Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: National Club Championships 21.5.2016
Elitedivisionen

M 100 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM10.71
  
 SB
2Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.81
  
 SB
3Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.89
  
 SB
4Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.91
  
 
5Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97)Aalborg AM11.01
  
 SB
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM11.09
  
 SB
M 200 m    
Vind: -0.7

Finale A

Finale
Vind: -0.7
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)Skive AM21.85
  
 SB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Benjamin VedelBenjamin Vedel ('97)Aalborg AM47.13
  
 SB
2Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA48.11
  
 
3Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190048.86
  
 SB
4Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM49.09
  
 =PB
Finale B
1Rasmus JensenRasmus Jensen ('95)Odense Atletik 48.93
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)Aarhus 19003:59.75
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM14:19.75
  
 SB
2Michael SchmidtMichael Schmidt ('85)KIF14:26.67
  
 PB
3Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92)Sparta14:27.12
  
 SB
4Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)14:32.11
  
 SB
5Kristian Holm JensenKristian Holm Jensen ('97)Esbjerg AM14:37.88
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Tom Væsel WadeTom Væsel Wade ('89)THS / GBR8:54.98
  
 SB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta52.16
  
 
2Martin JohansenMartin Johansen ('95)Aarhus 190053.34
  
 SB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Mikkel M. NielsenMikkel M. Nielsen ('88)Sparta4.84
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta7.50
0.0
  
 SB
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.21
+0.9
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190016.06
  
 
2Lasse LarsenLasse Larsen ('90)Sparta15.81
  
 SB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 55.89
  
 SB
2Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta52.80
  
 SB
3Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190048.82
  
 SB
4Andreas JørgensenAndreas Jørgensen ('91)Hvidovre AM48.60
  
 SB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Taj MurmannTaj Murmann ('89)Odense Atletik 59.92
  
 SB
2Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM59.31
  
 SB
K 100 m    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Aabenraa IG 12.22
  
 SB
2Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta12.38
  
 SB
K 200 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF25.30
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Aalborg AM2:14.86
  
 
2Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta2:15.42
  
 
3Joseffa KeidserJoseffa Keidser ('95)Aarhus 19002:15.91
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:27.50
  
 PB
2Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)KIF / NOR4:28.16
  
 SB
3Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta4:34.27
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190014.53
  
 SB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta1:00.53
  
 SB
2Liv Stæhr RødtnesLiv Stæhr Rødtnes ('99)Aarhus 19001:03.50
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando ('86)
/ ESP1.73
  
 SB
2Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19001.70
  
 
3Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.70
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86)Sparta / NOR4.20
  
 SB
2Karin FisherKarin Fisher ('88)Aarhus 1900 / USA3.64
  
 SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.91
0.0
  
 SB
2Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta5.83
0.0
  
 
3
Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud ('96)
/ NOR5.63
0.0
  
 
4Annelouise Villum JensenAnnelouise Villum Jensen ('96)Aarhus 19005.59
0.0
  
 SB
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud ('96)
/ NOR12.56
0.0
  
 SB
2Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF12.16
0.0
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM13.89
  
 SB
2Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.30
  
 
3Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.10
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta51.28
  
 
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta51.21
  
DUR-20 PB
3Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM45.84
  
 SB
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 45.54
  
 SB
5Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM43.44
  
 PB
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta59.59
  
 
2Louise OdgaardLouise Odgaard ('93)Sparta55.35
  
 SB
3Sofie DahlSofie Dahl ('97)Aarhus 190051.62
  
 PB

Seneste resultater

7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten