Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Kortrijk BEL: 19th Guldendensporenmeeting 9.7.2016

M 100 m    
Vind: +3.5

Finale A

Finale
Vind: +3.5
1
Karabo Mothibi
Karabo Mothibi ('96)
BOT10.17 w
  
 
2
Emile Erasmus
Emile Erasmus ('92)
RSA10.24 w
  
 
3
Yoandry Andujar
Yoandry Andujar ('90)
DOM10.31 w
  
 
4
Roscoe Engel
Roscoe Engel ('89)
RSA10.41 w
  
 
5
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS10.48 w
  
 
6
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU10.60 w
  
 
7
Mayovanex De Oleo
Mayovanex De Oleo ('93)
DOM10.86 w
  
 
Finale B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Jorén Tromp
Jorén Tromp ('88)
NED10.37
  
 SB
2
Cristofer Valdez
Cristofer Valdez ('94)
DOM10.51
  
 
3
Aymen Mohamed Ahmed Al Saeed
Aymen Mohamed Ahmed Al Saeed ('88)
EGY10.55
  
 SB
4
Gérard Kobéané
Gérard Kobéané ('88)
BUR10.56
  
 SB
5
Marvin Douma
Marvin Douma ('93)
NED10.65
  
 PB
6
Yiğitcan Hekimoglu
Yiğitcan Hekimoglu ('92)
TUR10.82
  
 
Finale 2
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1
Jorén Tromp
Jorén Tromp ('88)
NED10.38 w
  
 
2
Wally Ungerer
Wally Ungerer ('95)
RSA10.38 w
  
 
4
Marvin Douma
Marvin Douma ('93)
NED10.62 w
  
 
5
Yiğitcan Hekimoglu
Yiğitcan Hekimoglu ('92)
TUR10.71 w
  
 
M 200 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1
Yancarlos Martinez
Yancarlos Martinez ('92)
DOM20.76
  
 
2
Karabo Mothibi
Karabo Mothibi ('96)
BOT20.96
  
 
3
Pierre Vincent
Pierre Vincent ('92)
FRA21.14
  
 
4
Roscoe Engel
Roscoe Engel ('89)
RSA21.29
  
 
5
Hendrik Maartens
Hendrik Maartens ('96)
RSA21.37
  
 
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Yoandry Andujar
Yoandry Andujar ('90)
DOM21.01
  
 
2
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM21.24
  
 
3
Wally Ungerer
Wally Ungerer ('95)
RSA21.28
  
 
4
Aymen Mohamed Ahmed Al Saeed
Aymen Mohamed Ahmed Al Saeed ('88)
EGY21.43
  
 
5
Jung Jin Su 
Jung Jin Su  ('93)
AUS21.59
  
 SB
Indledende heats
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Rodwell Ndlovu
Rodwell Ndlovu ('91)
ZIM21.66
  
 SB
2
Lars Herreman
Lars Herreman ('87)
BEL22.06
  
 
M 400 m    
Finale B
1
Jarrin Solomon
Jarrin Solomon ('86)
TTO45.78
  
 
1
Nijel Amos
Nijel Amos ('94)
BOT45.93
  
 
2
Steven Solomon
Steven Solomon ('93)
AUS46.26
  
 
2
Gaone Maotoanong
Gaone Maotoanong ('91)
BOT46.37
  
 
3
Rennie Quow
Rennie Quow ('87)
TTO46.40
  
 
3
Shaun de Jager
Shaun de Jager ('91)
RSA46.91
  
 
4
Yon Soriano
Yon Soriano ('87)
DOM46.73
  
 
4
Teddy Atine
Teddy Atine ('85)
FRA47.14
  
 SB
5
Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta ('88)
DOM46.76
  
 
Finale C
1
Luis Charles
Luis Charles ('98)
DOM46.98
  
 
2
Máximo Mercedes
Máximo Mercedes ('88)
DOM47.34
  
 
3
Alex Beck
Alex Beck ('92)
AUS47.68
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Johan Delasse
Johan Delasse ('84)
FRA46.93
  
 
2
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR47.52
  
 SB
3
Rodwell Ndlovu
Rodwell Ndlovu ('91)
ZIM47.62
  
 
4
Braam Bisschop
Braam Bisschop ('98)
RSA48.09
  
 
5
Clement Houcke
Clement Houcke ('96)
FRA49.03
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Clément Dhainaut
Clément Dhainaut ('97)
FRA1:49.62
  
 
2
Cosmin Trofin
Cosmin Trofin ('96)
ROU1:49.94
  
 PB
3
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:50.04
  
 
4
Azzine Boudjemaa
Azzine Boudjemaa ('82)
FRA1:50.67
  
 SB
5
Bastien Peres
Bastien Peres ('94)
FRA1:50.72
  
 PB
6
Francky Mbotto
Francky Mbotto ('97)
CAF1:50.84
  
NU20R PB
7
Pablo Rodríguez
Pablo Rodríguez ('91)
ESP1:51.12
  
 SB
8
István Kolossváry
István Kolossváry ('88)
HUN1:51.42
  
 
9
Philippe Joly
Philippe Joly ('93)
FRA1:51.93
  
 
10
Emanuel Gutema
Emanuel Gutema ('86)
HUN1:54.35
  
 
Finale B
1
Salim Mettaourou-Taleb
Salim Mettaourou-Taleb ('94)
ESP1:51.95
  
 
2
Sebbe Francken
Sebbe Francken ('96)
BEL1:52.21
  
 
3
Jean-Baptiste Hochart
Jean-Baptiste Hochart ('97)
FRA1:52.69
  
 PB
4
Sergio García
Sergio García ('88)
ESP1:53.01
  
 
5
Florian Subileau
Florian Subileau ('88)
FRA1:53.43
  
 PB
6
Thibault Larpin
Thibault Larpin ('96)
FRA1:53.44
  
 
Finale C
1
Axel Draux
Axel Draux ('99)
BEL1:54.34
  
 PB
1
Hannes Decadt
Hannes Decadt ('94)
BEL1:54.50
  
 PB
2
Benoît Looten
Benoît Looten ('95)
FRA1:55.47
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1
Mohamed Belbachir
Mohamed Belbachir ('94)
ALG1:49.18
  
 
2
Jamaal James
Jamaal James ('88)
TTO1:49.72
  
 
3
Ali Ben el Hadj
Ali Ben el Hadj ('90)
TUN1:51.53
  
 
4
Andy Perezchica
Andy Perezchica ('85)
MEX1:53.35
  
 
5
Julien Duchateau
Julien Duchateau ('90)
FRA1:55.29
  
 
Indledende 2
1
Babker Abdo Koudi
Babker Abdo Koudi ('97)
SUD1:48.25
  
 
2
Dylan Stenson
Dylan Stenson ('88)
AUS1:48.46
  
 
3
Declan Murray
Declan Murray ('91)
IRL1:48.62
  
 
4
Tayron Reyes
Tayron Reyes ('90)
DOM1:48.93
  
 
5
Leo Morgana
Leo Morgana ('94)
FRA1:49.23
  
 
6
James Eichberger
James Eichberger ('90)
MEX1:49.44
  
 
Indledende 3
1
Jeff Riseley
Jeff Riseley ('86)
AUS1:46.67
  
 SB
2
Dennis Krüger
Dennis Krüger ('93)
GER1:46.83
  
 SB
3
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:47.47
  
 
4
Patrick Zwicker
Patrick Zwicker ('94)
GER1:48.86
  
 
5
Amine Khadiri
Amine Khadiri ('88)
CYP1:49.74
  
 SB
6
Prince Mumba
Prince Mumba ('84)
ZAM1:50.66
  
 
7
Brad Mathas
Brad Mathas ('93)
NZL1:52.68
  
 
Indledende 4
1
Boitumelo Masilo
Boitumelo Masilo ('95)
BOT1:45.87
  
 PB
2
Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani ('93)
QAT1:46.22
  
 SB
3
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:46.53
  
 
4
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:46.74
  
 
5
Samir Dahmani
Samir Dahmani ('91)
FRA1:46.89
  
 
6
Alex Rowe
Alex Rowe ('92)
AUS1:49.94
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Marc Alcalá
Marc Alcalá ('94)
ESP3:38.06
  
 
2
Rabie Doukkana
Rabie Doukkana ('87)
MAR3:38.19
  
 SB
3
Abderrahmane Anou
Abderrahmane Anou ('91)
ALG3:38.54
  
 
4
Carlos Díaz
Carlos Díaz ('93)
CHI3:38.95
  
 
5
Sebastian Keiner
Sebastian Keiner ('89)
GER3:39.63
  
 
6
Salim Keddar
Salim Keddar ('93)
ALG3:40.27
  
 
7
Eric Speakman
Eric Speakman ('90)
NZL3:41.28
  
 
8
Víctor José Corrales
Víctor José Corrales ('89)
ESP3:43.79
  
 
9
Hélio Gomes
Hélio Gomes ('84)
POR3:44.82
  
 
10
Tom Marshall
Tom Marshall ('89)
GBR3:48.08
  
 
11
Abdelali Razyn
Abdelali Razyn ('91)
MAR3:49.02
  
 
Finale B
1
Chakib Lachgar
Chakib Lachgar ('89)
MAR3:42.60
  
 
2
Alberto Imedio
Alberto Imedio ('91)
ESP3:43.09
  
 
3
Jan Hochstrasser
Jan Hochstrasser ('88)
SUI3:43.34
  
 
4
Kalle Berglund
Kalle Berglund ('96)
SWE3:43.36
  
 
5
Idriss Mousa Youssouf
Idriss Mousa Youssouf ('97)
QAT3:43.77
  
 
6
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski ('90)
POL3:44.26
  
 
7
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:45.11
  
 
7
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE3:45.11
  
 
8
Craig Huffer
Craig Huffer ('89)
AUS3:47.99
  
 
9
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:49.96
  
 
10
James West
James West ('96)
GBR3:51.43
  
 
Finale C
1
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL3:45.97
  
 PB
1
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL3:51.16
  
 PB
2
Javier Nagore
Javier Nagore ('87)
ESP3:46.22
  
 PB
3
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI3:46.77
  
 PB
4
Viktor Kuk
Viktor Kuk ('89)
GER3:46.84
  
 SB
5
Tim Sundström
Tim Sundström ('89)
SWE3:47.06
  
 
6
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED3:47.51
  
 
7
Emmanuel Roudolff
Emmanuel Roudolff ('95)
FRA3:47.56
  
 
8
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER3:47.75
  
 SB
9
Marouane Habti
Marouane Habti ('87)
BRN3:48.18
  
 
10
Andrea Baratte
Andrea Baratte ('97)
LUX3:50.19
  
 
11
Deleu Thomas
Deleu Thomas ('93)
FRA3:50.45
  
 SB
12
Dáire Bermingham
Dáire Bermingham ('87)
IRL3:51.87
  
 SB
13
Félix Bour
Félix Bour ('94)
FRA3:52.56
  
 
14
Bálint Horváth
Bálint Horváth ('89)
HUN3:53.13
  
 SB
15
Pierre Hervagault
Pierre Hervagault ('94)
FRA3:53.47
  
 
Finale D
2
Ghebrihiwet Zevom
Ghebrihiwet Zevom ('93)
BEL3:52.78
  
 PB
3
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('94)
LUX3:53.22
  
 SB
4
Amaury Paquet
Amaury Paquet ('91)
BEL3:53.24
  
 PB
5
Amanuel Gergis
Amanuel Gergis ('96)
ERI3:53.52
  
 
6
Eduardo Ordax
Eduardo Ordax ('84)
ESP3:55.02
  
 PB
7
Robert Blumentritt
Robert Blumentritt ('97)
GER3:55.28
  
 PB
8
Tom Koetsenruijter
Tom Koetsenruijter ('93)
NED3:55.91
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Soufiyan Bouqantar
Soufiyan Bouqantar ('93)
MAR13:21.70
  
 SB
2
El Mahjoub Dazza
El Mahjoub Dazza ('91)
MAR13:24.54
  
 PB
3
Mohamed Reda El Aaraby
Mohamed Reda El Aaraby ('89)
MAR13:42.53
  
 PB
4
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir ('87)
DJI13:43.30
  
 SB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Tolosa Nurgi
Tolosa Nurgi ('94)
ETH8:33.73
  
 
2
Issam Zeghdane
Issam Zeghdane ('93)
ALG8:36.47
  
 
3
Valentin Pepiot
Valentin Pepiot ('91)
FRA8:39.99
  
 
4
Hashim Salah Abbas
Hashim Salah Abbas ('94)
QAT8:42.20
  
 
5
Mohammed Merbouhi
Mohammed Merbouhi ('91)
ALG8:42.69
  
 
6
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:43.12
  
 SB
7
Jonathan Hopkins
Jonathan Hopkins ('92)
GBR8:55.31
  
 
8
Zak Patterson
Zak Patterson ('95)
AUS8:55.92
  
 
9
Tareq Mubarak Taher
Tareq Mubarak Taher ('84)
BRN8:58.05
  
 SB
Finale B
1
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA8:52.28
  
 PB
2
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT8:55.40
  
 
3
Marcel Lehmberg
Marcel Lehmberg ('92)
GER8:59.94
  
 PB
4
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED9:00.19
  
 PB
5
Steven Casteele
Steven Casteele ('94)
BEL9:02.51
  
 
6
Umberto Contran
Umberto Contran ('95)
ITA9:03.32
  
 PB
7
Simon Grannetia
Simon Grannetia ('94)
NED9:09.29
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah ('83)
NED7.98
+1.9
  
 
2
Cristian Staicu
Cristian Staicu ('93)
ROU7.70
+1.5
  
 
3
Zarck Visser
Zarck Visser ('89)
RSA7.62 w
+2.5
  
 
4
Daniel Dobrev
Daniel Dobrev ('92)
BUL7.60
+1.3
  
 
5
Robert Martey
Robert Martey ('84)
GHA7.53
+0.3
  
 
6
Denis Eradiri
Denis Eradiri ('83)
BUL7.48 w
+2.5
  
 
7
Florent Szezesny
Florent Szezesny ('92)
FRA7.44 w
+2.8
  
 
8
Cedric Nolf
Cedric Nolf ('89)
BEL7.34
+1.9
  
 
9
Salim Sdiri
Salim Sdiri ('78)
FRA7.23
+1.7
  
 
Finale B
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL7.15
-0.8
  
 PB
M Trespring    

Finale A

Finale
1
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.45 w
+3.6
  
 
2
Adrian Świderski
Adrian Świderski ('86)
POL16.28 w
+3.0
  
 
3
Michał Lewandowski
Michał Lewandowski ('88)
POL16.21 w
+3.2
  
 
4
Nathan Douglas
Nathan Douglas ('82)
GBR16.18
+1.5
  
 
5
Louhab Kafia
Louhab Kafia ('87)
ALG15.95
+0.8
  
 
6
Jean-Noël Cretinoir
Jean-Noël Cretinoir ('94)
FRA15.78
+1.6
  
 
7
Ali Bouguesba
Ali Bouguesba ('90)
ALG15.75 w
+4.0
  
 
8
Denis Eradiri
Denis Eradiri ('83)
BUL15.25
+1.2
  
 
9
Leopold Kapata
Leopold Kapata ('92)
BEL14.79 w
+3.1
  
 
Finale B
1
Joshua Record
Joshua Record ('95)
NED14.70
+1.8
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Frederic Dagee
Frederic Dagee ('92)
FRA18.85
  
 
2
Alexandre Henrat
Alexandre Henrat ('93)
FRA15.89
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU64.19
  
NU23R PB
2
Lolassonn Djouhan
Lolassonn Djouhan ('91)
FRA58.77
  
 
3
Edwin Nys
Edwin Nys ('86)
BEL53.37
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT74.11
  
 
2
Ahmed Amgad Al-Saifi
Ahmed Amgad Al-Saifi ('96)
QAT68.16
  
 
3
Remi Malengreaux
Remi Malengreaux ('95)
BEL61.51
  
 
K 100 m    
Vind: +2.0

Finale A

Finale
Vind: +2.0
1
Ayodelé Ikuesan
Ayodelé Ikuesan ('85)
FRA11.47
  
 
2
Laverne Jones-Ferrette
Laverne Jones-Ferrette ('81)
ISV11.50
  
 
3
Sarah Rutjens
Sarah Rutjens ('92)
BEL11.63
  
 PB
4
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED11.64
  
 SB
5
Loungo Matlhaku
Loungo Matlhaku ('95)
BOT11.84
  
 
6
Esther Akihary
Esther Akihary ('87)
NED11.91
  
 
Femke van der Meij
Femke van der Meij ('85)
NED12.28 w
  
 
Finale B
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1
Grigoría-Emmanouéla Keramidá
Grigoría-Emmanouéla Keramidá ('90)
GRE11.48 w
  
 
2
Bassant Hemida
Bassant Hemida ('96)
EGY11.79 w
  
 
3
Sarah Omotayo
Sarah Omotayo ('91)
USA12.05 w
  
 
4
Shimada Bajon
Shimada Bajon ('88)
NED12.09 w
  
 
Finale 2
Vind: +3.2
Vind: +3.2
2
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED11.73 w
  
 
3
Esther Akihary
Esther Akihary ('87)
NED11.78 w
  
 
4
Shimada Bajon
Shimada Bajon ('88)
NED11.93 w
  
 
5
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL11.95 w
  
 
6
Charlotte Tahon
Charlotte Tahon ('92)
BEL12.07 w
  
 
K 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Laverne Jones-Ferrette
Laverne Jones-Ferrette ('81)
ISV23.64
  
 
2
Justine Palframan
Justine Palframan ('93)
RSA23.79
  
 
3
Grigoría-Emmanouéla Keramidá
Grigoría-Emmanouéla Keramidá ('90)
GRE23.88
  
 
4
Loungo Matlhaku
Loungo Matlhaku ('95)
BOT23.88
  
 
5
Bassant Hemida
Bassant Hemida ('96)
EGY24.12
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau ('92)
FRA24.14
  
 SB
2
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED24.26
  
 SB
3
Charlotte Tahon
Charlotte Tahon ('92)
BEL25.45
  
 
K 400 m    
Indledende heats
1
Magdalena Gorzkowska
Magdalena Gorzkowska ('92)
POL54.25
  
 
2
Marit Dopheide
Marit Dopheide ('90)
NED54.71
  
 SB
3
Jeanelle Griesel
Jeanelle Griesel ('97)
RSA55.24
  
 
4
Dihia Haddar
Dihia Haddar ('95)
ALG55.83
  
 
Indledende 2
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR53.64
  
 
2
Lina Nielsen
Lina Nielsen ('96)
GBR53.95
  
 
3
Laetitia Libert
Laetitia Libert ('79)
BEL54.01
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Brittany McGowan
Brittany McGowan ('91)
AUS2:04.39
  
 
1
Marine Vaillant
Marine Vaillant ('88)
FRA2:13.99
  
 PB
2
Claudia Saunders
Claudia Saunders ('94)
FRA2:04.67
  
 
2
Hanne Van Loock
Hanne Van Loock ('99)
BEL2:14.95
  
 PB
3
Clarisse Moh
Clarisse Moh ('86)
FRA2:04.94
  
 
4
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:04.99
  
 
5
Georgina Outten
Georgina Outten ('96)
GBR2:05.00
  
 PB
6
Thea Heim
Thea Heim ('92)
GER2:06.02
  
 
7
Katy Brown
Katy Brown ('93)
GBR2:07.34
  
 
Finale B
1
Manal Bahraoui
Manal Bahraoui ('94)
BRN2:06.98
  
 
2
Gena Lofstrand
Gena Lofstrand ('95)
RSA2:07.03
  
 
3
Anuscha Nice
Anuscha Nice ('91)
RSA2:08.51
  
 
4
Shanie Landen
Shanie Landen ('91)
ISR2:11.39
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Diana Sujew
Diana Sujew ('90)
GER4:07.40
  
 SB
2
Charlene Thomas
Charlene Thomas ('82)
GBR4:07.48
  
 
3
Renata Pliś
Renata Pliś ('85)
POL4:07.69
  
 SB
4
Hannah England
Hannah England ('87)
GBR4:07.78
  
 SB
5
Hanna Klein
Hanna Klein ('93)
GER4:08.56
  
 PB
6
Sammy Silva
Sammy Silva ('91)
USA4:12.46
  
 PB
7
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED4:15.15
  
 
8Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:15.57
  
 
9
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER4:15.88
  
 
10
Isabel Macías
Isabel Macías ('84)
ESP4:15.98
  
 
11
Bridey Delaney
Bridey Delaney ('89)
AUS4:16.22
  
 
12
Aurore Fleury
Aurore Fleury ('93)
FRA4:18.34
  
 
13
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL4:24.48
  
 PB
Finale B
1
Raissa Laval
Raissa Laval ('87)
SEN4:20.55
  
 
2
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED4:20.75
  
 PB
3
Jill Holterman
Jill Holterman ('91)
NED4:20.95
  
 SB
4
Aude Korotchansky
Aude Korotchansky ('91)
FRA4:21.65
  
 PB
5
Merel van der Marel
Merel van der Marel ('99)
NED4:21.78
  
 PB
6
Fadouwa Ledhem
Fadouwa Ledhem ('87)
FRA4:26.34
  
 
7
Léa Plumecocq
Léa Plumecocq ('91)
FRA4:26.86
  
 SB
8
Pauline Simon
Pauline Simon ('93)
FRA4:28.65
  
 SB
9
Stella Marais
Stella Marais ('92)
RSA4:29.97
  
 
10
Stécy Dolay
Stécy Dolay ('93)
FRA4:38.83
  
 PB
11
Betty Revel
Betty Revel ('92)
FRA4:38.88
  
 
K 5000 m    

Finale A

Finale
1
Tirunesh Dibaba
Tirunesh Dibaba ('85)
ETH14:41.73
  
 SB
2
Belaynesh Oljira
Belaynesh Oljira ('90)
ETH14:50.76
  
 
3
Letesenbet Gidey
Letesenbet Gidey ('98)
ETH15:20.84
  
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Sanaa Koubaa
Sanaa Koubaa ('85)
GER9:38.11
  
 PB
2
Amina Betiche
Amina Betiche ('87)
ALG9:46.49
  
 SB
3
Eliane Sahalinirina
Eliane Sahalinirina ('82)
MAD9:48.25
  
 
4
Ophélie Claude-Boxberger
Ophélie Claude-Boxberger ('88)
FRA9:48.89
  
 
5
María José Pérez
María José Pérez ('92)
ESP9:48.97
  
 PB
6
Aïssé Sow
Aïssé Sow ('91)
FRA10:16.44
  
 
7
Eva Krchová
Eva Krchová ('89)
CZE10:17.88
  
 
8
Sofie Gallein
Sofie Gallein ('92)
BEL10:23.99
  
 
9
Nicole Reina
Nicole Reina ('97)
ITA10:28.24
  
 SB
10
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:37.31
  
 
11
Elisa Cova
Elisa Cova ('89)
ITA10:39.78
  
 
12
Clara Simal
Clara Simal ('87)
ESP10:40.89
  
 
Elena Panaet
Elena Panaet ('93)
ROU10:07.31 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL4.12
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Martina Lorenzetto
Martina Lorenzetto ('92)
ITA6.32
+1.1
  
 
2
Laura Strati
Laura Strati ('90)
ITA6.31
+0.9
  
 
3
Romaissa Belbiod
Romaissa Belbiod ('91)
ALG6.28
+0.3
  
 
4
Rougui Sow
Rougui Sow ('95)
FRA6.21
+0.7
  
 
5
Haoua Kessely
Haoua Kessely ('88)
FRA6.18
0.0
  
 
6
Éloyse Lesueur
Éloyse Lesueur ('88)
FRA6.09
-0.1
  
 
7
Samantha Pretorius
Samantha Pretorius ('92)
RSA6.04
-0.1
  
 
8
Ana José Tima
Ana José Tima ('89)
DOM5.74
+0.9
  
 
9
Yariagnis Argüelles
Yariagnis Argüelles ('84)
CUB5.62
+0.6
  
 

Seneste resultater

2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m