Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Mannheim GER: 23rd Bauhaus Juniorengala 25‐26.6.2016

K Stangspring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Annika Roloff
Annika Roloff ('91)
GER4.35
  
 
2
Anjuli Knäsche
Anjuli Knäsche ('93)
GER4.35
  
 
3
Anna Felzmann
Anna Felzmann ('92)
GER4.10
  
 
4
Friedelinde Petershofen
Friedelinde Petershofen ('95)
GER3.95
  
 
D19 100 m    
25.6. Vind: -0.5

Finale A

Finale
25.6.Vind: -0.5
1
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS10.38
  
 
2
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.49
  
 
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.49
  
 =SB
4
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.60
  
 
5
Niels Torben Giese
Niels Torben Giese ('98)
GER10.62
  
 
Lachlan McDermott
Lachlan McDermott ('98)
AUS DNS
  
 
Finale B
25.6. Vind: -0.2
25.6.Vind: -0.2
1
Trae Williams
Trae Williams ('97)
AUS10.79
  
 
2
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.82
  
 
3
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE10.84
  
 
4
Noel Thorwesten
Noel Thorwesten ('98)
GER10.85
  
 
5
Philipp Trutenat
Philipp Trutenat ('97)
GER10.87
  
 
6
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.89
  
 
Indledende heats25.6.
Indledende 1
25.6. Vind: +0.5
25.6.Vind: +0.5
1
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE10.49
  
 =SB
2
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED10.53
  
 PB
3
Trae Williams
Trae Williams ('97)
AUS10.54
  
 
4
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.57
  
 PB
5
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL10.73
  
 PB
6Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.86
  
 PB
Indledende 2
25.6. Vind: +1.6
25.6.Vind: +1.6
1
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS10.21
  
AU20R PB
2
Manuel Eitel
Manuel Eitel ('97)
GER10.31
  
 PB
3
Philipp Trutenat
Philipp Trutenat ('97)
GER10.55
  
 PB
4
Tim Uhlir
Tim Uhlir ('98)
SUI10.77
  
 PB
4
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL10.77
  
 PB
6Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97)DEN10.95
  
 SB
Indledende 3
25.6. Vind: +0.6
25.6.Vind: +0.6
1
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.42
  
 =PB
2
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.50
  
 PB
3
Lachlan McDermott
Lachlan McDermott ('98)
AUS10.61
  
 
4
Joseph Ojewumi
Joseph Ojewumi ('98)
IRL10.75
  
 PB
5
Oskari Lehtonen
Oskari Lehtonen ('97)
FIN10.78
  
 PB
6
Eoin Doherty
Eoin Doherty ('97)
IRL10.83
  
 PB
Indledende 4
25.6. Vind: +2.4
25.6.Vind: +2.4
1
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.23 w
  
 
2
Niels Torben Giese
Niels Torben Giese ('98)
GER10.48 w
  
 
3
Noel Thorwesten
Noel Thorwesten ('98)
GER10.51 w
  
 
4
Deniz Almas
Deniz Almas ('97)
GER10.54 w
  
 
5
Pascal Kirstges
Pascal Kirstges ('97)
GER10.62 w
  
 
6
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS10.69 w
  
 
Indledende 5
25.6. Vind: +0.9
25.6.Vind: +0.9
1
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER10.36
  
 PB
2
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE10.60
  
 
3
Roelf Bouwmeester
Roelf Bouwmeester ('97)
NED10.65
  
 PB
4Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.66
  
 SB
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN10.88
  
 
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN11.09
  
 PB
D19 200 m    
26.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
26.6.Vind: 0.0
1
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER20.78
  
 PB
2
Cameron Tindle
Cameron Tindle ('98)
GBR20.82
  
 PB
3
Trae Williams
Trae Williams ('97)
AUS21.36
  
 
4
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE21.49
  
 
5
Nico Garea
Nico Garea ('98)
AUT21.68
  
 PB
Finale B
26.6. Vind: 0.0
26.6.Vind: 0.0
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)DEN20.96
  
DUR DUR-19 PB
2
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER21.42
  
 SB
3
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT21.43
  
 PB
4Rasmus Mohr ErnstRasmus Mohr Ernst ('97)DEN22.11
  
 SB
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN22.12
  
 
Finale C
26.6. Vind: 0.0
26.6.Vind: 0.0
1
Gerald Matthew
Gerald Matthew ('97)
GBR21.11
  
 PB
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE21.44
  
 SB
3
Fabio Kammler
Fabio Kammler ('97)
GER21.46
  
 
4
Tim Uhlir
Tim Uhlir ('98)
SUI21.65
  
 
Finale D
26.6. Vind: 0.0
26.6.Vind: 0.0
1
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL21.44
  
 PB
2
Oskari Lehtonen
Oskari Lehtonen ('97)
FIN21.66
  
 
3
Pascal Kirstges
Pascal Kirstges ('97)
GER21.72
  
 
4
Sean Lawler
Sean Lawler ('97)
IRL21.76
  
 
Finale E
26.6. Vind: 0.0
26.6.Vind: 0.0
1Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN21.62
  
