Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Bislett Games, IAAF Diamond League, Bislett Stadium 9.6.2016

M 100 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN10.07
  0.133
 SB
2
Mike Rodgers
Mike Rodgers ('85)
USA10.09
  0.139
 
3
Dentarius Locke
Dentarius Locke ('89)
USA10.12
  0.137
 =SB
4
Ameer Webb
Ameer Webb ('91)
USA10.18
  0.137
 
5
Christophe Lemaitre
Christophe Lemaitre ('90)
FRA10.20
  0.130
 
6
Sean McLean
Sean McLean ('92)
USA10.32
  0.158
 
7
Wilfried Koffi
Wilfried Koffi ('87)
CIV10.35
  0.145
 
8
Kim Collins
Kim Collins ('76)
SKN11.59
  0.142
 
M 1 mile    

Finale A

Finale
1
Asbel Kiprop
Asbel Kiprop ('89)
KEN3:51.48
  
 SB
2
Elijah Manangoi
Elijah Manangoi ('93)
KEN3:52.04
  
 PB
3
Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi ('88)
ALG3:52.24
  
 SB
4
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:52.26
  
 SB
5
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:52.59
  
 SB
6
Charlie Da’Vall Grice
Charlie Da’Vall Grice ('93)
GBR3:52.85
  
 
7
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR3:53.19
  
 SB
8
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:55.02
  
 PB
9
Robert Biwott
Robert Biwott ('96)
KEN3:55.62
  
 PB
10
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:58.53
  
 SB
Andrew Rotich
Andrew Rotich ('87)
KEN DNF
  pace 55.46 400m 1:52.59 800m
 
James Magut
James Magut ('90)
KEN DNF
  pace 2:49.54 1200m
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet ('94)
ETH13:07.70
  
 
2
Muktar Edris
Muktar Edris ('94)
ETH13:08.11
  
 
3
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH13:08.34
  
 
4
Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider ('87)
MAR13:08.61
  
 SB
5
Isiah Koech
Isiah Koech ('93)
KEN13:10.18
  
 
6
Dejen Gebremeskel
Dejen Gebremeskel ('89)
ETH13:10.68
  
 
7
Abadi Hadis
Abadi Hadis ('97)
ETH13:11.45
  
 
8
Hayle Ibrahimov
Hayle Ibrahimov ('90)
AZE13:13.92
  
 SB
9
Thomas Longosiwa
Thomas Longosiwa ('82)
KEN13:14.51
  
 
10
Yenew Alamirew
Yenew Alamirew ('90)
ETH13:16.99
  
 
11
Edwin Soi
Edwin Soi ('86)
KEN13:23.19
  
 
12
Dejene Debela
Dejene Debela ('95)
ETH13:27.44
  
 SB
13
Aweke Ayalew
Aweke Ayalew ('93)
BRN13:28.11
  
 
14
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS13:44.51
  
 
15
Sindre Buraas
Sindre Buraas ('89)
NOR13:52.21
  
 
16
Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab ('95)
ERI13:59.72
  
 
Cornelius Kangogo
Cornelius Kangogo ('93)
KEN DNF
  pace 4000m 10:43.77
 
Vincent Rono
Vincent Rono ('90)
KEN DNF
  pace 2:40.07 1000m 5:20.31 2000m 8:02.86 3000m
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.79
  0.164
 SB
2
Javier Culson
Javier Culson ('84)
PUR48.99
  0.175
 SB
3
Michael Tinsley
Michael Tinsley ('84)
USA49.02
  0.121
 
4
Kerron Clement
Kerron Clement ('85)
USA49.61
  0.194
 
5
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR49.80
  0.163
 
6
Nicholas Bett
Nicholas Bett ('90)
KEN49.85
  0.177
 
7
Patryk Dobek
Patryk Dobek ('94)
POL50.27
  0.174
 
8
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR50.98
  0.153
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie ('86)
FRA5.80
  
 
 
5.65
XXO
5.73
  O
5.80
 XO
5.87
XXX
    
2
Shawnacy Barber
Shawnacy Barber ('94)
CAN5.73
  
 
 
5.40
  O
5.55
 XO
5.65
 XO
5.73
 XO
5.80
XXX
   
3
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.65
  
 
 
5.40
 XO
5.55
 XO
5.65
  O
5.80
XXX
    
4
Stanley Joseph
Stanley Joseph ('91)
FRA5.55
  
 
 
5.40
  O
5.55
 XO
5.65
XXX
     
5
Xue Changrui 
Xue Changrui  ('91)
CHN5.40
  
 
 
5.25
 XO
5.40
XXO
5.55
XXX
     
6
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.25
  
 
 
5.25
 XO
5.40
XXX
      
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL NH
  
 
 
5.40
XXX
       
M Trespring    

Finale A

Finale
1
Alexis Copello
Alexis Copello ('85)
CUB16.91
+0.2
  
 
 
  X
 0.3
16.91
 0.2
  X
 0.8
16.18
 -0.3
  X
 0.3
  X
 -0.8
  
2
Teddy Tamgho
Teddy Tamgho ('89)
FRA16.80
-0.2
  
 SB
 
16.34  X
 0.6
16.80 SB
 -0.2
  X
 0.3
15.97  X
 -0.9
  
3
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.69
+0.3
  
 
 
  X  X
 0.2
16.67
 -0.5
16.69
 0.3
  X
 1.1
  X
 -0.4
  
4
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.66
-0.3
  
 
 
  X
 0.5
16.19
 -0.4
16.66
 -0.3
  X
 -0.2
  X
 -0.1
  X
 -0.3
  
5
Omar Craddock
Omar Craddock ('91)
USA16.48
+0.2
  
 
 
  X
 1.3
16.48
 0.2
16.15
 0.2
     
6
Troy Doris
Troy Doris ('89)
GUY16.48
0.0
  
 
 
  X
 0.2
  X
 -0.1
16.48     
7
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR16.38
+0.7
  
 
 
15.98
 0.1
16.38
 0.7
  X
 0.6
     
8
Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena ('85)
RSA16.08
-0.2
  
 
 
15.30
 1.8
15.79
 0.9
16.08
 -0.2
     
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA22.01
  
 
 
20.1820.7320.6920.4521.5122.01  
2
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL21.14
  
WU20R PB
 
20.7720.6420.2621.14 NUR =NUR WJL PB20.70  X  
3
Tomasz Majewski
Tomasz Majewski ('81)
POL20.56
  
 
 
19.6119.9320.56  X20.0920.19  
4
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN20.40
  
 
 
19.9220.10  X19.6920.4020.07  
5
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB19.84
  
 
 
19.84  X19.66     
6
O'Dayne Richards
O'Dayne Richards ('88)
JAM19.14
  
 
 
18.2818.4119.14     
7Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR17.68
  
 PB
 
17.3717.68 PB  X     
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Thomas Röhler
Thomas Röhler ('91)
GER89.30
  
 PB
 
84.7189.30 WL PB85.3584.1281.59  X  
2
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER87.11
  
 PB
 
87.11 PB83.6784.03  X83.7682.83  
3
Keshorn Walcott
Keshorn Walcott ('93)
TTO86.35
  
 SB
 
82.9184.78 SB83.8586.35 SB79.68  X  
4
Hamish Peacock
Hamish Peacock ('90)
AUS84.25
  
 
 
81.8683.8479.4882.9083.4784.25  
5
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE81.89
  
 
 
77.8881.8978.26     
6
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN80.90
  
 
 
75.6780.9079.67     
7
Andreas Hofmann
Andreas Hofmann ('91)
GER79.57
  
 
 
79.5779.5277.11     
8
Ryohei Arai
Ryohei Arai ('91)
JPN76.82
  
 
 
