Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aalborg: Onsdagsstævne 15.6.2016
Vælg mænd discipliner
100 m
400 m
800 m
1500 m
5000 m
300 m hæk 76.2 cm
400 m hæk
Højdespring
Stangspring
Længdespring
Trespring
Kuglestød 7.26 kg
Diskoskast 2.0 kg
Vægtkast 15.89 kg
Hammerkast 7.26 kg
Spydkast 800 gram
Vælg kvinder discipliner
80 m
100 m
400 m
800 m
1500 m
5000 m
300 m hæk
400 m hæk
Højdespring
Længdespring
Trespring
Kuglestød 2.0 kg
Diskoskast 2.0 kg
Vægtkast 15.89 kg
Hammerkast 7.26 kg
Spydkast 800 gram
M 100 m
Vind: +0.1
Finale A
Finale
Vind: +0.1
Christian Lind Nielsen
Christian Lind Nielsen ('91)
91
Skive AM
11.32
SB
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
11.38
PB
Casper Spure Pedersen
Casper Spure Pedersen ('92)
92
Randers Freja
11.53
Jacob Aagaard Jensen
Jacob Aagaard Jensen ('97)
97
Aalborg AM
11.72
=PB
Daniel Andersen
Daniel Andersen ('01)
01
Kolding KFUM
11.73
Sebastian Skejø
Sebastian Skejø ('91)
91
Aarhus 1900
11.81
SB
Jesper Vatta Hvilsted
Jesper Vatta Hvilsted ('96)
96
Aarhus 1900
12.09
PB
Magnus Nøhr Shaw
Magnus Nøhr Shaw ('02)
02
Aalborg AM
12.40
Jakob Holt Jensen
Jakob Holt Jensen ('97)
97
Aalborg AM
12.47
SB
Anton Læssøe Bisgaard
Anton Læssøe Bisgaard ('01)
01
Aarhus 1900
12.97
PB
Mick Thisted
Mick Thisted ('75)
75
HGF AM
13.00
SB
Rachid Zaatri
Rachid Zaatri ('66)
66
Aarhus 1900
13.18
SB
Peter Faber
Peter Faber ('93)
93
AGF Atletik
13.26
Olaf Damm
Olaf Damm ('86)
86
AGF Atletik
13.37
PB
Jesper Østergaard
Jesper Østergaard ('73)
73
Aarhus 1900
13.58
Michael Seindal
Michael Seindal ('68)
68
SAK77
13.74
PB
Morten Skov Hansen
Morten Skov Hansen ('73)
73
Viborg AM
13.90
PB
Søren Østergaard
Søren Østergaard ('66)
66
AGF Atletik
15.30
PB
M 400 m
Finale A
Finale
1
Benjamin Vedel
Benjamin Vedel ('97)
97
Aalborg AM
47.54
Karl-Gustav Brockdorff
Karl-Gustav Brockdorff ('99)
99
Aalborg AM
50.08
PB
Casper Spure Pedersen
Casper Spure Pedersen ('92)
92
Randers Freja
50.51
Rasmus Nybo
Rasmus Nybo ('89)
89
Aarhus 1900
53.42
PB
Tobias Stærmose
Tobias Stærmose ('91)
91
Aarhus 1900
54.23
SB
Jesper Vatta Hvilsted
Jesper Vatta Hvilsted ('96)
96
Aarhus 1900
55.87
PB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
59.57
PB
Olaf Damm
Olaf Damm ('86)
86
AGF Atletik
1:01.81
SB
Søren Østergaard
Søren Østergaard ('66)
66
AGF Atletik
1:03.01
PB
Erling Jørgensen
Erling Jørgensen ('58)
58
Skive AM
1:03.43
SB
Ole Trier Nørskov
Ole Trier Nørskov ('63)
63
Viborg AM
1:07.96
Michael Seindal
Michael Seindal ('68)
68
SAK77
1:09.23
PB
Poul Wett Andersen
Poul Wett Andersen ('62)
62
Aarhus 1900
1:16.50
SB
M 800 m
Finale A
Finale
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
2:03.19
PB
Christoffer Sloth
Christoffer Sloth ('85)
85
Odense Atletik
2:03.89
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
Randers Freja
2:40.81
SB
M 1500 m
Finale A
Finale
Mads Klinksgaard
Mads Klinksgaard ('79)
79
Aalborg Øst RRC
4:30.36
SB
Christopher G. A. Sørensen
Christopher G. A. Sørensen ('91)
91
Aalborg Øst RRC
4:51.79
PB
Søren Østergaard
Søren Østergaard ('66)
66
AGF Atletik
4:52.89
Carlos Moran
Carlos Moran ('70)
70
HGF AM
4:55.26
SB
Ole Trier Nørskov
Ole Trier Nørskov ('63)
63
Viborg AM
5:24.43
PB
Ole Gadegaard
Ole Gadegaard ('65)
65
SAK77
5:51.03
PB
Poul Wett Andersen
Poul Wett Andersen ('62)
62
Aarhus 1900
6:00.79
SB
Villy Petersen
Villy Petersen ('61)
61
Aalborg AM
6:30.52
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
Søren Lund Sørensen
Søren Lund Sørensen ('97)
97
Aalborg AM
16:10.72
SB
Thomas Schou
Thomas Schou ('75)
75
Aalborg AM
17:22.22
PB
Peter Holm
Peter Holm ('76)
76
Aalborg AM
17:33.94
SB
Emil Adelborg
Emil Adelborg ('83)
83
Aalborg AM
17:35.41
SB
Jan Kauslund
Jan Kauslund ('60)
60
Aalborg AM
19:52.69
PB
Oleksandr Gerasymovych
Oleksandr Gerasymovych ('88)
88
Aalborg AM
21:11.69
PB
Ole Gadegaard
Ole Gadegaard ('65)
65
SAK77
21:14.84
SB
Ole B. F. Christensen
Ole B. F. Christensen ('63)
63
Aarhus 1900
21:45.95
SB
Laurits Sønderup
Laurits Sønderup ('54)
54
HGF AM
22:55.83
SB
M 300 m hæk 76.2 cm
Finale A
Finale
Nikolaj Richter
Nikolaj Richter ('02)
02
Aalborg AM
47.94
PB
M 400 m hæk
Finale A
Finale
Patrik Schneidgen
Patrik Schneidgen ('94)
94
Randers Freja / SVK
58.95
M Højdespring
Finale A
Finale
Christian Lind Nielsen
Christian Lind Nielsen ('91)
91
Skive AM
1.88
PB
Magnus Nøhr Shaw
Magnus Nøhr Shaw ('02)
02
Aalborg AM
1.70
PB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
1.65
Mick Thisted
Mick Thisted ('75)
75
HGF AM
1.40
PB
Peter Kjeldsteen
Peter Kjeldsteen ('73)
73
Viborg AM
1.40
=SB
Michael Seindal
Michael Seindal ('68)
68
SAK77
1.30
Flemming Nielsen
Flemming Nielsen ('41)
41
HGF AM
1.15
SB
Peter Bjerre
Peter Bjerre ('42)
42
Aarhus 1900
1.00
M Stangspring
Finale A
Finale
Michael Christiansen
Michael Christiansen ('88)
88
Aarhus 1900
4.75
=PB
Jacob Aagaard Jensen
Jacob Aagaard Jensen ('97)
97
Aalborg AM
4.00
=SB
Sebastian Sund Frandsen
Sebastian Sund Frandsen ('98)
98
Aalborg AM
2.80
SB
Peter Kjeldsteen
Peter Kjeldsteen ('73)
73
Viborg AM
2.20
PB
M Længdespring
Finale A
Finale
Morten Skov Hansen
Morten Skov Hansen ('73)
73
Viborg AM
4.29
+0.1
PB
Rachid Zaatri
Rachid Zaatri ('66)
66
Aarhus 1900
4.23
-0.2
SB
Thomas Skaarup
Thomas Skaarup ('69)
69
SAK77
4.04
0.0
M Trespring
Finale A
Finale
Anton Læssøe Bisgaard
Anton Læssøe Bisgaard ('01)
01
Aarhus 1900
11.70
-1.0
PB
M Kuglestød 7.26 kg
Finale A
Finale
Thor Sørensen
Thor Sørensen ('89)
89
Aalborg AM
13.84
Christian Lind Nielsen
Christian Lind Nielsen ('91)
91
Skive AM
13.30
PB
Emil Faramarzi
Emil Faramarzi ('93)
93
Aalborg AM
13.01
PB
Sebastian Skejø
Sebastian Skejø ('91)
91
Aarhus 1900
11.68
PB
Kasper Ekberg Villumsen
Kasper Ekberg Villumsen ('87)
87
Hvidovre AM
9.56
PB
Stefan Schmidt
Stefan Schmidt ('77)
77
Aarhus Fremad
7.16
PB
M Diskoskast 2.0 kg
Finale A
Finale
Stefan Schmidt
Stefan Schmidt ('77)
77
Aarhus Fremad
20.31
Thomas Skaarup
Thomas Skaarup ('69)
69
SAK77
17.85
M Vægtkast 15.89 kg
Finale A
Finale
Thor Sørensen
Thor Sørensen ('89)
89
Aalborg AM
16.05
PB
Emil Faramarzi
Emil Faramarzi ('93)
93
Aalborg AM
13.77
PB
Finn Bjørn
Finn Bjørn ('59)
59
Aalborg AM
10.74
PB
M Hammerkast 7.26 kg
Finale A
Finale
Thor Sørensen
Thor Sørensen ('89)
89
Aalborg AM
51.90
SB
Emil Faramarzi
Emil Faramarzi ('93)
93
Aalborg AM
44.06
SB
M Spydkast 800 gram
Finale A
Finale
Oliver Ryborg Kjeldsen
Oliver Ryborg Kjeldsen ('95)
95
Frederiksberg IF
49.27
PB
Anders Høfler
Anders Høfler ('67)
67
Aalborg AM
49.06
SB
Thomas Ørskov
Thomas Ørskov ('93)
93
Aalborg AM
48.87
SB
Kasper Ekberg Villumsen
Kasper Ekberg Villumsen ('87)
87
Hvidovre AM
45.19
Jakob Holt Jensen
Jakob Holt Jensen ('97)
97
Aalborg AM
40.14
PB
Sebastian Sund Frandsen
Sebastian Sund Frandsen ('98)
98
Aalborg AM
35.91
PB
Peter Kjeldsteen
Peter Kjeldsteen ('73)
73
Viborg AM
32.07
Thomas Skaarup
Thomas Skaarup ('69)
69
SAK77
24.15
SB
K 80 m
Vind: -0.1
Finale A
Finale
Vind: -0.1
Eva Sabro Larsen
Eva Sabro Larsen ('04)
04
Aalborg AM
12.37
PB
Alberte Brogaard Jensen
Alberte Brogaard Jensen ('03)
03
Aalborg AM
12.52
PB
K 100 m
Vind: -0.1
Finale A
Finale
Vind: -0.1
Annelouise Villum Jensen
Annelouise Villum Jensen ('96)
96
Aarhus 1900
12.40
SB
Mathilde Prietzel Nielsen
Mathilde Prietzel Nielsen
00
Randers Freja
12.46
Inke Wenzel
Inke Wenzel ('90)
90
Aalborg Øst RRC
13.42
SB
Julie Bols
Julie Bols ('01)
01
Aalborg AM
13.50
Tine Hoffmann Nielsen
Tine Hoffmann Nielsen
00
Aarhus 1900
14.18
Johanne Westergaard
Johanne Westergaard ('02)
02
Aalborg AM
14.68
PB
Maja Boe
Maja Boe ('60)
60
Aalborg Øst RRC
15.75
PB
Ingela Bluhm
Ingela Bluhm ('46)
46
HGF AM
16.10
SB
Helle O Pedersen
Helle O Pedersen ('68)
68
Aalborg AM
16.83
PB
Sonja Stigsen
Sonja Stigsen ('51)
51
Viborg AM
17.71
SB
K 400 m
Finale A
Finale
Ida Jørgensen
Ida Jørgensen ('01)
01
Aalborg AM
1:00.04
PB
Mille B. Olesen
Mille B. Olesen ('02)
02
Aalborg AM
1:01.67
PB
Anne Bonderup Andersen
Anne Bonderup Andersen ('01)
01
Aalborg AM
1:02.31
PB
Mathilde Zeuthen Pedersen
Mathilde Zeuthen Pedersen ('99)
99
KIF
1:03.95
PB
Nanna Muurholm
Nanna Muurholm ('01)
01
Aalborg AM
1:04.96
PB
Tine Hoffmann Nielsen
Tine Hoffmann Nielsen
00
Aarhus 1900
1:06.29
PB
Laura G. Andersen
Laura G. Andersen ('04)
04
Aalborg AM
1:10.27
Maja Boe
Maja Boe ('60)
60
Aalborg Øst RRC
1:14.63
SB
Anne-Marie Simonsen
Anne-Marie Simonsen ('64)
64
Aalborg AM
1:18.20
SB
Ingerlise V. Jensen
Ingerlise V. Jensen ('49)
49
Viborg AM
1:19.75
SB
K 800 m
Finale A
Finale
Cathrine Brund
Cathrine Brund ('02)
02
Randers Freja
2:40.71
PB
K 1500 m
Finale A
Finale
Susanne Pallesen
Susanne Pallesen ('67)
67
Aarhus 1900
4:56.98
PB
Sofie Hintz
Sofie Hintz
00
Aalborg Øst RRC
5:13.99
PB
Louise Berg Kristensen
Louise Berg Kristensen ('77)
77
Aalborg AM
6:09.26
SB
Ingerlise V. Jensen
Ingerlise V. Jensen ('49)
49
Viborg AM
6:12.65
Anna Kvist-Ibsen
Anna Kvist-Ibsen ('96)
96
Aalborg Øst RRC
6:13.77
SB
K 5000 m
Finale A
Finale
Ulla Binderup Jacobsen
Ulla Binderup Jacobsen ('65)
65
Viborg AM
18:44.73
Anne-Marie Simonsen
Anne-Marie Simonsen ('64)
64
Aalborg AM
20:07.14
SB
Josefine R. Jensen
Josefine R. Jensen ('97)
97
Skive AM
20:18.65
PB
K 300 m hæk
Finale A
Finale
Sandra Reimer Bagge Jensen
Sandra Reimer Bagge Jensen ('01)
01
Aalborg AM
51.49
PB
Aleksandra Koteras
Aleksandra Koteras ('89)
89
Aalborg Øst RRC
52.55
PB
Thora Dahl Diekhøner
Thora Dahl Diekhøner ('01)
01
Aalborg AM
53.71
SB
K 400 m hæk
Finale A
Finale
Liv Stæhr Rødtnes
Liv Stæhr Rødtnes ('99)
99
Aarhus 1900
1:03.49
PB
Mai Stæhr Rødtnes
Mai Stæhr Rødtnes ('99)
99
Aarhus 1900
1:09.72
SB
K Højdespring
Finale A
Finale
Karoline Winther Mortensen
Karoline Winther Mortensen
00
Aalborg AM
1.45
Freja Krog
Freja Krog ('01)
01
Aalborg AM
1.40
Katrine Hoelgaard
Katrine Hoelgaard ('01)
01
Aalborg AM
1.40
Martyna Kresa
Martyna Kresa ('01)
01
Aarhus 1900 / POL
1.35
PB
Signe Thorben
Signe Thorben ('96)
96
Aarhus 1900
1.35
PB
Emilie Ø. Larsen
Emilie Ø. Larsen ('02)
02
Aalborg AM
1.30
SB
Alberte Brogaard Jensen
Alberte Brogaard Jensen ('03)
03
Aalborg AM
1.20
Louise Berg Kristensen
Louise Berg Kristensen ('77)
77
Aalborg AM
1.10
PB
Kirsten Onsberg
Kirsten Onsberg ('44)
44
Hvide Sande
1.05
K Længdespring
Finale A
Finale
Ingela Bluhm
Ingela Bluhm ('46)
46
HGF AM
3.38
0.0
SB
Sonja Stigsen
Sonja Stigsen ('51)
51
Viborg AM
3.17
-0.3
Anne-Marie Simonsen
Anne-Marie Simonsen ('64)
64
Aalborg AM
2.61
-0.9
SB
K Trespring
Finale A
Finale
Agnes Skovgaard
Agnes Skovgaard ('96)
96
Aarhus 1900
10.80
0.0
Mai R Wærness
Mai R Wærness ('02)
02
Aalborg AM
9.54
+1.1
PB
Johanne Westergaard
Johanne Westergaard ('02)
02
Aalborg AM
8.72
+0.4
PB
K Kuglestød 2.0 kg
Finale A
Finale
Alberte Brogaard Jensen
Alberte Brogaard Jensen ('03)
03
Aalborg AM
8.98
PB
Mathilde Gregersen
Mathilde Gregersen ('03)
03
Aalborg AM
8.01
Emma Berntsen
Emma Berntsen ('04)
04
Aalborg AM
7.44
K Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Marianne Krogsgaard
Marianne Krogsgaard ('73)
73
Aalborg AM
27.93
SB
Kirsten Onsberg
Kirsten Onsberg ('44)
44
Hvide Sande
16.86
K Vægtkast 9.08 kg
Finale A
Finale
Annitta Ramsgaard
Annitta Ramsgaard ('71)
71
AK Holstebro
10.40
K Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
Sofie Dahl
Sofie Dahl ('97)
97
Aarhus 1900
49.75
K Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Marianne Krogsgaard
Marianne Krogsgaard ('73)
73
Aalborg AM
23.22
SB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open