M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | 45.47 | SB | ||||||||||
2 | Samuel García Samuel García ('91) | 91 | ESP | 45.84 | SB | ||||||||||
3 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 45.94 | |||||||||||
4 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.00 | SB | ||||||||||
5 | Freddy Mezones Freddy Mezones ('87) | 87 | VEN | 46.15 | |||||||||||
6 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 46.28 | |||||||||||
7 | Albert Bravo Albert Bravo ('87) | 87 | VEN | 46.60 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Onkabetse Nkobolo Onkabetse Nkobolo ('93) | 93 | BOT | 46.00 | SB | ||||||||||
2 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 47.54 | SB | ||||||||||
3 | Jesús Pérez Jesús Pérez ('87) | 87 | ESP | 47.79 | |||||||||||
4 | David Jiménez David Jiménez ('95) | 95 | ESP | 47.91 | SB | ||||||||||
5 | Julio Arenas Julio Arenas ('93) | 93 | ESP | 47.95 | |||||||||||
6 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 48.02 | SB | ||||||||||
7 | Iñigo Pérez Iñigo Pérez ('92) | 92 | HON | 48.36 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Edwin Melly Edwin Melly ('94) | 94 | KEN | 1:45.43 | |||||||||||
2 | Kevin López Kevin López ('90) | 90 | ESP | 1:45.61 | SB | ||||||||||
3 | Daniel Andújar Daniel Andújar ('94) | 94 | ESP | 1:45.61 | PB | ||||||||||
4 | Jeremiah Mutai Jeremiah Mutai ('92) | 92 | KEN | 1:45.64 | SB | ||||||||||
5 | Alejandro Estévez Alejandro Estévez ('92) | 92 | ESP | 1:46.63 | SB | ||||||||||
6 | David Palacio David Palacio ('88) | 88 | ESP | 1:46.85 | PB | ||||||||||
7 | Lucirio Antonio Garrido Lucirio Antonio Garrido ('92) | 92 | VEN | 1:47.40 | |||||||||||
8 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:47.82 | SB | ||||||||||
9 | Luis Alberto Marco Luis Alberto Marco ('86) | 86 | ESP | 1:47.86 | SB | ||||||||||
Pablo Olmedo Pablo Olmedo ('94) | 94 | ESP | DNF | pace 50.68 400m | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 1:48.87 | PB | ||||||||||
2 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 1:49.10 | PB | ||||||||||
3 | Jonathan Gaveta Jonathan Gaveta ('92) | 92 | ESP | 1:49.23 | SB | ||||||||||
4 | Bilal Ennassri Bilal Ennassri ('96) | 96 | MAR | 1:49.27 | PB | ||||||||||
5 | César Larrosa César Larrosa ('97) | 97 | ESP | 1:49.66 | PB | ||||||||||
6 | Gareth Warburton Gareth Warburton ('83) | 83 | GBR | 1:49.69 | |||||||||||
7 | Alberto Guerrero Alberto Guerrero ('95) | 95 | ESP | 1:49.70 | SB | ||||||||||
8 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:50.25 | |||||||||||
9 | Eduardo Suárez Eduardo Suárez ('89) | 89 | ESP | 1:52.44 | |||||||||||
Juan Manuel García Juan Manuel García ('91) | 91 | ESP | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:36.14 | SB | ||||||||||
2 | Filip Ingebrigtsen Filip Ingebrigtsen ('93) | 93 | NOR | 3:36.21 | PB | ||||||||||
3 | Benson Seurei Benson Seurei ('84) | 84 | BRN | 3:37.28 | SB | ||||||||||
4 | Aman Kedi Aman Kedi ('94) | 94 | ETH | 3:37.63 | SB | ||||||||||
5 | Hélio Gomes Hélio Gomes ('84) | 84 | POR | 3:37.74 | SB | ||||||||||
6 | Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | 3:37.81 | PB | ||||||||||
7 | Carlos Díaz Carlos Díaz ('93) | 93 | CHI | 3:37.82 | NR | PB | |||||||||
8 | Maurys Surel Castillo Maurys Surel Castillo ('84) | 84 | ESP | 3:39.02 | SB | ||||||||||
9 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:39.37 | SB | ||||||||||
10 | Carlos Alonso Carlos Alonso ('89) | 89 | ESP | 3:39.44 | SB | ||||||||||
11 | Amine Khadiri Amine Khadiri ('88) | 88 | CYP | 3:39.50 | NR | PB | |||||||||
12 | Andreas BuenoAndreas Bueno ('88) | 88 | DEN | 3:39.96 | |||||||||||
13 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:41.74 | SB | ||||||||||
14 | Víctor José Corrales Víctor José Corrales ('89) | 89 | ESP | 3:42.60 | |||||||||||
15 | Geofrey Barusei Geofrey Barusei ('94) | 94 | KEN | 3:42.68 | SB | ||||||||||
16 | Alberto Imedio Alberto Imedio ('91) | 91 | ESP | 3:43.86 | SB | ||||||||||
Adil Beryami Adil Beryami ('90) | 90 | MAR | DNF | ||||||||||||
Mohamed Fadel Selmi Mohamed Fadel Selmi ('91) | 91 | ESP | DNF | pace 54.00 400m | |||||||||||
Sadik Mikhou Sadik Mikhou ('90) | 90 | BRN | 3:32.30 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Antonio Abadía Antonio Abadía ('90) | 90 | ESP | 3:37.24 | PB | ||||||||||
2 | Emanuel Rolim Emanuel Rolim ('93) | 93 | POR | 3:41.46 | SB | ||||||||||
3 | David Lorenzo David Lorenzo ('93) | 93 | ESP | 3:44.14 | PB | ||||||||||
4 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 3:44.91 | PB | ||||||||||
5 | Lorenzo Jiménez Lorenzo Jiménez ('94) | 94 | ESP | 3:45.18 | PB | ||||||||||
6 | Ayoub Mokhtar Ayoub Mokhtar ('96) | 96 | ESP | 3:45.52 | SB | ||||||||||
7 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 3:45.60 | PB | ||||||||||
8 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 3:45.98 | SB | ||||||||||
9 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 3:46.38 | SB | ||||||||||
10 | Yago Rojo Yago Rojo ('95) | 95 | ESP | 3:46.45 | PB | ||||||||||
11 | Javier Nagore Javier Nagore ('87) | 87 | ESP | 3:47.28 | SB | ||||||||||
12 | Iván Sáinz Iván Sáinz ('91) | 91 | ESP | 3:47.30 | SB | ||||||||||
13 | David Martínez David Martínez ('83) | 83 | ESP | 3:47.92 | |||||||||||
14 | Alejandro González Alejandro González ('84) | 84 | ESP | 3:48.59 | SB | ||||||||||
15 | Ossi Kekki Ossi Kekki ('93) | 93 | FIN | 3:51.60 | SB | ||||||||||
16 | Mohamed Aid Ben Aissa Mohamed Aid Ben Aissa ('89) | 89 | MAR | 3:52.18 | SB | ||||||||||
17 | Sergio Vallejo Sergio Vallejo ('83) | 83 | ESP | 3:53.84 | SB | ||||||||||
Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Pablo Muñoz Pablo Muñoz ('81) | 81 | ESP | 3:48.00 | PB | ||||||||||
2 | Diego Jiménez Diego Jiménez ('95) | 95 | ESP | 3:49.10 | PB | ||||||||||
3 | Jorge Pascual Jorge Pascual ('90) | 90 | ESP | 3:50.48 | SB | ||||||||||
4 | Mohamed Lansi Mohamed Lansi ('95) | 95 | MAR | 3:52.37 | SB | ||||||||||
5 | José Manuel Cortés José Manuel Cortés ('83) | 83 | ESP | 3:52.73 | SB | ||||||||||
6 | Jose Antonio Alcaraz Jose Antonio Alcaraz ('75) | 75 | ESP | 3:53.23 | PB | ||||||||||
7 | Pablo Rodríguez Pablo Rodríguez ('91) | 91 | ESP | 3:53.77 | SB | ||||||||||