 SB
2
Lawson Power
Lawson Power ('98)
AUS21.97
  
 SB
3
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL22.28
  
 SB
D19 400 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR46.92
  
 
2
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER47.66
  
 
3
Lawson Power
Lawson Power ('98)
AUS48.25
  
 
4
Lukas Schwab
Lukas Schwab ('97)
GER49.16
  
 SB
Finale B
25.6.
25.6.
1
Fabian Dammermann
Fabian Dammermann ('97)
GER47.29
  
 PB
2
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER48.09
  
 PB
3
Florian Colon-Marti
Florian Colon-Marti ('98)
GER48.13
  
 SB
4
Tobias Tedsen
Tobias Tedsen ('97)
GER48.17
  
 PB
Finale C
25.6.
25.6.
1
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER47.48
  
 PB
2
Johann Rosin
Johann Rosin ('98)
GER48.09
  
 
3
Frido Kixmöller
Frido Kixmöller ('97)
GER48.71
  
 PB
4
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU49.01
  
 
Finale D
25.6.
25.6.
1
Jude Christine
Jude Christine ('98)
FRA47.62
  
 PB
2
Etienne Merville
Etienne Merville ('97)
FRA47.86
  
 
3
Ahmed Saleh Mahda
Ahmed Saleh Mahda ('99)
KSA48.58
  
 
4
Kai Strauch
Kai Strauch ('97)
GER48.78
  
 PB
D19 800 m    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA1:47.17
  
 PB
2
Joseph Deng
Joseph Deng ('98)
AUS1:47.90
  
 PB
3
Lachlan Barber
Lachlan Barber ('97)
AUS1:48.02
  
 PB
4
Benediktas Mickus
Benediktas Mickus ('97)
LTU1:48.84
  
 PB
5
Clément Dhainaut
Clément Dhainaut ('97)
FRA1:49.12
  
 
6
Isaac Hockey
Isaac Hockey ('97)
AUS1:50.24
  
 PB
7
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:50.65
  
 
8
Dennis Biederbick
Dennis Biederbick ('97)
GER1:51.62
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1
Niklas Harsy
Niklas Harsy ('98)
GER1:50.84
  
 PB
2
Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed ('99)
GER1:51.00
  
 PB
3
Leander Czech
Leander Czech ('98)
GER1:51.66
  
 PB
4
Arnaud Dupré
Arnaud Dupré ('97)
SUI1:51.69
  
 PB
5
Tobias Ferreira
Tobias Ferreira ('99)
GER1:51.91
  
 PB
6
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI1:52.43
  
 
7
Constantin König
Constantin König ('98)
GER1:52.98
  
 
D19 1500 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:42.97
  
 PB
2
Isaac Hockey
Isaac Hockey ('97)
AUS3:43.86
  
 PB
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:46.88
  
 PB
4
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER3:47.54
  
 PB
5
Lachlan Barber
Lachlan Barber ('97)
AUS3:48.24
  
 PB
6
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI3:48.70
  
 PB
7
Marc Bill
Marc Bill ('97)
SUI3:48.72
  
 PB
8
Andrea Baratte
Andrea Baratte ('97)
LUX3:49.85
  
NU20R PB
9
Owen Day
Owen Day ('98)
CAN3:49.95
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
25.6. Vind: +1.2

Finale A

Finale
25.6.Vind: +1.2
1
James Weaver
James Weaver ('97)
GBR13.33
  
 PB
2
Nicholas Andrews
Nicholas Andrews ('97)
AUS13.44
  
 
3
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.64
  
 SB
4
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.67
  
 SB
5
Romain Lecoeur
Romain Lecoeur ('97)
FRA13.87
  
 
6
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN13.93
  
 
Finale B
25.6. Vind: +0.7
25.6.Vind: +0.7
1
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN13.77
  
 PB
2
Matteo Ngo
Matteo Ngo ('98)
FRA13.93
  
 
3
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED14.27
  
 
4
Jacob McCorry
Jacob McCorry ('97)
AUS22.37
  
 
Indledende heats25.6.
Indledende 1
25.6. Vind: +1.3
25.6.Vind: +1.3
1
Henrik Hannemann
Henrik Hannemann ('97)
GER13.70
  
 SB
2
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN13.72
  
 PB
3
Itamar Feiler
Itamar Feiler ('97)
ISR14.04
  
 PB
4
Viktor Kantele
Viktor Kantele ('97)
FIN14.08
  
 PB
5
Gordon Skalvy
Gordon Skalvy ('97)
AUT14.32
  
 =PB
Indledende 2
25.6. Vind: +0.2
25.6.Vind: +0.2
1
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.68
  
 SB
2
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.84
  
 PB
3
Jacob McCorry
Jacob McCorry ('97)
AUS13.85
  
 
4
Tim Holzapfel
Tim Holzapfel ('97)
GER14.04
  
 PB
5
Tristan Freyr Jónsson
Tristan Freyr Jónsson ('97)
ISL14.05
  
NU20R PB
Indledende 3
25.6. Vind: +2.1
25.6.Vind: +2.1
1
James Weaver
James Weaver ('97)
GBR13.34 w
  
 
2
Romain Lecoeur
Romain Lecoeur ('97)
FRA13.73 w
  
 
3
Ilari Manninen
Ilari Manninen ('97)
FIN13.74 w
  
 
4
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED13.88 w
  
 
5
Luca Marticke
Luca Marticke ('98)
GER14.15 w
  
 
Indledende 4
25.6. Vind: +1.6
25.6.Vind: +1.6
1
Nicholas Andrews
Nicholas Andrews ('97)
AUS13.33
  
 PB
2
Matteo Ngo
Matteo Ngo ('98)
FRA13.87
  
 PB
3
Matthew Treston
Matthew Treston ('98)
GBR14.02
  
 
4
Felix Krause
Felix Krause ('97)
GER14.05
  
 PB
5
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.12
  
 PB
D19 400 m hæk    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Florian Gouacide
Florian Gouacide ('97)
FRA51.38
  
 PB
2
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT51.43
  
 
3
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA51.91
  
 
4
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED52.81
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1
Christopher Löffelmann
Christopher Löffelmann ('97)
GER53.32
  
 PB
2
Nils Hanekamp
Nils Hanekamp ('98)
GER54.62
  
 PB
D19 Højdespring    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Miro Rastas
Miro Rastas ('97)
FIN2.08
  
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
 XO
2.11
XXX
   
2
Juozas Baikštys
Juozas Baikštys ('98)
LTU2.08
  
 =PB
3
Remo Cagliesi
Remo Cagliesi ('98)
GER2.04
  
 
4
Stefan Tigler
Stefan Tigler ('97)
GER2.04
  
 
5
Josh Connolly
Josh Connolly ('98)
AUS2.00
  
 
6
Alexander Heidu
Alexander Heidu ('97)
GER2.00
  
 
D19 Stangspring    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.70
  
=AU20R PB
 
5.20
 XO
5.35
  O
5.50
  O
5.60 =WJL PB
 XO
5.70 WJL PB
XXO
   
2
Adam Hague
Adam Hague ('97)
GBR5.20
  
 
3
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.20
  
 
4
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.10
  
 
5
Maximilian Knief
Maximilian Knief ('97)
GER5.00
  
 =SB
5
Philip Kass
Philip Kass ('98)
GER5.00
  
 
7
Jesse Salmi
Jesse Salmi ('98)
FIN5.00
  
 SB
 
4.60
 XO
4.75
  O
4.90
 XO
5.00 SB
 XO
5.10
XXX
   
8
Vincent Hobbie
Vincent Hobbie ('97)
GER4.90
  
 
 
4.75
 XO
4.90
XXO
5.10
XXX
     
9
Eetu Turakainen
Eetu Turakainen ('98)
FIN4.90
  
 
10
Julian Otchere
Julian Otchere ('98)
GER4.90
  
 
11
Tom-Linus Humann
Tom-Linus Humann ('98)
GER4.75
  
 
12
Frédéric Matthys
Frédéric Matthys ('98)
SUI4.60
  
 
Ansgar Bartel
Ansgar Bartel ('97)
GER NH
  
 
D19 Længdespring    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Darcy Roper
Darcy Roper ('98)
AUS7.74
0.0
  
 
 
7.727.74  X  X  X7.56  
2
Gianni Seeger
Gianni Seeger ('98)
GER7.45
0.0
  
 
3
Björn Ole Klehn
Björn Ole Klehn ('98)
GER7.37
0.0
  
 =PB
4
Alex Farquharson
Alex Farquharson ('97)
GBR7.29
0.0
  
 
5
Simon Zienert
Simon Zienert ('98)
GER7.22
0.0
  
 
6
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.06
0.0
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.33
0.0
  
 PB
D19 Trespring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Julian Konle
Julian Konle ('97)
AUS16.06
0.0
  
 PB
2
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT15.72
0.0
  
 
3
Paul Walschburger
Paul Walschburger ('98)
GER15.32
+0.6
  
 PB
4
Arttu Tyystjärvi
Arttu Tyystjärvi ('97)
FIN15.18
-0.1
  
 PB
5
Benjamin Bauer
Benjamin Bauer ('97)
GER15.06
-0.1
  
 
6
Christoph Garritsen
Christoph Garritsen ('97)
GER14.78
0.0
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.69
  
 
 
19.56  X19.69  X19.55  X  
2
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER19.57
  
 PB
 
19.57 PB19.3419.39  X  X  X  
3
Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier ('97)
GER19.26
  
 
 
19.26  X  X18.7619.2219.15  
4
Pascal Eichler
Pascal Eichler ('98)
GER18.85
  
 PB
5
Shehab Ahmed
Shehab Ahmed ('98)
EGY17.92
  
 SB
6
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN17.79
  
 
7
Paulius Gelažius
Paulius Gelažius ('98)
LTU17.60
  
 
8
Eric Bundschuh
Eric Bundschuh ('97)
GER17.60
  
 
Finale B
25.6.
25.6.
1
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE20.20
  
 PB
 
18.4720.20 PB19.3719.2519.83  X  
2
Kristoffer Kleist
Kristoffer Kleist ('97)
GER17.88
  
 
3
Christopher Koch
Christopher Koch ('97)
GER17.43
  
 SB
4
Stefan Wieland
Stefan Wieland ('98)
SUI16.80
  
 SB
D19 Diskoskast 1.75 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER60.77
  
 
 
60.2760.77  X  X59.97  X  
2
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER59.91
  
 
 
  X54.2458.4957.9259.91  X  
3
Jordan Guehaseim
Jordan Guehaseim ('97)
FRA58.94
  
 PB
 
58.94 PB  X  X  X  X  X  
4
Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans ('97)
SWE55.71
  
 
Finale B
25.6.
25.6.
1
George Armstrong
George Armstrong ('97)
GBR58.80
  
 PB
 
  X52.5555.1358.80 PB56.20  X  
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE57.31
  
 
3
Kristoffer Kleist
Kristoffer Kleist ('97)
GER53.62
  
 
4
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN50.51
  
 PB
 
49.47 PB50.51 PB47.7648.8048.9149.62  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Ned Weatherly
Ned Weatherly ('98)
AUS73.61
  
 PB
 
  X73.61 PB  X  X  X  X  
2
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU73.36
  
NU20R 
 
66.8270.0471.4573.3671.8671.59  
3
Adam King
Adam King ('97)
IRL70.02
  
 
 
69.9667.9468.6170.02  X  X  
4
Nathan Wilkins
Nathan Wilkins ('97)
AUS69.98
  
 PB
 
  X69.98 PB  X66.26  X  X  
5
Owen Russell
Owen Russell ('97)
IRL69.95
  
 PB
 
69.25 PB  X  X69.95 PB67.6268.59  
6
Roope Auvinen
Roope Auvinen ('98)
FIN69.65
  
 
 
69.1667.86  X69.6568.3167.93  
7
Konstantin Steinfurth
Konstantin Steinfurth ('97)
GER67.58
  
 PB
Finale B
25.6.
25.6.
1
Toomas Tankler
Toomas Tankler ('98)
EST60.10
  
 
2
Dominik Maaß
Dominik Maaß ('97)
GER59.63
  
 
D19 Spydkast 800 gram    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Harry Hughes
Harry Hughes ('97)
GBR73.57
  
 
2
Conor Warren
Conor Warren ('98)
AUS70.93
  
 
3
Norman Plischke
Norman Plischke ('98)
GER70.80
  
 PB
4
Tom Meier
Tom Meier ('97)
GER64.10
  
 
5
Simon Litzell
Simon Litzell ('97)
SWE62.39
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1
Nils Fischer
Nils Fischer ('97)
GER68.64
  
 PB
2
Matthew Rees
Matthew Rees ('97)
AUS64.91
  
 
3
Georg Stahn
Georg Stahn ('97)
GER61.02
  
 
4
Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson ('97)
ISL60.51
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
Finale 1
25.6.
25.6.
1
 
  
GBR39.99
  
 
  Oliver Bromby, Ryan Gorman, Cameron Tindle, Rechmial Miller
2
 
  
GER40.20
  
 
  Deniz Almas, Noel Thorwesten, Niels Torben Giese, Philipp Trutenat
3
 
  
NED40.93
  
 
  Jim Van Gorkum, Joris van Gool, Roelf Bouwmeester, Elvis Afrifa
4
 
  
IRL41.13
  
 
  Eoin Doherty, David McDonald, Sean Lawler, Joseph Ojewumi
5Danmark Danmark  41.45
  
 
  Peter Andersson, Sebastian Ree Pedersen, Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
Finale 2
26.6.
26.6.
1
 
  
GER39.73
  
 
  Roger Gurski, Thomas Barthel, Niels Torben Giese, Manuel Eitel
2
 
  
GBR40.07
  
 
  Gerald Matthew, Ryan Gorman, Cameron Tindle, Rechmial Miller
3
 
  
AUS40.45
  
 
  Trae Williams, Nicholas Andrews, Brandon Herrigan, Lachlan McDermott
D19 4 x 400 m stafet    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
 
  
GER3:08.52
  
 
  Manuel Sanders, Marvin Schlegel, Johann Rosin, Fabian Dammermann
2
 
  
GER3:10.23
  
 
  Florian Colon-Marti, Julian Wagner, Lukas Schwab, Tobias Tedsen
P19 100 m    
25.6. Vind: +1.0

Finale A

Finale
25.6.Vind: +1.0
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.43
  
 PB
2
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.48
  
 PB
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.65
  
NU18R PB
4
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.67
  
 SB
5
Sophie Yorke
Sophie Yorke ('98)
GBR11.74
  
 PB
6
Sophie Weißenberg
Sophie Weißenberg ('97)
GER11.75
  
 =PB
Finale B
25.6. Vind: -0.7
25.6.Vind: -0.7
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR11.88
  
 
2
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.94
  
 
3
Tamara Murcia
Tamara Murcia ('98)
FRA11.95
  
 
3
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER11.95
  
 
5
Eleni Frommann
Eleni Frommann ('97)
GER12.00
  
 
6
Katrin Wallmann
Katrin Wallmann ('98)
GER12.13
  
 
Indledende heats25.6.
Indledende 1
25.6. Vind: +1.2
25.6.Vind: +1.2
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.55
  
 PB
2
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.56
  
 PB
3
Megan Marrs
Megan Marrs ('97)
GBR11.68
  
 PB
4
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.70
  
NU18R PB
5
Tamara Murcia
Tamara Murcia ('98)
FRA11.72
  
 PB
Indledende 2
25.6. Vind: +3.4
25.6.Vind: +3.4
1
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.57 w
  
 
1
Sophie Weißenberg
Sophie Weißenberg ('97)
GER11.57 w
  
 
3
Sophie Yorke
Sophie Yorke ('98)
GBR11.61 w
  
 
4
Johanna Bechthold
Johanna Bechthold ('97)
GER11.70 w
  
 
5
Katrin Wallmann
Katrin Wallmann ('98)
GER11.73 w
  
 
Indledende 3
25.6. Vind: +1.6
25.6.Vind: +1.6
1
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR11.70
  
=NU18R PB
2
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.75
  
 PB
3
Marie Harzer
Marie Harzer ('97)
GER11.91
  
 
4
Lisa Grünert
Lisa Grünert ('98)
GER12.03
  
 
5
Nana Owusu-Afriyie
Nana Owusu-Afriyie ('99)
AUS12.25
  
 
Indledende 4
25.6. Vind: -0.7
25.6.Vind: -0.7
1
Eleni Frommann
Eleni Frommann ('97)
GER11.79
  
 PB
2
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.83
  
 
3
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.89
  
 
4
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN11.91
  
 
5
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN12.05
  
 
Indledende 5
25.6. Vind: -1.5
25.6.Vind: -1.5
1
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL12.06
  
 
2
Sanni Mahonen
Sanni Mahonen ('98)
FIN12.11
  
 
3
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER12.26
  
 SB
4
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL12.27
  
 
Indledende 6
25.6. Vind: -1.5
25.6.Vind: -1.5
1
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX12.15
  
 PB
2
Leisly Regulier
Leisly Regulier ('98)
FRA12.16
  
 
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.26
  
 
P19 200 m    
26.6. Vind: +0.8

Finale A

Finale
26.6.Vind: +0.8
1
Jessica Thornton
Jessica Thornton ('98)
AUS23.50
  
 
2
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA23.58
  
 PB
3
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL23.60
  
 
4
Eleni Frommann
Eleni Frommann ('97)
GER23.89
  
 
Finale B
26.6. Vind: -0.1
26.6.Vind: -0.1
1
Finette Agyapong
Finette Agyapong ('97)
GBR23.55
  
 PB
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.55
  
 PB
3
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA23.66
  
 PB
4
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER23.84
  
 
5
Carina Pölzl
Carina Pölzl ('97)
AUT23.93
  
 
Finale C
26.6. Vind: +0.8
26.6.Vind: +0.8
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.14
  
 PB
1
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER24.14
  
 PB
3
Maddie Coates
Maddie Coates ('97)
AUS24.41
  
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.56
  
 
5
Nicole Kay
Nicole Kay ('98)
AUS24.81
  
 
Finale D
26.6. Vind: +1.5
26.6.Vind: +1.5
1
Marie Harzer
Marie Harzer ('97)
GER24.37
  
 
2
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL24.51
  
 =SB
3
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.52
  
 SB
4
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN24.62
  
 SB
5
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL24.94
  
 
6
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR25.01
  
 
Finale E
26.6. Vind: -0.5
26.6.Vind: -0.5
1
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL24.95
  
 PB
2
Sanni Mahonen
Sanni Mahonen ('98)
FIN25.03
  
 
P19 400 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Hendrikje Richter
Hendrikje Richter ('97)
GER53.82
  
 
2
Jenna Bromell
Jenna Bromell ('97)
IRL53.97
  
 PB
3
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER54.04
  
 
4
Erika Krūminaitė
Erika Krūminaitė ('98)
LTU55.15
  
 SB
5
Molly Blakey
Molly Blakey ('97)
AUS56.12
  
 
Finale B
25.6.
25.6.
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN54.70
  
 SB
2
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR54.73
  
 PB
3
Rani Baillievier
Rani Baillievier ('98)
BEL56.40
  
 
4
Lill-Ann Hochkeppler
Lill-Ann Hochkeppler ('97)
GER56.56
  
 
5
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER56.63
  
 
Finale C
25.6.
25.6.
1
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER55.07
  
 
2
Nelly Schmidt
Nelly Schmidt ('97)
GER55.20
  
 
3
Laura Marx
Laura Marx ('97)
GER55.45
  
 
4
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL55.68
  
 
5
Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe ('97)
GER55.70
  
 
P19 800 m    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Sarah Billings
Sarah Billings ('98)
AUS2:07.74
  
 
2
Mareen Kalis
Mareen Kalis ('97)
GER2:08.31
  
 
3
Danaïd Prinsen
Danaïd Prinsen ('97)
NED2:08.68
  
 
4Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:09.04
  
 
5
Carla Sweeney
Carla Sweeney ('98)
IRL2:09.31
  
 
6
Celine Noack
Celine Noack ('98)
GER2:10.92
  
 
7
Rose Finnegan
Rose Finnegan ('98)
IRL2:11.88
  
 
8
Hannah Benoit-Bucher
Hannah Benoit-Bucher ('97)
USA2:14.20
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1
Georgia Hansen
Georgia Hansen ('98)
AUS2:09.82
  
 
2
Astrid Rosvall
Astrid Rosvall ('97)
SWE2:10.78
  
 SB
3
Patricia Striner
Patricia Striner ('97)
SWE2:11.23
  
 SB
4
Ylva Traxler
Ylva Traxler ('98)
AUT2:11.52
  
 
5
Dagmar Smid
Dagmar Smid ('97)
NED2:11.82
  
 PB
6
Maureen Jordan
Maureen Jordan ('97)
SUI2:11.88
  
 
7
Barbara Plötz
Barbara Plötz ('99)
GER2:12.88
  
 
8
Patrizia Spanke
Patrizia Spanke ('97)
GER2:12.97
  
 
P19 1500 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN4:21.59
  
 PB
2
Annabel McDermott
Annabel McDermott ('99)
AUS4:25.21
  
 PB
3
Beth Croft
Beth Croft ('97)
AUS4:25.74
  
 
4Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:28.18
  
 
5
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:28.64
  
 SB
6
Marie Burchard
Marie Burchard ('97)
GER4:28.77
  
 SB
7
Georgia Winkcup
Georgia Winkcup ('97)
AUS4:29.21
  
 
8
Selina Ummel
Selina Ummel ('97)
SUI4:29.26
  
 PB
9
Liane Weidner
Liane Weidner ('97)
GER4:31.97
  
 PB
10Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN4:32.16
  
 PB
11
Sara Kristiansson
Sara Kristiansson ('97)
SWE4:34.61
  
 PB
12
Lara Alemanni
Lara Alemanni ('98)
SUI4:36.99
  
 
13
Sabine Rutten
Sabine Rutten ('97)
NED4:45.24
  
 SB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
25.6. Vind: +1.7

Finale A

Finale
25.6.Vind: +1.7
1
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.30
  
 PB
2
Mollie Courtney
Mollie Courtney ('97)
GBR13.43
  
 
3
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA13.54
  
 PB
4
Elizabeth Morland
Elizabeth Morland ('98)
IRL13.61
  
 PB
5
Danielle Shaw
Danielle Shaw ('98)
AUS13.68
  
 PB
6
Celeste Mucci
Celeste Mucci ('99)
AUS13.91
  
 
Finale B
25.6. Vind: +1.4
25.6.Vind: +1.4
1
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.60
  
 PB
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.68
  
 PB
3
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER13.86
  
 
4
Pauline Salies
Pauline Salies ('97)
FRA13.88
  
 
5
Fiona Ribeaud
Fiona Ribeaud ('97)
SUI14.07
  
 
6
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT14.14
  
 
Indledende heats25.6.
Indledende 1
25.6. Vind: +1.8
25.6.Vind: +1.8
1
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.41
  
 PB
2
Celeste Mucci
Celeste Mucci ('99)
AUS13.70
  
 =PB
3
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER13.78
  
 PB
4
Greta Plečkaitytė
Greta Plečkaitytė ('98)
LTU14.19
  
 
5
Jessi Landström
Jessi Landström ('97)
FIN17.08
  
 
Indledende 2
25.6. Vind: +1.0
25.6.Vind: +1.0
1
Mollie Courtney
Mollie Courtney ('97)
GBR13.42
  
 
2
Elizabeth Morland
Elizabeth Morland ('98)
IRL13.68
  
 PB
3
Gabriella O’Grady
Gabriella O’Grady ('97)
AUS13.70
  
 
4
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.87
  
 
5
Paulina Huber
Paulina Huber ('97)
GER14.09
  
 
Indledende 3
25.6. Vind: +1.2
25.6.Vind: +1.2
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA13.67
  
 
2
Danielle Shaw
Danielle Shaw ('98)
AUS13.72
  
 PB
3
Pauline Salies
Pauline Salies ('97)
FRA13.76
  
 
4
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT14.03
  
 
5
Nancy Beinlich
Nancy Beinlich ('97)
GER14.15
  
 SB
Indledende 4
25.6. Vind: +1.8
25.6.Vind: +1.8
1
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.79
  
 
2
Fiona Ribeaud
Fiona Ribeaud ('97)
SUI14.03
  
 PB
3
Kiana Rösli
Kiana Rösli ('98)
SUI14.16
  
 SB
4
Selina Von Jackowski
Selina Von Jackowski ('97)
SUI14.43
  
 
5
Melanie Richard
Melanie Richard ('97)
SUI14.50
  
 SB
P19 400 m hæk    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Eileen Demes
Eileen Demes ('97)
GER58.10
  
 
1
Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer ('97)
GER58.46
  
 PB
2
Judith Wessling
Judith Wessling ('97)
GER59.89
  
 PB
3
Karoline Daland
Karoline Daland ('99)
NOR1:00.20
  
 
4
Neele Schuten
Neele Schuten ('99)
GER1:02.17
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
2
Chelsea Walker
Chelsea Walker ('97)
GBR58.82
  
 
3
Coralie Gassama
Coralie Gassama ('97)
FRA59.76
  
 
4Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN1:00.81
  
 
5
Alanah Yukich
Alanah Yukich ('98)
AUS1:02.04
  
 
Finale C
26.6.
26.6.
1
Johanna Dyremark
Johanna Dyremark ('97)
SWE1:00.49
  
 PB
2
Annika Lena Lietz
Annika Lena Lietz ('97)
GER1:00.50
  
 SB
3
Cathrin Wicke
Cathrin Wicke ('97)
GER1:01.59
  
 
4
Nora Beinlich
Nora Beinlich ('97)
GER1:01.93
  
 
P19 Højdespring    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Mareike Max
Mareike Max ('98)
GER1.85
  
 PB
2
Mona Gottschämmer
Mona Gottschämmer ('98)
GER1.85
  
 SB
3
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.83
  
 =PB
4
Christina Honsel
Christina Honsel ('97)
GER1.80
  
 =PB
5
Lale Eden
Lale Eden ('98)
GER1.80
  
 PB
6
Leonie Reuter
Leonie Reuter ('98)
GER1.77
  
 
7Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.77
  
 PB
8
Laura Gröll
Laura Gröll ('98)
GER1.77
  
 
9
Ilona Äyräväinen
Ilona Äyräväinen ('97)
FIN1.74
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.74
 XO
1.77
XXX
    
10
Elodie Tshilumba
Elodie Tshilumba ('98)
LUX1.70
  
 
P19 Stangspring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.40
  
 =SB
 
4.20
  O
4.40 =SB
  O
4.50
XXX
     
2
Luisa Schaar
Luisa Schaar ('97)
GER4.15
  
 PB
3
Thiziri Daci
Thiziri Daci ('97)
FRA4.10
  
 PB
4
Tamara Schaßberger
Tamara Schaßberger ('98)
GER4.05
  
 =SB
5
Alina Strömberg
Alina Strömberg ('99)
FIN4.00
  
 =PB
 
3.60
  O
3.75
  O
3.90
  O
4.00 =PB
 XO
4.10
XXX
   
6
Alix Dehaynain
Alix Dehaynain ('97)
FRA3.90
  
 
6
Hanne De Baene
Hanne De Baene ('98)
BEL3.90
  
 
8
Nina Kennedy
Nina Kennedy ('97)
AUS3.90
  
 
9
Emma Philippe
Emma Philippe ('97)
AUS3.90
  
 
10
Stina Seidler
Stina Seidler ('98)
GER3.90
  
 SB
11
Tina Rother
Tina Rother ('97)
GER3.75
  
 
P19 Længdespring    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Sophie Weißenberg
Sophie Weißenberg ('97)
GER6.49
0.0
  
 PB
 
6.12
 0.2
6.16
 0.7
6.12
 0.3
6.11
 1.3
6.49 =WJL PB6.20
 0.5
  
2
Hilary Kpatcha
Hilary Kpatcha ('98)
FRA6.31
+0.6
  
 PB
 
6.09 PB
 1.5
6.31 PB
 0.6
6.01
 0.1
  –  –  –  
3
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.14
+0.3
  
 
4
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT6.10
+0.2
  
 
5
Emily Wright
Emily Wright ('98)
GBR5.94
+0.1
  
 
6
Ronja Frei
Ronja Frei ('97)
GER5.90
+0.1
  
 
7
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.69
+0.7
  
 
Finale B
26.6.
26.6.
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.22
+0.1
  
 SB
2
Marie-Jeanne Ourega
Marie-Jeanne Ourega ('97)
FRA6.12
+0.2
  
 PB
3
Abigail Adjei
Abigail Adjei ('97)
GER6.04
+0.9
  
 
4
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER5.93
+0.8
  
 
5
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN5.92
+1.2
  
 SB
 
5.48
 -0.1
5.57
 1.1
  X5.86 SB
 0.8
5.92 SB
 1.2
5.89
 0.3
  
6
Celeste Mucci
Celeste Mucci ('99)
AUS5.85
+0.8
  
 PB
7Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN5.76
+0.5
  
 
8
Thainá Fernandes
Thainá Fernandes ('99)
BRA5.64
+0.7
  
 
P19 Trespring     
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU13.06
+1.2
  
 PB
2
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
GBR12.85 w
+2.8
  
 
3
Leonie Neumann
Leonie Neumann ('98)
GER12.60 w
+2.3
  
 
4
Katharina Mattern
Katharina Mattern ('97)
GER12.36
+1.1
  
 
5
Stefanie Aeschlimann
Stefanie Aeschlimann ('97)
GER12.31
+1.1
  
 
6
Karoline Steppin
Karoline Steppin ('97)
GER12.24 w
+2.8
  
 
7
Victoria Fichtel
Victoria Fichtel ('98)
GER12.00
0.0
  
 
8
Claudia Hillenhagen
Claudia Hillenhagen ('98)
GER11.85
+1.0
  
 
P19 Kuglestød 4.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER17.48
  
 PB
 
17.48 WJL PB16.7416.8616.46  X  X  
2
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER16.19
  
 
 
16.17  X16.14  X15.6816.19  
3
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER15.67
  
 
4
Katharina Maisch
Katharina Maisch ('97)
GER15.56
  
 
5
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN15.06
  
 
6
Anika Nehls
Anika Nehls ('97)
GER14.98
  
 
7
Ann Bertemes
Ann Bertemes ('98)
LUX13.10
  
 SB
8
Celeste Mucci
Celeste Mucci ('99)
AUS11.17
  
 
P19 Diskoskast 1.0 kg    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
Kirsty Williams
Kirsty Williams ('97)
AUS50.59
  
 
2
Lara Kempka
Lara Kempka ('97)
GER50.41
  
 
3
Julia Ritter
Julia Ritter ('98)
GER49.66
  
 
4
Bianca Hansen
Bianca Hansen ('99)
AUS49.02
  
 
5
Annina Brandenburg
Annina Brandenburg ('98)
GER47.00
  
 
6
Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala ('97)
FIN45.06
  
 
 
43.3845.06  X  X  X42.81  
Finale B
26.6.
26.6.
1
Alicia Schilling
Alicia Schilling ('97)
GER49.69
  
 
2
Ronja Sowalder
Ronja Sowalder ('98)
GER46.95
  
 
3
Babette Vandeput
Babette Vandeput ('98)
BEL46.66
  
 
4
Thelma Lind Kristjánsdóttir
Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97)
ISL46.48
  
 PB
5
Rebecca Zimmer
Rebecca Zimmer ('97)
GER45.20
  
 
6
Michelle Berger
Michelle Berger ('97)
GER42.22
  
 
P19 Hammerkast 4.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR66.24
  
 
2
Alex Hulley
Alex Hulley ('97)
AUS60.83
  
 
3
Emilia Olkkonen
Emilia Olkkonen ('98)
FIN60.03
  
 
4
Michelle Döpke
Michelle Döpke ('97)
GER57.71
  
 
5
Kirsten Vogt
Kirsten Vogt ('98)
GER54.84
  
 
6
Jessyka Schneider
Jessyka Schneider ('98)
GER51.13
  
 
7
Katharina Zeisler
Katharina Zeisler ('98)
GER46.21
  
 
P19 Spydkast 600 gram    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Lisa Weißbach
Lisa Weißbach ('98)
GER50.72
  
 PB
2
Charlotte Wissing
Charlotte Wissing ('97)
GER45.98
  
 
3
Sabrina Reusch
Sabrina Reusch ('98)
GER44.85
  
 
4
Gwendolyn Fuchs
Gwendolyn Fuchs ('97)
GER43.87
  
 
5
Louisa Gerhard
Louisa Gerhard ('98)
GER43.63
  
 
6
Katrin Missing
Katrin Missing ('97)
GER43.03
  
 
Finale B
25.6.
25.6.
1
Fabienne Schönig
Fabienne Schönig ('97)
GER50.65
  
 
2
Marcella Liiv
Marcella Liiv ('98)
EST50.41
  
 PB
3
Kathryn Brooks
Kathryn Brooks ('97)
AUS49.57
  
 
4
Annika Fuchs
Annika Fuchs ('97)
GER49.45
  
 
5
Christin Schneeberger
Christin Schneeberger ('97)
GER47.71
  
 
6
Emma Hamplett
Emma Hamplett ('98)
GBR45.85
  
 
P19 4 x 100 m stafet    
Finale 1
25.6.
25.6.
1
 
  
FRA44.46
  
 
  Tamara Murcia, Cynthia Leduc, Fanny Peltier, Estelle Raffai
2
 
  
GBR44.56
  
 
  Hannah Brier, Charlotte McLennaghan, Finette Agyapong, Megan Marrs
3
 
  
IRL45.58
  
 
  Molly Scott, Sharlene Mawdsley, Gina Akpe-Moses, Ciara Neville
4
 
  
AUS45.79
  
 
  Gabriella O'Grady, Sam Geddes, Nana Owusu-Afriyie, Kyla King
5
 
  
NOR46.38
  
 
  Live Haugstad Hilton, Ida Eikeng, Tonje Fjellet Kristiansen, Ingvild Meinseth
Finale 2
26.6.
26.6.
1
 
  
GER44.68
  
 
  Katrin Fehm, Keshia Kwadwo, Eleni Frommann, Chantal Butzek
2
 
  
GBR45.04
  
 
  Hannah Brier, Charlotte McLennaghan, Finette Agyapong, Sophie Yorke
3
 
  
GER45.43
  
 
  Marie Harzer, Katrin Wallmann, Lisa Nippgen, Johanna Bechthold
4
 
  
AUS46.95
  
 
  Gabriella O'Grady, Nana Owusu-Afriyie, Kyla King, Danielle Shaw
P19 4 x 400 m stafet    
26.6.

Finale A

Finale
26.6.
1
 
  
GER3:36.69
  
 
  Nelly Schmidt, Hendrikje Richter, Jana Reinert, Eileen Demes
2
 
  
GER3:44.56
  
 
  Laura Marx, Karoline Maria Sauer, Lill-Ann Hochkeppler, Tabea Marie Kempe

Seneste resultater

28.1SkiveIndestævne III (VDMU 800 12-13 og 3000 14-19)
28‐29.1BallerupØst-inde
25.1KøbenhavnKuglestøds Challenge 1
25.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
21.1EsbjergVinterkast
21.1RandersRanders Indoor
21‐22.1AarhusVDMUi
21.1GreveThrowingtime in the snow
21.1HvidovreVægtkast for de stærke
15.1SæbyNålestævne Sæby
15.1HvidovreHvidovre Indoor 2
14.1RandersPVCenter Randers Cup 1
14.1SkiveIndestævne II (VDMU1500 m)
7.1HelsingørKronborg Games 1
31.12HvidovreNytårskast indendørs
31.12KøbenhavnNytårsløbet
29.12AarhusSidste Chancen
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12SkiveSkive Kast 7-22
21.12RønneViking 1000m Juleløb
18.12BallerupJulestævne
17.12RandersVault 2
14.12AalborgAalborg Indoor 2
14.12HelsingørJuleafslutningsstævne
13.12EsbjergHT og DT i kastegården
11.12HvidovreHvidovre Indoor 1
10.12SkiveJulestævne
10.12RandersVault 1
3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon