M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Reza Ghasemi Reza Ghasemi ('87) | 87 | IRI | 10.51 | |||||||||||
2 | Yacouba Pfälzner Yacouba Pfälzner ('99) | 99 | GER | 11.06 | |||||||||||
3 | Tobias Breddermann Tobias Breddermann ('94) | 94 | GER | 11.07 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Yacouba Pfälzner Yacouba Pfälzner ('99) | 99 | GER | 11.04 | |||||||||||
2 | Florian Drossart Florian Drossart ('92) | 92 | GER | 11.07 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Reza Ghasemi Reza Ghasemi ('87) | 87 | IRI | 10.51 | |||||||||||
2 | Tobias Breddermann Tobias Breddermann ('94) | 94 | GER | 11.09 | |||||||||||
M 200 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Reza Ghasemi Reza Ghasemi ('87) | 87 | IRI | 21.22 | |||||||||||
2 | Steven Müller Steven Müller ('90) | 90 | GER | 21.28 | SB | ||||||||||
3 | Martin Brieger Martin Brieger ('91) | 91 | GER | 21.37 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jon Seeliger Jon Seeliger ('95) | 95 | RSA | 46.93 | |||||||||||
2 | Lenn Jelte Mügge Lenn Jelte Mügge ('94) | 94 | GER | 48.24 | =PB | ||||||||||
3 | Abdulaziz Qarainais Abdulaziz Qarainais ('91) | 91 | KUW | 48.30 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marc Reuther Marc Reuther ('96) | 96 | GER | 1:47.12 | PB | ||||||||||
2 | Kevin Stadler Kevin Stadler ('93) | 93 | GER | 1:49.12 | SB | ||||||||||
3 | Frido Kixmöller Frido Kixmöller ('97) | 97 | GER | 1:51.36 | PB | ||||||||||
4 | Constantin Schulz Constantin Schulz ('98) | 98 | GER | 1:51.61 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Matěj Pavlíček Matěj Pavlíček ('92) | 92 | CZE | 1:49.54 | SB | ||||||||||
2 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 1:50.02 | SB | ||||||||||
3 | Miroslav Burian Miroslav Burian ('92) | 92 | CZE | 1:50.38 | |||||||||||
4 | Andreas Lange Andreas Lange ('91) | 91 | GER | 1:50.65 | |||||||||||
5 | Mark Dobrzykowski Mark Dobrzykowski ('94) | 94 | GER | 1:51.72 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Constantin König Constantin König ('98) | 98 | GER | 1:51.59 | PB | ||||||||||
2 | Jan-Niklas Böhm Jan-Niklas Böhm ('88) | 88 | GER | 1:52.30 | PB | ||||||||||
3 | Michael Schäfer Michael Schäfer ('93) | 93 | GER | 1:52.55 | |||||||||||
4 | Enrico Dietrich Enrico Dietrich ('86) | 86 | GER | 1:52.85 | PB | ||||||||||
5 | Niklas Cervinka Niklas Cervinka ('96) | 96 | GER | 1:53.43 | SB | ||||||||||
6 | Felix Bromann Felix Bromann ('90) | 90 | GER | 1:54.41 | PB | ||||||||||
7 | Mathias Jarck Mathias Jarck ('93) | 93 | GER | 1:54.70 | |||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Tobias Ehlers Tobias Ehlers ('92) | 92 | GER | 1:55.74 | SB | ||||||||||
2 | Leopold Stefanski Leopold Stefanski ('98) | 98 | GER | 1:55.81 | PB | ||||||||||
3 | Max Dieterich Max Dieterich ('99) | 99 | GER | 1:55.98 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julius Lawnik Julius Lawnik ('95) | 95 | GER | 3:44.40 | SB | ||||||||||
2 | Marvin Heinrich Marvin Heinrich ('97) | 97 | GER | 3:45.31 | PB | ||||||||||
3 | Karl Bebendorf Karl Bebendorf ('96) | 96 | GER | 3:46.36 | PB | ||||||||||
4 | Thilo Brill Thilo Brill ('97) | 97 | GER | 3:47.90 | PB | ||||||||||
5 | Viktor Kuk Viktor Kuk ('89) | 89 | GER | 3:48.84 | SB | ||||||||||
6 | Tim Edzards Tim Edzards ('95) | 95 | GER | 3:49.37 | PB | ||||||||||
7 | Stig Rehberg Stig Rehberg ('92) | 92 | GER | 3:50.01 | PB | ||||||||||
8 | Jens Nerkamp Jens Nerkamp ('89) | 89 | GER | 3:50.90 | PB | ||||||||||
9 | Alexander Bley Alexander Bley ('90) | 90 | GER | 3:53.29 | PB | ||||||||||
10 | Randy Bögelspacher Randy Bögelspacher ('89) | 89 | GER | 3:53.66 | SB | ||||||||||
11 | Steffen Brümmer Steffen Brümmer ('94) | 94 | GER | 3:54.08 | PB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karsten Meier Karsten Meier ('91) | 91 | GER | 8:16.00 | SB | ||||||||||
2 | Tim Hoenig Tim Hoenig ('95) | 95 | GER | 8:16.49 | PB | ||||||||||
3 | Philip Champignon Philip Champignon ('88) | 88 | GER | 8:34.61 | SB | ||||||||||
4 | Frank Schauer Frank Schauer ('89) | 89 | GER | 8:37.83 | SB | ||||||||||
5 | Lennart Jordan Lennart Jordan ('91) | 91 | GER | 8:46.67 | SB | ||||||||||
6 | Jasper Cirkel Jasper Cirkel ('89) | 89 | GER | 8:49.01 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Yaqoub Al-Yoha Yaqoub Al-Yoha ('93) | 93 | KUW | 13.61 | |||||||||||
2 | Julian Marquart Julian Marquart ('91) | 91 | GER | 13.94 | |||||||||||
3 | Patrick Elger Patrick Elger ('96) | 96 | GER | 14.21 | |||||||||||
4 | Johannes Riemann Johannes Riemann ('91) | 91 | GER | 14.47 | SB | ||||||||||
5 | Felix Krause Felix Krause ('97) | 97 | GER | 14.76 | PB | ||||||||||
Abdulaziz Al-Mandeel Abdulaziz Al-Mandeel ('89) | 89 | KUW | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Yaqoub Al-Yoha Yaqoub Al-Yoha ('93) | 93 | KUW | 13.72 | |||||||||||
2 | Abdulaziz Al-Mandeel Abdulaziz Al-Mandeel ('89) | 89 | KUW | 13.74 | |||||||||||
3 | Patrick Elger Patrick Elger ('96) | 96 | GER | 14.13 | |||||||||||
4 | Julian Marquart Julian Marquart ('91) | 91 | GER | 14.22 | |||||||||||
5 | Johannes Riemann Johannes Riemann ('91) | 91 | GER | 14.50 | SB | ||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philipp Schneider Philipp Schneider ('93) | 93 | GER | 7.47 | 0.0 | SB | |||||||||
2 | Saleh Abdelaziz Al-Haddad Saleh Abdelaziz Al-Haddad ('86) | 86 | KUW | 7.32 | 0.0 | ||||||||||
3 | Stefan Jungmichel Stefan Jungmichel ('96) | 96 | GER | 7.19 | 0.0 | SB | |||||||||
4 | Kjell Onnen Kjell Onnen ('90) | 90 | GER | 6.93 | 0.0 | PB | |||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dennis Lewke Dennis Lewke ('93) | 93 | GER | 19.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Christian Jagusch Christian Jagusch ('92) | 92 | GER | 19.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 18.68 | |||||||||||
5 | Leonid Ekimov Leonid Ekimov ('89) | 89 | GER | 18.33 | SB | ||||||||||
6 | Hendrik Müller Hendrik Müller ('90) | 90 | GER | 17.99 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 57.21 | |||||||||||
K 100 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 11.82 | |||||||||||
2 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 12.16 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 11.75 | |||||||||||
2 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 12.05 | |||||||||||
K 200 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Inna Weit Inna Weit ('88) | 88 | GER | 23.66 | SB | ||||||||||
2 | Ina Thimm Ina Thimm ('89) | 89 | GER | 24.51 | |||||||||||
3 | Lea Sophie Benzin Lea Sophie Benzin ('99) | 99 | GER | 24.68 | PB | ||||||||||
4 | Anna-Sophie Bellerich Anna-Sophie Bellerich ('95) | 95 | GER | 24.74 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lydia Jele Lydia Jele ('90) | 90 | BOT | 52.57 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caterina Granz Caterina Granz ('94) | 94 | GER | 2:08.54 | SB | ||||||||||
2 | Majtie Kolberg Majtie Kolberg ('99) | 99 | GER | 2:10.49 | PB | ||||||||||
3 | Celine Noack Celine Noack ('98) | 98 | GER | 2:10.55 | |||||||||||
4 | Josefine Röhner Josefine Röhner ('95) | 95 | GER | 2:10.75 | |||||||||||
5 | Martha Sauter Martha Sauter ('90) | 90 | GER | 2:10.80 | PB | ||||||||||
6 | Svenja Pingpank Svenja Pingpank ('96) | 96 | GER | 2:11.67 | PB | ||||||||||
7 | Mares-Elaine Buchhauser Mares-Elaine Buchhauser ('86) | 86 | GER | 2:14.88 | PB | ||||||||||
8 | Sarah-Fleur Schulze Sarah-Fleur Schulze ('99) | 99 | GER | 2:15.30 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Patrizia Spanke Patrizia Spanke ('97) | 97 | GER | 2:13.78 | PB | ||||||||||
2 | Alena Gardyan Alena Gardyan ('95) | 95 | GER | 2:14.56 | PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tabea Themann Tabea Themann ('92) | 92 | GER | 4:16.17 | SB | ||||||||||
2 | Agata Strausa Agata Strausa ('89) | 89 | LAT | 4:16.79 | SB | ||||||||||
3 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:18.85 | |||||||||||
4 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:27.61 | SB | ||||||||||
5 | Marie Burchard Marie Burchard ('97) | 97 | GER | 4:36.74 | SB | ||||||||||
6 | Anne Spickhoff Anne Spickhoff ('97) | 97 | GER | 4:38.24 | PB | ||||||||||
7 | Franziska Althaus Franziska Althaus ('98) | 98 | GER | 4:38.60 | PB | ||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Hottenrott Laura Hottenrott ('92) | 92 | GER | 9:27.70 | PB | ||||||||||
2 | Miriam Dattke Miriam Dattke ('98) | 98 | GER | 9:38.56 | SB | ||||||||||
3 | Melina Gryschka Melina Gryschka ('94) | 94 | GER | 9:48.69 | PB | ||||||||||
4 | Carmen Schultze-Berndt Carmen Schultze-Berndt ('96) | 96 | GER | 9:49.53 | PB | ||||||||||
5 | Josephine Mintel Josephine Mintel ('91) | 91 | GER | 10:15.27 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Svenja Rieck Svenja Rieck ('93) | 93 | GER | 13.99 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Svenja Rieck Svenja Rieck ('93) | 93 | GER | 14.04 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Raukuc Anna Raukuc ('90) | 90 | GER | 58.25 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisanne Rieker Lisanne Rieker ('92) | 92 | GER | 1.68 | PB | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gong Lijiao Gong Lijiao ('89) | 89 | CHN | 19.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gao Yang Gao Yang ('93) | 93 | CHN | 18.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 17.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Guo Tianqian Guo Tianqian ('95) | 95 | CHN | 17.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Josephine Terlecki Josephine Terlecki ('86) | 86 | GER | 16.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 16.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 16.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura Jokeit Laura Jokeit ('95) | 95 | GER | 14.94 | |||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 59.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julie Hartwig Julie Hartwig ('94) | 94 | GER | 56.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sonka Kielmann Sonka Kielmann ('92) | 92 | GER | 49.99 | |||||||||||
D19 100 m Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Tizian Kirchhof Tizian Kirchhof ('98) | 98 | GER | 11.07 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Tizian Kirchhof Tizian Kirchhof ('98) | 98 | GER | 10.91 | PB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 19.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 19.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 18.82 | |||||||||||
4 | Christopher Koch Christopher Koch ('97) | 97 | GER | 18.27 | PB | ||||||||||
5 | Pascal Eichler Pascal Eichler ('98) | 98 | GER | 18.25 | |||||||||||
6 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 18.05 | |||||||||||
7 | Johann Friedrich Glawe Johann Friedrich Glawe ('97) | 97 | GER | 16.41 | SB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 64.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 55.12 | |||||||||||
3 | Johann Friedrich Glawe Johann Friedrich Glawe ('97) | 97 | GER | 49.88 | |||||||||||
P19 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 11.84 | |||||||||||
2 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 11.96 | |||||||||||
3 | Lea Sophie Benzin Lea Sophie Benzin ('99) | 99 | GER | 12.22 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Chantal Butzek Chantal Butzek ('97) | 97 | GER | 11.86 | |||||||||||
2 | Eleni Frommann Eleni Frommann ('97) | 97 | GER | 11.92 | SB | ||||||||||
3 | Lea Sophie Benzin Lea Sophie Benzin ('99) | 99 | GER | 12.09 | |||||||||||
4 | Paula Hasse Paula Hasse ('97) | 97 | GER | 12.24 | PB | ||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Vivian Hanusch Vivian Hanusch ('97) | 97 | GER | 14.47 | PB | ||||||||||
2 | Cynthia Weis Cynthia Weis ('97) | 97 | GER | 14.49 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Cynthia Weis Cynthia Weis ('97) | 97 | GER | 14.40 | |||||||||||
2 | Vivian Hanusch Vivian Hanusch ('97) | 97 | GER | 14.51 | PB | ||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 15.96 | |||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 41.68 | |||||||||||
2 | Ellen Goroncy Ellen Goroncy ('98) | 98 | GER | 41.52 | |||||||||||
D17 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maximilian Sluka Maximilian Sluka | 00 | GER | 1:55.17 | |||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jonas Tesch Jonas Tesch | 00 | GER | 17.87 | |||||||||||
2 | Korbinian Häßler Korbinian Häßler | 00 | GER | 17.12 | |||||||||||
3 | Wilhelm Harport Wilhelm Harport ('99) | 99 | GER | 16.83 | |||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tim Ader Tim Ader ('99) | 99 | GER | 58.61 | |||||||||||
2 | Stephan Brendel Stephan Brendel ('99) | 99 | GER | 55.16 | |||||||||||
P17 100 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
1 | Sabrina Häßler Sabrina Häßler ('99) | 99 | GER | 12.30 | |||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Josefine Klisch Josefine Klisch ('01) | 01 | GER | 14.97 | |||||||||||
2 | Anne Wagenknecht Anne Wagenknecht ('99) | 99 | GER | 14.74 | |||||||||||
3 | Paulina Frankenberg Paulina Frankenberg ('99) | 99 | GER | 14.41 | PB | ||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sophie-Christin Wust Sophie-Christin Wust ('99) | 99 | GER | 44.58 | PB |