76.8276.7773.57     
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY81.94 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
81.33  X81.94     
K 200 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED21.93
  0.150
 SB
2
Elaine Thompson
Elaine Thompson ('92)
JAM22.64
  0.218
 
3
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL22.78
  0.143
 SB
4
Simone Facey
Simone Facey ('85)
JAM22.88
  0.171
 
5
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR23.29
  0.123
 
6
Rosângela Santos
Rosângela Santos ('90)
BRA23.65
  0.161
 SB
7
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.21
  0.138
 
Kimberly Hyacinthe
Kimberly Hyacinthe ('89)
CAN DQ
  0.142
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM51.04
  0.143
 
2
Natasha Hastings
Natasha Hastings ('86)
USA51.38
  0.158
 
3
Novlene Williams-Mills
Novlene Williams-Mills ('82)
JAM51.66
  0.232
 
4
Anyika Onuora
Anyika Onuora ('84)
GBR51.85
  0.182
 
5
Morgan Mitchell
Morgan Mitchell ('94)
AUS51.92
  0.138
 
6
Libania Grenot
Libania Grenot ('83)
ITA52.03
  0.152
 
7
Marie Gayot
Marie Gayot ('89)
FRA52.21
  0.169
 SB
8
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.04
  0.141
 
K 1 mile    

Finale A

Finale
1
Faith Kipyegon
Faith Kipyegon ('94)
KEN4:18.60
  
 SB
2
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:19.12
  
 PB
3
Meraf Bahta
Meraf Bahta ('89)
SWE4:25.26
  
 PB
4
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:25.34
  
 PB
5
Angelika Cichocka
Angelika Cichocka ('88)
POL4:25.39
  
 PB
6
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR4:26.23
  
NR PB
7
Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause ('92)
GER4:29.58
  
 PB
8
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:29.59
  
 SB
9
Nancy Chepkwemoi
Nancy Chepkwemoi ('93)
KEN4:30.67
  
 SB
10
Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim ('81)
NOR4:31.57
  
 PB
11
Nuria Fernández
Nuria Fernández ('76)
ESP4:33.88
  
 SB
Jenny Meadows
Jenny Meadows ('81)
GBR DNF
  pace 62.28 400m 2:06.11 800m
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Hyvin Kiyeng
Hyvin Kiyeng ('92)
KEN9:09.57
  
 
2
Sofia Assefa
Sofia Assefa ('87)
ETH9:18.53
  
 
3
Etenesh Diro
Etenesh Diro ('91)
ETH9:19.40
  
 
4
Madeline Hills
Madeline Hills ('87)
AUS9:24.73
  
 SB
5
Charlotta Fougberg
Charlotta Fougberg ('85)
SWE9:30.11
  
 SB
6
Genevieve LaCaze
Genevieve LaCaze ('89)
AUS9:30.52
  
 PB
7
Lydia Chepkurui
Lydia Chepkurui ('84)
KEN9:32.48
  
 
8
Tigist Mekonen
Tigist Mekonen ('97)
BRN9:42.23
  
 SB
9
Claire Perraux
Claire Perraux ('87)
FRA9:55.77
  
 SB
10
Bezuayehu Mohamed
Bezuayehu Mohamed ('96)
ETH10:01.01
  
 
Fancy Cherotich
Fancy Cherotich ('90)
KEN DNF
  pace
 
Caroline Chepkurui
Caroline Chepkurui ('90)
KEN DNF
  pace 3:03.77 1000m
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA12.56
  0.143
 
1
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA12.56
  0.143
 
2
Dawn Harper Nelson
Dawn Harper Nelson ('84)
USA12.75
  0.161
 SB
3
Jasmin Stowers
Jasmin Stowers ('91)
USA12.79
  0.188
 
4
Tiffany Porter
Tiffany Porter ('87)
GBR12.94
  0.143
 
5
Cindy Roleder
Cindy Roleder ('89)
GER12.94
  0.145
 
6
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.12
  0.156
 SB
7
Sally Pearson
Sally Pearson ('86)
AUS13.14
  0.116
 SB
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR DQ
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Ruth Beitia
Ruth Beitia ('79)
ESP1.90
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
 XO
1.93
XXX
    
