Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Lisboa POR: Meeting Internacional de Santo António 19.6.2016

M 100 m    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR10.33
  
 PB
2
David Lima
David Lima ('90)
POR10.35
  
 
3
Diogo Antunes
Diogo Antunes ('92)
POR10.45
  
 SB
4
Ancuiam Lopes
Ancuiam Lopes ('91)
POR10.49
  
 
5
Francis Obikwelu
Francis Obikwelu ('78)
POR10.63
  
 SB
6
Arnaldo Abrantes
Arnaldo Abrantes ('86)
POR10.68
  
 
7
Fabio Cerutti
Fabio Cerutti ('85)
ITA10.68
  
 
8
Calvin Kang Li Loong
Calvin Kang Li Loong ('90)
SGP10.71
  
 
Finale B
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1
Lai Chun Ho 
Lai Chun Ho  ('89)
HKG10.47
  
 SB
2
Timothee Yap Jin Wei
Timothee Yap Jin Wei ('94)
SGP10.62
  
 PB
3
Frederico Curvelo
Frederico Curvelo ('97)
POR10.64
  
 PB
4
João Esteves
João Esteves ('98)
POR10.66
  
 PB
5
João Pinto
João Pinto ('97)
POR10.67
  
 PB
6
So Chun Hong 
So Chun Hong  ('93)
HKG10.72
  
 SB
7
Miguel Cabral
Miguel Cabral ('97)
POR10.74
  
 PB
8
João Djibo
João Djibo ('94)
GBS10.74
  
 PB
Finale C
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1
Ng Ka Fung 
Ng Ka Fung  ('92)
HKG10.48
  
 SB
2
Andre Costa
Andre Costa ('92)
POR10.56
  
 
3
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR10.62
  
 PB
4
Pedro Bernardo
Pedro Bernardo ('89)
POR10.66
  
 
5
José Lopes
José Lopes ('95)
POR10.70
  
 SB
6
Muhammad Naqib Bin Asmin
Muhammad Naqib Bin Asmin ('95)
SGP10.87
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
David Palacio
David Palacio ('88)
ESP1:48.73
  
 
2
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:48.74
  
 
3
Antonio Manuel Reina
Antonio Manuel Reina ('81)
ESP1:48.84
  
 
4
Paulo Rosário
Paulo Rosário ('94)
POR1:49.61
  
 PB
5
Sandy Martins
Sandy Martins ('93)
POR1:50.30
  
 SB
6
Fernando Silva
Fernando Silva ('82)
POR1:50.78
  
 SB
7
Hugo Gil
Hugo Gil ('97)
POR1:50.82
  
 SB
8
João Fonseca
João Fonseca ('96)
POR1:51.06
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Mathew Kiptanui
Mathew Kiptanui ('94)
KEN13:33.13
  
 PB
2
Éderson Pereira
Éderson Pereira ('90)
BRA13:48.86
  
 
3Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:11.12
  
 
4
Nuno Lopes
Nuno Lopes ('87)
POR14:23.56
  
 
5
Hugo Correia
Hugo Correia ('91)
POR14:26.81
  
 SB
6
Nelson Cruz
Nelson Cruz ('77)
CPV14:28.76
  
 SB
7
Paulo Pinheiro
Paulo Pinheiro ('89)
POR14:30.48
  
 SB
8
Andralino Furtado
Andralino Furtado ('92)
POR14:36.50
  
 PB
9
Samuel Freire
Samuel Freire ('90)
CPV14:39.43
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Simón Siverio
Simón Siverio ('88)
ESP2.17
  
 
2
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR2.14
  
 
3
Paulo Conceição
Paulo Conceição ('93)
POR2.10
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Edi Maia
Edi Maia ('87)
POR5.45
  
 
 
5.20
 XO
5.35
  O
5.55
XXX
     
2
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.45
  
 
 
5.35
XXO
5.55
XXX
      
3
Icaro Miranda
Icaro Miranda ('94)
POR4.80
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Marcos Chuva
Marcos Chuva ('89)
POR7.85
+0.6
  
 SB
 
7.53
 1.4
  X  X  X  X7.85 SB
 0.6
  
2
Marcos Caldeira
Marcos Caldeira ('88)
POR7.51
+1.2
  
 
3
Oleksandr Lyashchenko
Oleksandr Lyashchenko ('97)
POR7.25 w
+3.7
  
 
4
Guy Bertrand Boissy
Guy Bertrand Boissy ('89)
SEN7.14
+1.9
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA20.32
  
 
 
