Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Osterode GER: 8th Internationales Volksbankmeeting, Jahnstadion 31.5.2016

M 100 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Reza Ghasemi
Reza Ghasemi ('87)
IRI10.51
  
 
2
Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner ('99)
GER11.06
  
 
3
Tobias Breddermann
Tobias Breddermann ('94)
GER11.07
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner ('99)
GER11.04
  
 
2
Florian Drossart
Florian Drossart ('92)
GER11.07
  
 
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Reza Ghasemi
Reza Ghasemi ('87)
IRI10.51
  
 
2
Tobias Breddermann
Tobias Breddermann ('94)
GER11.09
  
 
M 200 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Reza Ghasemi
Reza Ghasemi ('87)
IRI21.22
  
 
2
Steven Müller
Steven Müller ('90)
GER21.28
  
 SB
3
Martin Brieger
Martin Brieger ('91)
GER21.37
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Jon Seeliger
Jon Seeliger ('95)
RSA46.93
  
 
2
Lenn Jelte Mügge
Lenn Jelte Mügge ('94)
GER48.24
  
 =PB
3
Abdulaziz Qarainais
Abdulaziz Qarainais ('91)
KUW48.30
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:47.12
  
 PB
2
Kevin Stadler
Kevin Stadler ('93)
GER1:49.12
  
 SB
3
Frido Kixmöller
Frido Kixmöller ('97)
GER1:51.36
  
 PB
4
Constantin Schulz
Constantin Schulz ('98)
GER1:51.61
  
 SB
Finale B
1
Matěj Pavlíček
Matěj Pavlíček ('92)
CZE1:49.54
  
 SB
2Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN1:50.02
  
 SB
3
Miroslav Burian
Miroslav Burian ('92)
CZE1:50.38
  
 
4
Andreas Lange
Andreas Lange ('91)
GER1:50.65
  
 
5
Mark Dobrzykowski
Mark Dobrzykowski ('94)
GER1:51.72
  
 SB
Finale C
1
Constantin König
Constantin König ('98)
GER1:51.59
  
 PB
2
Jan-Niklas Böhm
Jan-Niklas Böhm ('88)
GER1:52.30
  
 PB
3
Michael Schäfer
Michael Schäfer ('93)
GER1:52.55
  
 
4
Enrico Dietrich
Enrico Dietrich ('86)
GER1:52.85
  
 PB
5
Niklas Cervinka
Niklas Cervinka ('96)
GER1:53.43
  
 SB
6
Felix Bromann
Felix Bromann ('90)
GER1:54.41
  
 PB
7
Mathias Jarck
Mathias Jarck ('93)
GER1:54.70
  
 
Finale D
1
Tobias Ehlers
Tobias Ehlers ('92)
GER1:55.74
  
 SB
2
Leopold Stefanski
Leopold Stefanski ('98)
GER1:55.81
  
 PB
3
Max Dieterich
Max Dieterich ('99)
GER1:55.98
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Julius Lawnik
Julius Lawnik ('95)
GER3:44.40
  
 SB
2
Marvin Heinrich
Marvin Heinrich ('97)
GER3:45.31
  
 PB
3
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER3:46.36
  
 PB
4
Thilo Brill
Thilo Brill ('97)
GER3:47.90
  
 PB
5
Viktor Kuk
Viktor Kuk ('89)
GER3:48.84
  
 SB
6
Tim Edzards
Tim Edzards ('95)
GER3:49.37
  
 PB
7
Stig Rehberg
Stig Rehberg ('92)
GER3:50.01
  
 PB
8
Jens Nerkamp
Jens Nerkamp ('89)
GER3:50.90
  
 PB
9
Alexander Bley
Alexander Bley ('90)
GER3:53.29
  
 PB
10
Randy Bögelspacher
Randy Bögelspacher ('89)
GER3:53.66
  
 SB
11
Steffen Brümmer
Steffen Brümmer ('94)
GER3:54.08
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Karsten Meier
Karsten Meier ('91)
GER8:16.00
  
 SB
2
Tim Hoenig
Tim Hoenig ('95)
GER8:16.49
  
 PB
3
Philip Champignon
Philip Champignon ('88)
GER8:34.61
  
 SB
4
Frank Schauer
Frank Schauer ('89)
GER8:37.83
  
 SB
5
Lennart Jordan
Lennart Jordan ('91)
GER8:46.67
  
 SB
6
Jasper Cirkel
Jasper Cirkel ('89)
GER8:49.01
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.61
  
 
2
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER13.94
  
 
3
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.21
  
 
4
Johannes Riemann
Johannes Riemann ('91)
GER14.47
  
 SB
5
Felix Krause
Felix Krause ('97)
GER14.76
  
 PB
Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel ('89)
KUW DNF
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.72
  
 
2
Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel ('89)
KUW13.74
  
 
3
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.13
  
 
4
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER14.22
  
 
5
Johannes Riemann
Johannes Riemann ('91)
GER14.50
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Philipp Schneider
Philipp Schneider ('93)
GER7.47
0.0
  
 SB
2
Saleh Abdelaziz Al-Haddad
Saleh Abdelaziz Al-Haddad ('86)
KUW7.32
0.0
  
 
3
Stefan Jungmichel
Stefan Jungmichel ('96)
GER7.19
0.0
  
 SB
4
Kjell Onnen
Kjell Onnen ('90)
GER6.93
0.0
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
David Storl
David Storl ('90)
GER21.01
  
 SB
 
20.62 SB21.01 SB20.42  X  X  X  
2
Dennis Lewke
Dennis Lewke ('93)
GER19.47
  
 PB
 
18.94  X19.3419.47 PB  X19.42  
3
Christian Jagusch
Christian Jagusch ('92)
GER19.00
  
 
 
  X18.8519.00  X  X  X  
4
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER18.68
  
 
5
Leonid Ekimov
Leonid Ekimov ('89)
GER18.33
  
 SB
6
Hendrik Müller
Hendrik Müller ('90)
GER17.99
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Henning Prüfer
Henning Prüfer ('96)
GER57.21
  
 
K 100 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.82
  
 
2
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER12.16
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.75
  
 
2
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER12.05
  
 
K 200 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER23.66
  
 SB
2
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER24.51
  
 
3
Lea Sophie Benzin
Lea Sophie Benzin ('99)
GER24.68
  
 PB
4
Anna-Sophie Bellerich
Anna-Sophie Bellerich ('95)
GER24.74
  
 SB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Lydia Jele
Lydia Jele ('90)
BOT52.57
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER2:08.54
  
 SB
2
Majtie Kolberg
Majtie Kolberg ('99)
GER2:10.49
  
 PB
3
Celine Noack
Celine Noack ('98)
GER2:10.55
  
 
4
Josefine Röhner
Josefine Röhner ('95)
GER2:10.75
  
 
5
Martha Sauter
Martha Sauter ('90)
GER2:10.80
  
 PB
6
Svenja Pingpank
Svenja Pingpank ('96)
GER2:11.67
  
 PB
7
Mares-Elaine Buchhauser
Mares-Elaine Buchhauser ('86)
GER2:14.88
  
 PB
8
Sarah-Fleur Schulze
Sarah-Fleur Schulze ('99)
GER2:15.30
  
 PB
Finale B
1
Patrizia Spanke
Patrizia Spanke ('97)
GER2:13.78
  
 PB
2
Alena Gardyan
Alena Gardyan ('95)
GER2:14.56
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Tabea Themann
Tabea Themann ('92)
GER4:16.17
  
 SB
2
Agata Strausa
Agata Strausa ('89)
LAT4:16.79
  
 SB
3Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:18.85
  
 
4
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:27.61
  
 SB
5
Marie Burchard
Marie Burchard ('97)
GER4:36.74
  
 SB
6
Anne Spickhoff
Anne Spickhoff ('97)
GER4:38.24
  
 PB
7
Franziska Althaus
Franziska Althaus ('98)
GER4:38.60
  
 PB
K 3000 m    

Finale A

Finale
1
Laura Hottenrott
Laura Hottenrott ('92)
GER9:27.70
  
 PB
2
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER9:38.56
  
 SB
3
Melina Gryschka
Melina Gryschka ('94)
GER9:48.69
  
 PB
4
Carmen Schultze-Berndt
Carmen Schultze-Berndt ('96)
GER9:49.53
  
 PB
5
Josephine Mintel
Josephine Mintel ('91)
GER10:15.27
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER13.99
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Svenja Rieck
Svenja Rieck ('93)
GER14.04
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Anna Raukuc
Anna Raukuc ('90)
GER58.25
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Lisanne Rieker
Lisanne Rieker ('92)
GER1.68
  
 PB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Gong Lijiao 
Gong Lijiao  ('89)
CHN19.74
  
 
 
19.2519.6419.6319.2419.7419.73  
2
Gao Yang 
Gao Yang  ('93)
CHN18.24
  
 
 
18.24  X  X  X18.14  X  
3
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER17.84
  
 PB
 
17.3817.08  X17.72 =PB17.3117.84 PB  
4
Guo Tianqian 
Guo Tianqian  ('95)
CHN17.14
  
 
 
17.14  X16.95  X17.0716.90  
5
Josephine Terlecki
Josephine Terlecki ('86)
GER16.68
  
 
 
16.4216.6616.65  X16.4716.68  
6
Anna Rüh
Anna Rüh ('93)
GER16.53
  
 SB
 
16.04 SB16.39 SB16.53 SB  X16.1616.11  
7
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER16.36
  
 
 
16.3616.3216.2916.06  X16.17  
8
Laura Jokeit
Laura Jokeit ('95)
GER14.94
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Eliška Staňková
Eliška Staňková ('84)
CZE59.48
  
 PB
 
56.4058.1859.48 PB57.5759.4358.46  
2
Julie Hartwig
Julie Hartwig ('94)
GER56.72
  
 
 
  X55.0056.66  X  X56.72  
3
Sonka Kielmann
Sonka Kielmann ('92)
GER49.99
  
 
D19 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1
Tizian Kirchhof
Tizian Kirchhof ('98)
GER11.07
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Tizian Kirchhof
Tizian Kirchhof ('98)
GER10.91
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1
Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier ('97)
GER19.72
  
 
 
19.42  X19.3419.2719.7219.14  
2
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER19.53
  
 SB
 
18.94 SB  X19.53 SB19.45  X  X  
3
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER18.82
  
 
4
Christopher Koch
Christopher Koch ('97)
GER18.27
  
 PB
5
Pascal Eichler
Pascal Eichler ('98)
GER18.25
  
 
6
Kristoffer Kleist
Kristoffer Kleist ('97)
GER18.05
  
 
7
Johann Friedrich Glawe
Johann Friedrich Glawe ('97)
GER16.41
  
 SB
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER64.63
  
 
 
61.7664.34  X62.2064.63  X  
2
Kristoffer Kleist
Kristoffer Kleist ('97)
GER55.12
  
 
3
Johann Friedrich Glawe
Johann Friedrich Glawe ('97)
GER49.88
  
 
P19 100 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.84
  
 
2
Eleni Frommann
Eleni Frommann ('97)
GER11.96
  
 
3
Lea Sophie Benzin
Lea Sophie Benzin ('99)
GER12.22
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.86
  
 
2
Eleni Frommann
Eleni Frommann ('97)
GER11.92
  
 SB
3
Lea Sophie Benzin
Lea Sophie Benzin ('99)
GER12.09
  
 
4
Paula Hasse
Paula Hasse ('97)
GER12.24
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Vivian Hanusch
Vivian Hanusch ('97)
GER14.47
  
 PB
2
Cynthia Weis
Cynthia Weis ('97)
GER14.49
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Cynthia Weis
Cynthia Weis ('97)
GER14.40
  
 
2
Vivian Hanusch
Vivian Hanusch ('97)
GER14.51
  
 PB
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER15.96
  
 
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Michelle Berger
Michelle Berger ('97)
GER41.68
  
 
2
Ellen Goroncy
Ellen Goroncy ('98)
GER41.52
  
 
D17 800 m    

Finale A

Finale
1
Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 
GER1:55.17
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1
Jonas Tesch
Jonas Tesch 
GER17.87
  
 
2
Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 
GER17.12
  
 
3
Wilhelm Harport
Wilhelm Harport ('99)
GER16.83
  
 
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER58.61
  
 
2
Stephan Brendel
Stephan Brendel ('99)
GER55.16
  
 
P17 100 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Sabrina Häßler
Sabrina Häßler ('99)
GER12.30
  
 
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1
Josefine Klisch
Josefine Klisch ('01)
GER14.97
  
 
2
Anne Wagenknecht
Anne Wagenknecht ('99)
GER14.74
  
 
3
Paulina Frankenberg
Paulina Frankenberg ('99)
GER14.41
  
 PB
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sophie-Christin Wust
Sophie-Christin Wust ('99)
GER44.58
  
 PB

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m