8 | Amin Houkmi Amin Houkmi ('96) | 96 | ESP | 3:54.08 | PB | ||||||||||
9 | Pablo Salcedo Pablo Salcedo ('95) | 95 | ESP | 3:56.44 | PB | ||||||||||
10 | Ramon Linares Ramon Linares ('92) | 92 | ESP | 3:57.13 | PB | ||||||||||
11 | Miguel Angel Barrera Miguel Angel Barrera ('97) | 97 | ESP | 3:57.27 | PB | ||||||||||
12 | Eduardo Esteban Eduardo Esteban ('96) | 96 | ESP | 3:57.50 | PB | ||||||||||
13 | Moises Antonete Moises Antonete ('96) | 96 | ESP | 3:58.50 | PB | ||||||||||
14 | Imad Barhoun Imad Barhoun ('96) | 96 | ESP | 4:01.92 | SB | ||||||||||
15 | Diego Moreno Diego Moreno ('85) | 85 | ESP | 4:02.14 | SB | ||||||||||
16 | Ouassim Oumaiz Ouassim Oumaiz ('99) | 99 | ESP | 4:04.35 | SB | ||||||||||
17 | Alvaro Mirabent Alvaro Mirabent | 00 | ESP | 4:08.16 | PB | ||||||||||
Eduardo Rodriguez Eduardo Rodriguez ('91) | 91 | ESP | DNF | ||||||||||||
Roberto Sotomayor Roberto Sotomayor ('77) | 77 | ESP | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Cornelius Kangogo Cornelius Kangogo ('93) | 93 | KEN | 13:10.80 | PB | ||||||||||
2 | Ilias Fifa Ilias Fifa ('89) | 89 | ESP | 13:11.83 | SB | ||||||||||
3 | Aron Kifle Aron Kifle ('98) | 98 | ERI | 13:13.39 | NU20R | PB | |||||||||
4 | Leul Gebrselassie Leul Gebrselassie ('93) | 93 | ETH | 13:13.88 | PB | ||||||||||
5 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 13:15.40 | PB | ||||||||||
6 | Jaouad Tougane Jaouad Tougane ('89) | 89 | MAR | 13:16.12 | PB | ||||||||||
7 | Youness Essalhi Youness Essalhi ('93) | 93 | MAR | 13:17.32 | SB | ||||||||||
8 | John Kipkoech John Kipkoech ('91) | 91 | KEN | 13:23.57 | SB | ||||||||||
9 | El Mahjoub Dazza El Mahjoub Dazza ('91) | 91 | MAR | 13:27.65 | PB | ||||||||||
10 | Lawi Lalang Lawi Lalang ('91) | 91 | USA | 13:33.82 | SB | ||||||||||
11 | Ross Proudfoot Ross Proudfoot ('92) | 92 | CAN | 13:34.31 | SB | ||||||||||
12 | Carlos Mayo Carlos Mayo ('95) | 95 | ESP | 13:34.95 | PB | ||||||||||
13 | David McNeill David McNeill ('86) | 86 | AUS | 13:36.41 | SB | ||||||||||
14 | Éderson Pereira Éderson Pereira ('90) | 90 | BRA | 13:37.69 | PB | ||||||||||
15 | Samuel Barata Samuel Barata ('93) | 93 | POR | 13:56.43 | PB | ||||||||||
16 | Ouais Zitane Ouais Zitane ('86) | 86 | MAR | 14:02.43 | PB | ||||||||||
17 | Houssane Eddine Benabbou Houssane Eddine Benabbou ('93) | 93 | ESP | 14:02.71 | PB | ||||||||||
Mohamed Al-Garni Mohamed Al-Garni ('92) | 92 | QAT | DNF | ||||||||||||
Hassan Chani Hassan Chani ('91) | 91 | BRN | DNF | ||||||||||||
Ethan Heywood Ethan Heywood ('92) | 92 | GBR | DNF | ||||||||||||
El Madhi Lahoufi El Madhi Lahoufi ('96) | 96 | ESP | DNF | ||||||||||||
Dennis Licht Dennis Licht ('84) | 84 | NED | DNF | ||||||||||||
Remmy Limo Remmy Limo ('88) | 88 | KEN | DNF | pace 2:38.97 1000m 5:19.90 2000m 7:58.06 3000m | |||||||||||
Yassine Rachik Yassine Rachik ('93) | 93 | ITA | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:17.19 | PB | ||||||||||
2 | Tafese Soboka Tafese Soboka ('93) | 93 | ETH | 8:17.75 | PB | ||||||||||
3 | Chala Beyo Chala Beyo ('96) | 96 | ETH | 8:17.84 | PB | ||||||||||
4 | Phenus Kipleting Phenus Kipleting ('94) | 94 | KEN | 8:21.23 | PB | ||||||||||
5 | Hicham Sigueni Hicham Sigueni ('93) | 93 | MAR | 8:21.88 | SB | ||||||||||
6 | Yemane Haileselassie Yemane Haileselassie ('98) | 98 | ERI | 8:22.52 | NR NU20R | PB | |||||||||
7 | Abdelaziz Merzougui Abdelaziz Merzougui ('91) | 91 | ESP | 8:26.15 | SB | ||||||||||
8 | Birhan Getahun Birhan Getahun ('91) | 91 | ETH | 8:28.00 | |||||||||||
9 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 8:30.90 | |||||||||||
10 | Silas Kitum Silas Kitum ('90) | 90 | KEN | 8:32.63 | SB | ||||||||||
11 | Yuri Floriani Yuri Floriani ('81) | 81 | ITA | 8:33.43 | SB | ||||||||||
12 | Chris Dulhanty Chris Dulhanty ('92) | 92 | CAN | 8:34.96 | |||||||||||
13 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:37.13 | SB | ||||||||||
14 | Martin Grau Martin Grau ('92) | 92 | GER | 8:45.65 | SB | ||||||||||
15 | Simon Ayeko Simon Ayeko ('87) | 87 | UGA | 8:48.15 | SB | ||||||||||
Ibrahim Ezzaydouny Ibrahim Ezzaydouny ('91) | 91 | MAR | DNF | ||||||||||||
Tomás Tajadura Tomás Tajadura ('85) | 85 | ESP | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Zerom Beraki Zerom Beraki ('98) | 98 | ERI | 8:43.58 | PB | ||||||||||
2 | Nico Sonnenberg Nico Sonnenberg ('91) | 91 | GER | 8:47.33 | |||||||||||
3 | Hashim Salah Abbas Hashim Salah Abbas ('94) | 94 | QAT | 8:49.22 | SB | ||||||||||
4 | Roberto Tello Roberto Tello ('92) | 92 | CHI | 8:50.60 | |||||||||||
5 | David Flynn David Flynn ('89) | 89 | IRL | 8:51.25 | SB | ||||||||||
6 | Fernando Serrão Fernando Serrão ('93) | 93 | POR | 8:53.19 | SB | ||||||||||
7 | Eric Peñalver Eric Peñalver ('93) | 93 | ESP | 8:55.37 | SB | ||||||||||
8 | Mario Bazán Mario Bazán ('87) | 87 | PER | 8:55.53 | |||||||||||
9 | Alberts Blajs Alberts Blajs ('95) | 95 | LAT | 8:56.91 | SB | ||||||||||
10 | Enrique Sánchez Enrique Sánchez ('83) | 83 | ESP | 8:57.28 | SB | ||||||||||
11 | Freddy Espinoza Freddy Espinoza ('86) | 86 | COL | 9:17.41 | |||||||||||
Jorge Blanco Jorge Blanco ('93) | 93 | ESP | DNF | ||||||||||||
Patrick Churkor Patrick Churkor ('91) | 91 | KEN | DNF | pace 2:48.58 1000m 5:38.37 2000m | |||||||||||
Mostafa Sahaoui Mostafa Sahaoui ('95) | 95 | MAR | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simón Siverio Simón Siverio ('88) | 88 | ESP | 2.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dmytro Yakovenko Dmytro Yakovenko ('92) | 92 | UKR | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | David Bolado David Bolado ('92) | 92 | ESP | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alvaro Martinez Alvaro Martinez ('97) | 97 | ESP | 2.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | David Cortijo David Cortijo ('96) | 96 | ESP | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lysvanys Pérez Lysvanys Pérez ('82) | 82 | ESP | 2.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Guillermo Roldán Guillermo Roldán ('94) | 94 | ESP | 2.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hamish Peacock Hamish Peacock ('90) | 90 | AUS | 83.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jordi Sánchez Jordi Sánchez ('85) | 85 | ESP | 72.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bilal Nouali Bilal Nouali ('94) | 94 | MAR | 70.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Zigismunds Sirmais Zigismunds Sirmais ('92) | 92 | LAT | 70.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Héctor Aragues Héctor Aragues ('95) | 95 | ESP | 65.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jesús Crossa Jesús Crossa ('89) | 89 | ESP | 62.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maria Benedicta Chigbolu Maria Benedicta Chigbolu ('89) | 89 | ITA | 52.68 | |||||||||||
2 | Montené Speight Montené Speight ('92) | 92 | GBR | 53.17 | |||||||||||
3 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 53.23 | |||||||||||
4 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 53.53 | |||||||||||
5 | Marta Milani Marta Milani ('87) | 87 | ITA | 53.77 | |||||||||||
6 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 54.27 | |||||||||||
7 | Lénora Guion-Firmin Lénora Guion-Firmin ('91) | 91 | FRA | 54.68 | =SB | ||||||||||
8 | Nercely Soto Nercely Soto ('90) | 90 | VEN | 54.95 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Geraxane Ussía Geraxane Ussía ('86) | 86 | ESP | 54.19 | PB | ||||||||||
2 | Andrea Díez Andrea Díez ('88) | 88 | ESP | 54.47 | SB | ||||||||||
3 | Sara Gómez Sara Gómez ('95) | 95 | ESP | 54.58 | SB | ||||||||||
4 | Kelly Johanna Benítez Kelly Johanna Benítez ('82) | 82 | ESP | 54.79 | PB | ||||||||||
5 | Filipa Martins Filipa Martins ('92) | 92 | POR | 54.97 | SB | ||||||||||
6 | Andrea Serrano Andrea Serrano ('99) | 99 | ESP | 56.95 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Margaret Wambui Margaret Wambui ('95) | 95 | KEN | 1:59.54 | PB | ||||||||||
2 | Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | 2:01.36 | |||||||||||
3 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:01.43 | =PB | ||||||||||
4 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 2:02.05 | SB | ||||||||||
5 | Anastasiya Tkachuk Anastasiya Tkachuk ('93) | 93 | UKR | 2:02.33 | SB | ||||||||||
6 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | KEN | 2:03.18 | |||||||||||
7 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:03.44 | |||||||||||
8 | Sanne Verstegen Sanne Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:03.71 | SB | ||||||||||
9 | Emily Dudgeon Emily Dudgeon ('93) | 93 | GBR | 2:04.73 | |||||||||||
10 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:05.85 | SB | ||||||||||
11 | Zoya Naumov Zoya Naumov ('95) | 95 | ESP | 2:06.88 | SB | ||||||||||
Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | DNF | pace 58.43 500m | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Lorea Ayala Lorea Ayala ('87) | 87 | ESP | 2:08.02 | PB | ||||||||||
2 | Lorea Ibarzabal Lorea Ibarzabal ('94) | 94 | ESP | 2:09.45 | |||||||||||
3 | Angela González Angela González ('97) | 97 | ESP | 2:10.66 | SB | ||||||||||
4 | Carla Mendes Carla Mendes ('94) | 94 | CPV | 2:11.01 | SB | ||||||||||
5 | Patrícia Silva Patrícia Silva ('99) | 99 | POR | 2:11.31 | PB | ||||||||||
6 | Ángela Alonso Ángela Alonso ('98) | 98 | ESP | 2:12.16 | PB | ||||||||||
7 | Marta Rojano Marta Rojano ('99) | 99 | ESP | 2:12.26 | SB | ||||||||||
8 | Immaculada Cantero Immaculada Cantero ('79) | 79 | ESP | 2:13.71 | |||||||||||
9 | Lidia Campo Lidia Campo ('91) | 91 | ESP | 2:13.72 | =PB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mary Kuria Mary Kuria ('87) | 87 | KEN | 4:04.13 | SB | ||||||||||
2 | Amela Terzić Amela Terzić ('93) | 93 | SRB | 4:05.53 | SB | ||||||||||
3 | Muriel Coneo Muriel Coneo ('87) | 87 | COL | 4:06.99 | NR | PB | |||||||||
4 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:08.17 | SB | ||||||||||
5 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:10.76 | PB | ||||||||||
6 | Zoe Buckman Zoe Buckman ('88) | 88 | AUS | 4:12.77 | |||||||||||
7 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:14.23 | SB | ||||||||||
8 | Montse Mas Montse Mas ('79) | 79 | ESP | 4:15.21 | PB | ||||||||||
9 | Ana Lozano Ana Lozano ('91) | 91 | ESP | 4:17.80 | PB | ||||||||||
10 | Laura Mendez Laura Mendez ('88) | 88 | ESP | 4:20.21 | SB | ||||||||||
11 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 4:21.97 | PB | ||||||||||
12 | Alondra Negrón Alondra Negrón ('98) | 98 | PUR | 4:22.40 | PB | ||||||||||
13 | Amélia Vitorino Amélia Vitorino ('94) | 94 | POR | 4:24.43 | PB | ||||||||||
14 | Susana Godinho Susana Godinho ('92) | 92 | POR | 4:29.61 | SB | ||||||||||
15 | Idaira Prieto Idaira Prieto ('97) | 97 | ESP | 4:30.45 | PB | ||||||||||
16 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 4:36.58 | SB | ||||||||||
17 | Miriam Costa Miriam Costa ('97) | 97 | ESP | 4:38.54 | SB | ||||||||||
Amina Bakhit Amina Bakhit ('90) | 90 | SUD | DNF | pace 61.88 400m 2:10.20 800m | |||||||||||
Isabel Macías Isabel Macías ('84) | 84 | ESP | DNF | ||||||||||||
Paula Ramírez Paula Ramírez ('83) | 83 | ESP | DNF | ||||||||||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alemitu Hawi Alemitu Hawi ('96) | 96 | ETH | 15:10.13 | PB | ||||||||||
2 | Bezunesh Getachew Bezunesh Getachew ('97) | 97 | ETH | 15:16.98 | PB | ||||||||||
3 | Nuria Fernández Nuria Fernández ('76) | 76 | ESP | 15:24.17 | PB | ||||||||||
4 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 15:53.19 | SB | ||||||||||
5 | Beth Potter Beth Potter ('91) | 91 | GBR | 16:04.09 | |||||||||||
6 | Gema Barrachina Gema Barrachina ('86) | 86 | ESP | 16:17.40 | SB | ||||||||||
7 | Judith Plá Judith Plá ('78) | 78 | ESP | 16:21.65 | SB | ||||||||||
8 | Rehima Jewar Rehima Jewar ('90) | 90 | ETH | 16:40.72 | SB | ||||||||||
9 | Cecilia Norrbom Cecilia Norrbom ('88) | 88 | SWE | 16:46.62 | SB | ||||||||||
10 | Mhairi MacLennan Mhairi MacLennan ('95) | 95 | GBR | 16:53.19 | PB | ||||||||||
11 | Clara Simal Clara Simal ('87) | 87 | ESP | 17:04.44 | PB | ||||||||||
12 | Wanda Florencia Villanueva Wanda Florencia Villanueva ('93) | 93 | ESP | 17:18.01 | PB | ||||||||||
Selah Busienei Selah Busienei ('91) | 91 | KEN | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Agnes Chesang Agnes Chesang ('86) | 86 | KEN | 9:28.03 | PB | ||||||||||
2 | Fadwa Sidi Madane Fadwa Sidi Madane ('94) | 94 | MAR | 9:33.97 | SB | ||||||||||
3 | Woynshet Ansa Woynshet Ansa ('96) | 96 | ETH | 9:37.85 | PB | ||||||||||
4 | Bezuayehu Mohamed Bezuayehu Mohamed ('96) | 96 | ETH | 9:44.93 | SB | ||||||||||
5 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | FIN | 9:51.54 | SB | ||||||||||
6 | Zulema Arenas Zulema Arenas ('95) | 95 | PER | 9:52.88 | NR | PB | |||||||||
7 | Justyna Korytkowska Justyna Korytkowska ('86) | 86 | POL | 10:01.97 | SB | ||||||||||
8 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 10:03.32 | SB | ||||||||||
9 | Carolina Robles Carolina Robles ('91) | 91 | ESP | 10:05.62 | PB | ||||||||||
10 | Solange Jesus Solange Jesus ('87) | 87 | POR | 10:23.11 | SB | ||||||||||
11 | Clara Viñaras Clara Viñaras ('93) | 93 | ESP | 10:26.76 | SB | ||||||||||
12 | Sandra Teixeira Sandra Teixeira ('78) | 78 | POR | 10:40.01 | SB | ||||||||||
13 | Eva Arias Eva Arias ('80) | 80 | ESP | 10:46.03 | SB | ||||||||||
Elena García Elena García ('86) | 86 | ESP | DNF | ||||||||||||
Teresa Urbina Teresa Urbina ('85) | 85 | ESP | DNF | ||||||||||||
Giulia Martinelli Giulia Martinelli ('91) | 91 | ITA | DQ | ||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Jagaciak Michalska Anna Jagaciak Michalska ('90) | 90 | POL | 13.80 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Susana Costa Susana Costa ('84) | 84 | POR | 13.70 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 13.64 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.35 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Katja Demut Katja Demut ('83) | 83 | GER | 12.63 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Débora Calveras Débora Calveras ('88) | 88 | ESP | 12.63 | -0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Geisa Arcanjo Geisa Arcanjo ('91) | 91 | BRA | 17.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 17.48 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 17.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Elena Gutiérrez Elena Gutiérrez ('91) | 91 | ESP | 15.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Judit Prats Judit Prats ('96) | 96 | ESP | 14.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cristina Trejo Cristina Trejo ('98) | 98 | ESP | 11.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alena Sobaleva Alena Sobaleva ('93) | 93 | BLR | 67.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 64.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Osarumen Odeh Osarumen Odeh ('95) | 95 | ESP | 58.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Carlos Garcia Carlos Garcia ('95) | 95 | ESP | 1:53.74 | PB | ||||||||||
2 | David Sanchez David Sanchez ('96) | 96 | ESP | 1:54.90 | PB | ||||||||||
3 | Pablo Reyes Pablo Reyes ('96) | 96 | ESP | 1:55.03 | PB | ||||||||||
4 | Ismael Rodriguez Ismael Rodriguez ('88) | 88 | ESP | 1:55.43 | PB | ||||||||||
5 | Andres Vazquez Andres Vazquez ('98) | 98 | ESP | 1:55.71 | PB | ||||||||||
6 | Santiago Ruiz Santiago Ruiz ('97) | 97 | ESP | 1:55.85 | PB |