M 100 m Vind: +1.5 Finale A Finale | Vind: +1.5 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | 10.15 | |||||||||||
2 | Serhiy Smelyk Serhiy Smelyk ('87) | 87 | UKR | 10.31 | |||||||||||
3 | Stanly Del Carmen Stanly Del Carmen ('95) | 95 | DOM | 10.36 | |||||||||||
4 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.44 | SB | ||||||||||
5 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 10.62 | |||||||||||
6 | Håkon Morken Håkon Morken ('93) | 93 | NOR | 10.72 | |||||||||||
7 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.73 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 45.87 | |||||||||||
2 | Liemarvin Bonevacia Liemarvin Bonevacia ('89) | 89 | NED | 46.10 | |||||||||||
3 | Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | 47.79 | |||||||||||
4 | Alex Carew Alex Carew ('89) | 89 | AUS | 48.03 | |||||||||||
5 | Deluca Lawson-Matthew Deluca Lawson-Matthew ('94) | 94 | AUS | 48.13 | |||||||||||
6 | Martin Astner Martin Astner ('93) | 93 | SWE | 48.61 | |||||||||||
7 | Kristian Efremov Kristian Efremov ('90) | 90 | MKD | 49.38 | |||||||||||
Youssef Al-Masrahi Youssef Al-Masrahi ('87) | 87 | KSA | 45.62 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Giordano Benedetti Giordano Benedetti ('89) | 89 | ITA | 1:46.66 | =SB | ||||||||||
2 | Abdellatif El Guesse Abdellatif El Guesse ('93) | 93 | MAR | 1:46.91 | |||||||||||
3 | Žan Rudolf Žan Rudolf ('93) | 93 | SLO | 1:46.98 | SB | ||||||||||
4 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:47.17 | |||||||||||
5 | Dennis Krüger Dennis Krüger ('93) | 93 | GER | 1:47.28 | |||||||||||
6 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:47.74 | PB | ||||||||||
7 | Tayron Reyes Tayron Reyes ('90) | 90 | DOM | 1:48.45 | |||||||||||
8 | Patrick Zwicker Patrick Zwicker ('94) | 94 | GER | 1:49.85 | |||||||||||
Thomas Lachaud Thomas Lachaud | FRA | DNF | pace | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brahim Kaazouzi Brahim Kaazouzi ('90) | 90 | MAR | 3:36.46 | |||||||||||
2 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | 3:36.58 | PB | ||||||||||
3 | Jonas Leanderson Jonas Leanderson ('91) | 91 | SWE | 3:36.92 | PB | ||||||||||
4 | Timo Benitz Timo Benitz ('91) | 91 | GER | 3:37.58 | |||||||||||
5 | Sebastian Keiner Sebastian Keiner ('89) | 89 | GER | 3:37.62 | SB | ||||||||||
6 | Florian Orth Florian Orth ('89) | 89 | GER | 3:40.28 | SB | ||||||||||
7 | Guillaume Adam Guillaume Adam ('90) | 90 | FRA | 3:41.29 | |||||||||||
8 | William Levay William Levay ('96) | 96 | SWE | 3:41.52 | PB | ||||||||||
9 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 3:42.15 | |||||||||||
10 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 3:42.95 | |||||||||||
11 | Tim Sundström Tim Sundström ('89) | 89 | SWE | 3:45.16 | PB | ||||||||||
12 | Hélio Gomes Hélio Gomes ('84) | 84 | POR | 3:47.72 | |||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | pace | |||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92) | 92 | DEN | 13:55.15 | |||||||||||
2 | Nasir Dawoud Nasir Dawoud ('91) | 91 | ERI | 13:56.83 | SB | ||||||||||
3 | Adhanom Adhanom Adhanom Adhanom ('77) | 77 | ERI | 14:02.39 | SB | ||||||||||
4 | Merhawi Ghebreselasie Merhawi Ghebreselasie ('92) | 92 | ERI | 14:03.46 | |||||||||||
5 | Anton Danielson Anton Danielson ('90) | 90 | SWE | 14:07.96 | |||||||||||
6 | Jesper van der Wielen Jesper van der Wielen ('91) | 91 | NED | 14:22.47 | SB | ||||||||||
7 | Napoleon Solomon Napoleon Solomon ('94) | 94 | SWE | 14:24.74 | PB | ||||||||||
8 | Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | 14:30.78 | PB | ||||||||||
9 | Jeppe HarboeJeppe Harboe ('92) | 92 | DEN | 14:31.09 | |||||||||||
10 | Haben Idris Haben Idris ('87) | 87 | ERI | 14:35.90 | SB | ||||||||||
11 | Jonathan Cleghorn Jonathan Cleghorn ('90) | 90 | CAN | 14:36.82 | PB | ||||||||||
12 | Adelegn Zewdu Adelegn Zewdu ('97) | 97 | SWE | 14:56.33 | PB | ||||||||||
13 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 15:06.11 | SB | ||||||||||
14 | Andreas Iden Andreas Iden ('95) | 95 | NOR | 15:09.11 | PB | ||||||||||
15 | Hasan Husseen Mahamuud Hasan Husseen Mahamuud ('95) | 95 | SOM | 15:37.47 | PB | ||||||||||
Csaba Matkó Csaba Matkó ('93) | 93 | HUN | DNF | ||||||||||||
Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tesfaye Girma Tesfaye Girma ('97) | 97 | ETH | 8:23.55 | |||||||||||
2 | Belayneh Shimelis Belayneh Shimelis | ETH | 8:28.01 | PB | |||||||||||
3 | Wogene Sebisibe Wogene Sebisibe ('98) | 98 | ETH | 8:33.92 | SB | ||||||||||
4 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 8:34.45 | PB | ||||||||||
5 | László Gregor László Gregor ('92) | 92 | HUN | 8:45.67 | |||||||||||
6 | Bjørnar Ustad Kristensen Bjørnar Ustad Kristensen ('82) | 82 | NOR | 8:54.90 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 49.67 | |||||||||||
2 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 49.90 | |||||||||||
3 | Cornel Fredericks Cornel Fredericks ('90) | 90 | RSA | 49.94 | |||||||||||
4 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 51.83 | PB | ||||||||||
5 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | USA | 52.48 | |||||||||||
6 | Viktor Nylander Viktor Nylander ('98) | 98 | SWE | 53.11 | |||||||||||
7 | Andreas Almlöf Andreas Almlöf ('95) | 95 | SWE | 54.17 | SB | ||||||||||
8 | Nicklas Holm Nicklas Holm ('97) | 97 | SWE | 54.97 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 63.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mauricio Ortega Mauricio Ortega ('94) | 94 | COL | 62.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 62.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 61.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alex Rose Alex Rose ('91) | 91 | SAM | 60.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 59.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 59.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 58.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nicholas Percy Nicholas Percy ('94) | 94 | GBR | 57.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mohd Irfan Shamsuddin Mohd Irfan Shamsuddin ('95) | 95 | MAS | 57.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Matt Brown Matt Brown ('80) | 80 | GBR | 49.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: +1.8 Finale A Finale | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 22.58 | SB | ||||||||||
2 | Mariely Sánchez Mariely Sánchez ('88) | 88 | DOM | 23.52 | |||||||||||
3 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 23.66 | |||||||||||
4 | Irene Ekelund Irene Ekelund ('97) | 97 | SWE | 23.74 | |||||||||||
5 | Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | 23.81 | |||||||||||
6 | Linnea Killander Linnea Killander ('93) | 93 | SWE | 24.00 | |||||||||||
7 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 24.15 | SB | ||||||||||
8 | Marit Dopheide Marit Dopheide ('90) | 90 | NED | 24.41 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sanne Verstegen Sanne Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:00.74 | SB | ||||||||||
2 | Claudia Saunders Claudia Saunders ('94) | 94 | FRA | 2:02.14 | SB | ||||||||||
3 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:02.64 | |||||||||||
4 | Olena Zhushman Olena Zhushman ('85) | 85 | UKR | 2:02.94 | SB | ||||||||||
5 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 2:03.32 | PB | ||||||||||
6 | Sofia Öberg Sofia Öberg ('90) | 90 | SWE | 2:04.89 | SB | ||||||||||
7 | Isabella Andersson Isabella Andersson ('97) | 97 | SWE | 2:12.34 | PB | ||||||||||
8 | Lovisa Bivstedt Lovisa Bivstedt ('01) | 01 | SWE | 2:12.99 | SB | ||||||||||
Elin Moraiti Elin Moraiti ('91) | 91 | SWE | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:05.97 | |||||||||||
2 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:06.00 | SB | ||||||||||
3 | Tigist Gashaw Tigist Gashaw ('96) | 96 | BRN | 4:06.53 | SB | ||||||||||
4 | Ingvill Måkestad Bovim Ingvill Måkestad Bovim ('81) | 81 | NOR | 4:09.09 | SB | ||||||||||
5 | Margherita Magnani Margherita Magnani ('87) | 87 | ITA | 4:09.83 | |||||||||||
6 | Maren Orth Maren Orth ('90) | 90 | GER | 4:09.95 | |||||||||||
7 | Diana Sujew Diana Sujew ('90) | 90 | GER | 4:10.97 | |||||||||||
8 | Dalilah Abdelkadir Gosa Dalilah Abdelkadir Gosa ('98) | 98 | BRN | 4:12.45 | |||||||||||
9 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 4:13.18 | PB | ||||||||||
10 | Caterina Granz Caterina Granz ('94) | 94 | GER | 4:14.37 | |||||||||||
11 | Charlotte Schönbeck Charlotte Schönbeck ('84) | 84 | SWE | 4:17.58 | SB | ||||||||||
12 | Sarah Lahti Sarah Lahti ('95) | 95 | SWE | 4:18.82 | |||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup ('79) | 79 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
Birtukan Fente Birtukan Fente ('89) | 89 | ETH | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.11 | PB | ||||||||||
2 | Brianna Beahan Brianna Beahan ('91) | 91 | AUS | 13.19 | |||||||||||
3 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 13.28 | |||||||||||
4 | Beate Schrott Beate Schrott ('88) | 88 | AUT | 13.54 | |||||||||||
5 | Malin Eriksson Malin Eriksson ('91) | 91 | SWE | 14.07 | |||||||||||
6 | Tess Hertz Saebbö Tess Hertz Saebbö ('98) | 98 | SWE | 14.18 | |||||||||||
7 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 14.70 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Barbara Szabó Barbara Szabó ('90) | 90 | HUN | 1.87 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva ('90) | 90 | UKR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yuliya Chumachenko Yuliya Chumachenko ('94) | 94 | UKR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Emma Green Emma Green ('84) | 84 | SWE | 1.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katarina Mögenburg Katarina Mögenburg ('91) | 91 | NOR | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Liz Lamb Liz Lamb ('91) | 91 | NZL | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Anne Engen Andersen Anne Engen Andersen ('95) | 95 | NOR | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | My Nordström My Nordström ('90) | 90 | SWE | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Linda Skantze Linda Skantze ('95) | 95 | SWE | 1.75 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Caroline Andersson Caroline Andersson ('93) | 93 | SWE | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ylva Engdahl Ylva Engdahl ('96) | 96 | SWE | 1.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Regine Kramer Regine Kramer ('93) | 93 | GER | 4.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ida Beate Øyen Østhus Ida Beate Øyen Østhus ('87) | 87 | NOR | 4.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Cathrine LarsåsenCathrine Larsåsen ('86) | 86 | NOR | 4.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Hulda Thorsteinsdóttir Hulda Thorsteinsdóttir ('91) | 91 | ISL | 3.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Lisa Gunnarsson Lisa Gunnarsson ('99) | 99 | SWE | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.58 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Romaissa Belbiod Romaissa Belbiod ('91) | 91 | ALG | 6.46 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Martha TraoréMartha Traoré ('95) | 95 | DEN | 6.13 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 5.96 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sara Kviberg Sara Kviberg ('93) | 93 | SWE | 5.90 | -0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Linda Bergh Linda Bergh ('89) | 89 | SWE | 5.74 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ida Hansen Ida Hansen ('93) | 93 | SWE | 5.69 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Moa Ullgren Moa Ullgren ('96) | 96 | SWE | 5.48 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Alice Eriksson Alice Eriksson ('96) | 96 | SWE | 5.42 | +1.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Emilia Kjellberg Emilia Kjellberg ('96) | 96 | SWE | 5.28 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 56.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sofia Larsson Sofia Larsson ('88) | 88 | SWE | 53.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julia Viberg Julia Viberg ('92) | 92 | SWE | 51.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Heidi Schmidt Heidi Schmidt ('93) | 93 | SWE | 46.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lydia Sundin Lydia Sundin ('94) | 94 | SWE | 45.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.88 | PB | ||||||||||
3 | Sondre Loftås Kåstad Sondre Loftås Kåstad ('96) | 96 | NOR | 10.93 | =SB | ||||||||||
4 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | 10.94 | |||||||||||
5 | Sunday Ojuri Sunday Ojuri ('93) | 93 | SWE | 11.00 | |||||||||||
6 | Michael Rosenberg Michael Rosenberg ('90) | 90 | NOR | 11.17 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 10.57 | |||||||||||
1 | Filip Sjövall Filip Sjövall ('95) | 95 | SWE | 10.98 | SB | ||||||||||
2 | Michael Luxemburg Michael Luxemburg ('94) | 94 | SWE | 10.98 | PB | ||||||||||
3 | Erik Nyberg Erik Nyberg ('96) | 96 | SWE | 11.07 | SB | ||||||||||
4 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 11.08 | |||||||||||
5 | Giovanni Inostroza Giovanni Inostroza ('97) | 97 | SWE | 11.13 | SB | ||||||||||
6 | Markus Ögren Markus Ögren ('98) | 98 | SWE | 11.21 | |||||||||||
7 | Alexander Fredlund Alexander Fredlund ('94) | 94 | SWE | 11.42 | |||||||||||
8 | Rodi Kay Rodi Kay ('98) | 98 | SWE | 33.12 | |||||||||||
Finale C Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Victor Jansson Victor Jansson ('93) | 93 | FIN | 11.06 | |||||||||||
2 | Fritz Ekane Fritz Ekane ('90) | 90 | CMR | 11.20 | PB | ||||||||||
3 | Oskar Motta Oskar Motta ('98) | 98 | SWE | 11.27 | |||||||||||
4 | Julian Gabert Julian Gabert ('86) | 86 | SWE | 11.32 | SB | ||||||||||
5 | Karl David Nie Karl David Nie ('98) | 98 | SWE | 11.67 | SB | ||||||||||
6 | Nils-Göran Nilsson Nils-Göran Nilsson ('88) | 88 | SWE | 11.76 | SB | ||||||||||
7 | Peder Berge Peder Berge ('79) | 79 | SWE | 12.22 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
3 | Martin Loftås Kåstad Martin Loftås Kåstad ('90) | 90 | NOR | 49.05 | |||||||||||
5 | Andreas Movin Andreas Movin ('96) | 96 | SWE | 51.52 | SB | ||||||||||
6 | Torbjørn Lysne Torbjørn Lysne ('90) | 90 | NOR | NT | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Filip Nilsson Filip Nilsson ('92) | 92 | SWE | 48.73 | SB | ||||||||||
2 | Edom Abreham Edom Abreham ('95) | 95 | SWE | 48.94 | PB | ||||||||||
4 | Fredrik Samuelsson Fredrik Samuelsson ('95) | 95 | SWE | 49.09 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sigurd Blom Breivik Sigurd Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:50.93 | |||||||||||
2 | Sverre Blom Breivik Sverre Blom Breivik ('96) | 96 | NOR | 1:50.94 | PB | ||||||||||
4 | Kristinn Thór Kristinsson Kristinn Thór Kristinsson ('89) | 89 | ISL | 1:52.14 | |||||||||||
5 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:52.46 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Joakim Andersson Joakim Andersson ('92) | 92 | SWE | 1:49.73 | PB | ||||||||||
2 | Bjartmar Örnuson Bjartmar Örnuson ('88) | 88 | ISL | 1:51.97 | PB | ||||||||||
3 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:51.11 | |||||||||||
3 | Håvard Hildeskor Håvard Hildeskor ('92) | 92 | NOR | 1:52.26 | SB | ||||||||||
4 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:53.01 | PB | ||||||||||
5 | Ali Kanini Ali Kanini ('94) | 94 | SWE | 1:53.19 | PB | ||||||||||
6 | Warsame Doley Warsame Doley ('98) | 98 | SWE | 1:52.59 | SB | ||||||||||
6 | Gustav Bivstedt Gustav Bivstedt ('96) | 96 | SWE | 1:53.28 | SB | ||||||||||
7 | Johan Henningsson Johan Henningsson ('90) | 90 | SWE | 1:53.48 | SB | ||||||||||
8 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:53.98 | PB | ||||||||||
Martin Hammar Martin Hammar ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
Mattias Claesson Mattias Claesson ('86) | 86 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 1:55.59 | SB | ||||||||||
2 | Christopher Nilsson Christopher Nilsson ('94) | 94 | SWE | 1:56.08 | SB | ||||||||||
3 | Joel Norling Joel Norling ('98) | 98 | SWE | 1:56.29 | |||||||||||
4 | Akile Mehari Akile Mehari ('91) | 91 | ETH | 1:56.46 | |||||||||||
5 | Tom Skjæråsen Tom Skjæråsen ('95) | 95 | SWE | 1:57.65 | PB | ||||||||||
6 | Robin Johansson Robin Johansson ('94) | 94 | SWE | 1:58.50 | |||||||||||
7 | Mohammed Loukili Mohammed Loukili ('96) | 96 | SWE | 1:58.84 | |||||||||||
8 | Fredrik Orrsveden Fredrik Orrsveden ('95) | 95 | SWE | 1:59.44 | SB | ||||||||||
Andreas Movin Andreas Movin ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Erik Rosqvist Erik Rosqvist ('98) | 98 | SWE | 1:55.62 | PB | ||||||||||
2 | Edvin Hagberg Edvin Hagberg ('99) | 99 | SWE | 1:56.18 | PB | ||||||||||
3 | Oliver Löfqvist Oliver Löfqvist ('98) | 98 | SWE | 1:56.33 | PB | ||||||||||
4 | Albert Nygren Albert Nygren ('01) | 01 | SWE | 1:56.58 | PB | ||||||||||
5 | Isac Larsson Isac Larsson ('97) | 97 | SWE | 1:58.57 | PB | ||||||||||
6 | Emil Tostrup Emil Tostrup ('95) | 95 | SWE | 1:58.78 | PB | ||||||||||
7 | Pontus Aldenstam Pontus Aldenstam ('96) | 96 | SWE | 2:00.47 | |||||||||||
8 | Jonathan Bergdahl Jonathan Bergdahl ('99) | 99 | SWE | 2:02.04 | |||||||||||
Albin Johansson Albin Johansson ('81) | 81 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
2 | Clemens Bleistein Clemens Bleistein ('90) | 90 | GER | 3:49.61 | |||||||||||
5 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 3:51.67 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 3:52.41 | |||||||||||
9 | Clemens Silabetzschky Clemens Silabetzschky ('85) | 85 | GER | 3:53.45 | SB | ||||||||||
10 | Niklas Jonsson Niklas Jonsson ('92) | 92 | SWE | 3:55.41 | |||||||||||
11 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 3:56.37 | |||||||||||
12 | Tom Honig Tom Honig ('91) | 91 | SWE | 3:59.03 | |||||||||||
13 | Rasmus Bengtsson Rasmus Bengtsson ('95) | 95 | SWE | 4:02.56 | SB | ||||||||||
Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Simon Wallenlind Simon Wallenlind ('97) | 97 | SWE | 3:48.12 | PB | ||||||||||
3 | Robin Lindgren Robin Lindgren ('90) | 90 | SWE | 3:49.79 | PB | ||||||||||
4 | Joel Zachrisson Joel Zachrisson ('94) | 94 | SWE | 3:50.28 | PB | ||||||||||
6 | Amanuel Gergis Amanuel Gergis ('96) | 96 | ERI | 3:51.84 | SB | ||||||||||
8 | Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | 3:53.04 | PB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fabian Delryd Fabian Delryd ('96) | 96 | SWE | 2.09 | SB | ||||||||||
2 | Sindre Gelius Eikje Sindre Gelius Eikje ('94) | 94 | NOR | 2.06 | =PB | ||||||||||
3 | Oskar Lundqvist Oskar Lundqvist ('97) | 97 | SWE | 2.03 | |||||||||||
4 | Fredrik Löfgren Fredrik Löfgren ('94) | 94 | SWE | 1.95 | |||||||||||
5 | Storm Koksvik Storm Koksvik ('98) | 98 | NOR | 1.90 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Adam Chiguer Adam Chiguer ('91) | 91 | SWE | 7.28 | +2.0 | SB | |||||||||
2 | Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.17 | w | +4.1 | |||||||||
3 | Patrik Holmberg Patrik Holmberg ('90) | 90 | SWE | 6.94 | +1.2 | SB | |||||||||
4 | Oumar Thiam Oumar Thiam ('91) | 91 | SWE | 6.70 | +0.5 | PB | |||||||||
5 | Marcus Nilsson Marcus Nilsson ('91) | 91 | SWE | 6.49 | +0.8 | ||||||||||
6 | Simon Averin-Markström Simon Averin-Markström ('95) | 95 | SWE | 6.31 | w | +3.0 | |||||||||
Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.10 | +1.3 | |||||||||||
Albin Boestad Albin Boestad ('97) | 97 | SWE | NM | ||||||||||||
K 200 m Vind: +2.9 Finale A Finale | Vind: +2.9 | ||||||||||||||
1 | Isabelle Eurenius Isabelle Eurenius ('89) | 89 | SWE | 24.16 | w | ||||||||||
2 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 24.32 | w | ||||||||||
3 | Pernilla Tornemark Pernilla Tornemark ('85) | 85 | SWE | 24.34 | w | ||||||||||
4 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 24.42 | w | ||||||||||
5 | Nikki Sjöberg Nikki Sjöberg ('98) | 98 | SWE | 24.67 | w | ||||||||||
6 | Caroline Kihlblom Caroline Kihlblom ('94) | 94 | SWE | 24.96 | w | ||||||||||
7 | Elin Moraiti Elin Moraiti ('91) | 91 | SWE | 25.06 | w | ||||||||||
8 | Marie Sönnerfors Marie Sönnerfors ('93) | 93 | SWE | 25.25 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +1.7 | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Linnéa Frobe Linnéa Frobe ('98) | 98 | SWE | 25.09 | SB | ||||||||||
2 | Klara Helander Klara Helander ('95) | 95 | SWE | 25.22 | PB | ||||||||||
3 | Sofia Hultgren Sofia Hultgren ('97) | 97 | SWE | 25.57 | PB | ||||||||||
4 | Saga Berneryd Saga Berneryd ('99) | 99 | SWE | 25.60 | SB | ||||||||||
5 | Amie Jammeh Amie Jammeh ('99) | 99 | SWE | 25.70 | PB | ||||||||||
6 | Frida Hogstrand Frida Hogstrand ('93) | 93 | SWE | 25.79 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mary Malika Mary Malika ('98) | 98 | KEN | 2:09.90 | SB | ||||||||||
2 | Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94) | 94 | DEN | 2:10.21 | SB | ||||||||||
3 | Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen | 00 | DEN | 2:11.20 | |||||||||||
4 | Olivia Weslien Olivia Weslien ('97) | 97 | SWE | 2:15.74 | SB | ||||||||||
5 | Frida Wallström Frida Wallström ('95) | 95 | SWE | 2:16.09 | PB | ||||||||||
6 | Jennie Hurkmans Jennie Hurkmans ('84) | 84 | SWE | 2:16.28 | |||||||||||
7 | Malin Persson Malin Persson ('97) | 97 | SWE | 2:17.84 | SB | ||||||||||
8 | Vera Gerendas Vera Gerendas ('97) | 97 | SWE | 2:21.42 | =PB | ||||||||||
9 | Linda Nyblom Linda Nyblom | 00 | SWE | 2:31.74 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Linn Söderholm Linn Söderholm ('96) | 96 | SWE | 4:24.47 | PB | ||||||||||
2 | Lisa Öhberg Lisa Öhberg ('88) | 88 | SWE | 4:29.38 | |||||||||||
3 | Vilma Jonsson Vilma Jonsson ('99) | 99 | SWE | 4:31.07 | |||||||||||
4 | Frida Kristiansson Frida Kristiansson ('92) | 92 | SWE | 4:31.58 | SB | ||||||||||
5 | Ida Elise Nymoen Eltervaag Ida Elise Nymoen Eltervaag ('95) | 95 | NOR | 4:31.87 | PB | ||||||||||
6 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:32.64 | |||||||||||
7 | Lisa Bergdahl Lisa Bergdahl ('95) | 95 | SWE | 4:38.63 | |||||||||||
8 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 4:42.94 | SB | ||||||||||
9 | Louise Ringström Louise Ringström ('89) | 89 | SWE | 4:44.67 | PB | ||||||||||
10 | Hanna Bergström Hanna Bergström ('97) | 97 | SWE | 4:58.49 | SB | ||||||||||
11 | Nelly Höglund Nelly Höglund ('98) | 98 | SWE | 5:10.69 | SB | ||||||||||
Mary Malika Mary Malika ('98) | 98 | KEN | DNF |