19.8319.8619.91  X19.8620.32  
2
Borja Vivas
Borja Vivas ('84)
ESP20.31
  
 
 
19.7719.9219.8820.31  X  X  
3
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR19.51
  
 
 
19.5119.24  X  X  X  X  
4
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.34
  
 
 
19.34  X  X19.22  X  X  
5
Marco Fortes
Marco Fortes ('82)
POR18.87
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Dairon Márquez
Dairon Márquez ('83)
COL77.77
  
 
 
73.91  X76.2677.7775.9877.37  
2
Shakiel Waithe
Shakiel Waithe ('95)
TTO71.09
  
 
3
Luís Almeida
Luís Almeida ('84)
POR66.66
  
 SB
4
Tiago Aperta
Tiago Aperta ('92)
POR64.08
  
 
M 4 x 100 m stafet    

Finale A

Finale
1
 
  
CUB38.70
  
 
2
 
  
POR38.95
  
 
3
 
  
POR39.69
  
 
4
 
  
HKG39.69
  
 
5
 
  
POR40.16
  
 
  Frederico Curvelo, Rafael Jorge, João Pinto, João Esteves
K 100 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.32 w
  
 
2
Carla Tavares
Carla Tavares ('82)
POR11.72 w
  
 
3
Shannon Hylton
Shannon Hylton ('96)
GBR11.76 w
  
 
4
Cátia Santos
Cátia Santos ('94)
POR11.78 w
  
 
5
Sofia Duarte
Sofia Duarte ('96)
POR12.01 w
  
 
6
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR12.08 w
  
 
7
Carla Gama
Carla Gama ('90)
POR12.20 w
  
 
8
Susana Santos
Susana Santos ('90)
POR12.20 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR11.65
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR52.62
  
 SB
2
Filipa Martins
Filipa Martins ('92)
POR54.19
  
 PB
3
Dipna Lim Prasad
Dipna Lim Prasad ('91)
SGP55.59
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Rosibel García
Rosibel García ('81)
COL2:04.09
  
 SB
2
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR2:07.28
  
 
3
Amélia Vitorino
Amélia Vitorino ('94)
POR2:07.63
  
 PB
4
Neide Dias
Neide Dias ('87)
ANG2:09.77
  
 SB
5
Carla Mendes
Carla Mendes ('94)
CPV2:12.18
  
 
6
Rita Ribeiro
Rita Ribeiro ('98)
POR2:14.39
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma ('89)
POR13.63
  
 PB
2
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.75
  
 SB
3
Mariana António
Mariana António ('98)
POR14.15
  
 PB
4
Catarina Queirós
Catarina Queirós ('98)
POR14.27
  
 PB
5
Andreia Felisberto
Andreia Felisberto ('86)
POR14.33
  
 SB
6
Vera Fernandes
Vera Fernandes ('94)
POR14.34
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Amaka Ogoegbunam
Amaka Ogoegbunam ('90)
NGR57.68
  
 
2
Vera Barbosa
Vera Barbosa ('89)
POR58.88
  
 
3
Sharolyn Scott
Sharolyn Scott ('83)
CRC58.91
  
 
4
Andreia Crespo
Andreia Crespo ('93)
POR59.63
  
 
5
Patrícia Lopes
Patrícia Lopes ('82)
POR1:01.03
  
 SB
6
Leslie Delgado
Leslie Delgado ('89)
POR1:01.88
  
 
7
Milclenia Francisco
Milclenia Francisco ('96)
POR1:01.99
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.00
+1.6
  
 
 
  X14.00
 1.6
13.83
 2.4
  X13.85
 1.5
  X  
2
Laura Samuel
Laura Samuel ('91)
GBR13.84
+2.0
  
 
2
Susana Costa
Susana Costa ('84)
POR13.82 w
+2.4
  
 
 
12.5413.74  X  X13.82
 2.4
  X  
3
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR13.41 w
+2.6
  
 
4
Shaina Anthony Mags
Shaina Anthony Mags ('92)
POR13.27
+1.8
  
 PB
5
Iolanda Shaviyer
Iolanda Shaviyer ('94)
UKR12.25
0.0
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m