Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
København: Baneturneringen 16.6.2016
Vælg mænd discipliner
100 m
400 m
800 m
5000 m
200 m hæk
Stangspring
Trespring
Vælg kvinder discipliner
100 m
400 m
800 m
5000 m
200 m hæk
Stangspring
Længdespring
Trespring
M 100 m
Vind: +0.3
Finale A
Finale
Vind: +0.3
Frederik Regli
Frederik Regli ('90)
90
Frederiksberg IF
11.48
PB
Rúni Jacobsen
Rúni Jacobsen ('94)
94
Sparta
11.52
Kristoffer Bonde Pedersen
Kristoffer Bonde Pedersen ('91)
91
KIF
11.90
Simon Hvelplund
Simon Hvelplund ('84)
84
Sparta
11.97
Rasmus Arklint
Rasmus Arklint ('99)
99
IK Hellas
12.06
PB
Martin Panduro
Martin Panduro ('94)
94
KIF
12.08
PB
Robin Rich
Robin Rich ('67)
67
KIF
12.21
PB
Andreas Uggen
Andreas Uggen ('92)
92
Hvidovre AM
12.98
SB
Sebastian Højriis Monneret
Sebastian Højriis Monneret ('03)
03
Amager AC
13.89
PB
M 400 m
Finale A
Finale
Andreas Scou
Andreas Scou ('97)
97
Korsør AM
51.82
PB
Robin Rich
Robin Rich ('67)
67
KIF
53.60
SB
M 800 m
Finale A
Finale
Christoffer Tarras Madsen
Christoffer Tarras Madsen ('92)
92
KIF
2:01.81
PB
Anders Essom-Stenz
Anders Essom-Stenz ('91)
91
Sparta
2:02.16
Jean Bosco Nshimiyimana
Jean Bosco Nshimiyimana ('95)
95
Hvidovre AM
2:04.53
Martin Højland Nielsen
Martin Højland Nielsen ('93)
93
KIF
2:09.76
PB
Luca Dellantonio
Luca Dellantonio ('90)
90
Sparta
2:11.45
SB
Kasper Pontoppidan Jensen
Kasper Pontoppidan Jensen ('99)
99
IK Hellas
2:11.66
PB
Michael Pedersen
Michael Pedersen ('73)
73
Trongårdens IF
2:12.50
SB
Andreas Holst Lange
Andreas Holst Lange ('02)
02
KIF
2:13.45
PB
Kent Nørmark
Kent Nørmark ('71)
71
Sparta
2:13.46
SB
Henrik Bierbum Bacher
Henrik Bierbum Bacher ('86)
86
Sparta
2:15.20
Peter Jon Kristensen
Peter Jon Kristensen ('96)
96
Blovstrød Løverne
2:19.56
PB
Jens-Jakob Ingerslev
Jens-Jakob Ingerslev ('03)
03
Gentofte IK
2:46.41
Jesper Høgsvig
Jesper Høgsvig ('69)
69
IK Hellas
2:46.93
SB
Elias Kongsted Misander
Elias Kongsted Misander ('02)
02
KIF
2:49.61
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
Christian Sonne
Christian Sonne ('88)
88
NBRO
15:14.02
PB
Michael Nielsen
Michael Nielsen ('81)
81
Sparta
15:15.50
SB
Jonas Lyngholm
Jonas Lyngholm ('87)
87
Køge Atletik
15:22.44
PB
Alexander Siedler Nielsen
Alexander Siedler Nielsen ('99)
99
Hvidovre AM
15:29.45
SB
Jesper Pedersen
Jesper Pedersen ('75)
75
Aalborg AM
15:37.93
SB
Morten Puggaard Ravn
Morten Puggaard Ravn ('84)
84
Sparta
15:39.43
PB
Rikki Frederiksen
Rikki Frederiksen ('81)
81
Frederiksberg IF
16:04.29
PB
Malthe Gaarsdal
Malthe Gaarsdal ('96)
96
Blovstrød Løverne
16:04.34
PB
Mikkel Hansen
Mikkel Hansen ('93)
93
KIF
16:08.18
PB
Anton Harrsen
Anton Harrsen ('95)
95
Aarhus 1900
16:18.69
SB
Louis Cantby
Louis Cantby ('01)
01
Sparta
16:29.39
PB
Peter A Uldall Torp
Peter A Uldall Torp ('96)
96
NBRO
16:39.62
PB
Kasper Kesje
Kasper Kesje ('99)
99
Sparta
16:40.03
PB
Martin Laage Kragh
Martin Laage Kragh ('90)
90
Blovstrød Løverne
16:45.27
SB
Henrik Krak Sandfeld
Henrik Krak Sandfeld ('81)
81
Sparta
16:54.04
PB
Emil Skovhøj
Emil Skovhøj ('91)
91
Amager AC
16:58.69
PB
Martin Friis Bach
Martin Friis Bach ('84)
84
Sparta
17:03.54
PB
Andreas Mikkelsen Jensen
Andreas Mikkelsen Jensen ('91)
91
Blovstrød Løverne
17:21.99
SB
Marcus Rølling
Marcus Rølling ('03)
03
Sparta
17:22.57
PB
Niclas Søgaard Hjortkjær
Niclas Søgaard Hjortkjær
00
IK Hellas
17:24.89
PB
Søren Wedel
Søren Wedel ('87)
87
Sparta
17:26.93
PB
Dan Gilling Brunholt
Dan Gilling Brunholt ('83)
83
17:32.89
PB
Bo Antvorskov
Bo Antvorskov ('61)
61
Amager AC
17:49.80
SB
Bo Rahbæk
Bo Rahbæk ('81)
81
Sparta
18:00.26
Peter Marius Jensen
Peter Marius Jensen ('97)
97
Sparta
18:21.96
PB
Philip Grundt Hansen
Philip Grundt Hansen ('04)
04
BAC
18:22.57
PB
Anders Kjøngerskov
Anders Kjøngerskov ('57)
57
Blovstrød Løverne
19:08.53
SB
Claus Carlsen
Claus Carlsen ('57)
57
IK Hellas
19:53.30
SB
M 200 m hæk
Vind: +0.4
Finale A
Finale
Vind: +0.4
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué ('92)
92
Aalborg AM
28.98
SB
M Stangspring
Finale A
Finale
Peter M. Adamsen
Peter M. Adamsen
00
KIF
3.90
Sebastian Højriis Monneret
Sebastian Højriis Monneret ('03)
03
Amager AC
2.50
PB
M Trespring
Finale A
Finale
Jakob Molander
Jakob Molander ('83)
83
KIF
12.15
0.0
SB
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué ('92)
92
Aalborg AM
11.97
0.0
K 100 m
Vind: +1.1
Finale A
Finale
Vind: +1.1
Signe Boelsmand
Signe Boelsmand ('91)
91
KIF
13.07
PB
Louise Bach Moore
Louise Bach Moore ('01)
01
Sparta
13.60
SB
Anne Sofie Nexø
Anne Sofie Nexø ('89)
89
Sparta
13.81
SB
K 400 m
Finale A
Finale
Stephanie Saavedra
Stephanie Saavedra ('89)
89
/ ESP
58.12
SB
Karoline Hardis
Karoline Hardis ('97)
97
Blovstrød Løverne
1:00.70
PB
Henriette Skavin
Henriette Skavin ('89)
89
Sparta
1:13.50
PB
K 800 m
Finale A
Finale
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck ('99)
99
BAC
2:10.40
Dagmar Olsen
Dagmar Olsen ('94)
94
Sparta
2:10.88
SB
Elena Grøndahl Johansen
Elena Grøndahl Johansen ('01)
01
Sparta
2:18.07
PB
Caroline Vegeberg
Caroline Vegeberg ('98)
98
Aalborg AM
2:18.73
SB
Hannah Newbould
Hannah Newbould ('91)
91
Sparta / NZL
2:21.06
SB
Louise Kjærulff Tietze
Louise Kjærulff Tietze ('93)
93
Amager AC
2:22.91
PB
Nanna Leegaard Kruse
Nanna Leegaard Kruse ('87)
87
2:31.89
PB
Emilie Bøg Ekholm
Emilie Bøg Ekholm ('02)
02
IK Hellas
2:32.60
Alma Søttrup
Alma Søttrup ('03)
03
BAK
2:33.12
PB
Mette Sommer Fritze
Mette Sommer Fritze ('79)
79
Sparta
2:36.07
PB
Mathilde Winther
Mathilde Winther ('02)
02
Blovstrød Løverne
2:37.35
Sarah Bruun Nielsen
Sarah Bruun Nielsen ('99)
99
Aalborg AM
2:38.45
PB
Esther Kirkeby
Esther Kirkeby ('04)
04
KIF
2:49.72
PB
K 5000 m
Finale A
Finale
Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge ('90)
90
Køge Atletik / KEN
16:03.95
PB
Caroline Christiansen
Caroline Christiansen ('94)
94
KIF
17:42.67
PB
Tine Broksø
Tine Broksø ('71)
71
Blovstrød Løverne
19:13.70
Augusta Maria Grønbo Christensen
Augusta Maria Grønbo Christensen
00
Blovstrød Løverne
19:49.11
PB
K 200 m hæk
Vind: +0.4
Finale A
Finale
Vind: +0.4
Anne Sofie Nexø
Anne Sofie Nexø ('89)
89
Sparta
32.77
SB
Astrid Søndergaard
Astrid Søndergaard ('01)
01
KIF
36.54
PB
K Stangspring
Finale A
Finale
Freyja Sveinsdóttir Anderberg
Freyja Sveinsdóttir Anderberg ('93)
93
Amager AC
3.20
Maria Pico Kjeldsen
Maria Pico Kjeldsen
00
Greve Atletik
2.90
Signe Boelsmand
Signe Boelsmand ('91)
91
KIF
2.60
PB
Kate Ladefoged
Kate Ladefoged ('98)
98
Amager AC
2.50
=SB
K Længdespring
Finale A
Finale
Annette Juma Nielsen
Annette Juma Nielsen ('96)
96
KIF
5.02
+1.2
Vibha Soren
Vibha Soren ('01)
01
KIF
4.57
+1.2
SB
K Trespring
Finale A
Finale
Anne Porshold
Anne Porshold ('95)
95
Aarhus 1900
11.58
+0.6
Maren Høgberget
Maren Høgberget ('89)
89
Sparta / NOR
11.48
+1.1
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open