2
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.85
  
 SB
 
1.80 =SB
  O
1.85 SB
  O
1.90
XXX
     
2
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.85
  
 SB
 
1.80 SB
  O
1.85 SB
  O
1.90
XXX
     
2
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.85
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
XXX
     
5
Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko ('86)
POL1.85
  
 
 
1.85
 XO
1.90
XXX
      
6
Erika Kinsey
Erika Kinsey ('88)
SWE1.85
  
 
 
1.80
  O
1.85
XXO
1.90
XXX
     
7
Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch ('90)
GER1.80
  
 
 
1.80
  O
1.85
XXX
      
7
Levern Spencer
Levern Spencer ('84)
LCA1.80
  
 
 
1.80
  O
1.85
XXX
      
7
Alessia Trost
Alessia Trost ('93)
ITA1.80
  
 
 
1.80
  O
1.85
XXX
      
10
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.80
  
 
 
1.80
 XO
1.85
XXX
      
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ivana Španović
Ivana Španović ('90)
SRB6.94
-0.5
  
 
 
6.63
 -0.9
6.79
 0.3
  X
 0.1
  X
 -0.3
6.94
 -0.5
  –  
2
Christabel Nettey
Christabel Nettey ('91)
CAN6.68
+0.2
  
 
 
6.61
 0.2
6.66
 0.2
6.32
 0.6
6.68
 0.2
6.46
 -0.8
6.53
 -0.1
  
3
Shara Proctor
Shara Proctor ('88)
GBR6.67 w
+2.2
  
 
 
6.66 =SB
 -0.8
6.50
 0.5
6.67
 2.2
6.33
 -0.2
6.46
 0.5
6.41
 -0.8
  
4
Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta ('85)
USA6.65
+0.2
  
 
 
6.54
 0.7
6.65
 0.2
6.52
 0.4
6.49
 0.7
6.48
 -0.3
6.62
 -0.3
  
5
Ksenija Balta
Ksenija Balta ('86)
EST6.61
-0.8
  
 SB
 
6.57 SB
 -0.4
6.476.61 SB
 -0.8
     
6
Alexandra Wester
Alexandra Wester ('94)
GER6.42
+1.0
  
 
 
6.22
 -0.5
6.37
 0.6
6.42
 1.0
     
7
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.39
-0.9
  
 
 
6.39
 -0.9
6.19
 0.4
6.11
 0.1
     
8Erica JarderErica Jarder ('86)SWE6.24
+0.5
  
 
 
6.24
 0.5
6.23
 -0.1
6.02
 -0.4
     
9
Funmi Jimoh
Funmi Jimoh ('84)
USA6.16
0.0
  
 
 
6.07
 0.4
6.165.40
 0.4
     
10
Janay DeLoach
Janay DeLoach ('85)
USA5.95
+0.4
  
 
 
5.95
 0.4
  X
 1.5
  –     
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR NM
  
 
 
  X
 -1.1
  X
 0.3
  X
 -0.2
     
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sandra Perković
Sandra Perković ('90)
CRO67.10
  
 
 
65.3466.2867.10  X64.10  X  
2
Nadine Müller
Nadine Müller ('85)
GER63.09
  
 
 
63.09  X61.8062.9160.3961.83  
3
Denia Caballero
Denia Caballero ('90)
CUB62.65
  
 
 
  X62.0462.53  X  X62.65  
4
Shanice Craft
Shanice Craft ('93)
GER62.08
  
 
 
  X61.6262.0859.7259.3659.42  
5
Yaimé Pérez
Yaimé Pérez ('91)
CUB61.91
  
 
 
61.9161.64  X     
6
Jade Lally
Jade Lally ('87)
GBR59.56
  
 
 
57.57  X59.56     
7
Whitney Ashley
Whitney Ashley ('89)
USA59.39
  
 
 
59.3958.36  X     
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Asbel Kiprop
Asbel Kiprop ('89)
KEN3:35.49
  
 
2
Taoufik Makhloufi
Taoufik Makhloufi ('88)
ALG3:37.18
  
 SB
3
Elijah Manangoi
Elijah Manangoi ('93)
KEN3:37.30
  
 
4
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR3:37.57
  
 
5
Charlie Da’Vall Grice
Charlie Da’Vall Grice ('93)
GBR3:37.70
  
 SB
6
Ryan Gregson
Ryan Gregson ('90)
AUS3:37.80
  
 
7
Nick Willis
Nick Willis ('83)
NZL3:37.88
  
 
8
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:37.90
  
 
9
Robert Biwott
Robert Biwott ('96)
KEN3:38.98
  
 
10
Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes ('92)
BEL3:40.32
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Faith Kipyegon
Faith Kipyegon ('94)
KEN3:59.71
  
 
2
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:00.53
  
 SB
3
Meraf Bahta
Meraf Bahta ('89)
SWE4:08.25
  
 SB
4
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:08.73
  
 
5
Angelika Cichocka
Angelika Cichocka ('88)
POL4:08.96
  
 
6
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR4:09.16
  
 
7
Axumawit Embaye
Axumawit Embaye ('94)
ETH4:09.92
  
 SB
8
Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause ('92)
GER4:10.14
  
 PB
9
Nancy Chepkwemoi
Nancy Chepkwemoi ('93)
KEN4:11.27
  
 
10
Ingvill Måkestad Bovim
Ingvill Måkestad Bovim ('81)
NOR4:11.68
  
 
11
Nuria Fernández
Nuria Fernández ('76)
ESP4:13.09
  
 SB
M 100 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1Morten Dalgaard MadsenMorten Dalgaard Madsen ('95)DEN10.48
  
 SB
2
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR10.59
  
 PB
3
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.80
  
 
4
Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy ('92)
NOR10.80
  
 =PB
5
Michael Rosenberg
Michael Rosenberg ('90)
NOR10.85
  
 
6
Kristoffer Buhagen
Kristoffer Buhagen ('92)
NOR35.72
  
 
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR DQ
  
 
M 200 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Håkon Morken
Håkon Morken ('93)
NOR21.38
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.58
  
 PB
3
Torbjørn Lysne
Torbjørn Lysne ('90)
NOR21.61
  
 SB
4
Øystein Klareng
Øystein Klareng ('96)
NOR21.73
  
 PB
5
Henrik Overvåg
Henrik Overvåg ('94)
NOR21.82
  
 SB
6
Nivethan Panchalingam
Nivethan Panchalingam ('93)
NOR21.93
  
 
7
Nickolai Jallow
Nickolai Jallow ('91)
NOR22.29
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.19
  
 
2
Terrence Agard
Terrence Agard ('90)
NED47.55
  
 SB
3Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)DEN48.35
  
 SB
4
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR48.35
  
 SB
5
Josh-Kevin Ramirez Talm
Josh-Kevin Ramirez Talm ('96)
NOR48.50
  
 
6
Martin Loftås Kåstad
Martin Loftås Kåstad ('90)
NOR48.75
  
 
7
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR49.03
  
 
8
Sondre Dingsør
Sondre Dingsør ('96)
NOR49.25
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Yeimer López
Yeimer López ('82)
CUB1:45.75
  
 SB
2
Alberto Mamba
Alberto Mamba ('94)
MOZ1:46.32
  
NR PB
3
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE1:47.45
  
 
4
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED1:48.28
  
 PB
5
Emil Oustad
Emil Oustad ('89)
NOR1:50.30
  
 
6
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:50.59
  
 
7
Sverre Blom Breivik
Sverre Blom Breivik ('96)
NOR1:51.17
  
 PB
8
Jozef Repčík
Jozef Repčík ('86)
SVK1:51.62
  
 
9
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:52.50
  
 
Håkon Solli Henriksen
Håkon Solli Henriksen ('93)
NOR DNF
  pace 51.50 400m
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Luke Mathews
Luke Mathews ('95)
AUS3:37.99
  
 
2
Snorre Holtan Løken
Snorre Holtan Løken ('94)
NOR3:38.63
  
 PB
3
Jake Wightman
Jake Wightman ('94)
GBR3:38.83
  
 
4
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:38.96
  
 
5Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:39.85
  
 SB
6
Johan Rogestedt
Johan Rogestedt ('93)
SWE3:40.29
  
 PB
7
Tom Lancashire
Tom Lancashire ('85)
GBR3:41.46
  
 
8
Dmitrijs Jurkevičs
Dmitrijs Jurkevičs ('87)
LAT3:42.38
  
 
9
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:42.44
  
 PB
10
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR3:43.19
  
 SB
11
Jonas Leanderson
Jonas Leanderson ('91)
SWE3:43.46
  
 SB
12
Staffan Ek
Staffan Ek ('91)
SWE3:44.00
  
 
13
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:45.25
  
 =SB
14
Sindre Løchting
Sindre Løchting ('93)
NOR3:46.84
  
 
15
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR3:53.82
  
 
16Anders SørensenAnders Sørensen ('96)NOR3:54.47
  
 
17
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR4:00.27
  
 
Reuben Bett
Reuben Bett ('84)
KEN DNF
  pace 57.44 400m 1:57.87 800m
 
Magnus Hannevig Pettersen
Magnus Hannevig Pettersen ('95)
NOR DNF
  
 
Sigurd Blom Breivik
Sigurd Blom Breivik ('96)
NOR DNF
  
 
K 200 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR23.84
  
 PB
2
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.02
  
NU18R PB
3
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.23
  
 
4
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.27
  
 PB
5
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR24.45
  
 PB
6
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR24.46
  
 PB
7
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR24.51
  
 PB
8
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR24.83
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Laura de Witte
Laura de Witte ('95)
NED53.00
  
 PB
2
Benedicte Hauge
Benedicte Hauge ('89)
NOR53.81
  
 SB
3
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.47
  
 
4
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.47
  
 SB
5
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR55.22
  
 
6
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR55.42
  
 
7
Anne Skudal Dolvik
Anne Skudal Dolvik ('88)
NOR55.66
  
 
8
Tara Marie Norum
Tara Marie Norum ('91)
NOR55.74
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:00.51
  
 PB
2
Sanne Verstegen
Sanne Verstegen ('85)
NED2:01.36
  
 SB
3
Trine Mjåland
Trine Mjåland ('90)
NOR2:01.96
  
 SB
4
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:02.20
  
 PB
5
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:02.34
  
 
6
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE2:02.60
  
 SB
7
Brittany McGowan
Brittany McGowan ('91)
AUS2:03.22
  
 
8
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR2:04.76
  
 SB
9Ida FillingsnesIda Fillingsnes ('90)NOR2:05.33
  
 
10
Selma Kajan
Selma Kajan ('91)
AUS2:06.00
  
 
Martine Eikemo Borge
Martine Eikemo Borge ('90)
NOR DNF
  pace 58.83 400m
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED4:16.22
  
 
2
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR4:25.53
  
 
3
Elisabeth Angell Bergh
Elisabeth Angell Bergh ('96)
NOR4:25.81
  
 
4
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:30.38
  
 PB
5
Anniken Rostad Johansen
Anniken Rostad Johansen ('88)
NOR4:30.53
  
 PB
6
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:31.02
  
 
7
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:31.05
  
 SB
8
Ida Elise Nymoen Eltervaag
Ida Elise Nymoen Eltervaag ('95)
NOR4:31.97
  
 PB
9
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR4:32.99
  
 PB
10
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:37.24
  
 PB
11
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR4:38.86
  
 PB
12
Helena SILTBERG
Helena SILTBERG ('87)
SWE4:39.00
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint