Anders PedersenAnders Pedersen ('93)Aarhus 190033:46.51
  
 PB
Ulrik BohnsenUlrik Bohnsen ('73)Holte Atletik33:59.63
  
 SB
Rikki FrederiksenRikki Frederiksen ('81)Frederiksberg IF34:05.71
  
 PB
Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne34:17.41
  
 PB
Peter Breiner NielsenPeter Breiner Nielsen ('71)Fremad Holbæk34:31.75
  
 PB
Claus NielsenClaus Nielsen ('71)Køge Atletik34:35.07
  
 PB
Claus PoulsenClaus Poulsen ('64)Aarhus 190034:35.79
  
 SB
Lars HansenLars Hansen ('76)Køge Atletik34:55.39
  
 PB
Rasmus BrynskovRasmus Brynskov ('73)IK Hellas35:05.29
  
 PB
Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)35:09.06
  
 PB
Henrik Kjeldgaard JørgensenHenrik Kjeldgaard Jørgensen ('61)BAK35:23.62
  
 SB
Kim Ilsvard JensenKim Ilsvard Jensen ('68)Viborg AM35:24.99
  
 PB
Erik HansonErik Hanson ('63)Køge Atletik / USA36:04.08
  
 SB
Súni LamhaugeSúni Lamhauge ('68)THS36:37.41
  
 PB
Henning JensenHenning Jensen ('69)Viborg AM36:50.95
  
 PB
Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC36:52.73
  
 SB
Jørn ThostrupJørn Thostrup ('61)Blovstrød Løverne36:59.23
  
 PB
Peter RosendalPeter Rosendal ('60)Degnemoseløberen37:12.65
  
 PB
Jens BuchJens Buch ('56)Esbjerg AM37:12.84
  
 SB
Jan Skov PedersenJan Skov Pedersen ('59)Aarhus Fremad37:56.66
  
 SB
Claudio PelsenClaudio Pelsen ('72)Køge Atletik38:18.20
  
 PB
Henrik LarsenHenrik Larsen ('62)Blovstrød Løverne38:19.90
  
 SB
Bjarke MulderBjarke Mulder ('80)Blovstrød Løverne38:27.39
  
 PB
Michael Hjortemark OlsenMichael Hjortemark Olsen ('67)Blovstrød Løverne38:36.35
  
 PB
Carsten SiggaardCarsten Siggaard ('64)Blovstrød Løverne39:12.33
  
 PB
Jens Arne ChristiansenJens Arne Christiansen ('58)Blovstrød Løverne39:23.48
  
 SB
Jørgen PilegårdJørgen Pilegård ('55)Holbæk LMK39:25.64
  
 SB
Anders KjøngerskovAnders Kjøngerskov ('57)Blovstrød Løverne39:56.53
  
 PB
Henning Steffan JensenHenning Steffan Jensen ('54)Sparta39:58.71
  
 SB
Peter Læssøe JørgensenPeter Læssøe Jørgensen ('68)IK Hellas40:27.95
  
 PB
Jørn SørensenJørn Sørensen ('60)Amager AC40:33.19
  
 SB
Gary GreenGary Green ('74)Køge Atletik / FOR41:30.82
  
 PB
Flemming JohansenFlemming Johansen ('62)IK Hellas41:42.44
  
 PB
Tom Elmer ChristensenTom Elmer Christensen ('49)IK Hellas41:51.16
  
 SB
Per GlassauPer Glassau ('54)Vejle IF42:26.73
  
 PB
René CiraklarRené Ciraklar ('64)IK Hellas42:35.65
  
 SB
Lars RavnLars Ravn ('62)Blovstrød Løverne43:19.46
  
 PB
Leif J. VincentsenLeif J. Vincentsen ('46)Snik Atletik44:14.78
  
 SB
Verner PoulsenVerner Poulsen ('59)Amager AC44:34.10
  
 SB
Jan GlifbergJan Glifberg ('54)Rødovre AC46:04.71
  
 PB
Erik ChristensenErik Christensen ('53)Rødovre AC46:06.78
  
 PB
Lars NielsenLars Nielsen ('66)Rødovre AC46:09.68
  
 PB
Leif Møller PedersenLeif Møller Pedersen ('45)Odense Atletik 47:19.76
  
 PB
Henrik ChristensenHenrik Christensen ('62)IK Hellas48:35.93
  
 SB
Vagn KildsigVagn Kildsig ('40)Dianalund IF50:24.62
  
 SB
Jan DuelundJan Duelund ('43)Snik Atletik50:44.11
  
 SB
Jens Myrup NoeJens Myrup Noe ('38)Fremad Holbæk50:56.29
  
 SB
Bent AndreasenBent Andreasen ('53)Rødovre AC53:36.93
  
 PB
Erik B JespersenErik B Jespersen ('39)IK Olympia54:30.47
  
 SB
Mogens FinkMogens Fink ('44)Snik Atletik55:44.25
  
 SB
Hans HandtHans Handt ('40)Dianalund IF57:54.05
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF1:01.11
  
 SB
Alma SøttrupAlma Søttrup ('03)BAK1:06.83
  
 PB
Majken LützenMajken Lützen ('03)BAK1:07.12
  
 
Kathrine Dahl LarsenKathrine Dahl Larsen ('79)Frederiksberg IF1:09.10
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:21.76
  
 PB
Karoline HardisKaroline Hardis ('97)Blovstrød Løverne4:48.08
  
 SB
Nikoline Høegh Ørum-NielsenNikoline Høegh Ørum-Nielsen ('02)Sparta4:50.88
  
 
Therese JanssonTherese Jansson ('86)KIF / SWE5:01.89
  
 SB
Isabella SheldonIsabella Sheldon ('97)Sparta5:06.01
  
 PB
Emilie Bøg EkholmEmilie Bøg Ekholm ('02)IK Hellas5:11.86
  
 SB
Mie Hylling AxelssonMie Hylling Axelsson ('02)Sparta5:14.42
  
 PB
K 10000 m    

Finale A

Finale
Camilla LundtoftCamilla Lundtoft ('96)SAK7737:57.84
  
 PB
Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik38:04.81
  
 PB
Mia SørensenMia Sørensen ('69)Vejle IF38:16.78
  
 PB
Tine BroksøTine Broksø ('71)Blovstrød Løverne39:24.00
  
 SB
Tove Schultz-LorentzenTove Schultz-Lorentzen ('60)IK Hellas40:19.45
  
 SB
Mette Sommer FritzeMette Sommer Fritze ('79)Sparta41:47.28
  
 PB
Anni NøhrAnni Nøhr ('66)Snik Atletik42:42.69
  
 SB
Karen CandelariaKaren Candelaria ('76)THS43:05.60
  
 PB
Vibeke HansenVibeke Hansen ('54)Snik Atletik43:21.49
  
 PB
Charlotte LykkeCharlotte Lykke ('67)Blovstrød Løverne43:23.52
  
 PB
Hanne KronilHanne Kronil ('66)Blovstrød Løverne43:58.25
  
 PB
Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)Blovstrød Løverne44:30.65
  
 PB
Ulla VintherUlla Vinther ('65)Atletica47:19.33
  
 SB
Lis Lund KnudsenLis Lund Knudsen ('62)Atletica47:53.58
  
 SB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle